Australian Cattle Dog Club of SA Inc (SA)

Date of Show : 10-Jan-2015 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mr Nick Gouzos (SA)

Best in Show 2nd: Lhasa Apso
Aust Sup Ch Chethang Nathaniel (Imp UK) (P & K York / J Longmire & M Camac)
Best in Show 4th: Afghan Hound
Aust Sup Ch Tahkira Take A Chance On Me (B Ferguson)
Puppy in Show: Old English Sheepdog
Aust Ch Perfu Bridal Waltz (A & C Finlay / S Moore)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Ms Kerry King (SA)

Puppy in Group: Havanese
Aust Ch Carnwath Capt America (S J Baillie)

Chinese Crested Dog
BOB, Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Aust Ch Glanore Storm Breaker (Christine Faint)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Aust Ch Glanore Perfect Storm (Christine Faint)

Havanese
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Carnwath Capt America (S J Baillie)

Italian Greyhound
BOB, Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Aust Ch Tunamara Delta (Belinda McAlpine)

Japanese Chin
BOB and Dog CC: Aust Sup Ch Krystalaine Khan (Chris & Elaine Burdett)

Lowchen
BOB & Bitch CC: Aust Ch Kristarz Fox in Sox (K Harding and M Bennet)
R/UP BOB and Dog CC: Aust Ch Rondaglen That's Entertainment (Miss Courtney Tulk)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Lowensque Dance With No Pants (Miss Courtney Tulk)
Baby of Breed: Aust Ch Tilcha Under My Spell (Belinda McAlpine)

Maltese
BOB and Dog CC: Aust Ch Erintoi Caseys Magic Dream (Fran Rose)

Miniature Pinscher
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Palana Cort Being Sassy (Palana Kennels)

Pug
Minor (Bitch) of Breed: Pudgypooch Stormborn (Mrs T Beavis)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mr Robert Cleland (SA)

Group 1st: Cairn Terrier
Aust Gr Ch Natuska A Foreign Affair SE (Kerryn Pearson)
Group 2nd: Staffordshire Bull Terrier
Aust Gr Ch Vanstaff Crazy In Love (J Rasche & D Tomney)
Group 4th & Puppy in Group: Fox Terrier (Wire)
Aust Ch Yiriwyre Lets Get Ridiculous (J R & D M Collins)
Baby in Group: Border Terrier
Aust Ch Stormvale Borda Make Myday (Dee Paterson)

Airedale Terrier
BOB, Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Aust Ch Yeloman Just William (Suzanne Tennant & Megan McWaters)

American Staffordshire Terrier
BOB & Bitch CC: Aust Ch Amstafomine Late Show (Mrs D Hughes)

Australian Terrier
R/UP BOB, Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Aust Ch Regisvista Brannigans Law (Regisvista Kennels)

Border Terrier
BOB and Dog CC: Aust Sup Ch Chanpema Imagine (Chanpema Kennels)
R/UP BOB & Bitch CC: Aust Ch Chanpema Uluwatu (Chanpema Kennels)
Baby of Breed: Aust Ch Stormvale Borda Make Myday (Dee Paterson)

Cairn Terrier
BOB and Dog CC: Aust Gr Ch Natuska A Foreign Affair SE (Kerryn Pearson)
R/UP BOB & Bitch CC: Aust Ch Natuska Peppermint Twist SE (Kerryn Pearson)
Res Dog CC: Aust Ch Natuska Shout At The Devil (Kerryn Pearson)
Baby of Breed: Natuska Hello I Love You (Kerryn Pearson)

Fox Terrier (Wire)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Yiriwyre Lets Get Ridiculous (J R & D M Collins)

Soft Coated Wheaten Terrier
BOB and Dog CC: Aust Ch Kanidor Eldar (G & S P Swalling)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Gr Ch Vanstaff Crazy In Love (J Rasche & D Tomney)
R/UP BOB, Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Sup Ch Vanstaff Whats Brewing (Renee Hartnett)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Swanky Braw Wean (Mr G & Mrs K Jordan)

Tenterfield Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Gumhaven Full Of Fire (Maureen Schutt)
R/UP BOB & Bitch CC: Aust Ch Gumhaven Sand Piper (Maureen Schutt)
Res Bitch CC: Aust Ch Gumhaven Fire Fox (Maureen Schutt)

