Dogs ACT Fund-Raiser Show (ACT)

Date of Show : 8-Jul-2012 (Sunday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Miss Nicole Lane (NSW)

Best in Show: Cocker Spaniel (American)
Aust Sup Ch Sunfire A Star Is Born (Brian & Maureen Hanley)
Runner Up in Show: Old English Sheepdog
Aust Sup Ch To-Jo's If I Could Beam Back Time (Imp USA) (Maree Aitchison & Joy Kelley)
Baby in Show: Belgian Shepherd Dog (Tervueren)
Mirribandi Corsini Grayson (AI) (Tracy Glawson)
Minor in Show: Havanese
Edelpark Havna Parti (P Hoole / K Jensen)
Puppy in Show: Shiba Inu
Aust Ch Yukan Itami No Ko (Anna-Lee Forsberg)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mr Daniel Gilson (NSW)

Runner Up in Group & Junior in Group: Italian Greyhound
Aust Ch Clovelly Freddie Freeloader (Clovelly Kennels)
Baby in Group: Maltese
Soyeux Starlight Dreams (Cristina Goodman)
Minor in Group: Havanese
Edelpark Havna Parti (P Hoole / K Jensen)
Puppy in Group: Pekingese
Chindara Spring Song (N J & D L King)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB: Aust Ch Dalvreck Moondust (Imp UK) (M Chalmers & L Morris)

Havanese
BOB: Aust Ch Cubet Abracadabra (Gail Ransom)
Bitch CC & Minor of Breed: Edelpark Havna Parti (P Hoole / K Jensen)
Baby of Breed: Karyme Ab Initio (Ms Gail Ransom)
Puppy of Breed: Oleala Amaretto (P Hoole / K Jensen)

Italian Greyhound
BOB & Junior of Breed: Aust Ch Clovelly Freddie Freeloader (Clovelly Kennels)
Bitch CC & Minor of Breed: Tuarua Blue Velvet at Clovelly (Imp NZ) (Mr Adam Davidson)
Puppy of Breed: Velvetthistle Moet Chandon (A Steele)

King Charles Spaniel
BOB & Minor of Breed: Aust Ch Kangala Versace (Kerry & Kevin Cannon)

Lowchen
BOB: Aust Ch Amrish Anya (R Chandler / Davis)
Baby of Breed: Aust Ch Tilcha Giorgio Aramani (R Chandler / Davis)

Maltese
BOB & Junior of Breed: Aust Ch Soyeux Star Lord (Cristina Goodman)
Baby of Breed: Soyeux Starlight Dreams (Cristina Goodman)

Papillon
BOB & Junior of Breed: Guilcroft Hugs and Kisses (Pamela and Garth Harding)
Bitch CC: Guilcroft Girls On The Avenue (Pamela and Garth Harding)
Baby of Breed: Guilcroft Laissez Faire (Pamela and Garth Harding)

Pekingese
BOB & Junior of Breed: Aust Ch Chindara Mirror Mirror (L Houghton)
Bitch CC & Puppy of Breed: Chindara Spring Song (N J & D L King)

Pomeranian
BOB: Tupishka Tiddy Temptation (Mrs P Cassidy)

Pug
BOB: Aust Ch Kangala Likidysplitz (Kerry Cannon)
Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Kangala Quality Time (Kerry Cannon)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Deborah Harbin (NSW)

Runner Up in Group & Junior in Group: Fox Terrier (Smooth)
Aust Ch Foxscott Walk The Line (G & J Scott)
Baby in Group: Bedlington Terrier
Piperdene Quantum Leap (Rob Birse & Nathan Jennings)

American Staffordshire Terrier
BOB & Minor of Breed: Aust Ch Newbelle Nitika (Anderson/Sloane)

Bedlington Terrier
Baby of Breed: Piperdene Quantum Leap (Rob Birse & Nathan Jennings)

