Dogs NSW Library & Archives Committee (NSW)

Date of Show : 8-Sep-2019 (Sunday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mr Wayne Burton (NSW)

Best in Show & Open in Show: Irish Setter
Aust Sup Ch Fantango Red Bull (Mr P Middleton & Ms J Salvestrin)
Minor in Show: Bracco Italiano
Aust Ch Jonz Red Hot Rendezvous (Kellett/ Ashpole & Palmer)
Puppy in Show: Dobermann
Aust Ch Carridene Fortune Cms Around (Imp NZ) (Borealis Kennels)
Aust Bred in Show: French Bulldog
Aust Ch Warpaint Masquerade ai (D & L Thorpe / J Daidone)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Cocker Spaniel
Aust & Neut Ch Showfield True Royalty (S & S Strang)

Baby SweepStakes - 1st Place: Keeshond
Calivale Fine Print (Brad Santas)
Baby SweepStakes - 2nd Place: Brittany
Kirinbell Chase N The Dragon (Mary Webster)

Puppy SweepStakes - 1st Place: Dobermann
Aust Ch Carridene Fortune Cms Around (Imp NZ) (Borealis Kennels)
Puppy SweepStakes - 3rd Place: Fox Terrier (Wire)
Bellegum EyeCandy (Wendy J Wouters)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mr John Nichols (NSW)

Minor in Group: Griffon Bruxellois
Nagpuni Ginger Spice (Terri Odell)
Aust Bred in Group: Maltese
Aust Sup Ch Marblanc Touch The Stars (Mary Atkinson)
Bred by Exhibitor in Group: Griffon Bruxellois
Aust Ch Nagpuni In The Midnight Hour (Terri Odell)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Bichon Frise
Aust Ch Kelzarki Step It Out (Bonita Medads)
Runner Up Neuter in Group: Griffon Bruxellois
Aust Ch Paris Starry Starry Night (imp NZ) (J Wistuba & M Parker-Brien)

Australian Silky Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Balkana Fire and Ice (J W Camac / Scales / Johnston)

Bichon Frise
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Kelzarki The Aussie Spirit (K Skywalker)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Kelzarki Step It Out (Bonita Medads)

Coton De Tulear
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Cotonrun Harley Quinn (Bonita Meads)

English Toy Terrier (Black and Tan)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Sasndash Blackchantilly (Mr P Begg & Ms K West)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Sasndash AndiMurry (K West)

Griffon Bruxellois
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Nagpuni Ginger Spice (Terri Odell)
Res Bitch CC & Bred by Exhibitor of Breed: Aust Ch Nagpuni In The Midnight Hour (Terri Odell)
Intermediate (Dog) of Breed: Aust Ch Beaufox Comte de la Fere (Sharyn Wood & Jane Wistuba)
Aust Bred of Breed: Nagpuni Midnight At The Oasis (Nichola McLean & Terri Odell)
Aust Bred (Dog) of Breed: Aust Ch Beaufox M du Vallon (Miss Sharyn Wood & Mrs Jane Wistuba)
Neuter BOB & Neuter Bitch CC: Aust Ch Paris Starry Starry Night (imp NZ) (J Wistuba & M Parker-Brien)

King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Bred by Exhibitor of Breed: Aust Gr Ch Wilsight Red Alfie (C Rodrigues)
R/UP BOB, Res Dog CC & Open of Breed: Aust ch Wilsight Royal Albert (C Rodrigues)
Intermediate of Breed: Wilsight Say My Name (C Rodrigues)

Maltese
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Marblanc Touch The Stars (Mary Atkinson)

Miniature Pinscher
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Marniechar Picture This (K M Potts)

Pekingese
Baby of Breed: Athalow The Shadow Hunter (J Nash)

Pomeranian
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Pomquest Imagine Dragons (Rhiannon Walsh)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mr Garry Dryburgh (NSW)

Best in Group & Open in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Sup Ch Bustabones My Name Is No (S & S Lewis / L & K Kavanagh)
Runner Up in Group & Junior in Group: Jack Russell Terrier
Joelleigh True Colours (Leesa Musgrove)
Baby in Group: Cairn Terrier
Barragan Eyes On The Prize (Neil Curwen)
Minor in Group: Jack Russell Terrier
Whatajack Just Dreaming (Garry Butler)
Puppy in Group: Jack Russell Terrier
Aust Ch Joelleigh Cascade Ov Diamonds (Leesa Musgrove)
Bred by Exhibitor in Group: American Staffordshire Terrier
Aust Gr Ch Pradakka Pure Elegance (AI) WPD (T Talbot)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: American Staffordshire Terrier
Aust & Neut Ch Newbelle Live Wire JC (T Talbot)

