Kyogle P A & H Society Inc (NSW)
Date of Show : 10-Oct-2015 (Saturday)
Championship Show
The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.
General Specials
Specials Judge: Dr A Kasemsanta (Thailand) (Total Entry : 450)
Aust Sup Ch Ashbolt Ark Royal RN TD ET (Amanda Williamson)
Baby in Show: Samoyed
Kalaska Lovida Lover Girl (J & D Maguire)
Puppy in Show: Beagle
Ceugant Kings Hand (N L Hurcum)
Intermediate in Show: Dobermann
Aust Sup Ch Derringer What a Chance (Imp NZ) (Harnell/Fabian/Goodwin-Smith)
Baby SweepStakes - 1st Place: Samoyed
Kalaska Lovida Lover Girl (J & D Maguire)
Puppy SweepStakes - 1st Place: Cocker Spaniel
Brayroan Soul Chance (J Newbold)
Puppy SweepStakes - 2nd Place: Weimaraner
Besko Colls Many Spirits (AI) (Bromhund Kennels)
Veteran SweepStakes - 2nd Place: Schipperke
Aust Gr Ch Pandec Free Spirit (Tania McAlister)
Group 1 - Toys
Specials Judge : Dr A Kasemsanta (Thailand) (Group Entry : 96)
Aust Sup Ch Paceaway TopHat n Tails (Trina Ellem and Darren Freese)
Minor in Group: Italian Greyhound
Oakway Bring Onth Fun (Jill Marks)
Puppy in Group: Papillon
Aust Ch Clockwork Beautiful To Go (Mrs D Burrows & Ms R Hordern)
Junior in Group: Miniature Pinscher
Silverino Lil Red Riding Hood (Margaret Hay)
Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Daisymont Time In Motion (Bronwen Gordon/ Patricia Fernleigh)
Res Dog CC: Aust Ch Innesveil Classic Dancer (J & Y Faber)
Junior of Breed: Noonameena Dancing Kacey (J & Y Faber)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Kahleyvale Day Dreaming (Bronwen Gordon)
Chihuahua (Long Coat)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Maraschino Barney-Boy (Imp NZ) (Jennifer McKell)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Poochiekoo Putting On The Ritz (Amanda Thompson)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Sianjo Mistie Blue (Jennifer McKell)
Junior of Breed: Dearchi Livin The Dream (Amanda Thompson)
Chihuahua (Smooth Coat)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Poochiekoo Dream Maker (Amanda Thompson)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Tarquila Snow Bird (Jennifer McKell)
Res Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Toyopet Power To The Max (H E J Bright)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Adrahil Ohso Proud (H E J Bright)
Italian Greyhound
Bitch CC: Aust Ch Unico Anzac Angel (Blake Ovens)
Minor of Breed: Oakway Bring Onth Fun (Jill Marks)
Lowchen
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Paceaway TopHat n Tails (Trina Ellem and Darren Freese)
Miniature Pinscher
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Silverino Lil Red Riding Hood (Margaret Hay)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Minor of Breed: Silverino Endless Love (Margaret Hay)
Dog CC & Puppy of Breed: Silverino Mickey Fin (Margaret Hay)
Papillon
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Clockwork Flying Ace (D Burrows & R Hordern)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Clockwork Beautiful To Go (Mrs D Burrows & Ms R Hordern)
Res Dog CC & Junior of Breed: Clockwork Incognito (D Burrows & R Hordern)
Pomeranian
BOB, Dog CC & Open of Breed: AM Ch Foxwudz Out of My Dreams (Imp USA) (Ebony Russell)
Group 2 - Terriers
Specials Judge : Mr John Muldoon (Ireland) (Group Entry : 55)
Aust Ch Santlin Secret Liason (D & J Cartledge / R A Davies)
Open Neuter in Group: Bull Terrier (Miniature)
Aust Ch Aasheerbull Our Claire (Mrs A D Johnson)
American Staffordshire Terrier
Res Dog CC & Puppy of Breed: Bellawest Man In Black (Miss Leisa Hodder)
Bull Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Bulrrush Hard As A Rock (Matthew Steward)
Bull Terrier (Miniature)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Ch Aasheerbull Our Claire (Mrs A D Johnson)
Cairn Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Yarrinarra Ravens Call (Maxine Lee)
Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Yarrinarra Chips Rafferty (M F Lee)
Baby of Breed: Yarrinarra Scout (Maxine Lee)
Jack Russell Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Ouwitllemate Hilltop Hood (Donna Horne)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Ouwitllemate Stealing Hearts (Donna Horne)
Norwich Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kaeva Wild Imagination (Imp NZ) (Fran Kinnear)
Skye Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Santlin Secret Liason (D & J Cartledge / R A Davies)
West Highland White Terrier
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Whitebriar Jazzapella (Imp NZ) (Mrs A Tohill & Mrs D Le Brun)
Group 3 - Gundogs
Specials Judge : Mrs Colette Muldoon (Ireland) (Group Entry : 64)
Aust Sup Ch Ashbolt Ark Royal RN TD ET (Amanda Williamson)
Runner Up in Group: Cocker Spaniel
Ravensnite Happy Snap (Alecia Ugrinic)
Minor in Group: Cocker Spaniel
Brayroan Soul Chance (J Newbold)
Open in Group: Cocker Spaniel (American)
