Dogs ACT All Breeds Show (ACT)
Date of Show : 2-Oct-2017 (Monday)
Championship Show
The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.
General Specials
Specials Judge: Mr Dusko Piljevic (Serbia) (Total Entry : 314)
Aust Sup Ch Tzuyuan Wild Boys Afloat (S Murray & G Davies)
Baby in Show: Chinese Crested Dog
Folkvar Ultimo At Ertae (Melinda Sterrett & Cara Letson)
Puppy in Show: Siberian Husky
Koolmove Walk This Way (J Campbell & I Mercer)
Junior in Show: Dobermann
Aust Ch Walamara Venture-To-Utopia (Imp NZ) (Ayla Douglas)
Intermediate in Show: Bull Terrier
Aust Sup Ch Bullacktiv Waking The Demon (P & N Zullo / H Pinker)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Dalmatian
Aust Gr & Neut Ch Lukius Solar Flare RN ET (Ms R Woiwade)
Group 1 - Toys
Specials Judge : Mr Dusko Piljevic (Serbia) (Group Entry : 67)
Aust Gr Ch Karyme Heartbeat AtMy Feet (Gail Ransom)
Baby in Group: Chinese Crested Dog
Folkvar Ultimo At Ertae (Melinda Sterrett & Cara Letson)
Minor in Group: Pekingese
Miyoko Kinky Boots (Carmel Bauerle)
Puppy in Group: Pomeranian
Aust Ch Ferona Do I Make You Nervous (Yvette Rolfe)
Junior in Group: Havanese
Karyme Tattle Tail (Gail Ransom)
Intermediate in Group: Pug
Aust Ch Yarrowfell Kris Kringle (Lt Col/ Mrs/ Mr T/ Miss P Hurst)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Pomeranian
Aust Neut Gr Ch Jadanz Topolino (Lennette Lyons)
Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Ceellen Toy Boy (L Hutchcraft & L Hennessy)
Chinese Crested Dog
Baby of Breed: Folkvar Ultimo At Ertae (Melinda Sterrett & Cara Letson)
Griffon Bruxellois
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Gr Ch Tzani Zazu Zodiak (Bell/ Mills & Norman)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Tzani Bellatrix Lestrange (Bell/ Mills and Norman)
Havanese
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Karyme Heartbeat AtMy Feet (Gail Ransom)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Karyme Tattle Tail (Gail Ransom)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Karyme Xxplosive (Gail Ransom)
Italian Greyhound
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Oakway Royal Performance (Mrs Maureen Friend)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Oakway Sheer Essential (Maureen Friend)
Papillon
R/UP BOB & Res Dog CC: Aust Ch Le-Petit Bonheir De Costalina (Imp BEL) (G D Whiley)
Puppy of Breed: Aust Ch Wyngay Gift of an Angel (G D Whiley)
Pekingese
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Waaini Gifta Gold (Carmel Bauerle)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Miyoko Kinky Boots (Carmel Bauerle)
Pomeranian
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Ferona Sweet Sensation (Yvette Rolfe)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Ferona Do I Make You Nervous (Yvette Rolfe)
Minor of Breed: Ferona Great Expectations (Yvette Rolfe)
Junior of Breed: Ferona Won Classic Dream (Yvette Rolfe)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Gr Ch Jadanz Topolino (Lennette Lyons)
Pug
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Yarrowfell Kris Kringle (Lt Col/ Mrs/ Mr T/ Miss P Hurst)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Yarrowfell Deck the Halls (Lt Col/ Mrs/ Mr T/ Miss P Hurst)
Group 2 - Terriers
Specials Judge : Ms Pamela Campbell (WA) (Group Entry : 26)
Aust Ch Idylewins Ronan (L & K Kavanagh / M Winch / C Reid / R Young)
Puppy in Group: West Highland White Terrier
Balarishnan Summer Rain (M D & A L Martin)
Intermediate in Group: Bull Terrier
Aust Sup Ch Bullacktiv Waking The Demon (P & N Zullo / H Pinker)
Aust Bred in Group: Bull Terrier (Miniature)
Aust Gr Ch Chaylotte Charming (Damiano & Katarina Manna)
Bull Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Bullacktiv Waking The Demon (P & N Zullo / H Pinker)
Bull Terrier (Miniature)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Chaylotte Charming (Damiano & Katarina Manna)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Cherrypieap Werever I May Roam (Damiano & Katarina Manna)
Puppy of Breed: Aust Ch Bullacktiv Firerain (P Zullo)
Jack Russell Terrier
R/UP BOB & Res Dog CC: Aust Ch Bekmar Al Jolson (Sheryn & Wayne Muir)
Kerry Blue Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Idylewins Ronan (L & K Kavanagh / M Winch / C Reid / R Young)
