Metropolitan Kennel Club of WA Inc (WA)

Date of Show : 4-Aug-2019 (Sunday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mr J Sattapunkeeree (Thailand)

Best in Show & Open in Show: Cocker Spaniel (American)
Am/Can/NZ Gr & Aust Ch Mar-k N Parkavon's Midnight Eclipse (Imp USA) (Paul & Debbie Wilkes / Keith Brown)
Runner Up in Show & Aust Bred in Show: Havanese
Aust Ch Carnwath Tove (Yuri Steinberg-Tong'e)
Minor in Show: Lowchen
Wyntervale Violet Beauregarde (L Howlett)
Puppy in Show: Whippet
Aust Ch Harroway Night and Day (Pamela Campbell & Steven Warry)
Junior in Show: Great Dane
Cymroz Dog Of Thunder (M Wasley)
Intermediate in Show: Saluki
Aust Ch Itsozi The Jewel Keeper JC (S Timson)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Dobermann
Aust Neut Ch Vansitar In The Ghetto (Imp NZ) (Vansitar Dobermanns)
Runner Up Neuter in Show: German Shorthaired Pointer
Aust Ch Treufreund Bella's Journey (Imp NZ) (Joy H Hunter)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mr T Chantrakum (Thailand)

Best in Group & Aust Bred in Group: Havanese
Aust Ch Carnwath Tove (Yuri Steinberg-Tong'e)
Minor in Group: Lowchen
Wyntervale Violet Beauregarde (L Howlett)
Junior in Group: Papillon
Aust Ch Toysfus I've Got The Look (M S Patterson)
State Bred in Group: Miniature Pinscher
Aust Ch Callme I Select (Steve Rhodes)
Open in Group: Pug
Aust Gr Ch Toorork Billy Bob (Deborah & Darryl Barker)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Miniature Pinscher
Aust & Neut Ch Callme I Believe (Steve Rhodes)

Australian Silky Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Karlyermai Aint Wizlin Dixi (Karlyermai Kennels)

Chihuahua (Smooth Coat)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Grandimage Tougha Thanth Rest (Mrs V McKelvie)

Chinese Crested Dog
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Mohawk Midnight Serenade (Miss L E Barnes)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Mohawk Whiter Shade Of Pale (Miss L E Barnes)

English Toy Terrier (Black and Tan)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Jahwohl Catchme I Dare You (Ms K A Richardson)

Havanese
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Carnwath Tove (Yuri Steinberg-Tong'e)

Japanese Chin
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Chincasa Spellbinder (Nick Skeet)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Chincasa Impossible Princess (Nick Skeet)
Baby of Breed: Chincasa Could It Be Magic (Nick Skeet)

Lowchen
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Kristarz No Fox Given for Chinaroad (K Harding & C Harding)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Wyntervale Violet Beauregarde (L Howlett)

Miniature Pinscher
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Callme I Select (Steve Rhodes)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Callme I Believe (Steve Rhodes)

Papillon
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Toysfus I've Got The Look (M S Patterson)

Pomeranian
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aristic Fox On The Run (ARISTIC KENNELS)
Res Dog CC & Minor of Breed: Aventura Gabanna (Aventura Kennels)
Bitch CC & Puppy of Breed: Aventura Isla (Aventura Kennels)

Pug
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Toorork Billy Bob (Deborah & Darryl Barker)
R/UP BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Gr Ch Toorork Betty Sue (Deborah & Darryl Barker)
Res Dog CC & Puppy (Dog) of Breed: Toorork Chipper Gipper (Deborah & Darryl Barker)
State Bred of Breed: Aust Ch Toorork Sky Is The Limit (Deborah & Darryl Barker)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mr Keith Lovell (VIC)

Runner Up in Group & Minor in Group: Irish Terrier
Anluan Oh Errol (Neridah Sharrett/ Stan Honnery / Lauren Ferguson)
Baby in Group: Soft Coated Wheaten Terrier
Ozwheat Storm Angel (D Sue)
Puppy in Group: Lakeland Terrier
Hollylake Masterpiece (R Hayes & M Selby)
Junior in Group: Lakeland Terrier
Hollylake Master Craftsman (R Hayes & M Selby)
State Bred in Group: Bull Terrier
Aust Ch Cyclop River Of Dreams (E Harrower)
Aust Bred in Group: American Staffordshire Terrier
Aust Ch Iroq Miss Independence (Mr S V & Mrs M Green)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: American Staffordshire Terrier
Aust Neut Ch Iroq Fire N Ice (AI) (Mr S V & Mrs M Green)

