Western Tiers Kennel Club (TAS)

Date of Show : 26-Jan-2020 (Sunday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mr Kerry A Lee (VIC)   (Total Entry : 266)

Best in Show & Intermediate in Show: Shih Tzu
Aust Sup Ch Killilan Defence Rests Yrhonour (Teena Sloan)
Baby in Show: Welsh Springer Spaniel
Tazlon In A Red Hot Dress (P & R Ellis)
Junior in Show: Dachshund (Smooth Haired)
Aust Ch Bekkri Let It Be Me (Joyce Taylor & Kevin Morgan)
State Bred in Show: Tibetan Spaniel
Aust Sup Ch Byrebaer Dash of Debonair (Georgie Smith)
Open in Show: Dobermann
Aust Sup Ch Walamara Quik-Off The Mark (Imp NZ) (Chkano Kennels/Jaidyn Walker)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: German Shorthaired Pointer
Aust Gr & Neut Ch Macantsaoi Irish Rhythm (S Rattle & T Sproule)
Runner Up Neuter in Show: Italian Greyhound
Aust Neut Ch Wondoan Wheres Wellesley (Barad Kennels)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Ms Monica McCaffery (SA)  (Group Entry : 72)

Runner Up in Group & Junior in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Kandccamo Champagne Supernova (Belinda Wright & Philippa Micklem)
Baby in Group: Chinese Crested Dog
Sherabill No Hair Dont Care (Amarli Harrison)
Puppy in Group: Papillon
Aust Ch Penbryn Purple People Eater (Messrs D Quinlivan & M Tumpach)
State Bred in Group: Tibetan Spaniel
Aust Sup Ch Byrebaer Dash of Debonair (Georgie Smith)
Aust Bred in Group: Australian Silky Terrier
Aust Ch Japatina The Devil Wears Prada (Japatina Kennels)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Italian Greyhound
Aust Neut Ch Wondoan Wheres Wellesley (Barad Kennels)
Runner Up Neuter in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Aust Ch Cavshep Tittans Black Magic (Karren Walker)

Affenpinscher
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Lecasa Leal Lenna (Leone M Cashman)

Australian Silky Terrier
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Japatina The Devil Wears Prada (Japatina Kennels)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Japatina Make Way For Da Rogue (Japatina Kennels)

Cavalier King Charles Spaniel
Res Dog CC & Junior of Breed: Kandccamo Champagne Supernova (Belinda Wright & Philippa Micklem)
Bitch CC: Aust Ch Matmor Rumour Has It (Erica Davison)
Baby of Breed: Matmor Flamenco (Mr M L Morse & Mr W A Henderson)
Puppy of Breed: Matmor Secret Agent (Mr M L Morse & Mr W A Henderson)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Cavshep Tittans Black Magic (Karren Walker)

Chihuahua (Long Coat)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Adawar Goliath (Nelly Jaehne)

Chihuahua (Smooth Coat)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Wachowa Walking In Memphis (AI) (Mrs J Watt / Miss K Davies / Miss K Wright)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Mexicatl Marilyn (Jacinta Harrison)

Chinese Crested Dog
Baby of Breed: Sherabill No Hair Dont Care (Amarli Harrison)

Havanese
Baby of Breed: Carnwath Kogan (R Davis)

Italian Greyhound
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Skyefall Lady In Red (Di Wazny)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Barad Storm Warning (Barad Kennels)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Wondoan Wheres Wellesley (Barad Kennels)

Japanese Chin
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kelepina Takara Dream (Craig & Debbie Delphin)

Miniature Pinscher
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Boshafte King of the Toys (Karren Walker)

Papillon
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Penbryn Purple People Eater (Messrs D Quinlivan & M Tumpach)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Penbryn Peppermint Patty (Messrs D Quinlivan & M Tumpach)
Baby of Breed: Jayjess Delightful Devil (Sue Laing)

