Port Pirie Kennel Club Inc (PM Show) (SA)

Date of Show : 4-Apr-2021 (Sunday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Julie Keenan (VIC)

Best in Show & Open in Show: German Shorthaired Pointer
Aust Sup Ch Woodwych Joie De Vivre (S / R & L Schwerdt)
Runner Up in Show: St Bernard
Aust Sup Ch Beamzstar Beau Zam (Michael & Julie Ross)
Minor in Show: Shiba Inu
Kortmar Yuki Onna (Dana Woodcock)
Puppy in Show: Briard
Aust Ch Cacharel Rendezvous Noire (Miss E Bennett)
Junior in Show: Chihuahua (Smooth Coat)
Aust Ch Voncronan Diamond Desire @ Skyeway (Kylie Tilley & Tina Sunman)
Intermediate in Show: Boxer
Aust Ch Milmac Tom Ford GTHO (Mr P Cook)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Miss Margaret Joyce (VIC)

Best in Group & Junior in Group: Chihuahua (Smooth Coat)
Aust Ch Voncronan Diamond Desire @ Skyeway (Kylie Tilley & Tina Sunman)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Yorkshire Terrier
Aust Gr Ch Imayorkie Picture Perfect (Mr G J & Mrs P A Harrison)
Baby in Group: Russian Toy (Long Haired)
Hevnlee Illiana (Bev Chapman)
Minor in Group: Papillon
Sailoz Destined For Fame (Kristy Lewis)
Puppy in Group: Papillon
Aust Ch Sailoz Destined To Dream (Kristy Lewis)
Intermediate in Group: Papillon
Aust Sup Ch Inter Win Destined To Shine (Imp USA) (Kristy Lewis)
Open in Group: Russian Toy (Long Haired)
Obolenskiy (Imp AUT) (Christa Guntendorfer)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Italian Greyhound
Aust Neut Ch Kosmos Winston Blue (Clare Flattum & Ashleigh Divola)
Runner Up Neuter in Group: Pug
Aust & Neut Ch Tanyette May I Call U Jiggly (T & A Beavis)

Australian Silky Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Gr Ch Japatina Wearing My Rolex (Mrs G Smith & Japatina Kennels)

Chihuahua (Smooth Coat)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Voncronan Diamond Desire @ Skyeway (Kylie Tilley & Tina Sunman)
Baby of Breed: Adrahil Come Fly Away (Ozstar Kennels)

Griffon Bruxellois
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Roxbud Black In Fashion (Roxbud kennnels)

Havanese
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Anese Ziggy zigzag (Mrs G Smith)

Italian Greyhound
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kosmos Timbre (Mrs C Flattum and Miss A Divola)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Kosmos Tarantella (Clare Flattum & Ashleigh Divola)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Kosmos Le Villi (Mrs C Flattum & Miss A Divola)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Kosmos Winston Blue (Clare Flattum & Ashleigh Divola)
R/UP Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter (Bitch) of Breed: Aust Neut Gr Ch Kosmos Heart of Eternity (Mrs C Flattum & Miss A Divola)

Lowchen
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Lowensque Lady Marmalade (Miss Courtney Tulk)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Rondaglen Summer Breeze (Miss Courtney Tulk)

Miniature Pinscher
Baby of Breed: Droverstorm Queen of Hearts (T Howie)

Papillon
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Inter Win Destined To Shine (Imp USA) (Kristy Lewis)
R/UP BOB, Res Dog CC & Open of Breed: Am Ch Semicvetik Young Favorite (Imp RUS) (Amanda Gill)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Sailoz Maid In The Mist (Kristy Lewis)
Minor of Breed: Sailoz Destined For Fame (Kristy Lewis)
Puppy of Breed: Aust Ch Sailoz Destined To Dream (Kristy Lewis)

Pug
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Kirrbuff Always And Forever (Mrs T & Ms A Beavis)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Codamber Xena (D Daff & S Mooar)
Neuter BOB & Neuter Bitch CC: Aust & Neut Ch Tanyette May I Call U Jiggly (T & A Beavis)

