Allora Kennel Club Inc (QLD)

Date of Show : 5-Nov-2023 (Sunday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mr Ian Rasmussen (QLD)   (Total Entry : 311)

Best in Show & Open in Show: Afghan Hound
Aust Sup Ch Khandhu Lyka Prayer (M J Tonks & K Bathgate)
Runner Up in Show: Old English Sheepdog
AM Ch Wynsilot Rhythms Gonna Get You (Imp USA) (Mrs A Cassidy)
Minor in Show: Lagotto Romagnolo
Aukero Light It Up At Waltinga (Mrs A Gorton)
Junior in Show: Tenterfield Terrier
Dzahhli Storm of Swords (Matt & Nicole Bourke)
Intermediate in Show: Schnauzer (Giant)
Aust Ch Ziggy Stardust Ventus Barbatus (Imp LVA) (P Talvinen & S Richie)
Aust Bred in Show: Poodle (Toy)
Aust Ch Ziada Walk Right Back (J Craig)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Aust & Neut Ch Stardayne Pol Roger (Debbie Daly)
Runner Up Neuter in Show: Labrador Retriever
Aust Neut Gr Ch Mavstor Mission To Glory (AI) (J A Henry)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mr S Mitrevski (North Macedonia)  (Group Entry : 49)

Best in Group & Open in Group: Pug
Aust Ch Kabova Lie To Me (Mrs J Whitney)
Minor in Group: Australian Silky Terrier
Silkydaise Sweet as Sugar (Pauline Tate)
Aust Bred in Group: Pug
Lyonberry fivehundmiles (E P Tzipori)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Australian Silky Terrier
Aust Gr & Neut Ch Dazzlnsilk Chaos In Motion (Mrs A C Glass)
Runner Up Neuter in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Aust & Neut Ch Noonameena Orion Star (J Faber)

Australian Silky Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Japatina Aint Got Time For Dat (Japatina Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Silkydaise Dusted with Cocoa (Pauline Tate)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Silkydaise Sweet as Sugar (Pauline Tate)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr & Neut Ch Dazzlnsilk Chaos In Motion (Mrs A C Glass)

Biewer Terrier
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Cosmique Puttin On Th Ritz (Imp NZ) (Melissa Sticklen)

Cavalier King Charles Spaniel
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Matmor He Who Entertained (C Ross)
Baby of Breed: Cavalierlove Pitch Perfect (C Ross)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Noonameena Orion Star (J Faber)

Chihuahua (Long Coat)
R/UP BOB, Res Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Microschihuas Wizard of Oz (Imp SRB) (Melissa Sticklen)
Baby of Breed: Countrychi I Will Always LoveU (Melissa Sticklen)

Chihuahua (Smooth Coat)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Grandimage Galway Girl (Helen Bright)

Pomeranian
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Zeigen The Eye Of The Tiger (Kim Haddon)

Pug
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Kabova Lie To Me (Mrs J Whitney)
R/UP BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Kabova Lucky Strike (Mrs J Whitney)
Res Dog CC: Anyang Yeoman Of The Guard (Anyang Pugs)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Lyonberry fivehundmiles (E P Tzipori)
Baby of Breed: Cavhill Made Ya Look (Ms J Whitney)
Intermediate of Breed: Anyang Teasel Tansey (Mrs E Tzipori)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Anyang Mr McNulty (Anyang Pugs)
R/UP Neuter BOB & Res Neuter Dog CC: Anyang Super Trooper (Anyang Pugs)

Tibetan Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Barrajy Diamonds Are Forever (Mrs C Olive)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mr G Stibel (North Macedonia)  (Group Entry : 33)

Best in Group & Open in Group: Kerry Blue Terrier
Aust Sup Ch Regenstauf Rise Above it (H Winter & T & K Ninnes)
Runner Up in Group & Junior in Group: Tenterfield Terrier
Dzahhli Storm of Swords (Matt & Nicole Bourke)
Baby in Group: Cairn Terrier
Yarrinarra Devil In Disguise (M F Lee)
Minor in Group: Jack Russell Terrier
Aust Ch Belljacks Tickled Pink (S & K Whyatt)
Puppy in Group: Manchester Terrier
Aust Ch Cathasaigh Princess Parkland (L J Saxton)
Aust Bred in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Lesara Like To Think So (Ms S L Byrne)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Manchester Terrier
Aust & Neut Ch Cathasaigh Coopers The Man (L J Saxton)

