Beenleigh & District Kennel Club Inc (QLD)

Date of Show : 24-Oct-2021 (Sunday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Ms Frances Darling (QLD)   (Total Entry : 652)

Baby in Show: Shih Tzu
Tzuave Careful Wat U Witch For (J Brown)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mr Bernard James (QLD)  (Group Entry : 116)

Junior in Group: Papillon
Aust Ch Sabelia For The Throne (Amanda Gill)
Intermediate in Group: Papillon
Bordell Beauregarde (B A Bissett)
Aust Bred in Group: Havanese
Aust Ch Elmparle Paris Whenit Sizzles (Lorree Cox)

Cavalier King Charles Spaniel
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Swinabie Magic in Springtime (Donna Dickson)
Res Dog CC & Intermediate of Breed: Swinabie When Rumours Run Riot (Donna Dickson)
Baby of Breed: Swinabie You Had Me At Hello (Donna Dickson)
Minor of Breed: Swinabie Rumour Has It (Donna Dickson)

Chihuahua (Long Coat)
R/UP BOB, Res Dog CC & Minor (Dog) of Breed: Tarquila dressed by Amarni (Ann Parker)
Bitch CC & Puppy of Breed: Meglitzy Queen Cleopatra (Jessica Myers)

Chihuahua (Smooth Coat)
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Tarquila versace by dezign (Ann Parker)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Pacorro Hidden Ace (Jessica Myers)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Tarquila Mystic Wolf (Ann Parker)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Sunirock Oceanna (Ann Parker)

Griffon Bruxellois
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Alynga Knitting Nancy (D Norman & M Huisman)

Havanese
R/UP BOB, Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Elmparle Paris Whenit Sizzles (Lorree Cox)

Miniature Pinscher
R/UP BOB, Res Dog CC & Minor of Breed: Silverino Poetic Justice (A Anson)

Papillon
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Sabelia For The Throne (Amanda Gill)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Bordell Beauregarde (B A Bissett)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Genesia brilliant chieko (B A Bissett)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Ms Frances Darling (QLD)  (Group Entry : 76)

Best in Group & Aust Bred in Group: Fox Terrier (Smooth)
Aust Ch Foxcrag Traveln Thru Tyme (Mr P G & Mrs S H Hewinson)
Baby in Group: West Highland White Terrier
Chancelot Flying High (K Mankey & R Richardson)
Minor in Group: Cairn Terrier
Yarrinarra Sage (Ms M F Lee)
Junior in Group: Tenterfield Terrier
Charbon Everythings Archie (C E & J F Chambers)
Runner Up Neuter in Group: Tenterfield Terrier
Aust Neut Ch Atenta Tina Sparkles (Desley Draper)

American Staffordshire Terrier
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Tredanky Morning Star (Mr D & Mrs T Sewell)

Australian Terrier
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Xanthorrhoea Witches Amethyst (Ann Davies and Lauren Lobegeiger)

Cairn Terrier
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Yarrinarra Sage (Ms M F Lee)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Yarrinarra Down Under Drifter (Ms M F Lee)
Baby of Breed: Yarrinarra Dora Explorer (M F Lee)

Fox Terrier (Smooth)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Foxcrag Traveln Thru Tyme (Mr P G & Mrs S H Hewinson)
Dog CC: Aust Ch Tamsam Te Toa (Imp NZ) (Mr P G & Mrs S H Hewinson)

Manchester Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Cathasaigh Phantom in the Park (AI) (Georgina Lofting)

Sealyham Terrier
Dog CC & Minor (Dog) of Breed: Bombara Billion Dollar Baby (Juanita Taylor)

Tenterfield Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Charbon Everythings Archie (C E & J F Chambers)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Charbon Chasing Echoes (CE & JF Chambers)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Nudimah Josie Isa Jewel (Desley Draper)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Atenta Tina Sparkles (Desley Draper)

West Highland White Terrier
Baby of Breed: Chancelot Flying High (K Mankey & R Richardson)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Janelle Mannell (QLD)  (Group Entry : 117)

Baby in Group: Pointer
Inchara First Times A Charm (Miss C Fisher)
Puppy in Group: Spanish Water Dog
Zandeena playn in mud puddles (Ms M Fox & Miss H Brown)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Welsh Springer Spaniel
Aust Sup & Neut Ch Ricochez Faleiry Gabrielle (Bev Cornish)