American Staffordshire Terrier
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Iroq Trump That (AI) (Mr S V & Mrs M Green)
Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Iroq Gentle On The Eyes (AI) (Mr S V & Mrs M Green)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Iroq Miss Independence (Mr S V & Mrs M Green)
Puppy of Breed: Iroq You Aint Seen Nothing Yet (Mr S V & Mrs M Green)
Junior of Breed: Aust Ch Iroq Code Of Honour (Mr S V & Mrs M Green)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Iroq Fire N Ice (AI) (Mr S V & Mrs M Green)

Bull Terrier
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Cyclop River Of Dreams (E Harrower)
Baby of Breed: Staunchbull California Girl (Leanne Taylor)

Irish Terrier
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Anluan Oh Errol (Neridah Sharrett/ Stan Honnery / Lauren Ferguson)

Lakeland Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Hollylake Master Craftsman (R Hayes & M Selby)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Hollylake Masterpiece (R Hayes & M Selby)

Scottish Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Anrias Runaround Sioux (L Gray)

Soft Coated Wheaten Terrier
Baby of Breed: Ozwheat Storm Angel (D Sue)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mr Terrence Collicutt (TAS)

Best in Group & Open in Group: Cocker Spaniel (American)
Am/Can/NZ Gr & Aust Ch Mar-k N Parkavon's Midnight Eclipse (Imp USA) (Paul & Debbie Wilkes / Keith Brown)
Baby in Group: Weimaraner
Tyrilebee Wild Thang At Ghostwind (AI) (Ghostwind Kennels)
Minor in Group: German Shorthaired Pointer
Sevoier Tag Your It At Durers (Dr G & Mrs S Koutsantonis)
Puppy in Group: English Springer Spaniel
Esspree Poetic Justice (Julie & Karen Hiscott)
Junior in Group: English Springer Spaniel
Cardhu Dare To Chase (Ms Kim Wilson)
State Bred in Group: Welsh Springer Spaniel
Aust Ch Esspree Moon light Rendezvous (Julie & Karen Hiscott)
Aust Bred in Group: Golden Retriever
Conarhu Poetry In Motion (Ruth Connah)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: German Shorthaired Pointer
Aust Ch Treufreund Bella's Journey (Imp NZ) (Joy H Hunter)

Cocker Spaniel
R/UP BOB, Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Irishclan Empires Sun (Mrs M Riley & Mr H Dunstan)

Cocker Spaniel (American)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Am/Can/NZ Gr & Aust Ch Mar-k N Parkavon's Midnight Eclipse (Imp USA) (Paul & Debbie Wilkes / Keith Brown)
Bitch CC: Aust Sup Ch Staryanks Alabama Dreaming (P M & D R Wilkes / Miss P Hopkins)

English Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Cardhu Dare To Chase (Ms Kim Wilson)
Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Barecho B Witched (Imp SWE) (Carey Curtis)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Esspree Poetic Justice (Julie & Karen Hiscott)
Intermediate of Breed: Aust Ch Barecho Custom Made (Imp SWE) (Carey Curtis)

German Shorthaired Pointer
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Sevoier Breakon Thru Otha Side (Dr G & Mrs S Koutsantonis)
Minor of Breed: Sevoier Tag Your It At Durers (Dr G & Mrs S Koutsantonis)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Treufreund Bella's Journey (Imp NZ) (Joy H Hunter)

Golden Retriever
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Parkridge Its All About Me (Debra Turner)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Conarhu Poetry In Motion (Ruth Connah)
Dog CC & Aust Bred (Dog) of Breed: Aust Ch Fantango Cant Buy Me Love (Debra Turner)
Res Dog CC & Junior of Breed: Bluebreeze Behind The Legend (Peter Andrew)
Junior (Bitch) of Breed: Ambermist Tequila Sunrise (Debra Turner)

Labrador Retriever
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Blackboy Storm In A Teacup (AI) (Blackboy Kennels)

Weimaraner
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Ghostwind I Put A Spell On You (AI) (Ghostwind Kennels)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Ghostwind Stirling On Silver (Ghostwind Kennels)
Baby of Breed: Tyrilebee Wild Thang At Ghostwind (AI) (Ghostwind Kennels)
Minor of Breed: Ghostwind I'm A Celebrity (AI) (Ghostwind Kennels / Georgie Ranson)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Esspree Moon light Rendezvous (Julie & Karen Hiscott)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mr Ben Luxton (SA)

