Benalla A P & H Society Inc (VIC)

Date of Show : 18-Oct-2019 (Friday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Sue Sutherland (VIC)

Best in Show & Aust Bred in Show: Irish Terrier
Aust Ch Shannawonna Man Of My Dreams (AI) (Ruth Elkner)
Runner Up in Show & Open in Show: Labrador Retriever
Aust Ch Bradorla Bombshell (Miss Kirsty Houston)
Baby in Show: Siberian Husky
Canyonlands U Thought U Had Me (Mrs Amanda Becconsall)
Minor in Show: Manchester Terrier
Rosemerta Autumn Jazz (Janet Palmer)
Junior in Show: Basenji
Tambuzi Lucian (Tracy Young)
Intermediate in Show: Greyhound
Aust Ch Xilone Inspiration (Xilone kennels)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Dalmatian
Aust Neut Ch Kandyspot Chantillie Lady (Rita Spencer)

Baby SweepStakes - 1st Place: Siberian Husky
Canyonlands U Thought U Had Me (Mrs Amanda Becconsall)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Sue Sutherland (VIC)

Runner Up in Group & Junior in Group: Pomeranian
Aust Ch Dochlaggie Debonair (Denise Y Leo)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Tibetan Spaniel
Aust Ch Stinear New Kid On The Block (J & T Gard)
Runner Up Neuter in Group: Pekingese
Aust Ch Candellarose The Squire (J Witte)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Am Gr & Aust Ch Sheeba Althof Red Is Back (Imp USA) (Ms V McLaughlin & Mrs K Ostmann)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Kqrac Irresistible Risk (AI) (V R McLaughlin)

Chihuahua (Long Coat)
Junior of Breed: Aust Ch Bendonichi Chilli Cha Cha (Glen Donnan)
Aust Bred of Breed: Aust Ch Montollie Bobby Dazzler (Ms Glen Donnan)

Griffon Bruxellois
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Pendlview Chairman of the Board (Marita Fisher)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Tzani Tigger Brat Bunny (Marita Fisher)

Havanese
Baby of Breed: Carnwath Revolver (L J Bolden)

Italian Greyhound
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Gr Ch Berizza Like a Sunrise (Leisl Wood & Anu Lummevaara)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Berizza A Star Is Born At Bindahlena (Leisl Wood)
Res Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Bindahlena Love At First Sight (Leisl Wood)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Tunamara Mahina (Leisl Wood)

Pekingese
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Candellarose The Squire (J Witte)

Pomeranian
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Dochlaggie Debonair (Denise Y Leo)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Dochlaggie Delightful Desire (Denise Leo)

Tibetan Spaniel
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Stinear New Kid On The Block (J & T Gard)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Sue Sutherland (VIC)

Best in Group & Aust Bred in Group: Irish Terrier
Aust Ch Shannawonna Man Of My Dreams (AI) (Ruth Elkner)
Runner Up in Group & Junior in Group: Airedale Terrier
Bushveldt Bombschell (Jan & Peter Hatton)
Minor in Group: Manchester Terrier
Rosemerta Autumn Jazz (Janet Palmer)
Intermediate in Group: Norwich Terrier
Aust Ch Kereen the cats whiskers (Kereen Kennels)
Open in Group: Soft Coated Wheaten Terrier
Aust Ch Saphyr Ice Creme (AI) (M A Gray)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Jack Russell Terrier
Aust Gr Ch Whatajack Lucy (Cadddarra knls)

Airedale Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Bushveldt Bombschell (Jan & Peter Hatton)

Australian Terrier
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Lemonlee Lazy Misty Morning (Mr S & Mrs K Boulter)

Bull Terrier (Miniature)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Bulltacho Our Girl Tess (K & F Willox)

Irish Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Shannawonna Man Of My Dreams (AI) (Ruth Elkner)

Jack Russell Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Whatajack Days Of Thunder (Caddarra Knls)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr Ch Whatajack Lucy (Cadddarra knls)

Manchester Terrier
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Rosemerta Autumn Jazz (Janet Palmer)
Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Dixiedaly True Heart (Val Adams)
Res Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Gr Ch Rosemerta Chyna Black RN (Janet Palmer)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Dixiedaly Savvy Gal CD RA (Janet Palmer)

Norwich Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kereen the cats whiskers (Kereen Kennels)

Scottish Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Kanyas Gypsy Wanderer (Judith Martin)

Soft Coated Wheaten Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Saphyr Johannes Kepler (AI) (M A Gray)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Saphyr Jocelyn Bell Burnell (AI) (M A Gray)
Res Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Saphyr Ice Creme (AI) (M A Gray)

Tenterfield Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Skalawag Black N White Finery (Mrs D McDonell)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Skalawag Oh Wow Shes A Redhead (Mrs Dale McDonell)
Minor of Breed: Skalawag Shes Sophie Sunshine (Mrs D McDonell)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Elizabeth Smith (VIC)

