Maitland & Kurri District Kennel Club (AM Show) (NSW)

Date of Show : 16-Nov-2013 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Miss Susan Rose (NSW)

Best in Show & Junior in Show: German Shepherd Dog
Yukisan Zelo (Mr Gavin Bean)
Runner Up in Show & Intermediate in Show: Tibetan Terrier
Aust Ch Gengala Hairy Mclary (M Hickie)
Baby in Show: English Springer Spaniel
Deferlee Fateful Attraction (R W & L Corbett)
Minor in Show: Pekingese
Notron All My Desire (Norman Porter & Tony Tau)
Puppy in Show: Australian Terrier
Aust Ch Spalpeen Supa Troppa Ohorrieglen (Mr T and Mrs D Fenton)
Aust Bred in Show: Dobermann
Aust Ch Borealis High Sierra CD (Borealis Kennels)
Open in Show: Cairn Terrier
Aust Sup Ch Emeraldcity Mark Of Zorro (Liz Mansfield)
Open Neuter in Show: German Shepherd Dog
Skyesfuhre Focus Onastar CCD CD CDX (Gretel de Vries)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Rhonda Ralphs (NSW)

Runner Up in Group: Miniature Pinscher
Aust Ch Minelphi I am on Fire (P J & E E Cross)
Minor in Group: Pekingese
Notron All My Desire (Norman Porter & Tony Tau)
Junior in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Aust Ch Belljari Chasing the Sun (Ms B Wright)
Aust Bred in Group: Bichon Frise
Aust Sup Ch Tejada Gotya Nickers In A Knot (K Spiteri & G Greig)
Open in Group: Miniature Pinscher
Aust Ch Marniechar Marquise (Kathy Potts)

Australian Silky Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Balkana Top Score (James Camac)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Hautchien Lady Sings The Blues (Jeff and Jane Fisher)
Puppy of Breed: Pondaroza Bal Hannah H Two O (Mrs D Jacques)
Open of Breed: Aust Gr Ch Hautchien Two Times A Lady (J F & J E Fisher)

Bichon Frise
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Tejada Gotya Nickers In A Knot (K Spiteri & G Greig)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Mistbreeze Barts Boy (Mrs Tracey Baker)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Belljari Chasing the Sun (Ms B Wright)
R/UP BOB & Bitch CC: Belljari Morning Sun (Ms B Wright)

Japanese Chin
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Pondaroza Ichiban Iku (Mrs D Jacques)

Lowchen
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Tilcha Macho Man (Mr P D Brockway & Mrs K F Cartwright)

Miniature Pinscher
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Minelphi I am on Fire (P J & E E Cross)
R/UP BOB & Open of Breed: Aust Ch Marniechar Marquise (Kathy Potts)
Bitch CC & Junior of Breed: Minelphi Kelis (Kathy Potts)

Pekingese
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Interstar Montys Pride (Norman Porter & Tony Tau)
Bitch CC & Minor of Breed: Notron All My Desire (Norman Porter & Tony Tau)

Pug
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Nulkaba JasperDewberry (Susan Chapman & Kathy Gill)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Nulkaba Maggie Sottero (Mrs S Chapman)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Joan Bray (NSW)

Best in Group & Puppy in Group: Australian Terrier
Aust Ch Spalpeen Supa Troppa Ohorrieglen (Mr T and Mrs D Fenton)
Runner Up in Group & Junior in Group: Fox Terrier (Smooth)
Firezan Lovin Spoonful (Mrs A Bowe)
Baby in Group: American Staffordshire Terrier
Robanty Top Of The Rock (T & K Hill)
Minor in Group: Fox Terrier (Smooth)
Emelpee Believe In Me (Kelly Hooper)
Intermediate in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Vanstaff Hardyakka (K Hopkins / C & A Vankleeff)
Open in Group: Cairn Terrier
Aust Sup Ch Emeraldcity Mark Of Zorro (Liz Mansfield)

American Staffordshire Terrier
Baby of Breed: Robanty Top Of The Rock (T & K Hill)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Ch Towilla Impressive Poker Face (T & K Hill)

Australian Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Spalpeen Supa Troppa Ohorrieglen (Mr T and Mrs D Fenton)
Bitch CC: Spalpeen Missy Higgens (Karen Simpson)

