Canine Stewards Association of WA (WA)

Date of Show : 8-May-2016 (Sunday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Glenda Cook (VIC)

Best in Show & Intermediate in Show: Briard
Aust Sup Ch Cacharel Jeronimo (Mark & Jeni Sach)
Runner Up in Show & Aust Bred in Show: Whippet
Aust Ch Chakrata Mistress Matilda (Ms Jo Kramer & Mrs Anne-Marie Curan)
Baby in Show: Pug
Toorork Friends With Jeffrey (Deborah & Darryl Barker)
Minor in Show: Staffordshire Bull Terrier
Castlebar Raise The Roof (Racheal Bawden)
Puppy in Show: Havanese
Aust Ch Carnwath Tove (Yuri Steinberg-Tong'e)
Junior in Show: Lakeland Terrier
Aust Ch Kineta The Halo Effect (Eva Fekete)
State Bred in Show: Newfoundland
Aust Sup Ch Happybear Romancing Thstone (Miss N Ryan)
Open in Show: Cocker Spaniel (American)
Aust Sup Ch Staryanks Sweet Child Of Mine (Paul & Debbie Wilkes)
Open Neuter in Show: Dobermann
Aust & Neut Ch Celestion Walk The Line At Aegis (Imp NZ) (Denise Ball & M McDonald)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs June Ashton (SA)

Runner Up in Group: Pekingese
Aust Sup Ch Aristic As Requested (Aristic Kennels)
Baby in Group: Pug
Toorork Friends With Jeffrey (Deborah & Darryl Barker)
Puppy in Group: Havanese
Aust Ch Carnwath Tove (Yuri Steinberg-Tong'e)
Junior in Group: Papillon
Pawfx Talisman Prediction (Ms Maureen Doohan)
Open in Group: Papillon
Can/ Am Gr & Aust Ch Marron's Tommy Hilfiger (Imp USA) (Ms T Clements & Mr D & Mrs M Doolette)
Open Neuter in Group: Pug
Aust Neut Ch Toorork Black Rosie (Deborah & Darryl Barker / Tracy Quinn)

Australian Silky Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Karlyermai Rogue Trader (Karlyermai Kennels)
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Hautchien Top Hat N Tails (Mrs N F Walker)
Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Karlyermai Wicked Temptation (Karlyermai Kennels)
Baby of Breed: Karlyermai Rogues T Riches (Karlyermai Kennels)
Junior of Breed: Karlyermai Wicked Intent (Karlyermai kennels)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Atarka Bronze Talisman (Mrs D M Hicks)
R/UP BOB, Res Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Atarka Mornign Town Ryde (Mrs D M Hicks)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Atarka Torquay (Mrs D M Hicks)
Puppy of Breed: Pabianpark Rosemary And Thyme (Mrs D M Hicks)

Chihuahua (Smooth Coat)
R/UP BOB, Res Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Espero Prime Suspect (Aristic Kennels)
Baby of Breed: Cutizele Brittanis Bella (Michele Triplett)

Chinese Crested Dog
R/UP BOB, Bitch CC & Minor (Bitch) of Breed: Aust Ch Karakush Barefoot Bubbly (Mr L & Mrs H Gibson / Mrs F Riley)

Havanese
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Carnwath Tove (Yuri Steinberg-Tong'e)

Italian Greyhound
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Tunamara Major Impact (C Scott)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Kaasha Jersey Caramel (Mark & Jeni Sach)
Res Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Kaasha Mr Topsy Turvy (Mark & Jeni Sach)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Kaasha Song Sung Blue (Mark & Jeni Sach)
Baby of Breed: Kaasha Outback Spectacular (Mr M & Mrs J Sach)

