Hills Dog Club Inc (NSW)

Date of Show : 28-Apr-2019 (Sunday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Elaine Knox (NSW)

Best in Show & Open in Show: Belgian Shepherd Dog (Groenendael)
Aust Ch Beljekali Sunny One So True (C & J Fynmore)
Runner Up in Show & Aust Bred in Show: Dalmatian
Aust Sup Ch Krystaway Glitterati (R & D Harbin)
Junior in Show: Dogue de Bordeaux
Aust Ch Bordogue Lincoln (J & A Douglass / R & K Reid)

Baby SweepStakes - 2nd Place: Siberian Husky
Arcticpalace The Love Prince (C & R Foster)
Baby SweepStakes - 3rd Place: Jack Russell Terrier
Whatajack Cracker Jack (Garry Butler)

Puppy SweepStakes - 1st Place: Pointer
Lakewinds Trade Secret (J & R Mirto)
Puppy SweepStakes - 2nd Place: Lhasa Apso
Neokarma I Want That Man (P Brown & P King)
Puppy SweepStakes - 3rd Place: Australian Shepherd
Blueamble The Dark Apprentice (A & J Lamberton/Dr B Tillman)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mr Alan Hunt (NSW)

Puppy in Group: Pug
Aust Ch Kangala Jim Dandy (Kerry Cannon)
Junior in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Kaliak Captivation (S J & K L Axiak)
Aust Bred in Group: King Charles Spaniel
Aust ch Wilsight Red Alfie (C Rodrigues)

Australian Silky Terrier
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Rosedale Walking With Marigold (Mrs L V Mineif)

Cavalier King Charles Spaniel
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Kaliak Captivation (S J & K L Axiak)
Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Kaliak Dream On (S J & K L Axiak)
Baby of Breed: Kaliak Lunar Eclipse (S & K Axiak)

Chihuahua (Long Coat)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch El-Toro Princess Zena (Imp NZ) (B Riddell)

Griffon Bruxellois
Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Nagpuni In The Midnight Hour (Terri Odell)
Baby of Breed: Nagpuni Ginger Spice (Terri Odell)

King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust ch Wilsight Red Alfie (C Rodrigues)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Wilsight Say My Name (C Rodrigues)

Lowchen
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Triscadec Parti In The Roar (B G Riddell)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Triscadec FunTo Roar (B G Riddell)

Maltese
Baby of Breed: Toiperro Twilight Time (Mrs S J Stocks)

Miniature Pinscher
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Minelphi Catch My Breath (Steven & Dannielle Cooper / Poyzer)
Baby of Breed: Weronar Angel Faith (Steven & Dannielle Cooper / Poyzer)

Pekingese
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Waaini Gday Mate (M Magnayon)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Athalow Queens R Beta to Open (J Nash)

Pomeranian
Baby of Breed: Soltaysha Little Fairy Wonder (Mrs J Jones)

Pug
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Kabova Dont (Kerry Cannon)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Kangala Jim Dandy (Kerry Cannon)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Margaretha Coetzer (NSW)

Runner Up in Group & Junior in Group: Bedlington Terrier
Aust Ch Fioralainn Lagertha (Eileen Clarke)
Baby in Group: Jack Russell Terrier
Whatajack Cracker Jack (Garry Butler)
Open in Group: Bull Terrier (Miniature)
Aus Ch Chrysaliss House Of Wolves (Natalie Southam)
Runner Up Neuter in Group: Border Terrier
Aust Ch Fencho Earthstopper JE JC (Dr P A Mead)

American Staffordshire Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Pradakka Pure Elegance (AI) WPD (T Talbot)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: AmstarFX Thanos The Immortal (AI) (L McCormack & Kelly A Lucey)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Newbelle Live Wire JC (T Talbot)

Bedlington Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Fioralainn Lagertha (Eileen Clarke)

Border Terrier
Puppy of Breed: Aust Ch Bohunt Parting Shot (Robyn Williams)
R/UP Neuter BOB & Res Neuter Bitch CC: Aust Ch Fencho Earthstopper JE JC (Dr P A Mead)

