Morwell/Traralgon Kennel Club Inc (VIC)

Date of Show : 30-Nov-2013 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Sue J Mallia (WA)

Best in Show & Open in Show: Australian Shepherd
Aust Sup Ch Ellagant Rhythm N Blue PT (Ellagant Kennels)
Runner Up in Show & Intermediate in Show: Shar Pei
Aust & Am Ch Shine's Gift Wrapped For Silkston (Imp USA) (S White)
Baby in Show: Schipperke
Cobberdog Causin Chaos (Ophnbark Kennels)
Minor in Show: Cairn Terrier
Joymont Yani Tseng (Cathy Scotton)
Puppy in Show: Australian Shepherd
Ellagant Enchanting Rhythm (Ellagant Kennels)
Junior in Show: Petit Basset Griffon Vendeen
Rokeena Luv Em An Leave Em (R J & R J Wallis)
Aust Bred in Show: Cairn Terrier
Aust Sup Ch Joymont The Spy Who Loved Me (Cathy Scotton)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Marion Watson (WA)

Best in Group & Aust Bred in Group: Chinese Crested Dog
Aust Ch Mohawk X Factor (Miss V M Bridle)
Runner Up in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Aust Gr Ch Dapsen The Winning Look (Ms V R McLaughlin)
Puppy in Group: Pug
Hoxter Avatar Eytucan (Hoxter Kennels)
Junior in Group: Miniature Pinscher
Aust Ch Supacharm Kat Ona Hot Tin Roof (Lisa Prior)
Open in Group: Pomeranian
Aust Ch Char's Chiffon Creme Delight (Imp) (Leanne Mizzi)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Dapsen The Winning Look (Ms V R McLaughlin)
Puppy of Breed: Dapsen Batteries Not Included (Ms V R McLaughlin & Mr A Twiddy)

Chinese Crested Dog
Aust Bred of Breed: Aust Ch Mohawk X Factor (Miss V M Bridle)

Italian Greyhound
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Py's Supremo (Imp SWD) (Mr A Davidson & Mr S Thomas)
Junior of Breed: Aust Ch Clovelly High Asa Kite (Clovelly Kennels)

Lowchen
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Paceaway Masko Zorro (N Millward)

Miniature Pinscher
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Minarli Jack Lives Here (Jamie Pendle)
Minor of Breed: Supacharm Dressed To Kill (Lisa Prior)
Junior of Breed: Aust Ch Supacharm Kat Ona Hot Tin Roof (Lisa Prior)
Intermediate of Breed: Aust Ch Batpin Antz Pants (Mrs Lisa Prior)
Aust Bred of Breed: Supacharm Its Dragonfire (Lisa Prior)

Papillon
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Burleeds Freddy Steady Go (Jayne McEwan)
Bitch CC: Wanfae April Star (Mrs M Robbins)

Pomeranian
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Char's Chiffon Creme Delight (Imp) (Leanne Mizzi)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Fylmorel Noble Strike (Leanne Mizzi)

Pug
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Hoxter Avatar Pandora (Hoxter Kennels)
R/UP BOB & Junior of Breed: Aust Ch Triseter Mopsi Ishka (Triseter Kennels)
Baby of Breed: Gramish Snap Dragon (Triseter Kennels)
Puppy of Breed: Hoxter Avatar Eytucan (Hoxter Kennels)
Open of Breed: Am & Aust Sup Ch Caper's Snap To It (Imp USA) (Esther Joseph)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Coral Gray (SA)

Best in Group & Aust Bred in Group: Cairn Terrier
Aust Sup Ch Joymont The Spy Who Loved Me (Cathy Scotton)
Runner Up in Group & Junior in Group: Airedale Terrier
Aust Ch Yeloman Fergus Of Carrick (Suzanne Tennant)
Baby in Group: Fox Terrier (Smooth)
Hillside Tessellated Gold (Jennifer Buller)
Minor in Group: Cairn Terrier
Joymont Yani Tseng (Cathy Scotton)
Puppy in Group: Cairn Terrier
Joymont Great Scott (Cathy SCotton)

Airedale Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Yeloman Fergus Of Carrick (Suzanne Tennant)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Airewood Touched By An Angel (Mrs S & Mr C Duff)

