Bathurst A H & P Association Inc (NSW)

Date of Show : 14-Apr-2013 (Sunday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Ms Jacqui Weekes (VIC)

Best in Show & Open in Show: Dalmatian
Aust Sup Ch Sprintaway Chief Cheroke (Louanne & Mat Donald)
Runner Up in Show: Shetland Sheepdog
Aust Sup Ch Shelmanna Zulu Prince (JL Docksey)
Baby in Show: American Staffordshire Terrier
Ironklad Bark At The Moon (K Oseckas)
Puppy in Show: Bedlington Terrier
Aust Ch Kayrs Crackerjack (K D/ K & M J Robinson)
Intermediate in Show: Lagotto Romagnolo
Aust Sup Ch Kebro Dantes Inferno (Keith Robinson)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Ms Jacqui Weekes (VIC)

Puppy in Group: English Toy Terrier (Black and Tan)
Aust Ch Sasndash Jack O Diamonds (J C and Mrs S J Wills)
Junior in Group: English Toy Terrier (Black and Tan)
Sasndash Black Velvet (Mr J C and Mrs S J Wills)

Australian Silky Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Hautchien Walking On Sunshine (Rosedale Kennels & Mrs N F Walker)
R/UP BOB & Bitch CC: Aust Ch Bedafareal River Song (Rosedale Kennels & Mrs N F Walker)
Minor of Breed: Rosedale Smokey Mountain (Rosedale Kennels& Mrs N F Walker)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Cavalierlove Pollys Pride (Sue Donahue & Bob Boyce)
Puppy of Breed: Elfking Against All Odds (Chris Darwen)

Chinese Crested Dog
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Karakush Puffen Up Princess (G Cleland / L & H Gibson)

English Toy Terrier (Black and Tan)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Sasndash Jack O Diamonds (J C and Mrs S J Wills)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Sasndash Ebonyngold (Mrs L Rattray)
Minor of Breed: Aust Ch Sasndash Black Platinum (J C & S J WIlls)
Junior of Breed: Sasndash Black Velvet (Mr J C and Mrs S J Wills)

Griffon Bruxellois
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Raweke Apple Cider (J Wistuba & M Parker Brien)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Paris Starry Starry Night (Imp NZ) (J Wistuba & M Parker Brien)

King Charles Spaniel
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Marsward Move On Up (Imp USA) (C Rodrigues)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Wilsight Red Dash (C Rodrigues)

Maltese
Puppy of Breed: Erintoi Sno Kisses (J L Sheppard)

Papillon
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Mondelise Hot Gossip (S Macfarlane)
Baby of Breed: Pompillon Neverending Luck (Di Cavanagh)

Pomeranian
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Neadthav The Grat Dane (IID DEN) (Ms S Barrington-Rowe & Mr B Abraham)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Ms Jacqui Weekes (VIC)

Best in Group & Puppy in Group: Bedlington Terrier
Aust Ch Kayrs Crackerjack (K D/ K & M J Robinson)
Runner Up in Group & Open in Group: American Staffordshire Terrier
Aust Ch Amstarfx Perfect Crime (K Oseckas & B Stark)
Baby in Group: American Staffordshire Terrier
Ironklad Bark At The Moon (K Oseckas)
Minor in Group: American Staffordshire Terrier
Portizon Jewel Of Indiana (Rachel Harrison)
Junior in Group: Fox Terrier (Smooth)
Aust Ch Riverlands Mr Brownstone (Kelly Hooper)
Intermediate in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Numoon Devils Romance (K Snerling)
Aust Bred in Group: Cairn Terrier
Aust Sup Ch Joymont Shaken Not Stirred (Liz Mansfield & Cathy Scotton)

American Staffordshire Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Amstarfx Perfect Crime (K Oseckas & B Stark)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Portizon Jewel Of Indiana (Rachel Harrison)
Baby of Breed: Ironklad Bark At The Moon (K Oseckas)
Intermediate of Breed: Aust Ch Amvantage Sundance Arizona (Rachel Harrison)