Papillon
BOB, Dog CC & Open of Breed: Can/ Am Gr & Aust Ch Marron's Tommy Hilfiger (Imp USA) (Ms T Clements & Mr D & Mrs M Doolette)
Res Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Aust Ch Toysfus The Real Gizmo (Mr L & Mrs C Jensen / Miss G Jensen)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Pawfx Talisman Prediction (Ms Maureen Doohan)
State Bred of Breed: Pawfx Mystical Prophesy (Ms Maureen Doohan)

Pekingese
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Sup Ch Aristic As Requested (Aristic Kennels)
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Aristic Knight Rider (Aristic Kennels)

Pomeranian
Baby of Breed: Cutizele Exotic Lily (Michele Triplett)

Pug
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Toorork Joe King (Miss T Robert / Deborah & Darryl Barker)
R/UP BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Gr Ch Toorork Crossing Bridget (Deborah & Darryl Barker)
Res Dog CC & Minor of Breed: Kabova Mr Impossible (Deborah & Darryl Barker)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Toorork Friends With Becky (Deborah & Darryl Barker)
Baby of Breed: Toorork Friends With Jeffrey (Deborah & Darryl Barker)
Puppy of Breed: Toorork Friends With Britney (Deborah & Darryl Barker)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Toorork Black Rosie (Deborah & Darryl Barker / Tracy Quinn)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mr Peter Frost (VIC)

Runner Up in Group: Kerry Blue Terrier
Aust Ch Malokki Down to Earth (Mr Pat O'Hare)
Baby in Group: Staffordshire Bull Terrier
Trueblend Madame St Clair (Trueblend Knls)
Minor in Group: Staffordshire Bull Terrier
Castlebar Raise The Roof (Racheal Bawden)
Junior in Group: Lakeland Terrier
Aust Ch Kineta The Halo Effect (Eva Fekete)
State Bred in Group: Staffordshire Bull Terrier
Onahi Bliss Bomb (Melissa Mclean)
Open in Group: Scottish Terrier
Aust Sup Ch Juscot Slum Dog Millionaire (Imp NZ) (Piobmhor Kennels)
Open Neuter in Group: American Staffordshire Terrier
Aust & Neut Ch Zforce Stop N Stare (AI) (Mr S V & Mrs M Green)

American Staffordshire Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Iroq Steel City (Mr S V & Mrs M Green)
R/UP BOB, Res Dog CC & Open of Breed: Iroq Gladiator of Long Step (Imp Serbia) (Mr S V & Mrs M Green)
Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Gr Ch Iroq In Harmony (Mr S V & Mrs M Green)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Iroq Indecent Proposal (Mr S V & Mrs M Green)
Baby of Breed: Iroq Mother of Dragons (Mr SV & Mrs M Green)
Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Zforce Stop N Stare (AI) (Mr S V & Mrs M Green)

Fox Terrier (Smooth)
Baby of Breed: Mirolinda Betta Late Than Neva (Shirley Friday)

Irish Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Coolaney Code Breaker (Liz Walmsley)

Kerry Blue Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Malokki Down to Earth (Mr Pat O'Hare)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Malokki Counter Punch (C & Mrs P Lockhart)

Lakeland Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Kineta The Halo Effect (Eva Fekete)

Scottish Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Juscot Slum Dog Millionaire (Imp NZ) (Piobmhor Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Gr Ch Piobmhor Agnes McAngus (Piobmhor Kennels)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Castlebar I Spy (AI) (R Bawden)
R/UP BOB, Res Bitch CC & State Bred of Breed: Onahi Bliss Bomb (Melissa Mclean)
Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Castlebar Rise N Shine (AI) (R Bawden)
Baby of Breed: Trueblend Madame St Clair (Trueblend Knls)
Minor of Breed: Castlebar Raise The Roof (Racheal Bawden)
State Bred of Breed: Castlebar Pretty Little Liar (Racheal Bawden)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Michelle Hammond (QLD)

