Combined Northern Rivers Kennel Club Inc (NSW)

Date of Show : 30-Nov-2018 (Friday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mr Frank Waring (WA)   (Total Entry : 294)

Best in Show & Intermediate in Show: Lakeland Terrier
Dmk/Swd/Nor/Fin/Nord/Mont/Lux & Aust Ch Kajsenborg's Special Offer (Imp DMK) (Warren Mowles)
Puppy in Show: Welsh Corgi (Cardigan)
Bethwyn Blue Moon Rising (Mr S Pryor)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: English Springer Spaniel
Aust Ch Olbah Unchained Melody (Miss S Phillips)
Runner Up Neuter in Show: Welsh Springer Spaniel
Aust & Neut Ch Ricochez Enfys Sian (Jenny Hampton)

Baby SweepStakes - 2nd Place: Cocker Spaniel (American)
Azel Dont Stop Me Now (Alicia Adamopoulos)
Baby SweepStakes - 3rd Place: Dobermann
Vansitar Wild At Heart (AI) (Imp NZ) (A & T L Chakraborty / Vansitar Dobermanns)

Puppy SweepStakes - 1st Place: Samoyed
Snerzok Forged In Steele (D & J Wilders)
Puppy SweepStakes - 2nd Place: Italian Greyhound
Aust Ch Tunamara Shenanigan (Ms F Forbes)

Veteran SweepStakes - 1st Place: Welsh Springer Spaniel
Aust Sup Ch Ricochez Bedwyr Dyllan (Jenny Hampton)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mr Frank Waring (WA)  (Group Entry : 55)

Best in Group & Open in Group: Pomeranian
Aust Sup Ch Pomquest Neverending Story (B & S Abraham / Amesen Kennels)
Baby in Group: Chihuahua (Smooth Coat)
Wachowa Isabel O'Shea (Mrs Jennifer Watt)
Puppy in Group: Chihuahua (Long Coat)
Wachowa Jimmy Choo (Mrs Jennifer Watt)
Junior in Group: Italian Greyhound
Aust Ch Tunamara Shenanigan (Ms F Forbes)
Intermediate in Group: Pug
Ambaron Here I Am (Julie Kelly)
Bred by Exhibitor in Group: Japanese Chin
Pondaroza Tim Two (Mrs D Jacques)
Runner Up Neuter in Group: Italian Greyhound
Aust Ch and Neuter Ch Kaasha Sugar Daddy (Frances Forbes)

Bichon Frise
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Kelzarki Like a Boss (N Conroy & L Bradney)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Pabianpark Thyme Traveller (W & S L Pabian)
Bitch CC & Junior of Breed: Pabianpark Beguiling (Dek & Sylvia Pabian)
Baby of Breed: Marcavan Truly Madly Deeply at Fasusq (Amanda Dunne)

Chihuahua (Long Coat)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Wachowa Benjamin Brown (Mrs Jennifer Watt)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Wachowa Tilly Devine (Mrs Jennifer Watt)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Wachowa Jimmy Choo (Mrs Jennifer Watt)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Wachowa Hot To Trot (Mrs Jennifer Watt)
Baby of Breed: Wachowa Ella Fitzgerald (Mrs Jennifer Watt)

Chihuahua (Smooth Coat)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Wachowa Man On A Mission (Mrs Jennifer Watt)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Wachowa Susie Carmichael (Mrs Jennifer Watt)
Baby of Breed: Wachowa Isabel O'Shea (Mrs Jennifer Watt)

Italian Greyhound
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Tunamara Shenanigan (Ms F Forbes)
R/UP BOB & Res Dog CC: Am Ch Voici Storm on the Horizon (Imp USA) (A & K Yardley/ C Ballard & S Bingham)
Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch and Neuter Ch Kaasha Sugar Daddy (Frances Forbes)

Japanese Chin
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Pondaroza Besuto Himitsu Ni (Mrs D Jacques)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Pondaroza Red Arrow (Mrs D Jacques)
Res Dog CC & Bred by Exhibitor of Breed: Pondaroza Tim Two (Mrs D Jacques)

Papillon
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Merikaez Go Go Gadget Ears (Alicia & Chloe Keast)
R/UP BOB, Bitch CC & Bred by Exhibitor of Breed: Aust Ch Merikaez Ulysses Queen (Alicia Keast)