Australian Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Rebelglen Blue Vagabond (Kevin Heald)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Shandrys Im A Jezabel (Imp NZ) (Kevin Heald)

Bedlington Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Kayrs Crackerjack (K D/ K & M J Robinson)

Cairn Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Joymont Shaken Not Stirred (Liz Mansfield & Cathy Scotton)

Fox Terrier (Smooth)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Riverlands Mr Brownstone (Kelly Hooper)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Emelpee Please Explain (Kelly Hooper)
Baby of Breed: Aust Ch Emelpee Electric Blue (Kelly Hooper)

Jack Russell Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Whatajack Rebel (J Purss & C Walker)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Whatajack Grand Elegance (Garry Butler)
Minor of Breed: Aust Ch Lemosa Lady Bella (P & A Jones)
Puppy of Breed: Aust Ch Riverlands Super Nova (Kelly Hooper)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Jewelhart NumoonDiablo (K Snerling & N Worth)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Numoon Devils Romance (K Snerling)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Janice Campbell (VIC)

Best in Group & Aust Bred in Group: Cocker Spaniel (American)
Aust Sup Ch Harlmor Rumor Hazit (H Roberts & C Camara)
Baby in Group: Cocker Spaniel
Tarrendayle A Kiss From A Rose (Toni Dennis)
Puppy in Group: Cocker Spaniel (American)
Sunfire Time To Star (H Roberts & P Grutzner)
Intermediate in Group: Lagotto Romagnolo
Aust Sup Ch Kebro Dantes Inferno (Keith Robinson)

Cocker Spaniel
BOB and Dog CC: Aust Ch Bellebriar New Time (Mrs A Hatherly)
Baby of Breed: Tarrendayle A Kiss From A Rose (Toni Dennis)

Cocker Spaniel (American)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Harlmor Rumor Hazit (H Roberts & C Camara)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Sunfire Time To Star (H Roberts & P Grutzner)

English Setter
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Eireannmada Corpus Christi (Dee Jones & Greg Browne)

Flat Coated Retriever
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Decarissa Black Wizard (J W & I Aarts)
R/UP BOB & Bitch CC: Decarissa Narnia Deligth (J W & L Aarts)

German Shorthaired Pointer
BOB and Dog CC: Am / Can & Aust Ch Hunterspride The Canadian Way (Imp CAN) (Moruada Kennels)
Minor of Breed: Moruada Standing Ovation (S Wright & T Taylor)

German Wirehaired Pointer
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Gr Ch Hotwyr No Bizniz Like Show Bizniz (Fiona Dempster)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Hotwyr Game Ov Thrones (AI) (Fiona Dempster/Rae Bank)

Hungarian Wirehaired Vizsla
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Rugalmas Kevron Dr Blackwell (Rugalmas Knls)

Lagotto Romagnolo
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Kebro Dantes Inferno (Keith Robinson)

Nova Scotia Duck Tolling Retriever
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Tarshona Mega Mind (David Jones)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Aprilraine Georgia Rose (Therese Kropman)
Baby of Breed: Aust Ch Ptolomy Nordic Valkyrie (T Kropman / J Ireland / S Gee)

Weimaraner (Long-haired)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Grausturm The Smoking Cowboy (Norman Speed)
R/UP BOB & Minor of Breed: Aust Ch Wynwhisper Wicked (LH) (Bronwyn Gaywood)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Janice Campbell (VIC)