Australian Terrier
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Coppahed Cleopatra (Mrs Margaret Snelders)
R/UP BOB & Intermediate of Breed: Aust Ch Coppahed Candycane (Mrs Margaret Snelders)

Border Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Mossrose Cap't Jack Sparrow At Glenbogle (Imp NZ) (Sue Mewse)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Glenbogle Playin With My Heart (Sue Mewse)

Bull Terrier
R/UP BOB & Bitch CC: Aust Ch Delestro Queenie (AI) (Mr G & Mrs C Moran)
Puppy of Breed: Proicutta Hercules (AI) (Mr G & Mrs C Moran)

Cairn Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Joymont The Spy Who Loved Me (Cathy Scotton)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Joymont Yani Tseng (Cathy Scotton)
Baby of Breed: Joymont Spring Classic (Cathy Scotton)
Puppy of Breed: Joymont Great Scott (Cathy SCotton)

Fox Terrier (Smooth)
R/UP BOB & Junior of Breed: Aust Ch Keimaya Hunters Arrow (Jennifer Buller)
Baby of Breed: Hillside Tessellated Gold (Jennifer Buller)

Jack Russell Terrier
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Weisnjac Shoot To Thrill (Weisnjac Kennels)

Scottish Terrier
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Argowan Brighde (Bugges / Bettis & Sullivan)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Argowan Best Served Cold (Bugges / Bettis & Sullivan)

Soft Coated Wheaten Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Larnook Velvet Wedding (Monica O'Kelly)

Staffordshire Bull Terrier
Dog CC: Aust Sup Ch Neworder Never Miss a Beat (Mrs B & Miss K Marsh)

Tenterfield Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Madusty Terrors Heart Of Gold (Paula Stirzaker)
Dog CC: Tentella Wundurra (Pam Martin)

Welsh Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Airewood Montgomery Rogue (Mrs S & Mr Duff)

West Highland White Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Whitebriar Jerseyboy (Imp NZ) (Ms Greta Willenberg & Mrs Sue Stewart)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Tentyne Thistle Do Nicely For Whitebriar (Imp NZ) (Ms Greta Willenberg)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Miss Stacey Sewell (WA)

Best in Group & Open in Group: German Shorthaired Pointer
Aust Ch Canawindra Dubl Date (Raven & Sarantis)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Pointer
Aust Ch Tyeanbo Look at Me (D & S Crooks / G Munro)
Puppy in Group: Weimaraner
Waldwieze Goody Two Shoes (Imp NZ) (Silvahunter Knls)
Junior in Group: Gordon Setter
Triseter Celtic Playboy (AI) (Triseter Kennels)
Intermediate in Group: English Springer Spaniel
Aust Ch Cardhu Deal Or No Deal (Lyn Ayres)

Brittany
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Uwish Follow Your Nose (Coralie Moya)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Riverreed Black Magic (Coralie Moya)

Cocker Spaniel
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Ballyoran River Of Dreams (Ann Byrne)

English Springer Spaniel
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Cardhu Deal Or No Deal (Lyn Ayres)

Flat Coated Retriever
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Injitali Intriguing Secret (R Williams)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Injitali Intriguing Tale (R Williams)

German Shorthaired Pointer
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Canawindra Dubl Date (Raven & Sarantis)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Abovin Devil Wears Prada (R Raven)
Baby of Breed: Mianoka Cosmic Dreamer (Lorraine Brennan)
Puppy of Breed: Canawindra RU Serious (Ms Raelene Trimble)
Intermediate of Breed: Aust Ch Pointsure Storm Chaser (Ms R Trimble)

Gordon Setter
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Triseter Celtic Playboy (AI) (Triseter Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: NZ Ch Azzaro Sweet Nostalgia (Imp NZ) (Esther Joseph / Karen & Ernie Leslie)
Puppy of Breed: Triseter Celtic Quest (Triseter Kennels)

Hungarian Vizsla
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Hanafor Alspice Winchester (Chris Wittick)

Italian Spinone
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Donna Liberata's Jet Voyager (Imp SWE) (Mrs N Dobbs)