Best in Group & Open in Group: Labrador Retriever
Aust Ch Bradorla Bombshell (Miss Kirsty Houston)
Minor in Group: German Shorthaired Pointer
Canawindra Over The Moon (M J & F L Park)
Intermediate in Group: Golden Retriever
Camuka Drops of Jupiter (Donna Ryan)

Brittany
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: World Jnr Ch Myst're des Bretons Carlesien (Imp FRA) (C Moya)

Curly Coated Retriever
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Kalonakurl Hot Shot (S Slater)

English Setter
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Orwin Prince Of Polaris (E Reid)

Flat Coated Retriever
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Almanza Double Action Dark Kiss (Imp SWD) (Peter King)
Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Blackregal Fastnet Rock (Peter King)

German Shorthaired Pointer
Res Bitch CC & Minor of Breed: Canawindra Over The Moon (M J & F L Park)
Junior of Breed: Canawindra Roll My Way (MJ & F L Park)

German Wirehaired Pointer
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Lovewyre Aurora Australis JC (Mrs S Kennedy)

Golden Retriever
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Camuka Drops of Jupiter (Donna Ryan)
R/UP BOB and Dog CC: Regalrite Cody (Caron Glavocih)

Hungarian Vizsla
R/UP BOB, Res Dog CC & Minor of Breed: Bushgold Brothers Bodhi (Mrs Pauline Rudd)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Pelerosso Gisella (Mrs P Rudd)

Labrador Retriever
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Bradorla Bombshell (Miss Kirsty Houston)

Nova Scotia Duck Tolling Retriever
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Tollerpoint Herald Angels Sing (J Chapman & P Holdaway)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Elizabeth Smith (VIC)

Best in Group & Aust Bred in Group: Dachshund (Long Haired)
Aust Ch Lauradale Whispering Jack (Gail E Greer)
Runner Up in Group & Junior in Group: Basenji
Tambuzi Lucian (Tracy Young)
Intermediate in Group: Greyhound
Aust Ch Xilone Inspiration (Xilone kennels)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Whippet
Aust Neut Ch Nabihah The Elven Mystic (Colleen Woodford)
Runner Up Neuter in Group: Whippet
Aust Neut Ch Whiparoo A Pyrates Lyfe JC (Jasmine Woodford)

Afghan Hound
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Qashmir Like A Flash (AI) (Geire Heaton-New & A Jones)

Basenji
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Tambuzi Lucian (Tracy Young)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Aust Ch Tambuzi Makaria (Adam Druce)

Beagle
Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Hounsley Hey There You (Miss Ellie Triffitt)

Dachshund (Long Haired)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Lauradale Whispering Jack (Gail E Greer)

Dachshund (Wire Haired)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Cayugaridge Kailua (Mrs S Kennedy)

Greyhound
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Xilone Inspiration (Xilone kennels)

Pharaoh Hound
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Starblush Get Outta My Way (Adam Daly)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Koruridge Eleguas Paradox (Imp NZ) (Ms Julie Spittal)

Whippet
Res Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Nabihah Chaos In The Bedroom (Mrs C Woodford/ Miss Lewis/ Miss J Woodford)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Nabihah The Elven Mystic (Colleen Woodford)
R/UP Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter (Dog) of Breed: Aust Neut Ch Whiparoo A Pyrates Lyfe JC (Jasmine Woodford)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Ms Anne Collyer (VIC)

Best in Group & Aust Bred in Group: German Shepherd Dog
Aust Sup Ch Allendell Once Upon a Dream (AI) (L & Y Hornsey)
Runner Up in Group: Shetland Sheepdog
Aust Sup Ch Sheldow Charlie Brown (Sharndah Knls)
Minor in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Markorgi Blossoming Sensation (Mrs S & Mr M Markham)
Puppy in Group: Australian Cattle Dog
Aust Ch Bluverado Royal Rampage (Alan & Robyn Spargo)
Junior in Group: Belgian Shepherd Dog (Tervueren)
Aust Ch Toujour Quick Go For Love (Ms B Durran & Mrs M Borg)
Intermediate in Group: Australian Cattle Dog
Aust Ch Pureheel Royal Rainstorm (Mr A & Mrs R Spargo)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Shetland Sheepdog
Aust & Neut Gr Ch Sharndah U Make My Heart Sing (T Walters)
Runner Up Neuter in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Aust & Neut Ch Macvale Jack Daniels (Mrs S Markham & Mr M Markham)

Australian Cattle Dog
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Bluverado Royal Rampage (Alan & Robyn Spargo)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Pureheel Royal Rainstorm (Mr A & Mrs R Spargo)

Australian Kelpie
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Callicoma Mudstone (Carol Tucker)

Belgian Shepherd Dog (Tervueren)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Toujour Quick Go For Love (Ms B Durran & Mrs M Borg)
Minor of Breed: Vlashaard Diamond (L Longmuir)

