Coolamon Ganmain Kennel Club (NSW)
Date of Show : 18-Aug-2017 (Friday)
Championship Show
The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.
General Specials
Specials Judge: Prof Brian Corbitt (NSW)
Aust Sup Ch Gengala Gobsmacker (Miss L M Hickie / R & Y Barter)
Runner Up in Show: Dachshund (Long Haired)
Aust Sup Ch Charlmagne Jimmy Choo (AI) (S L Bennett)
Minor in Show: Curly Coated Retriever
Curltriever Son Of A Gun (Al) (Chris Kelly)
Puppy in Show: Pekingese
Aust Ch Kutanifoo Ti (Carmel Bauerle)
Junior in Show: Siberian Husky
Aust Ch Aeukanmanuva Lover Boy (C Yate)
Intermediate in Show: Golden Retriever
Aust Ch Soshyl Flower of Scotland (R McNab)
Aust Bred in Show: Curly Coated Retriever
Aust Ch Curltriever Time After Time (Chrstine Kelly)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Bernese Mountain Dog
Aust Neut Ch Cloudforest Quantum Leap (A J Bell)
Baby SweepStakes - 2nd Place: Basset Fauve de Bretagne
Trisven Four on the Floor (Mr S W & Mrs P A Smith)
Baby SweepStakes - 3rd Place: Bullmastiff
GrizzMuffley Groovy Potential (B A & S D Wehmeier)
Puppy SweepStakes - 1st Place: French Bulldog
Aust Ch Strongjean Paris Connection (Ms Jaye Munn)
Veteran SweepStakes - 1st Place: Australian Stumpy Tail Cattle Dog
Aust & Neut Ch Hideherder Strike A Light CDX ADX JDX GD RAE TDX RM ET (Dianne Costello)
Veteran SweepStakes - 2nd Place: Golden Retriever
Aust Ch Aursauver High Flyer (Mrs Coleen Stirton)
Group 1 - Toys
Specials Judge : Prof Brian Corbitt (NSW)
Aust Gr Ch Tzani Zazu Zodiak (Bell/ Mills & Norman)
Runner Up in Group & Open in Group: Pug
Aust Ch Kabova Special Agent Jay (Jenny Williams)
Puppy in Group: Pekingese
Aust Ch Kutanifoo Ti (Carmel Bauerle)
Aust Bred in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Aust Ch Kqrac Tell It Like It Is (Ms V R McLaughlin)
Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Matmor Rhythm Is My Business (M Morse & W Henderson / V McLaughlin)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kqrac Tell It Like It Is (Ms V R McLaughlin)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Gr Ch Dapsen Eye Catcher (Ms V R McLaughlin)
Griffon Bruxellois
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Gr Ch Tzani Zazu Zodiak (Bell/ Mills & Norman)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Tzani Bellatrix Lestrange (Bell/ Mills and Norman)
Lowchen
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Mystique C My Bare Derriere (Imp NZ) (R & M Clancy)
Maltese
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Soyeux Star Lord (Cristina Goodman)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Soyeux Magic Happens (C Goodman)
Pekingese
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Waaini Gifta Gold (Carmel Bauerle)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Miyoko Tiger Rosemary (Carmel Bauerle)
Baby of Breed: Miyoko Kinky Boots (Carmel Bauerle)
Puppy of Breed: Aust Ch Kutanifoo Ti (Carmel Bauerle)
Pomeranian
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Tupishka Gunna Get Toasted (Mrs P Cassidy)
Pug
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Kabova Special Agent Jay (Jenny Williams)
Yorkshire Terrier
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Affinage Touch Of Afterglow (Steven Reid)
Group 2 - Terriers
Specials Judge : Mr Glen Vernon (NSW)
Aust Ch Ecirp Fantastique (R & K A Price)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Border Terrier
Aust Ch Chanpema High Roller (Chanpema Kennels)
Baby in Group: Jack Russell Terrier
Riverlands Written Inth Stars (Kelly Hooper)
Minor in Group: Fox Terrier (Smooth)
Ecirp Terrifique (R & K A Price)
Puppy in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Seighford Wizzards Accomplice (Dr D & Mrs F Lowe)
Junior in Group: Manchester Terrier
Rosemerta Willow Black (Janet Palmer)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Jack Russell Terrier
Aust & NZ Ch Aidan Bayleys N Ice (imp NZ) (Kelly Hooper)
Border Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Chanpema High Roller (Chanpema Kennels)
Cairn Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Lochrin Leonardo (Lyn Barclay)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Lochrin Sunrise In Sorrento (Lyn Barclay)
Fox Terrier (Smooth)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Ecirp Fantastique (R & K A Price)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Ecirp Salute To Kevin (R & K A Price)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Ecirp Terrifique (R & K A Price)