Pekingese
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Miyoko Vera Wang (S P &T M Sward)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Miyoko Julius Chan (R Karciauskas)
Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Valvista Georgio (Pugmate Kennels)
Res Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Aust Ch Miyoko Ishka Miss M (Mrs K Rydberg)
Baby of Breed: Waaini Lord Oftha Rings (Mrs K Rydberg)

Pug
R/UP BOB, Res Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Pugmate Dirtrack Cowboy (Pugmate Kennels)
Bitch CC & Puppy of Breed: Woonan Sammi (Pugmate Kennels)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Saxten Stryking Silver (Sharon Frankcombe)
Baby of Breed: Pugmate Lucy Liu (Pugmate Kennels)
Baby (Dog) of Breed: Pugmate Malibu Murphy (Pugmate Kennels)
Open of Breed: Kwantoi Just a Tourist (Kristy Padberg)

Russian Toy (Smooth Haired)
Baby of Breed: Hevnlee Fletcher (Barbara Frankcombe)

Tibetan Spaniel
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Sup Ch Byrebaer Dash of Debonair (Georgie Smith)
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Byrebaer Dash of Pinot Noir (Georgie Smith)
Puppy of Breed: Byrebaer For Tu Nato (Georgie Smith)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mr Kerry A Lee (VIC)  (Group Entry : 39)

Runner Up in Group & Open in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Sup Ch Bustabones Try Whistling This (Bustabones Kennels)
Baby in Group: Irish Terrier
Maddyroe Rick OShea (AI) (Michael Muldoon)
Puppy in Group: Staffordshire Bull Terrier
Bustabones Ok But Then What (Bustabones Knls)
Junior in Group: Skye Terrier
Aust Ch Skyesdlimit Rhett The Threat (Christian Lee)
State Bred in Group: Manchester Terrier
Aust Ch Dixiedaly True Grit (Val Adams)
Aust Bred in Group: Skye Terrier
Aust Sup Ch Wanmirri Femetra Elvandar (Mr Christian Lee)

Cairn Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Hannsum Play That Song (Susan Springer)
R/UP BOB & Res Dog CC: Abbeycairn Seamus Finnigan (K Davies & K Wright)
Baby of Breed: Hannsum Vow And Declare (Susan Springer)

Irish Terrier
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Anluan Picture Perfect (Mr M Muldoon)
Baby of Breed: Maddyroe Rick OShea (AI) (Michael Muldoon)

Jack Russell Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Chaswyck Alfa Romeo (Mrs S T Wickham)

Kerry Blue Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Krashthru Barbie Doll (T Searson & P Searson)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Tasshot Cracklin Rosie (Debbie Veevers)
Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Regenstauf Little Big Town (Mr T Searson & Mrs P Searson)
Res Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Tasshot Crazy Love (Debbie Veevers)
Baby of Breed: Regenstauf She Did Wot With Who (Debbie Veevers)

Manchester Terrier
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Dixiedaly True Grit (Val Adams)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Baghasdail Might N Power (Val Adams)
Baby of Breed: Dixiedaly Jazzman Jr (AI) (Val Adams)
Baby (Bitch) of Breed: Dixiedaly Jazzmans Gal (AI) (Val Adams)

Norfolk Terrier
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Mazberg Irresistabelle (Erica Norgrove)

Skye Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Skyesdlimit Rhett The Threat (Christian Lee)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Wanmirri Femetra Elvandar (Mr Christian Lee)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Bustabones Try Whistling This (Bustabones Kennels)
Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Gr Ch Bustabones Black No Sugar (Bustabones Kennels)
Puppy of Breed: Bustabones Ok But Then What (Bustabones Knls)

West Highland White Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Tarrilli Watch and Act (Mrs R Weber)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Julie Ireland (QLD)  (Group Entry : 52)