Border Terrier
BOB: Aust Ch Guilcroft Esprit De Corps (Pamela & Garth Harding)
Bitch CC: Aust Sup Ch Chanpema Roll the Dice (Chanpema Kennels)
Baby of Breed: Guilcroft Kept The Secret (Pamela and Garth Harding)

Fox Terrier (Smooth)
BOB & Junior of Breed: Aust Ch Foxscott Walk The Line (G & J Scott)

Jack Russell Terrier
BOB & Junior of Breed: Aust Ch Mindura My Party Time (Jayne Hawkins)

Scottish Terrier
Bitch CC: Snowscott Vanity Fair (Mrs N Miners)
Junior of Breed: Snowscott News Travels Fast (Mrs N Miners)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Patricia Cutler (NSW)

Best in Group: Cocker Spaniel (American)
Aust Sup Ch Sunfire A Star Is Born (Brian & Maureen Hanley)
Runner Up in Group: Golden Retriever
Aust Sup & NZ Ch Dykinta Take A Chance (Wendy Atkins)
Baby in Group: Weimaraner
Waldewieze Ditto to That at Greywei (Imp NZ) (Greywei Kennels)
Minor in Group: Cocker Spaniel
Tarrendayle Enchanted (Toni Dennis)
Puppy in Group: English Springer Spaniel
Reibey Icehouse (Lesley Cameron & Bob Tindall)
Junior in Group: Brittany
Aust Ch Uwish Tru Blue Aussie Boy (Andrew & Vanessa Bourne)

Brittany
BOB & Junior of Breed: Aust Ch Uwish Tru Blue Aussie Boy (Andrew & Vanessa Bourne)

Cocker Spaniel
Minor of Breed: Tarrendayle Enchanted (Toni Dennis)

Cocker Spaniel (American)
BOB: Aust Sup Ch Sunfire A Star Is Born (Brian & Maureen Hanley)
Dog CC: Aust & NZ Ch Nujax Houdini (Imp UK) (Hanley/Brown/Gray)

English Springer Spaniel
BOB: Aust Ch Coranderrk Designer Label (G and F Quinlan)
Dog CC & Puppy of Breed: Reibey Icehouse (Lesley Cameron & Bob Tindall)

German Shorthaired Pointer
BOB: Fenrik Aces Wild (Susan Brown)
Dog CC: Aust Gr Ch Tealpoint Power Broker (Mrs Susan Brown)
Baby of Breed: Tealpoint Duchess Of York (Mrs S M Brown)
Junior of Breed: Fenrik Aces Wild (Susan Brown)

Golden Retriever
BOB: Aust Sup & NZ Ch Dykinta Take A Chance (Wendy Atkins)

Gordon Setter
BOB: Aust Gr Ch Lochtay Boston Legal (R J and K A Bell)

Labrador Retriever
BOB: Cladaghring Flyn Over Torngat (AI) (Doreen & Sean O'Donnell)
Bitch CC: Cladaghring Skys The Limit (AI) (Doreen & Sean O'Donnell)
Junior of Breed: Banderra Regal Anna (Elizabeth Thomas)

Weimaraner
BOB & Puppy of Breed: Aust Ch Greywei Forget Me Knot (Greywei Kennels)
Baby of Breed: Waldewieze Ditto to That at Greywei (Imp NZ) (Greywei Kennels)

Weimaraner (Long-haired)
BOB: Aust Ch Greywei Back Home Again (Greywei Kennels)
Bitch CC & Junior of Breed: Carnmellis Brooklyn at Greywei (Imp NZ) (Greywei Kennels)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mr Graham Cruse (NSW)

Best in Group: Deerhound
Aust Sup Ch Bhealaich Gotta Luv Me (Melanie Buckley)
Runner Up in Group: Norwegian Elkhound
Aust Sup Ch Halgrove Bondjamesbond (P / K & K McIntyre)
Baby in Group: Petit Basset Griffon Vendeen
Yongyuan I Know I Can Fly (Chris Flood)
Minor in Group: Rhodesian Ridgeback
Lionslea Titanium (AI) (P J Batten)
Puppy in Group: Whippet
Daneson Darcez Artful Dodger (J Stephenson and W Downing)