Best in Group & Puppy in Group: Whippet
Aust Ch Harroway Night and Day (Pamela Campbell & Steven Warry)
Runner Up in Group & Minor in Group: Dachshund (Wire Haired)
Cayugaridge Canterbury (Beverley Christmas)
Baby in Group: Beagle
Karakush Glass Half Full (Imp NZ) (Sligrachan Kennels / L & H Gibson)
Junior in Group: Pharaoh Hound
Aust Ch Pennhari The Devil You Know (Mr D Addems & Ms N Burton)
Intermediate in Group: Saluki
Aust Ch Itsozi The Jewel Keeper JC (S Timson)
Aust Bred in Group: Rhodesian Ridgeback
Aust Ch Santasi Dangerous Liaisons (S Taylor)
Open in Group: Beagle
Aust Sup Ch Sligrachan Tyberius Kirk (Sligrachan Kennels)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Dachshund (Wire Haired)
Aust & Neut Ch Dachkuri Fly By Wire (Michael Comley)
Runner Up Neuter in Group: Basenji
Aust Ch Kanibaru Heavenly Aurora (Mrs Leanne Cooper)

Afghan Hound
R/UP BOB & Bitch CC: Coviter Wild One(AI) (M S Patterson)

Basenji
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Eurabbie Katos (Mrs Leanne Cooper)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Kanibaru Heavenly Aurora (Mrs Leanne Cooper)

Beagle
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Sligrachan Tyberius Kirk (Sligrachan Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Sligrachan Desis Lally Broch (Sligrachan Kennels)
Baby of Breed: Karakush Glass Half Full (Imp NZ) (Sligrachan Kennels / L & H Gibson)
Minor of Breed: Sligrachan Desis Paradidle (AI) (Sligrchan Kennels)

Dachshund (Long Haired)
Minor of Breed: Mornoble In The Festive Spirit (M Comley)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Lowenhyte Mr George (Ian Cross)

Dachshund (Wire Haired)
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Cayugaridge Canterbury (Beverley Christmas)
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Cayugaridge Sweets Formy Sweet (AI) (Leslie A Weston)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Dachkuri Fly By Wire (Michael Comley)

Pharaoh Hound
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Pennhari The Devil You Know (Mr D Addems & Ms N Burton)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Santasi Dangerous Liaisons (S Taylor)
Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Santasi Great Expectations (AI) (Mrs T Brooker & Mrs S J Taylor)
Res Dog CC: Aust Ch Chilolo Is White Lion Ranger (S & P Gleeson / Miss R Green)
Junior of Breed: Kalypsy Unrivald Chaos (Amanda Gardner)
Intermediate of Breed: Huntingridge Royal Command (AI) (Ms S Neame & Ms D Brennan)
State Bred of Breed: Phakama Chakari Bukhosi (M & L Taylor)

Saluki
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Itsozi The Jewel Keeper JC (S Timson)

Whippet
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Harroway Night and Day (Pamela Campbell & Steven Warry)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Harroway Truly Madly Briefly (Pamela Campbell & Steve Warry)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mr J Sattapunkeeree (Thailand)

Best in Group & Open in Group: Shetland Sheepdog
Aust Sup Ch Jmell Mambo (Alannah Edmondson)
Baby in Group: Shetland Sheepdog
Arajento The Peacemaker (Mrs KC Tonkin)
Junior in Group: Australian Shepherd
Ochaye Rock My World (Tim Thomas and Belinda West)
Intermediate in Group: Old English Sheepdog
Aust Ch Bobkins Dream A Little Dream (AI) (Cherie van der Merwe)
State Bred in Group: Shetland Sheepdog
Aust Ch Lurikeen To Glam T Give A Damn (Ms J Harris & Miss A Stanton)
Runner Up Neuter in Group: Border Collie
Aust Neut Ch Winpara Delta V HT (C Mews)

Australian Kelpie
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Huntarush Blossom Point (Mrs J Hayne)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Minor of Breed: Sandsprite Calamity Jane (S Einam)

Australian Shepherd
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Ochaye Rock My World (Tim Thomas and Belinda West)
Res Dog CC: Aust Ch Poruse Talk Of The Town (D Sprigg)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Jedabun Good Golly Miss Molly (Paula Baker)
Minor of Breed: Lamadabell The Odyssey (L Willis / L Farkas)

Australian Stumpy Tail Cattle Dog
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Justpuremac Its A Bullz Eye (Lauren Heerey)

Bearded Collie
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Gr Ch Helmsdale heartbreaker (Mr Srpr Ryan & Mrs J Ryan)

Belgian Shepherd Dog (Groenendael)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tarraray Mischievous Angel (Cindy Didsman & Jenine Glenn)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Minor of Breed: Myzchev Forever Magic (Lynnette Barstch & Cindy Didsman)

