Yarrawonga A & P Society Inc (VIC)

Date of Show : 5-Oct-2018 (Friday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mr Douglas Sidebottom (ACT)

Best in Show & Open in Show: Old English Sheepdog
Am & Aust Sup Ch Barkshire's Captain America (Imp USA) (Mr C & Mrs S Moore / Mr J Moore)
Runner Up in Show & Aust Bred in Show: Rhodesian Ridgeback
Aust Sup Ch Juzrival Arkan Up (A Barter & L Fletcher)
Baby in Show: Basenji
Tambuzi Elysium (Adam Druce)
Minor in Show: Australian Cattle Dog
Pureheel Royal Starlight (Alan & Robyn Spargo)
Puppy in Show: Rhodesian Ridgeback
Aust Ch Juzrival Been There Dunit (A Barter & L Fletcher)
Junior in Show: Cavalier King Charles Spaniel
Aust Ch Matmor In the Society Pages (Steve Wraith)
Intermediate in Show: Samoyed
Aust Ch Lunasea Butter Me Up (AI) (Ying Chen (Helen))
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Shetland Sheepdog
Aust & Neut Ch Sharndah U Make My Heart Sing (T Walters)
Runner Up Neuter in Show: Greyhound
Aust Gr Ch Jonz Kinda Magic (Mrs S Kennedy)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mr Douglas Sidebottom (ACT)

Best in Group & Open in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Aust Sup Ch Matmor Colour Sergeant (M Morse & W Henderson)
Runner Up in Group & Junior in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Aust Ch Matmor In the Society Pages (Steve Wraith)
Puppy in Group: Pug
Gramish Steel the Show (Denise MacCallum)
Intermediate in Group: Papillon
Aust Ch Wyngay Gift of an Angel (G D Whiley)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Italian Greyhound
Aust & Neut Ch Tunamara Mahina (Leisl Wood)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Matmor Colour Sergeant (M Morse & W Henderson)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Matmor In the Society Pages (Steve Wraith)

Chihuahua (Long Coat)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch El-Toro Kiwis Billy The Kid (Imp NZ) (Glen Donnan)
Baby of Breed: Bendonichi Lee Childs (Glen Donnan)

Chihuahua (Smooth Coat)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Bendonichi Maeve Binchy (Glen Donnan)

Chinese Crested Dog
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Fairsky Dci Jane Tennison (S Cadan & D Hippisley)

Italian Greyhound
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Berizza Like a Sunrise (Leisl Wood)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Bindahlena Summer Breeze (Leisl Wood)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Tunamara Mahina (Leisl Wood)

Japanese Chin
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Chincasa Sumire (Alwood Kennels)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Chincasa High Voltage (A Sharp & N Skeet)

Papillon
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Wyngay Gift of an Angel (G D Whiley)
R/UP BOB, Res Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Le-Petit Bonheir De Costalina (Imp BEL) (G D Whiley)

Pug
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Gramish Steel the Show (Denise MacCallum)
Aust Bred of Breed: Everlaine Devils Lumberjack (Everlaine Kennels)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Ms Debra Howell (NSW)

Best in Group & Junior in Group: Scottish Terrier
Aust Ch Shortblak With a Dash of Cream (Stacey Sullivan)
Runner Up in Group & Open in Group: Fox Terrier (Smooth)
Aust Ch Ecirp Requiem (R and K A Price)
Minor in Group: West Highland White Terrier
Chancelot mirror image (J Martin)
Puppy in Group: Manchester Terrier
Aust Ch Dixiedaly True Heart (Val Adams)
Intermediate in Group: Manchester Terrier
Aust Ch Rosemerta Chyna Black (Janet Palmer)

American Staffordshire Terrier
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Pawtucket This Girl Is On Fire (Barry Meriam Wickers)
Puppy of Breed: Pawtucket Always On My Mind (Barry Wickers)

Australian Terrier
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Lemonlee Lady Kate (Kerri Lee)

Bull Terrier (Miniature)
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Willown Our Mister Waldo (K & F Willox)
Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Willown Little Avarielle (AI) (K & F Willox)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Willown Aphridites kiss (Mr K & Mrs F Willox)

