Hawkesbury District Agricultural Association (NSW)

Date of Show : 19-Apr-2013 (Friday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Miss Susan Rose (NSW)

Best in Show & Open in Show: Shetland Sheepdog
Aust Sup Ch Shelmanna Zulu Prince (JL Docksey)
Baby in Show: Jack Russell Terrier
Covejack Sea Sprite (Jayne Hawkins)
Minor in Show: Schnauzer (Miniature)
Montkhan Blade Runner (F B & A D Anderson)
Junior in Show: Siberian Husky
Aust Sup Ch Arcticpalace Miami Goddess (Craig & Robyn Foster)
Intermediate in Show: Golden Retriever
Aust Ch Harvikgold Storm Breaker (D & V Harris / J / F & B Hession)
Aust Bred in Show: Cairn Terrier
Aust Sup Ch Joymont Shaken Not Stirred (Liz Mansfield & Cathy Scotton)
Open Neuter in Show: Airedale Terrier
Aust Sup & Neut Ch Belltirna Believeitornot (Susan A Jolly & Wayne Lewis)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mr Joseph Daidone (NSW)

Runner Up in Group: Havanese
Aust Gr Ch Hashki Little Bear (Mr P Williams)
Puppy in Group: Pug
Aust Ch Kangala You Cant Stop Th Music (Colin Seymour)
Junior in Group: Pug
Aust Ch Kabova Girls N Guns (J Williams)
Intermediate in Group: Italian Greyhound
Aust Ch Angelini April In Paris (Mrs B De Santi)

Australian Silky Terrier
BOB & Bitch CC: Aust Ch Bedafareal River Song (Rosedale Kennels & Mrs N F Walker)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Hautchien Walking On Sunshine (Rosedale Kennels & Mrs N F Walker)
Minor of Breed: Rosedale Aussie Legend (Rosedale Kennels& Mrs N F Walker)

Bichon Frise
Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kelzarki Divine Mystery (L Bradney / T Tancred / P Page)

Cavalier King Charles Spaniel
Baby of Breed: Cavalierlove To Be Boss (Sue Donahue)

Havanese
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Hashki Little Bear (Mr P Williams)
Baby of Breed: Aust Ch Hashki Kamikaze Kid (P Williams)

Italian Greyhound
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Angelini April In Paris (Mrs B De Santi)

Miniature Pinscher
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Yaramanlodge Country charm (Barbara Smith)
Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Yaramanlodge Touch Of Gold (Barbara Smith)
Aust Bred of Breed: Silverino As Good As It Gets (Barbara Smith)

Pekingese
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Notron Angel Eyes (Norman Porter & Tony Tau)
R/UP BOB & Puppy of Breed: Aust Ch Notron Fashion and Fame (Norman Porter & Tony Tau)

Pug
Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Kabova Girls N Guns (J Williams)
Puppy of Breed: Aust Ch Kangala You Cant Stop Th Music (Colin Seymour)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Miss Susan Rose (NSW)

Runner Up in Group: Fox Terrier (Smooth)
NZ & Aust Ch Laurelton Touch of Destiny (Imp NZ) (S Evans / J & L Rowles)
Baby in Group: Jack Russell Terrier
Covejack Sea Sprite (Jayne Hawkins)
Minor in Group: Staffordshire Bull Terrier
Jaybeecee Whataneiffel (Kylie Smallwood)
Aust Bred in Group: Cairn Terrier
Aust Sup Ch Joymont Shaken Not Stirred (Liz Mansfield & Cathy Scotton)
Open Neuter in Group: Airedale Terrier
Aust Sup & Neut Ch Belltirna Believeitornot (Susan A Jolly & Wayne Lewis)

Airedale Terrier
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Sup & Neut Ch Belltirna Believeitornot (Susan A Jolly & Wayne Lewis)

American Staffordshire Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Multi Ch Orion Red Mist King Of Rings (Imp SRB) (J Martiniello)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Amstafican Return Of D Goddess (Adrian Martiniello)

Cairn Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Joymont Shaken Not Stirred (Liz Mansfield & Cathy Scotton)

Fox Terrier (Smooth)
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ & Aust Ch Laurelton Touch of Destiny (Imp NZ) (S Evans / J & L Rowles)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Emelpee Please Explain (Kelly Hooper)
Baby of Breed: Aust Ch Emelpee Electric Blue (Kelly Hooper)

Fox Terrier (Wire)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Kinnego Irish Lass (Mr K Lucas)

