Noosa Show Society (QLD)

Date of Show : 7-Sep-2018 (Friday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Carol Speed (QLD)   (Total Entry : 268)

Best in Show & Open in Show: Golden Retriever
Aust Sup Ch Nautilus Great Barrier [email protected] (Imp USA) (A Adamopoulos/S Selander)
Runner Up in Show: Dobermann
Aust Sup Ch Ebondobes The Red Witch of Dobersmith (AI) (Imp NZ) (Bill & Denise Smith)
Baby in Show: Chihuahua (Long Coat)
Wachowa Hot To Trot (Mrs Jennifer Watt)
Minor in Show: Welsh Corgi (Pembroke)
Cuuchin Heez So Fine at Antudor (Debbie Neilson/Joyce Wheeler)
Puppy in Show: Australian Cattle Dog
Jayblue Country Rumour (Mr A Ziebell)
Junior in Show: Scottish Terrier
Aust Ch Upyrkilt Elektra (Stacy Kellie)
Intermediate in Show: Pomeranian
Aust Ch Zeigen U Better Believe It (Mrs Kim D Haddon)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Lynn Nielsen (QLD)  (Group Entry : 38)

Best in Group & Intermediate in Group: Pomeranian
Aust Ch Zeigen U Better Believe It (Mrs Kim D Haddon)
Runner Up in Group: Lowchen
Aust Ch Paceaway Spellbound (R Speers)
Baby in Group: Chihuahua (Long Coat)
Wachowa Hot To Trot (Mrs Jennifer Watt)
Minor in Group: Pug
Anyang Toshi Mac (Anyang Pugs)
Puppy in Group: Chihuahua (Smooth Coat)
Aust Ch Wachowa Susie Carmichael (Mrs Jennifer Watt)
Open in Group: Chihuahua (Smooth Coat)
Aust Sup Ch Wachowa Man On A Mission (Mrs Jennifer Watt)

Chihuahua (Long Coat)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Wachowa Benjamin Brown (Mrs Jennifer Watt)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Wachowa Tilly Devine (Mrs Jennifer Watt)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Wachowa Angelica Pickles (Mrs Jennifer Watt)
Baby of Breed: Wachowa Hot To Trot (Mrs Jennifer Watt)
Baby (Dog) of Breed: Wachowa Hot N Handsome (Mrs Jennifer Watt)

Chihuahua (Smooth Coat)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Wachowa Man On A Mission (Mrs Jennifer Watt)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Wachowa Susie Carmichael (Mrs Jennifer Watt)
Res Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Misty Meadow's Eye On The Prize (Imp ITY) (Mrs Jennifer Watt)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Wachowa That Kinda Girl (Mrs Jennifer Watt)
Baby of Breed: Wachowa Bewtiched (Mrs Jennifer Watt)

Italian Greyhound
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Tunamara Morning Star (Ms Carolyn Shaw)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy (Dog) of Breed: Aust Ch Tunamara Shenanigan (Ms F Forbes)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Tunamara Jelly Baby (Mr R Davis)

Lowchen
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Paceaway Spellbound (R Speers)

Papillon
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Merikaez Go Go Gadget Ears (Alicia & Chloe Keast)
R/UP BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Merikaez Ulysses Queen (Alicia Keast)

Pomeranian
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Zeigen U Better Believe It (Mrs Kim D Haddon)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Zeigen World Of Dreams (Mrs Kim D Haddon)
Baby of Breed: Zeigen All That Glitters (K D Haddon)

Pug
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Anyang Toshi Mac (Anyang Pugs)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Anyang Uptown Girl (Anyany Pugs)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Carol Speed (QLD)  (Group Entry : 44)

Best in Group & Open in Group: Scottish Terrier
Aust Sup CIB Gr /Arg Chil/Lat Ch HWW15 Mariss Monarh (Imp RUS) (Stacy Kellie)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Tenterfield Terrier
Aust Ch Nudimah Viscount In Vogue (David & Mary Holt)
Baby in Group: Tenterfield Terrier
Triagen Tilla Sunshines (C E & J F Chambers)
Minor in Group: Bull Terrier
Aust Ch Cuttabuv Devils Lil Flirt (Liza McLaughlin)
Junior in Group: Scottish Terrier
Aust Ch Upyrkilt Elektra (Stacy Kellie)
Aust Bred in Group: West Highland White Terrier
Maceltic Nyah Griffyns Gift (Miss K Maguire & Mrs R Waxman)