Afghan Hound
BOB: Aust Ch Tianze Warlock (Bear Paintain)

Basset Hound
BOB: Aust Ch Swede Sun's Trooper (Imp SWD) (John Bink)
Baby of Breed: Earlingford Vegemite (AI) (John Bink)

Beagle
Dog CC: Aust Ch Bayhound True Blue (Paul Orman)
Minor of Breed: Bayhound Amber Ale (Paul Orman)

Bloodhound
BOB: Aust Ch Flushtimes CW Lady of the Lake (Imp SWD) TD (Michelle Ashpole)

Borzoi
BOB & Puppy of Breed: Meldham A Little Bit of Magic (J Piper)

Harrier
BOB & Puppy of Breed: Fellhunters Suzie Q (Buggy & Spilsbury)
Minor of Breed: Fellhunters Love Me Two Times (Buggy & Spilsbury)

Irish Wolfhound
BOB: Aust Ch Wulfgar Zachary (B Paintain)

Norwegian Elkhound
BOB: Aust Sup Ch Halgrove Bondjamesbond (P / K & K McIntyre)
Bitch CC: Aust Gr Ch Halgrove Hilda (P / K & K McIntyre)
Junior of Breed: Am Ch Kamgaard Kutting Edge (Imp USA) (Craig Evans)

Petit Basset Griffon Vendeen
Baby of Breed: Yongyuan I Know I Can Fly (Chris Flood)

Pharaoh Hound
BOB: Lahej SupaNova (AI) (Belinda Mitchell)

Rhodesian Ridgeback
BOB: Aust Ch Kysaridge Cevarda Jupiter RN ET (Helen Mosslar)
Bitch CC: Aust Ch Lionslea Beautiful Dawn (PJ Batten)
Minor of Breed: Lionslea Titanium (AI) (P J Batten)
Puppy of Breed: Lionslea I Spy (Paula Batten)

Saluki
BOB: Aust Ch Farousi al Battal (Anita Langford)

Whippet
BOB & Puppy of Breed: Daneson Darcez Artful Dodger (J Stephenson and W Downing)
Minor of Breed: Jenrana Talk Like That (Jennings & Birse)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Miss Nicole Lane (NSW)

Best in Group: Old English Sheepdog
Aust Sup Ch To-Jo's If I Could Beam Back Time (Imp USA) (Maree Aitchison & Joy Kelley)
Baby in Group: Belgian Shepherd Dog (Tervueren)
Mirribandi Corsini Grayson (AI) (Tracy Glawson)
Minor in Group: Border Collie
Bordalace Wish You Were Here (Alison J Cowin / Nicole & David Bahn)

Australian Cattle Dog
BOB: Aust Gr Ch Warrukadli Farr Rising (Prof Bill Ballard)
Dog CC: Aust Ch Warrukadli Rebellion (Prof Bill Ballard)
Minor of Breed: Avonpark Just Cruizin (K Fisher)

Australian Shepherd
Minor of Breed: Dykinta Take A Good Look (Wendy Atkins)

Belgian Shepherd Dog (Groenendael)
Minor of Breed: Beljekali Groove Like Jaxson (J / C & J Fynmore)

Belgian Shepherd Dog (Tervueren)
Baby of Breed: Mirribandi Corsini Grayson (AI) (Tracy Glawson)

Border Collie
BOB: Aust Sup Ch Bordalace Flash N Dash Pt (Alison J Cowin)
Minor of Breed: Bordalace Wish You Were Here (Alison J Cowin / Nicole & David Bahn)
Junior of Breed: Aust Ch Korella Casta Shadow (Kellie Stanfield)