Fox Terrier (Smooth)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Ecirp Requiem (R and K A Price)

Jack Russell Terrier
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr Ch Whatajack Lucy (Cadddarra knls)

Manchester Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Rosemerta Chyna Black (Janet Palmer)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Dixiedaly True Heart (Val Adams)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch / Neut Ch Dixiedaly Savvy Gal CD RA (Janet Palmer)

Scottish Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Shortblak With a Dash of Cream (Stacey Sullivan)

Soft Coated Wheaten Terrier
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Saphyr Triple Creme RN (N D Gray)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Saphyr Independent Treat (AI) (M A Gray)

Staffordshire Bull Terrier
Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Neworder Never Dark (A Dean & G Bator)

Tenterfield Terrier
Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Skalawag Oh Wow Shes A Redhead (Mrs Dale McDonell)

West Highland White Terrier
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Chancelot mirror image (J Martin)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Ms Debra Howell (NSW)

Minor in Group: German Wirehaired Pointer
Lovewyre Aurora Australis (Mrs S Kennedy)
Puppy in Group: Clumber Spaniel
Aust Ch Taniwha Te Wahipounamu (J Patchett & C Ryan)
Open in Group: English Springer Spaniel
Aust & NZ Ch Taniwha Hinemoa ET (Imp NZ) (J Patchett & C J Ryan)

Brittany
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tobenlee U Take My Breath Away (AI) CCD RN (Mr P & Mrs C Reyment)

Clumber Spaniel
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Taniwha Te Wahipounamu (J Patchett & C Ryan)

Cocker Spaniel
Intermediate (Dog) of Breed: Aust Ch Occuli Distinctive Look (Gerda Wayenberg)
Aust Bred of Breed: Aust Ch Occuli Midnight Blues (Janna Wayenberg)

English Setter
Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Sapperset Special Operations (L Shirley & S Natoli)

English Springer Spaniel
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust & NZ Ch Taniwha Hinemoa ET (Imp NZ) (J Patchett & C J Ryan)

German Shorthaired Pointer
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Canawindra See For Ever More (M J & F L Park)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Canawindra Rock E Road (M J & F L Park)
Baby of Breed: Canawindra East Bound Train (M J & F L Park)

German Wirehaired Pointer
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Lovewyre Aurora Australis (Mrs S Kennedy)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & Open of Breed: TS CH Dual Ch (T) Santamaria Supremacy CCD RN (Mrs Heather Raditsis)
Res Bitch CC: Camuka Drops of Jupiter (Donna Ryan)
Baby of Breed: Dorehytes Welcome Stranger (A & D Crowley)

Gordon Setter
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kemsley Dare To Dream RN (Natalie Collins)

Labrador Retriever
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Dual Ch (Neut) (T) Lukilab Rune Glow RN (Ms E Shergold)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Bryndoain GI Joe (Imp NZ) (Angela Henderson)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Tazlon Such Fun (Mr P & Mrs R Valletta)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Ms Debra Howell (NSW)

Best in Group & Aust Bred in Group: Rhodesian Ridgeback
Aust Sup Ch Juzrival Arkan Up (A Barter & L Fletcher)
Baby in Group: Basenji
Tambuzi Elysium (Adam Druce)
Minor in Group: Dachshund (Wire Haired)
Cayugaridge Kailua (Mrs S Kennedy)
Puppy in Group: Rhodesian Ridgeback
Aust Ch Juzrival Been There Dunit (A Barter & L Fletcher)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Greyhound
Aust Gr Ch Jonz Kinda Magic (Mrs S Kennedy)

Basenji
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Tamsala Bandit Trans Am (AI) (Miss Jan Robert)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Tambuzi Seven Streams Of Soma (Adam Druce)
Baby of Breed: Tambuzi Elysium (Adam Druce)

Beagle
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Beagelee True Colours (AI) (D Q R & G Ford / C & L Duval)

Dachshund (Wire Haired)
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Cayugaridge Kailua (Mrs S Kennedy)

