Tasmanian Kennel Club (TAS)
Date of Show : 9-Oct-2016 (Sunday)
Championship Show
The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.
General Specials
Specials Judge: Mr D Seow (Malaysia) (Total Entry : 338)
Aust Sup Ch Kaparla Game Plan (Mrs H Morrison)
Runner Up in Show & Aust Bred in Show: Petit Basset Griffon Vendeen
Aust Sup Ch Rokeena Let's Party (M & D Aitchison/ R Wallis/ S & E Marshall)
Puppy in Show: Foxhound
Foxhunt Taipan (Mrs C / Miss B & Mr J Bryson)
Junior in Show: Border Collie
Aust Ch Khayoz Steal My Heart (Sarah Waddingham)
State Bred in Show: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Bustabones Exhale The Darkness (Bustabones Knls)
Open in Show: Siberian Husky
Aust Sup Ch Canyonlands Sweet Cheyenne (Pamela Adams)
Group 1 - Toys
Specials Judge : Mrs Joanne Rasche (SA) (Group Entry : 76)
Aust Sup Ch Kiseki Tadashi (L McArthur & M A Barras)
Runner Up in Group: Pug
Aust Sup Ch Obsidion Coup D'Etat (Ben Luxton / Jaidyn Walker)
Baby in Group: Pekingese
Woonan Piper (Pugmate Kennels)
Puppy in Group: Pug
Pugmate Stumpy Joe (Pugmate kennels)
Intermediate in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Aust Ch Matmor Rhythm Is My Business (M Morse & W Henderson / V McLaughlin)
Aust Bred in Group: Pekingese
Aust Ch Woonan Jazzy Julian (Pugmate kennels)
Affenpinscher
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Baerentatze Being Harriet (Ian & Katherine Davey)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Favreau My Little China Girl (Karin & Rebecca Maxwell)
Australian Silky Terrier
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Balkana Hollywood Dream (Japatina Kennels)
Baby of Breed: Japatina In It To Win It (Japatina Kennels)
Bichon Frise
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Daejilon Sweet Rebel (Christina Johns)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Amourchiot Faerie Princess (Christina Johns)
Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Matmor Rhythm Is My Business (M Morse & W Henderson / V McLaughlin)
Chihuahua (Long Coat)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Wachowa Lisa Marie (AI) (Mrs Jennifer Watt)
Chihuahua (Smooth Coat)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Wachowa Walking In Memphis (AI) (Mrs Jennifer Watt)
Havanese
Baby of Breed: Bromear show me love (Natasha Bender)
Italian Greyhound
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Barad Imizwelo (Barad Kennels)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Barad Lomatia (Barad Kennels)
Japanese Chin
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Kiseki Tadashi (L McArthur & M A Barras)
Miniature Pinscher
Res Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Boshafte Miss Tick TD (Ian & Katherine Davey)
Baby of Breed: Boshafte Heemskerck (Ian & Katherine Davey)
Papillon
Baby of Breed: Beawinna All In The Game (Michele Bennett)
Pekingese
Baby of Breed: Woonan Piper (Pugmate Kennels)
Aust Bred of Breed: Aust Ch Woonan Jazzy Julian (Pugmate kennels)
Pomeranian
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Pomquest X Factor (Mrs F Harris / B & S Abraham)
Pug
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Obsidion Coup D'Etat (Ben Luxton / Jaidyn Walker)
Bitch CC: Pugmate She's Got The Look (Pugmate Kennels)
Puppy of Breed: Pugmate Stumpy Joe (Pugmate kennels)
Tibetan Spaniel
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Byrebaer Dash of Debonair (Georgie Smith)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Byrebaer Alreddi Astar (Georgie Smith)
Group 2 - Terriers
Specials Judge : Mrs Coral Gray (WA) (Group Entry : 32)
Aust Sup Ch Bustabones Adifrnt Shadeowhite (AI) (Bustabones Knls)
Runner Up in Group: Kerry Blue Terrier
Aust Ch Shado-Lans El Bandito (Imp NZ) (Debbie Veevers)
Intermediate in Group: Cairn Terrier
Natuska Sir Laurence Olivier (Susan Springer & Kerryn Pearson)
State Bred in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Bustabones Exhale The Darkness (Bustabones Knls)
Aust Bred in Group: Fox Terrier (Smooth)
Aust Ch Sashgar Keep Flamin Dreamin (S Collins)
Cairn Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Abbeycairn One Moment Please (K Davies & K Wright)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Aust Ch Natuska Twist Little Sister (Susan Springer & Kerryn Pearson)
Res Dog CC & Intermediate of Breed: Natuska Sir Laurence Olivier (Susan Springer & Kerryn Pearson)
Open of Breed: Aust Ch Abbeycairn I'm No Painted Man (K Davies & K Wright)
Fox Terrier (Smooth)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Sashgar Keep Flamin Dreamin (S Collins)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Sashgar I Am The Regent (S Collins)
Jack Russell Terrier
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Coominya Classic Edition (Mrs S T Wickham)
Kerry Blue Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Shado-Lans El Bandito (Imp NZ) (Debbie Veevers)
Staffordshire Bull Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Bustabones Adifrnt Shadeowhite (AI) (Bustabones Knls)
