Gladstone Kennel Club Inc (SHOW 2) (QLD)

Date of Show : 23-Mar-2019 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Lesley Chalmers (New Zealand)   (Total Entry : 345)

Best in Show & Open in Show: Jack Russell Terrier
Aust Sup Ch Classicyds Busta Move (J/ N & M Attridge)
Runner Up in Show & Intermediate in Show: Saluki
Aust Sup Ch Pazada Encore (G & P Russell / Belinda Almpantis)
Minor in Show: Rhodesian Ridgeback
Riginal Back In Black (M Goulding & D Blinco)
Puppy in Show: Pharaoh Hound
Aust Ch Pennhari Forever In A Day (Ms J Inglis/ Miss M Verrall)
Junior in Show: Australian Kelpie
Aust Ch Belljacks Just Foolin Around (S & K Whyatt)
Aust Bred in Show: Collie (Rough)
Aust Ch Keamaree Sky With Diamonds (R E & C J Armatys)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Staffordshire Bull Terrier
Aust & Neut Ch Reigning Bulls At Jaqov (Imp USA) (Miss A Crosthwaite)
Runner Up Neuter in Show: Poodle (Toy)
Silkyelk Cafe Romano (Debra Randall)

Baby SweepStakes - 1st Place: Jack Russell Terrier
Belljacks Believe In Magic (S & K Whyatt)
Baby SweepStakes - 2nd Place: Weimaraner
Ashbolt High Class (AI) (Amanda Williamson)

Puppy SweepStakes - 1st Place: American Staffordshire Terrier
AmstarFX Marvel In The Making (AI) (Kelly A Lucey)
Puppy SweepStakes - 2nd Place: Rhodesian Ridgeback
Riginal Back In Black (M Goulding & D Blinco)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Lesley Chalmers (New Zealand)  (Group Entry : 42)

Best in Group & Open in Group: Bichon Frise
Aust Ch Pinefield Rebel With A Cause (Jenny Sweeney)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Pomeranian
Aust Ch Pomquest Trick Or Treat (Mr B & Mrs S Abraham)
Minor in Group: Australian Silky Terrier
Silkycharm Glitz N Glamour (K McNamara / A Clarke)
Junior in Group: Chinese Crested Dog
Aust Ch Casmai Fortune Favours Th Bald (Cassie Hatfield)
State Bred in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Aust Ch Parov Reach For The Stars (Loraine Korving & Raymond Wilson)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Aust & Neut Ch Noonameena Orion Star (J & Y Faber)

Australian Silky Terrier
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Silkycharm Glitz N Glamour (K McNamara / A Clarke)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Silkycharm Celestial Moon (Kerry McNamara / Aleesha Clarke)

Bichon Frise
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Pinefield Rebel With A Cause (Jenny Sweeney)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Parov In The Spotlight (R Wilson & L Korving)
R/UP BOB, Res Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Aberlour Whispering Jack (Lyn Dunne)
Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Parov Reach For The Stars (Loraine Korving & Raymond Wilson)
Res Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Noonameena Miss Personality (J Faber)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Noonameena Orion Star (J & Y Faber)

Chihuahua (Long Coat)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Pacorro From Koals to Ashes (Dianne Horwell)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Cholulachi sinnamon girl (Mrs J Mannell)

Chihuahua (Smooth Coat)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Jaja Regina Ramirez (J M Mannell)
Baby (Dog) of Breed: Jaja Utaw Mexicana Gold (Janelle Mannell & Susan Burton)

Chinese Crested Dog
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Casmai Misbehavin Madam (Cassie Hatfield)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Casmai Fortune Favours Th Bald (Cassie Hatfield)

Pekingese
R/UP BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Glenroyal Portrait By Da Vinci (Rosslyn Gordon)

Pomeranian
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Pomquest Trick Or Treat (Mr B & Mrs S Abraham)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Pomquest Bewitched (Mr B & Mrs S Abraham)

Pug
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Ambaron Comin Thru Now (W S & M H Winter/ T Waters)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mr Brian Harris (New Zealand)  (Group Entry : 53)

Best in Group & Open in Group: Jack Russell Terrier
Aust Sup Ch Classicyds Busta Move (J/ N & M Attridge)
Runner Up in Group & State Bred in Group: Kerry Blue Terrier
Aust Sup Ch Regenstauf Fan the Fire (K & T Ninnes/ H Winter / B Lougheed)
Baby in Group: Jack Russell Terrier
Belljacks Believe In Magic (S & K Whyatt)
Minor in Group: Australian Terrier
Cliftop Bets Are In (A & L Lobegeiger)
Intermediate in Group: Staffordshire Bull Terrier
Ourgang Crank it Up (Miss A Crosthwaite)
Aust Bred in Group: Bedlington Terrier
Aust Sup Ch Piperdene Chantily Lace (Mr R J & Mrs P A Osmachenko)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust & Neut Ch Reigning Bulls At Jaqov (Imp USA) (Miss A Crosthwaite)