American Staffordshire Terrier
BOB, Bitch CC & Bred by Exhibitor of Breed: Aust Gr Ch Pradakka Pure Elegance (AI) WPD (T Talbot)
Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Pradakka Elegant Storm (AI) WPD (T Talbot & N Wright)
Aust Bred of Breed: AmstarFX Thanos The Immortal (AI) (L McCormack & Kelly A Lucey)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Newbelle Live Wire JC (T Talbot)

Cairn Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Barragan Bold As Brass At Monterrez (Neil Curwen & Graham Cruse)
Baby of Breed: Barragan Eyes On The Prize (Neil Curwen)

Fox Terrier (Wire)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Bellegum EyeCandy (Wendy J Wouters)

Jack Russell Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Joelleigh True Colours (Leesa Musgrove)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Joelleigh Cascade Ov Diamonds (Leesa Musgrove)
Baby of Breed: Whatajack Fire Storm (Garry Butler)
Minor of Breed: Whatajack Just Dreaming (Garry Butler)

Kerry Blue Terrier
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Cavadhar I Am Krushka (M Cranna)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Bustabones My Name Is No (S & S Lewis / L & K Kavanagh)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Strongstorm The Money Shot (L & K Kavanagh / Bustabones Kennels)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Joden Own Tha Space (Kim Sammut)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Rebecca Preece-Pickering (NSW)

Best in Group & Open in Group: Irish Setter
Aust Sup Ch Fantango Red Bull (Mr P Middleton & Ms J Salvestrin)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Weimaraner
Aust Ch Ashlaren By Popular Demand (Lainie Knox)
Baby in Group: Clumber Spaniel
Showfield White as Snow (AI) (S & S Strang)
Minor in Group: Bracco Italiano
Aust Ch Jonz Red Hot Rendezvous (Kellett/ Ashpole & Palmer)
Puppy in Group: English Springer Spaniel
Ispy Cudgara Me Myself and I (Cathy Barratt)
Junior in Group: German Shorthaired Pointer
Centaine Whole Lotta Love (AI) (Lyn Mansfield)
Aust Bred in Group: Golden Retriever
Aust Ch BlueBreeze Hero Of Never Land (Debra Stubbings)
Bred by Exhibitor in Group: Brittany
Aust Ch Kirinbell Get Off My Cloud ET (Samantha Ibbott-Cordi)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Cocker Spaniel
Aust & Neut Ch Showfield True Royalty (S & S Strang)

Bracco Italiano
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Jonz Red Hot Rendezvous (Kellett/ Ashpole & Palmer)

Brittany
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kirinbell Brown Sugar ET (Samantha Ibbott-Cordi)
R/UP BOB, Dog CC & Bred by Exhibitor of Breed: Aust Ch Kirinbell Get Off My Cloud ET (Samantha Ibbott-Cordi)
Baby of Breed: Kirinbell Chase N The Dragon (Mary Webster)
Baby (Bitch) of Breed: Kirinbell Chase N Fame (Anthony Higgans & Samantha Ibbott-Cordi)

Clumber Spaniel
BOB, Bitch CC & Bred by Exhibitor of Breed: Aust Ch Showfield Snow Angel (AI) (S & S Strang)
Baby of Breed: Showfield White as Snow (AI) (S & S Strang)

Cocker Spaniel
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Showfield True Royalty (S & S Strang)

Cocker Spaniel (American)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Azel I Spy Leave Your Hat On (Mr R Barratt)

English Springer Spaniel
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Ispy Cudgara Me Myself and I (Cathy Barratt)
Baby of Breed: Rosdukervill Ispy To Cudgara (Ray Barratt)

Field Spaniel
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Dawnus Bear Force One WPD (S Betts)
Baby of Breed: Dawnus Cheese All Black (S Betts)