Pointer
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Tyeanbo Look at Me (D & S Crooks / G Munro)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Daykeyne Heads I Win (Miss T Buckley & Mr G Munro)
Intermediate of Breed: Aust Ch Tyeanbo Dixie Chick (D & S Crooks / G Munro)

Weimaraner
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Waldwieze Goody Two Shoes (Imp NZ) (Silvahunter Knls)

Weimaraner (Long-haired)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Sharlani Fudgie Bear (Verity Adams)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Ms Leanne Walker (WA)

Best in Group & Junior in Group: Petit Basset Griffon Vendeen
Rokeena Luv Em An Leave Em (R J & R J Wallis)
Minor in Group: Saluki
Talkabout Smash and Grab (Talkabout Kennels)
Puppy in Group: Basset Fauve de Bretagne
Arendt The Luck of The Irish (A Reid & K Wishart)

Basenji
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Tambuzi The Sherpaof Annapurna (Colleen Maddigan)

Basset Fauve de Bretagne
Bitch CC & Puppy of Breed: Arendt The Luck of The Irish (A Reid & K Wishart)

Beagle
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Treeview Nitro Charger (Karen Mangan)
Bitch CC & Junior of Breed: Melodale Sugar and Spice (Elaine Soane)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Stardayne Black Baron (Pamila Sinclair)

Deerhound
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Bhealaich Out Of Africa (Ms C Howard & Ms G Danger)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Bhealaich Prettyprecosus (Aisha Bierman)

Irish Wolfhound
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Dileann Aroon Cashel (Dileann Kennels)

Petit Basset Griffon Vendeen
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Rokeena Luv Em An Leave Em (R J & R J Wallis)

Saluki
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Pazada Tristar (Talkabout Knls / Mr G P & Mrs P L Russell)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Talkabout Smash and Grab (Talkabout Kennels)
Puppy of Breed: Talkabout Son of a Gun (Talkabout Kennels)

Whippet
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Byerley Guess (Lyn King)
Dog CC: Harroway Classic Fashion (Lyn King)
Minor of Breed: Byerley Piaget (Lyn King)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Sue J Mallia (WA)

Best in Group & Open in Group: Australian Shepherd
Aust Sup Ch Ellagant Rhythm N Blue PT (Ellagant Kennels)
Minor in Group: Collie (Smooth)
Robgai Rhythm Oth Night (R & G Doe)
Puppy in Group: Australian Shepherd
Ellagant Enchanting Rhythm (Ellagant Kennels)
Junior in Group: Bearded Collie
Abmaci Star Gazer (C & C Evans)
Aust Bred in Group: Border Collie
Aust Sup Ch Khayoz All The Kings Men CDX (John & Kate Valk)

Australian Kelpie
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Morkerbook Blazen Dare RN (Mrs Jan Scholtz)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kusco Daretobe Kosi RN (Jan Scholtz)

Australian Shepherd
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Ellagant Rhythm N Blue PT (Ellagant Kennels)
R/UP BOB & Bitch CC: Aust Gr Ch Ellagant Delta Blues (Ellagant Kennels)
Minor of Breed: Ellagant Strategic Moves (Ellagant Kennels)
Puppy of Breed: Ellagant Enchanting Rhythm (Ellagant Kennels)
Intermediate of Breed: Tillsun Bad Attitude (G & B Knowles)

Bearded Collie
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Bonibraes Dancing Lady (C & C Evans)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Abmaci Star Gazer (C & C Evans)

Border Collie
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Khayoz All The Kings Men CDX (John & Kate Valk)
Bitch CC & Junior of Breed: Khayoz Stars In Heaven (Khayoz Kennels)

Collie (Smooth)
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Robgai Rhythm Oth Night (R & G Doe)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Robgai Nightyme Inparis (R & G Doe)

German Shepherd Dog
Junior of Breed: Schaeferhund Astra (Irina Borodinova)

Old English Sheepdog
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Perfu Dancing Queen (Mr & Mrs C Moore)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Perfu Jack The Lad (Sam Templeton & Sue Moore)
Puppy of Breed: Perfu Perfectly Precious (Mr C & Mrs S Moore / Mr J Moore)

