Fremantle Dog Club & Canine Stewards Association of WA (WA)

Date of Show : 10-Aug-2013 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Marie Merchant (SA)

Best in Show & Open in Show: Cocker Spaniel (American)
Aust Sup Ch Staryanks Raindrops On Roses (Paul & Debbie Wilkes)
Runner Up in Show: Afghan Hound
Aust Sup Ch Dzum The Classic Red (Margaret Patterson)
Baby in Show: Newfoundland
Happybear Romancing Thstone (Miss N Ryan)
Puppy in Show: Lakeland Terrier
Aust Ch Hollylake A Cut Above (Liz Walmsley & Rita Hayes)
Intermediate in Show: Welsh Springer Spaniel
Aust Ch Goldmaid Perfect Storm (Julie & David Hiscott)
State Bred in Show: Rottweiler
Aust Sup Ch Gelderland Endless Rumours ET (Mrs Carla van Verseveld)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mr Robert Lucas (NSW)

Best in Group & Open in Group: Chihuahua (Long Coat)
NZ & Aust Sup Ch El Toro Chips Off Old Block (Imp NZ) (P & E Chandler)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Papillon
Amberlindz Eloise (Brian Bell)
Baby in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Cavashon The Dark Knight (J Vaughan- Davies & Kym Brooksby)
Puppy in Group: Maltese
Aust Ch Pender Gives Me Goosebumps (Kym Prendergast)

Cavalier King Charles Spaniel
Baby of Breed: Cavashon The Dark Knight (J Vaughan- Davies & Kym Brooksby)

Chihuahua (Long Coat)
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ & Aust Sup Ch El Toro Chips Off Old Block (Imp NZ) (P & E Chandler)
Puppy of Breed: Pelischa First Class (P & E Chandler)

Chihuahua (Smooth Coat)
Baby of Breed: Norpeti Sweet Dreams (Ivy L Crockford)
State Bred of Breed: Norpeti Prince Rondo (I L Crockford)

Chinese Crested Dog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Mohawk Promise Of Gold (Miss L E Barnes)
Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Mohawk Hot Hair (Miss L E Barnes)

Italian Greyhound
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tunamara Zamiel (C Scott)
Junior of Breed: Tunamara Raves On (C Scott)

Maltese
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Pender Gives Me Goosebumps (Kym Prendergast)

Miniature Pinscher
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Sup Ch Callme In Control (Steve Rhodes)

Papillon
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Amberlindz Eloise (Brian Bell)
R/UP BOB & Minor of Breed: Amberlindz Chantillee Lace (Maureen Doohan)
Dog CC & Open of Breed: Amberlindz Regal Robbie (B F Bell)

Pug
BOB, Dog CC & Open of Breed: Claripugs Mathematician (Imp UK) (Ms V Hamilton)
R/UP BOB & Aust Bred of Breed: Midgnvic The Don (Miss V Hamilton)
Bitch CC: Aust Ch Toorork Crossing Bridget (Deborah & Darryl Barker)
Minor of Breed: Midgnvic Mamma Mia (Vicky Hamilton)
Puppy of Breed: Toorork Joe King (Deborah & Darryl Barker)
Junior of Breed: Wendiming Lady Sings The Blues (Vicky Hamilton)
State Bred of Breed: Toorork Molly Melba (Deborah & Darryl Barker)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mr Ken Campbell (VIC)

Best in Group & Aust Bred in Group: Irish Terrier
Aust Ch Coolaney Crime Fighter (Liz Walmsley)
Minor in Group: Staffordshire Bull Terrier
Castlebar I Spy (AI) (R Bawden)
Puppy in Group: Lakeland Terrier
Aust Ch Hollylake A Cut Above (Liz Walmsley & Rita Hayes)
Junior in Group: Cairn Terrier
Aust Ch Towsytyke Diamonds Inde Ruff (Mrs S L Baile)
State Bred in Group: Scottish Terrier
Aust Ch Piobmhor Agnes McAngus (Piobmhor Kennels)

American Staffordshire Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Anican Chance Encounter (Anican Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Anican Keep The Faith (Anican Kennels)

Bull Terrier
Baby of Breed: Honhazsta Make My Day (S Honnery & N Sharrett)