Best in Group & Open in Group: German Shorthaired Pointer
Aust Ch Eightcarat Angel At Arosa (Imp NZ) (S Rattle & T Sproule)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Clumber Spaniel
Aust Sup Ch Taniwha Arahura (B W & S A Courtney / A E Blake)
Baby in Group: Welsh Springer Spaniel
Tazlon In A Red Hot Dress (P & R Ellis)
Puppy in Group: Golden Retriever
Aust Ch Kaparla On The Wings OfAn Eagle (Mrs H Morrison)
Junior in Group: German Shorthaired Pointer
Aust Ch Lakenland Musicman At Arosa (AI) (Imp NZ) (Mrs M Reichmuth / Ms S Rattle / Mr T Sproule)
State Bred in Group: Weimaraner
Aust Gr Ch Ghostwind Louise Vuitton (AI) (Georgina Ranson)
Aust Bred in Group: Gordon Setter
CIB/Aust Gr Ch Kemsley Dare To Dream RN (Natalie Collins)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: German Shorthaired Pointer
Aust Gr & Neut Ch Macantsaoi Irish Rhythm (S Rattle & T Sproule)

Clumber Spaniel
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Taniwha Arahura (B W & S A Courtney / A E Blake)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kangala Yamada (B W & S A Courtney)

Cocker Spaniel (American)
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Tammahi Black Lace n Promises (Susan Heath)

English Setter
BOB, Dog CC & Open of Breed: Am & Aust Ch Willowpond N Bendeela Im Warning you (Imp USA) (Paul Terrett)

English Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Esspree Epic Poetry (Mr T & Mrs J Skudder)

German Shorthaired Pointer
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Eightcarat Angel At Arosa (Imp NZ) (S Rattle & T Sproule)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Zenchar Let It Snow (AI) (S Rattle & T Sproule)
Res Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Zenchar Shoot The Breeze (AI) (S Rattle & T Sproule)
Junior of Breed: Aust Ch Lakenland Musicman At Arosa (AI) (Imp NZ) (Mrs M Reichmuth / Ms S Rattle / Mr T Sproule)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr & Neut Ch Macantsaoi Irish Rhythm (S Rattle & T Sproule)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Kaparla Game Plan (Mrs H Morrison)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Kaparla On The Wings OfAn Eagle (Mrs H Morrison)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Goldlake Hot Summer Night (Janette Grierson)
Baby of Breed: Kiriel Glenlivet (AI) (Janette Grierson)

Gordon Setter
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: CIB/Aust Gr Ch Kemsley Dare To Dream RN (Natalie Collins)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Kemsley Wish Upon A Star (S M Natoli / N Collins)
Res Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Ch Kemsley A Wish Come True (Sue Natoli)
Baby of Breed: Konnierose kamikaze for kemsley (Sue Natoli)
Baby (Bitch) of Breed: Konnierose Kinky Witch (Natalie Collins)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Brodruggan To My Surprise (Elizabeth Weston)

Irish Setter
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Comhluader Sweet Caroline (Mrs S Natoli & Miss N Collins)

Labrador Retriever
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Wynstream Hot Knight Scramble (AI) (Julie H McLaurin)
Baby of Breed: LibertyJewel Hello Again (Gillian Dight)

Pointer
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Rhyll Dark Storm TD (Gayle Rickard)

Weimaraner
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Arnhill Standing Room Only (AI) (J Turner)
R/UP BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Gr Ch Ghostwind Louise Vuitton (AI) (Georgina Ranson)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Greyghost Grace Kelly TD (Kellie Malone)

Weimaraner (Long-haired)
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Gr Ch Seriousgrey Mr Unleashing Fun (Seriousgrey Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Seriousgrey Ms Unlocking Magic (Seriousgrey Kennels)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Tazlon Twice The Impact (E Weston)
R/UP BOB & Bitch CC: Aust Ch Tazlon Move Baby Move (B & M Gourlay)
Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tazlon Best Dressed In Red (P & R Ellis)
Baby of Breed: Tazlon In A Red Hot Dress (P & R Ellis)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Ms Monica McCaffery (SA) (Group Entry : 27)