Tenterfield Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Atenta Mista Wags (Christine Alderton)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Atenta Justa Lillibit (Ms C J Alderton)
West Highland White Terrier
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Balarishnan Summer Rain (M D & A L Martin)
Group 3 - Gundogs
Specials Judge : Ms Anne Meyn (NSW) (Group Entry : 51)
Wynstream Secretary Ov State (AI) (Anne D O'Connor)
Runner Up in Group & Open in Group: Weimaraner
Aust Ch Cruisenif Rev It Up (Catherine Fisher)
Baby in Group: Brittany
Uwish King of the North (Andrew & Vanessa Bourne)
Puppy in Group: Welsh Springer Spaniel
Aust Ch Featherdale Dragons Knight (Kay Fallowfield & Jon Endycott)
Junior in Group: Flat Coated Retriever
Aust Ch Skyehaven Ticket To Ride (Meaghan O'Shannassy)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Hungarian Vizsla
Aust & Neut Ch Gamecall Lapua Subsonic (AI) (John & Sian Hine)
Brittany
Baby of Breed: Uwish King of the North (Andrew & Vanessa Bourne)
Clumber Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Thaxmead Savoy Affair (imp NZ) (D & F Bartels)
Cocker Spaniel
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Bellebriar Time Share (Kingston/Hatherly/O'Keefe)
English Setter
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Fireplay Live Long and Prosper (K Britten & M Morrissey / N Schryver)
Flat Coated Retriever
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Hawksdale Classic Blacq (Ms G L Holmes)
Bitch CC: Aust Ch Hawskdale Positive Whisper (Ms Gillian Holmes)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Blacqlabel Firstedition (Ms G L Holmes)
Junior of Breed: Aust Ch Skyehaven Ticket To Ride (Meaghan O'Shannassy)
Golden Retriever
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Soshyl Flower of Scotland (R McNab)
Hungarian Vizsla
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Gamecall Lapua Subsonic (AI) (John & Sian Hine)
Labrador Retriever
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Wynstream Secretary Ov State (AI) (Anne D O'Connor)
Weimaraner
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Cruisenif Rev It Up (Catherine Fisher)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Lukedom Strictly Taboo (Mrs Melanie Tinker)
Welsh Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Featherdale Dragons Knight (Kay Fallowfield & Jon Endycott)
Baby of Breed: Featherdale Celtic Goddess (AI) (Kay Fallowfield / Jon Endycott)
Group 4 - Hounds
Specials Judge : Mr Ken Rampant (NSW) (Group Entry : 37)
Am & Aust Ch Koradox Pramada's Dyn-O-Mite SL (Imp USA) (Jim & Lyndall Black)
Baby in Group: Petit Basset Griffon Vendeen
Jimab Mac The Knife (Andrea Coss)
Puppy in Group: Rhodesian Ridgeback
Aust Ch Lionslea The Lady Is A Tramp (P Batten / H Donnelly & P Donovan)
Junior in Group: Beagle
Abercarn Magic Lantern (Mrs C Thompson)
Intermediate in Group: Rhodesian Ridgeback
Aust Gr Ch Lionslea Thunder Rising (P J Batten)
Basset Hound
Puppy of Breed: Earlingford Tim Tam (John Bink)
Beagle
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Abercarn Magic Lantern (Mrs C Thompson)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Brialey Famous By Name (Andrea Coss)
Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Abercarn Magic Happens (Mrs C Thompson)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Brialey Cloud Dancer (Andrea Coss)
Dachshund (Long Haired)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Am & Aust Ch Koradox Pramada's Dyn-O-Mite SL (Imp USA) (Jim & Lyndall Black)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Briarmist Bush Ballad (Mr J & Mrs L Black)
Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Dybo Bailey Of Bridlington (Sandra Taylor)
Res Dog CC & Junior of Breed: Mitteldac Magic Strikes Back (Mrs Sandra Taylor)
Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Isadaky Midas Touch (Mrs Dorthe Hauberg)
Petit Basset Griffon Vendeen
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Rokeena Pause for Applause (R & R Wallis)
Baby of Breed: Jimab Mac The Knife (Andrea Coss)
Rhodesian Ridgeback
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Gr Ch Lionslea Thunder Rising (P J Batten)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Lionslea Dawn Of Justice (P J Batten)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Lionslea The Lady Is A Tramp (P Batten / H Donnelly & P Donovan)
