Dayboro Show Society (QLD)

Date of Show : 1-Jul-2022 (Friday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mr Dennis McGreevy (QLD)   (Total Entry : 319)

Best in Show & Junior in Show: Keeshond
Aust Ch Rymiska Bewitched Body n Soul (T Parker & L Cassidy)
Runner Up in Show & Open in Show: West Highland White Terrier
Aust Sup Ch Juscot Follow That Dream To Whitebriar (Imp NZ) (Mrs C Bowers)
Baby in Show: Cocker Spaniel (American)
Breilla Playing To Win (Alicia Adamopoulos)
Minor in Show: Bearded Collie
Edinglen BeyondTheLookingGlass (Michele Lincoln & Julie Lyons)
Puppy in Show: Whippet
Piaffe Jasper (Mrs U Greenwood)
Intermediate in Show: Flat Coated Retriever
Aust Ch Alubyc The Artful Dodger (Marilynn Morphet)
Aust Bred in Show: Cocker Spaniel (American)
Aust Ch Yambari Youll Never Walk Alone (F D & H A Hawkins)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Afghan Hound
Aust & Neut Ch Chakdarra Holly Go Lightly (Imp NZ) (Mrs J Y Anderson)

Puppy SweepStakes - 1st Place: Boxer
Hogwartz Star Fire (S Bryant)
Puppy SweepStakes - 2nd Place: Lagotto Romagnolo
Aust Ch AmiciLeale Sondelli (Maneah Eberbach)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Janet McGregor (QLD)  (Group Entry : 48)

Runner Up in Group & Junior in Group: Chihuahua (Smooth Coat)
Aust Ch Wachowa Workn For The Man (Mrs Jennifer Watt)
Puppy in Group: Tibetan Spaniel
Dancourt Donna Bella (Miss T Olive)
Intermediate in Group: Maltese
Aust Ch Maltice Dream A Lil Dream (Steve & Bronwyn Standley)
Open in Group: Chihuahua (Smooth Coat)
Aust Ch Wachowa Josie Brown (Mrs Jennifer Watt)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Japanese Chin
Aust & Neut Ch Pondaroza Desert Storm (Mr Andrew Ness)

Chihuahua (Long Coat)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Wachowa Sorisso Penny Lane (Mrs Jennifer Watt)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Wachowa Emily Jane (Mrs Jennifer Watt)

Chihuahua (Smooth Coat)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Wachowa Workn For The Man (Mrs Jennifer Watt)
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Wachowa Tom Sawyer (Mrs Jennifer Watt)
Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Wachowa Josie Brown (Mrs Jennifer Watt)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Wachowa Sorriso Charlene (Mrs Jennifer Watt)

Griffon Bruxellois
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Majomarc Donatella Del Norte (Ven Grasso)
Dog CC: Majomarc Firefli Kazari (Ven Grasso)

Havanese
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Havahart Parisian Princess (Lorree Cox)

Italian Greyhound
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Koatiponi My Blue Heaven (Belinda McAlpine)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Koatiponi Sweet Child O Mine (Belinda McAlpine)

Japanese Chin
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Pondaroza Desert Storm (Mr Andrew Ness)

Maltese
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Maltice Dream A Lil Dream (Steve & Bronwyn Standley)
Baby of Breed: Angelofwhite He Wears The Grin (Mr Steven & Mrs Bronwyn Standley)

Papillon
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Malibutango Double Delight (Susan Glennon)

Tibetan Spaniel
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Dancourt Donna Bella (Miss T Olive)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mr Dennis McGreevy (QLD)  (Group Entry : 22)

Best in Group & Open in Group: West Highland White Terrier
Aust Sup Ch Juscot Follow That Dream To Whitebriar (Imp NZ) (Mrs C Bowers)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Irish Terrier
Aust Ch Tawnyoak Dashing Fergus (Ms Raelene Campbell)
Minor in Group: Bull Terrier (Miniature)
Witchend wee Joylene Hairmouth (Mrs S Roberts)
Puppy in Group: Tenterfield Terrier
Atenta Lady of the Lillies (David & Mary Holt)
Intermediate in Group: Manchester Terrier
Aust Ch Cathasaigh Phantom in the Park (AI) (Georgina Lofting)

American Staffordshire Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Rizenstar Whosdanew Kingofhell (Miss S McKenzie & Miss K Gordon)