West Highland White Terrier
BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Kingsview Lady A At Aonais (Imp UK) (Fiona Mackness)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Aonais Skys The Limit (Fiona Mackness)
Baby of Breed: Aust Ch Bobbinray La Uno (Cathy Kuchel)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Ms Suzanne Beinke (SA)

Group 1st: English Springer Spaniel
Aust Ch Birchlands Crown Royal (Imp NZ) (Merchant/Hartnett/Rasche/Parker)
Group 3rd: Golden Retriever
Aust Ch Haydengold High Hopes (Cate Williams)
Group 4th: Weimaraner
Aust Ch Waldwieze Game Keepa At Poshvwei (Imp NZ) CD ET RE (J Hughes)
Puppy in Group: English Springer Spaniel
Ronevolon Queen Ovthe Desert (J Rasche & R Hartnett)

Cocker Spaniel
R/UP BOB & Bitch CC: Aust Ch Britebay Witch's Brew (Mrs Tina Matthews)

English Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Ch Birchlands Crown Royal (Imp NZ) (Merchant/Hartnett/Rasche/Parker)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Ronevolon Queen Ovthe Desert (J Rasche & R Hartnett)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Ch Haydengold High Hopes (Cate Williams)

Irish Setter
BOB, Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Aust Ch Martinridge My Secret Life (B Martin)
R/UP BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Sup Ch Martinridge Flirting WTulane (B Martin)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Martinridge Heart And Soul (B Martin)
Res Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Aust Ch Martinridge Promises Promises (B Martin)

Irish Water Spaniel
BOB & Bitch CC: Aust Sup & Am Ch Whistlestop Mine To Keep At Tirriki (Imp USA) (C P / H R & B N van Haasteren)

Large Munsterlander
BOB & Bitch CC: Aust Ch Mistypoint Send Me An Angel (T L Edwards)

Weimaraner
BOB and Dog CC: Aust Ch Waldwieze Game Keepa At Poshvwei (Imp NZ) CD ET RE (J Hughes)
R/UP BOB & Bitch CC: Aust Ch Waldwieze Graevelvet At Poshvwei (Imp NZ) ET RE CD (Jessie Hughes)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Waldwiese Back In A Flash (Krystle Wells)

Welsh Springer Spaniel
Baby of Breed: Redhedz Gingers Bounder (AI) (Mr P and Mrs L Griffiths)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mr Phil Thompson (SA)

Group 1st: Afghan Hound
Aust Sup Ch Tahkira Take A Chance On Me (B Ferguson)
Group 2nd: Petit Basset Griffon Vendeen
Aust Gr Ch Rokeena St Louis Blues (T Edwards/ R Wallis & S Marshall)
Group 3rd: Irish Wolfhound
Aust Ch Glenfels The Boy From Oz (AI) (Sarah Baker)
Baby in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Stardayne Exceed The Limits (Mrs V Tapp)

Afghan Hound
BOB and Dog CC: Aust Sup Ch Tahkira Take A Chance On Me (B Ferguson)
Puppy of Breed: Aust Ch Lijolba The Up Rising (AI) (Gail Wood & Heidi McKay)

Beagle
BOB, Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Ch Hilldamar Classical Jazz (D & M Hill)
R/UP BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Gr Ch Sligrachan Anotha Jeannie (D & M Hill)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB and Dog CC: Aust Sup Ch Stardayne Flight Command (Mrs V Tapp)
Bitch CC: Aust Ch Stardayne Lady Royale (Mrs V Tapp)
Baby of Breed: Stardayne Exceed The Limits (Mrs V Tapp)

Dachshund (Miniature Wire Haired)
BOB and Dog CC: Aust Gr Ch Wattswires Very Bold (Linda Robinson)

Dachshund (Smooth Haired)
BOB and Dog CC: Aust Sup Ch Boskahun Molton Gold (S Packer)
Baby of Breed: Aust Ch Boskahun Athena Etched In Gold (Sue Packer)

Dachshund (Wire Haired)
BOB and Dog CC: Cayugaridge Cordoba (Gail Wood)

Harrier
BOB & Bitch CC: Aust Ch Fellhunters Scent of a Woman (P & F Danaher)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred (Dog) of Breed: Aust Ch Fellhunters Mr Mysterious (Alison Boyce)
Baby of Breed: Alkihills All Fired Up (AI) (Alison Boyce)