Cairn Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Yarrinarra Seiko (Ms M F Lee)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Yarrinarra Dusty (Ms M F Lee)
Baby of Breed: Yarrinarra Devil In Disguise (M F Lee)

Fox Terrier (Smooth)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Mystreebox LetYourHairHangDown (Robyn Scott)

Jack Russell Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Belljacks Prime Time (Steve & Kathy Whyatt)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Belljacks Tickled Pink (S & K Whyatt)

Kerry Blue Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Regenstauf Rise Above it (H Winter & T & K Ninnes)

Manchester Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Cathasaigh Lady Grace Park (Mrs G Lofting)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Cathasaigh Princess Parkland (L J Saxton)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Cathasaigh Coopers The Man (L J Saxton)

Norfolk Terrier
Baby of Breed: Mazberg Maid You Look (Leanne Hall)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Lesara Like To Think So (Ms S L Byrne)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Lesara Inwith A Chance (Ms S L Byrne)

Tenterfield Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Dzahhli Storm of Swords (Matt & Nicole Bourke)

West Highland White Terrier
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Sierramea Just divine Magic (A Gorton & S Smith)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mr Ian Rasmussen (QLD)  (Group Entry : 63)

Best in Group & Intermediate in Group: Lagotto Romagnolo
Aust Ch Hevnsent Tequila Sunrise (Ammie Gorton)
Runner Up in Group & Junior in Group: Pointer
Aust Ch Inchara Whistlin Dixie (Miss C Fisher)
Baby in Group: English Springer Spaniel
Kezzadae HokusPoKus Magic Miss (AI) (Kerry Evans)
Minor in Group: Lagotto Romagnolo
Aukero Light It Up At Waltinga (Mrs A Gorton)
Puppy in Group: Weimaraner (Long-haired)
Aust Ch Feldjaeger Passion for This Miss (Judy & Tony Glover)
Aust Bred in Group: Golden Retriever
Dobro Supernova In The Sky (Mrs C Olive)
Open in Group: Brittany
Aust Gr Ch Wameika True Texaslady (Ward)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Labrador Retriever
Aust Neut Gr Ch Mavstor Mission To Glory (AI) (J A Henry)

Brittany
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Wameika True Texaslady (Ward)

Cocker Spaniel
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Cobalt Enigma (Mrs S Bruno & Miss H Brown)

English Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kezzadae Time To Celebrate (Kerry Evans)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Ozdezign Empire Of Love (Ozdezign Kennels)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Ozdezign Alliluvizwinenrichz (AI) (Kerry Evans)
Baby of Breed: Kezzadae HokusPoKus Magic Miss (AI) (Kerry Evans)

Flat Coated Retriever
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Alubyc O for Obsidian (Vowell/Kershaw/Morphet/Landy/Shield)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Alubyc R for Raven (Mrs J & Mrs K Ellis / Mr W & Mrs K Vowell)

German Wirehaired Pointer
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Lovewyre High Voltage (Mrs Kerry Evans)

Golden Retriever
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Fernfall Moon Shadow (Mrs C Olive)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Dobro Supernova In The Sky (Mrs C Olive)
Baby of Breed: GoldMartini Croutons On Top (GoldMartini Kennels)
Junior of Breed: Goldmartini Fat Bottomed Girl (Rylee Caddell)

Hungarian Vizsla
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Gr Ch Elettars Insurgent (M & A Richards / D Winch & P Johnson)

Irish Setter
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Eireannmada Peanut Butter Cup At Ruadhann (Lorraine Sanney)

Labrador Retriever
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Eraky In The Nick Of Time (AI) (C Olive / K & E Charnock)
Dog CC & Aust Bred of Breed: Mavstor The Blacklist (AI) (Ms K Henry)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Gr Ch Mavstor Mission To Glory (AI) (J A Henry)

Lagotto Romagnolo
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Hevnsent Tequila Sunrise (Ammie Gorton)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aukero Light It Up At Waltinga (Mrs A Gorton)

Pointer
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Inchara Whistlin Dixie (Miss C Fisher)

Weimaraner (Long-haired)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Feldjaeger Passion for This Miss (Judy & Tony Glover)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mr Ian Rasmussen (QLD) (Group Entry : 40)