Pomeranian
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Pomquest Neverending Story (B & S Abraham / Amesen Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Pomquest Bewitched (Mr B & Mrs S Abraham)

Pug
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Ambaron Here I Am (Julie Kelly)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Ida Homer (WA)  (Group Entry : 35)

Best in Group & Intermediate in Group: Lakeland Terrier
Dmk/Swd/Nor/Fin/Nord/Mont/Lux & Aust Ch Kajsenborg's Special Offer (Imp DMK) (Warren Mowles)
Puppy in Group: Staffordshire Bull Terrier
Zeracious Sudden Impact (Mr F & Mrs M Coetzer)
Aust Bred in Group: Staffordshire Bull Terrier
Kabere Talk Iz Cheap (Mr A Major & Ms D Connolly)
Bred by Exhibitor in Group: Norwich Terrier
Aust Ch Casmara/JR Blue Diamond (Fran Kinnear)

Airedale Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Burfield Big Bang (Miss Annelise Dopking)

Border Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Boambeefalls Chocolate Muffin (Natalie Flintoff)

Cairn Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Kiatasee Coat of Many Colours (M Lee)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Yarrinarra Kentucky Rancher (Maxine Lee)
Minor of Breed: Kiatasee Iron Jack (M Lee)

Jack Russell Terrier
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Currallie Cashel (Fran Kinnear)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Minor of Breed: Belljacks Im A Hollywood Star (S & K Whyatt)
Dog CC & Open of Breed: Casmara/JR Beau Brummel (Fran Kinnear)
Baby of Breed: Belljacks Get Offmy Reflection (S & K Whyatt)

Lakeland Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Dmk/Swd/Nor/Fin/Nord/Mont/Lux & Aust Ch Kajsenborg's Special Offer (Imp DMK) (Warren Mowles)

Norwich Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Casmara/JR Kingston Gold (Fran Kinnear)
R/UP BOB, Bitch CC & Bred by Exhibitor of Breed: Aust Ch Casmara/JR Blue Diamond (Fran Kinnear)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Kabere Faith Trust N Pixiedust (Mr A Major & Ms D Connolly)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Kabere Talk Iz Cheap (Mr A Major & Ms D Connolly)
Res Dog CC & Open (Dog) of Breed: Kabere Money Where Y A Mouth Iz (Mr A Major & Ms D Connolly)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Zeracious Sudden Impact (Mr F & Mrs M Coetzer)

Tenterfield Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Stilwater Jackospades (Mrs K Jennings)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Ida Homer (WA)  (Group Entry : 73)

Best in Group & Puppy in Group: Golden Retriever
Wysiwyg Not a Moment Too Moon (A Adamopoulos)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Welsh Springer Spaniel
Aust Sup Ch Ricochez Bedwyr Dyllan (Jenny Hampton)
Baby in Group: German Shorthaired Pointer
Tealpoint Flamenco Dancer (Heather Reynolds)
Minor in Group: English Springer Spaniel
Larona Hit The Spotlight (S Phillips)
Junior in Group: English Springer Spaniel
Larona Wicked To Xtreme (S Phillips)
Bred by Exhibitor in Group: Labrador Retriever
Dancourt Cadburys Whim (Mrs C Olive)
Open in Group: Weimaraner
Aust & NZ Ch Weissenberg High Command (AI) (Imp NZ) (Judy Glover)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: English Springer Spaniel
Aust Ch Olbah Unchained Melody (Miss S Phillips)
Runner Up Neuter in Group: Welsh Springer Spaniel
Aust & Neut Ch Ricochez Enfys Sian (Jenny Hampton)

Brittany
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Tobenlee Moves Like Jagger CD RA ET JC (Samantha Ibbott-Cordi)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Kirinbell Get Off My Cloud (Samantha Ibbott-Cordi)
Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Tobenlee Chase N Shadows RN JC (Mrs Samantha Ibbott-Cordi)
Intermediate of Breed: Aust Ch Kirinbell Tell Me A Secret (Paul & Tiena Palin)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Wameika Rumour Has It (Tiena Palin)

Chesapeake Bay Retriever
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Webfoot Kitty Hawk (Trevor Lodder)

Cocker Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Belcroft Crazy For You (Geoff Kill)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Watersmeet Dancing At Dusk (Ms H J Yeates)
Minor of Breed: Bifield Meant To Be (Geoff Kill)
Puppy of Breed: Myshalair Steppin Out In Style (Hilare Yeates)
Junior of Breed: Myshalair Style In Motion (Hilare Yeates)