Cairn Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Towsytyke Diamonds Inde Ruff (Mrs S L Baile)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Highcroft Rare Ruby (Lisa Marwick)
Puppy of Breed: Highcroft Kilo Joule (Miss Lisa J Marwick)
Aust Bred of Breed: Towsytyke Tweedle Dum (S L Baile & L Jewell)

Irish Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Coolaney Crime Fighter (Liz Walmsley)

Lakeland Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Hollylake A Cut Above (Liz Walmsley & Rita Hayes)

Scottish Terrier
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Piobmhor Agnes McAngus (Piobmhor Kennels)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Juscot Classic Adventure (Imp NZ) (Piobmhor Kennels)

Soft Coated Wheaten Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Larnook Wise Wizard Of The West (D Sue)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Akinos Summer Storm (N Kesic)
Minor of Breed: Castlebar I Spy (AI) (R Bawden)
Puppy of Breed: Castlebar Full Metal Jacket (AI) (R Bawden)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Marie Merchant (SA)

Best in Group & Open in Group: Cocker Spaniel (American)
Aust Sup Ch Staryanks Raindrops On Roses (Paul & Debbie Wilkes)
Baby in Group: Labrador Retriever
Courtsum Rockin U Wild (Courtsum Kennels)
Intermediate in Group: Welsh Springer Spaniel
Aust Ch Goldmaid Perfect Storm (Julie & David Hiscott)

Cocker Spaniel (American)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Staryanks Raindrops On Roses (Paul & Debbie Wilkes)
R/UP BOB and Dog CC: Aust Sup Ch Light Dream's Copacabana (Imp SWD) (Paul & Debbie Wilkes)
Minor of Breed: Staryanks Sweet Child Of Mine (Paul & Debbie Wilkes)

German Shorthaired Pointer
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kobidan Hot in the City (Cattell/Brennan)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Ralun Extraordinaire (R M Pierce)
R/UP BOB: Aust Ch Chaleur Fine Print (Mrs R Thompson & J Vaughan-Davies)

Gordon Setter
R/UP BOB & Junior of Breed: Aust Ch Deveron Another Thing Coming (Dr L Beer & Mr M Norton)

Labrador Retriever
Baby of Breed: Courtsum Rockin U Wild (Courtsum Kennels)

Lagotto Romagnolo
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Wispan Amadore (Sue Jackson)

Pointer
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch HiPoint Breking New Ground (Ridgewell/James)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Raigmore Dusky Moon (Imp SCOT) (Ridgewell / James)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Goldmaid Perfect Storm (Julie & David Hiscott)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Wendy Boce (VIC)

Best in Group & Open in Group: Afghan Hound
Aust Sup Ch Dzum The Classic Red (Margaret Patterson)
Runner Up in Group: Saluki
Aust Sup Ch Baghdad A Miss Demeanor (Paula Bockman Chato and Lyndell Ackerman)
Baby in Group: Saluki
Talkabout Titanium (Nichola and Christian Lawton)
Minor in Group: Whippet
Ondeen Lakme (Pamela Campbell & Steven Warry)
Puppy in Group: Beagle
Orobay Black Martini (Sligrachan Kennels)
Intermediate in Group: Saluki
Baghdad Don't Stop Me Now (Mr C & N Lawton / P Bockman-Chato / M Keast)
State Bred in Group: Saluki
Aust Ch Farousi al Haress (Kay Marshall)

Afghan Hound
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Dzum The Classic Red (Margaret Patterson)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Suliman My Delirium (Lynne Marie Fenwick)

Azawakh
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Tahount Idiiyat-Es-Sahel (Imp USA) (C Parratt)

Beagle
Baby of Breed: Sligrachan Candy's Caramello (Sligrachan Kennels)
Minor of Breed: Orobay Destinys Kiss (Sligrachan Kennels)
Puppy of Breed: Orobay Black Martini (Sligrachan Kennels)
Open of Breed: Aust Ch Sligrachan Stalwart (Sligrachan Knls)

Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Akadaka Enjoy the Musik (Mrs J M Shawcross)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Dacshoe Red Slipper (Mrs Joan M Shawcross)

Greyhound
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Borhunter Dodge (Justine Boreham)