Bull Terrier (Miniature)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aus Ch Chrysaliss House Of Wolves (Natalie Southam)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Romierez Groucho Marx (D Hill)
Bitch CC & Puppy of Breed: Schardale Sheza Black Panther (M J Schafer)

Jack Russell Terrier
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Joelleigh Cascade Ov Diamonds (Leesa Musgrove)
Dog CC & Intermediate of Breed: Ozjack Flash in the pan (Bob Purss)
Baby of Breed: Whatajack Cracker Jack (Garry Butler)
Puppy of Breed: Joelleigh True Colours (Leesa Musgrove)

Manchester Terrier
Baby of Breed: Cathasaigh Sweet As A Daisy (Michael & Kristy Farrugia)

Staffordshire Bull Terrier
Res Dog CC & Junior of Breed: Strongstorm The Money Shot (L & K Kavanagh / Bustabones Kennels)

Tenterfield Terrier
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Lisakyanne Cindels Charm (Phillip Nicholson)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Adail Lady Zara (Phillip Nicholson)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Pauline Hartwell (NSW)

Best in Group & Intermediate in Group: Weimaraner
Aust Ch Griswold Vienna Waltz (AI) (Jodie Fogarty)
Runner Up in Group: Welsh Springer Spaniel
Aust Ch Mycroft Marlowe (Sylvia Brackman)
Baby in Group: Bracco Italiano
Arnkay Gabriella (J & R Mirto / K & R Logan)
Minor in Group: Pointer
Lakewinds Trade Secret (J & R Mirto)
Puppy in Group: Labrador Retriever
Aust Ch Lindiant Royal Descent (Mrs A Scott)
Junior in Group: German Shorthaired Pointer
Centaine Whole Lotta Love (AI) (Lyn Mansfield)
Aust Bred in Group: Brittany
Aust Ch Kirinbell Brown Sugar (Samantha Ibbott-Cordi)
Open in Group: Brittany
Aust Gr Ch Tobenlee Moves Like Jagger CD RA ET JC (Samantha Ibbott-Cordi)
Runner Up Neuter in Group: Weimaraner
Aust Ch Lukedom Let's Go Party (AI) (Studholme / Lawler / Grech)

Bracco Italiano
Baby of Breed: Arnkay Gabriella (J & R Mirto / K & R Logan)

Brittany
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Tobenlee Moves Like Jagger CD RA ET JC (Samantha Ibbott-Cordi)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kirinbell Brown Sugar (Samantha Ibbott-Cordi)
Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kirinbell Get Off My Cloud (Samantha Ibbott-Cordi)

German Shorthaired Pointer
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Centaine Whole Lotta Love (AI) (Lyn Mansfield)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Piarki Winstons Golden Ticket (Rachael Ohlrich)
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Goldbrior Monsieur Henri (Jane Carpenter)
Res Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Aust Ch BlueBreeze Devine Intervention (Debra Stubbings)
Baby of Breed: BlueBreeze Barefoot Princess (Debra Stubbings)

Hungarian Vizsla
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Metropolis La Carte Blanche (Robyn Hanney)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kenoz Rocks Lady Marmalade (Ms J Fogarty)
Baby of Breed: Metropolis Noel Noel (AI) (Robyn Hanney)

Labrador Retriever
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Lindiant Royal Descent (Mrs A Scott)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Lindiant Promises Promises (Mrs A Scott)

Lagotto Romagnolo
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Incavale Tiffany and Co (Jade Morse-Roberts)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Incavale Ready to Rumble (Jason Cook)
Junior of Breed: OttogaL BossTan Celtic (Mrs L Sheather)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Ottogal Hugo Fun Guy (Mrs L Sheather)

Pointer
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Lakewinds Trade Secret (J & R Mirto)

Weimaraner
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Griswold Vienna Waltz (AI) (Jodie Fogarty)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Lukedom Let's Go Party (AI) (Studholme / Lawler / Grech)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Mycroft Marlowe (Sylvia Brackman)
Baby of Breed: Mycroft My Rueben Tomos (S J Brackman)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mr Anthony Ikin (NSW)