Cocker Spaniel (American)
Baby of Breed: Azel Dont Stop Me Now (Alicia Adamopoulos)

English Springer Spaniel
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Larona Wicked To Xtreme (S Phillips)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Minor of Breed: Larona Hit The Spotlight (S Phillips)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Olbah Unchained Melody (Miss S Phillips)
R/UP Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter (Dog) of Breed: Larona Bandit Effect (AI) (K A Cooley & Q U Ward)

German Shorthaired Pointer
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Tealpoint ExcaliburTheMagician JC (Heather Reynolds)
Baby of Breed: Tealpoint Flamenco Dancer (Heather Reynolds)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Wysiwyg Not a Moment Too Moon (A Adamopoulos)
Res Dog CC & Minor of Breed: Topgeer Cheaper Than Therapy (A Adamopoulos)

Labrador Retriever
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Sandwoodlabs Kirrabillie (K Wood)
Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Scolouvalley Beau Noir (Khylie Wood)
Res Bitch CC & Bred by Exhibitor of Breed: Dancourt Cadburys Whim (Mrs C Olive)
Puppy (Bitch) of Breed: Dancourt Show No Mercy (Mrs C Olive)
Aust Bred of Breed: Scolouvalley Some Like It Hot (Khylie Wood)

Weimaraner
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust & NZ Ch Weissenberg High Command (AI) (Imp NZ) (Judy Glover)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Feldjaeger I'm Living The Dream (Judy & Tony Glover)
Res Dog CC & Bred by Exhibitor of Breed: Aust Ch Silberweis Take N It Ezy (Ann Masjakin & John Robinson)

Weimaraner (Long-haired)
Baby of Breed: Feldjaeger Driving on the Longside (LH) (Judy Glover)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Ricochez Bedwyr Dyllan (Jenny Hampton)
R/UP BOB, Bitch CC & Bred by Exhibitor of Breed: Aust Ch Hartset Wings Ofan Angel (Jenny Hampton)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Ricochez Enfys Sian (Jenny Hampton)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mr Frank Waring (WA) (Group Entry : 28)

Baby in Group: Basenji
Zandeena Dont Try and Stop Me (C & A Keast)
Minor in Group: Rhodesian Ridgeback
Seablueridge Madonna (Trish Gonzalez)
Puppy in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Aust Ch Almarjo Oliver Twist (Mark Yardley)

Basenji
Baby of Breed: Zandeena Dont Try and Stop Me (C & A Keast)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Aust Ch Almarjo Laura Von Schnitzel (Mark Yardley)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Almarjo Oliver Twist (Mark Yardley)
Baby of Breed: Almarjo Felix Von Schnitzel (M Yardley)

Rhodesian Ridgeback
Res Dog CC & Intermediate of Breed: Seablueridge Johan Ninja (Patricia Gaye Gonzalez)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Seablueridge Madonna (Trish Gonzalez)

Saluki
BOB, Dog CC & Bred by Exhibitor of Breed: Aust Ch Naadirah Al Azim (D T Bowman)
R/UP BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Naadirah Medina Ylona JC (Sabine Mueller)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Sue Sutherland (VIC)  (Group Entry : 34)

Best in Group & Aust Bred in Group: Australian Kelpie
Aust Ch Kinjarra Georgie Girl As Doll (S & K Whyatt)
Runner Up in Group & Bred by Exhibitor in Group: Shetland Sheepdog
Aust Ch Majikblu Shes Got The Look (Brooke Williams)
Minor in Group: Collie (Rough)
Carluke Diamentes At Dusk (Angela Sime)
Puppy in Group: Welsh Corgi (Cardigan)
Bethwyn Blue Moon Rising (Mr S Pryor)
Junior in Group: Border Collie
Nakiva Prairie Thunder (B & S Granzin)
Open in Group: Collie (Rough)
Kirrieloch Mr Money Bags (AI) (Miss S Buckley)

Australian Cattle Dog
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Countryglen Aussie Fury (Mr A Ziebell)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Jayblue Country Rumour (Mr A Ziebell)

Australian Kelpie
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kinjarra Georgie Girl As Doll (S & K Whyatt)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Belljacks Just Foolin Around (S & K Whyatt)

Australian Stumpy Tail Cattle Dog
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Justpuremac Blue Pepper (Mr C Webb / Mr A Ziebell)

