South Burnett National - Kingaroy (QLD)

Date of Show : 3-May-2014 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Linda Buckley (ACT)   (Total Entry : 407)

Best in Show & Open in Show: Kerry Blue Terrier
Aust Sup Ch Chaduna Blu Hell Raizer (Avery / Ross / Lee)
Runner Up in Show & Intermediate in Show: Poodle (Miniature)
Aust Ch Myflair What About Me (Margret Barton)
Minor in Show: Dachshund (Long Haired)
Aust Ch Almarjo Keep em Guessin (Mark Yardley & Jo Scott)
Puppy in Show: Pomeranian
Aust Ch Zeigen Fortune Favors Th Brave (Kim Haddon)
Aust Bred in Show: Whippet
Aust Ch Shawthing Thatz Sterling (Vicki Shaw)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Linda Stevens (ACT)  (Group Entry : 86)

Best in Group & Puppy in Group: Pomeranian
Aust Ch Zeigen Fortune Favors Th Brave (Kim Haddon)
Minor in Group: Italian Greyhound
Wondoan Wroman Bit Of Beauty (J & L Hales)
Open in Group: Chihuahua (Long Coat)
Aust Gr Ch Wheachi Snow Wonder (Ray & Naomi Drews)

Chihuahua (Long Coat)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Wheachi Snow Wonder (Ray & Naomi Drews)
R/UP BOB & Aust Bred of Breed: Aust Ch Sianjo Silva Wolf (Ann Parker)
Bitch CC & Minor of Breed: Norpeti Kiss Me Kate (Ray & Naomi Drews)
Puppy of Breed: Jaja Buffulo Bill (R & N Drews / J M Mannell)

Chihuahua (Smooth Coat)
Open of Breed: Aust Ch Norpeti Devil In Disguise (Ray & Naomi Drews)

Griffon Bruxellois
Baby of Breed: Tzani Vanderquack (Diana Norman & Tim Mills)

Italian Greyhound
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Wondoan Wroman Bit Of Beauty (J & L Hales)
R/UP BOB & Junior of Breed: Aust Ch Delco Water Lily (Mrs E Colbert)

Lowchen
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Paceaway Cobweb (Paul Gough & Tamarin Chandler)

Maltese
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Schneewichen White Affair (Cathy Davies)
Baby of Breed: Schneewichen Wellinton Boot (Cathy Davies)

Papillon
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Jaroma Lady Arabella (Imp UK) (Mr W & Ms J Stewart-Cook)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Goodvibes Blue By You (Mr W & Ms J Stewart-Cook)
Baby of Breed: Amberlindz Ima Rebel (Mrs J Lamb & Mr B Bell)
Minor of Breed: Goodvibes Dance To The Rhythm (J & W Stewart-Cook)

Pomeranian
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Zeigen Fortune Favors Th Brave (Kim Haddon)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Am Ch Nowlands Sultry Strutn Sensation Of Zeigen (Imp USA) (Kim Haddon)
Baby of Breed: Zeigen Hear Me Roar (Kim Haddon)

Tibetan Spaniel
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Shadowvale Arctic Lights (P C & R Stringfellow)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Linda Buckley (ACT)  (Group Entry : 53)

Best in Group & Open in Group: Kerry Blue Terrier
Aust Sup Ch Chaduna Blu Hell Raizer (Avery / Ross / Lee)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: West Highland White Terrier
Aust Sup Ch Yorsar Going Down Under From Ashgate (Imp UK) (T Boughen)
Baby in Group: Cairn Terrier
Aust Ch Yarrinarra Clover Tails (Maxine Lee)
Minor in Group: Cairn Terrier
Aust Ch Natuska Humphrey Bogart (George Ioannidis)
Junior in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Swanky The Enforcer (AI) (Mr S Avery / Mr J F/ Mrs V & Miss T Ross)
Aust Bred in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Swanky Heavily Armed (AI) (Mr S Avery / Mr J F/ Mrs V & Miss T Ross)

American Staffordshire Terrier
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Ravinboutya TwentyFour Seven (M Boucher)

Australian Terrier
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Taufield Warts Of Gold (Kathleen O'Donnell)
Baby of Breed: Taufield Space Warrior (Kathleen O'Donnell)
Baby (Bitch) of Breed: Taufield Princess Warrior (Kathleen O'Donnell)