Airedale Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Burfield Big Bang (Miss Annelise Dopking)

Bull Terrier
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Cuttabuv Devils Lil Flirt (Liza McLaughlin)

Bull Terrier (Miniature)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Witchend Wee Wilsun Pickett (Mrs S Roberts)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Witchend Wee Tribal Queen (Miss C Roberts)

Fox Terrier (Smooth)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Mystreebox Joseph Harlin (Robyn Scott)
Bitch CC & Junior of Breed: Priorswood Bobcat (Lester & Supranee Flood)

Jack Russell Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Jacknthebox Masterpiece (S & K Whyatt)
Baby of Breed: Aust Ch Belljacks Im A Hollywood Star (S & K Whyatt)

Scottish Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup CIB Gr /Arg Chil/Lat Ch HWW15 Mariss Monarh (Imp RUS) (Stacy Kellie)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Upyrkilt Elektra (Stacy Kellie)

Staffordshire Bull Terrier
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Magicmine Knights Angel (Paula Hill)

Tenterfield Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Nudimah Viscount In Vogue (David & Mary Holt)
R/UP BOB, Res Dog CC & Minor of Breed: Nudimah Captains Call (C E & J F Chambers)
Bitch CC & Minor (Bitch) of Breed: Nudimah Mystic Skies (David & Mary Holt)
Baby of Breed: Triagen Tilla Sunshines (C E & J F Chambers)

West Highland White Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tarrilli Rhydder In The Sleigh (Miss K Maguire)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Maceltic Nyah Griffyns Gift (Miss K Maguire & Mrs R Waxman)
Res Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Tarrilli Split Decision (Miss K Maguire)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Carol Speed (QLD)  (Group Entry : 29)

Best in Group & Open in Group: Golden Retriever
Aust Sup Ch Nautilus Great Barrier [email protected] (Imp USA) (A Adamopoulos/S Selander)
Runner Up in Group & Junior in Group: Labrador Retriever
Wintoppi Spinna Charm (Mrs G Reilly)
Baby in Group: Golden Retriever
Topgeer Cheaper Than Therapy (A Adamopoulos)
Minor in Group: Cocker Spaniel
Myshalair Steppin Out In Style (Hilare Yeates)
Puppy in Group: Cocker Spaniel
Myshalair Style In Motion (Hilare Yeates)
Aust Bred in Group: German Shorthaired Pointer
Aust Ch Tealpoint ExcaliburTheMagician JC (Heather Reynolds)

Cocker Spaniel
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Myshalair Style In Motion (Hilare Yeates)
Minor of Breed: Myshalair Steppin Out In Style (Hilare Yeates)
Intermediate of Breed: Amaclassic Art Waves Kiss (Imp UK) (Jenny and Roy Hughes)
Aust Bred of Breed: Aust Ch Watersmeet Dancing At Dusk (Ms H J Yeates)

German Shorthaired Pointer
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Tealpoint ExcaliburTheMagician JC (Heather Reynolds)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Nautilus Great Barrier [email protected] (Imp USA) (A Adamopoulos/S Selander)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Wysiwyg Moondance (A Adamopoulos)
Baby of Breed: Topgeer Cheaper Than Therapy (A Adamopoulos)

Irish Setter
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Cueunaich Missouri (Miss B J & Mrs N J Houldsworth)

Labrador Retriever
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Wintoppi Spinna Charm (Mrs G Reilly)

Weimaraner
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Silberweis Take N It Ezy (Ann Masjakin & John Robinson)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mr Andrew Brown (QLD) (Group Entry : 19)

Best in Group & Puppy in Group: Foxhound
Bellarell Faces Funky Fella (Mrs N A O'Neill)
Runner Up in Group: Petit Basset Griffon Vendeen
Bondestin So Wat Ima Rockstar (Amanda Cooney & Caryn West)
Baby in Group: Whippet
Shalique Shine a Light on Me (Valerie Reichert)
Junior in Group: Whippet
Debrignac Jeanne de Clisson (Valerie Reichert)
Open in Group: Whippet
Aust Ch Shalique Ive Got You Babe (Mrs N A O'Neill)

Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Kajmytt Cheeky Chinta (C Farley)
R/UP BOB and Dog CC: Aust Ch Kajmytt Sir Wreginald (Ms J V Thomas)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Kimscott Majic Princess (J Thomas)

Foxhound
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Bellarell Faces Funky Fella (Mrs N A O'Neill)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Bellarell Facesillame Thats Me (Mrs N A O'Neill)

