Dayboro Show Society (QLD)

Date of Show : 5-Jul-2024 (Friday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mr James Camac (VIC)   (Total Entry : 249)

Best in Show & Open in Show: Poodle (Standard)
Aust Sup Ch Voila Raising The Stakes (Mr L Wright & Mr J Bennett)
Runner Up in Show & Junior in Show: Scottish Terrier
Aust Ch Upyrkilt I Spy (Lance Wright)
Baby in Show: Pomeranian
Dreamforever Peter Pan (Penny Driver)
Minor in Show: Petit Basset Griffon Vendeen
TumTums Macchiato (K Jacobson & J Bennett)
Puppy in Show: Cocker Spaniel
Aust Ch Bifield Good News Travels Fast (Geoff Kill)
Intermediate in Show: Australian Kelpie
Aust Ch Oatland Bobby Dazzler (Mrs D Kent)
State Bred in Show: Portuguese Water Dog
Aust Ch Ryzylva Take No Ship (Mr M & Mrs S Lilley)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Japanese Spitz
Aust Ch Mannerking Follow Your Dreams (Rob & Lesley Kane)
Runner Up Neuter in Show: West Highland White Terrier
Aust Ch Westland Bolli Stoli Darling (Mr G & Mrs C Bowers)

Baby SweepStakes - 1st Place: Keeshond
Hunkeedori Takeit Like Yawanit (AI) (K L Santas)
Baby SweepStakes - 2nd Place: Australian Kelpie
Oatland K C (Mrs D Kent)

Puppy SweepStakes - 1st Place: Petit Basset Griffon Vendeen
TumTums Macchiato (K Jacobson & J Bennett)
Puppy SweepStakes - 2nd Place: Dalmatian
Jalorca Platinum Edition (AI) (Jalorca Kennels)
Puppy SweepStakes - 3rd Place: Maltese
Maltice Summer Of My Dreams (Mr S & Mrs BJ Standley)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mr Mick Wilkinson (VIC)  (Group Entry : 23)

Best in Group & Junior in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Chevalove Chloe (K & M Munro)
Baby in Group: Pomeranian
Dreamforever Peter Pan (Penny Driver)
Minor in Group: Papillon
Roseswain Jon Claude (Mrs J A Moy)
Intermediate in Group: Pug
Anyang Teasel Tansey (Mrs E Tzipori)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Pug
Aust Neut Ch Anyang Super Trooper (Mrs EP Tzipori)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Chevalove Chloe (K & M Munro)

Maltese
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Maltice Sound Of Summer Dreams (Mr S & Mrs BJ Standley)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Maltice Summer Of My Dreams (Mr S & Mrs BJ Standley)

Papillon
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Roseswain Gem of Gold (Mrs J A Moy)
Minor of Breed: Roseswain Jon Claude (Mrs J A Moy)

Pomeranian
Baby of Breed: Dreamforever Peter Pan (Penny Driver)

Pug
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Anyang Teasel Tansey (Mrs E Tzipori)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Octaviae Fallen Angel (AI) (Miss B J & Mrs N J Houldsworth)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Anyang Super Trooper (Mrs EP Tzipori)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Miss Diana Norman (QLD)  (Group Entry : 24)

Best in Group & Junior in Group: Scottish Terrier
Aust Ch Upyrkilt I Spy (Lance Wright)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: West Highland White Terrier
Aust Ch Westland Versace (Mr G & Mrs C Bowers)
Baby in Group: American Staffordshire Terrier
Fitnotfat Breaking The Rules (Miss A Roser)
Puppy in Group: Skye Terrier
Ch Larona Dream Believer (Susan Thomas)
State Bred in Group: West Highland White Terrier
Aust Ch Tarrafern Youíre The Voice (P & A Tohill)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: West Highland White Terrier
Aust Ch Westland Bolli Stoli Darling (Mr G & Mrs C Bowers)
Runner Up Neuter in Group: Irish Terrier
Aust Sup Ch Tawnyoak Dashing Fergus (Ms Raelene Campbell)

American Staffordshire Terrier
Baby of Breed: Fitnotfat Breaking The Rules (Miss A Roser)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Amstarfx I Got It Frm My Daddy (AmstarFX - Kelly A Lucey)

Australian Terrier
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Fallingwater La Vie Est Belle(AI) (Charlotte Sweeney)
Baby of Breed: Fallingwater Hear Me Roar (Charlotte Sweeney)