Norwegian Elkhound
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Criterion Vikings Silver Scout (Mrs C Herbert)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Feralas Vikings Foxy Lady (C Herbert)
Minor of Breed: Criterion Vikings Silver Charm (C Herbert)

Saluki
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Baghdad A Miss Demeanor (Paula Bockman Chato and Lyndell Ackerman)
R/UP BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Farousi al Haress (Kay Marshall)
Baby of Breed: Talkabout Titanium (Nichola and Christian Lawton)
Puppy of Breed: Grantulla Jamshid (C Parratt)
Intermediate of Breed: Baghdad Don't Stop Me Now (Mr C & N Lawton / P Bockman-Chato / M Keast)

Whippet
R/UP BOB & Puppy of Breed: Aust Ch Harroway Tradition (Pamela Campbell)
Bitch CC & Minor of Breed: Ondeen Lakme (Pamela Campbell & Steven Warry)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Marlene Martin (VIC)

Best in Group & Open in Group: Shetland Sheepdog
Aust Sup Ch Arajento Calico Kid (Mrs K C Tonkin)
Baby in Group: Shetland Sheepdog
Lurikeen Single N Lovin It (Ms J Harris & Miss A Stanton)
Puppy in Group: Shetland Sheepdog
Sheltastic Dark Shadow (M Edmondson & M Howe)
State Bred in Group: Finnish Lapphund
Aust Ch Mirawee Powers That Be (Mrs L Valentine Vagg / Mrs B & Ms S Laurin)

Australian Kelpie
Bitch CC: Aust Ch Wingdari Drovers Dancer (Marie Colyer & Sarina Laurin)

Australian Shepherd
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Dreamoz Clark Gable (Hayley Hellier)

Collie (Rough)
Junior of Breed: Aust Ch Barcoo Classified Information (Mrs S Wildman)

Collie (Smooth)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Schiehallion Its Showtime (S & T Mallia)

Finnish Lapphund
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Mirawee Powers That Be (Mrs L Valentine Vagg / Mrs B & Ms S Laurin)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Korpi Desert Enchantress (Barbara & Sarina Laurin)

German Shepherd Dog
R/UP BOB & Open of Breed: Sabaranburg Halcyon (Mrs D Marchesi / B & Mrs L Lubbock)

Old English Sheepdog
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Perfu Lady Bobkin (Cherie van der Merwe & Sue Moore)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Cobbity Shake Rattle And Roll (Helen Boudewyns)

Shetland Sheepdog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Arajento Calico Kid (Mrs K C Tonkin)
R/UP BOB & Bitch CC: Aust Sup Ch Ambermoon Sweet Georgia ET (Ambermoon Kennels)
Baby of Breed: Lurikeen Single N Lovin It (Ms J Harris & Miss A Stanton)
Minor of Breed: Sunland Shes All Show (AI) (Mrs S Van Dinter)
Puppy of Breed: Sheltastic Dark Shadow (M Edmondson & M Howe)
State Bred of Breed: Aust Ch Arajento Raising Hell (Mrs K Tonkin)

Tatra Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Radunia Gwiazda Podhala (Imp POL) (Noela Roberts)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Ms Donna Morris (NSW)

Best in Group & Aust Bred in Group: Newfoundland
Aust Ch Happybear Grande Noir (Natasha Ryan)
Runner Up in Group & Open in Group: Rottweiler
Aust Sup Ch Gelderland Famous Last Words ET (Mrs Carla van Verseveld)
Baby in Group: Newfoundland
Happybear Romancing Thstone (Miss N Ryan)
Minor in Group: Dobermann
Bravadobe Blue Steel (B Vrucinic & E Mrsic)
Puppy in Group: Samoyed
Kalaska Miss Monroe (Kristine O'Riely)
Junior in Group: Bullmastiff
Aust Ch Paradigm Tryall (AI) (Steve Allen)
State Bred in Group: Rottweiler
Aust Sup Ch Gelderland Endless Rumours ET (Mrs Carla van Verseveld)

Akita
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Cooltre Storm Front (AI) (Mr C & Mrs K Baughen)

Alaskan Malamute
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Malpac Late Pick (D & J Langley)
Baby of Breed: Talakarli Rythm Of Th Highway (Mark & Jeni Sach)
Open of Breed: Aust Ch Kaasha Frozen Assets (Mark & Jeni Sach)