Petit Basset Griffon Vendeen
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Bondestin So Wat Ima Rockstar (Amanda Cooney & Caryn West)

Whippet
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Shalique Ive Got You Babe (Mrs N A O'Neill)
Dog CC & Intermediate of Breed: Alarves Bring Your Huney Home (J Mckernan)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Debrignac Jeanne de Clisson (Valerie Reichert)
Baby of Breed: Shalique Shine a Light on Me (Valerie Reichert)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Lynn Nielsen (QLD)  (Group Entry : 49)

Best in Group & Open in Group: Old English Sheepdog
Aust & Am Ch Wynsilot n Larame Come Together (Imp USA) (Mrs A Cassidy)
Runner Up in Group: Australian Shepherd
HK/US Gr & Aust Sup Ch Impact's Pop Rocks GCG (Imp) (T Thomas/ B West/ H Cong)
Baby in Group: Australian Cattle Dog
Jayblue Country Shadow (Mr A Ziebell)
Minor in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Cuuchin Heez So Fine at Antudor (Debbie Neilson/Joyce Wheeler)
Puppy in Group: Australian Cattle Dog
Jayblue Country Rumour (Mr A Ziebell)
Junior in Group: Australian Kelpie
Aust Ch Oatland St George (Mrs D Kent)
Intermediate in Group: Belgian Shepherd Dog (Groenendael)
Aust Ch Tarraray Tilly Devine (J Glenn)
Aust Bred in Group: Swedish Vallhund
Aust Ch Trendam Magic Man (Ms A J Smith)

Australian Cattle Dog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Kelprin Heez Just Grand (M Powell)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Jayblue Country Rumour (Mr A Ziebell)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Morview A New Leaf (Melissa Powell)
Baby of Breed: Jayblue Country Shadow (Mr A Ziebell)
Baby (Dog) of Breed: Jayblue Country Speck (Mr A Ziebell)

Australian Kelpie
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Oatland St George (Mrs D Kent)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Aust Ch Kinjarra Georgie Girl As Doll (S & K Whyatt)
Baby of Breed: Oatland Epponnee Rae (Noel & Maureen Kay)

Australian Shepherd
BOB, Dog CC & Open of Breed: HK/US Gr & Aust Sup Ch Impact's Pop Rocks GCG (Imp) (T Thomas/ B West/ H Cong)

Belgian Shepherd Dog (Groenendael)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Tarraray Lucifer (J Glenn)
R/UP BOB, Res Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Hamlets Heart Alias Dakota (Imp LTH) (J Glenn)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tarraray Tilly Devine (J Glenn)
Baby of Breed: Mirribandi Charmed (Kathryn Winton)

Belgian Shepherd Dog (Tervueren)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Mirribandi Yvette HT JC CA (Kathryn Winton)

Border Collie
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Wynnlake It's My Party (Noel & Maureen Kay)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Wonelook Dreaming Of Woo (S Jones/L Phythian)

Collie (Rough)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Cathkin My Eyes Adore You (Karen Lapworth)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Mazarelli Lady of the Breeze (Miss L Wall)
Dog CC & Intermediate of Breed: Cathkin Isit me ur lookin for (Mrs S F Walker)

Finnish Lapphund
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Caleebra Captain America (AI) (S Chouffot)

Maremma Sheepdog
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Glendawn Alpha Lyral (L R Thompson)

Old English Sheepdog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust & Am Ch Wynsilot n Larame Come Together (Imp USA) (Mrs A Cassidy)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Adoroes Created A Vision (Tracey & Wayne Weight)

Shetland Sheepdog
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Sharndah Follow Ur Dreams (Sharndah Knls)
R/UP BOB and Dog CC: Aust Sup Ch Jaemist Midsummer Nights Dream (Mr T N & Mrs R G Ray)

Swedish Vallhund
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Trendam Magic Man (Ms A J Smith)

Welsh Corgi (Cardigan)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Kelprin Singing Da Blues (Toni Chandler)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Izalab Cooky (Mrs Leigh Hinricks)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Cuuchin Heez So Fine at Antudor (Debbie Neilson/Joyce Wheeler)
Baby of Breed: Antudor Little Ray of Sunshine (Debbie Neilson)

White Swiss Shepherd Dog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Sandiswiss White Ice Alfie (Sandra McGill)
R/UP BOB & Bitch CC: Sandiswiss White Ice Asti (Sandra McGill)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mr Andrew Brown (QLD)  (Group Entry : 49)