Russian Toy (Long Haired)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Obolenskiy (Imp AUT) (Christa Guntendorfer)
Baby of Breed: Hevnlee Illiana (Bev Chapman)

Russian Toy (Smooth Haired)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Luxurytoypaw Xabo (Bev Chapman)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Luxurytoypaw Ximena (Bev Chapman)

Tibetan Spaniel
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Tornadobe Bear Necessity (Ms Pamela Stendara)

Yorkshire Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Imayorkie Picture Perfect (Mr G J & Mrs P A Harrison)
Minor of Breed: Aust Ch Imayorkie Lotus Elise (G J & P A Harrison)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Ms Roni Oma (WA)

Runner Up in Group & Intermediate in Group: Scottish Terrier
Aust Ch Shortblak Get into the Groove (Stacey Sullivan & Jason Rhodes)
Baby in Group: Australian Terrier
Tainquest Dream Chaser (AI) (C Gower)
Minor in Group: Scottish Terrier
Shortblak Henry The Eighth (Jason Rhodes)
Puppy in Group: Jack Russell Terrier
Trackajac Trent Nathan (D Sharman)
Aust Bred in Group: American Staffordshire Terrier
Aust Ch Iroq Heaven On Earth (Miss T Staszek & Mr S & Mrs M Green)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Sup Ch Lionsden A Whole Lot Of Rosie (Andrew & Joulyet Lyon)

American Staffordshire Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Iroq Heaven On Earth (Miss T Staszek & Mr S & Mrs M Green)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Manfreds Queen Of The Night (J Watson)
Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Manfreds Guess Whos Back (J Watson)
Res Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Aust Ch Manfreds Tabels Have Turned (J Watson)

Australian Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Paxterr Aces High at Tainquest (C Gower)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Tainquest Hearts On Fire (AI) (C Gower)
Baby of Breed: Tainquest Dream Chaser (AI) (C Gower)

Cairn Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Natuska Catcher In The Rye (Kerryn Pearson)
Baby of Breed: Natuska Money For Nothing (Kerryn Pearson)

Jack Russell Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Trackajac Trent Nathan (D Sharman)

Scottish Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Shortblak Get into the Groove (Stacey Sullivan & Jason Rhodes)
R/UP BOB, Res Dog CC & Minor of Breed: Shortblak Henry The Eighth (Jason Rhodes)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Lionsden Smooth Mover (Andrew & Joulyet Lyon)
Res Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Lionsden Lady Charlotte (Andrew & Joulyet Lyon)
Open of Breed: Aust Sup Ch Lionsden Royal Renegade (Mr A W & Mrs J Lyon)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Sup Ch Lionsden A Whole Lot Of Rosie (Andrew & Joulyet Lyon)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Jill Hocking (VIC)

Best in Group & Open in Group: German Shorthaired Pointer
Aust Sup Ch Woodwych Joie De Vivre (S / R & L Schwerdt)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Cocker Spaniel (American)
Aust Ch Azel Don't Believeme Just Watch (John/ Valerie & Erin Carter)
Baby in Group: Cocker Spaniel (American)
Azel Shorten the Odds (Azel Kennels)
Minor in Group: Cocker Spaniel (American)
Azel Walking In Fire (John / Valerie & Erin Carter)
Puppy in Group: Clumber Spaniel
Aust Ch Aerofee Ignite The Rumours (Aerofee Kennels)

Clumber Spaniel
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Aerofee Ignite The Rumours (Aerofee Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Aerofee Dylans Princess (Aerofee Kennels)

Cocker Spaniel (American)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Azel Don't Believeme Just Watch (John/ Valerie & Erin Carter)
R/UP BOB, Res Dog CC & Minor of Breed: Azel Walking In Fire (John / Valerie & Erin Carter)
Baby of Breed: Azel Shorten the Odds (Azel Kennels)

English Setter
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Graylors Serafima (Mr J & Mrs S Nickholds / Miss E Todd)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Orwin Rex Luther (Mr J & Mrs S Nickholds/Miss E Todd)

