Wollondilly All Breeds Kennel Club Inc (NSW)

Date of Show : 10-Jun-2012 (Sunday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Wendye Slatyer (NSW)

Best in Show: Shetland Sheepdog
Aust Sup Ch Kelanmee Autumn Aria (Kim Tresidder)
Runner Up in Show: Poodle (Miniature)
Aust Ch Coifico Drama Queen (D K & M E Johnston / J A Edwards)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mr Tony Valli (NSW)

Best in Group: King Charles Spaniel
Aust Ch Marsward Move On Up (Imp USA) (C Rodrigues)
Runner Up in Group: King Charles Spaniel
Aust Ch Chacombe Red Louie (Imp UK) (C Rodrigues)
Minor in Group: Havanese
Anese Are U Smiling (Kerry Wyburd)
Puppy in Group: Chihuahua (Smooth Coat)
Kaliente Tour De Force (V Leonard)
Junior in Group: Havanese
Aust Ch Hashki Rejoice Cows and Parti (Kerry Wyburd)

Australian Silky Terrier
Baby of Breed: Pondaroza Gentleman Jack (Mrs D Jacques)
Junior of Breed: Aust Ch Pondaroza Hermione (Debbie Jacques)

Chihuahua (Smooth Coat)
BOB & Junior of Breed: Cairford Carlotta (Valerie Morse)
Dog CC & Puppy of Breed: Kaliente Tour De Force (V Leonard)
Baby of Breed: Espero Be My Valentine (P Brennan)

Chinese Crested Dog
BOB: Aust Sup Ch Blackheath Quashawn (Lynette Mawson)
Puppy of Breed: Blackheath Armageddon (Lynette Mawson)

English Toy Terrier (Black and Tan)
BOB & Puppy of Breed: Notron Jack Black (D & K Edmonds)
Bitch CC: Keezawitch Mab (Kerry & David Edmonds)

Havanese
BOB & Junior of Breed: Aust Ch Hashki Rejoice Cows and Parti (Kerry Wyburd)
Dog CC: Aust Ch McSanta Masquerade Parti (Jo McIntyre & Michelle Santamaria)
Minor of Breed: Anese Are U Smiling (Kerry Wyburd)
Puppy of Breed: Aust Ch Hashki The Outlawed (Jo McIntyre)

Italian Greyhound
BOB: Aust Ch Angelini April In Paris (Mrs B De Santi)
Dog CC: Aust Ch Piccino Jitterbug (G & B DeSanti / M & S Reeve)

Japanese Chin
Baby of Breed: Pondaroza Ichiban Iku (Debbie Jacques)

King Charles Spaniel
BOB: Aust Ch Marsward Move On Up (Imp USA) (C Rodrigues)
Dog CC: Aust Ch Chacombe Red Louie (Imp UK) (C Rodrigues)

Miniature Pinscher
BOB: Marniechar Marquise (Kathy Potts)
Baby of Breed: Marniechar Kodak Moment (K M Potts)

Papillon
Bitch CC & Puppy of Breed: Koolena La Bisquette Wings (Carmel Dowley)
Junior of Breed: Evablue Simply Spellbound (Carmel Dowley)

Pomeranian
BOB: Fairytails Rock N In The USA (Megan Weinert)
Bitch CC & Puppy of Breed: Fairytails Heavens To Betsy (Mrs Megan Weinert)

Pug
BOB & Junior of Breed: Aust Ch Kangala Quality Time (Kerry Cannon)
Dog CC & Puppy of Breed: Kabova Dirty Dancer (G & A Verhelle)

Yorkshire Terrier
BOB: Aust Ch Yetholme Celtic Drums (Mrs J Clarke & Mrs A Gavan)
Bitch CC & Minor of Breed: Lannaj OohLaLa its Eye Candy (Alanna Gavan / Jan Clarke)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Robin Robertson (NSW)

