Uralla & District Kennel Club (NSW)
Date of Show : 7-Dec-2012 (Friday)
Championship Show
The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.
General Specials
Specials Judge: Mr Roger Bridgford (VIC)
Aust Sup Ch Kenibea Murphys law (Shannon / Ros & Greg Barden)
Baby in Show: Labrador Retriever
Bonnsway Frankie (Dianne Travers)
Puppy in Show: Boxer
Gemcharm A Little Princess (A & S Dell)
Junior in Show: Afghan Hound
Aust Ch Karakush Jethro Bodine (AI) (Le & Helen Gibson)
Group 1 - Toys
Specials Judge : Mr Roger Bridgford (VIC)
Aust Sup Ch Crouchent Wunda Boy (Mrs Tracey Waters)
Runner Up in Group: Italian Greyhound
Aust Ch Unico Smoke That Angel (Mr A & Mrs K Yardley)
Baby in Group: Chihuahua (Long Coat)
Wachowa Boots N All (Mrs Jennifer Watt)
Puppy in Group: Pekingese
Waaini Gifta Gold (P & M Schaufler / R Hartmire)
Junior in Group: Chinese Crested Dog
Mohawk Hoozie Doozie (Sandy Adsett and Vicki Bridle)
Affenpinscher
Baby of Breed: Kimscott Black Angus (Miss J Claydon)
Cavalier King Charles Spaniel
Minor of Breed: Noonameena Pasa Doble (J & Y Faber)
Puppy of Breed: Noonameena Harry The Prince (J Faber)
Chihuahua (Long Coat)
Dog CC: Aust Gr Ch Wachowa Tuxedo Man (Mrs Jennifer Watt)
Bitch CC: Aust Gr Ch Wachowa Jessica Brown (Jennifer Watt)
Baby of Breed: Wachowa Boots N All (Mrs Jennifer Watt)
Junior of Breed: Wachowa Miss Brown To U (Mrs Jennifer Watt)
Chihuahua (Smooth Coat)
BOB: Aust Ch Wachowa Workn Class Man (Mrs Jennifer Watt)
Bitch CC: Aust Gr Ch Wachowa Modern Millie (Mrs Jennifer Watt)
Puppy of Breed: Wachowa Jp Geisha Girl (Mrs Jennifer Watt)
Chinese Crested Dog
BOB: Aust Ch Mohawk Paparazzi (Vicki Bridle and Sandy Adsett)
Junior of Breed: Mohawk Hoozie Doozie (Sandy Adsett and Vicki Bridle)
Griffon Bruxellois
BOB & Minor of Breed: Harvikgold Cindy In The Woods (D& V Harris)
Havanese
Bitch CC: Aust Ch Hashki Rejoice Cows and Parti (Kerry Wyburd)
Italian Greyhound
BOB: Aust Ch Unico Smoke That Angel (Mr A & Mrs K Yardley)
Baby of Breed: Unico Bitzer Maloney (Mr A & Mrs K Yardley)
Junior of Breed: Piccino Fox On The Box (K Cowan / S L & M Reeve)
Japanese Chin
BOB: Mingdon Nichi Ze Hi (Miss J Claydon)
Bitch CC: Aust Ch Mingdon Saiko Mikomi (Mrs Jenny Claydon)
Miniature Pinscher
Puppy of Breed: Zacjae What A Start (Amy Waters)
Papillon
BOB: Aust Ch Papunique Tigers Wildchild (Janine Moy)
Bitch CC: Aust Ch Fyaril Speak for Yourself (Sue Blakemore & Ann Harragon)
Baby of Breed: Roseswain Burning Star (Mrs J A Moy)
Minor of Breed: Roseswain Pixie Willow (Janine Moy)
Junior of Breed: Aust Ch Roseswain Arwen (Mrs J A Moy)
Pekingese
BOB & Puppy of Breed: Waaini Gifta Gold (P & M Schaufler / R Hartmire)
Group 2 - Terriers
Specials Judge : Mr Roger Bridgford (VIC)
American Staffordshire Terrier
Dog CC: Jhastinawe Growl Of Bear (K & A Lewis)
Australian Terrier
Bitch CC: Cliftop Magical Moments (Sharon Gilkison)
Baby of Breed: Cliftop Dashin for the Finish (Sharon Gilkison)
Junior of Breed: Cliftop Blue Wren (Sharon Gilkison)
Border Terrier
BOB & Minor of Breed: Glenbogle Phryne Blue (AI) (Ron & Mary Williams)
Bull Terrier
Bitch CC: Bullyjoss Hollywood Eve (Matthew Steward)
Bull Terrier (Miniature)
BOB: Aust Ch Aasheerbull Our Claire (Annette Johnson)
Fox Terrier (Smooth)
Bitch CC & Junior of Breed: Sashgar Black Star of Africa (B & S Fulloon)
Jack Russell Terrier
Bitch CC: Aust Ch Ouwitllemate Wayward Angel (Donna Horne)
Norwich Terrier
