Wyong Shire Canine Club (NSW)

Date of Show : 20-Dec-2014 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Ms Katrina Santas (NSW)   (Total Entry : 435)

Best in Show & Open in Show: English Springer Spaniel
Aust Sup Ch Cardhu Scents Of Power (E & M Borg)
Runner Up in Show: Australian Shepherd
Aust Sup Ch Ellagant Pretty N Blue (Ellagant Kennels)
Baby in Show: Golden Retriever
Goldtreve Causin A Storm Atlnr ( LK & R G Williams)
Minor in Show: Cairn Terrier
Towsytyke Virginia Woof (R Palmer)
Junior in Show: Petit Basset Griffon Vendeen
Aust Ch Goldtreve Reymundo (Mrs B & Ms J Hession)
Intermediate in Show: Basenji
Aust Sup Ch Zanzipow Poker Face Earnest (Jennifer Power)
Aust Bred in Show: Welsh Springer Spaniel
Aust Sup Ch Goldmaid Red Rocket (Debbie Meagher)

Baby SweepStakes - 1st Place: German Shorthaired Pointer
Germanicus April Showers (T Deacon & S Worsley)

Puppy SweepStakes - 1st Place: English Springer Spaniel
Deferlee Kiwi Express (R W & L Corbett)
Puppy SweepStakes - 3rd Place: Rottweiler
Emerey Captain America (D Borg & M Krueger)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Lynda Brandt (NSW)  (Group Entry : 86)

Best in Group & Aust Bred in Group: Lowchen
Aust Ch Triscadec Roar To Success (B G Riddell)
Runner Up in Group: Chihuahua (Smooth Coat)
Aust Sup Ch Wachowa Workn Class Man (Mrs Jennifer Watt)
Junior in Group: Pug
Aust Ch Kabova Lethal Weapon (Debra Cummings)
Intermediate in Group: Miniature Pinscher
Aust Ch Minelphi I am on Fire (P J & E E Cross)

Australian Silky Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Balkana Top Score (James Camac)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Hautchien Lady Sings The Blues (Jeff and Jane Fisher)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Zeltica San Cristobel (Jan Holcombe)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Marcavan Pretty Little Liar (Amanda Dunne)
Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Gr Ch Zeltica San Sebastian (Mrs J Holcombe)
Res Dog CC & Intermediate of Breed: Fasusq Bittersweet Symphony (Amanda Dunne & Mary-Anne Silvester)

Chihuahua (Long Coat)
Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Aust Gr Ch Wachowa Jessica Brown (Jennifer Watt)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Wachowa Lisa Marie (AI) (Mrs Jennifer Watt)
Baby of Breed: Wachowa Ima Cheeky Chi (Mrs Jennifer Watt)

Chihuahua (Smooth Coat)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Wachowa Workn Class Man (Mrs Jennifer Watt)
Res Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Wachowa Rogue Trader (Mrs Jennifer Watt)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Wachowa Walking In Memphis (AI) (Mrs Jennifer Watt)

Griffon Bruxellois
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Balliol Gellert Grindlewald (Jannelle Tremenheere & Michelle Parker-Brien)

Havanese
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Hashki Dirty Little Secret (Philip Williams)

King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Chacombe Red Louie (Imp UK) (C Rodrigues)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Wilsight Rumour Has It (C Rodrigues)

Lowchen
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Triscadec Roar To Success (B G Riddell)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Minor of Breed: Triscadec Miss Finland (B G Riddell)

Miniature Pinscher
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: YaramanLodge Hot Gossip (Barbara Smith)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Minelphi I am on Fire (P J & E E Cross)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: YaramanLodge in The Crossfire (Barbara Smith)

Pug
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Kabova Lethal Weapon (Debra Cummings)

Tibetan Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Banlan Gelato (Miss A Goodall)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Banlan Cha Cha Cha (Miss A Goodall)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Aztlon Shakira (Imp NZ) (A Goodall)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Valma Morrow (NSW)  (Group Entry : 63)

Best in Group & Intermediate in Group: Australian Terrier
Aust Ch Spalpeen Supa Troopa Ohorrieglen (Mr T & Mrs D Fenton)
Baby in Group: West Highland White Terrier
Macbraedly White Heather (Mrs L K Brown)
Minor in Group: Cairn Terrier
Towsytyke Virginia Woof (R Palmer)
Junior in Group: West Highland White Terrier
Aust Ch Macbraedly Idilizedan Vilified (Mrs L K Brown)
Aust Bred in Group: Australian Terrier
Aust Gr Ch Rebelglen Blue Vagabond (Kevin Heald)

American Staffordshire Terrier
Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Newbelle Live Wire (Anderson / Talbot)
Puppy of Breed: Rydarra Son of Devils (Jodi Carter)

Australian Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Spalpeen Supa Troopa Ohorrieglen (Mr T & Mrs D Fenton)
Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Rebelglen Blue Vagabond (Kevin Heald)

