ACT Ladies Kennel Club Inc (ACT)

Date of Show : 7-Jun-2015 (Sunday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Lyndall Black (ACT)

Best in Show & Open in Show: Siberian Husky
NZ Gr & Aust Sup Ch Alyeshka Little Miss Perfect (Imp NZ) (Sarah Halliday/ Tamzin Letele/ Cherie Karam / Pauline Suhr)
Runner Up in Show: Chinese Crested Dog
Aust Sup Ch Karakush Wax On Wax Off (Sid & Lynne Toomey/ Le & Helen Gibson)
Baby in Show: Japanese Spitz
Daesdaemar Little Mis Sunshine (Amanda Huggins)
Minor in Show: Golden Retriever
Dykinta Brandee Alexander (Wendy Atkins)
Puppy in Show: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Strongstorm Podium Dancer (K Snerling & L Kavanagh)
Junior in Show: Shetland Sheepdog
Aust Ch Shelbrae So Its Me Me Me (Shelbrae Kennels)
Aust Bred in Show: Puli
Aust Sup Ch Rustufarion Indelible Ink (C Spencer/ P Smith & R Valore)
Open Neuter in Show: Welsh Springer Spaniel
Aust & Neut Ch Arithon Seeing Red (Jane Gregor)

Baby SweepStakes - 1st Place: Hungarian Vizsla
Gamecall Tayke Another Breath (AI) (John & Sian Hine)
Baby SweepStakes - 2nd Place: Dobermann
Ultimatedobe Optimus Prime (S Morrison)

Puppy SweepStakes - 1st Place: German Wirehaired Pointer
Aust Ch Hotwyr Bizniz Class (Fiona Dempster/Rae Bank)
Puppy SweepStakes - 2nd Place: Shetland Sheepdog
Aust Ch Louanda Frequent Flyer (V J Royston)
Puppy SweepStakes - 3rd Place: Briard
Aust Ch Tiahart Kikidee (D & J M Bartley)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Lyndall Black (ACT)

Best in Group & Open in Group: Chinese Crested Dog
Aust Sup Ch Karakush Wax On Wax Off (Sid & Lynne Toomey/ Le & Helen Gibson)
Runner Up in Group & Junior in Group: Pomeranian
Aust Ch Zeigen Justice Ov The Peace (K Haddon/R Sheridan-McVicar)
Puppy in Group: Chinese Crested Dog
Aust Ch Karakush Bald N The Beautiful (L & H Gibson)
Intermediate in Group: Griffon Bruxellois
Aust Ch Tzani Tigger Brat Bunny (K Bell)
Aust Bred in Group: Griffon Bruxellois
Aust Gr Ch Troubadour Pricklepants (Stewart/Norman)

Affenpinscher
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Elcavel Bohemian Rhapsody (Mrs K A Rolfe)

Australian Silky Terrier
Baby of Breed: Nantiki Pocket Full O Sunshine (Janice Boyce)

Chinese Crested Dog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Karakush Wax On Wax Off (Sid & Lynne Toomey/ Le & Helen Gibson)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Karakush Bald N The Beautiful (L & H Gibson)

Griffon Bruxellois
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Troubadour Pricklepants (Stewart/Norman)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Tzani Winter Wabbit (Mills and Norman)
Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tzani Tigger Brat Bunny (K Bell)
Res Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Aust Gr Ch Tzani Rhoda Dendron (K Bell)

Havanese
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Karyme Heartbeat AtMy Feet (Gail Ransom)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Karyme Kissed In Venice (Gail Ransom)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Cubet Hello Kitty (Gail Ransom)
Baby (Bitch) of Breed: Karyme Moon Face (Gail Ransom)
Aust Bred of Breed: Oleala Glamazon (P Hoole)
Open (Bitch) of Breed: Oleala Glitterati (Gail Ransom)

Lowchen
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Tilcha Giorgio Aramani (R Chandler / Davis)

Pomeranian
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Zeigen Justice Ov The Peace (K Haddon/R Sheridan-McVicar)

Pug
R/UP BOB, Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Yarrowfell Diva Las Vegas (Yarrowfell Kennels)
Baby of Breed: Aust Ch Yarrowfell Kris Kringle (Lt Col/ Mrs/ Mr T/ Miss P Hurst)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Yarrowfell Million Dollar Baby (Yarrowfell Kennels)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mr Jim Black (ACT)