Australian Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Enomis Cazalys Bringn Th Bacon (AI) (Ms C L Sweeney)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Fallingwater Under My Spell (AI) (Charlotte Sweeney)

Bull Terrier (Miniature)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Witchend Wee Wilsun Pickett (Mrs S Roberts)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Witchend wee Joylene Hairmouth (Mrs S Roberts)
Baby of Breed: Witchend wee Kiss Me Ask (Mrs S Roberts)

Irish Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Tawnyoak Dashing Fergus (Ms Raelene Campbell)

Manchester Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Cathasaigh Phantom in the Park (AI) (Georgina Lofting)

Tenterfield Terrier
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Atenta Lady of the Lillies (David & Mary Holt)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Nudimah Ima Viscount (David & Mary Holt)

West Highland White Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Juscot Follow That Dream To Whitebriar (Imp NZ) (Mrs C Bowers)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Westland Bolli Stoli Darling (Mr G & Mrs C Bowers)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Janet McGregor (QLD)  (Group Entry : 74)

Best in Group & Aust Bred in Group: Cocker Spaniel (American)
Aust Ch Yambari Youll Never Walk Alone (F D & H A Hawkins)
Runner Up in Group: Nova Scotia Duck Tolling Retriever
Aust Ch Addatoll Hugo Boss (AI) (Julie Robinson)
Baby in Group: Cocker Spaniel (American)
Breilla Playing To Win (Alicia Adamopoulos)
Minor in Group: Pointer
Breilla Dnt Go Breakn My Heart (AI) (Ms A M Adamopoulos)
Puppy in Group: Welsh Springer Spaniel
Esspree Maid Of Gold (D & L Meagher)
Intermediate in Group: Flat Coated Retriever
Aust Ch Alubyc The Artful Dodger (Marilynn Morphet)
Open in Group: Golden Retriever
Aust Sup Ch Wysiwyg Not a Moment Too Moon (A Adamopoulos)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Nova Scotia Duck Tolling Retriever
Aust Ch & Neut Ch Tarshona Celestial Nova (Belinda McAlpine)

Chesapeake Bay Retriever
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Sharbae Rose of Tenarda (Imp UK) (Margaret Wedgwood)

Cocker Spaniel
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Bralmico Hearts N Roses (Mrs K Hutt)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Amamoor Sail The Seas (Mrs Debbie Thomas)
Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed: Acijay Look Who Is Here At Kapoint (Kay Hutt)

Cocker Spaniel (American)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Yambari Youll Never Walk Alone (F D & H A Hawkins)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Farnsmere Strike It Rich (Ms B McAlpine)
Baby of Breed: Breilla Playing To Win (Alicia Adamopoulos)
Baby (Bitch) of Breed: Breilla Come Out And Play (Alicia Adamopoulos)

Flat Coated Retriever
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Alubyc The Artful Dodger (Marilynn Morphet)

German Shorthaired Pointer
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Tealpoint Indian Chief (Heather Reynolds)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Wysiwyg Not a Moment Too Moon (A Adamopoulos)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Dobro Supernova In The Sky (Mrs C Olive)

Hungarian Vizsla
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Elettars Insurgent (M & A Richards / D Winch & P Johnson)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Batorok Moonlit Perfection (Ms K Kettleton)

Irish Setter
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Eireannmada Wildflower (AI) (Greg Browne)

Labrador Retriever
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Bonnsway Dressed in Midnight (Ms D Travers & Mrs L Henzel)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Dancourt Mystic Jade (Mrs C Olive)
Res Bitch CC & Open of Breed: Wintoppi Sea Jewel (Mrs Karan Griffiths)

Lagotto Romagnolo
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Hevnsent Tequila Sunrise (Ammie Gorton)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy (Dog) of Breed: Aust Ch AmiciLeale Sondelli (Maneah Eberbach)

Murray River Retriever
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: CB Murrays Winter Brown (Margaret Wedgwood)
Baby of Breed: McClure Abby Rose (Margaret Wedgwood)

Nova Scotia Duck Tolling Retriever
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Addatoll Hugo Boss (AI) (Julie Robinson)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Airai the golden ticket (Julie Robinson)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch & Neut Ch Tarshona Celestial Nova (Belinda McAlpine)

Pointer
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Breilla Dnt Go Breakn My Heart (AI) (Ms A M Adamopoulos)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Pinerock Paw Print of Arista (Imp NZ) (Colleen & Grant Marwood)
Baby of Breed: Arista Mystify Me (Colleen Marwood)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Esspree Maid Of Gold (D & L Meagher)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mr Dennis McGreevy (QLD) (Group Entry : 47)