German Shorthaired Pointer
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Centaine Whole Lotta Love (AI) (Lyn Mansfield)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Woodwych Shaken Not Stirred (AI) (Lyn Mansfield)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch BlueBreeze Over The Moon (Debra Stubbings)
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch BlueBreeze Hero Of Never Land (Debra Stubbings)
Bitch CC & Puppy of Breed: BlueBreeze Barefoot Princess (Debra Stubbings)

Irish Setter
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Fantango Red Bull (Mr P Middleton & Ms J Salvestrin)

Weimaraner
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Ashlaren By Popular Demand (Lainie Knox)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Ashlaren Miss Daphne Divine (Lainie Knox)
Puppy of Breed: Ashlaren Kahlua Martini (Lainie Knox)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Featherdale Celtic Goddess (AI) (Kay Fallowfield & Jon Endycott)
R/UP BOB, Dog CC & Bred by Exhibitor of Breed: Aust Ch Featherdale Dragons Knight (Kay Fallowfield & Jon Endycott)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Dr Bruce Robertson (NSW)

Best in Group & Bred by Exhibitor in Group: Irish Wolfhound
Aust Ch Lovellen Caellum The Brave (L Osborne)
Runner Up in Group & Open in Group: Petit Basset Griffon Vendeen
Aust Ch Wazazi Lets Get Ready To Rumbl (Kylie Delacourt)
Aust Bred in Group: Rhodesian Ridgeback
Aust Ch Juzrival Bett She Will (A Barter/ L Fletcher/ J Rae/ D Hasiuk)

Basenji
R/UP BOB, Res Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Nayembe Safiyas Araalinkuba (Dr D Braithwaite & Miss M Clift)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Nayembe Safiyas Sarabi (Dr D Braithwaite & Miss M Clift)
Res Bitch CC & Bred by Exhibitor of Breed: Nayembe Yaamas Kyirrie (Dr D Braithwaite & Miss M Clift)

Beagle
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Besmagic Starlight (Tracy Coop)

Dachshund (Long Haired)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Sarkville Richie Rich (Imp NZ) (Stuart Hoskins)

Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Lemaison Red Clouds At Lou Lou (Taj Jones)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Lemaison Aussie Temptation (Laraine Wasson)

Irish Wolfhound
BOB, Dog CC & Bred by Exhibitor of Breed: Aust Ch Lovellen Caellum The Brave (L Osborne)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Wulfgar Faoiltiama (AI) (Mrs K Palmer & Mrs S Gendle)

Petit Basset Griffon Vendeen
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Wazazi Lets Get Ready To Rumbl (Kylie Delacourt)
Bitch CC & Junior of Breed: Wazazi Liquid Luck (K Delacourt/ R Y Lauder)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Juzrival Bett She Will (A Barter/ L Fletcher/ J Rae/ D Hasiuk)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Juzrival D Double Dare (A Barter/ L Fletcher/ J Rae/ D Hasiuk)

Saluki
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Itsozi The Jewel Thief (C & G Arkell)
Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Aust Ch Itsozi Persian Jewel (C & G Arkell)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Ms Anne Meyn (NSW)

Runner Up in Group & Open in Group: Australian Cattle Dog
Aust Gr Ch Warrukadli Blue Sapphire (Profs W & K Ballard)
Baby in Group: Border Collie
Winpara To Catch A Thief (Alison J Cowin)
Minor in Group: Australian Shepherd
Blueamble Swipe Right (AI) (Mrs Ann Lamberton & Dr Beth Tillman)
Puppy in Group: Australian Shepherd
Blueamble The Dark Apprentice (A & J Lamberton/Dr B Tillman)
Intermediate in Group: Finnish Lapphund
Aust Ch Caleebra Calamity Jane (AI) WPD (L Sundstrom)

Australian Cattle Dog
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Warrukadli Blue Sapphire (Profs W & K Ballard)

Australian Kelpie
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Dalalyn Outback Romance (Mrs Lee-Anne McLean)
Res Dog CC & Junior of Breed: Goldedge Country Style (Lee-Anne McLean & Natalie Wilson)

Australian Shepherd
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Blueamble The Dark Apprentice (A & J Lamberton/Dr B Tillman)
Res Dog CC & Minor of Breed: Blueamble Swipe Right (AI) (Mrs Ann Lamberton & Dr Beth Tillman)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Delchoksky The Electra (Delwyn Whyburn)
Bred by Exhibitor (Bitch) of Breed: Melvada After All This Time (Melissa Kozaruk)