Brittany
Baby of Breed: Wameika You Onlylive Once (Ward)

Cocker Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Belcroft Crazy For You (Geoff Kill)

English Springer Spaniel
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Fraelighte From Here To Eternity (Mrs M & Miss T Whitfield)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Bralmico Vintage Genes (De-arne Hargreaves)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: GoldMartini Not That Innocent (Alexandria Martin & Georgia Melville)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch GoldMartini Oops I DidIt Again (Alexandria Martin & Georgia Melville)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Impressa She’s a Lady (Mrs J Beckett)

Hungarian Vizsla
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Batorok Moonlit Perfection (Ms K Kettleton)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Batorok Mulberry Affair (Ms K Kettleton)

Irish Setter
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Eireannmada Bed Of Roses (AI) (Greg Browne)
Res Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Eireannmada Wildflower (AI) (Greg Browne)

Nova Scotia Duck Tolling Retriever
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Addatoll Hugo Boss (AI) (Julie Robinson)

Pointer
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Aspyre Wicked Tongue (Miss C Fisher)
Baby of Breed: Inchara First Times A Charm (Miss C Fisher)

Spanish Water Dog
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Zandeena playn in mud puddles (Ms M Fox & Miss H Brown)

Weimaraner (Long-haired)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Silberweis Walkn Th Big League [LH] (A Masjakin & J Robinson)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Ricochez Heulyn Cei (AI) (Mrs B Cornish)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Sarabande Sea of Dreams (AI) (Imp UK) (Bev Cornish)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Sup & Neut Ch Ricochez Faleiry Gabrielle (Bev Cornish)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mr Michael Yates (QLD) (Group Entry : 93)

Best in Group & Aust Bred in Group: Afghan Hound
Aust Ch Tianze Diamond In The Rough (Jacky Harnett)
Runner Up in Group & Open in Group: Borzoi
(sF) & Aust Ch Russkimir Grand Designs (M L Davis)
Baby in Group: Dachshund (Miniature Wire Haired)
Tarrangower Thistle (Mr D McKay & Ms L Dunn)

Afghan Hound
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Tianze Diamond In The Rough (Jacky Harnett)

Borzoi
BOB, Bitch CC & Open of Breed: (sF) & Aust Ch Russkimir Grand Designs (M L Davis)
Dog CC & Intermediate of Breed: Sashayaway Lightning Royale (Mr H & Mrs C Burridge / Mr B Green & Mr C S Bennett)

Dachshund (Miniature Long Haired)
Baby of Breed: Wazeer Wonder Weiner (D Rodgers)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Dacaldorf Mustang Sally (K Andrews)
Baby of Breed: Wazeer Walter Weiner (T Boland)

Dachshund (Miniature Wire Haired)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Fayrewyre Mr Winx (Ms L Dunn)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Fayrewyre Serendipity (Ms L Dunn)
Baby of Breed: Tarrangower Thistle (Mr D McKay & Ms L Dunn)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Marilyn Morphet (QLD)  (Group Entry : 88)

Best in Group & Aust Bred in Group: German Shepherd Dog
Aust Sup Ch Karham Know It All HT (Karham German Shepherds)
Puppy in Group: Australian Cattle Dog
Austrax Generator (Kath Williamson)
Junior in Group: Briard
Aust Ch Cacharel Ready to Rumble (C & A Mitchell)
Runner Up Neuter in Group & Open Neuter in Group: Belgian Shepherd Dog (Malinois)
Belgenbeau Gezed Reevaveer (David Cain)

Australian Cattle Dog
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Austrax Generator (Kath Williamson)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Jayblue Country Journey (AI) (Mr A Ziebell)

Australian Shepherd
R/UP BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Showioz Wicked N Wonderful (P W & K M Vardy)

Australian Stumpy Tail Cattle Dog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Leaddog Blue Horizon (Linda Orr)

Bearded Collie
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Lokynnda Rhapsody In Blue (Michele Lincoln & Julie Lyons)

Belgian Shepherd Dog (Malinois)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Belgenbeau Gezed Reevaveer (David Cain)

Briard
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Cacharel Ready to Rumble (C & A Mitchell)

German Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Karham Know It All HT (Karham German Shepherds)
Baby (Dog) of Breed: Debbar Quall (Mrs D A O'Keefe)