Cairn Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Monterrez Jackie O (G Cruse / N Curwen & R Keech)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Emeraldcity Mark Of Zorro (Liz Mansfield)

Fox Terrier (Smooth)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Firezan Lovin Spoonful (Mrs A Bowe)
R/UP BOB & Minor of Breed: Emelpee Believe In Me (Kelly Hooper)
Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Wyninebah Checkmate (Doug and Annette Bowe)
Intermediate of Breed: Aust Ch Riverlands Mr Brownstone (Kelly Hooper)

Jack Russell Terrier
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Riverlands shooting star (Kelly Hooper)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Vanstaff Hardyakka (K Hopkins / C & A Vankleeff)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Ourgang Bang On (AI) (A Wolf)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Dual Ch / Neut Ch Ourgang Don't Stop Me Now (A Wolf)

Tenterfield Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Tentapride Siriuslii Sweet (Leanne Bennett)
Dog CC & Minor of Breed: Atenta Rum Truffel (Mrs L Pezely)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Ms Anne Meyn (NSW)

Best in Group & Intermediate in Group: Golden Retriever
Aust Ch Harvikgold Storm Breaker (D & V Harris / J / F & B Hession)
Runner Up in Group: Pointer
Aust Ch Fugelere Betyar Saregres (B Scholes and A Barber)
Baby in Group: English Springer Spaniel
Deferlee Fateful Attraction (R W & L Corbett)
Minor in Group: Welsh Springer Spaniel
Lornelane Not Rocket Science (D & L Meagher)
Puppy in Group: German Wirehaired Pointer
Hotwyr Here Comes Honey Boo Boo (AI) (Fiona Dempster & Rae Bank)
Aust Bred in Group: Welsh Springer Spaniel
Aust Sup Ch Goldmaid Red Rocket (Debbie Meagher)
Open in Group: Weimaraner
Weisup Glitz N Glamour at Greydove (Imp NZ) (Peters / Goold / King)
Open Neuter in Group: German Wirehaired Pointer
Aust & NZ Ch Gemanus Go Get Your Gun for Hotwyr (Imp UK) (Dempster/Bank)

Brittany
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Tobenlee Moves Like Jagger (Samantha Ibbott-Cordi)

English Springer Spaniel
R/UP BOB & Open of Breed: Aust Ch Deferlee Matilda Blue (R & L Corbett)
Dog CC & Puppy of Breed: Kinsheran Don Alfonso (Ray Barratt)
Baby of Breed: Deferlee Fateful Attraction (R W & L Corbett)

German Shorthaired Pointer
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Trupoint Bend It Like Beckham (R W & L Corbett)

German Wirehaired Pointer
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Hotwyr Here Comes Honey Boo Boo (AI) (Fiona Dempster & Rae Bank)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust & NZ Ch Gemanus Go Get Your Gun for Hotwyr (Imp UK) (Dempster/Bank)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Harvikgold Storm Breaker (D & V Harris / J / F & B Hession)
Bitch CC: Wantsum Sophies Choice (Robert McNab)

Hungarian Vizsla
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Hubertus Time And Again (J Fogarty)

Labrador Retriever
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Gunderrako Secret (Angela Willliams)

Nova Scotia Duck Tolling Retriever
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Anasadatar I Dreamed the Dream (Mrs K & Miss C Walker)
Baby of Breed: Tarshona Cruise Control (Mrs K & Miss C Walker)

Pointer
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Fugelere Betyar Saregres (B Scholes and A Barber)

Weimaraner
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Weisup Glitz N Glamour at Greydove (Imp NZ) (Peters / Goold / King)
Dog CC & Intermediate of Breed: Can & Aust Supreme Ch Breica's Greydove Walk This Way (Imp CAN) (Peters / Goold / King)

Weimaraner (Long-haired)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Wynwhisper Wicked (LH) (Bronwyn Gaywood)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Lornelane Not Rocket Science (D & L Meagher)
R/UP BOB & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Goldmaid Red Rocket (Debbie Meagher)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Joan Bray (NSW)

Best in Group & Aust Bred in Group: Afghan Hound
Aust Ch Karakush Jethro Bodine (AI) (Nicole Snerling / Le & Helen Gibson)
Baby in Group: Dachshund (Miniature Wire Haired)
Tarrangower Tzivia (Douglas McKay)
Junior in Group: Saluki
Pazada Luv Luv Me Do (B Aldrich)
Intermediate in Group: Rhodesian Ridgeback
Aust Ch HuntingRidge Pride of Savanna (Nicole Dwyer)
Open Neuter in Group: Norwegian Elkhound
Feralas Royal Gossip (B & C Monckton)