Shetland Sheepdog
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Shelmanna Zulu Moonbeams (Miss Lisa Berrill)
R/UP BOB & Aust Bred of Breed: Aust Ch Sharndah Butterfly Secret (Sharndah Knls)
Dog CC: Aust Sup Ch Shelmanna Stars N Stripes (T & S Fox)
Minor of Breed: Shelmanna Honky Tonk Blues (Mrs S Fox)
Puppy of Breed: Shelmanna Man inth Mirror (Mrs S Fox)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Lee Parker (VIC)

Best in Group & Open in Group: Boxer
Aust Ch Sjecoin Spies And Lies (Rosina Brace)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Dobermann
Aust Ch Aegis Dragon Tattoo (L Harwood & A Ginich)
Junior in Group: Boxer
Sjecoin Drop Dead Gorgeous (Mrs R J Brace)

Alaskan Malamute
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Southrnwolf's Catch Me Ifu Can (Mrs A Wagenvoort)

Boxer
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Sjecoin Spies And Lies (Rosina Brace)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Sjecoin Drop Dead Gorgeous (Mrs R J Brace)
Minor of Breed: Chizack To The Max (Imp NZ) (Andrew Hobday)

Dobermann
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Aegis Dragon Tattoo (L Harwood & A Ginich)

Schnauzer (Miniature)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Schaylyn Start A Rukus (Edgington & Hocking)

Shiba Inu
Baby of Breed: Yukan Itsukushima Go Fuyu (Anna-Lee Forsberg)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs Ida Homer (WA)

Best in Group & Intermediate in Group: Shar Pei
Aust & Am Ch Shine's Gift Wrapped For Silkston (Imp USA) (S White)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Dalmatian
Aust Ch Paceaway Xceed The Speed (J L Clark-Pearman)
Baby in Group: Schipperke
Cobberdog Causin Chaos (Ophnbark Kennels)
Minor in Group: Schipperke
Hapipet Limited Edition (Hapipet Kennels)
Puppy in Group: Shar Pei
Silkston Wrapped In Roses (S White)

Boston Terrier
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Zelos Im Just Gorjess (Pamela Fordred)

Dalmatian
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Paceaway Xceed The Speed (J L Clark-Pearman)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Paceaway Revenge (Caroche Kennels)
Baby of Breed: Trudals Dark Shadow (J L Clark-Pearman)
Minor of Breed: Dalsue Th Black Tyga at Dalbas (A Lenne)
Puppy of Breed: Lendalbas Gold Tygalily (Anne Lenne)
Junior of Breed: Paceaway Pippi Longstockin (J L Clark-Pearman)

French Bulldog
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Carrski Rumour Haz It (R & N Wilson)
Baby of Breed: Chrishell Hot Shot N Silkston (Imp NZ) (Stacey White)
Intermediate of Breed: Aust Ch Carrski Rumour Does It (Mr & Mrs R & N Wilson)

Keeshond
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Kahnhond Touch O Magic (David & Denise Wall)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Kahnhond Imperial Topaz (David & Denise Wall)
Baby of Breed: Kahnhond City Of Angels (David & Denise Wall)

Lhasa Apso
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Clanaran Causing Chaos (Veronica Bennetts)
R/UP BOB: Aust Ch Myikyi Kyi Ra Ba (Mysticrafael Kennels)
Bitch CC: Aust Ch Amesen Portia (Mysticrafael Kennels)

Poodle (Standard)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Zarzou Coco Luvs Chanel (Lisa Cook)

Poodle (Toy)
Dog CC: Aust Ch Puddleby Hit The Jackpot (Mrs Gail Schieder)

Schipperke
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Hapipet AllThatYouDream RN ET (Hapipet Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Ophnbark Killa Queen (Ophnbark Kennels)
Baby of Breed: Cobberdog Causin Chaos (Ophnbark Kennels)
Minor of Breed: Hapipet Limited Edition (Hapipet Kennels)

Shar Pei
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust & Am Ch Shine's Gift Wrapped For Silkston (Imp USA) (S White)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Silkston Wrapped In Roses (S White)

Shih Tzu
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch O'Malley's Sebastian (Imp SWD) (Kinderscout Kennels)
Baby of Breed: Tzutique Social Butterfly (Kinderscout Knls/R Hawke)