Irish Terrier
Baby of Breed: Tawnyoak Time Honoured (AI) (Raelene Campbell)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Sup Ch Tawnyoak Dashing Fergus (Ms Raelene Campbell)

Jack Russell Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Mustangjax Dolly Pardon (Mrs Katherine & Miss Ashleigh Birch)

Scottish Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Upyrkilt I Spy (Lance Wright)

Skye Terrier
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Ch Larona Dream Believer (Susan Thomas)

West Highland White Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Westland Versace (Mr G & Mrs C Bowers)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Limerick Skirl Oí The Pipes (Imp NZ) (Mrs A Tohill)
Res Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Tarrafern Youíre The Voice (P & A Tohill)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Westland Bolli Stoli Darling (Mr G & Mrs C Bowers)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mr Mick Wilkinson (VIC)  (Group Entry : 53)

Best in Group & Puppy in Group: Cocker Spaniel
Aust Ch Bifield Good News Travels Fast (Geoff Kill)
Runner Up in Group: Cocker Spaniel
Kapoint Celebrate My Business (Mrs Kay Hutt)
Baby in Group: Labrador Retriever
Sandwoodlabs Whats It To U at Stormrising (Darelle Baker)
Minor in Group: Flat Coated Retriever
Malunbea Playin Not Misbehavin (K Brett)
Junior in Group: Weimaraner (Long-haired)
Feldjaeger Q to See This Miss (LH) (Judy & Tony Glover)
Open in Group: Welsh Springer Spaniel
Aust Gr Ch A2O Ch Esspree Maid Of Gold (D & L Meagher)

Chesapeake Bay Retriever
Baby of Breed: Webfoot Night Force (Trevor Lodder)

Cocker Spaniel
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Bifield Good News Travels Fast (Geoff Kill)
R/UP BOB & Res Dog CC: Kapoint Celebrate My Business (Mrs Kay Hutt)
Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Bifield Meant To Be (Geoff Kill)
Puppy (Bitch) of Breed: Bifield Roll The Dice At Brayroan (J Newbold)
Junior (Bitch) of Breed: Brayroan Mamma Mia (J Newbold)
Aust Bred of Breed: Aust Ch Brayroan Mischief N Mayhem (Julie Newbold)

Cocker Spaniel (American)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Azel Throw The Dice (Azel Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Azel Kings Mistress (Azel Kennels)

Flat Coated Retriever
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Malunbea Playin Not Misbehavin (K Brett)

German Shorthaired Pointer
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Dual Ch (TS) Gr Ch (TS) Tealpoint Game Set N Match (Dr A Boyd)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Tarlorise Lady Of The Skye (AI) (Heather Reynolds)

Irish Setter
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Carlowa Scarlett Rose (AI) (Dr Robyn Pacey & Mr Findlay McKechnie)

Irish Water Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Waterboys Itís The Way We Roll (Ms Penni Smith)

Labrador Retriever
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Sandwoodlabs Stealer Of Hearts (Darelle Baker)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Dewick Snow Cloud (Mrs Karan Griffiths)
Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Mikelli Stormi (Darelle Baker)
Baby of Breed: Sandwoodlabs Whats It To U at Stormrising (Darelle Baker)

Lagotto Romagnolo
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Wispan Midnight Encounter (Mrs Fiona Long)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Hevnsent Tedan Leo (Mrs Fiona Long)

Weimaraner (Long-haired)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Feldjaeger Q to See This Miss (LH) (Judy & Tony Glover)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch A2O Ch Esspree Maid Of Gold (D & L Meagher)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Miss Diana Norman (QLD) (Group Entry : 41)

Runner Up in Group: Basenji
Aust Sup Ch Glamcurls Champagne Cartel (Jodie Delacourt & Craig Hatzikiriakos)
Minor in Group: Petit Basset Griffon Vendeen
TumTums Macchiato (K Jacobson & J Bennett)
Puppy in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Buttdonn Hh Loona (Micheal Williams)
Junior in Group: Beagle
Aust Ch Orobay Heaven Only Knows (Miss R Telfer)
State Bred in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Dimondox Roustabout Teeter (Therese Milen)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Beagle
Aust Neut Ch Kislev Black Cat Blues (Malcolm & Karin Cruse)