Border Collie
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Dual Ch (T) Syryne Spiryt Of The Dragon CD RA PT TSD (Ms D P Rose & Ms S Fossey)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Dayre Chyme Of The Dragon TD (Ms D P Rose)
Puppy of Breed: Aust Ch Edenbrae Too Cool To Tango (Mr L & Mrs C Jensen)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Winpara Delta V HT (C Mews)

Collie (Rough)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Mc Leod's Kryptonite (Imp CHE- SUI) (Fancote/Hales/Wildman)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Kahnhond Play Misty For Me (T & SJ Mallia)

Collie (Smooth)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Adarstern Kimberley Blu Sapphire (Mrs A M Parsons)

German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Ublong Ayana (Hayley Cusato)
Dog CC & Puppy (Dog) of Breed: Pantathean Xandu (Ms H Cusato)

Old English Sheepdog
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Abbeyfarm Martha My Dear (Mr P & Mrs S Kay / Mrs H Boudewyns)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Bobkins Dream A Little Dream (AI) (Cherie van der Merwe)

Shetland Sheepdog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Jmell Mambo (Alannah Edmondson)
R/UP BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Lurikeen To Glam T Give A Damn (Ms J Harris & Miss A Stanton)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Yasdnil Whispers In The Dark (Ms Jeanette Mitchel)
Baby of Breed: Arajento The Peacemaker (Mrs KC Tonkin)
Minor (Dog) of Breed: Arajento Night Fever (Mrs K C Tonkin)
Puppy of Breed: Arajento All In Good Time (Mrs K C Tonkin)
Intermediate (Bitch) of Breed: Arajento Steppin Out In Style (Mrs K C Tonkin)
State Bred (Dog) of Breed: Aust Ch Arajento Brushed With Gold (Mrs K Tonkin)

White Swiss Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Ublong Lucy Lawless (H Cusato)
Dog CC & Open (Dog) of Breed: Rosamontana Ace of Hearts (Hayley Cusato)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mr O Toyokawa (Japan)

Best in Group & Open in Group: Samoyed
Aust Sup Ch Kalaska Thank God Its Friday (D Klaaysen/ J Beard & K O'Riley)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Rottweiler
Aust Ch Ubersein Lucky Star (J Griffiths-Lumbis & L Russell)
Minor in Group: Samoyed
Aust Ch Snowdara Only You (P W & R G A Primrose)
Puppy in Group: Shiba Inu
Aust Ch Wolfworx Dai Etsu at Diomede (R A & D J Wells)
Junior in Group: Bernese Mountain Dog
Bernabout Great Expectations (Miss J Versteeg & Mrs C Hancock)
State Bred in Group: Alaskan Malamute
Aust Ch Piolak Thor Ragnarok (Jenn Lawrence)
Aust Bred in Group: Bernese Mountain Dog
Aust Ch Bernabout Black Label (Miss J Versteeg)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Dobermann
Aust Neut Ch Vansitar In The Ghetto (Imp NZ) (Vansitar Dobermanns)
Runner Up Neuter in Group: Bernese Mountain Dog
Aust & Neut Ch Bernabout Blaze Of Glory (Miss J Versteeg & Mrs C Hancock)

Alaskan Malamute
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Piolak Thor Ragnarok (Jenn Lawrence)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Piolak Walking Street (Jenn Lawrence)

Bernese Mountain Dog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Bernabout Black Label (Miss J Versteeg)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Bernabout Great Expectations (Miss J Versteeg & Mrs C Hancock)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Bernabout Blaze Of Glory (Miss J Versteeg & Mrs C Hancock)

Cane Corso
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Spqrka Freyja (Belinda Allen)

Dobermann
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Parima Ghost Rider At Bravadobe (AI) (Imp NZ) (Bravadobe Dobermanns)
R/UP BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Vansitar Suspicious Minds (Imp NZ) (The Late VP Brennan & Vansitar Dobermann)
Res Dog CC & Junior of Breed: Vansitar Shape Of My Heart (AI) (Imp NZ) (Vansitar Dobermanns)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Bravadobe Too Hot For U (AI) (Imp NZ) (Bravadobe Dobermanns)
Baby of Breed: Vansitar Glimmer in the Fire (AI) (IID NZ) (Vansitar Dobermanns)
Baby (Dog) of Breed: Vansitar Glimmer in the Night (AI) (IID NZ) (Vansitar Dobermanns)
Junior (Bitch) of Breed: Vansitar Go For Gold (Imp NZ) (Vansitar Dobermanns)
Intermediate (Dog) of Breed: Aust Ch Vansitar It's Now Or Never (Imp NZ) (Vansitar Dobermanns)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Vansitar In The Ghetto (Imp NZ) (Vansitar Dobermanns)