Best in Group & Open in Group: Cocker Spaniel (American)
Aust Sup Ch Staryanks Sweet Child Of Mine (Paul & Debbie Wilkes)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: German Shorthaired Pointer
Durers Joan Of Castile (Dr G & Mrs S Koutsantonis)
Minor in Group: Cocker Spaniel
Jodegee Shh Confidential Kises (Mrs Jody Maunder)
Puppy in Group: German Shorthaired Pointer
Durers Odysseus (Dr G & Mrs S Koutsantonis)
Junior in Group: Golden Retriever
Aust Ch Ralun Lasting Touch (AI) (Miss N Ryan)
State Bred in Group: Welsh Springer Spaniel
Aust Gr Ch Esspree Perfect Honour (J & D Hiscott)
Aust Bred in Group: Cocker Spaniel
Aust Ch Watervaal Step Aside Pleese (Mrs Jody Maunder)

Brittany
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Astrelis Dawn Raider (Mr L & Mrs C Jensen)

Cocker Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Watervaal Step Aside Pleese (Mrs Jody Maunder)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Jodegee Shh Confidential Kises (Mrs Jody Maunder)
State Bred of Breed: Jodegee Prity Inme Parti Dress (Mrs Jody Maunder)

Cocker Spaniel (American)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Staryanks Sweet Child Of Mine (Paul & Debbie Wilkes)

English Setter
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Eireannmada Lancaster (Miss M Briggs/Mr G Browne & Mrs D Jones)

English Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Westspring The One and Only (AI) (Denise Mosley)

German Shorthaired Pointer
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Durers Joan Of Castile (Dr G & Mrs S Koutsantonis)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Durers View Of Argo (Dr G & Mrs S Koutsantonis)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Durers Odysseus (Dr G & Mrs S Koutsantonis)
Res Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Durers Girl In A Red Cap (Dr G & Mrs S Koutsantonis)
Baby of Breed: Arosa Zena Princess (IMP NZ) (Miss A Keulen-Brain)
Junior of Breed: Durers Donatello (Dr G & Mrs S Koutsantonis)

German Wirehaired Pointer
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Lovewyre Thor (A Keulen-Brain)

Golden Retriever
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Ralun Lasting Touch (AI) (Miss N Ryan)

Lagotto Romagnolo
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Wispan Amadore (Sue Jackson)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Deelee Eldarado (Sue Jackson)

Pointer
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Rhyll Shooting From The Hip (S & K Lockwood)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Gr Ch Esspree Perfect Honour (J & D Hiscott)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mr Simon Mills (ACT)

Best in Group & Aust Bred in Group: Whippet
Aust Ch Chakrata Mistress Matilda (Ms Jo Kramer & Mrs Anne-Marie Curan)
Runner Up in Group & Open in Group: Beagle
Aust Ch Bayhound Walk This Line (Sligrachan Kennels)
Baby in Group: Whippet
Harroway Playing It My Way (AI) (Pamela Campbell & Steven Warry)
Puppy in Group: Whippet
Merrirose Rocknit Atswifthund (S Taylor & D Tuck)
Junior in Group: Beagle
Aust Ch Sligrachan Tyberius Kirk (Sligrachan Kennels)
Intermediate in Group: Whippet
Bonnymead autumn serenade (Warren Thomas)
State Bred in Group: Whippet
Aust Ch Harroway Cabaret (Pamela Campbell & Steven Warry)

Afghan Hound
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Khandhu The Beat Goes On (Lynne M Fenwick)
Res Dog CC & Junior of Breed: Zazzera My Heart Skips Abeat (R A &L M Fenwick)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Sayadena Nemesis (Imp BEL) (Mrs B Almpantis)

Beagle
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Bayhound Walk This Line (Sligrachan Kennels)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Sligrachan Tyberius Kirk (Sligrachan Kennels)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Sligrachan Beautys Black Pearl (Sligrachan Kennels)
Minor of Breed: Mayster Dream Delight (B & M Birkenshaw)