American Staffordshire Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: AmstarFX Marvel In The Making (AI) (Kelly A Lucey)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: AmstarFX Street Outlaw (AI) (A & H Driver / Kelly A Lucey)

Australian Terrier
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Cliftop Bets Are In (A & L Lobegeiger)

Bedlington Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Piperdene Chantily Lace (Mr R J & Mrs P A Osmachenko)

Bull Terrier (Miniature)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Witchend Wee Zelda Hyrule (Liza Mclaughlin)

Jack Russell Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Classicyds Busta Move (J/ N & M Attridge)
R/UP BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Sup Ch Classicyds Keepn Up wth The Ks (Jason/ Nadia & Mel Attridge)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Aust CH Belljacks Get Offmy Reflection (S & K Whyatt)
Baby of Breed: Belljacks Believe In Magic (S & K Whyatt)

Kerry Blue Terrier
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Sup Ch Regenstauf Fan the Fire (K & T Ninnes/ H Winter / B Lougheed)

Staffordshire Bull Terrier
Intermediate of Breed: Ourgang Crank it Up (Miss A Crosthwaite)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Reigning Bulls At Jaqov (Imp USA) (Miss A Crosthwaite)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Ms Karen McIntyre (New Zealand)  (Group Entry : 30)

Baby in Group: Weimaraner
Ashbolt High Class (AI) (Amanda Williamson)
Minor in Group: German Shorthaired Pointer
Huntsure Fraserhund (Y Butler)
State Bred in Group: Cocker Spaniel
Dual Ch (T) Macdolly CantStopBelieving (Miss R Sehl)

Cocker Spaniel
R/UP BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Dual Ch (T) Macdolly CantStopBelieving (Miss R Sehl)

German Shorthaired Pointer
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Gillbrae My Northern Angel (AI) (Y Butler)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Gillbrae Man In The Moon (Y Butler)
Res Dog CC & Minor of Breed: Huntsure Fraserhund (Y Butler)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Wysiwyg Kaotic Story CCD CD RE (T Waters)

Labrador Retriever
Res Bitch CC & State Bred (Bitch) of Breed: Wintoppi Merry Madeline (Mrs G Reilly)

Weimaraner
Baby of Breed: Ashbolt High Class (AI) (Amanda Williamson)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Ricochez Gerwyn Terrwyn (AI) JD (Kathy & Brenton Andrew)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Lesley Chalmers (New Zealand) (Group Entry : 55)

Best in Group & Intermediate in Group: Saluki
Aust Sup Ch Pazada Encore (G & P Russell / Belinda Almpantis)
Runner Up in Group: Deerhound
Aust Ch Nelungaloo Damhsealgair (Kit Simmons)
Minor in Group: Rhodesian Ridgeback
Riginal Back In Black (M Goulding & D Blinco)
Puppy in Group: Pharaoh Hound
Aust Ch Pennhari Forever In A Day (Ms J Inglis/ Miss M Verrall)
Junior in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Gersndach Margaux Femm (Mr J & Mrs S Caldwell)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Whippet
Aust Ch Aslan Swede Child O Mine (AI) (Lana McCrindle)

Beagle
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Bimberi Black Hawk (Dee Roff)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr Ch Huntsure Dinkie Di (Yvonne Butler)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Res Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Ch Stardayne Royal Valour (J Hogan)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Gersndach Margaux Femm (Mr J & Mrs S Caldwell)
Puppy of Breed: Neimor Harla Quinn Girl (Dennis Moran & Rev Leigh Neighbour)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Rainmorn Oconee Tarnie (Mrs J Hogan)

Dachshund (Miniature Wire Haired)
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Meydak Tsar of The Sea (Barry Meyers)
Baby of Breed: Meydak Captain Tsar Light (Barry Meyers)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Agwyr Accentuate The Positive (D G Hoyle)

Deerhound
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Nelungaloo Damhsealgair (Kit Simmons)

Pharaoh Hound
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Pennhari Forever In A Day (Ms J Inglis/ Miss M Verrall)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Caprivi Grace Under Fire (Susan Carige & Cheryl Currie)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Caprivi Lets Be Famous (Susan Carige & Cheryl Currie)
Res Dog CC & Minor of Breed: Riginal Back In Black (M Goulding & D Blinco)

Saluki
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Pazada Encore (G & P Russell / Belinda Almpantis)

Whippet
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Jorjee Just Like The Boss (Danny Smith & Gavin Long)
Baby of Breed: Whiparoo Heavens Gift To Aslan (McCrindle L / Gallagher S / Walsh P)
Junior of Breed: Jorjee I Put A Spell On You (Danny Smith & Gavin Long)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Aslan Swede Child O Mine (AI) (Lana McCrindle)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Ms Karen McIntyre (New Zealand)  (Group Entry : 74)