Best in Group & Open in Group: Deerhound
Aust Sup Ch Bhealaich Gotta Luv Me (Melanie Buckley)
Runner Up in Group: Saluki
Aust Sup Ch Baghdad A Miss Demeanor (Paula Bockman Chato and Lyndell Ackerman)
Baby in Group: Whippet
Beauroi Blame It Onth Reign (T & J McNeill)
Minor in Group: Deerhound
Aust Ch Fyrth Herding Cats (Ms M Buckley)
Puppy in Group: Dachshund (Miniature Long Haired)
Aust Ch Briala Bourne Supemacy (L Stevens)
Intermediate in Group: Dachshund (Miniature Long Haired)
Aust Ch Selkris Dakota Knight (L K Stevens)
Aust Bred in Group: Dachshund (Miniature Long Haired)
Aust Sup Ch Briala Frank N Fearless (Linda Stevens)

Basset Hound
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Yarramba Penny Lane (W & G Tape)
Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Yarramba Every Which Way (Mr W & Mrs G Tape)

Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Briala Frank N Fearless (Linda Stevens)
Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Briala Bourne Supemacy (L Stevens)
Minor of Breed: Selkris Honey Gold (Ms J & J Phillips)
Intermediate of Breed: Aust Ch Selkris Dakota Knight (L K Stevens)

Deerhound
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Bhealaich Gotta Luv Me (Melanie Buckley)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Fyrth Herding Cats (Ms M Buckley)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Rijstone Noble Performance (Michelle Westwood)

Saluki
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Baghdad A Miss Demeanor (Paula Bockman Chato and Lyndell Ackerman)

Whippet
Baby of Breed: Beauroi Blame It Onth Reign (T & J McNeill)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Janice Campbell (VIC)

Best in Group & Open in Group: Shetland Sheepdog
Aust Sup Ch Shelmanna Zulu Prince (JL Docksey)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Bearded Collie
Aust Sup Ch Stylwise Dizzee Rascal HT (Jessica Buckley)
Baby in Group: Collie (Rough)
Vedamea Toil N Trouble (Mr B & Mrs LC Ryan / T Ryles)
Minor in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Coondarby Diamonds R Forever (A L & B G Lewis)

Australian Cattle Dog
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Melcathra King Ofthmountain (S Nicholas)
Puppy of Breed: Welbeblue Good Things in Life (L Hamilton)
Junior of Breed: Welbeblue Blue Cavier (Stephen Nicholas)
Aust Bred of Breed: Aust Ch Melcathra She Shines (S Nicholas)

Australian Kelpie
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Goodwill Limelight (Therese Kropman)
R/UP BOB & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Suthenskys Single N Luvn It (Lee-Anne Symonds)
Bitch CC: Aust Gr Ch Suthenskys Satisfaction HT (Lee-Anne Symonds)
Puppy of Breed: Ilomann Red Warratah (Lee-Anne Symonds)
Intermediate of Breed: Aust Ch Kla Simply Dare To Dream (Gai Lewis & Therese Kropman)

Australian Shepherd
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Blueamble Stelaluna (Mr A & Mrs J Lamberton)
Baby of Breed: Rozate Onekiss Closer ToHeaven (Mrs D Masters)

Bearded Collie
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Stylwise Dizzee Rascal HT (Jessica Buckley)

Border Collie
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Goodwill Im a Happy Guy (Therese Kropman)

Briard
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Aubrey's French Kiss (Imp NZ) (D & J M Bartley)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Tiahart Hellene (D & JM Bartley)

Collie (Rough)
Baby of Breed: Vedamea Toil N Trouble (Mr B & Mrs LC Ryan / T Ryles)

German Shepherd Dog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Freevale Chaos In Pink (M & C Morris / Ms D Martin)

German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Freevale Double The love (Debbie Martin)

Shetland Sheepdog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Shelmanna Zulu Prince (JL Docksey)
Minor of Breed: Beauideal Starr Attraction (J L Docksey)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Coondarby Diamonds R Forever (A L & B G Lewis)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Ms Jacqui Weekes (VIC)