Irish Wolfhound
BOB and Dog CC: Aust Ch Glenfels The Boy From Oz (AI) (Sarah Baker)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Aust Ch Creena Miss Adelaide Rose (AI) (Jodie Michelmore)
Baby of Breed: Aust Ch Drayton Lady Dorothea (Andra Barber)

Petit Basset Griffon Vendeen
BOB and Dog CC: Aust Gr Ch Rokeena St Louis Blues (T Edwards/ R Wallis & S Marshall)
R/UP BOB & Bitch CC: Aust Gr Ch Rokeena Xtravaganza (Adam Fraser & Tracie Edwards)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mr Nick Gouzos (SA)

Group 2nd: German Shepherd Dog
Aust Sup Ch Darkknight Ysadore (B Mayne & J Phillis)
Group 3rd: Collie (Smooth)
Aust Ch Wiru Undressed For Success (D M & T M Adams)
Baby in Group: Shetland Sheepdog
Shelsian Burn For You (I R & C E Spangler)
Puppy in Group: Old English Sheepdog
Aust Ch Perfu Bridal Waltz (A & C Finlay / S Moore)

Collie (Rough)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: AUST CH Kiriko's Special Report (Imp JPN) (Sharyn Ely & Val Wilson)
R/UP BOB and Dog CC: Am & Aust Ch Overland City Lights (Imp USA) (Sharyn Ely & Val Wilson)

Collie (Smooth)
BOB, Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Aust Ch Wiru Undressed For Success (D M & T M Adams)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Billand Back In Black (D M & T M Adams)

German Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Sup Ch Darkknight Ysadore (B Mayne & J Phillis)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Aust Ch Regalshep Eclipse (Alimanda Kennels)
Baby of Breed: Alimanda Let's Get Ridiculous (Alimanda Kennels)

German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
Baby of Breed: Alimanda Kissed A Boy (Alimanda Kennels)

Old English Sheepdog
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Perfu Bridal Waltz (A & C Finlay / S Moore)

Shetland Sheepdog
Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Sup Ch Shelsian Scintilla (I R & C E Spangler)
Baby of Breed: Shelsian Burn For You (I R & C E Spangler)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Shelsian Red Rosy (J Rainey)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Sup Ch Dwynella Skye Walker (Imp NZ) (P & K Flynn)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Aust Ch Pemvale Picture Postcard (Mrs K Flynn)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Lynn Harrison (SA)

Group 1st: Dobermann
Aust Ch Backbone Freddy Mercury (Imp ARG) (Kate Raymond)
Group 2nd: Siberian Husky
Aust Sup Ch Asryn Always Forever (K Bryant / L Fox & A Wittenberg)
Group 4th: Akita
Aust Sup Ch Shokuma Razzle Dazzle (Mr D Klingberg / Miss W Osborn)
Baby in Group: Dobermann
Aust Ch Bravadobe Feel The Moment (Imp NZ) (Mr M & Mrs D Jackson / Bravadobe Dobermanns)

Akita
BOB, Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Aust Sup Ch Shokuma Razzle Dazzle (Mr D Klingberg / Miss W Osborn)
R/UP BOB, Dog CC & Minor (Dog) of Breed: Aust Ch Shokuma Distinctive By Design (D Klingberg & W Osborn)

Boxer
BOB, Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Phoenix Dark N Trendy (Maxine Carter & Liz Lee)

Dobermann
BOB and Dog CC: Aust Ch Backbone Freddy Mercury (Imp ARG) (Kate Raymond)
Baby of Breed: Aust Ch Bravadobe Feel The Moment (Imp NZ) (Mr M & Mrs D Jackson / Bravadobe Dobermanns)

Mastiff
BOB & Bitch CC: Aust Ch Toramis Flirtacious Fergie (P & J Buckley)

Neapolitan Mastiff
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Magnufi Maestro (AI) (Lorene Cantarella)

Portuguese Water Dog
Baby of Breed: Aust Ch Arcticpalace Ocean Legend (Barry Tyrrell)

