Hunter Kennel Club (NSW)

Date of Show : 20-Sep-2014 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mr Tony Valli (NSW)   (Total Entry : 389)

Best in Show & Open in Show: Beagle
Aust Sup Ch Beagelee Archangel (AI) (L & C Duval)
Baby in Show: Australian Shepherd
Aust Ch Dykinta Twist and Turn (Wendy Atkins)
Puppy in Show: British Bulldog
Aust Ch Janayin Pantz On Fire(AI) (D Whillock)
Aust Bred in Show: Golden Retriever
Aust Ch Harvikgold Storm Breaker (V & D Harris / B & J Hession)
Open Neuter in Show: Rhodesian Ridgeback
Aust Ch / Neut Ch Ballahond Moola Breeze ET (Sandra Bell)

Baby SweepStakes - 1st Place: Tibetan Terrier
Tibetoes Take My Breath Away (Pamela Ellis)

Puppy SweepStakes - 2nd Place: British Bulldog
Aust Ch Janayin Pantz On Fire(AI) (D Whillock)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Deborah Harbin (NSW)  (Group Entry : 86)

Best in Group & Open in Group: Bichon Frise
Aust Sup Ch Kelzarki Kissing Bandit (Mr L Bradney / Miss P Page & Mr T Tancred)
Minor in Group: Maltese
Erintoi Extravaganza (J L Sheppard)
Junior in Group: Pug
Nulkaba Carla Zampatti (Kathy Gill)

Australian Silky Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Balkana Top Score (James Camac)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Hautchien Lady Sings The Blues (Jeff and Jane Fisher)
Baby of Breed: Hautchien Hot Topic (Jane and Jeff Fisher)

Bichon Frise
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Kelzarki Kissing Bandit (Mr L Bradney / Miss P Page & Mr T Tancred)
Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Kelzarki Beautiful Choice (L Bradney & T Tancred)
Baby of Breed: Pinefield Sweeter Than Candy (Mrs T & Mr D Baker)
Baby (Dog) of Breed: Pinefield Rebel With A Cause (Mrs T & Mr D Baker)
Open Neuter (Dog) of Breed: Mistbreeze Barts Boy (Mrs Tracey Baker)

Cavalier King Charles Spaniel
R/UP BOB & Res Dog CC: Aust Gr Ch Zeltica San Sebastian (Mrs J Holcombe)

Griffon Bruxellois
Junior of Breed: Balliol Impish Incantation (M Parker Brien)

Maltese
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Erintoi Extravaganza (J L Sheppard)

Miniature Pinscher
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Yaramanlodge Touch Of Gold (Barbara Smith)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Batpin Precious Gold (Barbara Smith)
Baby of Breed: YaramanLodge in The Crossfire (Barbara Smith)

Pug
Bitch CC & Junior of Breed: Nulkaba Carla Zampatti (Kathy Gill)

Tibetan Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Banlan Gelato (Miss A Goodall)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Banlan Cha Cha Cha (Miss A Goodall)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Rita Francis-Little (NSW)  (Group Entry : 35)

Runner Up in Group: West Highland White Terrier
Aust Ch Macbraedly Idilizedan Vilified (Mrs L K Brown)
Aust Bred in Group: Australian Terrier
Aust Gr Ch Rebelglen Blue Vagabond (Kevin Heald)
Open in Group: Airedale Terrier
Am Gr & Aust Ch Stirling Wild Side Eclipse (Imp USA) (Susan Jolly)

Airedale Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Am Gr & Aust Ch Stirling Wild Side Eclipse (Imp USA) (Susan Jolly)

American Staffordshire Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Newbelle ACDC ET (M Anderson / T Talbot)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Cierrasedge Platinum Princess (G & V Ling)

Australian Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Rebelglen Blue Vagabond (Kevin Heald)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Spalpeen Missy Higgens (Karen Simpson)

Bull Terrier
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Niallan Wynonna (Kelvin & Margaret Frost)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Niallan DArtagnan (Mr K & Mrs M Frost)

Fox Terrier (Smooth)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Clayco Walk On By (S McMahon / S Mills & A Knight)

Tenterfield Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Gumhaven Super Spark (L Bennett)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Tentapride Siriuslii Sweet (Leanne Bennett)

West Highland White Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Macbraedly Idilizedan Vilified (Mrs L K Brown)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mr Raymond Barratt (NSW)  (Group Entry : 61)

Best in Group & Intermediate in Group: Flat Coated Retriever
Aust Ch Hawksdale Lasting Impression (Gillian Holmes)
Runner Up in Group & Junior in Group: Cocker Spaniel
Aust Ch Barbet Back T You Jealous Ones (G C Woodward)
Baby in Group: Golden Retriever
Fantango To The Moon And Back (P Middleton & J Salvestrin)
Minor in Group: Golden Retriever
Dykinta Infinite Jester (Wendy Atkins)
Aust Bred in Group: Golden Retriever
Aust Ch Harvikgold Storm Breaker (V & D Harris / B & J Hession)
Open in Group: Welsh Springer Spaniel
Aust Ch Goldmaid Everybody Duck (D L Meagher)
Open Neuter in Group: German Wirehaired Pointer
Aust & NZ Ch Gemanus Go Get Your Gun for Hotwyr (Imp UK) (Dempster/Bank)