Greyhound
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Brantarby Honeycomb (AI) (Anne Pirie)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr Ch Jonz Kinda Magic (Mrs S Kennedy)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Juzrival Arkan Up (A Barter & L Fletcher)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Juzrival Been There Dunit (A Barter & L Fletcher)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mr Douglas Sidebottom (ACT)

Best in Group & Open in Group: Old English Sheepdog
Am & Aust Sup Ch Barkshire's Captain America (Imp USA) (Mr C & Mrs S Moore / Mr J Moore)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Finnish Lapphund
Aust Sup Ch Taigakoira Tahtien Valo (Ms H Lim & Ms T J MacDonald)
Baby in Group: Australian Shepherd
Ellagant Prima Donna (Ellagant Kennels)
Minor in Group: Australian Cattle Dog
Pureheel Royal Starlight (Alan & Robyn Spargo)
Puppy in Group: Australian Cattle Dog
Aust Ch Pureheel Royal Rainstorm (Mr A & Mrs R Spargo)
Junior in Group: Australian Shepherd
Ellagant Special Agent (Ellagant Kennels)
Aust Bred in Group: Shetland Sheepdog
Aust Sup Ch Sheldow Charlie Brown (Sharndah Knls)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Shetland Sheepdog
Aust & Neut Ch Sharndah U Make My Heart Sing (T Walters)

Australian Cattle Dog
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Pureheel Royal Rainstorm (Mr A & Mrs R Spargo)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Minor of Breed: Pureheel Royal Starlight (Alan & Robyn Spargo)
Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Pureheel Royal Adventure (Mr A & Mrs R Spargo)

Australian Shepherd
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Ellagant Special Agent (Ellagant Kennels)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Lamadabell Funky Spunk (L Willis)
Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Aust Ch Lamadabell Streets Ahead (L Willis)
Baby of Breed: Ellagant Prima Donna (Ellagant Kennels)
Aust Bred of Breed: Aust Ch Maisilva Funky Cole Medina (AI) (L Willis)

Belgian Shepherd Dog (Tervueren)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Corsini Galiano (Imp UK) (G Moore)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Deviebelle PS Rockin Astabron (Ms B J Durran)

Border Collie
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Bordarita Its Me Ya Lookn For (Bordarita Kennels)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Bordarita Im So Cool (AI) (Bordarita Kennels)

Collie (Rough)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Ellerran Azure High Lights (Shannon Vickery)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Ellerran Parti Sensation (Shannon Vickery)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Ellerran Alluring Highlights (Noeline Dewley)

Finnish Lapphund
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Taigakoira Tahtien Valo (Ms H Lim & Ms T J MacDonald)

German Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Allendell Once Upon a Dream (AI) (L & Y Hornsey)

Old English Sheepdog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Am & Aust Sup Ch Barkshire's Captain America (Imp USA) (Mr C & Mrs S Moore / Mr J Moore)

Shetland Sheepdog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Sheldow Charlie Brown (Sharndah Knls)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Sharndah U Make My Heart Sing (T Walters)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mr Douglas Sidebottom (ACT)

Best in Group & Open in Group: Samoyed
Am Gr & Aust Sup Ch Smiling Snowball Luminous Pandora (Imp USA) (Ying Chen)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Samoyed
Aust Ch Lunasea Butter Me Up (AI) (Ying Chen (Helen))
Baby in Group: Samoyed
Airebis My One True Love (Kellie/ Judy & Graham Hughes)
Minor in Group: Samoyed
Lunasea Look Out Here I Come (AI) (Y Chen (Helen))
Puppy in Group: Newfoundland
Krystalcove Blue Steel (Miss R Cutler & Mr S Bell)
Junior in Group: Rottweiler
Aust Ch Kagiso Africas Lil Zazu TDX (Miss Nicole Phillips)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Samoyed
Aust Neut Ch Snerzok Enchantress By Desire (Deb Williams)
Runner Up Neuter in Group: Rottweiler
Aust & Neut Ch Stolzsein Follow Your Dreams TDX (Samantha Bradley)