Aust Bred of Breed: Ecirp Tribute to Grenpark (R & K Price)
Irish Terrier
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Shannawonna Man Of My Dreams (AI) (Ruth Elkner)
Jack Russell Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Ziliam Tulkhan (Mrs E A Pennesi)
Baby of Breed: Riverlands Written Inth Stars (Kelly Hooper)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & NZ Ch Aidan Bayleys N Ice (imp NZ) (Kelly Hooper)
Manchester Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Rosemerta Willow Black (Janet Palmer)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Dixiedaly Jack Black ET AD JDX RA TD (D Costello)
Res Bitch CC: Aust Gr Ch Dogct Sweet Serenade (Mr L Rodrigues / I Gillam)
Puppy of Breed: Windypark Made Of Stone (Mr L Rodrigues & Mr I Gillam)
Staffordshire Bull Terrier
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Lionsden A Whole Lot Of Rosie (Mr A W Lyon & Mrs J Lyon)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Seighford Out Of Africa (AI) (Seighford Staffords)
Dog CC & Aust Bred (Dog) of Breed: Aust Ch Lionsden Royal Renegade (Mr A W Lyon & Mrs J Lyon)
Puppy of Breed: Aust Ch Seighford Wizzards Accomplice (Dr D & Mrs F Lowe)
Junior of Breed: Mokoiastaff The Pied Piper (N & G Stephen)
Group 3 - Gundogs
Specials Judge : Prof Brian Corbitt (NSW)
Aust Ch Curltriever Time After Time (Chrstine Kelly)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Golden Retriever
Aust Ch Soshyl Flower of Scotland (R McNab)
Minor in Group: Curly Coated Retriever
Curltriever Son Of A Gun (Al) (Chris Kelly)
Junior in Group: Cocker Spaniel (American)
Aust Ch Staryanks Stole The Show (P M & D R Wilkes / Miss P Hopkins)
Runner Up Neuter in Group: Labrador Retriever
Aust Ch Jollab Winchester (AI) (Ben & Robyn van Maanen)
Chesapeake Bay Retriever
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kabova Dances With Wolves (J Williams)
Clumber Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Thaxmead Savoy Affair (imp NZ) (D & F Bartels)
Cocker Spaniel
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Occuli Midnight Blues (Janna Wayenberg)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Occuli Distinctive Look (Gerda Wayenberg)
Cocker Spaniel (American)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Staryanks Stole The Show (P M & D R Wilkes / Miss P Hopkins)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Staryanks Alabama Dreaming (P M & D R Wilkes / Miss P Hopkins)
Curly Coated Retriever
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Curltriever Time After Time (Chrstine Kelly)
Minor of Breed: Curltriever Son Of A Gun (Al) (Chris Kelly)
English Springer Spaniel
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Rosherville Touch of Silk (Ms S Raine & Mr E Glass)
Res Dog CC & Minor of Breed: Silvaspring Paint the Town (AI) (Mr E/ M & A Borg)
German Wirehaired Pointer
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Korskote Foreign Exchange (IID UK) (Gary & Liz Lovell)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Lovewyre Electric Lullaby (G & E Lovell)
Golden Retriever
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Soshyl Flower of Scotland (R McNab)
Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Soshyl Carry On You Must Yes (Robert McNab)
Labrador Retriever
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Devinelea Flanders Fields (Ben & Robyn van Maanen)
Dog CC & Aust Bred of Breed: Devinelea Anzac Cove (Ben & Robyn van Maanen)
Baby of Breed: Devinelea Jive Talking (Ben & Robyn van Maanen)
Open of Breed: Aust Ch Jollab Perazzi (AI) (Ben & Robyn van Maanen)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Jollab Winchester (AI) (Ben & Robyn van Maanen)
Lagotto Romagnolo
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Notte Dino (C & S Moss)
Group 4 - Hounds
Specials Judge : Mr Glen Vernon (NSW)
Aust Sup Ch Charlmagne Jimmy Choo (AI) (S L Bennett)
Baby in Group: Basset Fauve de Bretagne
Trisven Four on the Floor (Mr S W & Mrs P A Smith)
Minor in Group: Rhodesian Ridgeback
Aust Ch Lionslea The Lady Is A Tramp (P Batten / H Donnelly & P Donovan)
Intermediate in Group: Rhodesian Ridgeback
Aust Ch Juzrival Amadictive (A Barter & L Fletcher)
Runner Up Neuter in Group: Greyhound
Aust Neut Ch Kaotic Will (Janet Ramsay)
Basset Fauve de Bretagne
Baby of Breed: Trisven Four on the Floor (Mr S W & Mrs P A Smith)