Brittany
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tobenlee Moves Like Jagger (Samantha Ibbott-Cordi)

Cocker Spaniel
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Barbet Back T You Jealous Ones (G C Woodward)
Bitch CC & Puppy of Breed: Amamoor Alley Gator (Mrs Debbie Thomas)

English Setter
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Aldersett Fields of Gold (Lesley Shirley)
Baby of Breed: Orwin Jolene Jooleen (Lesley Shirley)

Flat Coated Retriever
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Hawksdale Lasting Impression (Gillian Holmes)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Hawksdale Positive Whisper (Ms G L Holmes)

German Wirehaired Pointer
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Hotwyr Here Comes Honey Boo Boo (AI) (Fiona Dempster & Rae Bank)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust & NZ Ch Gemanus Go Get Your Gun for Hotwyr (Imp UK) (Dempster/Bank)

Golden Retriever
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Fantango Stack the Deck (P Middleton & J Salvestrin)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Harvikgold Storm Breaker (V & D Harris / B & J Hession)
Res Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Aust Ch Dykinta Secrets Safron (Bronwyn Gaywood)
Baby of Breed: Fantango To The Moon And Back (P Middleton & J Salvestrin)
Baby (Bitch) of Breed: Fetchnpoint Hook Line N Sinka (Ms B Gaywood/ Miss S Stephens & Ms T Platt)
Minor of Breed: Dykinta Infinite Jester (Wendy Atkins)

Labrador Retriever
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Silverstream Regal Moon (Cherilyne Blackman)
Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Silverstream Honey Rose (Cherilyne Blackman)
Puppy of Breed: Silverstream High Society (Cherilyne Blackman)
Junior of Breed: Silverstream River Of Dreams (Cherilyne Blackman)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Silverstream Affair T Remember (Cherilyne Blackman)

Nova Scotia Duck Tolling Retriever
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Tarshona Cruise Control (Mrs K & Miss C Walker)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Anasadatar I Dreamed the Dream ET (Mrs K & Miss C Walker)

Weimaraner (Long-haired)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Wynwhisper Wicked (Bronwyn Gaywood)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Goldmaid Everybody Duck (D L Meagher)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mr Robert Harbin (NSW) (Group Entry : 38)

Best in Group & Open in Group: Beagle
Aust Sup Ch Beagelee Archangel (AI) (L & C Duval)
Runner Up in Group & Junior in Group: Petit Basset Griffon Vendeen
Aust Ch Goldtreve Reymundo (Mrs B & Ms J Hession)
Puppy in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Lowender Blow Me One Last Kiss (Paul Bevins)
Open Neuter in Group: Rhodesian Ridgeback
Aust Ch / Neut Ch Ballahond Moola Breeze ET (Sandra Bell)

Basenji
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Remwin Cheeky Liasons (Lyn Hughes)

Beagle
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Beagelee Archangel (AI) (L & C Duval)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Fudeta Christmas Carol (Mr J Lanser / Mr L & Mrs H GIbson)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Lowender Blow Me One Last Kiss (Paul Bevins)

Petit Basset Griffon Vendeen
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Goldtreve Reymundo (Mrs B & Ms J Hession)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Ballahond Moola Bayou CCD RN ET (Sandra Bell)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Ballahond White Satin Bay (Sandra Bell)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Ch / Neut Ch Ballahond Moola Breeze ET (Sandra Bell)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Anne Hickey (NSW)  (Group Entry : 49)

Best in Group & Aust Bred in Group: Puli
Aust Ch Rustufarion Outta Star (AI) (Mr R Valore)
Runner Up in Group: Belgian Shepherd Dog (Tervueren)
Aust Sup Ch Beljekali Yor Majyk (Melissa Hutchinson / C & J Fynmore)
Baby in Group: Australian Shepherd
Aust Ch Dykinta Twist and Turn (Wendy Atkins)
Minor in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Aziah The Most Curious Thing (AI) (Mrs Liana Bettison)
Junior in Group: Australian Cattle Dog
Kombinalong Sound of Super (S Sanders)
Intermediate in Group: German Shepherd Dog
Kadama Touch Of Class (D & A Aldridge)

Australian Cattle Dog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Melcathra King Ofthmountain (S Nicholas)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Kombinalong Sound of Super (S Sanders)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Kombinalong Risin Super (S Sanders & Kombinalong Kennels)

Australian Shepherd
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Owjedoo Rugged Ranger (Ellagant Kennels)
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Lanbart Cetshwayo (AI) (Hessenberger/Oakey)
Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Mysql Genuine Risk (iid USA) (M da Silva/L Willis)
Baby of Breed: Aust Ch Dykinta Twist and Turn (Wendy Atkins)

Belgian Shepherd Dog (Tervueren)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Beljekali Yor Majyk (Melissa Hutchinson / C & J Fynmore)