Best in Group & Aust Bred in Group: Basenji
Aust Ch Zandeena Dont Try and Stop Me (Chloe Keast)
Runner Up in Group & Puppy in Group: Whippet
Piaffe Jasper (Mrs U Greenwood)
Baby in Group: Beagle
Kunanyi Ideal Showman (Rhonda Telfer)
Junior in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Aust Ch Elettars Daph Th Way I Like It (IID)(NZ) (D Winch & P Johnson)
Intermediate in Group: Dachshund (Miniature Long Haired)
Aust Ch Splendak Next Chapter in Bold (B K & Y J Shaw)
Open in Group: Whippet
Piaffe Dolcevita (Mrs Ulla Greenwood)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Afghan Hound
Aust & Neut Ch Chakdarra Holly Go Lightly (Imp NZ) (Mrs J Y Anderson)

Afghan Hound
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Chakdarra Holly Go Lightly (Imp NZ) (Mrs J Y Anderson)

Basenji
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Zandeena Dont Try and Stop Me (Chloe Keast)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Merikaez NotMy Responsibility (Chloe Keast & Alicia Keast)

Beagle
Baby of Breed: Kunanyi Ideal Showman (Rhonda Telfer)

Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Splendak Next Chapter in Bold (B K & Y J Shaw)
Baby of Breed: Splendak Melody ofth Myth (B K & Y J Shaw)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Synjaz Dream of the Sioux (Mr R Gallaway & Miss M Gallaway)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Elettars Daph Th Way I Like It (IID)(NZ) (D Winch & P Johnson)
Baby of Breed: Mallaway Honour of Synjaz (Mr R Gallaway and Miss M Gallaway)

Pharaoh Hound
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Pressage Moderna (AI) (Joanne Inglis)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Pressage Sc Out (AI) (Ms J J Inglis)
Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Pressage Novavax (AI) (Joanne Inglis)

Whippet
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Piaffe Jasper (Mrs U Greenwood)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Piaffe Dolcevita (Mrs Ulla Greenwood)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Chris McGreevy (QLD)  (Group Entry : 45)

Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Australian Cattle Dog
Aust Ch Waykrest Show Time (Wayne Carter)
Minor in Group: Bearded Collie
Edinglen BeyondTheLookingGlass (Michele Lincoln & Julie Lyons)
Puppy in Group: Australian Kelpie
Oatland Miss Betty (Mrs D Kent)
Junior in Group: Welsh Corgi (Cardigan)
Aust Ch Mandene Walking In Sunshine (Julene Brady)
Open in Group: Australian Cattle Dog
Aust Ch Waykrest Cutting Edge (Wayne Carter)
Runner Up Neuter in Group: Border Collie
AG Ch 500 Wonelook Killer Queen CCD RAE ADM4 ADO2 JDM JDO6 SDM GDX SPDM3 ET (S Jones & L Phythian)

Australian Cattle Dog
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Waykrest Show Time (Wayne Carter)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Austrax Generator (Kath Williamson)
Open of Breed: Aust Ch Waykrest Cutting Edge (Wayne Carter)

Australian Kelpie
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Oatland Bobby Dazzler (Mrs D Kent)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Oatland Miss Betty (Mrs D Kent)

Australian Stumpy Tail Cattle Dog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Tropicrain Droughtmaster (Louise Wilson)
Bitch CC & Minor of Breed: Bossdrover Narollah (Louise Wilson)

Bearded Collie
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Edinglen BeyondTheLookingGlass (Michele Lincoln & Julie Lyons)

Border Collie
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Wonelook Reflections of a Star RN (S Jones/ L Phythian)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Wonelook Dreaming Of Woo CCD RE ADO JDM JDO4 SDX SPX GDX JC (S Jones/L Phythian)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: AG Ch 500 Wonelook Killer Queen CCD RAE ADM4 ADO2 JDM JDO6 SDM GDX SPDM3 ET (S Jones & L Phythian)

Welsh Corgi (Cardigan)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Mandene Walking In Sunshine (Julene Brady)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Begrayced Bandits Reminiscence (Renay Grace)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Becassmic Seek and Destroy (Renay Grace)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Becassmic Doctor Love At Begrayced (Renay Grace)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Chris McGreevy (QLD)  (Group Entry : 43)

