Burnie & District Kennel Club (AM SHOW) (TAS)

Date of Show : 29-Feb-2020 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Annette Bowe (NSW)   (Total Entry : 246)

Best in Show & Intermediate in Show: Shih Tzu
Aust Sup Ch Killilan Defence Rests Yrhonour (Teena Sloan)
Runner Up in Show & Open in Show: Staffordshire Bull Terrier
Aust Sup Ch Bustabones Wot Do Monsters Eat ET (Bustabones Kennels)
Baby in Show: Samoyed
Lunasea Nothing Better (AI) (Ying Chen (Helen))
Minor in Show: Cairn Terrier
Hannsum Vow And Declare (Susan Springer)
Puppy in Show: Papillon
Aust Ch Penbryn Purple People Eater (Messrs D Quinlivan & M Tumpach)
Junior in Show: Welsh Corgi (Pembroke)
Aust Ch Pricewey Precious Gift (Mrs M Price)
State Bred in Show: Weimaraner (Long-haired)
Aust Gr Ch Seriousgrey Mr Unleashing Fun (Seriousgrey Kennels)
Aust Bred in Show: Akita
Aust Ch Shokuma Candy Crush (K Pearce /D Klingberg /W Osborn)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Weimaraner
Aust & Neut Ch Greyghost ExquisiteBlueprint TDX (Kellie Malone)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mr Gerard Price (New Zealand)  (Group Entry : 65)

Best in Group & Open in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Aust Ch Eireannmada We Will Rock You (Greg Browne)
Runner Up in Group: Tibetan Spaniel
Aust Sup Ch Byrebaer Dash of Debonair (Georgie Smith)
Baby in Group: Pekingese
Waaini Lord Oftha Rings (Mrs K Rydberg)
Minor in Group: Pug
Kwantoi Darcys Miss Bossy (K Murray)
Puppy in Group: Papillon
Aust Ch Penbryn Purple People Eater (Messrs D Quinlivan & M Tumpach)
Junior in Group: Pekingese
Aust Ch Miyoko Ishka Miss M (Mrs K Rydberg)
Intermediate in Group: Tibetan Spaniel
Byrebaer Dash of Chardonay (Georgie Smith)
State Bred in Group: Pug
Aust Ch Saxten Diamond Girl (A Costen)
Aust Bred in Group: Pug
Aust Ch Saxten Silver Bullet (R Costen)
Runner Up Neuter in Group: Pug
Kangala Campari (Miss Mia Metzger)

Bichon Frise
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Daejilon Sweet Rebel (Mrs C Schofield)
Baby of Breed: Amourchiot Twin Soul Enigma (Mrs C Schofield)
Baby (Bitch) of Breed: Amourchiot Amelie In The Mist (Mrs C Schofield)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Eireannmada We Will Rock You (Greg Browne)
Aust Bred of Breed: Daisymont Bohemian Rhapsody (Karen Tame/Zoe Meyn)

Chihuahua (Smooth Coat)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Mexicatl Marilyn (Jacinta Harrison)

Chinese Crested Dog
Baby of Breed: Sherabill No Hair Dont Care (Amarli Harrison)

Italian Greyhound
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Wondoan Way Down South (Barad Kennels)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Skyefall Lady In Red (Di Wazny)
Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Barad Storm Warning (Barad Kennels)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Wondoan Wheres Wellesley (Barad Kennels)

Japanese Chin
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Chinkira Bom Bidi Bom (Mrs K Rydberg)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kelepina Takara Dream (Craig & Debbie Delphin)

King Charles Spaniel
Baby of Breed: Leisureview Excalibur At Daisymont (Daisymont Kennels)

Papillon
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Penbryn Purple People Eater (Messrs D Quinlivan & M Tumpach)
Baby of Breed: Jayjess All Alone In Chaos (Sue Laing)

Pekingese
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Miyoko Ishka Miss M (Mrs K Rydberg)
R/UP BOB, Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Miyoko Julius Chan (R Karciauskas)
Res Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Weilien Golden Sunset (Mrs K Rydberg)
Baby of Breed: Waaini Lord Oftha Rings (Mrs K Rydberg)