Collie (Rough)
BOB: Aust Sup Ch Cathkin Seriously Sexy (Gaye Jones & Sharon Power)
Dog CC: Aust Ch Cathkin Howzat (Gaye Jones)

Old English Sheepdog
BOB: Aust Sup Ch To-Jo's If I Could Beam Back Time (Imp USA) (Maree Aitchison & Joy Kelley)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Ms Amanda Huggins (NSW)

Runner Up in Group: Dobermann
Aust Sup Ch Tornadobe The Fire Inside (D & H Bourne)
Baby in Group: St Bernard
Jaygaard Moody Blues (C Innes & T Kelly)
Minor in Group: Samoyed
Aust Ch Kalaska The Knight Of Starz (L Claridge & T Pittman)
Puppy in Group: Shiba Inu
Aust Ch Yukan Itami No Ko (Anna-Lee Forsberg)
Junior in Group: Bullmastiff
Aust Ch Bullsrkool Gift From Above (AI) (Mrs A Pratt)

Bernese Mountain Dog
BOB: Aust Gr Ch Branbern Dark Windsor (Brand / Fisher / Hodgson)

Bullmastiff
BOB & Junior of Breed: Aust Ch Bullsrkool Gift From Above (AI) (Mrs A Pratt)
Dog CC: Aust Ch Bullsrkool De Ja Vu (AI) (Mrs A Pratt)

Dobermann
BOB: Aust Sup Ch Tornadobe The Fire Inside (D & H Bourne)

German Pinscher
BOB: Am Ch Nevars Man On A Mission (Imp USA) (N Sheeran & D Etchells)

Rottweiler
BOB & Junior of Breed: Aust Ch Rotteln Fire Starter (Lee Fletcher)

Samoyed
BOB & Minor of Breed: Aust Ch Kalaska The Knight Of Starz (L Claridge & T Pittman)

Shiba Inu
BOB & Puppy of Breed: Aust Ch Yukan Itami No Ko (Anna-Lee Forsberg)
Dog CC: Aust Ch Morningstar Kurokoma Go Yukan Sou (Imp USA) (Anna-Lee Forsberg)

St Bernard
BOB: Lusanne Xerox Kid (Imp NZ) (Judith Brunton)
Baby of Breed: Jaygaard Moody Blues (C Innes & T Kelly)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mr Barry Woodburn (NSW)

Best in Group: Poodle (Miniature)
Aust Gr Ch Westpriors Black Dondino (K J & P Hopkins / J & C Missen)
Baby in Group: Japanese Spitz
Mannerking Oh What A Night (Debbie King)
Minor in Group: Chow Chow
Sherae Pink Mist N Willows (Gooding/Thompson)
Puppy in Group: Keeshond
Rymiska Grand Duke (Tracey Parker)

Chow Chow
BOB: Aust Ch Sherae Kabura Moot (D Gooding & N Thompson)
Bitch CC & Minor of Breed: Sherae Pink Mist N Willows (Gooding/Thompson)

Dalmatian
BOB: Aust Ch Trudals Absolutely Fabulous (S & B Barr)

French Bulldog
BOB: Lavishcav Terry Bear (S & D Carter)
Bitch CC & Minor of Breed: DAccord Madame Coquette (Kim Moorey)

Japanese Spitz
BOB: Aust Ch Mannerking Eclipse (Rex Blatch)
Dog CC: Aust Ch Mannerking Dare Devil (Rex Blatch)
Baby of Breed: Mannerking Oh What A Night (Debbie King)
Junior of Breed: Mannerking Outrangeous Fortune (Debbie King)

Keeshond
Puppy of Breed: Rymiska Grand Duke (Tracey Parker)

Poodle (Miniature)
BOB: Aust Gr Ch Westpriors Black Dondino (K J & P Hopkins / J & C Missen)

Shih Tzu
BOB: Beltzu Headline News (B Heerseem & M Obrien)
Minor of Breed: Beltzu Don't Stop Believing (B Heerseem & M Obrien)