BOB & Minor of Breed: Norwester Dream Time (Imp NZ) (Kathleen O'Donnell)
Group 3 - Gundogs
Specials Judge : Ms Esther Joseph (VIC)
Aust Sup Ch Bonnsway Perfect Time (Dianne Travers)
Runner Up in Group: English Springer Spaniel
Aust Gr Ch Reibey Blue Birds Fly (AI) (R & L Corbett)
Baby in Group: Labrador Retriever
Bonnsway Frankie (Dianne Travers)
Minor in Group: Irish Setter
Tynagh A Link To Maree (Karen Fuller)
Puppy in Group: Pointer
Aust Ch Rhyll Hooley Dooley (Charlie Gutzeit)
Junior in Group: Golden Retriever
Harvikgold Storm Breaker (D & V Harris)
English Springer Spaniel
BOB: Aust Gr Ch Reibey Blue Birds Fly (AI) (R & L Corbett)
Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Deferlee What About Me (R W & L Corbett)
German Wirehaired Pointer
BOB: Aust Ch Hotwyr No Bizniz Like Show Bizniz (Fiona Dempster)
Minor of Breed: Hotwyr Game Ov Thrones (AI) (Fiona Dempster/Rae Bank)
Golden Retriever
BOB & Junior of Breed: Harvikgold Storm Breaker (D & V Harris)
Bitch CC: Aust Gr Ch Harvikgold Northern Star (D & V Harris)
Puppy of Breed: Harvikgold Outward Bounder RN (D & V Harris)
Irish Setter
Minor of Breed: Tynagh A Link To Maree (Karen Fuller)
Labrador Retriever
BOB: Aust Sup Ch Bonnsway Perfect Time (Dianne Travers)
Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Bonnsway A Matter of Time (Dianne Travers)
Baby of Breed: Bonnsway Frankie (Dianne Travers)
Puppy of Breed: Riverlands Cant Get Enough (AI) (Kelly Hooper)
Pointer
BOB & Puppy of Breed: Aust Ch Rhyll Hooley Dooley (Charlie Gutzeit)
Welsh Springer Spaniel
BOB: Aust Ch Lornelane Simply Wicked (Jan MacLean)
Group 4 - Hounds
Specials Judge : Mr Roger Bridgford (VIC)
Aust Sup Ch Kenibea Murphys law (Shannon / Ros & Greg Barden)
Runner Up in Group & Junior in Group: Afghan Hound
Aust Ch Karakush Jethro Bodine (AI) (Le & Helen Gibson)
Baby in Group: Beagle
Caermyrddin My Sweet Romeo (Megan Flemming & S&K Nelson)
Puppy in Group: Saluki
Aust Ch Baghdad Divine Diva AtSkyzar (Nicole Snerling)
Afghan Hound
BOB & Junior of Breed: Aust Ch Karakush Jethro Bodine (AI) (Le & Helen Gibson)
Beagle
Baby of Breed: Caermyrddin My Sweet Romeo (Megan Flemming & S&K Nelson)
Borzoi
BOB: Aust Sup Ch Kenibea Murphys law (Shannon / Ros & Greg Barden)
Dachshund (Miniature Wire Haired)
BOB: Aust Ch Drakesleat Fred Leicester (Imp UK) (Barry Meyers)
Bitch CC & Puppy of Breed: Agwyr Anglo Duchess (D G Hoyle & A Beecher)
Junior of Breed: Agwyr All About Abraham (D G Hoyle & A Beecher)
Dachshund (Smooth Haired)
BOB: Aust Sup Ch Tischamingo Lonhro (J & F Walker)
Norwegian Elkhound
BOB: Aust Ch Feralas Cheeky Luka (R & F Holtkamp)
Rhodesian Ridgeback
BOB: Aust Ch Rex Ventors Rare Edition ET (Imp SWD) (S & K Lambley / D Blinco & M Goulding / W Lam)
Saluki
BOB & Puppy of Breed: Aust Ch Baghdad Divine Diva AtSkyzar (Nicole Snerling)
Minor of Breed: Baghdad Edwardesque (AI) (Nicole Snerling / Paula Bockman-Chato / Margot Keast)
Group 5 - Working Dogs
Specials Judge : Mrs Stefanie Smith (NSW)
Aust Sup Ch Yarrancoly Playin With Fire (T & J Baldwin)
Minor in Group: Australian Shepherd
Owjedoo A Road Less Travelled (Ashley Bennet)
Puppy in Group: Belgian Shepherd Dog (Tervueren)
Aust Ch Belengere Rebel Rebel (Rowenglen Kennels)
Australian Cattle Dog
BOB: Aust Ch Queblue Party Animal (Royce /Fiona & Katherine Holtkamp)
Baby of Breed: Packsaddle Animal Magic (R Holtkamp)
Australian Kelpie
BOB: Aust Ch Sandsprite Southern Sky (L Symonds)