Border Collie
BOB, Bitch CC & Bred by Exhibitor of Breed: Aust Ch Bordalace Diamond Inth Ruff (Alison J Cowin)
Res Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Nahrof Fire When Ready (L Somers/E Badior)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Etherial Night Queen (Maryanne Fazekas)
Baby of Breed: Winpara To Catch A Thief (Alison J Cowin)

Collie (Rough)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Cathkin Mr Sandman (Gaye Jones)

Finnish Lapphund
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Caleebra Calamity Jane (AI) WPD (L Sundstrom)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Caleebra Armani Diamond RE JC FM ATD WPD (L Sundstrom)

Puli
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Stonefelds Load the Dice (M Fisher-Hoad)

Shetland Sheepdog
Dog CC & Minor of Breed: Beauideal Juz Too Handsome (J L Docksey)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Ros Bacich (NSW)

Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Samoyed
Aust Sup Ch Ahzu Nightmare Befor Christmas WPD (R Mills / J & M Harrison)
Minor in Group: Newfoundland
Granpaws A Million Dreams (Fiari Lopez)
Puppy in Group: Dobermann
Aust Ch Carridene Fortune Cms Around (Imp NZ) (Borealis Kennels)
Open in Group: Akita
Aust Sup Ch Oceanbreeze Raiz Yr Glass (Sandra Craig)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Siberian Husky
Aust & Neut Ch Articwolf As Good As Gold (E & M Hardwicke)

Akita
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Oceanbreeze Raiz Yr Glass (Sandra Craig)

Bernese Mountain Dog
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: PandaMa Secrecee (Robyn Milne)

Dobermann
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Vansitar Fire N Ice (Imp NZ) (Borealis Kennels)
Puppy of Breed: Aust Ch Carridene Fortune Cms Around (Imp NZ) (Borealis Kennels)

Leonberger
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Leonoco Tuckers Daughter (Ms H Floyd & Mrs A Dobson)

Newfoundland
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Granpaws A Million Dreams (Fiari Lopez)

Samoyed
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Ahzu Nightmare Befor Christmas WPD (R Mills / J & M Harrison)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Ahzu You Better Watch Out WPD (J & M Harrison)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Ahzu Lucy In The Sky JC (J & M Harrison)

Schnauzer
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Asyut Any Tick Oth Clock (S M Ansell)

Siberian Husky
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Articwolf Diamonds Are Forever (AI) (E & M Hardwicke)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Articwolf You Only Live twice (AI) (E & M Hardwicke)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Articwolf As Good As Gold (E & M Hardwicke)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mr Bruce Riddell (NSW)

Best in Group & Aust Bred in Group: French Bulldog
Aust Ch Warpaint Masquerade ai (D & L Thorpe / J Daidone)
Runner Up in Group: Dalmatian
Aust Sup Ch Krystaway Polka Dot Bikini JC (R & D Harbin)
Junior in Group: Shih Tzu
Placky Cant Put Out This Fire (Sue Plackett)
Intermediate in Group: Keeshond
Aust Ch Kahnhond Latest Edition (Brad Santas)
Runner Up Neuter in Group: Poodle (Standard)
Aust Ch Kellyvix Finians Angel (Michelle Riordan)

Dalmatian
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Krystaway Polka Dot Bikini JC (R & D Harbin)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Ottatella All Eyes On Me (Lee-Anne Osmond)
Junior of Breed: Aust Ch Krystaway Makemeyr Toyboy (R & D Harbin)
R/UP Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter (Dog) of Breed: Dimadal Obvious Obsession (L & M Osmond)

French Bulldog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Warpaint Masquerade ai (D & L Thorpe / J Daidone)

Great Dane
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Chelshar Mr Bojangles (AI) (Christina Mascord)

Keeshond
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kahnhond Latest Edition (Brad Santas)
Baby of Breed: Calivale Fine Print (Brad Santas)

Lhasa Apso
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Amesen All Eyes On Me (R L Purches)

Poodle (Standard)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Kellyvix Finians Angel (Michelle Riordan)

Schipperke
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Monterrez X Trail (Graham Cruse & Neil Curwen)

Shar Pei
Baby of Breed: Sweetiepei Maximum Exposure (Vicki Pocklington)

Shih Tzu
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Placky Cant Put Out This Fire (Sue Plackett)