Best in Group & Aust Bred in Group: Samoyed
Aust Gr Ch Snowweb On Parade (Mrs Joan Webb)
Runner Up in Group & Junior in Group: Alaskan Malamute
Aust Ch Icepaws Rockn Dahous With Reba (Karen Knight & Linda Boulton)
Open in Group: Bernese Mountain Dog
Aust & NZ Ch Deja Vu Von Romansholf (Imp POL) (Andrea Wilkinson)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Dobermann
Aust Neut Ch Wattavue Fiery Winter Sky (Mr & Mrs Burton)
Runner Up Neuter in Group: Bernese Mountain Dog
Aust Ch Neut Ch Polishdream Purple Rain (Andrea Wilkinson)

Alaskan Malamute
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Icepaws Rockn Dahous With Reba (Karen Knight & Linda Boulton)

Bernese Mountain Dog
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Trivale Amour Phoebe (M K Smith & G J Keown)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust & NZ Ch Deja Vu Von Romansholf (Imp POL) (Andrea Wilkinson)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Neut Ch Polishdream Purple Rain (Andrea Wilkinson)

Boxer
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Keljamar Prince of Mischief (Kellie Poole)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Hogwartz Star Fire (S Bryant)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Keljamar Cover Me in Sunshine (Kellie Poole)

Dobermann
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Wattavue Know A Trick Or Two (L Fabian & R Harnell)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Wattavue Innocent Embrace (John & Maree Nesbitt)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Wattavue Fiery Winter Sky (Mr & Mrs Burton)

Leonberger
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Glamourford Legends Lane (B G Bieleny)

Samoyed
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Snowweb On Parade (Mrs Joan Webb)

Schnauzer (Giant)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Munchener Siegfried von Mondo (Y Hopf/ K Gough / J Franz)

St Bernard
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Happyrangers Tori (Stacy Guilfoyle)
R/UP BOB & Minor of Breed: Draycan Bold N Beauiful (Stacy Guilfoyle)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs Chris McGreevy (QLD)  (Group Entry : 40)

Best in Group & Junior in Group: Keeshond
Aust Ch Rymiska Bewitched Body n Soul (T Parker & L Cassidy)
Runner Up in Group & Open in Group: French Bulldog
Brindlelicus Dynastys Fire (Nicole Oldfield)
Baby in Group: Shih Tzu
Tzutique The Games People Play (Robyn Hawke)
Minor in Group: Japanese Spitz
Shanspitz Game Set Match (Shannon Watherston)
Puppy in Group: Japanese Spitz
Shanspitz SubZero (Shannon Watherston)
Intermediate in Group: Boston Terrier
Keljamar Shes Flamboyant (Kellie Poole)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: French Bulldog
Aust & Neut Ch Brindlelicus Shes Demanding (N Oldfield)
Runner Up Neuter in Group: Dalmatian
Aust & Neut Ch Paceaway Summer Reigns (Michelle Little)

Boston Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Keljamar Shes Flamboyant (Kellie Poole)
Baby of Breed: Keljamar sweet abbey gail (Kellie Poole)

British Bulldog
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Robocky Camilla with Love (Mrs T Albrecht / Mr L Samytowski / Mr J Oddi)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Robocky Summer of Love (AI) (Mrs T Albrecht / Mr L Samytowski / Mr J Oddi)
Baby of Breed: Majestueux God of Mischief (Ms T Cumner)

Dalmatian
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Paceaway Summer Reigns (Michelle Little)

French Bulldog
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Brindlelicus Dynastys Fire (Nicole Oldfield)
Dog CC & Puppy of Breed: Starzlechien LawlessNFlawless (Sara Brown)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Brindlelicus Shes Demanding (N Oldfield)

Japanese Spitz
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Shanspitz Game Set Match (Shannon Watherston)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Shanspitz SubZero (Shannon Watherston)

Keeshond
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Rymiska Bewitched Body n Soul (T Parker & L Cassidy)

Poodle (Miniature)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Morpaudl Dezigned N Zilva (P Morgan)

Poodle (Toy)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Silkyelk Magical Moment (Mrs D Randall)

Schipperke
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Sanlyn Fire Storm (Imp NZ ) (Mr P & Mrs D Comrie)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Breogan Magic Dreams (Mr P & Mrs D Comrie)

Shih Tzu
Baby of Breed: Tzutique The Games People Play (Robyn Hawke)