Best in Group & Junior in Group: Australian Kelpie
Aust Ch Belljacks Just Foolin Around (S & K Whyatt)
Minor in Group: Bearded Collie
Shaggydoz Lukkas Treasure (R & T Leach/ S Templeton)
Puppy in Group: Shetland Sheepdog
Donriver Simply Sweet As (Cathryn Murdoch)
Intermediate in Group: Shetland Sheepdog
Aust Ch Hartly Deep Impact (C Murdoch & N Pearson)
State Bred in Group: Australian Cattle Dog
Aust Ch Waykrest Lever Action (Wayne Carter)
Aust Bred in Group: Collie (Rough)
Aust Ch Keamaree Sky With Diamonds (R E & C J Armatys)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Australian Kelpie
Aust & Neut Ch Morkerbook Copper Maiden (Mrs N & Miss S Morris)

Australian Cattle Dog
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Waykrest Lever Action (Wayne Carter)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Waykrest Mirror Magic (Waykrest kennels)
Res Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Waykrest Hot Assassin (Wayne Carter)
Baby of Breed: Morview Cattle Baron (Jacqui Connolly)
Intermediate of Breed: Aust Ch Waykrest Cutting Edge (Wayne Carter)

Australian Kelpie
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Belljacks Just Foolin Around (S & K Whyatt)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Kinjarra Rahne As Lace (S & K Whyatt)
Baby of Breed: Morkerbook Sparklin Night (Mrs N Morris & Miss S Morris)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Morkerbook Copper Maiden (Mrs N & Miss S Morris)

Australian Shepherd
Bitch CC: Maisilva promise of the cosmos (D Puttock & G Braithwaite)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Chamshep Janina (Kerry McNamara)
Baby of Breed: Chamshep Bens Legacy (Kerry McNamara)

Bearded Collie
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Shaggydoz Lukkas Treasure (R & T Leach/ S Templeton)

Belgian Shepherd Dog (Groenendael)
Baby of Breed: Mirribandi Hadrian (Kathryn Winton)

Belgian Shepherd Dog (Malinois)
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Chamshep Highland Fling (K McNamara)

Border Collie
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Trumagik Chinese Whispers (N & M Kay)
Res Dog CC & Junior of Breed: Woofame Put It All On Black (Wendy Lucht)
Baby of Breed: Wynnlake It's Your Round (Noel & Maureen Kay)

Collie (Rough)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Keamaree Sky With Diamonds (R E & C J Armatys)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Lexwood The Last Arrow (R E & C J Armatys)
Baby of Breed: Keamaree Kindred Spirit (Mrs Jane Armatys)
Baby (Bitch) of Breed: Keamaree Kiana (Mrs Jane Armatys)

Maremma Sheepdog
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Scintilli Draco (Leigh Hinricks)

Old English Sheepdog
Baby of Breed: Woolebull Visably Adorable (AI) (Tracey & Wayne Weight)

Shetland Sheepdog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Hartly Deep Impact (C Murdoch & N Pearson)
Puppy of Breed: Donriver Simply Sweet As (Cathryn Murdoch)
Junior of Breed: Sharndah Follow Ur Dreams (Sharndah Knls)

Swedish Vallhund
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Morkerbook Cruisn In My Chevy (Sharon Morris)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Morkerbook Cruisn Withmy Honey (Miss S & Mrs N Morris)
Res Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Morkerbook Cruisn Together (Miss S Morris)

Welsh Corgi (Pembroke)
Minor of Breed: Izalab Sohia (Leigh Hinricks)

White Swiss Shepherd Dog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch EternalNike Amando (IMP NZ) (Richard Clarke)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Eishund Pardon My French (AI) (Richard Clarke)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mr Brian Harris (New Zealand)  (Group Entry : 40)

Best in Group & Junior in Group: Boxer
Aust Ch Saxonee Forged By Fire (Paul McArthur)
Runner Up in Group: Portuguese Water Dog
Aust Sup Ch Abwaj Our River Runs Deep (Audrey & John Best)
Minor in Group: Russian Black Terrier
Aust Ch Tvorimir Icebreaker (AI) (N Sadykova)
Puppy in Group: Shiba Inu
Ilsonyo Painting the town Redd (Mrs V L Goulevitch)
Intermediate in Group: Newfoundland
Aust Ch Yesallaw a Bushranger Spirit (AI) (Ms Wendy Scheeres)
State Bred in Group: Boxer
Mcboxa Chevntino Lil Camaro (Liza McLaughlin)
Aust Bred in Group: Siberian Husky
Aust Ch Annajak Wrecking Ball (AI) (M Starkey)
Open in Group: Siberian Husky
Int/ Pol/ Lith/ Jun Pol/ Lux/ WPW/ CH of CH/ Club Winner Winner Winter Melody Break The Wave (Imp POL) (Melissa Starkey)