Border Collie
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Bordarita Its Me Ya Lookn For (Bordarita Kennels)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Merrinda Life Is A Highway (Mrs Lyn Allshorn)

Collie (Rough)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Yaxeka Midnight in Miami (Brentland Kennels)
Baby of Breed: Kirrieloch Danzin onth Ceiling (Samantha Buckley)

Finnish Lapphund
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Caleebra Fearless Hero (AI) (Shareen Chouffot)

German Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Allendell Once Upon a Dream (AI) (L & Y Hornsey)

Shetland Sheepdog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Sheldow Charlie Brown (Sharndah Knls)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Bluegables Heavens Secret (T Walters)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Gr Ch Sharndah U Make My Heart Sing (T Walters)

Welsh Corgi (Pembroke)
Minor of Breed: Markorgi Blossoming Sensation (Mrs S & Mr M Markham)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Macvale Jack Daniels (Mrs S Markham & Mr M Markham)

White Swiss Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Clarelly Take A Chance JC (Jan Kelly)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Soverenpark Bring It On HT ET JC (C van der Wolde/J Kelly/K Scholz)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Clarelly Licence To Kill (Jan Kelly)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Ms Anne Collyer (VIC)

Best in Group & Open in Group: Dobermann
Aust Ch Copperdobe Rayz A Riot (AI) (Imp NZ) (J Hovell)
Baby in Group: Siberian Husky
Canyonlands U Thought U Had Me (Mrs Amanda Becconsall)
Puppy in Group: Schnauzer (Miniature)
Forestal River Of Dreams (Ms P Haigh)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Siberian Husky
Am Gr & Aust Sup Ch Canyonlands man of Mystery (AI) (Mrs Amanda Becconsall)

Bernese Mountain Dog
Baby of Breed: Kraigoaks Indian Summer (Craig Phillips & Kym Oakley)

Bullmastiff
Dog CC & Puppy of Breed: Stennaroo Storm Chaser (Maria Stennings & Carol Maloney)

Dobermann
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Copperdobe Rayz A Riot (AI) (Imp NZ) (J Hovell)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Copperdobe Pitcha Perfect (AI) (Imp NZ) (Julie Hovell)

Schnauzer (Miniature)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Forestal River Of Dreams (Ms P Haigh)

Siberian Husky
Baby of Breed: Canyonlands U Thought U Had Me (Mrs Amanda Becconsall)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Am Gr & Aust Sup Ch Canyonlands man of Mystery (AI) (Mrs Amanda Becconsall)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Ms Anne Collyer (VIC)

Best in Group & Aust Bred in Group: Keeshond
Aust Sup Ch Kahnhond Magic Touch (D i & D J Wall)
Runner Up in Group & Open in Group: Poodle (Toy)
Aust Gr Ch Garwey Tin Soldier (Garwey Kennels)
Minor in Group: French Bulldog
Tufsteen After Dark (Tufsteen Kennels)
Puppy in Group: Dalmatian
Thunderspot All Fired Up (Ms C Porter)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Dalmatian
Aust Neut Ch Kandyspot Chantillie Lady (Rita Spencer)

Boston Terrier
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Aust Ch Louveteau Fantasy N Fairytales (Mrs K Ewing)
Junior of Breed: Zamenhof Madjik Julia (Caddarra Knls)

British Bulldog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Mattbridge Sjaak Majestueux (AI) (Imp NZ) (Tony Linardis)

Dalmatian
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Thunderspot All Fired Up (Ms C Porter)
Bitch CC & Junior of Breed: Thunderspot take it to the sky (Melissa O'Brien)
Baby of Breed: Thunderspot I see the light (M O'Brien)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Kandyspot Chantillie Lady (Rita Spencer)

French Bulldog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kaysand Lovin Yr Style (Dawn Elvey)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Tufsteen After Dark (Tufsteen Kennels)
Res Dog CC & Open of Breed: Gold-Sierra Tasillo (Imp HUN) (Tufsteen Kennels)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Tufsteen Atomic Blonde (Tufsteen Kennels)

Great Dane
BOB, Dog CC & Open of Breed: OnyxDanes ForTheRide Downunder (AI) (Ms B Celler-Lacey)

Keeshond
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Kahnhond Magic Touch (D i & D J Wall)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Keezansur Touch ODutch (Doreen Groves)

Lhasa Apso
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr & Neut Ch Zaland Let Your Hair Hang Down (Melissa Obrien)

Poodle (Standard)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Grandesprit Marlon Brando (M Eldridge/C Moya)

Poodle (Toy)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Garwey Tin Soldier (Garwey Kennels)

Shar Pei
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Sweetiepei No Filter Needed (AI) (Michele Foster)

Shih Tzu
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Beltzu Made To Order (Belinda Heersema)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Beltzu Rewrite The Stars (Belinda Heersema)