Rottweiler
BOB, Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed: Aust Ch Blakesims Stop Me TD RN (N Medlicott)
Res Bitch CC: Alchemy Pussy Riot (AI) (Alchemy Kennels)
Baby of Breed: Ubersein Get The Party Started (Miss N K Hann & Mrs L Russell)
Puppy of Breed: Alchemy Chumpy Pullin (AI) (Alchemy Kennels)
Aust Bred (Dog) of Breed: Schwartzhund Freidrich (N K Hann)

Samoyed
BOB, Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed: Aust Ch Eskydon League Of Shadows (Tahnee Dendy and Janet Dunbar)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Aust Ch Kimskova Sparkle and Shimmer (Janet Dunbar)
Minor (Dog) of Breed: Aust Ch Kalaska Rap It Up Daddy (D Turci & K O'Riley)

Schnauzer
BOB and Dog CC: Aust Gr Ch Treuliebe Takit T Thlmit (J Chapman & S Foote)

Schnauzer (Giant)
BOB, Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Aust Gr Ch Treuliebe Kindred Spirit (S P & S K Foote)
Baby of Breed: Aust Ch Treuliebe Light My Fire (AI) (S P & S K Foote)

Schnauzer (Miniature)
BOB and Dog CC: Aust Ch Gemais Free Spirit (Asyut Knls & I Mundy)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Edelgeist Dare To Be Different (Coral Gray)
Res Dog CC: Edelgeist Seize The Moment (Coral Gray)

Shiba Inu
R/UP BOB, Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Aust Ch Maharg Fuyu Yoshi (H Perret & K Martin)

Siberian Husky
BOB & Bitch CC: Aust Sup Ch Asryn Always Forever (K Bryant / L Fox & A Wittenberg)
Junior (Dog) of Breed: Aust Ch Romeka Take That (David Harrop)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Miss Cheryl Currie (SA)

Group 1st: Lhasa Apso
Aust Sup Ch Chethang Nathaniel (Imp UK) (P & K York / J Longmire & M Camac)
Group 2nd: Dalmatian
Aust Ch Paceaway Coffee Beanz (Ms Kerryn Harvey)
Group 3rd & Puppy in Group: French Bulldog
Aust Ch Pendragan X Factor (Ms A Cadd)
Group 4th: British Bulldog
Aust Sup Ch Bullyack Muskateller (M & B Ackland)
Baby in Group: French Bulldog
Kiangsi Showem The Karma (A Cadd)

Boston Terrier
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Dimadal Divergent (Dimadal Knls)

British Bulldog
BOB, Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Sup Ch Bullyack Muskateller (M & B Ackland)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Aust Gr Ch Bullyack Kssd Byn Angel (M & B Ackland)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Preciousbull Move Over Baby (Cherie Terry)

Dalmatian
BOB, Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Aust Ch Paceaway Coffee Beanz (Ms Kerryn Harvey)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Aust Ch Instride Xceptional (AI) (Ms Kerryn Harvey)
Dog CC & Aust Bred (Dog) of Breed: Aust Ch Instride Awsum Speed (K Harvey & K Ricketts)

French Bulldog
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Pendragan X Factor (Ms A Cadd)
R/UP BOB and Dog CC: AM & Aust Ch Baring Nords Thryggve Viking (Imp USA) (Ms A Cadd)
Baby of Breed: Kiangsi Showem The Karma (A Cadd)

Great Dane
R/UP BOB: Aust Ch Dannelsa Annabel Mackenzie (Hilbren Kennels)
Dog CC & Minor (Dog) of Breed: Aust Ch Willitoft Fire and Ice (AI) (Miss Shontelle Davies)

Keeshond
BOB, Dog CC & Aust Bred (Dog) of Breed: Aust Gr Ch Caspakees General Lee (Mrs M Sawley)
Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Calivale Look At Me (Mrs M Sawley)

Lhasa Apso
BOB, Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Sup Ch Chethang Nathaniel (Imp UK) (P & K York / J Longmire & M Camac)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Aust Gr Ch Amesen Gold Class (J Longmire / M Camac & I Glen)

Poodle (Standard)
BOB & Bitch CC: Marlau Quinava (Quiniva Kennels)

Shar Pei
Baby of Breed: Aust Ch Sharboop Living The Dream (Mr W & Mrs J Walloscheck)
Open Neuter of Breed: Aust Ch Miniatura Plays the Game (Mr W & Mrs J Walloscheck)