Basenji
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Glamcurls Champagne Cartel (Jodie Delacourt & Craig Hatzikiriakos)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Glendawn Curious N Curiouser (Mrs L & Miss A Thompson)
Res Bitch CC & State Bred of Breed: Glendawn Imma Basenji (Mrs L & Miss A Thompson)

Basset Hound
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Beauchasseur Made You Smile (J A Fast)

Beagle
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Johgra Dynasty (Miss R Telfer)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Orobay Heaven Only Knows (Miss R Telfer)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Kislev Black Cat Blues (Malcolm & Karin Cruse)

Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: LeMaison Dancing inthe Shadows (BK & YJ Shaw)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Splendak Golden Edge (B K & Y J Shaw)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Buttdonn Hh Loona (Micheal Williams)
State Bred of Breed: Dimondox Roustabout Teeter (Therese Milen)

Petit Basset Griffon Vendeen
BOB, Dog CC & Minor of Breed: TumTums Macchiato (K Jacobson & J Bennett)

Portuguese Podengo (Small Smooth Haired)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Aust Ch Alarves Queen For A Day (Mr P & Mrs D Comrie)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Homerij Kora Morning Star (AI) (Peter Cattach)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mr James Camac (VIC)  (Group Entry : 41)

Best in Group & Intermediate in Group: Australian Kelpie
Aust Ch Oatland Bobby Dazzler (Mrs D Kent)
Runner Up in Group & Junior in Group: Border Collie
Aust Ch Cannyben U Had To B A Big Shot At Classicyds (Jason, Nadia & Mel Attridge / Ron & Janice Mc Kiernan)
Baby in Group: Australian Kelpie
Oatland K C (Mrs D Kent)
Puppy in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Bunyaview Rich And Famous (Judith Sanders)
Open in Group: Border Collie
Aust Sup Ch Classicyds Resting Witch Face (AI) RN (Jason/ Nadia & Mel Attridge)

Australian Cattle Dog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Waykrest Raging Bull (Wayne Carter)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Capoo Sarabi Blu (Miss T N Campbell)

Australian Kelpie
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Oatland Bobby Dazzler (Mrs D Kent)
Baby of Breed: Oatland K C (Mrs D Kent)

Australian Stumpy Tail Cattle Dog
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Justpuremac Its Hot To Trot (NBT) (Mr C Webb)

Border Collie
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Cannyben U Had To B A Big Shot At Classicyds (Jason, Nadia & Mel Attridge / Ron & Janice Mc Kiernan)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Classicyds Resting Witch Face (AI) RN (Jason/ Nadia & Mel Attridge)

Finnish Lapphund
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Janoby Ozzi Ozzi Ozzi (Janoby Kennels)

German Shepherd Dog
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Cinderhof Brockk (Andrew Drinkwater)

Shetland Sheepdog
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kilwarrin Lady High Flyer (Mrs Brigitte Mccann)

Welsh Corgi (Pembroke)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Born To Be Your Signature (Judith Sanders)
Res Dog CC & Minor of Breed: Antudor Enchanted Forest At Wamphyri (DEBBIE NEILSON & JUDY WAUGH)
Puppy of Breed: Bunyaview Rich And Famous (Judith Sanders)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mr Mick Wilkinson (VIC)  (Group Entry : 22)

Best in Group & Intermediate in Group: Schnauzer (Giant)
Can Ch Draca Fire Star At Blackline (Imp Can) (S Richie & P Talvinen)
Runner Up in Group & State Bred in Group: Portuguese Water Dog
Aust Ch Ryzylva Take No Ship (Mr M & Mrs S Lilley)
Baby in Group: Rottweiler
Khingsahl Dream Catcher (John King & Ray Scells)
Minor in Group: Boxer
Hogwartz Firestorm (S Bryant)
Puppy in Group: Yakutian Laika
Mydnytblue Talk Of The Town (Brandon Dodd / Cindy Lee Farnel)
Aust Bred in Group: Shiba Inu
Aust Ch Ilsonyo Hai Yuu (Bronwyn Frewen-Lord & Megan Shuttlewood)
Open in Group: Schnauzer (Giant)
Aust Ch Ziggy Stardust Ventus Barbatus (Imp Lva) (P Talvinen & S Richie)

Alaskan Malamute
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aawoo Rock On Ruby (Karen Knight)

Bernese Mountain Dog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Trivale Azure Vinnie (M K Smith & G J Keown)
R/UP BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Trivale Vera Blue (M K Smith & G J Keown)