Best in Group & Open in Group: Black and Tan Coonhound
CIB/Aust Sup /Am & Am Gr Ch Bayaway Kennisaw Black and Tantrum at Ryerson (Imp USA) (Mrs J Wiltshire)
Runner Up in Group & State Bred in Group: Dachshund (Smooth Haired)
Aust Ch Eukypark Gucci Glitz (J M Taylor & K F Morgan)
Baby in Group: Dachshund (Long Haired)
Eukypark Midnite Blue Ivy (Joyce Taylor & Kevin Morgan)
Puppy in Group: Beagle
Karakush Puttin The B In A B C (Imp NZ) (Le Gibson)
Junior in Group: Dachshund (Smooth Haired)
Aust Ch Bekkri Let It Be Me (Joyce Taylor & Kevin Morgan)
Intermediate in Group: Whippet
Aust Ch Acaiza Footprints In The Sand (Mrs J Hargraves)
Aust Bred in Group: Basenji
Aust Ch Zandeena Breakn With Tradition (Ms M Smith)

Basenji
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Zandeena Breakn With Tradition (Ms M Smith)

Beagle
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Karakush Puttin The B In A B C (Imp NZ) (Le Gibson)

Black and Tan Coonhound
BOB, Bitch CC & Open of Breed: CIB/Aust Sup /Am & Am Gr Ch Bayaway Kennisaw Black and Tantrum at Ryerson (Imp USA) (Mrs J Wiltshire)

Dachshund (Long Haired)
Baby of Breed: Eukypark Midnite Blue Ivy (Joyce Taylor & Kevin Morgan)

Dachshund (Smooth Haired)
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Eukypark Gucci Glitz (J M Taylor & K F Morgan)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Bekkri Let It Be Me (Joyce Taylor & Kevin Morgan)

Whippet
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Parnew All That And More (Mr G Parry)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Acaiza Footprints In The Sand (Mrs J Hargraves)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mr Kerry A Lee (VIC)  (Group Entry : 18)

Best in Group & Open in Group: Puli
Aust Sup Ch Cordmaker LetsHearItForThe Boy (P Kelly / S Huebner / M & D Aitchison / M & K Stone)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Bearded Collie
Aust Sup & NZ Ch Colard Moonraker (Simon & Denise Finlay)
Baby in Group: Belgian Shepherd Dog (Groenendael)
Beljekali Devil's Right Hand (Jess Fynmore)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Border Collie
Dual Ch (T)/(TS) Gr/ Neut Ch Maghera Lickety Split (AI) CD ADM JDO JDM SDX SPD GDM (Mr P & Mrs V Hofto)

Bearded Collie
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup & NZ Ch Colard Moonraker (Simon & Denise Finlay)

Belgian Shepherd Dog (Groenendael)
Baby of Breed: Beljekali Devil's Right Hand (Jess Fynmore)

Border Collie
BOB, Dog CC & Open of Breed: Dual Ch (T) Khayoz Somebody Stop Me (AI) JDX GD (Mr P & Mrs V Hofto)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Dual Ch (T)/(TS) Gr/ Neut Ch Maghera Lickety Split (AI) CD ADM JDO JDM SDX SPD GDM (Mr P & Mrs V Hofto)

Finnish Lapphund
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Armahani Heliodorr Hulivili (AI) ET (Rachael Holloway & Jacqualine Lincoln)

Puli
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Cordmaker LetsHearItForThe Boy (P Kelly / S Huebner / M & D Aitchison / M & K Stone)

Shetland Sheepdog
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aerten Dawn Of The Highlander (Mrs Josephine Clements)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Julie Ireland (QLD)  (Group Entry : 31)