Afghan Hound
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Karakush Jethro Bodine (AI) (Nicole Snerling / Le & Helen Gibson)
R/UP BOB & Minor of Breed: Quom Mr Phineas Barnum (Skye Barratt/C Khoury)

Basenji
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Remwin Cheeky Liasons (Lyn Hughes)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Remwin Kissmycheek (Lyn Hughes)

Beagle
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Lwillows Dorothy The Dinosaur (Laughing Willows)

Dachshund (Miniature Wire Haired)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tarrangower Tyzack (Douglas McKay)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Tarrangower Tangerina (Douglas McKay)
Baby of Breed: Tarrangower Tzivia (Douglas McKay)

Dachshund (Smooth Haired)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Nicholyev Jamaican Me Crazy (S Kelly & J Bower)

Norwegian Elkhound
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Feralas Cindia (B & C Monckton)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Feralas Royal Gossip (B & C Monckton)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch HuntingRidge Pride of Savanna (Nicole Dwyer)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Huntingridge Africa By Storm (Nicole Dwyer)

Saluki
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Pazada Luv Luv Me Do (B Aldrich)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Pazada Double Identity (G & P Russell / R Davies)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Miss Susan Rose (NSW)

Best in Group & Junior in Group: German Shepherd Dog
Yukisan Zelo (Mr Gavin Bean)
Runner Up in Group & Open in Group: Border Collie
Bordalace Wish You Were Here (Alison J Cowin / Nicole & David Bahn)
Minor in Group: Australian Cattle Dog
Pureheel Royal Mojo (Sue & Ian Ford)
Puppy in Group: Australian Cattle Dog
Melcathra Man In The Mirror (N D Papwoth/ N Kendall)
Open Neuter in Group: German Shepherd Dog
Skyesfuhre Focus Onastar CCD CD CDX (Gretel de Vries)

Australian Cattle Dog
R/UP BOB and Dog CC: Aust Ch Melcathra King Ofthmountain (S Nicholas)
Baby of Breed: Nuwarra Diamond Dust (Sue & Ian Ford)
Minor of Breed: Pureheel Royal Mojo (Sue & Ian Ford)
Puppy of Breed: Melcathra Man In The Mirror (N D Papwoth/ N Kendall)

Australian Shepherd
Puppy of Breed: Dykinta Sea Shepherd (L Meagher)

Border Collie
Dog CC: Kellagem Flash Black At Bordalace (A J Cowin / Margaret & Wal Morgan)
Bitch CC & Open of Breed: Bordalace Wish You Were Here (Alison J Cowin / Nicole & David Bahn)
Minor of Breed: Bordalace Magic Moments (Alison J Cowin)
Junior of Breed: Bordalace In Th Sky With Diamonds (Alison J Cowin)

Collie (Rough)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Cathkin All That I Am (Mr Wayne Shipman)

German Shepherd Dog
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Yukisan Zelo (Mr Gavin Bean)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Rubysway Passion Pop (Gail & Danielle Edmunds)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Skyesfuhre Focus Onastar CCD CD CDX (Gretel de Vries)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aziah At The Gates Of Winter (AI) (Mrs Liana Bettison)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Leah Ryan (NSW)

Best in Group & Aust Bred in Group: Dobermann
Aust Ch Borealis High Sierra CD (Borealis Kennels)
Runner Up in Group & Open in Group: Dogue de Bordeaux
Aust Ch Rozeldogue Modauam (Imp UK) (David O'Hara)
Minor in Group: Bernese Mountain Dog
Azzabern Grand Wizard (Mr M & Mrs B Eslick)
Puppy in Group: Boxer
Bocsavil Just As Enchanting (M & J Carey)
Junior in Group: Rottweiler
Rotteln Howzat QT (Sue & Lee Fletcher)
Open Neuter in Group: Schnauzer (Miniature)
Aust Neut Ch Montkhan Born To Be Wild (F B & A D Anderson)

Bernese Mountain Dog
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Zanzebern Pass The Prize (Michael Eslick)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Von Der Bernessehof Amadeus (Imp CZE) (Michael Eslick)
Minor of Breed: Azzabern Grand Wizard (Mr M & Mrs B Eslick)