Best in Group & Intermediate in Group: Australian Terrier
Aust Ch Spalpeen Supa Troopa Ohorrieglen (Mr T & Mrs D Fenton)
Runner Up in Group & Open in Group: Cairn Terrier
Aust Sup Ch Emeraldcity Burley Griffin (Ginnette Loft & Peter Miller)
Minor in Group: Tenterfield Terrier
Adail A Touch Of Sheena Starr (Mrs C J Alderton)
Puppy in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Strongstorm Podium Dancer (K Snerling & L Kavanagh)
Junior in Group: Border Terrier
Aust Sup Ch Chanpema Bali Boy (Chanpema Kennels)

Australian Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Spalpeen Supa Troopa Ohorrieglen (Mr T & Mrs D Fenton)

Border Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Sup Ch Chanpema Bali Boy (Chanpema Kennels)

Bull Terrier (Miniature)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Chaylotte Charming (Damiano and Katarina Manna)

Cairn Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Emeraldcity Burley Griffin (Ginnette Loft & Peter Miller)

Jack Russell Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Joelleigh Hidden Treasure (Leesa Musgrove)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Strongstorm Podium Dancer (K Snerling & L Kavanagh)
R/UP BOB and Dog CC: Aust Ch Strongstorm Swayze (K Snerling & L Kavanagh)

Tenterfield Terrier
Minor of Breed: Adail A Touch Of Sheena Starr (Mrs C J Alderton)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Robyn Hartmire (QLD)

Best in Group & Aust Bred in Group: Cocker Spaniel
Aust Sup Ch Gunwise Midnight Rendezvous (D J & D C Mahoney)
Runner Up in Group & Open in Group: English Springer Spaniel
Aust Sup Ch Reibey World Premiere (AI) (S Lancaster & G Render)
Baby in Group: Hungarian Vizsla
Gamecall Tayke Another Breath (AI) (John & Sian Hine)
Minor in Group: Golden Retriever
Dykinta Brandee Alexander (Wendy Atkins)
Puppy in Group: Cocker Spaniel (American)
Landmark Tango De La Flamenco (Suzana Styles)
Junior in Group: German Wirehaired Pointer
Aust Ch Hotwyr Ice Ice Baby (Fiona Dempster/Rae Bank)
Intermediate in Group: Pointer
NZ & Aust Ch Chesterhope Lady In Lace (Imp NZ) (V Royston/ D O'Neill & P O'Neill)
Open Neuter in Group: Welsh Springer Spaniel
Aust & Neut Ch Arithon Seeing Red (Jane Gregor)

Cocker Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Gunwise Midnight Rendezvous (D J & D C Mahoney)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Occuli Innuendo (D J & D C Mahoney)

Cocker Spaniel (American)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Landmark Tango De La Roxanne (Suzana Styles)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Landmark Tango De La Flamenco (Suzana Styles)

English Setter
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Aldersett Lavender Blue (Mr R & Mrs D Jones)
Baby of Breed: Aust Ch Fireplay Live Long and Prosper (K Britten & M Morrissey / N Schryver)

English Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Reibey World Premiere (AI) (S Lancaster & G Render)

Flat Coated Retriever
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Skyehaven All Guns Blazing (M O'Shannassy / T Corbell)

German Wirehaired Pointer
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Hotwyr Ice Ice Baby (Fiona Dempster/Rae Bank)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Hotwyr Here Comes Honey Boo Boo (AI) (Fiona Dempster & Rae Bank)
Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Hotwyr Big Bang Theory (AI) (Dempster & Bank)
Res Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Hotwyr Bizniz Class (Fiona Dempster/Rae Bank)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Dykinta Brandee Alexander (Wendy Atkins)
R/UP BOB, Res Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Dykinta Spring Loaded (Wendy Atkins)
Baby of Breed: BlueBreeze Hoist The Colours (AI) (Debra Stubbings & Shirley McMahon)

Hungarian Vizsla
Baby of Breed: Gamecall Tayke Another Breath (AI) (John & Sian Hine)

Labrador Retriever
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Aralyen Melting Moment (Dianne Blaney)

Pointer
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: NZ & Aust Ch Chesterhope Lady In Lace (Imp NZ) (V Royston/ D O'Neill & P O'Neill)

Weimaraner
Bitch CC & Junior of Breed: Grauhund Rock Your socks (Grauhund Knls)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Arithon Awsten (Jane Gregor)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Arithon Seeing Red (Jane Gregor)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Megan Markotany (NSW)

Runner Up in Group & Junior in Group: Basset Hound
Aust Ch Earlingford Postman Pat (AI) (Imp NZ) (John Bink)
Aust Bred in Group: Petit Basset Griffon Vendeen
Aust Ch Lafolie Very Valentino (Mr & Mrs R Lauder/ Mrs L Shaw & Miss C Parker)