Norwegian Elkhound
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Gr Ch Criterion Vikings Silver Scout (Mrs C Herbert)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Amashutu Hear Me Roar (Tanya Nugent)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Caprivi Make Me Famous (S Taylor & C Currie)
Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Caprivi Certified Copy (S Taylor & C Currie)
Res Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Umkimzulu Arya RainsOfCastamere (AI) (Julie and Darryl Carr)
Baby of Breed: Tannu Cheap Thrills (Tanya Nugent)

Saluki
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Padtheway Summa Palais (Sheila Timson)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aus Ch Padtheway Palais Blaze (S Timson & H Spence)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Alshira Epona Amira (K Marshall & A Langford)

Whippet
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Chakrata Mistress Matilda (Ms Jo Kramer & Mrs Anne-Marie Curan)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Bonnymead autumn serenade (Warren Thomas)
Baby of Breed: Harroway Playing It My Way (AI) (Pamela Campbell & Steven Warry)
Puppy of Breed: Merrirose Rocknit Atswifthund (S Taylor & D Tuck)
State Bred of Breed: Aust Ch Harroway Cabaret (Pamela Campbell & Steven Warry)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Glenda Cook (VIC)

Best in Group & Intermediate in Group: Briard
Aust Sup Ch Cacharel Jeronimo (Mark & Jeni Sach)
Runner Up in Group & Open in Group: Welsh Corgi (Cardigan)
Aust Ch Cardiwest Humdinger (J A & J L Spargo)
Baby in Group: Shetland Sheepdog
Sheltastic Kiss My Shortz (Sheltastic Kennels)
Minor in Group: Shetland Sheepdog
Ambermoon Hear Me Roar (Mrs C & Miss E Luxford)
Puppy in Group: Briard
Aust Ch Kaasha Life On The Edge (AI) (Mr M & Mrs J Sach / Miss E Heller)
Junior in Group: Australian Kelpie
Aust Ch Ashem Anzac Poppy (Mrs S Einam)
State Bred in Group: Shetland Sheepdog
Aust Ch Sheltastic The Illusionist (Mrs S Wildman)
Open Neuter in Group: Shetland Sheepdog
Sunland So Exquisite (Berlinda Shepherdson)

Australian Kelpie
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Gr Ch Sandsprite Land Down Under (Mrs S Einam)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Ashem Anzac Poppy (Mrs S Einam)
Baby of Breed: Aust Ch Sandsprite Midnight Lover (Mrs S Einam)
Neuter BOB: Aust Ch Suthenskys Supernatural (Mrs S Einam)

Australian Shepherd
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Sayly Big Island Sunset (AI) (Mrs D & Dr L Smith)

Bearded Collie
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Gr Ch Helmsdale Heartbreaker (Mr S R P Ryan & Mrs J Ryan)
Res Dog CC & Junior of Breed: Galagold Mr Gently At His Best (Mrs Doreen Hawkins & Mrs W Coffey)
Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Silverstarz Belgium Affair (Helena Innes)

Belgian Shepherd Dog (Groenendael)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Mirribandi Numero Uno (Dr L Brain)

Border Collie
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Noblestarzz King of The Galaxy (Ambre Smith)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Tehya Scandal On The Cover (Mr L & Mrs C Jensen)

Briard
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Cacharel Jeronimo (Mark & Jeni Sach)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Kaasha Life On The Edge (AI) (Mr M & Mrs J Sach / Miss E Heller)
Baby of Breed: Narbrisse Mesmerizing (Mr M & Mrs J Sach)

Finnish Lapphund
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Ukkonen Sirius Impact (Mrs L Valentine Vagg / Mrs B & Ms S Laurin)