Am Gr & Aust Ch Avalonsfirst I Am The One (Imp USA) (Victoria Masterfield & Bryon Santos)
Cocker Spaniel
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Ravensnite Happy Snap (Alecia Ugrinic)
Res Dog CC & Aust Bred (Dog) of Breed: Aust & NZ Ch Acijay All Fired Up (L M Bygraves)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Brayroan Soul Chance (J Newbold)
Baby of Breed: Ravensnite Barely Legal (Alecia Ugrinic)
Junior of Breed: Pencandy Done N Dusted (J Newbold / N & T Crocker)
Cocker Spaniel (American)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Am Gr & Aust Ch Avalonsfirst I Am The One (Imp USA) (Victoria Masterfield & Bryon Santos)
Curly Coated Retriever
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Markable Agathis Robusta (Jocelyn Jamieson)
English Springer Spaniel
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Tahgaen Mackenzie (R Arnott & S Phillips)
Labrador Retriever
Res Dog CC & Puppy (Dog) of Breed: Guwali Passing Time (David Riddle & Katie Eyles)
Res Bitch CC & Junior of Breed: ReeChance Little Black Dress (Mrs E Cole)
Minor of Breed: Guwali Time Keeper (Mr D Riddle & Ms K Eyles)
Junior (Dog) of Breed: ReeChance Stirling Oak (Mrs E Cole)
Lagotto Romagnolo
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Notte Marcello (Pam Bye)
Pointer
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Chesterhope Blow Your Mind (Imp NZ) (Mr A Eales & Mrs D O'Neill)
Weimaraner
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Ashbolt Ark Royal RN TD ET (Amanda Williamson)
Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Tyrilebee Smokin In Velvet (AI) (Amanda Williamson)
Puppy of Breed: Besko Colls Many Spirits (AI) (Bromhund Kennels)
Weimaraner (Long-haired)
Baby of Breed: Feldjaeger Quite Th Heartbreaker (LH) (Judy Glover)
Group 4 - Hounds
Specials Judge : Mrs Colette Muldoon (Ireland) (Group Entry : 59)
Ceugant Kings Hand (N L Hurcum)
Minor in Group: Dachshund (Miniature Wire Haired)
Syrma La Classique (Elke Moser)
Intermediate in Group: Whippet
Junabeez J Adore by Dior (Mrs J G Miller)
Beagle
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Ceugant Kings Hand (N L Hurcum)
Bitch CC & Puppy (Bitch) of Breed: Bimberi Brooklyn Babe (Dee Roff)
Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Kajmytt Miss Vashti (Cheryl Farley)
Dachshund (Miniature Smooth Haired)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Delamaine Grande Henri (Sue Caldwell)
Dachshund (Miniature Wire Haired)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Syrma La Classique (Elke Moser)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Chorley Hansie Hinterseer (Elke Moser)
Foxhound
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Bellarell Newline Lacey Face (Mrs N A O'Neill)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Foxhunt Epitome (Mrs N O'Neill/ Mrs C/Miss B & Mr J Bryson)
Rhodesian Ridgeback
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Seablueridge Bear (D Mitchell)
Junior (Bitch) of Breed: Shelridge Magical Power (Denise Mitchell)
Open of Breed: Seablueridge Ringo (Trish Gonzalez)
Whippet
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Junabeez J Adore by Dior (Mrs J G Miller)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Bellarell My Lord Muldoon (Mrs N O'Neill)
Group 5 - Working Dogs
Specials Judge : Dr P Nisalak (Thailand) (Group Entry : 65)
Aust Ch Hartwyn Royal Zenith CDX (Sue & Phill Evans)
Baby in Group: Australian Cattle Dog
Waykrest Short Fuse (Waykrest Kennels)
Minor in Group: Old English Sheepdog
Hartwyn Pageants Diva on Ice (AI) (P Hartwell & P Evans)
Puppy in Group: Collie (Smooth)
Jencol No Frills Required (Ms J Baker)
Junior in Group: Australian Shepherd
Dykinta Twist and Shout (Debby Raaen)
Aust Bred in Group: Collie (Rough)
Aust Ch Jambarlas Coat dZure (P G Migliaccio & P W Cook)
Australian Cattle Dog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Dewregal Red G (Mark and Glenys Armstrong)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Waykrest Mirror Magic (Wayne Carter)
Res Dog CC & Aust Bred (Dog) of Breed: Aust Ch Queblue The Finn (C Macdonald & F McKeown)
Res Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Queblue Pantaleone Korra (C Macdonald/F McKeown)
Baby of Breed: Waykrest Short Fuse (Waykrest Kennels)
Intermediate of Breed: Heelersridge WildColonialBoy (Heelersridge Kennels)
Australian Kelpie
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Dewregal K T (Mark and Glenys Armstrong)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Dewregal E N (Mark and Glenys Armstrong)
Australian Shepherd
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Dykinta Royal Albert (Debby Raaen)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Dykinta Twist and Shout (Debby Raaen)
Collie (Rough)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Jambarlas Coat dZure (P G Migliaccio & P W Cook)
R/UP BOB and Dog CC: Balinfern Balintore Stryker (P G Migliaccio & P W Cook)