R/UP BOB & Res Dog CC: Aust Sup Ch Bustabones Wot Do Monsters Eat (Bustabones Kennels)
Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Gr Ch Bustabones Hello Possums (AI) (Bustabones Knls)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Bustabones Don't Mess Wthe Dress (Bustabones Knls)
Baby of Breed: Bustabones Try Whistling This (Bustabones Kennels)
State Bred of Breed: Aust Ch Bustabones Exhale The Darkness (Bustabones Knls)
Group 3 - Gundogs
Specials Judge : Mr D Seow (Malaysia) (Group Entry : 63)
Aust Sup Ch Kaparla Game Plan (Mrs H Morrison)
Runner Up in Group & Open in Group: Cocker Spaniel
Aust Ch Glenayden Nick Of Time (E & K Job/ A & M Jones / A O'Keefe)
Baby in Group: English Springer Spaniel
Fraelighte Frozen Heart (Mrs C & Ms S Gangell)
Junior in Group: Weimaraner
Aust Ch Ghostwind Oskar Dela Renta (AI) (Simone Haigh)
State Bred in Group: Clumber Spaniel
Aust Sup Ch Boroniahil Balthazar (John / Judy & Susan Teniswood)
Aust Bred in Group: Weimaraner
Aust Ch Ghostwind Rumour Has It (J Turner)
Clumber Spaniel
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Sup Ch Boroniahil Balthazar (John / Judy & Susan Teniswood)
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Appintiki Baileys On Ice (John / Judy & Susan Teniswood)
Cocker Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Glenayden Nick Of Time (E & K Job/ A & M Jones / A O'Keefe)
English Springer Spaniel
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Penita Sweet Talk (T & J Skudder)
Baby of Breed: Fraelighte Frozen Heart (Mrs C & Ms S Gangell)
German Shorthaired Pointer
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Trupoint Get To Know Me (Ms M & Miss J Pledger)
Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Gr Ch Macantsaoi Irish Rhythm (S Rattle & T Sproule)
Puppy of Breed: Arosa Avante Garde (AI) (Imp NZ) (S Rattle & T Sproule)
Golden Retriever
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Kaparla Game Plan (Mrs H Morrison)
Gordon Setter
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kemsley Dare To Dream (Natalie Collins)
Hungarian Vizsla
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Hanafor Magdari Denzel (Fay Harris)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Hanafor Alspice Wroxton (F Harris & B Stading)
Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Hanafor The Enforcer (AI) (F Harris & B Stading)
Irish Red and White Setter
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tintookie Irish To The Core (Tintookie Kennels & Shauna Laird)
Labrador Retriever
Junior of Breed: Aust Ch Liberty Jewel Star Obsession (Gillian Dight)
Lagotto Romagnolo
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Khinsoe Arturo TD (Karin Maxwell)
Pointer
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Chesterhope God of Thunder (Imp NZ) (Catherine Jones)
Weimaraner
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Ghostwind Rumour Has It (J Turner)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Ghostwind I Put A Spell On You (AI) (Ghostwind Kennels)
Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Ch Grausturm Potters Magic (Seriousgrey Kennels)
Res Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Ghostwind Oskar Dela Renta (AI) (Simone Haigh)
State Bred of Breed: Aust Ch Grausturm Violets Portrait (Seriousgrey Kennels)
Weimaraner (Long-haired)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Seriousgrey Mr Unleashing Fun (Seriousgrey Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Seriousgrey Ms Unlocking Magic (Seriousgrey Kennels)
Group 4 - Hounds
Specials Judge : Mr D Seow (Malaysia) (Group Entry : 42)
Aust Sup Ch Rokeena Let's Party (M & D Aitchison/ R Wallis/ S & E Marshall)
Baby in Group: Dachshund (Smooth Haired)
Eukypark Midnite Purple Rain (AI) (Joyce Taylor & Kevin Morgan)
Puppy in Group: Foxhound
Foxhunt Taipan (Mrs C / Miss B & Mr J Bryson)
Afghan Hound
R/UP BOB & Res Bitch CC: Aust Ch Taejon Playing Dress Up (L Wiltshire / P & L Britza)
Dachshund (Long Haired)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Polbathic Dak Tanner (Eric Daniels & Ray Wall)
Bitch CC & Puppy of Breed: Polbathic Dak Kehree (Eric Daniels & Ray Wall)
Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Dachchimac Athelny At Polbathic (Eric Daniels & Ray Wall)
Dachshund (Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Eukypark Heart Of Gold (AI) (J M Taylor & K F Morgan)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Mal & Aust Ch Unita's The Legend At Hacienda (Imp MYS) (J M Taylor & K F Morgan)
Baby of Breed: Eukypark Midnite Purple Rain (AI) (Joyce Taylor & Kevin Morgan)
Dachshund (Wire Haired)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Dachdotcom Burgandy Wire (L Woods/ T & J McDonald)
Foxhound
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Foxhunt Taipan (Mrs C / Miss B & Mr J Bryson)
Harrier
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Fellhunters Born To Run (Martin Pedersen)