Jack Russell Terrier
R/UP BOB & Open of Breed: NZ Ch Aidan Bayleys N Ice (Imp NZ) (Kelly Hooper)
Dog CC: Aust Ch Ozjack No Regrets (Bob Purss)
Baby of Breed: Covejack Sea Sprite (Jayne Hawkins)
Puppy of Breed: Aust Ch Riverlands Super Nova (Kelly Hooper)
Aust Bred of Breed: Aust Ch Ozjack Billie Jean (Bob Purss)

Staffordshire Bull Terrier
R/UP BOB: Aust Ch Tykabul Black Caviar (Kylie Smallwood)
Minor of Breed: Jaybeecee Whataneiffel (Kylie Smallwood)
Puppy of Breed: Stafforce Brindle Babe (Kim Sammut)
Junior of Breed: Aust Ch Vanstaff Hardyakka (K Hopkins / C & A Vankleeff)
Neuter BOB: Aust Ch Southstock Eternal Magic (Ms C Rea)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Patricia Cutler (NSW)

Best in Group & Intermediate in Group: Golden Retriever
Aust Ch Harvikgold Storm Breaker (D & V Harris / J / F & B Hession)
Runner Up in Group: Weimaraner
Aust Ch Ashlaren High Calibre (N Greig & B Turner)
Baby in Group: Weimaraner
Ashlaren Hooked On Hudson (N Greig & E Knox)
Minor in Group: Hungarian Wirehaired Vizsla
Aust Ch Rugalmas Kevron Dr Blackwell (Rugalmas Knls)
Puppy in Group: English Springer Spaniel
Aust Ch Reibey Premiere Downunder (AI) (S Lancaster & G Render)
Junior in Group: Golden Retriever
Moondust Glenlivit (Imp NLD) (Marlow Magnayon & Jonathon Nash)
Aust Bred in Group: Cocker Spaniel (American)
Aust Ch Heyyou Look At What I Started (Miss R M Hawkins)
Open in Group: Weimaraner
Aust Gr Ch Carnmellis Jovita Ashlaren (Imp NZ) (David Hall)
Open Neuter in Group: Golden Retriever
Aust Neut Ch Goldtreve Dream Weaver (Margot Stuckey)

Brittany
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Am Ch & Aust Gr Ch Magicbrit Lotties Dream (Peter Marsh)

Cocker Spaniel
BOB & Bitch CC: Aust Ch Kerbalea Krazy Little Thing (G Love / K Hutt & S McFadden)
Dog CC: Glenbriar Electric Blue (S M McFadden)
Puppy of Breed: Aust Ch Bolwarra Inspire (Megan Markotany / J & R Hughes)

Cocker Spaniel (American)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Heyyou Look At What I Started (Miss R M Hawkins)

English Springer Spaniel
Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Azucroft Zafirah (Mrs J Meadows)
Puppy of Breed: Aust Ch Reibey Premiere Downunder (AI) (S Lancaster & G Render)
Junior of Breed: Asudo Hello Delicious (Joanne Meadows)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Harvikgold Storm Breaker (D & V Harris / J / F & B Hession)
R/UP BOB & Junior of Breed: Moondust Glenlivit (Imp NLD) (Marlow Magnayon & Jonathon Nash)
Bitch CC: Aust Gr Ch Dykinta Devine Right (Debra Stubbings)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Goldtreve Dream Weaver (Margot Stuckey)

Hungarian Wirehaired Vizsla
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Rugalmas Kevron Dr Blackwell (Rugalmas Knls)

Nova Scotia Duck Tolling Retriever
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Glenmave Destination Unknown (Nicola Robson)

Weimaraner
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Ashlaren High Calibre (N Greig & B Turner)
R/UP BOB & Open of Breed: Aust Gr Ch Carnmellis Jovita Ashlaren (Imp NZ) (David Hall)
Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Amarige Dorians Flame (AI) (L Butler / R & M Johnson / S Norbury)
Baby of Breed: Ashlaren Hooked On Hudson (N Greig & E Knox)

Weimaraner (Long-haired)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Grausturm The Smoking Cowboy (Norman Speed)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Mycroft Meadow Lark (Sylvia Brackman)
R/UP BOB & Puppy of Breed: Mycroft Mountain Willow (Sylvia Brackman)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Lyn Brand (NSW)