German Shorthaired Pointer
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Woodwych Joie De Vivre (S / R & L Schwerdt)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Woodwych Cadbury (AI) (S/ R & L Schwerdt)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Baradav Pause To Remember (Mr D M & Mrs B A Joseph)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Baradav You Make Me Smile (Mr DM & Mrs BA Joseph)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Featherdale Celtic Monarch (AI) (Ms Susan Arwen)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Daioni Forever Now (Mr J & Mrs S Nickholds/Miss E Todd/Mrs A Henderson)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Ida Homer (WA)

Junior in Group: Basset Hound
Aust Ch Beauchasseur Jack Be Nimble (Chris Lawrence)
Intermediate in Group: Irish Wolfhound
Aust Ch Dongunya Hogan Wright (Peter & Joan Wright)
Aust Bred in Group: Beagle
Aust Ch Hounsley Hooked On A Feeling (Ingrid Matschke)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Basenji
Aust Sup & Neut Ch Tamsala Plymouth Roadrunner (AI) (Heather A Budd)

Basenji
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Sup & Neut Ch Tamsala Plymouth Roadrunner (AI) (Heather A Budd)

Basset Hound
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Beauchasseur Jack Be Nimble (Chris Lawrence)

Beagle
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Hounsley Hey Hey My My TD (Miss J Lalor & Mr P Hissey)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Hounsley Hooked On A Feeling (Ingrid Matschke)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Bromhelm Klaus The Conqueror (Mrs V Tapp)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Stardayne Too True (Valerie Tapp)

Dachshund (Smooth Haired)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Boskahun Sunkissed Jagie (AI) (Sue Packer)

Dachshund (Wire Haired)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Cayugaridge Carlisle (Gail Wood)

Irish Wolfhound
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Dongunya Hogan Wright (Peter & Joan Wright)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Gr Ch Wulfgar Iron Reborn (Peter & Joan Wright)

Whippet
Dog CC: Aust Ch Bundoon Its A Crazy World (Mrs R Bonham & Miss B Bonham)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Julie Keenan (VIC)

Baby in Group: Australian Cattle Dog
Wazwallaby Ripple O Red Paint (T Gardiner)
Puppy in Group: Briard
Aust Ch Cacharel Rendezvous Noire (Miss E Bennett)

Australian Cattle Dog
Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Wazwallaby Our Bit O Paint (T Gardiner)
Baby of Breed: Wazwallaby Ripple O Red Paint (T Gardiner)

Australian Shepherd
R/UP BOB & Res Dog CC: Amerahnn Flash The Cash At Windybrae NBT (Helen & Graeme Simpson)

Briard
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Narbrisse Miracle Man PT (Miss E Bennett)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Cacharel Rendezvous Noire (Miss E Bennett)

Collie (Rough)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Tasgall Son Of A Rich Man (M & J / D Ryan)
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Derloch Pleasure Seeker (M & J Ryan / D Ryan)
Intermediate of Breed: Aust Ch Tasgall Blaze Of Glory (M & J / D Ryan)

German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Damonte Me And Bobbie McGee (Vivien Drummond)

Old English Sheepdog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Hartwyn Pageants Royal Encore (AI) (W Hage & P A Hartwell)

Swedish Vallhund
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Ausled Xs Fennec Bt (Lynda Webb)

White Swiss Shepherd Dog
Baby of Breed: Inkdwitswiss Im A Savage (Samantha Williams)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Eleanor (Elle) Coombs (VIC)