Best in Group & Junior in Group: Parson Russell Terrier
Beaconway Class Master (Christan Trainor)
Minor in Group: Jack Russell Terrier
Joelleigh Black Opal (Leesa Musgrove)

Australian Terrier
BOB: Aust Ch Rebelglen Blue Vagabond (Kevin Heald)
Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Shandrys Im A Jezabel (Imp NZ) (Kevin Heald)

Bull Terrier
BOB & Puppy of Breed: Aust Ch Faringdon Apple of my Eye (J Barrett & M J Schafer)

Bull Terrier (Miniature)
Junior of Breed: Aust Ch Bullesquire Hoozya Mama (Kathy Pisani)

Jack Russell Terrier
BOB & Minor of Breed: Joelleigh Black Opal (Leesa Musgrove)
Bitch CC & Puppy of Breed: Joelleigh Darya Ye Noor (Leesa Musgrove)

Parson Russell Terrier
BOB & Junior of Breed: Beaconway Class Master (Christan Trainor)
Bitch CC & Puppy of Breed: Beaconway Touch O Class (Christan Trainor)

Staffordshire Bull Terrier
Bitch CC: Aust Ch Artisinal The Pawn Queen (Mrs K Findlater)
Minor of Breed: Aust Ch Vanstaff Hardyakka (K Hopkins / C & A Vankleeff)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mr Alan Poulton (NSW)

Best in Group: Cocker Spaniel
Ashard Heir To The Dark Knight (Imp NZ) (Toni Dennis)
Baby in Group: Pointer
Zuhraan The Devils Advocate (J & R Mirto / Mrs C Mc Donnal)
Minor in Group: Pointer
Aust Ch Tukeglen Tricks ov The Trade (Sharon Hannigan & Helen McCready)
Puppy in Group: English Springer Spaniel
Aust Ch Margalit Im So Devine (Miss T Perkiss)
Junior in Group: Weimaraner
Ashlaren Lulu Loves To Limbo (D Hall / E Knox)

Brittany
BOB: Am Ch Magicbrit Tonan Moonlight Sonata (Imp USA) (Peter Marsh)
Dog CC: Aust & Am Ch Magicbrit Tonan The Wizard of Auz (Imp USA) (Peter Marsh)

Clumber Spaniel
BOB: Aust Ch Boroniahil Befana (S & S Strang)

Cocker Spaniel
BOB: Ashard Heir To The Dark Knight (Imp NZ) (Toni Dennis)

Cocker Spaniel (American)
BOB: Aust Sup Ch Sunfire Absolute Power (V Masterfied / E Smith)

English Springer Spaniel
BOB: Aust Ch Azucroft Saintly (Mrs K Perkiss)
Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Margalit Im So Devine (Miss T Perkiss)

German Wirehaired Pointer
BOB & Puppy of Breed: Aust Ch Moruada Mtn View Mykaa (Bancroft and Wright)

Golden Retriever
Baby of Breed: Goldtreve Wild Murphy Magic (Rachael Ohlrich)

Gordon Setter
BOB: Aust Ch Tahtan North By NorthWest (Finlaison/ Hunt)
Bitch CC: Aust Ch Drumdaroch Insatiable (AI) (Drumdaroch Kennels)
Baby of Breed: Clanset Storm Chaser (Ms M MacCormick)

Lagotto Romagnolo
Baby of Breed: Incavale Devil Wears Prada (Valerie Morse)

Pointer
BOB & Minor of Breed: Aust Ch Tukeglen Tricks ov The Trade (Sharon Hannigan & Helen McCready)
Baby of Breed: Zuhraan The Devils Advocate (J & R Mirto / Mrs C Mc Donnal)

Weimaraner
BOB: Aust Ch Amarige Dorians Flame (AI) (L Butler / R & M Johnson / S Norbury)
Bitch CC: Aust Gr Ch Carnmellis Jovita Ashlaren (Imp NZ) (David T Hall)
Minor of Breed: Yland Single N Available (AI) (Jill Mallard)
Junior of Breed: Ashlaren Lulu Loves To Limbo (D Hall / E Knox)