Pug
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Saxten Diamond Girl (A Costen)
Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Saxten I Am A Prince (A Costen)
Res Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Scarborough Night Flight To Saxten (Imp NZ) (Mrs A Costen)
Res Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Junnash Breaking Hearts (R Costen)
Minor of Breed: Kwantoi Darcys Miss Bossy (K Murray)
Junior of Breed: Rosnasharn Mind Ya own Beeswax (Y M Metzger)
Intermediate of Breed: Saxten Golden Candy (A Costen)
Aust Bred of Breed: Aust Ch Saxten Silver Bullet (R Costen)
Neuter BOB & Neuter Bitch CC: Kangala Campari (Miss Mia Metzger)
R/UP Neuter BOB & Res Neuter Bitch CC: Aust & Neut Ch Mickshl Onyx is Black (Mia Metzger)

Russian Toy (Smooth Haired)
Baby of Breed: Hevnlee Fletcher (Barbara Frankcombe)

Tibetan Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Byrebaer Dash of Debonair (Georgie Smith)
R/UP BOB, Res Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Byrebaer Dash of Pinot Noir (Georgie Smith)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Byrebaer Prime Suspect (Georgie Smith)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Byrebaer Dash of Chardonay (Georgie Smith)
Puppy of Breed: Byrebaer For Tu Nato (Georgie Smith)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Annette Bowe (NSW)  (Group Entry : 39)

Best in Group & Open in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Sup Ch Bustabones Wot Do Monsters Eat ET (Bustabones Kennels)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Skye Terrier
Aust Sup Ch Wanmirri Femetra Elvandar (Mr Christian Lee)
Baby in Group: Dandie Dinmont Terrier
Jollygaze Last Drinks On Me (Teena Sloan)
Minor in Group: Cairn Terrier
Hannsum Vow And Declare (Susan Springer)
Puppy in Group: Bull Terrier (Miniature)
Llubinim Lasoo the Sun (David & Angela Stacey)
Junior in Group: Jack Russell Terrier
Roccabrite Donnybrook (Roxanne Battle)

Bull Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Sirram Roll The Dice (Mr T Matsen / Mr Balsillie / Ms H Walker)

Bull Terrier (Miniature)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Llubinim Lasoo the Sun (David & Angela Stacey)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Quinzeh Ms Trinity (David & Angela Stacey)

Cairn Terrier
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Hannsum Vow And Declare (Susan Springer)

Dandie Dinmont Terrier
Baby of Breed: Jollygaze Last Drinks On Me (Teena Sloan)

Fox Terrier (Smooth)
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Sup Ch Sashgar Keep Flamin Dreamin (S Collins)

Irish Terrier
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Maddyroe Rick OShea (AI) (Michael Muldoon)

Jack Russell Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Lemosa Miss Tassie Devil (Roxanne Battle)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Roccabrite Donnybrook (Roxanne Battle)

Kerry Blue Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Regenstauf Little Big Town (Mr T Searson & Mrs P Searson)

Norfolk Terrier
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Mazberg Irresistabelle (Erica Norgrove)

Skye Terrier
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Wanmirri Femetra Elvandar (Mr Christian Lee)
R/UP BOB, Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Aust Ch Skyesdlimit Rhett The Threat (Christian Lee)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Bustabones Wot Do Monsters Eat ET (Bustabones Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Bustabones Black No Sugar (Bustabones Kennels)
Baby of Breed: Strongstorm Ijustwakeup Pretty (Bustabones Knls)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mr Peter R King (NSW)  (Group Entry : 38)

Best in Group & Open in Group: Labrador Retriever
Aust Sup Ch Bradorla Air Force One (C Ellis/M Wickham)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Golden Retriever
Aust Sup Ch Kaparla Game Plan (Mrs H Morrison)
Baby in Group: Cocker Spaniel
Doulton Latest Edition (AI) (E & K Job / A & M Jones)
Puppy in Group: Hungarian Vizsla
Aust Ch Hanafor Mercury Rising (F Harris & B Stading)
Junior in Group: English Setter
Aust Ch Bendeela Born To Rule (Paul Terrett)
Intermediate in Group: Weimaraner
Aust Ch Arnhill Standing Room Only (AI) (J Turner)
State Bred in Group: Weimaraner (Long-haired)
Aust Gr Ch Seriousgrey Mr Unleashing Fun (Seriousgrey Kennels)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Weimaraner
Aust & Neut Ch Greyghost ExquisiteBlueprint TDX (Kellie Malone)

Clumber Spaniel
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Taniwha Arahura (B W & S A Courtney / A E Blake)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kangala Yamada (B W & S A Courtney)

Cocker Spaniel
Baby of Breed: Doulton Latest Edition (AI) (E & K Job / A & M Jones)