Collie (Rough)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Baledda The Prestige (A & L Cochrane)
Baby of Breed: Highclere Blue Becomes You (R Anderson)

Finnish Lapphund
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Snofyre Beyond Odinsson (Mr J Powell / Miss S M Fishburn & Ms C Fitzgerald)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Finnesse Aim For Success (C Fitzgerald & K Thompson)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Snofyre Cauzin Bedlam (Chrissy Fitzgerald & A Grimish)
Baby of Breed: Armahani Heliodorr Hausku (AI) (D Plaskitt & J L Lincoln)

German Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Kadama Touch Of Class (D & A Aldridge)

Puli
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Rustufarion Outta Star (AI) (Mr R Valore)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Aziah Curiouser And Curiouser (Mrs Liana Bettison)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Minor of Breed: Aziah The Most Curious Thing (AI) (Mrs Liana Bettison)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mr Phillip Cross (NSW)  (Group Entry : 78)

Baby in Group: Rottweiler
Rotteln Juzz B Cauze Bohic (Lee Fletcher)
Intermediate in Group: Schnauzer (Miniature)
Aust Ch Ebshine A Concerto By Choice (V Craig)
Open in Group: Rottweiler
Aust Ch Hardrada Bugger Off (Imp NZ) (D G Wilton & F Hoffmann / I & S Geddes-Cook)
Open Neuter in Group: Samoyed
Aust Ch Apolar Lady Marmalade (Rachael Baker)

Akita
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Desertraine Going For Gold (AI) (Monica A Vaughan)

Alaskan Malamute
Minor of Breed: Kotuko Llike A Sunrise (Miss P A Selden)
Junior of Breed: Nukabiitka Newgirl Ontheblock (Dean Gibbons)

Bernese Mountain Dog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Bernation Niko (K O'Bryan & F Broome)

Dobermann
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Divinedobs Perseus (Divine Dobermans)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Divinedobs Lola (Divine dobermans)

Neapolitan Mastiff
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Magnufi Eliana (Lorene Cantarella)

Rottweiler
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Rotteln Fire Starter (Lee Fletcher)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Hardrada Bugger Off (Imp NZ) (D G Wilton & F Hoffmann / I & S Geddes-Cook)
Baby of Breed: Rotteln Juzz B Cauze Bohic (Lee Fletcher)

Samoyed
Baby of Breed: Bentara Royal Affair at Belaia (Imp NZ) (Belaia Kennels)
Puppy of Breed: Belaia An Affair To Remember (Belaia Kennels)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Ch Apolar Lady Marmalade (Rachael Baker)

Schnauzer (Miniature)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Ebshine A Concerto By Choice (V Craig)

Shiba Inu
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Wolfworx Kiyomi (M Kearney)

Siberian Husky
Intermediate of Breed: Theldaroy Moon Hunter (Michele Kearney / Col & Ros Seare)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mr Tony Valli (NSW)  (Group Entry : 42)

Best in Group & Puppy in Group: British Bulldog
Aust Ch Janayin Pantz On Fire(AI) (D Whillock)
Runner Up in Group: Great Dane
Aust Ch Divadanes Tomahawk Rising (AI) (Evette & Mick Taggart)
Baby in Group: Great Dane
Rebelwood Skys the Limit (M & E Taggart)
Junior in Group: Schipperke
Monterrez Power And Might (G Cruse / N Curwen & R Keech)
Open Neuter in Group: Japanese Spitz
Aust Neut Ch Tenkashiro Momo Sylver (Denise M Sylvester)

Boston Terrier
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Bostonwood Judge N Jury (V Tyler & D S Duncan)

British Bulldog
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Janayin Pantz On Fire(AI) (D Whillock)

Dalmatian
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Starswept Siriusly On Fire (Michelle Bower)

German Spitz (Mittel)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Llancarfan Makes the Moves (Kathleen McGuinness)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Llancarfan Ladyhawke (Kathleen McGuinness)

Great Dane
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Divadanes Tomahawk Rising (AI) (Evette & Mick Taggart)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Stordansk Davincis Aria (AI) (Mrs Julie Hyde)
Baby of Breed: Rebelwood Skys the Limit (M & E Taggart)

Japanese Spitz
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Tenkashiro Sylver Lightening (Denise Sylvester)
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Tenkashiro Sylver Aussie Banjo (Denise M Sylvester)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Tenkashiro Momo Sylver (Denise M Sylvester)

Lhasa Apso
R/UP BOB & Minor of Breed: Zaland Spec Agent Ziva David (Linda and Barry Pepperell)
Puppy of Breed: Zaland It Only Takes One (B Beves & N Estatheo)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Int / Am Gr / Aust & Neut Ch Jaron's Monogram Arctic Rose (Imp USA) (Pauline Harman)

Schipperke
Junior of Breed: Monterrez Power And Might (G Cruse / N Curwen & R Keech)

Shar Pei
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Rynkls Peiattention Inth Lodge (Lauren Pocklington)

Tibetan Terrier
Baby of Breed: Tibetoes Take My Breath Away (Pamela Ellis)