Welsh Springer Spaniel
BOB: Aust Ch Goldmaid Red Rocket (Debbie Meagher)
Junior of Breed: Aust Ch Gorawenclyde Bradwen (Debbie Meagher)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mr Thomas Tancred (NSW)

Best in Group: Basset Hound
Aust Ch Lachambre Sir Star Gazer (Amber and Julie O'Flynn)
Runner Up in Group: Afghan Hound
Aust Sup Ch Aboukir High Maintenance (AI) (Day / Sinclair & Johanson)
Puppy in Group: Greyhound
Jonz heavenly Blue (John Palmer)

Afghan Hound
BOB: Aust Sup Ch Aboukir High Maintenance (AI) (Day / Sinclair & Johanson)

Basset Hound
BOB: Aust Ch Lachambre Sir Star Gazer (Amber and Julie O'Flynn)

Borzoi
BOB: Aust Ch Mistraka Vanessa Williams (Mistraka Knls)

Dachshund (Miniature Wire Haired)
BOB & Minor of Breed: Aust Ch Tarrangower Tyzack (Douglas McKay)

Greyhound
Puppy of Breed: Jonz heavenly Blue (John Palmer)

Irish Wolfhound
BOB: Aust Ch Greycroft Kaj AtClarionvale (J K McKay & M Patison)
Junior of Breed: Greycroft Tullamore Knight (JK McKay & M Patison)

Petit Basset Griffon Vendeen
BOB & Minor of Breed: Leanr PB Billy The Kid (L K & R G Williams)
Bitch CC: Leanr PB Inis Arose (L K & R G Williams)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Wendye Slatyer (NSW)

Best in Group: Shetland Sheepdog
Aust Sup Ch Kelanmee Autumn Aria (Kim Tresidder)
Minor in Group: Australian Cattle Dog
Turrella Red Flaming Tiger (Cheryl Edwards)
Puppy in Group: Australian Kelpie
Glenrock Midnight Express (D & H Edmonds)
Junior in Group: Old English Sheepdog
Aust Ch Wigelbears Hocus N Pocus (P M Ellis)

Australian Cattle Dog
Bitch CC: Amasterpiece Thats what I Am (Vince And Joyce Muscat)
Minor of Breed: Turrella Red Flaming Tiger (Cheryl Edwards)
Puppy of Breed: Amasterpiece The Bees Knees (Vince And Joyce Muscat)

Australian Kelpie
Bitch CC & Junior of Breed: Tegoura Devil in Disguise (Megan Kain)
Puppy of Breed: Glenrock Midnight Express (D & H Edmonds)

Belgian Shepherd Dog (Tervueren)
BOB & Puppy of Breed: Rerifar Serendipity (Fay Philp)
Baby of Breed: Aust Ch Belengere Rebel Rebel (Rowenglen Kennels)

Border Collie
Baby of Breed: Langtry madam Hooch (Susan Morris)

Bouvier des Flandres
BOB: Rogues Frontier Lady of the Outback (Imp USA) (Estrik Kennels)
Dog CC: Estrik Aeros (Estrik Kennels)
Baby of Breed: Estrik Rouge's Juggernaut (Estrik Kennels)

Briard
BOB: Aust Ch Aubrey's French Kiss (Imp NZ) (D & J M Bartley)

Collie (Rough)
Bitch CC: Aust Ch Cathkin Wink Na Smile (Gaye Jones)

Old English Sheepdog
BOB & Junior of Breed: Aust Ch Wigelbears Hocus N Pocus (P M Ellis)

Shetland Sheepdog
Dog CC: Aust Sup Ch Shelmanna Zulu Prince (J Docksey)
Puppy of Breed: Kelanmee Deckadent Design (Kim Tresidder)
Junior of Breed: Aust Ch Beauideal A Little Bit Fancy (J L Docksey & V J Royston)