Petit Basset Griffon Vendeen
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Rokeena Let's Party (M & D Aitchison/ R Wallis/ S & E Marshall)
Whippet
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Kallrea Secret Dream (L Wiltshire)
Baby of Breed: Acaiza Cherry Bomb (Mrs J Hargraves)
Puppy (Bitch) of Breed: Kallrea Pretty Little Liar (L Wiltshire)
Group 5 - Working Dogs
Specials Judge : Mr D Seow (Malaysia) (Group Entry : 40)
Aust Ch Allclarity Diamond Broker (AI) (Sonja Gangell)
Puppy in Group: Old English Sheepdog
Aust Ch Perfu Phenix Rising (Mr C / Mrs S & Mr J Moore)
Junior in Group: Border Collie
Aust Ch Khayoz Steal My Heart (Sarah Waddingham)
Intermediate in Group: Bearded Collie
Aust Ch Peppagrove Shannons Delight (AI) AD JD (Kathy Seadon)
Australian Shepherd
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Sayly Sweet Ohana (AI) TD (Carol Golding & Dr L Smith)
Bearded Collie
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Peppagrove Shannons Delight (AI) AD JD (Kathy Seadon)
Border Collie
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Allclarity Diamond Broker (AI) (Sonja Gangell)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Khayoz Steal My Heart (Sarah Waddingham)
Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Sanbriann Dirty Harry (Terry French)
Puppy of Breed: Sanbriann Sweet Surrender (Terry French)
Collie (Smooth)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Drambuie Dresden Doll (Martin Pedersen)
Finnish Lapphund
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Armahani Heliodorr Hulivili (AI) (R Holloway & J L Lincoln)
Old English Sheepdog
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Perfu Phenix Rising (Mr C / Mrs S & Mr J Moore)
Polish Lowland Sheepdog
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Mirriyuula Million Dollar Baby (Karin Maxwell)
Group 6 - Utility Dogs
Specials Judge : Mrs Coral Gray (WA) (Group Entry : 55)
Aust Sup Ch Canyonlands Sweet Cheyenne (Pamela Adams)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Dobermann
Aust Sup Ch Walamara Quik-Off The Mark (Imp NZ) (Chkano Kennels / Jaidyn Walker)
Baby in Group: Newfoundland
Yesallaw Frozen From The Past (Sue & Clifford Gray)
Puppy in Group: Bullmastiff
Remyk itis armistice oth foe (AI) (M Coleman & R Morgan)
Alaskan Malamute
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Arcticbliss Glacier Storm (Michelle Kube)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Arcticbliss Wanted Deadoralive (Michelle Kube)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Arcticbliss Perfect Pink (Michelle Kube)
Bullmastiff
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Remyk Southerndreams Inthmakin (M Coleman/R Morgan)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Nightquest Royal Sovereign (R & T McCauley)
Res Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Nightquest Luskin Star (R & T McCauley)
Baby of Breed: Nightmania here comes trouble (R & T McCauley)
Puppy of Breed: Remyk itis armistice oth foe (AI) (M Coleman & R Morgan)
Dobermann
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Walamara Quik-Off The Mark (Imp NZ) (Chkano Kennels / Jaidyn Walker)
Newfoundland
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Sup Ch Yesallaw Courage Under Fire (Sue & Clifford Gray)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Seadale Viva Liberty (AI) (Clifford & Sue Gray)
Baby of Breed: Yesallaw Frozen From The Past (Sue & Clifford Gray)
Portuguese Water Dog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Uptrend Dark Passenger (R & S Beaman)
Rottweiler
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Moya Ivan The Braveheart TD (Imp NZ) (Angela Fry)
R/UP BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Moya Memphis Belle TDX (Imp NZ) (Angela Fry)
Russian Black Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Escardrille Kostya Maksim (Ms Julie-Anne Jenkins)
Samoyed
Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Mytaj Ugo To Dixieland (C Houston/M Johnson)
Siberian Husky
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Canyonlands Sweet Cheyenne (Pamela Adams)
St Bernard
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Versoix Barely Envious (AI) (John / Judy & Susan Teniswood)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Southerton Smooth Operator (AI) (Ms Julie-Anne Jenkins)
Group 7 - Non-Sporting Dogs
Specials Judge : Mrs Coral Gray (WA) (Group Entry : 30)
Aust Sup Ch Amesen Creme Puzzle (Amesen Kennels)
Intermediate in Group: Lhasa Apso
Aust Ch Amesen Mirror Image (Amesen Kennels)
Dalmatian
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Paceaway Ticket To The Starz (Yanina Smith/Katelyn Smith)
Japanese Spitz
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Martonia Sweet Bubble Gum (Maria Croft)
Lhasa Apso
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Amesen Creme Puzzle (Amesen Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Amesen Mirror Image (Amesen Kennels)