Best in Group & Open in Group: St Bernard
Aust Sup Ch Beamzstar Beau Zam (Michael & Julie Ross)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Boxer
Aust Ch Milmac Tom Ford GTHO (Mr P Cook)
Baby in Group: Boxer
Milmac Shelby Ford GT (AI) (D Macmillan/ Paul Cook/ Kirsten Cook)
Minor in Group: Shiba Inu
Kortmar Yuki Onna (Dana Woodcock)
Puppy in Group: Bullmastiff
Aust Ch Mymooch Judge This Bby (Mrs D M Cavaiuolo)
Junior in Group: Samoyed
Aust Ch Kalaska Fridays Partyboy (Mrs D Klaaysen / Mr J Beard / Mrs K O'Riley)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Dobermann
Aust Sup & Neut Ch Walamara Lead Designer (Imp NZ) (Kalora Kennels)
Runner Up Neuter in Group: Alaskan Malamute
Aust Ch Iglignaq Souffle Girl (Tara Jones)

Alaskan Malamute
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Malpac My Summer Saviour (Z Fisher-Kappler)
Baby of Breed: Iglignaq Stargate S G One (T Jones & K Todd)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Iglignaq Souffle Girl (Tara Jones)

Boxer
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Milmac Tom Ford GTHO (Mr P Cook)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Roxbud Remember Who You Are (Jasmine Lawton)
Baby of Breed: Milmac Shelby Ford GT (AI) (D Macmillan/ Paul Cook/ Kirsten Cook)
Baby (Dog) of Breed: Roxbud Look At Me Now (Roxbud Kennnels)

Bullmastiff
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred (Dog) of Breed: Aust Gr Ch Mymooch An Affair To Remember (Mrs D M Cavaiuolo)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Mymooch Judge This Bby (Mrs D M Cavaiuolo)

Dobermann
R/UP BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Walamara Zero Secrets AI (Imp NZ) (Kalora Kennels)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Sup & Neut Ch Walamara Lead Designer (Imp NZ) (Kalora Kennels)

Samoyed
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Kalaska Fridays Partyboy (Mrs D Klaaysen / Mr J Beard / Mrs K O'Riley)

Shiba Inu
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Kortmar Yuki Onna (Dana Woodcock)

Siberian Husky
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Aeukanmanuva Theforceawaken (J & C Aranyos)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aeukanmanuva Hot N Cold (Caroline Yate)

St Bernard
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Beamzstar Beau Zam (Michael & Julie Ross)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs Ida Homer (WA)

Runner Up in Group & Intermediate in Group: Boston Terrier
Aust Ch Merryjay Bostn Kandy Creation (R Kemp & S Campain)
Minor in Group: Schipperke
Belzbentley Magic trick (Anne Marshall)
Puppy in Group: Dalmatian
Aust Ch Instride When Dreams Come True (AI) (Kerryn Harvey)
Junior in Group: Xoloitzcuintle (Miniature)
Aust Ch Amorenekid Nuevos Comienzos (Lynette Lancaster)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Poodle (Standard)
Aust Ch Marlau Quinava (Quiniva Kennels)

Boston Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Merryjay Bostn Kandy Creation (R Kemp & S Campain)

Dalmatian
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Instride Is There Life On Mars (Kerryn Harvey)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Instride When Dreams Come True (AI) (Kerryn Harvey)

French Bulldog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Mambilou La Gueuledeloup (IID POL) (Mambilou Kennels)
Baby of Breed: Aust Ch Mambilou She Loves To Party (Mambilou Kennels)
Baby (Dog) of Breed: Mambilou Bully For You (Mambilou Kennels)

German Spitz (Mittel)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Kafe Barista (Mrs J Cox)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Kafe Amahra (Mrs J Cox)

Great Dane
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Danesworld Keep On Talking (AI) (Kylie & Sam Paine)

Japanese Spitz
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Belzbentley Wild Card (Rebecca Bentley)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Belzbentley Stack the deck (Rebecca Bentley)

Poodle (Miniature)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Rozevue The Dark Lady (Quiniva Kennels)

Poodle (Standard)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Marlau Quinava (Quiniva Kennels)

Schipperke
Minor of Breed: Belzbentley Magic trick (Anne Marshall)

Xoloitzcuintle (Miniature)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Amorenekid Nuevos Comienzos (Lynette Lancaster)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Amorenekid La Bamba (Mrs T Cameron)

Xoloitzcuintle (Standard)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Amorenekid The Jokes on you (Samuel Paine)