Baby in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Lowender Santa Monica (Paul Bevins)
Intermediate in Group: Norwegian Elkhound
Am & Aust Ch Kamgaard Kutting Edge (Imp USA) (Craig Evans)
Open Neuter in Group: Beagle
Aust & Neut Ch Casalbeau Clarendon (Barbara Taylor)

Beagle
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kemasu Prince Marco Polo (AI) (Barbara Taylor)
R/UP BOB & Bitch CC: Aust Ch Kemasu Princess Fairskye (Barbara Taylor)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Casalbeau Clarendon (Barbara Taylor)

Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Zyzeal Wrathofhades (McMaster/Moore)
Aust Bred of Breed: Aust Ch Wadadaky Athena By The Sea (A I & P M McMaster)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Lowender Las Collinas (Paul F Bevins)
Baby of Breed: Lowender Santa Monica (Paul Bevins)

Irish Wolfhound
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Greycroft Tullamore Knight (J K McKay & M Patison)

Norwegian Elkhound
Intermediate of Breed: Am & Aust Ch Kamgaard Kutting Edge (Imp USA) (Craig Evans)

Petit Basset Griffon Vendeen
R/UP BOB & Intermediate of Breed: Aust Ch Rokeena Man After Midnight (R J & Y T Lauder / R J & R J Wallis)
Puppy of Breed: Aust Ch Rokeena Addicted To Love (R J & Y T Lauder)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Lynette Brown (NSW)

Best in Group & Open in Group: Shetland Sheepdog
Aust Sup Ch Shelmanna Zulu Prince (JL Docksey)
Baby in Group: German Shepherd Dog
Freevale Peek A Boo (M & C Morris)
Puppy in Group: German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
Aust Ch Rimerini Always N Forever (Megan Porter)

Australian Cattle Dog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Melcathra King Ofthmountain (S Nicholas)
R/UP BOB & Junior of Breed: Aust Ch Turrella Red Flaming Tiger (Cheryl Edwards)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Turrella Blue Spanishfly (Cheryl Edwards)
Puppy of Breed: Turrella Blue Spanish Panther (Cheryl Edwards)
Intermediate of Breed: Littlefields All That Jazz (D & J Van Acquoy)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Turrella Queen O Hearts (Cheryl Edwards)

Australian Kelpie
BOB & Bitch CC: Aust Ch Kla Simply High Class (J Spacek)
Puppy of Breed: Ilomann Red Warratah (Lee-Anne Symonds)
Neuter BOB: Neut Ch Kla Simply My Pal (J Spacek)

Bearded Collie
BOB & Bitch CC: Bonibraes Mad About You (Beatriz Insausti)

Border Collie
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Ingenue Chicago Girl (Gail Ingersoll)

Collie (Rough)
Baby of Breed: Vedamea Toil N Trouble (Mr B & Mrs LC Ryan / T Ryles)

German Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Rubysway Passion Pop (Gail & Danielle Edmunds)
R/UP BOB & Intermediate of Breed: Aust Ch Rubysway Cause Im Bindi (Gail & Danielle Edmunds)
Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Rubysway Rocky Road (G & D Edmunds)
Baby of Breed: Freevale Peek A Boo (M & C Morris)
Puppy of Breed: Rubysway Little Miss Trouble (Gail & Danielle Edmunds)

German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Rimerini Always N Forever (Megan Porter)

Shetland Sheepdog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Shelmanna Zulu Prince (JL Docksey)
Minor of Breed: Beauideal Starr Attraction (J L Docksey)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Pauline Hartwell (NSW)

Best in Group & Aust Bred in Group: Rottweiler
Aust Ch Rotteln Fire Starter (Lee Fletcher)
Runner Up in Group & Junior in Group: Siberian Husky
Aust Sup Ch Arcticpalace Miami Goddess (Craig & Robyn Foster)
Baby in Group: Boxer
Oleala Hide N Seek (Jensen/Hoole/Kelly)
Minor in Group: Schnauzer (Miniature)
Montkhan Blade Runner (F B & A D Anderson)
Puppy in Group: Bernese Mountain Dog
Aust Ch Atthecove Anneliese (Robyn Keen)
Open Neuter in Group: Schnauzer (Miniature)
Aust Neut Ch Montkhan Born To Be Wild (F B & A D Anderson)

Akita (Japanese)
Baby of Breed: Aust Ch FireAndMist Shooting Star (Ms S Lowe)