Alaskan Malamute
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Icepaws Ultimate Fairy Tails (L Boulton)

Boxer
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Saxonee Forged By Fire (Paul McArthur)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kudirka Lilmis Murdanova (Liza McLaughlin)
State Bred of Breed: Mcboxa Chevntino Lil Camaro (Liza McLaughlin)

Bullmastiff
Baby of Breed: Stennaroo Ava Good Weekend (Mr B & Mrs M Stennings)

Dobermann
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Copperdobe Hotter Than Hell (Imp NZ) (J Hovell)

Dogue de Bordeaux
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Bulladulla Indiana Jolie (AI) (Tracy Lamb)
R/UP BOB & Aust Bred of Breed: Molosser Inky (Tracy Lamb)
Baby of Breed: Moloscyg Lil Fire (Tracy Lamb & Moloscyg Kennels)
Baby (Dog) of Breed: Moloscyg Lil Krackers (Tracy Lamb & Moloscyg Kennels)

Newfoundland
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Yesallaw a Bushranger Spirit (AI) (Ms Wendy Scheeres)

Portuguese Water Dog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Abwaj Our River Runs Deep (Audrey & John Best)

Rottweiler
Res Dog CC & Minor of Breed: Kurrirott Axel (Deborah Rodgers)

Russian Black Terrier
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Dual Ch(T) Tvorimir Counter Attack (K Dawson)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Tvorimir Icebreaker (AI) (N Sadykova)

Samoyed
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Kalaska Hit The Road Jack (J & D Maguire)

Shiba Inu
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Ilsonyo Painting the town Redd (Mrs V L Goulevitch)

Siberian Husky
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Annajak Wrecking Ball (AI) (M Starkey)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Int/ Pol/ Lith/ Jun Pol/ Lux/ WPW/ CH of CH/ Club Winner Winner Winter Melody Break The Wave (Imp POL) (Melissa Starkey)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs Lesley Chalmers (New Zealand)  (Group Entry : 51)

Best in Group & Open in Group: Keeshond
Aust Sup & Can Ch Klompen's Dancing With Darcy (Imp CAN) (Ms L J Cassidy/ D Finlay)
Baby in Group: French Bulldog
Moonglade Ussr Konfidential (K L Peek)
Minor in Group: Lhasa Apso
Sooquan Sankylias Dorje (Mr & Mrs K Johansen)
Intermediate in Group: French Bulldog
Pol Jr/ Md Jr/ Md Jr Gr/ Xk Jr/ Xk Jr Gr Ch External Flame Bullejdis (Imp POL) (Karen Peek)
Open Neuter in Group: Poodle (Toy)
Silkyelk Cafe Romano (Debra Randall)

French Bulldog
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Pol Jr/ Md Jr/ Md Jr Gr/ Xk Jr/ Xk Jr Gr Ch External Flame Bullejdis (Imp POL) (Karen Peek)
Res Dog CC & Open of Breed: Luizador Triumph (Imp HUN) (KL Peek)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Alangrove Glitz N Glamor (Mechelle Mcfadzen)
Baby of Breed: Moonglade Ussr Konfidential (K L Peek)
State Bred of Breed: Alangrove La Vie En Rose (Mechelle McFadzen)

German Spitz (Mittel)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Fyreburst Bold As Brass (Di Armstrong/ Niki Jovic-Armstrong & Ashleigh Grendon)

Japanese Spitz
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Hawkesmill Rio Going For Gold (Barbara Winch)

Keeshond
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup & Can Ch Klompen's Dancing With Darcy (Imp CAN) (Ms L J Cassidy/ D Finlay)

Lhasa Apso
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Sooquan Sankylias Dorje (Mr & Mrs K Johansen)

Poodle (Miniature)
Baby of Breed: Rozevue Moonshine Enchantress (M & S Coombes)
Neuter BOB and Neuter Dog CC: Aust Ch Ziada Exotic Edition (Anne Scott)

Poodle (Standard)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred (Dog) of Breed: Aust Ch Picardy Poetry in Motion (Shenara Moon & L S Boyd)

Poodle (Toy)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Jenuin Lets Talk Diamonds (D Randall & J Sculac)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Gaite How Deep is your Love (Imp HKG) (Debra Randall)
Res Bitch CC: Silkyelk Stars and Glory (Debra S Randall)
Baby of Breed: Silkyelk Dancing Manpower (Debra Randall)
Baby (Bitch) of Breed: Silkyelk Dahlia Delight (Debra Randall)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Silkyelk Cafe Romano (Debra Randall)