Best in Group & Aust Bred in Group: Saluki
Aust Ch Itsozi The Jewel Thief (C & G Arkell)
Runner Up in Group & Open in Group: Afghan Hound
Aust Sup Ch Taejon All About Eve (AI) (Paul & Lyn Britza / Julieanne Laws)
Baby in Group: Dachshund (Miniature Long Haired)
Lemaison Aussies Run For Cover (Mrs L Wasson)

Afghan Hound
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Taejon All About Eve (AI) (Paul & Lyn Britza / Julieanne Laws)

Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Mitteldac Simply The Best (Judith Phillips)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Lemaison Aussie Temptation (Laraine Wasson)
Res Bitch CC & Puppy (Bitch) of Breed: Lemaison Gold Image (Mrs L Wasson)
Baby of Breed: Lemaison Aussies Run For Cover (Mrs L Wasson)
Baby (Bitch) of Breed: Lemaison Luv N Desire (Mrs L Wasson)

Saluki
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Itsozi The Jewel Thief (C & G Arkell)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Itsozi Persian Jewel (C & G Arkell)

Whippet
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Ridgesetter ALittle Romance (R Kelly)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mr Hugh Gent OAM (NSW)

Best in Group & Open in Group: Belgian Shepherd Dog (Groenendael)
Aust Ch Beljekali Sunny One So True (C & J Fynmore)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Bearded Collie
Aust Ch Edinglen Somebody Stop Me (Michele Lincoln)
Minor in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Fergwyn I Had A Dream (B Ludowici & M Young)
Aust Bred in Group: Australian Cattle Dog
Aust Ch Nuwarra Pure Angel (Sue & Ian Ford)
Runner Up Neuter in Group: Border Collie
Aust Neut Ch Quinora Lennox Vision (Carole Hately)

Australian Cattle Dog
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Warrukadli Blue Sapphire (Profs W & K Ballard)
R/UP BOB, Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Gr Ch Avonpark Just Cruizin (Sue Ford / K Fisher)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Nuwarra Pure Angel (Sue & Ian Ford)

Australian Kelpie
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Callicoma Karroo Basalt (Leanne Hagarty)

Australian Shepherd
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Blueamble The Dark Apprentice (A & J Lamberton/Dr B Tillman)

Bearded Collie
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Edinglen Somebody Stop Me (Michele Lincoln)
Baby of Breed: Edinglen Diamonds And Dior (Michele Lincoln)

Belgian Shepherd Dog (Groenendael)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Beljekali Sunny One So True (C & J Fynmore)

Border Collie
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Syryne Reign of the Dragon (Shiralee Fossey)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Quinora Lennox Vision (Carole Hately)

Collie (Rough)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Cathgarry Thunderstruck (Kathy Drew)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Cathgarry Puttin Onth Spritz (Kathy Drew)

Finnish Lapphund
BOB, Dog CC & Open of Breed: Fin Ch Eisenfest Flynn Rider (Imp FIN) (L Mills)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Orical North of Rovaniemi (L Mills & D Wettasinghe)
Baby of Breed: Orical Revontuli (AI) (K Innes & L Mills)

Shetland Sheepdog
Baby of Breed: Beauideal My Turn Now (J L Docksey)

Welsh Corgi (Pembroke)
Res Dog CC & Minor of Breed: Fergwyn I Had A Dream (B Ludowici & M Young)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Elaine Knox (NSW)

Best in Group & Aust Bred in Group: Siberian Husky
Aust Ch Taejaan Storm Ina Tea Cup (N J Rule-Steele)
Runner Up in Group & Open in Group: Dobermann
Aust Sup Ch Engelhuette Kissin Dynamite (J & H Rymer)
Minor in Group: Portuguese Water Dog
Aust Ch Arcticpalace Over The Ocean (C & R Foster)
Junior in Group: Dogue de Bordeaux
Aust Ch Bordogue Lincoln (J & A Douglass / R & K Reid)
Intermediate in Group: Schnauzer (Giant)
Aust Ch Treuliebe Memphis Blues (Ann Leonard)