Basset Hound
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Earlingford Postman Pat (AI) (Imp NZ) (John Bink)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Delsharla Lady Ga Ga (John Bink)

Beagle
Res Dog CC & Junior of Breed: Bayhound Walk This Way (Paul Orman)
Minor of Breed: Bayhound Touch And Smudge (Paul Orman)

Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Dybo Bailey Of Bridlington (Sandra Taylor)

Petit Basset Griffon Vendeen
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Lafolie Very Valentino (Mr & Mrs R Lauder/ Mrs L Shaw & Miss C Parker)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Gr Ch Rokeena Addicted To Love (R J & Y T Lauder)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mr Jim Black (ACT)

Best in Group & Open in Group: Shetland Sheepdog
Aust Sup Ch Hartly Shine On Me (Nicole Pearson)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Puli
Aust Sup Ch Rustufarion Indelible Ink (C Spencer/ P Smith & R Valore)
Baby in Group: Shetland Sheepdog
Hartly How About Me (Nicole Pearson)
Minor in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Aust Ch Aziah An Unexpected Journey (Mrs Liana Bettison)
Puppy in Group: Australian Shepherd
Aolani's Maisilva Defender of the Lords (Imp USA) (Donna Puttock)
Junior in Group: Shetland Sheepdog
Aust Ch Shelbrae So Its Me Me Me (Shelbrae Kennels)
Intermediate in Group: Australian Shepherd
Aust Ch Aolani's Maisilva Sonic Boom (Imp USA) (Donna Puttock)
Open Neuter in Group: Australian Shepherd
Aust & Neut Ch Sugargum ArtofConspiracy RN (Ros Fraser)

Australian Shepherd
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Aolani's Maisilva Sonic Boom (Imp USA) (Donna Puttock)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Aolani's Mai Silva Treasure (Imp USA) (Donna Puttock)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Aolani's Maisilva Defender of the Lords (Imp USA) (Donna Puttock)
Junior of Breed: Aust Ch Dykinta Twist and Turn (Wendy Atkins)
Aust Bred of Breed: Aust Ch Dykinta Sea Patrol (Ros Fraser)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Sugargum ArtofConspiracy RN (Ros Fraser)

Belgian Shepherd Dog (Groenendael)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Teangibelge Cortez CD RE (T Harber)

Border Collie
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Tehya Destiny Calls (Tehya Kennels)

Briard
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Tiahart Kikidee (D & J M Bartley)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Gr Ch Tiahart Hellene (D & JM Bartley)

Collie (Rough)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Mirriyuula Boogie Woogie Blu (T & A Jenkins)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Mirriyuula Im Sexy N I Knowit (T & A Jenkins)
Res Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Aust Ch Triblu Catching Fire (Tracy Rosenkranz)

Collie (Smooth)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust & Am Ch Blossom Hill Toast Of The Town (Imp USA) (Sue Kennedy/ Mim Bester/ Mary Wells)

Puli
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Rustufarion Indelible Ink (C Spencer/ P Smith & R Valore)

Shetland Sheepdog
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Hartly Shine On Me (Nicole Pearson)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Shelbrae So Its Me Me Me (Shelbrae Kennels)
Res Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Charmhill JacquesCartier (Nicole Pearson)
Baby of Breed: Hartly How About Me (Nicole Pearson)
Minor of Breed: Aust Ch Louanda Frequent Flyer (V J Royston)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Aziah An Unexpected Journey (Mrs Liana Bettison)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Aziah The Most Curious Thing (AI) (Mrs Liana Bettison)

White Swiss Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Silversuisse Angie (Silversuisse Kennels)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Megan Markotany (NSW)

Best in Group & Open in Group: Siberian Husky
NZ Gr & Aust Sup Ch Alyeshka Little Miss Perfect (Imp NZ) (Sarah Halliday/ Tamzin Letele/ Cherie Karam / Pauline Suhr)
Baby in Group: Samoyed
Skyforger White Night Fantasy (N Morris)
Minor in Group: Schnauzer (Miniature)
Aust Ch Colebrook Champagne Cocktail (R & N E Inglis)
Aust Bred in Group: Bullmastiff
Aust Ch GrizzMuffley If Looks Could Kill (B A & S D Wehmeier)
Open Neuter in Group: Shiba Inu
Aust Neut Ch Yukan Tukushima Go Fuyu (Vernita Collins)

Akita
Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Daykeyne Just A Tease (T and L Buckley)

Bullmastiff
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch GrizzMuffley Funky Dollah Bill (B A & S D Wehmeier)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch GrizzMuffley If Looks Could Kill (B A & S D Wehmeier)
Res Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed: GrizzMuffley Elektrik Chair (B A & S D Wehmeier)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: GrizzMuffley The Arms Of Orion (B A & S D Wehmeier)