Shetland Sheepdog
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Ambermoon Come What May (Mrs C & Miss E Luxford)
R/UP BOB, Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Sup Ch Sheltastic Eat My Shortz (Makaela Edmondson)
Baby of Breed: Sheltastic Kiss My Shortz (Sheltastic Kennels)
Minor of Breed: Ambermoon Hear Me Roar (Mrs C & Miss E Luxford)
Puppy of Breed: Arajento Brushed With Gold (Mrs K Tonkin)
Junior of Breed: Aust Ch Sheltastic Speak No Evil (Sheltastic Kennels)
Intermediate of Breed: Aust Ch Jmell Mambo (Alannah Velenski)
State Bred of Breed: Aust Ch Sheltastic The Illusionist (Mrs S Wildman)
Aust Bred (Bitch) of Breed: Whoami Cant Deny It (Kirsty Post)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Sunland So Exquisite (Berlinda Shepherdson)

Welsh Corgi (Cardigan)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Cardiwest Humdinger (J A & J L Spargo)
R/UP BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Cardiwest Joys Bounty (J A & J L Spargo)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Cardiwest Bountyovspring (J A & J L Spargo)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mr Ben Luxton (SA)

Best in Group & Open in Group: Dobermann
Aust Ch Martyn Scream My Name At Bravadobe (AI) (Imp NZ) (Bravadobe Dobermanns)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Samoyed
Samooka Kool Affair (Kylene Micke)
Baby in Group: Boxer
Valeska Love At First Sight (AI) (Imp NZ) (Rodney Jonsson & Emma Luxford)
Minor in Group: Newfoundland
Happybear Precious Memories (AI) (Ms N Ryan)
Puppy in Group: Dobermann
Aust Ch Aegis Grace Slick (Denise Ball)
Junior in Group: Dobermann
Vansitar Piper Heidsieck (Imp NZ) (The Late V P Brennan & Vansitar Dobermanns)
State Bred in Group: Newfoundland
Aust Sup Ch Happybear Romancing Thstone (Miss N Ryan)
Aust Bred in Group: Alaskan Malamute
Aust Ch Blitzems Breaking New Ground (J Grieve / K & D Daly)
Open Neuter in Group: Dobermann
Aust & Neut Ch Celestion Walk The Line At Aegis (Imp NZ) (Denise Ball & M McDonald)

Akita (Japanese)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Fujimine Go Fuen No Oka (Imp) (Bianca Connelly)

Alaskan Malamute
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Blitzems Breaking New Ground (J Grieve / K & D Daly)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Diomede Midori (R A & D J Wells)
Puppy of Breed: Diomede Footprints In The Snow (R A & D J Wells)

Bernese Mountain Dog
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Zunari Fan Di Fendi (M Hondema)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Zollikon Busy Being Fabulous (M Hondema)

Boxer
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Valeska Get Off My Cloud (Imp NZ) (Miss Emma Luxford)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Taswest Thats The Spirit RN TD (Lauren Herd)
Res Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Boxfull Knock and Run (Stuart & Steph Reynolds)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Ronin Dreaming in Digital TD (AI) (Imp NZ) (L Herd & H Owen)
Baby of Breed: Valeska Love At First Sight (AI) (Imp NZ) (Rodney Jonsson & Emma Luxford)
Puppy of Breed: Jetboom I Told You So (Mr R Jonsson/ Ms A Velenski & Mr A Velenski)

Dobermann
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Martyn Scream My Name At Bravadobe (AI) (Imp NZ) (Bravadobe Dobermanns)
R/UP BOB, Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Sup Ch Parima Ghost Rider At Bravadobe (AI) (Imp NZ) (Bravadobe Dobermanns)
Res Dog CC & Minor of Breed: Vansitar Go Your Own Way (Imp NZ) (The Late VP Brennan / Vansitar Dobermanns / G & D Grosse)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Vansitar Piper Heidsieck (Imp NZ) (The Late V P Brennan & Vansitar Dobermanns)
Puppy of Breed: Aust Ch Aegis Grace Slick (Denise Ball)
Intermediate of Breed: Vansitar Tigers Dark Aurora (Imp NZ) (The Late VP Brennan & Vansitar Dobermanns)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Celestion Walk The Line At Aegis (Imp NZ) (Denise Ball & M McDonald)
Open Neuter (Bitch) of Breed: Aust & Neut Ch Bravadobe Lets Get Rocked (AI) ET (Bravadobe Dobermanns)