Cairn Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Yarrinarra Cool Cash (Maxine Lee)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Natuska Dressed To Thrill (George & Amanda Ioannidis)
Baby of Breed: Aust Ch Yarrinarra Clover Tails (Maxine Lee)
Minor of Breed: Aust Ch Natuska Humphrey Bogart (George Ioannidis)

Jack Russell Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Jacattack Bean A Skylark (Hobbs / Cartner)
Bitch CC: Jacfox Revel In The Kaos (Jacinta Cartner / Angela Hobbs)

Kerry Blue Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Chaduna Blu Hell Raizer (Avery / Ross / Lee)

Norwich Terrier
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Norwester Made Ya Look (Imp NZ) (T Boughen)

Parson Russell Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Beaconway Classical Girl (D & K Fitzgerald)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Swanky Heavily Armed (AI) (Mr S Avery / Mr J F/ Mrs V & Miss T Ross)
R/UP BOB & Junior of Breed: Aust Ch Swanky The Enforcer (AI) (Mr S Avery / Mr J F/ Mrs V & Miss T Ross)
Minor of Breed: Sonique Sirius Star (Leighanne Reid)
Intermediate of Breed: Bomchassa Solar Eclipse (Mr Tyler Corbett & Mr Andrew Evans)

West Highland White Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Yorsar Going Down Under From Ashgate (Imp UK) (T Boughen)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Linda Buckley (ACT)  (Group Entry : 71)

Runner Up in Group & Intermediate in Group: English Springer Spaniel
Aust Ch Fraelighte Fly Me To The Moon (Imp NZ) (Kaye McGhie/Jess Jolly/Paige O'Neill)
Baby in Group: Cocker Spaniel
Pencandy Its Goin Down (A Ugrinic)
Minor in Group: Cocker Spaniel (American)
Aust Ch Azel Little Black Book (Azel Kennels)
Puppy in Group: Weimaraner
Aust Ch Feldjaeger I'm Living the Dream (Judy & Tony Glover)
Junior in Group: Irish Setter
Aust Ch Yarramo Red River Man (AI) (Tony & Marg Norton)

Cocker Spaniel
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Pencandy Go Between (N & T Crocker)
Baby of Breed: Pencandy Its Goin Down (A Ugrinic)
Junior of Breed: Brayroan Chase N Chance (J Newbold)

Cocker Spaniel (American)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Azel Little Black Book (Azel Kennels)

English Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Fraelighte Fly Me To The Moon (Imp NZ) (Kaye McGhie/Jess Jolly/Paige O'Neill)

Field Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Manunga No Truff To Tuff (Manunga Kennels)
Baby of Breed: Dawnus Always A Smartypants (M Sticher)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Wysiwyg Livn The American Dream (A Adamopoulos)
R/UP BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Sup Ch Dykinta Never Ending Story (AI) CCD RN (Miss C Ryan)

Irish Setter
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Yarramo Red River Man (AI) (Tony & Marg Norton)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Yarramo Estee Lauder (Tony & Marg Norton)

Labrador Retriever
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Dual Ch (T) Dewick Touchof Spice (AI) (Mrs K Griffiths)
R/UP BOB & Intermediate of Breed: Bemety Eliza (Gail Reilly)
Dog CC: Aust Ch Riverdog Black Frost (Sue Riseley)
Minor of Breed: Dewick Touchof Sugar (Mrs K Griffiths)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Neut Ch Delwick Captain Sparrow (AI) (Mr A Griffiths)

Lagotto Romagnolo
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Il Granaio dei Malatesta Tiberio (Imp ITY) (Trish Wyllie)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Glenstar To-The-Moon-And-Back (Imp NZ) (Trish Wyllie)
Puppy of Breed: Wispan Bellisima (R L Flynn)
Aust Bred of Breed: Aust Ch Kebro Dantes Flame (Robynne Flynn)

Pointer
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Zensu Bed of Roses (B & H Clarke)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Zensu Zanzibar (B & H Clarke / B Lougheed)
Baby of Breed: Aspyre Lookin Sheepish (Alicia Lumsden)