Group 5 - Working Dogs
Specials Judge : Mr Derek Hyde (ACT) (Group Entry : 44)
Aust Sup Ch Tehya Destiny All Told (Tehya Kennels)
Runner Up in Group: Australian Shepherd
Aust Gr Ch Aolani's Mai Silva Treasure ET (Imp USA) (Donna Puttock)
Baby in Group: Border Collie
Tehya Yes No Maybe (T Bailey)
Minor in Group: Australian Shepherd
Dykinta Dr Martens (AI) (Rachel & Rowan McKeever)
Puppy in Group: German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
Rimerini Enchanted Beauty (Megan Porter)
Junior in Group: White Swiss Shepherd Dog
Aust Ch Vastlynoble Titus (S Tennyson & D Dodd)
Intermediate in Group: Bearded Collie
Aust Ch Stylwise Mess Is Mine (Jessica Buckley)
Aust Bred in Group: Collie (Rough)
Aust Ch Mirriyuula Im Sexy N I Knowit (T & A Jenkins)
Runner Up Neuter in Group: German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
Aust Neut Ch Hillmagic Black Shiraz (Ms Julie T Cutts)
Australian Kelpie
Baby of Breed: Tinaru Axl Rose (Ms A Norman)
Australian Shepherd
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Aolani's Mai Silva Treasure ET (Imp USA) (Donna Puttock)
R/UP BOB, Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Gr Ch Aolani's Maisilva Sonic Boom (Imp USA) (Donna Puttock)
Minor of Breed: Dykinta Dr Martens (AI) (Rachel & Rowan McKeever)
Bearded Collie
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Stylwise Mess Is Mine (Jessica Buckley)
Border Collie
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Tehya Destiny All Told (Tehya Kennels)
Baby of Breed: Tehya Yes No Maybe (T Bailey)
Collie (Rough)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Mirriyuula Im Sexy N I Knowit (T & A Jenkins)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Mirriyuula De Ja Blu (T & A Jenkins)
Finnish Lapphund
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Snofyre Iconic Adventure (J Richards & C Fitzgerald)
German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Rimerini Enchanted Beauty (Megan Porter)
Baby of Breed: Hillmagic Platnum Nokosi (Karen Hore)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Hillmagic Black Shiraz (Ms Julie T Cutts)
White Swiss Shepherd Dog
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Vastlynoble Titus (S Tennyson & D Dodd)
Group 6 - Utility Dogs
Specials Judge : Ms Pamela Campbell (WA) (Group Entry : 45)
Aust Ch Copperdobe Stand N Deliver (Imp NZ) (D Woods & J Hovell)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Tibetan Mastiff
Aust Sup Ch Temzin Fu Xan My Khampa (Mr N Ford & Ms J Brunton)
Baby in Group: Samoyed
Ahzu Lets Lose Our Minds (J & M Harrison)
Puppy in Group: Siberian Husky
Koolmove Walk This Way (J Campbell & I Mercer)
Junior in Group: Dobermann
Aust Ch Walamara Venture-To-Utopia (Imp NZ) (Ayla Douglas)
Intermediate in Group: Tibetan Mastiff
Berntiff It's Five O'clock somewhere (Neil Ford & Judith Brunton)
Open Neuter in Group: Siberian Husky
Aust Ch Koolmove Special Delivery (AI) (Jenny Campbell & Ian Mercer)
Alaskan Malamute
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Koolrunnings Dark N Stormy (AI) (Catherine Loft)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Koolrunnings Story Teller (Catherine Loft)
Bullmastiff
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Talrasha Ella (R Coppin)
R/UP BOB and Dog CC: Aust Ch Banobrae Southern Star (G & P Barber)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Banobrae Hell or High Water (G & P Barber / J Karena)
Cane Corso
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kylasha The Impaler (Nicole Tetley)
Baby of Breed: Kylasha Turn it up (Nicole Tetley)
Dobermann
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Copperdobe Stand N Deliver (Imp NZ) (D Woods & J Hovell)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Walamara Venture-To-Utopia (Imp NZ) (Ayla Douglas)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Walamara Y-U-R So Classy (Imp NZ) (Lisa Hudson)
Minor of Breed: Copperdobe Wicked Black Witch (Imp NZ) (L Cameron/ B Tindall & J Hovell)
Portuguese Water Dog
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Arcticpalace Ocean Queen (K & N Brunton / C & R Foster)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Arcticpalace Offshore Angel (K & N Brunton / C & R Foster)