Bedlington Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Piperdene Blu Sky Blu (Eileen Clarke)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Piperdene Weave a Dream (Eileen Clarke)

Bull Terrier (Miniature)
Baby of Breed: Aelfhere Godess Of Night (A I & P M Mcmaster)

Cairn Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Emeraldcity Burley Griffin (Ginnette Loft & Peter Miller)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Towsytyke Virginia Woof (R Palmer)

Fox Terrier (Smooth)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Santop Whos That Girl (Scott & Sharon Norman)
Baby of Breed: Santop Lady Madonna (Scott & Sharon Norman)

Jack Russell Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Brighthelm Witches Britches (Sarah Gaffikin)
Res Dog CC & Open of Breed: Brighthelm Spellbound (J Bayliss & S Gaffikin)
Minor of Breed: Covejack The Duke (Jayne Hawkins)
Puppy of Breed: Covejack Tyler Wright (Jayne Hawkins)

Staffordshire Bull Terrier
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Helstaff Atouchovclass (Mr M & Mrs L Gibson)

Tenterfield Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Gumhaven Super Spark (L Bennett)

West Highland White Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Macbraedly Idilizedan Vilified (Mrs L K Brown)
Baby of Breed: Macbraedly White Heather (Mrs L K Brown)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Ms Samantha King (NSW)  (Group Entry : 71)

Best in Group & Open in Group: English Springer Spaniel
Aust Sup Ch Cardhu Scents Of Power (E & M Borg)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Welsh Springer Spaniel
Aust Sup Ch Goldmaid Red Rocket (Debbie Meagher)
Baby in Group: Golden Retriever
Goldtreve Causin A Storm Atlnr ( LK & R G Williams)
Minor in Group: Cocker Spaniel
Braycharm From The Heart (Mrs Amanda Bray)
Puppy in Group: English Springer Spaniel
Deferlee Kiwi Express (R W & L Corbett)
Intermediate in Group: Cocker Spaniel
Aust Ch Bolwarra Inspire (M Markotany / J & R Hughes)

Brittany
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tobenlee Moves Like Jagger (Samantha Ibbott-Cordi)
Baby of Breed: Tobenlee Show N Tell (S Ibbott-Cordi)

Cocker Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Braycharm Top Gear (Mrs Amanda Bray)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Barbet Back T You Jealous Ones (G C Woodward)
Bitch CC & Minor of Breed: Braycharm From The Heart (Mrs Amanda Bray)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Amamoor Alley Gator (Mrs Debbie Thomas)
Intermediate of Breed: Aust Ch Bolwarra Inspire (M Markotany / J & R Hughes)

English Setter
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Aldersett Fields of Gold (Lesley Shirley)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Orwin Jolene Jooleen (Lesley Shirley)

English Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Cardhu Scents Of Power (E & M Borg)
Puppy of Breed: Deferlee Kiwi Express (R W & L Corbett)
Junior of Breed: Cardhu Flat Bush Burning (E & M Borg)
Aust Bred of Breed: Aust Ch Deferlee Fateful Attraction (R W & L Corbett)

Field Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Fieldspan Jammie Dodger (John & Rachel Robertson)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Silverbirch Jamboree Hytea (John & Rachel Robertson)
Minor of Breed: Meadowbriar Chase The Ace (John & Rachel Robertson)

German Shorthaired Pointer
Baby of Breed: Germanicus April Showers (T Deacon & S Worsley)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Dykinta Spring Loaded (Wendy Atkins)
R/UP BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch BlueBreeze Property of a Lady (Debra Stubbings)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: BlueBreeze Cover Girl (Debra Stubbings)
Baby of Breed: Goldtreve Causin A Storm Atlnr ( LK & R G Williams)

Hungarian Vizsla
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Metropolis Beaucoup Beaucoup (AI) (Ms R Hanney)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Metropolis Avant Tout (Robyn Hanney)
Minor of Breed: Metropolis Choisir Moi (Robyn Hanney)

Nova Scotia Duck Tolling Retriever
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Tarshona Cruise Control (Mrs K & Miss C Walker)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Anasadatar I Dreamed the Dream ET (Mrs K & Miss C Walker)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Goldmaid Red Rocket (Debbie Meagher)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Goldmaid Everybody Duck (D L Meagher)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mr Les Bradney (NSW) (Group Entry : 60)

Best in Group & Junior in Group: Petit Basset Griffon Vendeen
Aust Ch Goldtreve Reymundo (Mrs B & Ms J Hession)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Basenji
Aust Sup Ch Zanzipow Poker Face Earnest (Jennifer Power)
Open in Group: Basenji
Aust Sup Ch Remwin Kissmycheek (Lyn Hughes)

Basenji
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Zanzipow Poker Face Earnest (Jennifer Power)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Remwin Kissmycheek (Lyn Hughes)

Beagle
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Fudeta Christmas Carol (Mr J Lanser / Mr L & Mrs H GIbson)