Dogue de Bordeaux
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Amedange Celestial Child (B Irwin/ J Vitler/ V McArthur)

Newfoundland
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Sup Ch Happybear Romancing Thstone (Miss N Ryan)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Minor of Breed: Happybear Precious Memories (AI) (Ms N Ryan)

Portuguese Water Dog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Rulett Creme De La Creme (Megan Kelly)

Samoyed
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Samooka Kool Affair (Kylene Micke)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Samooka Kool Mint (Kylene Micke)
Res Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Ch Lunasea My Captain My Cool (AI) (Kylene Micke & K O'Riley)
Baby of Breed: Samooka Proud To Be An Aussie (Kylene Micke)
Minor of Breed: Samooka Love O Boy (Kylene Micke)

Siberian Husky
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Koolmove Feel The Fire (J Campbell & I Mercer)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs Patricia Russell (NSW)

Best in Group & State Bred in Group: Great Dane
Aust Sup Ch Rorlyn Working Class Man (R & L Booth)
Minor in Group: Poodle (Miniature)
Myflair Voo Doo Devils Child (Mrs AEM Howell)
Open Neuter in Group: Xoloitzcuintle (Standard)
Aust Ch Besitos Taha Daha (Imp) RN (J Z Dinis)

Great Dane
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Sup Ch Rorlyn Working Class Man (R & L Booth)
Bitch CC & Puppy (Bitch) of Breed: Aust Ch Rorlyn All You Need Is Love (R & L Booth)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Cymroz See You In My Dreams (M Wasley)
Minor of Breed: Ahmanvondane Legend Of Th Ark (Justine Boreham)
Puppy (Dog) of Breed: Cymroz Mr Worldwide (M Wasley)
Open Neuter of Breed: Aust Ch Witttstone Teenage Dreams (M Wasley)

Japanese Spitz
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Tomidachi Noboru Taiyo (Mrs N K Thornett)
Baby of Breed: Aust Ch Daesdaemar Hot Pursuit (Mrs N K Thornett)
Intermediate of Breed: Aust Ch Tomidachi Shizukese N Chowa (Mrs N K Thornett)

Keeshond
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Kahnhond Touch O Magic (David & Denise Wall / Sue & Tony Mallia)
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Hunkeedori Life On The Edge (Mrs M Holland & Ms K Santas)
Junior of Breed: Karrikees Silver Knight (N Wyatt / D L & P G Moss)

Lhasa Apso
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Dynabull Devine Diva (Lynette Peace)

Poodle (Miniature)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Myflair Voo Doo Devils Child (Mrs AEM Howell)

Poodle (Toy)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Montaires Kickit Tome (Mrs A Howell & Mrs J MacKenzie)
Baby of Breed: Mojitogold Shine Lika Diamond (Linda Nicholls)

Shih Tzu
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Tzuyuan Wild Boys Afloat (Ms G Davies & Mrs S Murray)
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Elshamara Cloak N Dagger (Mrs S Griffiths & Mr J Griffiths)
Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Tzuyuan You Are The Reason (G Davies & S Murray)

Tibetan Terrier
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Shelloy Elizabeth I Am (Mrs S Pratt & Mrs J Mortimer)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Shelloy Henry I Am (Mrs S Pratt & Mrs J Mortimer)

Xoloitzcuintle (Standard)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Wazzat Citlali (AI) (Jacqi Dinis)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Wazzat Chipote (AI) (Jacqi Dinis)
Open Neuter of Breed: Aust Ch Besitos Taha Daha (Imp) RN (J Z Dinis)