Bernese Mountain Dog
BOB & Bitch CC: Aust Ch Branbern Royal Spy PT (Beatriz Insausti)
R/UP BOB & Puppy of Breed: Aust Ch Atthecove Anneliese (Robyn Keen)
Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Von der Bernessehof Amigo (Imp) (Robyn Keen)

Boxer
Baby of Breed: Oleala Hide N Seek (Jensen/Hoole/Kelly)
Puppy of Breed: Alonot Mississippi Gambler (Margaret Aldous)

Dogue de Bordeaux
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Deauxrogue Nemesis (Deauxrogue / Beaurumba)

German Pinscher
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Ravenred Soo Smooth (Anne Machan)

Neapolitan Mastiff
R/UP BOB and Dog CC: Aust Ch Heavensgate Eduardo (R Bridges)

Portuguese Water Dog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Arcticpalace Bobbin Inda Ocean (C & R Foster)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Arcticpalace Offshore Angel (C & R Foster)
Baby of Breed: Arcticpalace Waltzing Waves (C & R Foster)

Rottweiler
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Rotteln Fire Starter (Lee Fletcher)
Baby of Breed: Treverhund Django (Deborah Thomas)
Open of Breed: Aust Ch Rotteln Enuff Said (L & S T Fletcher)

Schnauzer
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Treuliebe Mr Bo Jangles (K Burge / S & S Foote)
Baby of Breed: Aust Ch Montkhan Classic Calypso (Karen Burge)

Schnauzer (Miniature)
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Montkhan Blade Runner (F B & A D Anderson)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Montkhan Close Encounters (F B & A D Anderson / E Gallagher)
Junior of Breed: Aust Ch Colebrook Flip Of The Coin (R & N E Inglis)
Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Montkhan Born To Be Wild (F B & A D Anderson)

Siberian Husky
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Sup Ch Arcticpalace Miami Goddess (Craig & Robyn Foster)
Dog CC & Open of Breed: Aust Ch UtopiaLand Show Me ET (D Lan & K Lucas)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Sup & Neut Ch Arcticpalace Snow Crystal (C & R Foster)

St Bernard
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Toffe Loffe's Just The Way You Are (Imp NWY) (Mr C Innes & Ms T Kelly)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Summervogel Midnite In Chelsea (Mr C Innes & Ms T Kelly)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mr Barry Woodburn (NSW)

Baby in Group: Japanese Spitz
Daesdaemar Fables And Fantasys (Amanda Huggins)
Minor in Group: Keeshond
Aust Ch Ryfrost Maggie May (Mr E & Mrs R Ryan)
Puppy in Group: Shih Tzu
Shaddle Roman Reloaded (Mr J Landrelli)
Aust Bred in Group: Boston Terrier
Aust Gr Ch Zelos Boston Legal (D Norquay)
Open Neuter in Group: Japanese Spitz
Neut Ch Tenkashiro Momo Sylver (Denise M Sylvester)

Boston Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Zelos Boston Legal (D Norquay)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Zareba The Enchanted Angel (Deby Norquay)

British Bulldog
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Headshot Special Edition (Lisa & Graham Robinson)
Puppy of Breed: Aust Ch Headshot First Edition (Lisa & Graham Robinson)

Great Dane
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Ikatchn Showpiece (Kirsty McLaughlin)
Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Jazzebella S'Dansk Hot Stuff (AI) (Mrs Julie Hyde)
Baby of Breed: Stordansk Davincis Aria (AI) (Mrs Julie Hyde)
Junior of Breed: Barghest Mums Little Angel (Ms R & Mr B Donnelly)
Intermediate of Breed: Great Bels Jersey (Imp DEN) (Kirsty McLaughlin)

Japanese Spitz
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Daesdaemar Its A Love Story (Amanda Huggins)
R/UP BOB: Aust Ch Tenkashiro Sylver Lightening (Denise Sylvester)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Amaranthine Spoonful O Sugar (Denise M Sylvester)
Baby of Breed: Daesdaemar Fables And Fantasys (Amanda Huggins)
Junior of Breed: Tenkashiro Sylver Aussie Banjo (Denise M Sylvester)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Neut Ch Tenkashiro Momo Sylver (Denise M Sylvester)

Keeshond
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Ryfrost Sniff Ya Later (E & R Ryan)
Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Ryfrost Maggie May (Mr E & Mrs R Ryan)

Shih Tzu
BOB & Bitch CC: Shaddle Throw Me Your Locks (Joel Landrelli)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Shaddle Roman Reloaded (Mr J Landrelli)