Bernese Mountain Dog
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Sennen Candy Floss (AI) (D J & Mrs G F May)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Sennen Running Bear (David & Gail May / Noela Roberts)
Junior of Breed: Aust Ch Sennen Bad to the Bone (D J & Mrs G F May / R E Jackson)

Boxer
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Taswest Ravenous In Red (AI) (Mrs K Berrigan)

Bullmastiff
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Paradigm Tryall (AI) (Steve Allen)

Dobermann
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Bravadobe Pure Anarchy (AI) ET WAC (Bravadobe Dobermanns & Jason Wildman)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Bravadobe Just Say Yes ET WAC (Miss Rachel Wright)
Minor of Breed: Bravadobe Blue Steel (B Vrucinic & E Mrsic)
Puppy of Breed: Vansitar Miss Saigon (V P Brennan)
Junior of Breed: Bravadobe When Kaos Combines (Leo & Amanda Harman)
Intermediate of Breed: Vansitar Tiger Brennan (V P Brennan)

Dogue de Bordeaux
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Allegreto Tabathas Mufasa (Tabatha Holmes)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Taureauxroug Naughty Alice (J Vitler & B Irwin)

Newfoundland
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Happybear Grande Noir (Natasha Ryan)
R/UP BOB & Puppy of Breed: Aust Ch Newfcastle Rainbow Warrior (Nagle Durell)
Baby of Breed: Happybear Romancing Thstone (Miss N Ryan)

Rottweiler
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Gelderland Famous Last Words ET (Mrs Carla van Verseveld)
R/UP BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Sup Ch Gelderland Endless Rumours ET (Mrs Carla van Verseveld)
Puppy of Breed: Diziz Bismarcks Dream (M & J Graham)
Junior of Breed: Diziz Another Rumour (M and J Graham)

Samoyed
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Kalaska Miss Monroe (Kristine O'Riely)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Lunasea My Captain My Cool (Mrs K O'Riley)
Baby of Breed: Snowdara Lord Oth Rings (P & R Primrose)

Siberian Husky
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Taejaan Supernatural (M Waterhouse & NJ Rule-Steel)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Dr Kathryn Sunn (NSW)

Best in Group & Open in Group: Poodle (Standard)
Aust Sup Ch Artizan Man About Town (Ms J Ainsworth)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Lhasa Apso
Aust Sup Ch Kailasa Affair Oth Heart (Kerrie Mansell)

British Bulldog
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Bratrice Set Sail (Mr G & O Meyer)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Greybull Why Not (Mr G & O Meyer)

Chow Chow
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Sherae Gizmo Bertin Blacksuede (Heidemarie Maas)

Dalmatian
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Pampard Pride N Prejudice (Mr & Mrs J / Mr I Marshall)
Bitch CC & Open of Breed: Paceaway X Rating (T & S Mallia / F Darling)

French Bulldog
Dog CC: Aust Ch EarsRup Call Me Elmo (Lynne Hudson)
Puppy of Breed: EarsRup Black Pearl (S & L Hudson)

Lhasa Apso
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Kailasa Affair Oth Heart (Kerrie Mansell)
Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Snowdara Dont Fool Witme (P W & Mrs R G A Primrose)
Baby of Breed: Kailasa Empire Of The Sun (Kerrie Mansell)

Poodle (Standard)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Artizan Man About Town (Ms J Ainsworth)
R/UP BOB & Intermediate of Breed: Aust Ch Artizan First Impressions (Ms J Ainsworth)
Junior of Breed: Sylvenus Secrets That Skyrocket (AI) (Sylvenus Kennels)

Shar Pei
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Deakie Despicable Me (Imp UK) (Tony & Sue Mallia)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Taracin Hit The Target (Tony & Sue Mallia)

Shih Tzu
Baby of Breed: Tzunami Magical Kingdom (Miss R L Fox)

Tibetan Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Yangsang Dhangpo Alig (Mrs S Y Langford)
Bitch CC: Aust Ch Aryed Vah Vah Voom (P W & Mrs R G Primrose)

Xoloitzcuintle (Intermediate)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Besitos Naca (Imp USA) (J Z Dinis)