Dog CC & Minor of Breed: Ilomann Red Warratah (Lee-Anne Symonds)
Australian Shepherd
Minor of Breed: Owjedoo A Road Less Travelled (Ashley Bennet)
Australian Stumpy Tail Cattle Dog
BOB: Aust Ch Aravan Silver Bell (Mr B & Mrs F Eichmann)
Dog CC: Aravan New Trix (Mr B & Mrs F Eichmann)
Belgian Shepherd Dog (Tervueren)
BOB & Puppy of Breed: Aust Ch Belengere Rebel Rebel (Rowenglen Kennels)
Border Collie
BOB: Aust Sup Ch Yarrancoly Playin With Fire (T & J Baldwin)
Puppy of Breed: Yarrancoly Hot On Ur Trail (T & J Baldwin)
Finnish Lapphund
BOB: Aust Gr Ch Theldaroy Anyone Dare To Diffa (L C & R A Seare)
Bitch CC: Aust Ch Ausvarg Vivacia (Mr R & Mrs F Holtkamp)
Puppy of Breed: Aust Ch Theldaroy French Scandal (L C & R A Seare)
German Shepherd Dog
BOB: Aust Ch Rubysway Cause Im Bindi (Gail & Danielle Edmunds)
Dog CC: Aust Ch Rubysway Rocky Road (G & D Edmunds)
Baby of Breed: Rubysway Passion Pop (Gail & Danielle)
Puppy of Breed: Aldaina Chrome Red (Casey Morrison)
Junior of Breed: Jonkahra Tribute (B & D Tatham)
Old English Sheepdog
BOB: Aust Ch Hartwyn Royal Zenith (Sue & Phill Evans)
Puli
BOB & Puppy of Breed: Rastaz Social Butterfly (M Fisher-Hoad & J Gatford)
Shetland Sheepdog
Dog CC & Junior of Breed: Aliste Like My Style (Brennan-Lim/Goodwin)
Minor of Breed: Charmhill Christian Dior (Ms K Hales)
Welsh Corgi (Cardigan)
BOB: Aust Gr Ch Dwyfor Lord Chamberlain (Mr R & Mrs F Holtkamp)
Bitch CC: Aust Ch Dwyfor Black Pearl (Mr R & Mrs F Holtkamp)
Group 6 - Utility Dogs
Specials Judge : Ms Esther Joseph (VIC)
Aust Ch Orienta The Benchmark (Debbie Bexton)
Minor in Group: Samoyed
Belaia Where Theres Magic (Belaia Kennels)
Puppy in Group: Boxer
Gemcharm A Little Princess (A & S Dell)
Junior in Group: Siberian Husky
Aust Ch Arcticpalace Miami Goddess (Craig & Robyn Foster)
Boxer
Bitch CC & Puppy of Breed: Gemcharm A Little Princess (A & S Dell)
Minor of Breed: Hogwartz Fire And Ice (Mr S Bryant)
Junior of Breed: Fortress Aussie Storm (Imp NZ) (Lawson/Jones)
Dogue de Bordeaux
BOB: Aust Gr Ch Bordogue Tobias (Keith & Kylie Reid)
Minor of Breed: Felsenstein Blondie (Robert & Trudi Bienke)
Puppy of Breed: Bordogue Alexander (Keith & Kylie Reid)
Rottweiler
BOB: Aust Ch Blackcombe The Patriot (J King & R Scells)
Minor of Breed: Treverhund Bonnie's Blaze (Lesley O'Shea & Deborah Thomas)
Samoyed
Minor of Breed: Belaia Where Theres Magic (Belaia Kennels)
Puppy of Breed: Belaia I Love The Night Life (Belaia Kennels)
Shiba Inu
BOB: Aust Ch Orienta The Benchmark (Debbie Bexton)
Siberian Husky
Junior of Breed: Aust Ch Arcticpalace Miami Goddess (Craig & Robyn Foster)
Group 7 - Non-Sporting Dogs
Specials Judge : Mrs Stefanie Smith (NSW)
Aust Ch Babanga A Chip Offthe Bloc (A,L & D Currie)
Minor in Group: Keeshond
Rymiska Marty McFly (R & M Parker)
Boston Terrier
Baby of Breed: Hygamble Maggie The Cat (Ms Tracey Hobson)
Junior of Breed: Aust Ch Hygamble R U Ready To Rumble (Ms T Hobson & Mrs R Sheridan-McVicar)
Dalmatian
Bitch CC: Aust Ch Dimadal Kenya Live The Dream RN (Sandra Schrumpf)
German Spitz (Mittel)
BOB: Aust Ch Fyreburst More Than Arumour (Tracey Hobson)
Bitch CC & Minor of Breed: Fyreburst Quite The Lady (Miss T Hobson)
Puppy of Breed: Fyreburst PS I Love You (K McGuinness)
Keeshond
BOB & Minor of Breed: Rymiska Marty McFly (R & M Parker)
Poodle (Toy)
Dog CC & Junior of Breed: Mistykent Pass The Sash (Pat Kentwell)
Puppy of Breed: Mistykent Lapis Countess (Pat Kentwell)