Intermediate of Breed: Arendt Feel The Force (Mr S W & Mrs P A Smith/ Ms K Wishart)
Beagle
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Willgaret Shezafoxx (Warren & Brenda Solomon)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Willgaret Thundadownunda (Warren & Brenda Solomon)
Baby of Breed: Willgaret Kanardleepea (Warren & Brenda Solomon)
Dachshund (Long Haired)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Charlmagne Jimmy Choo (AI) (S L Bennett)
Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Dachdotcom Milo Karlene (Mrs Michelle Booth)
Deerhound
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Nelungaloo Cullen (J M Kernot)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Nelungaloo Uilleam (J M Kernot)
Greyhound
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Kaotic Will (Janet Ramsay)
Rhodesian Ridgeback
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Lionslea Dawn Of Justice (P J Batten)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Juzrival Amadictive (A Barter & L Fletcher)
Dog CC & Aust Bred (Dog) of Breed: Aust Ch Juzrival Arkan Up (A Barter & L Fletcher)
Res Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed: Aust Gr Ch Lionslea Thunder Rising (P J Batten)
Minor of Breed: Aust Ch Lionslea The Lady Is A Tramp (P Batten / H Donnelly & P Donovan)
Group 5 - Working Dogs
Specials Judge : Mrs Stephanie Rickard (VIC)
Aust Sup Ch Beljekali Kentaro Kye (C & J Fynmore / K Edwards)
Baby in Group: Belgian Shepherd Dog (Tervueren)
Jodham The Wizard at Astabron (Ms B J Durran)
Intermediate in Group: White Swiss Shepherd Dog
Aust Ch Clarelly Take A Chance (Jan Kelly)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Belgian Shepherd Dog (Tervueren)
Aust Ch Astabron SE Its All About Jazz (B Durran)
Runner Up Neuter in Group: Border Collie
Neut Ch Langtry Royal King Reigns (Susan Morris)
Australian Stumpy Tail Cattle Dog
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Hideherder Strike A Light CDX ADX JDX GD RAE TDX RM ET (Dianne Costello)
Belgian Shepherd Dog (Groenendael)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Beljekali Kentaro Kye (C & J Fynmore / K Edwards)
Belgian Shepherd Dog (Tervueren)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Astabron Magic Marni (Bronwyn Durran)
Baby of Breed: Jodham The Wizard at Astabron (Ms B J Durran)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Astabron SE Its All About Jazz (B Durran)
Border Collie
Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Ch Langtry Across The Tasman (Langtry Kennels)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Neut Ch Langtry Royal King Reigns (Susan Morris)
German Shepherd Dog
R/UP BOB, Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Gr Ch Allendell Once Upon A Dream (L & Y Hornsey)
Dog CC: Aust Ch Allendell Man In The Mask (L & Y Hornsey)
Welsh Corgi (Cardigan)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Bethwyn Llwelyn Fawr (Mr W & Mrs B Downie)
Welsh Corgi (Pembroke)
Baby of Breed: Robrych Packed Full O Memories (Mr W & Mrs B Downie)
White Swiss Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Clarelly Take A Chance (Jan Kelly)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed: Aust Ch Clarelly Russian Roulette (Jan Kelly)
Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Soverenpark Bring It On HT ET (Clare van der Wolde/Jan Kelly/Karin Scholz)
Open of Breed: Aust Gr Ch Andesyn In For A Penny (AI) RN ET (Jan Kelly)
Group 6 - Utility Dogs
Specials Judge : Mrs Stephanie Rickard (VIC)
Aust Sup Ch Temzin Fu Xan My Khampa (Mr N Ford & Ms J Brunton)
Baby in Group: Bullmastiff
GrizzMuffley Groovy Potential (B A & S D Wehmeier)
Minor in Group: Boxer
Aust Ch Boxberry Dont Eat The Car (Mrs J W Halliday & Mrs S J Badman)
Junior in Group: Siberian Husky
Aust Ch Aeukanmanuva Lover Boy (C Yate)
Intermediate in Group: Tibetan Mastiff
Berntiff It's Five O'clock somewhere (Neil Ford & Judith Brunton)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Bernese Mountain Dog
Aust Neut Ch Cloudforest Quantum Leap (A J Bell)
Akita
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Desertraine Latest Style (AI) (Mrs Monica Vaughan)
Baby of Breed: Desertraine Mission To Mars (Mrs Monica Vaughan)
Bernese Mountain Dog
Junior of Breed: Atthecove First Class Bloke (AI) (A J Bell & R Keen)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Cloudforest Quantum Leap (A J Bell)
Boxer