Dobermann
Dog CC & Open (Dog) of Breed: Ralph Lauren De Black Shadow (Imp ARG) (Mrs B & Mr G Alexander / Ms M Wissmer)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Martyn take every chance (AI) (Imp NZ) (Dannie Fleet)
Baby of Breed: Ultimatedobe Inferno (S Morrison)
Baby (Dog) of Breed: Ultimatedobe Optimus Prime (S Morrison)
Junior of Breed: Aust Ch Walamara Promise me Roses (Imp NZ) (Mrs B/ Mr G & the late Mr I Alexander)

German Pinscher
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Angelsun Celestial Galaxy (Angelsun Kennels)

Samoyed
Baby of Breed: Skyforger White Night Fantasy (N Morris)

Schnauzer (Miniature)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Colebrook Come In Spinner (R & N E Inglis)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Colebrook Champagne Cocktail (R & N E Inglis)
Puppy of Breed: Colebrook Cherries In Brandy (R & N Inglis)

Shiba Inu
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Wolfworx Ryutaro (Mr W & Mrs B Downie)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Wolfworx Tenichi (Mr W & Mrs B Downie)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Yukan Tukushima Go Fuyu (Vernita Collins)

Siberian Husky
BOB, Bitch CC & Open of Breed: NZ Gr & Aust Sup Ch Alyeshka Little Miss Perfect (Imp NZ) (Sarah Halliday/ Tamzin Letele/ Cherie Karam / Pauline Suhr)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs Lyndall Black (ACT)

Best in Group & Open in Group: Tibetan Terrier
Am Ch & Aust Sup Ch Atisha's Cerise Noire of Euphoria (Imp USA) (Louise Hickie)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Japanese Spitz
Aust Sup Ch Daesdaemar Its A Love Story (Amanda Huggins)
Baby in Group: Japanese Spitz
Daesdaemar Little Mis Sunshine (Amanda Huggins)
Minor in Group: French Bulldog
Aust Ch Maplewood Honey Bee (Kristy Cassidy)
Junior in Group: Chow Chow
Chowleigh Trent Too Good (Chowleigh Kennels)
Open Neuter in Group: Shar Pei
Aust Neut Ch Titanwrollie Scrapy (Ms K Dack)

Boston Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Harase Garten Monjiro FCI (Imp JPN) (R Sheridan-McVicar)
Bitch CC & Open of Breed: Davina Up Rose The Monster (Mrs G Askew & Mrs S Jones)
Baby of Breed: Davina Make Mine Marvellous (Mrs G Askew & Mrs S Jones)

Chow Chow
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Chowleigh Trent Too Good (Chowleigh Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Chowleigh Call Me Taco (Chowleigh Kennels)

Dalmatian
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Kirindal Just Spot On (Mrs Jan Kirin)
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Whytewood Obi Wan Kenobi (S Morrissey)
Bitch CC & Junior of Breed: Whytewood Quite A Star Cleo (K Britten & M Morrissey)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Starswept Siri (K Britten & M Morrissey)
Baby of Breed: Kirindal The Main Man (Mrs Jan Kirin)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Dual Ch (AF) Lukius Beam Meup ET (Miss Rebecca Woiwade)

French Bulldog
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Maplewood Honey Bee (Kristy Cassidy)

German Spitz (Mittel)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Mediavalage Cast a Spell (Jill Fowler)

Great Dane
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Mafimafi Something to Remember (Mr G & Mrs T Donnelly)

Japanese Spitz
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Daesdaemar Its A Love Story (Amanda Huggins)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Daesdaemar Call Me Queen Bee (Amanda Huggins)
Baby of Breed: Daesdaemar Little Mis Sunshine (Amanda Huggins)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Mannerking Simplyanangel (Carol Retallack)

Lhasa Apso
Res Dog CC: Aust Ch Sooquan Ol Bobs Rose Tattoo (D Pezzella)

Poodle (Toy)
Bitch CC: Toydior Red Knockout (Julie Dennis)
Minor of Breed: Poodiful Kiss The Sky (Tiarne Perkiss)

Shar Pei
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Rynkls Ojo Suki (Kelly Dack & Simon Kosse)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Rynkls Theponi Rydesagain (Di Gooding)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Titanwrollie Scrapy (Ms K Dack)

Tibetan Terrier
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Am Ch & Aust Sup Ch Atisha's Cerise Noire of Euphoria (Imp USA) (Louise Hickie)