English Setter
BOB, Dog CC & Open of Breed: Am & Aust Ch Willowpond N Bendeela Im Warning you (Imp USA) (Paul Terrett)
R/UP BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Carlyra Token Keepsake (Patricia Stevenson)
Res Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Bendeela Born To Rule (Paul Terrett)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Kaparla Game Plan (Mrs H Morrison)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Kaparla On The Wings OfAn Eagle (Mrs H Morrison)

Hungarian Vizsla
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Hanafor The Enforcer (AI) (F Harris & B Stading)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Hanafor Mercury Rising (F Harris & B Stading)

Irish Setter
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Eireannmada The Mission (Greg Browne)

Labrador Retriever
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Bradorla Air Force One (C Ellis/M Wickham)

Pointer
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Rhyll Dark Storm TD (Gayle Rickard)

Weimaraner
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Arnhill Standing Room Only (AI) (J Turner)
R/UP BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Gr Ch Ghostwind Louise Vuitton (AI) (Georgina Ranson)
Res Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Aust Ch Greyghost Grace Kelly TD (Kellie Malone)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Greyghost ExquisiteBlueprint TDX (Kellie Malone)

Weimaraner (Long-haired)
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Gr Ch Seriousgrey Mr Unleashing Fun (Seriousgrey Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Seriousgrey Ms Unlocking Magic (Seriousgrey Kennels)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tazlon Move Baby Move (B & M Gourlay)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Annette Bowe (NSW) (Group Entry : 12)

Best in Group & Open in Group: Basset Hound
Aust Ch Beauchasseur Earz Trubble (AI) (Mr M Wickham & Mr J Crack)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Whippet
Aust Ch Khayoz Flirting With The Boys (Khayoz Kennels)
Baby in Group: Dachshund (Long Haired)
Eukypark Midnite Cerise Blush (Joyce Taylor & Kevin Morgan)
Puppy in Group: Dachshund (Smooth Haired)
Aust Ch Eukypark Gucci Glitz (J M Taylor & K F Morgan)
Intermediate in Group: Basenji
Aust Ch Zandeena Breakn With Tradition (Ms M Smith)

Basenji
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Zandeena Breakn With Tradition (Ms M Smith)

Basset Hound
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Beauchasseur Earz Trubble (AI) (Mr M Wickham & Mr J Crack)

Dachshund (Long Haired)
Baby of Breed: Eukypark Midnite Cerise Blush (Joyce Taylor & Kevin Morgan)

Dachshund (Smooth Haired)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Eukypark Gucci Glitz (J M Taylor & K F Morgan)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Bekkri Let It Be Me (Joyce Taylor & Kevin Morgan)

Whippet
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Khayoz Flirting With The Boys (Khayoz Kennels)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Acaiza Footprints In The Sand (Mrs J Hargraves)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Annette Bowe (NSW)  (Group Entry : 22)

Runner Up in Group & Aust Bred in Group: German Shepherd Dog
Aust Ch Karraine Blazes Mighty Barrett (AI) (Arctickara Kennels)
Junior in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Aust Ch Pricewey Precious Gift (Mrs M Price)
State Bred in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Aust Ch Pricewey The Furry Fox (Mrs M Price)

Australian Shepherd
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Blueamble the Glass Slipper (A & J Lamberton)

Bergamasco Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Flockstar Bella Figura (A & S Bruce / D Millthorpe)

Finnish Lapphund
Baby of Breed: Armahani Moonstone Movtta (Rachael Holloway)

German Shepherd Dog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Karraine Blazes Mighty Barrett (AI) (Arctickara Kennels)

Shetland Sheepdog
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aerten Dawn Of The Highlander (Mrs Josephine Clements)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Pricewey Casonova (Lisa McGinn)
R/UP BOB, Res Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Pricewey The Furry Fox (Mrs M Price)
Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Pricewey Precious Gift (Mrs M Price)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mr Mathew Morse (VIC)  (Group Entry : 46)