Belgian Shepherd Dog (Groenendael)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Tarraray Lucifer (J Glenn)

Border Collie
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Nakiva Prairie Thunder (B & S Granzin)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Wynnlake Makin Dreams (C Mostyn)

Collie (Rough)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Carluke Diamentes At Dusk (Angela Sime)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Kirrieloch Mr Money Bags (AI) (Miss S Buckley)

Shetland Sheepdog
BOB, Bitch CC & Bred by Exhibitor of Breed: Aust Ch Majikblu Shes Got The Look (Brooke Williams)

Welsh Corgi (Cardigan)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Bethwyn Blue Moon Rising (Mr S Pryor)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Sue Sutherland (VIC)  (Group Entry : 44)

Best in Group & Intermediate in Group: Bullmastiff
Aust Ch Bullarmour Rowdy Hoodlum (T & K Kelly)
Runner Up in Group & Open in Group: Siberian Husky
Aust Sup Ch Winter Melody Your Miss Trouble (Imp POL) (Melissa Starkey)
Baby in Group: Dobermann
Vansitar Wild At Heart (AI) (Imp NZ) (A & T L Chakraborty / Vansitar Dobermanns)
Bred by Exhibitor in Group: Dogue de Bordeaux
Aust Ch Bordogue Persia (Keith & Kylie Reid)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Bernese Mountain Dog
Aust Neut Ch Branbern Dark Piccolo CD RA (Barbara & Michael Whitwell)

Alaskan Malamute
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Annakpok What's In A Name (Narelle Adams)

Bernese Mountain Dog
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Branbern Dark Piccolo CD RA (Barbara & Michael Whitwell)

Bullmastiff
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Bullarmour Rowdy Hoodlum (T & K Kelly)

Dobermann
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Vansitar New York State O Mind (Imp NZ) (A & T L Chakraborty / The Late VP Brennan / Vansitar Dobermann)
Baby of Breed: Vansitar Wild At Heart (AI) (Imp NZ) (A & T L Chakraborty / Vansitar Dobermanns)

Dogue de Bordeaux
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Rokinrouge Katana (C & M Smith)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Minor of Breed: Bulladulla Indiana Jolie (AI) (Ms T Evans)
Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Bordogue Jordan (Keith & Kylie Reid)
Bred by Exhibitor of Breed: Aust Ch Bordogue Persia (Keith & Kylie Reid)

German Pinscher
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Angelsun Into The Fire (Mrs Brenda Turner)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Milsky Purple Poppy (Mrs Brenda Turner)

Rottweiler
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Blackbark Nike (Shaun Oldbury)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed: Vonzennith Josev (Shaun Oldbury)

Samoyed
Res Dog CC & Puppy of Breed: Snerzok Forged In Steele (D & J Wilders)

Schnauzer
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Regenstauf Start The Party (Mrs I Cox)

Schnauzer (Miniature)
Res Bitch CC: Qwicthrill Fate and Fortune (Vanessa Parsons)

Siberian Husky
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Winter Melody Your Miss Trouble (Imp POL) (Melissa Starkey)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs Sue Sutherland (VIC)  (Group Entry : 25)

Best in Group & Puppy in Group: Keeshond
Kahnhond Special Edition (Jane Faulkner)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Boston Terrier
Aust Ch Bostonwood Walkn Th Wildside (L J & D N Blumel)
Aust Bred in Group: Keeshond
Kahnhond Destinys Dream Chaser (Jane Faulkner)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Japanese Spitz
Aust Ch Hawkesmill Fleur de Lis (Barbara Winch)

Boston Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Bostonwood Walkn Th Wildside (L J & D N Blumel)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Bostonwood Rummer Has It (Mrs V Tyler)

French Bulldog
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Brindlelicus Our New Hope (N Oldfield & L Henzell)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy (Bitch) of Breed: Brindlelicus Wild Orchid (N Oldfield)

German Spitz (Mittel)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Mediaevalage Gemma's Delight (S Heath/ J & M Fields)

Japanese Spitz
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Hawkesmill Rio Going For Gold (Barbara Winch)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Hawkesmill Fleur de Lis (Barbara Winch)

Keeshond
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Kahnhond Special Edition (Jane Faulkner)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Kahnhond Destinys Dream Chaser (Jane Faulkner)

Poodle (Miniature)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Ziada Exotic Edition (Anne Scott)