Dachshund (Long Haired)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Polbathic Dak Bengal Tiger (Eric Daniels & Ray Wall)

Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Zyzeal Lootah Baron (Hesketh / McMaster)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Zyzeal Miss Marble (P & A Jones / A & P McMaster / L & C Moore)
Puppy of Breed: Zyzeal Charge of Taurus (A I & P M McMaster)

Dachshund (Smooth Haired)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Tischamingo The Dark World (AI) (J & F Walker)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Aust Ch Tischamingo Tahitian Black (AI) (J & F Walker)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Gersndach Black Mariah (McMaster/ Gersbach)

Dachshund (Wire Haired)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Wyredach American Ride (B Gale / J & F Walker)

Petit Basset Griffon Vendeen
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Goldtreve Reymundo (Mrs B & Ms J Hession)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Ballahond Moola Bayou CCD RN ET (Sandra Bell)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Ballahond White Satin Bay (Sandra Bell)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Ms Rosemary Duffy (NSW)  (Group Entry : 59)

Best in Group & Open in Group: Australian Shepherd
Aust Sup Ch Ellagant Pretty N Blue (Ellagant Kennels)
Baby in Group: Old English Sheepdog
Hartwyn Solo Performance (Pauline Hartwell)
Minor in Group: Border Collie
Ionaborda Arya Stark (Anne Williams)
Intermediate in Group: Australian Kelpie
Aust Ch Wingdari Drovers Dancer (Marie Colyer & Sarina Laurin)

Australian Cattle Dog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Melcathra King Ofthmountain (S Nicholas)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Cudgegong Empire Rose (N D Papworth)

Australian Kelpie
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Wingdari Drovers Dancer (Marie Colyer & Sarina Laurin)

Australian Shepherd
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Ellagant Pretty N Blue (Ellagant Kennels)
Minor of Breed: Aust Ch Dykinta Twist and Turn (Wendy Atkins)

Belgian Shepherd Dog (Tervueren)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Beljekali I Go Where Hugo (J Fynmore)

Border Collie
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Am Gr & Aust Sup Ch Bordalace Flash N Dash PT (Alison J Cowin)
Res Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Dalheath A Flash In Time (Alison J Cowin & Margaret Rockey)
Minor of Breed: Ionaborda Arya Stark (Anne Williams)

Finnish Lapphund
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Ukkonen Sirius Impact (Mrs L Valentine Vagg / Mrs B & Ms S Laurin)

Old English Sheepdog
Baby of Breed: Hartwyn Solo Performance (Pauline Hartwell)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mr Les Bradney (NSW)  (Group Entry : 54)

Best in Group & Open in Group: Siberian Husky
Aust & NZ Ch Alyeshka Tickled Pink (Imp NZ) (B Turner / G Sparham / C Karam / T Letele / S Halliday)
Minor in Group: Rottweiler
Emerey Captain America (D Borg & M Krueger)
Intermediate in Group: Newfoundland
Aust Ch Newfcastle Devil Gate Drive (Nagle / Durell)

Alaskan Malamute
Puppy of Breed: Kotuko Llike A Sunrise (Miss P A Selden)

Neapolitan Mastiff
Dog CC & Puppy of Breed: Inizio Xcelence (AI) (Bruce Hutchison)

Newfoundland
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Newfcastle Devil Gate Drive (Nagle / Durell)

Rottweiler
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Zalapa Son Of A Gun (Donna Borg & Mathew Krueger)
R/UP BOB, Res Dog CC & Minor of Breed: Emerey Captain America (D Borg & M Krueger)

Siberian Husky
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust & NZ Ch Alyeshka Tickled Pink (Imp NZ) (B Turner / G Sparham / C Karam / T Letele / S Halliday)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Articwolf Good As Gold (E & M Hardwicke)
Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Articwolf dances With Wolves (E & M Hardwicke)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Ms Rosemary Duffy (NSW)  (Group Entry : 42)

Best in Group & Junior in Group: Great Dane
Aust Ch Divadanes Tomahawk Rising (AI) (Evette & Mick Taggart)
Runner Up in Group & Minor in Group: Japanese Spitz
Daesdaemar Call Me Queen Bee (Amanda Huggins)

Boston Terrier
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Bostonwood Judge N Jury (V Tyler & D S Duncan)
Bitch CC & Minor of Breed: Kerden Fashion Diva (Vikki Tyler)
Baby (Bitch) of Breed: Bostonwood Without A Doubt (Mrs Vikki Tyler)

German Spitz (Mittel)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Llancarfan Makes the Moves (Kathleen McGuinness)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Vonleenard A Class Act (Kathleen McGuinness)

Great Dane
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Divadanes Tomahawk Rising (AI) (Evette & Mick Taggart)

Japanese Spitz
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Daesdaemar Call Me Queen Bee (Amanda Huggins)

Poodle (Miniature)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Pudelicious Destin En Rouge (Susie Kearnes)
Baby of Breed: Pudelicious Mocha Sensation (Susie Kearnes)