Boxer
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Hogwartz Firestorm (S Bryant)
Baby of Breed: Chelleason Whiskey And Dry (Michelle Thomas and Kellie Poole)

Portuguese Water Dog
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Ryzylva Take No Ship (Mr M & Mrs S Lilley)

Rottweiler
Baby of Breed: Khingsahl Dream Catcher (John King & Ray Scells)

Samoyed
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Snerzok Skies R Blue In Malibu (Miss N Mikic)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Aspenbeauty Dream of Grace (Lynda Campbell & Georgia Campbell-Cardno)

Schnauzer (Giant)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Can Ch Draca Fire Star At Blackline (Imp Can) (S Richie & P Talvinen)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Ziggy Stardust Ventus Barbatus (Imp Lva) (P Talvinen & S Richie)

Shiba Inu
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Ilsonyo Hai Yuu (Bronwyn Frewen-Lord & Megan Shuttlewood)

Yakutian Laika
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Mydnytblue Talk Of The Town (Brandon Dodd / Cindy Lee Farnel)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mr James Camac (VIC)  (Group Entry : 45)

Best in Group & Open in Group: Poodle (Standard)
Aust Sup Ch Voila Raising The Stakes (Mr L Wright & Mr J Bennett)
Runner Up in Group & State Bred in Group: Keeshond
Aust Ch Hunkeedori Where Legends Begin (AI) (Ms J Hampton)
Baby in Group: Keeshond
Hunkeedori Takeit Like Yawanit (AI) (K L Santas)
Minor in Group: Dalmatian
Jalorca Platinum Edition (AI) (Jalorca Kennels)
Puppy in Group: Great Dane
Bremilie Dreams Come True (C Bazzocco)
Junior in Group: Dalmatian
Paceaway Right Royal Miss (Ms FEL Darling)
Intermediate in Group: Chow Chow
Aust Ch Rynkls Majyc Is About (T Cumner)
Aust Bred in Group: Japanese Spitz
Aust Ch Mannerking Shadows of the Moon (Rob & Lesley Kane)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Japanese Spitz
Aust Ch Mannerking Follow Your Dreams (Rob & Lesley Kane)
Runner Up Neuter in Group: Schipperke
Aust Ch Neut Ch Monterrez Global Pandemic (Mr P & Mrs D Comrie)

Boston Terrier
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Keljamar Shes Flamboyant (Kellie Poole)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Keljamar Nikki's Legacy (Kellie Poole)

British Bulldog
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Majestueux Flaming magnificent (T Cumner)
Baby of Breed: Majestueux No Rhyme Or Reason (Tricia Cumner)

Chow Chow
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Rynkls Majyc Is About (T Cumner)

Dalmatian
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Paceaway Right Royal Miss (Ms FEL Darling)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Paceaway Blue Label (David Staines)
Res Dog CC & Minor of Breed: Jalorca Platinum Edition (AI) (Jalorca Kennels)

French Bulldog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Cauzinhavoc At War Paint (Mrs J Lanham)

Great Dane
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Aust Ch Riesenhaft A Knights KIss (AI) (Philip & Michelle Hickey)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Bremilie Dreams Come True (C Bazzocco)
Baby of Breed: Riesenhaft King Arthurís Crown (AI) (Philip and Michelle Hickey)

Japanese Spitz
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Mannerking Shadows of the Moon (Rob & Lesley Kane)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Mannerking Follow Your Dreams (Rob & Lesley Kane)

Keeshond
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Hunkeedori Where Legends Begin (AI) (Ms J Hampton)
Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Hunkeedori Kool Aza Kukumba (Alison Drinkwater & Katrina Santas)
Baby of Breed: Hunkeedori Takeit Like Yawanit (AI) (K L Santas)

Poodle (Miniature)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Verwegan Lilbit All Right (P Morgan)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Minor of Breed: Verwegan Blameitonbossa Nova (Mrs M V Waldon)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Lilella Oh My RA CCD JD SD (Mrs M V Waldon)

Poodle (Standard)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Voila Raising The Stakes (Mr L Wright & Mr J Bennett)

Schipperke
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Pandec Star of Denver (Mr P & Mrs D Comrie)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Neut Ch Monterrez Global Pandemic (Mr P & Mrs D Comrie)
R/UP Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter (Dog) of Breed: Aust Sup Ch Neut Ch Sanlyn Fire Storm (Imp NZ) (Mr P & Mrs D Comrie)