Boxer
R/UP BOB & Puppy of Breed: Bocsavil Just As Enchanting (M & J Carey)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Karomili Victory Downs (Joel Neale)

Dobermann
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Borealis High Sierra CD (Borealis Kennels)
R/UP BOB & Bitch CC: Aust Ch Valda Born Wild N Barefoot RN (Imp NZ) (Borealis Kennels)

Dogue de Bordeaux
Puppy of Breed: Modavam Contae Aontroim (David Martin O'Hara)
Open of Breed: Aust Ch Rozeldogue Modauam (Imp UK) (David O'Hara)

German Pinscher
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Guardian CelticGoddessOfHarmony (Guardian Kennels)

Neapolitan Mastiff
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Magnufi Eliana (Lorene Cantarella)
R/UP BOB & Intermediate of Breed: Aust Ch Inizio Tamara (Ai) (S & N Cooper)

Newfoundland
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Newfcastle Black Label (Wallace & Newfcastle)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Newfcastle Devil Gate Drive (Nagle / Durell)

Rottweiler
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Rotteln Fire Starter (Lee Fletcher)
R/UP BOB & Puppy of Breed: Treverhund Django (Deborah Thomas)
Bitch CC & Junior of Breed: Rotteln Howzat QT (Sue & Lee Fletcher)

Schnauzer
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Montkhan Classic Calypso (Karen Burge)

Schnauzer (Miniature)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Montkhan Blade Runner (F B & A D Anderson)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Montkhan Born To Be Wild (F B & A D Anderson)

Siberian Husky
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Theldaroy Splash Of Colour (Michele Kearney)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Theldaroy Moon Hunter (Michele Kearney / Col & Ros Seare)
Baby of Breed: Darshiva Narla Ov Lion King (Michele Kearney / Mark & Toni Woodcock)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Darshiva Russian Fortune (Michele Kearney)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mr Peter King (NSW)

Best in Group & Intermediate in Group: Tibetan Terrier
Aust Ch Gengala Hairy Mclary (M Hickie)
Runner Up in Group & Open in Group: Lhasa Apso
Aust Ch Sooquan I Bleve In Magic (M & L Foster / K Peacock & B Toomey)
Baby in Group: Chow Chow
Sherae A Red Ciaoteddy By Fuji (Mrs J Jay)
Minor in Group: Tibetan Terrier
Gengala Rox On A Roll (Miss L Hickie)
Puppy in Group: Schipperke
Monterrez One Direction (Mr G Cruse & Mrs R Keech)
Aust Bred in Group: Lhasa Apso
Aust Ch Sooquan Jack Black (M & L Foster / K Peacock & B Toomey)
Open Neuter in Group: Chow Chow
Aust Ch Sherae Kira Bella Scootas Baby (Mrs J Jay)

Chow Chow
Baby of Breed: Sherae A Red Ciaoteddy By Fuji (Mrs J Jay)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Ch Sherae Kira Bella Scootas Baby (Mrs J Jay)

Dalmatian
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Texico Miss Joker B (Anne-Marie Godyn)

French Bulldog
Baby of Breed: Chrishell Ned Kelly (Imp NZ) (S Hector)

German Spitz (Klein)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Diamondpark Allawa Express (IID) (Lynne Wilson)
R/UP BOB: Aust Gr Ch Diamondpark Ark Royal (IID) (Lynne Wilson)
Bitch CC: Aust Ch Diamondpark Angelique (IID) (Lynne Wilson)

German Spitz (Mittel)
R/UP BOB & Puppy of Breed: Llancarfan Makes the Moves (Kathleen McGuinness)

Lhasa Apso
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Sooquan I Bleve In Magic (M & L Foster / K Peacock & B Toomey)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Sooquan Jack Black (M & L Foster / K Peacock & B Toomey)
Puppy of Breed: Sooquan My Sweet Addiction (M & L Foster / K Peacock & B Toomey)

Poodle (Standard)
Baby of Breed: Picardy Australian Idol (AI) (Susan Bailey)

Schipperke
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Monterrez One Direction (Mr G Cruse & Mrs R Keech)

Tibetan Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Gengala Hairy Mclary (M Hickie)
Minor of Breed: Gengala Rox On A Roll (Miss L Hickie)