Best in Group & Open in Group: Afghan Hound
Aust Sup Ch Khandhu Lyka Prayer (M J Tonks & K Bathgate)
Runner Up in Group: Whippet
Aust Ch Jeulize Youlookgoodinmyshirt (Julie Jenkins)
Puppy in Group: Whippet
Ridgesetter We Go Together (Ms J Jenkins)
Junior in Group: Saluki
Ulmarah Just Do It (AI) (Lynda Dunn)
Intermediate in Group: Afghan Hound
Aust Ch Transwind Prince of Thieves (AI) (Mrs J Y Anderson)
Aust Bred in Group: Whippet
Aust Ch Jeulize Wranglers And Boots (Julie Jenkins)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Aust & Neut Ch Stardayne Pol Roger (Debbie Daly)
Runner Up Neuter in Group: Azawakh
Aust Ch Jumadabey Qadir JC (Lynda Dunn)

Afghan Hound
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Khandhu Lyka Prayer (M J Tonks & K Bathgate)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Tianze Shine OnU Crazy Diamond (Jacky Harnett)
Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Transwind Prince of Thieves (AI) (Mrs J Y Anderson)

Azawakh
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Jumadabey Qadir JC (Lynda Dunn)

Basenji
Baby of Breed: Merikaez What Was I Made For (Chloe Keast & Alicia Keast)

Borzoi
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Russkimir Secret Wishes (M L Davis)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch & sF Ch Russkimir Midnight Wishes SC (M L Davis)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Stardayne Pol Roger (Debbie Daly)
R/UP Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter (Bitch) of Breed: Aust Ch Neut Ch Stardayne Royal Bouquet (Debbie Daly)

Saluki
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Ulmarah Just Do It (AI) (Lynda Dunn)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Ulmarah GAA (AI) (Ms L Dunn)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Neut Ch Itsozi Ulmarras Jewel JC (Lynda Dunn)

Whippet
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Jeulize Youlookgoodinmyshirt (Julie Jenkins)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Jeulize Wranglers And Boots (Julie Jenkins)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Ridgesetter We Go Together (Ms J Jenkins)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mr Russell Ogden (QLD)  (Group Entry : 40)

Best in Group & Open in Group: Old English Sheepdog
AM Ch Wynsilot Rhythms Gonna Get You (Imp USA) (Mrs A Cassidy)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Australian Cattle Dog
Aust Sup Ch Morview Lets Make Sum Noise (Steve & Kathy Whyatt)
Puppy in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Cuuchin Justa Touch A Class (Lara Christensen)
Junior in Group: Belgian Shepherd Dog (Tervueren)
Belgenbeau La Estuaire (Z Beard)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Belgian Shepherd Dog (Tervueren)
Aust Gr Ch Mirribandi Luxem ET WPD (Matthew O'Reilly)

Australian Cattle Dog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Morview Lets Make Sum Noise (Steve & Kathy Whyatt)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Landmaster I Heard A Whisper (S & K Whyatt)

Belgian Shepherd Dog (Groenendael)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Belgenbeau LA Nights (Lynda Trotter / Mr J & Mrs K Kresina)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Mirribandi Whisky On Ice (Lynn Arrowsmith)

Belgian Shepherd Dog (Malinois)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Tíasia Du Domaine De Vauroux (imp Frn) (Kathy Prentice)

Belgian Shepherd Dog (Tervueren)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Belgenbeau La Estuaire (Z Beard)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr Ch Mirribandi Luxem ET WPD (Matthew O'Reilly)

Border Collie
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Trucharm Designer Genes (Stuart/Kylie & Georgia Leslie)

Collie (Rough)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Cliffglynn Bluestars R Hottest (Debbie Stephenson)

German Shepherd Dog
Baby of Breed: Debbar Vortex (Mrs D Okeefe)

Old English Sheepdog
BOB, Dog CC & Open of Breed: AM Ch Wynsilot Rhythms Gonna Get You (Imp USA) (Mrs A Cassidy)

Shetland Sheepdog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Rawuch Third Time Lucky (Bernadette Lines)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Cuuchin Justa Touch A Class (Lara Christensen)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mr G Stibel (North Macedonia)  (Group Entry : 47)

Best in Group & Open in Group: Siberian Husky
Aust Ch Sledforce here we go again (Janine Christensen)
Runner Up in Group: Rottweiler
Aust Ch Ebonhaus Tango In The Night (Ian & Deborah McLean)
Baby in Group: Boxer
Chelleason Exclusive Series (Michelle Thomas)
Minor in Group: Schnauzer (Miniature)
Besonda Mischief and Mayhem (Eloise Head)
Puppy in Group: Samoyed
DeeJae The Lady Of The Lake (David & Jolene Maguire)
Junior in Group: Rottweiler
Aust Ch Mondallin Ps I Beg Your Pardon (D Dallinger & M Moore)
Intermediate in Group: Schnauzer (Giant)
Aust Ch Ziggy Stardust Ventus Barbatus (Imp LVA) (P Talvinen & S Richie)
Aust Bred in Group: Portuguese Water Dog
Aust Sup Ch Abwaj Our River Runs Deep (Audrey & John Best)