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Boxberry Dont Eat The Car (Mrs J W Halliday & Mrs S J Badman)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Boxberry Surfing Superstar (Mrs J W Halliday & Mrs S J Badman)
Res Dog CC & Minor (Dog) of Breed: Boxberry I Am Your Son Mom (Mrs J W Halliday & Mrs S J Badman)
Res Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Boxberry When I Grow Up (Mrs J W Halliday & Mrs S J Badman)
Baby of Breed: Boxberry Real Gone Kid (AI) (Mrs J W Halliday & Mrs S J Badman)
Bullmastiff
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch GrizzMuffley Dance For Me (B A & S D Wehmeier)
Baby of Breed: GrizzMuffley Groovy Potential (B A & S D Wehmeier)
Dobermann
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Fireax Rhythm of Love (Ms P Robson / Miss E Pieton)
Samoyed
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Airebis the Power of Attraction (Judy / Kellie & Graham Hughes)
Shiba Inu
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Wolfworx Kuroicho (Mr W & Mrs B Downie)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Robrych Akira (Mr W & Mrs B Downie)
Baby of Breed: Robrych Hideki (Mr W & Mrs B Downie)
Siberian Husky
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Aeukanmanuva Lover Boy (C Yate)
Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Mikulov Cool Montie (Ms O Brunton)
St Bernard
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Berntiff She's A Country Kid (Judith Brunton & Neil Ford)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Berntiff Real Good Man (Judith Brunton & Neil Ford)
Tibetan Mastiff
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Temzin Fu Xan My Khampa (Mr N Ford & Ms J Brunton)
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Berntiff It's Five O'clock somewhere (Neil Ford & Judith Brunton)
Group 7 - Non-Sporting Dogs
Specials Judge : Mrs Stephanie Rickard (VIC)
Aust Sup Ch Gengala Gobsmacker (Miss L M Hickie / R & Y Barter)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Japanese Spitz
Aust Sup Ch Daesdaemar Foreign Exchange (IID FIN) (Rebecca Bentley)
Puppy in Group: German Spitz (Mittel)
Beleesha Big Bang (AI) (Peter & Debbie McNamara)
Junior in Group: Lhasa Apso
Aust Ch Amesen Once Were Warriors (Amesen Kennels)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Dalmatian
Aust Gr & Neut Ch Lukius Solar Flare RN ET (Ms R Woiwade)
Chow Chow
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Katasia A Happy Chappy (Xyrus Militar)
Dalmatian
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Gr Ch Paceaway Zaballero (Jenni Oconnor)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Adstaff Liberty Belle (AI) (Mr Adam C Booth)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Adstaff Lyte My Fyre (Mstr Andrew BA Booth)
Baby of Breed: Adstaff This Is How We Roll (AI) (Mstr W D P Booth)
Minor of Breed: Adstaff Black Opal (Miss Rebecca Woiwade)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr & Neut Ch Lukius Solar Flare RN ET (Ms R Woiwade)
French Bulldog
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Senarabull Miss Claire (Senthil Arunachalam)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Maplewood Hello (K Cassidy)
Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Aust Ch Strongjean Oliver (Ms Jaye Munn)
Minor of Breed: Warpaint Silver N Gold (D & C Beacock)
Puppy of Breed: Aust Ch Strongjean Paris Connection (Ms Jaye Munn)
Puppy (Dog) of Breed: Bullecourt Au Champ D Honneur (Angela McInnes)
German Spitz (Mittel)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Beleesha Big Bang (AI) (Peter & Debbie McNamara)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Beleesha Midnight Rose (Mr P & Mrs D McNamara)
Res Dog CC & Minor of Breed: Beleesha Time Traveller (AI) (Peter & Debbie McNamara)
Japanese Spitz
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Daesdaemar Foreign Exchange (IID FIN) (Rebecca Bentley)
Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Belzbentley Yabba Dabba Doo (Rebecca Bentley)
Lhasa Apso
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Amesen Once Were Warriors (Amesen Kennels)
Schipperke
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Gr Ch Bateauchien Bazinga (Rebecca Bentley)
Shar Pei
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Rynkls Peinted By Tezuka (Mr S Kosse & Ms K Dack)
Tibetan Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Gengala Gobsmacker (Miss L M Hickie / R & Y Barter)