Weimaraner
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Feldjaeger Ace of Hearts (Judy Glover)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Feldjaeger I'm Living the Dream (Judy & Tony Glover)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Linda Stevens (ACT) (Group Entry : 65)

Best in Group & Open in Group: Saluki
Aust Ch Quanmarra Kareja (Rasmussen/Brown/Dunkley/Bennett)
Baby in Group: Borzoi
Meldham Loves A Secret (B Green & S Bennett)
Minor in Group: Dachshund (Long Haired)
Aust Ch Almarjo Keep em Guessin (Mark Yardley & Jo Scott)
Intermediate in Group: Grand Basset Griffon Vendeen
Aust Ch Rickaby Bound For Glory (J Harnett & K Dorr)
Aust Bred in Group: Whippet
Aust Ch Shawthing Thatz Sterling (Vicki Shaw)
Open Neuter in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Aust & Neut Ch Splendak Dancin inth Dark (B and Y Shaw)

Afghan Hound
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Tianze Mystify Me (Jacky Harnett)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Tianze Morgan Le Fae (Mr Mrs P & M Furbank)
Junior of Breed: Stonecrest Bombe Alaska (Mr S Bennett & Mr B Green)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Neut Ch Tianze Grace Of Valar (Mrs K Dorr)

Basenji
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kanibaru Glowing Ember (Robyn Thompson)

Borzoi
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Meldham Dont Stop Me Now (S Bennett & B Green)
Baby of Breed: Meldham Loves A Secret (B Green & S Bennett)

Dachshund (Long Haired)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Briarmist Songbird (Robert & Chloe Armatys / Jim & Lyndall Black)
Minor of Breed: Aust Ch Almarjo Keep em Guessin (Mark Yardley & Jo Scott)

Dachshund (Miniature Long Haired)
Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Adadach Buttons N Bows (B K & Y J Shaw)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Splendak Dancin inth Dark (B and Y Shaw)

Dachshund (Miniature Wire Haired)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Ballyboughal St Bridget (Imp NZ) (D G Hoyle & A Beecher)

Foxhound
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Gr Ch Bellarell Newline Lacey Face (Mrs N A O'Neill)

Grand Basset Griffon Vendeen
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Rickaby Bound For Glory (J Harnett & K Dorr)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Riginal Turn The Page (R Charters/D Blinco)

Saluki
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Quanmarra Kareja (Rasmussen/Brown/Dunkley/Bennett)

Whippet
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Shawthing One Dayata Time (Vicki Shaw)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Shawthing Thatz Sterling (Vicki Shaw)
Minor of Breed: Shalique Ive Got You Babe (Mrs N A O'Neill)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Caroline Yate (NSW)  (Group Entry : 51)

Runner Up in Group: Shetland Sheepdog
Aust Sup Ch Tiakina Tilyabluintheface (Philip / Michelle & Bianca Hickey)
Baby in Group: Old English Sheepdog
Adoroes Majestic Knight (Mr W & Mrs T Weight)
Puppy in Group: Australian Cattle Dog
Aust Ch Itsozi Dust Bunny (S K Whyatt)
Open Neuter in Group: Australian Kelpie
Aust Neut Ch Callicoma River Runs Red (Sue Thomson)

Australian Cattle Dog
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Itsozi Dust Bunny (S K Whyatt)
R/UP BOB, Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Ekleba Justa Rookie (S Whyatt)

Australian Kelpie
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Callicoma River Runs Red (Sue Thomson)

Border Collie
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Borderstrand Shades Of Grey (Marina Rix)

Collie (Rough)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Keamaree This Is My Story (Robert & Chloe Armatys)
Baby of Breed: Keamaree Touch The Spot (Robert & Chloe Armatys)

Finnish Lapphund
Baby of Breed: Aust Ch Theldaroy NuoriRaikeaJaVapaa (L C & R A Seare)

Maremma Sheepdog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Glendawn Winforce Ceasar (L Hinricks)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Glendawn A Touch In Time (Robyn Thompson)
Baby of Breed: Glendawn White Mist (Robyn Thompson)

Old English Sheepdog
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Perfu Sun Dancer (Tracey & Wayne Weight)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Perfu Our Queens Knight (Tracey & Wayne Weight / Sue Moore)
Baby of Breed: Adoroes Majestic Knight (Mr W & Mrs T Weight)