Best in Group & Open in Group: Akita
Am & Aust Ch Dream Hi's Foreign Affair (Imp USA) (Tabatha Buckley & Lori Rickard)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Shiba Inu
Aust Ch Yukan Go Yamamoto San (AI) (Anna-Lee Forsberg)
Baby in Group: Akita (Japanese)
Aust Ch FireAndMist Shooting Star (Ms S Lowe)
Puppy in Group: Shiba Inu
Aust Ch Yukan No Tenichi Go Ryu (AI) (Anna-Lee Forsberg)
Junior in Group: Dobermann
Aust Ch Tornadobe Duke Of Earl (Imp NZ) (R Williamson & C Matheson / D & H Bourne)

Akita
BOB, Dog CC & Open of Breed: Am & Aust Ch Dream Hi's Foreign Affair (Imp USA) (Tabatha Buckley & Lori Rickard)

Akita (Japanese)
Baby of Breed: Aust Ch FireAndMist Shooting Star (Ms S Lowe)

Bernese Mountain Dog
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Atthecove Anneliese (Robyn Keen)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Von der Bernessehof Amigo (Imp) (Robyn Keen)

Boxer
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Kaztornic Aces High (J Strachen & K Oliver)
Baby of Breed: Boxberry Cant B Beaten (Norman Speed)

Bullmastiff
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Brinkybull Wilfys Lad (AI) (S Brinkworth)

Dobermann
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Tornadobe Duke Of Earl (Imp NZ) (R Williamson & C Matheson / D & H Bourne)

German Pinscher
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Ravenred Soo Smooth (Anne Machan)

Neapolitan Mastiff
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Guerriera Sophia Loren (Klaus & Nancy Keck)

Rottweiler
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Gr Ch Zalapa Son Of A Gun (D Borg & M Krueger)

Samoyed
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Aldonza Spirit of the Tiger (Margarite Frost)

Schnauzer
Baby of Breed: Montkhan Lord Of The Dance (J T Jackson)

Shiba Inu
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Yukan Go Yamamoto San (AI) (Anna-Lee Forsberg)
R/UP BOB & Puppy of Breed: Aust Ch Yukan No Tenichi Go Ryu (AI) (Anna-Lee Forsberg)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Yukan Itami No Ko (Anna-Lee Forsberg)

Siberian Husky
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Chalariz Forever Frozen (AI) (C & J Chalkiotis)
Dog CC: Aust Ch Chalariz Frozen In Time (AI) (C & J Chalkiotis)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Ms Jacqui Weekes (VIC)

Best in Group & Open in Group: Dalmatian
Aust Sup Ch Sprintaway Chief Cheroke (Louanne & Mat Donald)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: French Bulldog
Aust Ch Jonhah Taj Burrows (Sheridan Ledger & Dean Paine)
Puppy in Group: French Bulldog
Aust Ch Jonhah Jimmie Johnson (Sheridan Ledger & Dean Paine)
Junior in Group: Dalmatian
Paceaway Sabari (Louanne & Mat Donald)
Intermediate in Group: Keeshond
Aust Ch Ryfrost Sniff Ya Later (E & R Ryan)

Boston Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Zelos Boston Legal (D Norquay)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Zareba The Enchanted Angel (Deby Norquay)

Dalmatian
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Sprintaway Chief Cheroke (Louanne & Mat Donald)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Sprintaway Shakiera (Louanne & Mathew Donald)
Junior of Breed: Paceaway Sabari (Louanne & Mat Donald)

French Bulldog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Jonhah Taj Burrows (Sheridan Ledger & Dean Paine)
R/UP BOB & Puppy of Breed: Aust Ch Jonhah Jimmie Johnson (Sheridan Ledger & Dean Paine)

Keeshond
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Ryfrost Sniff Ya Later (E & R Ryan)
Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Ryfrost Maggie May (Mr E & Mrs R Ryan)

Poodle (Miniature)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Crosswynds Serendipity (Margaret Goodfellow and Tracy Hood)

Schipperke
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Breogan Highwaytoa Black Panda (Helen Rixon)

Tibetan Terrier
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Tibetoes Look at Me No NV (Pamela Ellis)