Samoyed
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Mezen Diamond Revival (H Hill / J & M Harrison)
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Ahzu Nightmare Befor Christmas (R Mills / J & M Harrison)
Baby of Breed: Ahzu Lets Lose Our Minds (J & M Harrison)
Shiba Inu
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kortmar Blackjack (Lyne Browning)
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kortmar Last Samurai (S Samuelsson/L Browning)
Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Kortmar Jessica Rabbit (Lyne Browning)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Kortmar Kaname Chidori (Lyne Browning)
Siberian Husky
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Koolmove Just One Kiss (AI) (J Campbell & I Mercer)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Koolmove Walk This Way (J Campbell & I Mercer)
Dog CC & Minor of Breed: Kortierra Working Class Man at Koolmove (J Campbell & I Mercer)
Open Neuter of Breed: Aust Ch Koolmove Special Delivery (AI) (Jenny Campbell & Ian Mercer)
St Bernard
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Berntiff She's A Country Kid (Judith Brunton & Neil Ford)
Tibetan Mastiff
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Temzin Fu Xan My Khampa (Mr N Ford & Ms J Brunton)
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Berntiff It's Five O'clock somewhere (Neil Ford & Judith Brunton)
Group 7 - Non-Sporting Dogs
Specials Judge : Mr Dusko Piljevic (Serbia) (Group Entry : 44)
Aust Sup Ch Tzuyuan Wild Boys Afloat (S Murray & G Davies)
Runner Up in Group: Poodle (Miniature)
Aust & NZ Ch Showcase Major Edition (Imp NZ) (Miss T Perkiss)
Baby in Group: Chow Chow
Chowleigh Big Girls Don't Cry (Chowleigh Kennels)
Minor in Group: Shih Tzu
Placky Im Just Chillin (Sue Plackett and Dionne Arnold)
Junior in Group: Dalmatian
Icspots In The Sky At Night (K Britten & M Morrissey)
Aust Bred in Group: Keeshond
Aust Ch Hunkeedori Is Where Thparty At (Katrina L Santas & Brett A Thompson)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Dalmatian
Aust Gr & Neut Ch Lukius Solar Flare RN ET (Ms R Woiwade)
Boston Terrier
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Hygamble Keeping It Classy (Rebecca Sheridan-McVicar)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Hygamble A Kings Ransom (K & L Kavanagh / R Sheridan-McVicar)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Hygamble Lion Heart (R Sheridan-McVicar)
Chow Chow
Baby of Breed: Chowleigh Big Girls Don't Cry (Chowleigh Kennels)
Dalmatian
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Icspots In The Sky At Night (K Britten & M Morrissey)
Dog CC & Aust Bred of Breed: Icspots Gotta Catch Em All (K Britten & M Morrissey)
Res Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Adstaff Schaibles Legacy (AI) (Miss Rebecca Woiwade)
Minor of Breed: Adstaff Black Opal (Miss Rebecca Woiwade)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr & Neut Ch Lukius Solar Flare RN ET (Ms R Woiwade)
French Bulldog
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Briallen Elvisrunsriot (B Miniter & A O'Connor)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Warpaint Silver N Gold (D & C Beacock)
Japanese Spitz
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Mannerking Empire Strikes Back (Debbie King)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Mannerking Just Make Believe (Debbie King)
Keeshond
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Hunkeedori Is Where Thparty At (Katrina L Santas & Brett A Thompson)
R/UP BOB, Res Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Hunkeedori Flyin High (S & B Barr)
Lhasa Apso
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Sooquan Ol Bobs Rose Tattoo (D Pezzella)
Poodle (Miniature)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust & NZ Ch Showcase Major Edition (Imp NZ) (Miss T Perkiss)
Poodle (Standard)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Kallitha San Sebastian (AI) (Anthony Porombka & Marjorie Rayner)
Shih Tzu
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Tzuyuan Wild Boys Afloat (S Murray & G Davies)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Placky Im Just Chillin (Sue Plackett and Dionne Arnold)