Akita
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Shyllar Heart Throb (Imp UK) (Monica Vaughan)

Akita (Japanese)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Shinkon Dragon Rider (Mr O Nejal)
Baby of Breed: Soaringheart Make It Reign (Mr J Co & Mr A Hartshorn)

Bernese Mountain Dog
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Pandama Secret Liaison (Robyn Keen)

Boxer
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Boxcrest Absolute Magic (E V Gordon - Pandelis)

Dobermann
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Engelhuette Kissin Dynamite (J & H Rymer)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Kibali Miss-Demeanour (Imp NZ) (Kent Fung)
Baby of Breed: Kserasera Mr Bad Guy (J & H Rymer)
Baby (Bitch) of Breed: Kserasera I Want It All (J & H Rymer)

Dogue de Bordeaux
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Bordogue Lincoln (J & A Douglass / R & K Reid)

German Pinscher
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Masterkarn Made By Design (Caroline Mainey)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Piratepoint Helmi Aarre (IID) (Miss C Mainey)

Portuguese Water Dog
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Arcticpalace Over The Ocean (C & R Foster)

Schnauzer (Giant)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Treuliebe Memphis Blues (Ann Leonard)

Siberian Husky
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Taejaan Storm Ina Tea Cup (N J Rule-Steele)
Baby of Breed: Arcticpalace The Love Prince (C & R Foster)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Miss Michelle Cowin (NSW)

Best in Group & Aust Bred in Group: Dalmatian
Aust Sup Ch Krystaway Glitterati (R & D Harbin)
Runner Up in Group & Open in Group: Boston Terrier
Aust Gr Ch Zareba Struts Like A Showgirl (Deby Norquay & Amy Corbett)
Minor in Group: Lhasa Apso
Neokarma I Want That Man (P Brown & P King)
Junior in Group: Dalmatian
Krystaway Bling It On (R & D Harbin)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Boston Terrier
Aust Gr & Neut Gr Ch Zareba Paparazzi (Deby Norquay & Amy Lee Corbett)

Boston Terrier
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Zareba Struts Like A Showgirl (Deby Norquay & Amy Corbett)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Heartbeats Invictus (Imp USA) (D Norquay/ A Corbett & G Skinner)
Res Dog CC & Minor of Breed: Zareba My Mummas A Showgirl (Norquay/ Corbett & Skinner)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr & Neut Gr Ch Zareba Paparazzi (Deby Norquay & Amy Lee Corbett)

British Bulldog
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Beeman Sassy Sexy Wiggle (Mr S Hurford & Miss K Todd)
R/UP BOB, Dog CC & Open (Dog) of Breed: Jr Srb Ch Maumi Walther (Imp SRB) (Hayden & Courtney Smith)
Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Beeman Marco Polo (Ai) (Hurford & Todd)
Baby of Breed: Bratrice Ice Queen (Courtney & Hayden Smith)
Puppy of Breed: Deliteabull Do The Floss (Courtney & Hayden Smith)
Junior of Breed: Beeman Exceed And Excel (Ai) (Hurford & Todd)

Dalmatian
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Krystaway Glitterati (R & D Harbin)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Krystaway Bling It On (R & D Harbin)
Puppy of Breed: Krystaway Make Me Yr Toy Boy (R & D Harbin)

French Bulldog
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Warpaint Glitter n Gold (Elizabeth Avent)

Great Dane
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Stordansk Davincis Demonheart (Nuria Armengou)

Keeshond
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Rysup Justifiable (R L Purches)

Lhasa Apso
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Amesen Tatiana Romanova (Amesen Kennels)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Amesen All Eyes On Me (R L Purches)
Dog CC & Minor of Breed: Neokarma I Want That Man (P Brown & P King)
Puppy of Breed: Neokarma I Want The Fame (P Brown & P King)

Poodle (Toy)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Alang Ice Majic Soldier (Geraldine Myers)
Baby of Breed: Lysandra Sunburst At Schau (Imp NZ) (B J Biggs)