Shetland Sheepdog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Tiakina Tilyabluintheface (Philip / Michelle & Bianca Hickey)
Junior of Breed: Deerod Bling It On (Phil / Michelle & Bianca Hickey)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Aberlee Take It To The Limit (Gloria Woodward)
Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Kingrowan Sarah Lou (Gloria Woodward)
Baby of Breed: Aingealag Day Dream Believer (Debbie Neilson)
Minor of Breed: Aust Ch Antudor Colorme Crystal Rose (Debbie Neilson)
Junior of Breed: Izalab Pandoras Gem (Leigh Hinricks)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Caroline Yate (NSW)  (Group Entry : 40)

Best in Group & Intermediate in Group: St Bernard
Aust Sup Ch Casperscove Franklin (J & T Clapham)
Runner Up in Group & Junior in Group: Dobermann
Aust Ch Ebondobe Witches Promise (W & D Smith)
Minor in Group: Boxer
Laykoda Leading Lady (J & H Gibson)
Aust Bred in Group: Schnauzer (Giant)
Aust Ch Wulfgar Zakhar (S Gendle)

Akita
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Shokuma Cover Girl (Heather Gibson / D Klingberg / W Osborn)
R/UP BOB & Junior of Breed: Kodo Vamp It Up (Imp NZ) (C & M Moffat)

Boxer
R/UP BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Sup Ch Kadence Elusive Encounter (Imp NZ) (Jody Gibson)
Minor of Breed: Laykoda Leading Lady (J & H Gibson)
Junior of Breed: Aust Ch Chizack Mad Max (AI) (Imp NZ) (L J Cassidy)
Intermediate of Breed: Aust Ch Kudirka Turks Lilmis Rouge (Miss Liza McLaughlin)

Bullmastiff
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Bulavista Summertime In Moscow (Damian Ogilvie)

Dobermann
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Ebondobe Witches Promise (W & D Smith)
R/UP BOB: Aust Gr Ch Vansitar Tamagotchi ET WAC (A & T L Chakraborty /Late V P Brennan & Vansitar Dobermanns)
Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Ebondobes Exclusive at Dobersmith (Imp NZ) (Bill & Denise Smith)

Dogue de Bordeaux
Bitch CC: Doobyave Mis Take (Imp UK) (David O Hara)

Schnauzer (Giant)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Wulfgar Zakhar (S Gendle)

Schnauzer (Miniature)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Kyushu Talk To My Agent (B & V Lougheed)

St Bernard
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Casperscove Franklin (J & T Clapham)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs Caroline Yate (NSW)  (Group Entry : 41)

Best in Group & Intermediate in Group: Poodle (Miniature)
Aust Ch Myflair What About Me (Margret Barton)
Runner Up in Group & Open in Group: Keeshond
Aust Sup Ch Klompen's Gone Walkabout At Calivale ET (Imp USA) (KL Santas, BA Thompson & L Cassidy)
Baby in Group: Great Dane
Aust Ch Riesenhaft The Time Traveller (AI) (Phil and Michelle Hickey)
Puppy in Group: French Bulldog
Kenston Dressed In Denim (Samantha Mahar)

British Bulldog
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kaitake Platnum Enzed (Imp NZ) (G & L Shaw)
R/UP BOB & Minor of Breed: DexLum Devine Mystery (G & L Shaw)

French Bulldog
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Kenston Dressed In Denim (Samantha Mahar)

Great Dane
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kashanby Dali's Dream (Narelle Reynolds)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Jazzebella Juz Cruzn (Narelle Reynolds)
Baby of Breed: Aust Ch Riesenhaft The Time Traveller (AI) (Phil and Michelle Hickey)

Keeshond
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Klompen's Gone Walkabout At Calivale ET (Imp USA) (KL Santas, BA Thompson & L Cassidy)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Keez Keep Em Talking (P & M Hickey / E Hickey & R Stewart)

Poodle (Miniature)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Myflair What About Me (Margret Barton)

Poodle (Standard)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Wazky Sexi And I Know It (Krystal Flouskos)

Schipperke
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Sanlyn Fire Storm (Imp NZ) (Mr P & Mrs D Comrie)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Pandec Ice Storm (Mr P & Mrs D Comrie)