Newfoundland
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Newfcastle Shine Like It Does (Mrs Allison Maka)

Rottweiler
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Ubersein Lucky Star (J Griffiths-Lumbis & L Russell)
Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Ch Kuhnheit El Diablo Da Gonsalo (Mrs L Cooke & Mrs M Freiberger)
Baby (Bitch) of Breed: Fantastikrot Speak Of The Devil (Sherri Wightman)
Minor of Breed: Benahein Man Onther Prowl (Mrs S Waho)
State Bred of Breed: Jamzaaba Deadly Venom (Sharon Gossage)

Samoyed
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Kalaska Thank God Its Friday (D Klaaysen/ J Beard & K O'Riley)
Minor of Breed: Aust Ch Snowdara Only You (P W & R G A Primrose)

Shiba Inu
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Wolfworx Dai Etsu at Diomede (R A & D J Wells)

St Bernard
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Allsaint Iwriggle Bring It On (AI) (Mrs K & Mr M Slender)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs Ruth Collicutt (TAS)

Best in Group & State Bred in Group: Great Dane
Aust Ch Ahmanvondane Legend Of Th Ark (AI) (Justine Boreham)
Runner Up in Group & Open in Group: Poodle (Standard)
Aust Ch Voila Going The Distance (Ms J Ainsworth & Mr L Wright)
Baby in Group: Chow Chow
Malaboo Frozen In Time (AI) (Ms N Rhodes)
Puppy in Group: Poodle (Standard)
Artizan Savile Row (Ms J Ainsworth)
Junior in Group: Great Dane
Cymroz Dog Of Thunder (M Wasley)
Aust Bred in Group: Keeshond
Aust Ch Kahnhond Rise Of The Pheonix (Sue Mallia)

Chow Chow
R/UP BOB, Res Dog CC & Minor of Breed: Gliztum Black Dragon (Linda Tilbrook)
Baby of Breed: Malaboo Frozen In Time (AI) (Ms N Rhodes)

French Bulldog
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Asplendour G La Glitter (Caroline Owens)
Aust Bred of Breed: Asplendour I La Indi (Caroline Owens)

German Spitz (Mittel)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Mediaevalage Nova Prime (Miss N Rhodes)

Great Dane
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Ahmanvondane Legend Of Th Ark (AI) (Justine Boreham)
R/UP BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Gr Ch Rorlyn Crazy Lil Thing Cald Luv (R & L Booth)
Res Bitch CC & Minor of Breed: TuxDanes Lady Luck (Ai) (A & M Furst)
Junior of Breed: Cymroz Dog Of Thunder (M Wasley)

Japanese Spitz
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Morsha Odiluk Jinlee Snow (Miss M Le)
R/UP BOB, Res Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Tomidachi Shizukese N Chowa (Mrs N K Thornett)
Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Belzbentley Adamantium (Ms Michelle Grove)
Minor of Breed: Tomidachi Mystical Pursuit (Mrs N Thornett)
Intermediate of Breed: Aust Ch Patome Legendary Rikki (Ms Michelle Grove)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr & Neut Ch Daesdaemar Hot Pursuit (Mrs N K Thornett)
R/UP Neuter BOB & Res Neuter Dog CC: Aust Neut Ch Mannerking Toro (Miss M Le)

Keeshond
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Kahnhond Touch O Magic (Sue Mallia)
R/UP BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Gr Ch Kahnhond City Of Angels (Sue & Tony Mallia / David & Denise Wall)
Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kahnhond Rise Of The Pheonix (Sue Mallia)
Res Bitch CC: Aust Gr Ch Kahnhond Southern Saphire (T & S J Mallia / D & D Wall)
Minor of Breed: Arranbrae Wish Upon A Star (T & S J Mallia)
Puppy of Breed: Arranbrae Name Of The Game (T & S J Mallia)
Intermediate of Breed: Tamaari Mr Digby (C Wood/M Sawley)

Lhasa Apso
Minor of Breed: Zaland Snap Out Of It (B Beves, N Estatheo and C Primrose)

Poodle (Standard)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Voila Going The Distance (Ms J Ainsworth & Mr L Wright)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Artizan Savile Row (Ms J Ainsworth)

Tibetan Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Gengala Born To Boogie (Mrs S Y Langford)

Xoloitzcuintle (Standard)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Wazzat Chamuco (J Dinis)