Bernese Mountain Dog
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Montreaux Charlie Brown (Monique Dunne & Kerrin Balchin)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Kraigoaks Heart Of Gold (Mr C Phillips & Miss K Oakley)

Newfoundland
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Krystalcove Blue Steel (Miss R Cutler & Mr S Bell)

Rottweiler
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Kagiso Africas Lil Zazu TDX (Miss Nicole Phillips)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Stolzsein Follow Your Dreams TDX (Samantha Bradley)

Samoyed
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Am Gr & Aust Sup Ch Smiling Snowball Luminous Pandora (Imp USA) (Ying Chen)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Lunasea Butter Me Up (AI) (Ying Chen (Helen))
Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Sup & ITL Ch Lunasea Love Me Like Money (AI) (Ying Chen)
Baby of Breed: Airebis My One True Love (Kellie/ Judy & Graham Hughes)
Minor of Breed: Lunasea Look Out Here I Come (AI) (Y Chen (Helen))
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Snerzok Enchantress By Desire (Deb Williams)

Schnauzer (Miniature)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Niedleich Romeo of Verona (Marie Edwards)

Siberian Husky
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Koolmove Gypsy Rose (A I ) (Darlene Fennell)
R/UP BOB and Dog CC: Aust Sup Ch Koolmove It's All About Me (AI) (Darlene Fennell)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Ms Debra Howell (NSW)

Best in Group & Open in Group: Poodle (Toy)
Aust Gr Ch Garwey Tin Soldier (Garwey Kennels)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Keeshond
Aust Sup Ch Kahnhond Magic Touch (D I & D J Wall)
Baby in Group: French Bulldog
Mambilou I Have A Dream (Mambilou Kennels)
Minor in Group: Boston Terrier
Loualli King Of Hearts (J Caccaviello)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Dalmatian
Aust Ch Thunderspot Violets Are Blue (Melissa O'Brien)

Boston Terrier
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Loualli King Of Hearts (J Caccaviello)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Loualli Sugar Fix (Jane Caccaviello)
Baby of Breed: Zamenhof Madjik Julia (Caddarra Knls)

British Bulldog
Baby of Breed: Linhope Dancing Queen (Linhope Kennels)

Chow Chow
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Rynkls Roaring in the Mist (Mrs M & Mr K Foster)

Dalmatian
Dog CC & Aust Bred (Dog) of Breed: Aust Gr Ch Thunderspot Right Kindof Wrong (Melissa O'Brien)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Thunderspot Violets Are Blue (Melissa O'Brien)

French Bulldog
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Linhope Bonne Nuit (Linhope Kennels)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Strongjean Oliver (Ms Jaye Munn)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Mambilou Stir It Up (Mambilou Kennels)
Baby of Breed: Mambilou I Have A Dream (Mambilou Kennels)
Junior of Breed: Strongjean Diamonds N Pearls (Ms Jaye Munn)

Japanese Spitz
BOB, Dog CC & Aust Bred (Dog) of Breed: Aust Ch Daesdaemar Here Comes The Sun (Jane Buckland)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Aust Ch Daesdaemar My Fair Lady (Ms Jane H Buckland)

Keeshond
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Kahnhond Magic Touch (D I & D J Wall)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Kahnhond Tia Maria (D I & D J Wall)

Poodle (Standard)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Capanash Mistress of The Dark (Caroline Sharpe)

Poodle (Toy)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Garwey Tin Soldier (Garwey Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Garwey Social Butterfly (Garwey Kennels)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Jojoe Time And Secrets (Mrs J Seiter)

Shih Tzu
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Gr Ch Beltzu Made To Order (Belinda Heersema)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Beltzu Lay Your Love On Me (Belinda Heersema)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Beltzu Itstarted As Temptation (Belinda Heersema)
Minor of Breed: Beltzu Set It On Fire (Belinda Heersema)

Xoloitzcuintle (Intermediate)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Wazzat Ginessa (L Lancaster & J Z Dinis)

Xoloitzcuintle (Standard)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Wazzat Bucanero (AI) (Jacqi Dinis)