Alaskan Malamute
BOB, Dog CC & Open of Breed: Rus Jr Ch / Aust Sup Ch Legacy Of Fire From Konev-bor (Imp RUS) (Linda Boulton)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aawoo Sno Princess (Karen Knight)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Aawoo Weapon Of Mass Cduction (Karen Knight)

Boxer
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Keljamar Mr Squiggle (Kellie Poole)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Renando Coronation Day (Linda Daetz)
Baby of Breed: Chelleason Exclusive Series (Michelle Thomas)
Baby (Bitch) of Breed: Chelleason Limited Series (Michelle Thomas)

Dogue de Bordeaux
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Deturndogues Odin Montpelier (Paul & Rhianon Gibson)

Portuguese Water Dog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Abwaj Our River Runs Deep (Audrey & John Best)
R/UP BOB & Res Dog CC: Aust Sup Ch Ryzylva Wishes N Dreams (M & S Lilley)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Ryzylva Ship Ship Hooray (M & S Lilley)

Rottweiler
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Ebonhaus Tango In The Night (Ian & Deborah McLean)
R/UP BOB, Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Ch Ebonhaus Donít Stop At Kauriland (A & J Marsh / I & D McLean)
Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Mondallin Ps Pardon My French (D Dallinger & M Moore)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Mondallin Ps I Beg Your Pardon (D Dallinger & M Moore)
Minor of Breed: Ebonhaus Ain't It Fun At Aramelda (Ian & Deborah McLean)

Samoyed
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: DeeJae The Lady Of The Lake (David & Jolene Maguire)

Schnauzer (Giant)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Ziggy Stardust Ventus Barbatus (Imp LVA) (P Talvinen & S Richie)

Schnauzer (Miniature)
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Besonda Mischief and Mayhem (Eloise Head)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Jarjola Struttin My Stuff (Rebecca Jones)
Res Dog CC & Intermediate of Breed: Skyylord Twice The Charm (Rebecca Jones)

Shiba Inu
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Ilsonyo Hai Yuu (Bronwyn Frewen-Lord & Megan Shuttlewood)

Siberian Husky
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Sledforce here we go again (Janine Christensen)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Sledforce a New Wave is Rising (Janine Christensen)

Tibetan Mastiff
Baby of Breed: Bushsong Pysha Storm Sworn At Nyxborn(AI) (Mr W Murray & Miss N Boghossian)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mr Geoffrey Kill (QLD)  (Group Entry : 39)

Best in Group & Aust Bred in Group: Poodle (Toy)
Aust Ch Ziada Walk Right Back (J Craig)
Open in Group: Dalmatian
Aust Ch Paceaway Happy Go Lucky (AI) ET (Ms F Darling)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Boston Terrier
Aust Ch Keljamar Theres A Twist (Amy Hoult & Kellie P)
Runner Up Neuter in Group: Poodle (Miniature)
Aust Ch Bienaime Lil Silver Arrow RN (S & L Darling)

Boston Terrier
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Rubystud Showstopper (Nicole Bourke)
Baby of Breed: Keljamar Nikki's Legacy (Kellie Poole)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Keljamar Theres A Twist (Amy Hoult & Kellie P)

British Bulldog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Bettabull Phat Stacks (AI) (Sophia Lloyd-Hansen)

Dalmatian
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Paceaway Happy Go Lucky (AI) ET (Ms F Darling)
R/UP BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Paceaway Pretty in Pink (Fran Darling)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Paceaway Private Label (Fran Darling)
Baby of Breed: Paceaway Right Royal Miss (Ms FEL Darling)

Great Dane
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Piritana Welcome To The Jungle (AI) (Emily Macann)

Keeshond
Baby of Breed: Rymiska Lust in Silence (AI) (Ms LJ Cassidy)

Poodle (Miniature)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Myflair Daincing With the Wolfs (B Barton)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Bienaime Lil Silver Arrow RN (S & L Darling)

Poodle (Toy)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Ziada Walk Right Back (J Craig)