White Swiss Shepherd Dog
BOB: Aust Ch Vallgårdens Ghostly Gladiator (Imp SWE) (A Sneddon / M & S Nimmo)
Bitch CC & Puppy of Breed: Andesyn Little Bit Blonde (Angela Sneddon)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Kay Eldred (NSW)

Best in Group: St Bernard
Aust Ch Toffe Loffe's Just The Way You Are (Imp NWY) (Mr C Innes & Ms T Kelly)
Runner Up in Group: Mastiff
Aust Ch Mastdoch Weekend Warrior (Mr Peter Docherty)
Baby in Group: Neapolitan Mastiff
Guerriera Sophia Loren (Klaus & Nancy Keck)

Akita
Minor of Breed: Aust Ch Daykeyne Takin Names N Kickin Ass (Mr A Molan)

Boxer
Bitch CC: Aust Ch Bocsavil Enchanted Star (M & J Carey / E Vitale)
Puppy of Breed: Nija Mr Know It All (N Speed / L Hetherington)

Leonberger
BOB: Furrychild Fire Ant (M McDowell)

Neapolitan Mastiff
BOB: Aust Ch Maggiormente Il Mondo Mondo (Klaus & Nancy Keck)
Bitch CC & Puppy of Breed: Guerriera Mayhem (Klaus & Nancy Keck)
Baby of Breed: Guerriera Sophia Loren (Klaus & Nancy Keck)

Rottweiler
BOB: Aust Ch Zalapa Son Of A Gun (D Borg & M Krueger)
Junior of Breed: Aust Ch Ubersein Dancing In The Storm (D Borg / M Krueger & L Russell)

St Bernard
BOB: Aust Ch Toffe Loffe's Just The Way You Are (Imp NWY) (Mr C Innes & Ms T Kelly)
Bitch CC: Aust Ch Saintsrus Pretty In Pink (Kelly Barr)
Baby of Breed: Jaygaard Fan Fare (Mr C Innes & Ms T Kelly)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mr Hugh Gent OAM (NSW)

Best in Group: Poodle (Miniature)
Aust Ch Coifico Drama Queen (D K & M E Johnston / J A Edwards)
Minor in Group: Shih Tzu
Placky OMG Im Just So It (Sue Plackett)
Junior in Group: Keeshond
Sandstock Flash Lightning (K Martin)

British Bulldog
Minor of Breed: Bumbullb Boo T Lishus (D Whillock)
Puppy of Breed: Bumbullb Withya Pantz Down (D Whillock)
Junior of Breed: Aust Ch Janayin Who Wears Da Pantz (D Whillock)

German Spitz (Mittel)
BOB: Llancarfan Pace Setter (Llancarfan Kennels)

Great Dane
BOB: Aust Ch Kochak Omnipotent (Sharyn Wright)
Dog CC: Aust Ch Rithpen King of Kings (Brian Elsley)

Japanese Spitz
BOB: Aust Ch Daesdaemar Its A Fairy Tale (S & C Tester)

Keeshond
BOB & Junior of Breed: Sandstock Flash Lightning (K Martin)
Puppy of Breed: Rymiska Grand Duke (Tracey Parker)

Lhasa Apso
Baby of Breed: Amesen All Nite Parti (J Longmire & M Camac)

Poodle (Miniature)
BOB: Aust Ch Coifico Drama Queen (D K & M E Johnston / J A Edwards)
Dog CC: Aust Gr Ch Coifico Zanzibar (A & J Raftl / J Edwards)

Poodle (Toy)
Junior of Breed: Aust Ch Tdrop Everything And More (Michelle O'Donnell)

Shih Tzu
BOB: Aust Ch Placky Just Doin Time (Sue Plackett)
Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Placky Aint No Angel (Sue Plackett)
Minor of Breed: Placky OMG Im Just So It (Sue Plackett)

Tibetan Terrier
BOB: Aust Ch Sesukan Husa N V D One (Keith & Roslind Ellis)
Baby of Breed: Tibetoes Candy Cascade (P M Ellis)