German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
Baby of Breed: Debbar Quacker (Mrs D A O'Keefe)

Shetland Sheepdog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Maliddie Heart of a Hero (Miss I Gordon)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Maliddie Mi Island Cylence (Mrs H & Miss I Gordon)

Welsh Corgi (Cardigan)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Trehilyn Front and Finish (David & Tania Brady)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kardibroke Arctic Winter (David & Tania Brady)

Welsh Corgi (Pembroke)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aberlee Reign Of Love (Sheree Kilby)

White Swiss Shepherd Dog
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Kassreign A Song Of Ice N Fire (Miss C Fisher & Miss A Kasbarian)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Jennifer Watt (QLD)  (Group Entry : 69)

Best in Group & Aust Bred in Group: Portuguese Water Dog
Aust Sup Ch Abwaj Our River Runs Deep (Audrey Best)
Minor in Group: St Bernard
Accropolis Ya Words R Heard at Bernedale (Ai) (Bernedale Kennels)
Puppy in Group: Siberian Husky
Riversrun Celestial Calling (Sharon Heys)
Open in Group: Dogue de Bordeaux
Aust Ch Bordogue Ciara (Keith & Kylie Reid)

Alaskan Malamute
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Icepaws Rockn Dahaus With Reba (Karen Knight & Linda Boulton)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Iceriva Still Waters Run Deep (Jess Weldon & Sue White)

Boxer
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Kamndak Tiny Dancer (Miss K Kirk)
Junior (Dog) of Breed: Elkohe Fast and the Furious (Julie Howarth)

Bullmastiff
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Quincycreek Rosie (Mr B & Mrs M Stennings)

Dobermann
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Dyncy Dare To Dream (AI) (Mr S & Mrs T Yiannou)

Dogue de Bordeaux
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Nanmas Mr Mahogany (Tracy Lamb)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Bordogue Ciara (Keith & Kylie Reid)
Res Dog CC & Minor of Breed: Lechienrouge Milo Deauville (Paul & Rhianon Gibson)

Portuguese Water Dog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Abwaj Our River Runs Deep (Audrey Best)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Abwaj The Magic Splash (Audrey Best)

Schnauzer (Miniature)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Sprynge Xquisite (P Bowers)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Besonda High Calypso (Dasha Jones)

Siberian Husky
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Riversrun Celestial Calling (Sharon Heys)

St Bernard
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Accropolis Ya Words R Heard at Bernedale (Ai) (Bernedale Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Snomark Jl Queen Of Hearts (AI) (Lauren McKillop-Davies)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Accropolis Sleepn With ThEnemy at Bernedale (Ai) (Bernedale Kennels)
Baby of Breed: Salhia First Edition (Lauren McKillop-Davies)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Miss Lisa Carpenter (QLD)  (Group Entry : 93)

Baby in Group: Shih Tzu
Tzuave Careful Wat U Witch For (J Brown)
Minor in Group: Keeshond
Rymiska Bewitched Body n Soul (T Parker & L Cassidy)
Junior in Group: British Bulldog
Aust Ch Robocky Camilla with Love (Mrs T Albrecht)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Poodle (Toy)
Aust & Neut Ch Delamont A Bold Choice (B Crane)

British Bulldog
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Robocky Camilla with Love (Mrs T Albrecht)

French Bulldog
Baby of Breed: Starzlechien Devinerevelation (AI) (Brie Bell)

Keeshond
Minor of Breed: Rymiska Bewitched Body n Soul (T Parker & L Cassidy)

Peruvian Hairless Dog (Large)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Kataplisso Look Who’s Barking (AI) (Mrs M Fidler)

Peruvian Hairless Dog (Medium)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Artmac China Riot (Mrs A Jarvis)

Poodle (Toy)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Delamont A Bold Choice (B Crane)

Schipperke
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Sanlyn Fire Storm (Imp NZ ) (Mr P & Mrs D Comrie)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Monterrez Global Pandemic (Mr P & Mrs D Comrie)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Breogan Magic Dreams (Mr P & Mrs D Comrie)

Shih Tzu
Baby of Breed: Tzuave Careful Wat U Witch For (J Brown)

Xoloitzcuintle (Standard)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Wazzat Feva (J Z Dinis)