Best in Group & Open in Group: Dobermann
Aust Sup Ch Ebondobes The Red Witch of Dobersmith (AI) (Imp NZ) (Bill & Denise Smith)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Samoyed
Aust Ch Kalaska Hit The Road Jack (J & D Maguire)
Baby in Group: Akita
Kaisho Reign Of Glory (Craig & Malisa Moffat)
Minor in Group: Alaskan Malamute
Annakpok What's In A Name (Narelle Adams)
Junior in Group: Dobermann
Walamara Zero-Time To Wait (AI)(Imp NZ) (Greg Hoffmann)
Intermediate in Group: Bernese Mountain Dog
Aust Ch Rhythm 'N Blues Del Molinasco (Imp) (A Rogers)

Akita
Baby of Breed: Kaisho Reign Of Glory (Craig & Malisa Moffat)

Alaskan Malamute
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Annakpok What's In A Name (Narelle Adams)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Ironpride Devil Wears Prada (Imp CAN) (Narelle Adams)

Bernese Mountain Dog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Rhythm 'N Blues Del Molinasco (Imp) (A Rogers)

Boxer
Baby of Breed: Mcboxa Lil B Double (Billee-lee Mclaughlin)
Minor of Breed: Zamdigo Dodgeindi HQ (Liza McLaughlin)

Bullmastiff
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aftrshok Honey Apple (Gayle Slaughter)

Dobermann
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Ebondobes The Red Witch of Dobersmith (AI) (Imp NZ) (Bill & Denise Smith)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Walamara Zero-Time To Wait (AI)(Imp NZ) (Greg Hoffmann)
Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Vansitar New York State O Mind (Imp NZ) (A & T L Chakraborty / The Late VP Brennan / Vansitar Dobermann)

Dogue de Bordeaux
Baby of Breed: Bulladulla Indiana Jolie (AI) (Tracy Lamb)

Rottweiler
R/UP BOB & Res Bitch CC: Aust Ch Meinrad Miss Fluffy Pants (Debbie Rodgers)

Samoyed
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kalaska Hit The Road Jack (J & D Maguire)

Schnauzer (Miniature)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Diego China Majestic (Imp CHINA) (Stacy Kellie)

Siberian Husky
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Totemspirit Tradewind (S Stuart)

St Bernard
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Casperscove Franklin (Sandi Paull)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Casperscove Harpers Bazaar (AI) (J & T Clapham)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mr Andrew Brown (QLD)  (Group Entry : 40)

Best in Group & Puppy in Group: French Bulldog
Aust Ch Meralla Mae West (Bill & Denise Smith)
Runner Up in Group & Minor in Group: Poodle (Standard)
Aust Ch Evoluer The Legacy (K Flouskos & M Mason)
Baby in Group: Chow Chow
Majestueux Grand Master Shifu (Ms T Cumner)
Junior in Group: French Bulldog
Aust Ch Moonglade Ive Got Mojo (Mrs Brie Bell)
Intermediate in Group: French Bulldog
Swifdelight Miss Monroe (David Swift)
Aust Bred in Group: Poodle (Miniature)
Aust Ch Morpaudl Dezigned N Zilva (P Morgan)
Open in Group: French Bulldog
A'vigdors Emanuelle (Imp HUN) (K L Peek)

British Bulldog
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Beeman Jackson (AI) (K Todd / S Hurford)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Majestueux Spirit of Ecstasy (AI) (Mr J & Ms T Cumner)

Chow Chow
Baby of Breed: Majestueux Grand Master Shifu (Ms T Cumner)

French Bulldog
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Meralla Mae West (Bill & Denise Smith)
Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Moonglade Ive Got Mojo (Mrs Brie Bell)
Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Moonglade Stepping Up (K L Peek)
Baby of Breed: Conchaos That's My Romeo (Sara Brown)
Baby (Bitch) of Breed: Brindlelicus Shes Demanding (N Oldfield)
Intermediate of Breed: Swifdelight Miss Monroe (David Swift)
Open of Breed: A'vigdors Emanuelle (Imp HUN) (K L Peek)

Keeshond
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Kahnhond Special Edition (Jane Faulkner)

Poodle (Miniature)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Morpaudl Dezigned N Zilva (P Morgan)

Poodle (Standard)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Evoluer The Legacy (K Flouskos & M Mason)

Poodle (Toy)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Alang Ice Majic Soldier (Geraldine Myers)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Alang Ice Majic Princess (Geraldine Myers)