Best in Group & Open in Group: Dobermann
Aust Sup Ch Walamara Quik-Off The Mark (Imp NZ) (Chkano Kennels/Jaidyn Walker)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Rottweiler
Aust Sup Ch Sahne Beau Geste (Imp NZ) (Nicole Hughes & Jason Wallom)
Baby in Group: Samoyed
Lunasea Nothing Better (AI) (Ying Chen (Helen))
Minor in Group: Siberian Husky
Miniatura Aftermath (Rodney Connelly / Tracey Walker)
Puppy in Group: Bullmastiff
Remyk Kick Start My Heart (R Morgan & M Coleman)
Junior in Group: Samoyed
Aldonza Fire Cracker (Julie Kennedy/F Tucker/M Johnson)
State Bred in Group: Siberian Husky
Aust Ch Kabanae Conspiracy Theory ET (Tracey Walker / Julia Hamill / Kabanae K)
Aust Bred in Group: Akita
Aust Ch Shokuma Candy Crush (K Pearce /D Klingberg /W Osborn)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Boxer
Aust Ch Boyer To Infinity and Beyond (Dianne Nellis)

Akita
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Shokuma Candy Crush (K Pearce /D Klingberg /W Osborn)
Baby of Breed: Ryerson Dustysonfire at theg (AI) (Jillian Wiltshire)

Boxer
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Quasar What A Kerfuffle (Imp NZ) (Shannah Joseph)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Boyer Now Your Talking (Mrs D Nellis & Mrs L Quigley)
Res Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Quasar A Tall Tale (Imp NZ) (Shannah Joseph)
Minor of Breed: Tyeanbo The Games People Play (Dianne Nellis & Leanne Quigley)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Boyer To Infinity and Beyond (Dianne Nellis)

Bullmastiff
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kurvon The Last Kingdom (Mrs Y M Metzger)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Remyk Kick Start My Heart (R Morgan & M Coleman)
Baby of Breed: Costog A Twist Oth Fate (R Morgan/ M Coleman/ R Oma)

Dobermann
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Walamara Quik-Off The Mark (Imp NZ) (Chkano Kennels/Jaidyn Walker)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Walamara Bound For Honours (Imp NZ) (Chkano Kennels & Miss J Cullen)

Rottweiler
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Sahne Beau Geste (Imp NZ) (Nicole Hughes & Jason Wallom)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Kortierra Silent Assassin (Tracey Heenan)
Bitch CC & Minor of Breed: Blackcombe Exile On Main St (Yvette Bissett)

Samoyed
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aldonza Fire Cracker (Julie Kennedy/F Tucker/M Johnson)
Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Mytaj Standing In Dixieland (C Houston & M Johnson)
Baby of Breed: Lunasea Nothing Better (AI) (Ying Chen (Helen))
Puppy of Breed: Aldonza Balance of Power (AI) (Margie Johnson & Fay Tucker)
Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Aldonza Playing In Puddles (Margie Johnson & Fay Tucker)

Siberian Husky
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Kabanae Conspiracy Theory ET (Tracey Walker / Julia Hamill / Kabanae K)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Miniatura Aftermath (Rodney Connelly / Tracey Walker)
Res Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Kabanae Whispering Ghost ET (Kabanae Kennels)
Puppy of Breed: Kabanae Secret Agent (Kabanae Kennels)
Puppy (Dog) of Breed: Kabanae Pressed Paws (Kabanae Kennels)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mr Peter R King (NSW)  (Group Entry : 24)

Best in Group & Intermediate in Group: Shih Tzu
Aust Sup Ch Killilan Defence Rests Yrhonour (Teena Sloan)
Runner Up in Group & Open in Group: Tibetan Terrier
Aust Sup Ch Shelloy Hugo Da Boss (Christian Lee)
Baby in Group: Shar Pei
Miniatura Picture This (Rodney Connelly)
Puppy in Group: Poodle (Toy)
Cultura Rocket Man (Renata Brown)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Poodle (Standard)
Poshnoir New World Explorer (Janet Hanson)
Runner Up Neuter in Group: French Bulldog
Aust & Neut Ch Epacris Goliath Beetle (A E Blake)

French Bulldog
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Asplendour N La Nougat (D Clark)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Epacris Goliath Beetle (A E Blake)
R/UP Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter (Bitch) of Breed: Aust & Neut Ch Kaparla Bonne Jour (Amelia Blake)

Keeshond
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Bargeway Next Edition (Imp UK) (Mrs J Kennedy / Miss K Kennedy & Mr B Santas)

Poodle (Standard)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Poshnoir New World Explorer (Janet Hanson)

Poodle (Toy)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Cultura Rocket Man (Renata Brown)

Shar Pei
Baby of Breed: Miniatura Picture This (Rodney Connelly)

Shih Tzu
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Killilan Defence Rests Yrhonour (Teena Sloan)

Tibetan Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Shelloy Hugo Da Boss (Christian Lee)