Collie (Smooth)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Jencol No Frills Required (Ms J Baker)
R/UP BOB & Bitch CC: Jencol Herefa the Applause (Ms J Baker)
German Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Jonkahra Krystal Ball (B & D Tatham)
Old English Sheepdog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Hartwyn Royal Zenith CDX (Sue & Phill Evans)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Hartwyn Pageants Diva on Ice (AI) (P Hartwell & P Evans)
Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Cuuchin Champagne Charlie (Joyce Wheeler)
Group 6 - Utility Dogs
Specials Judge : Dr P Nisalak (Thailand) (Group Entry : 53)
Aust Sup Ch Blackline Devil in Disguise (Petri Talvinen)
Baby in Group: Samoyed
Kalaska Lovida Lover Girl (J & D Maguire)
Minor in Group: Schnauzer (Miniature)
Aust Ch Niedleich Goodnight Irene (M A Edwards/J Goodwin)
Puppy in Group: St Bernard
Aust Ch Draycan Do It Yourself (Draycan Kennels)
Intermediate in Group: Dobermann
Aust Sup Ch Derringer What a Chance (Imp NZ) (Harnell/Fabian/Goodwin-Smith)
Alaskan Malamute
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Darksky Real Wild Moves (Fionna Paton & Rodney Surawski)
Boxer
Junior of Breed: Hogwartz Im On Fire (S Bryant)
Bullmastiff
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tiararebel Zulu Sun (Andrew & Melissa Smith)
Baby (Bitch) of Breed: Remyk Northern Jewel (Andrew & Melissa Smith)
Dobermann
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Derringer What a Chance (Imp NZ) (Harnell/Fabian/Goodwin-Smith)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Derringer Gypsy Lady (imp NZ) (R Harnell & L Fabian)
Dogue de Bordeaux
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Bordogue Alexander (Keith & Kylie Reid)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Bordogue Teagan (Keith & Kylie Reid)
Puppy of Breed: Bordogue Poppy (Keith & Kylie Reid)
Portuguese Water Dog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Ryzylva Make A Wish (AI) (M & S Lilley)
Samoyed
Baby of Breed: Kalaska Lovida Lover Girl (J & D Maguire)
Minor of Breed: Kalaska Hit The Road Jack (J & D Maguire)
Puppy of Breed: Kalaska Cop It Sweet (Mrs D Klaaysen /Mr J Beard & Mrs K O'Riley)
Schnauzer (Giant)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Blackline Devil in Disguise (Petri Talvinen)
Schnauzer (Miniature)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Nellabah Cashed Up Legacy's (J Goodwin)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Niedleich Goodnight Irene (M A Edwards/J Goodwin)
Baby of Breed: Evadouc Miss Money Penny (Kim Burey)
St Bernard
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Draycan Do It Yourself (Draycan Kennels)
R/UP BOB & Res Bitch CC: Aust Ch Draycan Miss Monroe VS (Stacy Guilfoyle)
Group 7 - Non-Sporting Dogs
Specials Judge : Mr John Muldoon (Ireland) (Group Entry : 58)
Aust Ch Qanda Lhi's Qa-Par (Imp ITY) (Sharon & Breanne Lancey)
Minor in Group: Poodle (Standard)
Brilliante Bottega Venetta (D & K Mccarron)
Puppy in Group: Great Dane
Willitoft GI Blues (Heather Scofield)
Open in Group: Tibetan Terrier
Aust Ch Delaware Ebony Rose (Imp NZ) (Sharon & Breanne Lancey)
Open Neuter in Group: Poodle (Toy)
Aust Ch Moncherie Pepe La Blu (Yvonne Faber)
Chow Chow
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Malaboo Sweet Talkin Kougar (AI) (Mr K & Mrs K Blanch)
French Bulldog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Opalguard Baby Im A Firework (Innes / Kenwrick)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Opalguard Whispering Hope (Innes/Kenwrick)
Great Dane
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Willitoft GI Blues (Heather Scofield)
Lhasa Apso
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Mysticrafael pan for diamonds (A Keast / V & N Gladstone)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Noonameema Race The Wind (Y Faber)
Poodle (Standard)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Artizan Millionaire (Ritter/Gayle/Ainsworth)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Marlau Quinava (Quiniva Kennels)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Brilliante Bottega Venetta (D & K Mccarron)
Poodle (Toy)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Ch Moncherie Pepe La Blu (Yvonne Faber)
Schipperke
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Tanzapaw First Edition (Tania McAlister)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tanzapaw My Girl Lolly Pop (Mrs Tania McAlister)
Res Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Pandec Free Spirit (Tania McAlister)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Tanzapaw Lucky First (Tania McAlister)
Tibetan Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Qanda Lhi's Qa-Par (Imp ITY) (Sharon & Breanne Lancey)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Delaware Ebony Rose (Imp NZ) (Sharon & Breanne Lancey)