Best in Group & Open in Group: Dobermann
Aust Sup Ch Walamara Quik-Off The Mark (Imp NZ) (Chkano Kennels/Jaidyn Walker)
Runner Up in Group & Junior in Group: Siberian Husky
Birindi Rock My World (Tracey Heenan)
Baby in Group: Akita
Ryerson Dustysonfire at theg (AI) (Jillian Wiltshire)
Puppy in Group: Siberian Husky
Miniatura Aftermath (Rodney Connelly / Tracey Walker)
Intermediate in Group: Samoyed
Aust Ch Kalaska Twisted Story (J Gesiotto/ L Jones & K O'Riley)
State Bred in Group: Samoyed
Classicana Star Bright (Loretta Jones)
Aust Bred in Group: Akita
Aust Gr Ch Shokuma Candy Crush (K Pearce /D Klingberg /W Osborn)

Akita
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Shokuma Candy Crush (K Pearce /D Klingberg /W Osborn)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Shokuma Blaze Of Glory (AI) (K Pearce)
Baby of Breed: Ryerson Dustysonfire at theg (AI) (Jillian Wiltshire)

Boxer
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Milmac Tommy Hilfiger (Elisabeth Cannell)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Ozstralis Tessa The Undresser (E Cannell)

Bullmastiff
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Remyk Kick Start My Heart (R Morgan & M Coleman)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Remyk Thief Of Hearts (R Morgan & M Coleman)

Dobermann
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Walamara Quik-Off The Mark (Imp NZ) (Chkano Kennels/Jaidyn Walker)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Walamara Bound For Honours (Imp NZ) (Chkano Kennels & Miss J Cullen)

Newfoundland
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Yesallaw Black Friday Magic At Paddlepaws (AI) (Sue & Clifford Gray / D McKeon)
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Yesallaw Youll Neverwalk Alone (AI) (Sue & Clifford Gray)
Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Yesallaw A Musketeers Truelove (AI) (Sue & Clifford Gray)

Rottweiler
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Sahne Beau Geste (Imp NZ) (Nicole Hughes & Jason Wallom)

Samoyed
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Classicana Star Bright (Loretta Jones)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kalaska Twisted Story (J Gesiotto/ L Jones & K O'Riley)
Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kalaska Life Of A Prince (Mr J Gesiotto/ Ms L Jones & Mrs K O'Riley)

Siberian Husky
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Birindi Rock My World (Tracey Heenan)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Miniatura Aftermath (Rodney Connelly / Tracey Walker)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mr Kerry A Lee (VIC)  (Group Entry : 27)

Best in Group & Intermediate in Group: Shih Tzu
Aust Sup Ch Killilan Defence Rests Yrhonour (Teena Sloan)
Junior in Group: French Bulldog
Aust Ch Dentellieres Aristocat (Miss Jessica Harrison)
State Bred in Group: French Bulldog
Aust Ch Dentellieres Aint Seenothinyet (AI) (Miss J Harrison)
Aust Bred in Group: Schipperke
Aust Ch Pandec Magic Fire Bear (Ms Jennifer Moore)
Open in Group: Schipperke
Aust Ch Monterrez X Factor (NBT) (Graham Cruse & Neil Curwen)
Runner Up Neuter in Group: Poodle (Standard)
Poshnoir New World Explorer (Janet Hanson)

Dalmatian
Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Adstaff Light Em Up (Mrs Michelle A Booth)

French Bulldog
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Dentellieres Aint Seenothinyet (AI) (Miss J Harrison)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Dentellieres Aristocat (Miss Jessica Harrison)
Neuter BOB and Neuter Dog CC: Aust & Neut Ch Epacris Goliath Beetle (A E Blake)
R/UP Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter (Bitch) of Breed: Aust & Neut Ch Kaparla Bonne Jour (Amelia Blake)

Japanese Spitz
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Martonia Next Generation (Maria Croft)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Martonia Sweet Bubble Gum (Maria Croft)

Poodle (Standard)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Poshnoir New World Explorer (Janet Hanson)

Schipperke
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Monterrez X Factor (NBT) (Graham Cruse & Neil Curwen)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Pandec Magic Fire Bear (Ms Jennifer Moore)

Shih Tzu
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Killilan Defence Rests Yrhonour (Teena Sloan)