Bairnsdale & District Kennel Club Inc (VIC)

Date of Show : 7-Sep-2014 (Sunday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mr William Mooney (VIC)

Best in Show & Aust Bred in Show: Cavalier King Charles Spaniel
Aust Gr Ch Dapsen Im Sexy And I Know It (Ms D L Petersen)
Runner Up in Show & Open in Show: Saluki
Aust Sup Ch Elarabie Oasis Imran (Stan & Anne Green)
Baby in Show: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Millewa My Happiness (Mrs C Irvin)
Minor in Show: Schnauzer (Miniature)
Aust Ch Dabinette Special Agent Gibbs (Edgington and Hocking)
Puppy in Show: Whippet
Alltalk Kahlua On Ice (Ms H Hunter)
Junior in Show: Skye Terrier
Santlin Suitably Surprized (David and Julie Cartledge)
Intermediate in Show: Shetland Sheepdog
Aust Ch Sharndah Encore Encore (Sharndah Knls)
Open Neuter in Show: Shetland Sheepdog
Aust Sup & Neut Ch Sharndah Butterfly Kisses (T Walters)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mr William Mooney (VIC)

Best in Group & Aust Bred in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Aust Gr Ch Dapsen Im Sexy And I Know It (Ms D L Petersen)
Runner Up in Group & Puppy in Group: Pug
Aust Ch Suart Country Man (Mrs S Phillips)
Junior in Group: Pug
Hoxter Avatar Pandora (Hoxter Kennels)
Intermediate in Group: Chihuahua (Long Coat)
Aust Gr Ch Armanichi Battle of Wills (Mrs Sue Sparkman)
Open in Group: Miniature Pinscher
Aust Ch Leoricia Prime Mover (Mrs Lisa Prior)
Open Neuter in Group: Lowchen
Aust Ch Amrish Dressed T Impress (Quishu Kennels)

Australian Silky Terrier
Baby of Breed: Balkana Freyah of Anastasia (Mr James Camac)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Dapsen Im Sexy And I Know It (Ms D L Petersen)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Dapsen A Blonde Moment (Denise Petersen)

Chihuahua (Long Coat)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Gr Ch Armanichi Battle of Wills (Mrs Sue Sparkman)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Sparklchi Hot Stuff (Mrs Sue Sparkman)

Chihuahua (Smooth Coat)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Hollychi Black Magic (David Sempel)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Chidolls Miss California (Mrs Sue Sparkman)

English Toy Terrier (Black and Tan)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Yurrugar Style Icon (Ms P Saunders & Mrs H Sheedy)

Griffon Bruxellois
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Alwood Counterfeit (Alwood Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Alwood Mirage (Alwood Kennels)

Italian Greyhound
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Vickma Surprise Surprise (Miss F Gilbert)

Japanese Chin
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Alwood Haruki (Alwood Kennels)

Lowchen
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Wyntervale Rhymenocerous ET (L Howlett-Trahar)
Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Tilcha It Must Be Love (Sue Smith)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Lowenhart Pretty Pricetag (L & C Horne)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Ch Amrish Dressed T Impress (Quishu Kennels)

Miniature Pinscher
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Leoricia Prime Mover (Mrs Lisa Prior)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Supacharm Kat Ona Hot Tin Roof (Lisa Prior)
Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Batpin Antz Pants (Mrs Lisa Prior)
Puppy of Breed: Aust Ch Minarli Classic Rhythm (Miss Jamie Pendle & Miss Jane Morrey)

Pug
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Suart Country Man (Mrs S Phillips)
Bitch CC & Junior of Breed: Hoxter Avatar Pandora (Hoxter Kennels)
Res Bitch CC: Quishu Snap Krackl N Pop (Quishu Kennels)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mr Theo Horchner (VIC)

Best in Group & Open in Group: Airedale Terrier
Aust Ch Tjuringa Kristmas Kiss (K L & P J Lovell)
Runner Up in Group: West Highland White Terrier
Aust Sup/ Swd & NZ Gr Ch Alborada Natalio (Imp ESP) (Mrs S Stewart & Mrs M O'Reilly / Miss M Murphy & Mrs V Edwards)
Baby in Group: Jack Russell Terrier
Weisnjac Lets Get Rocked (Weisnjac Kennels)
Minor in Group: Scottish Terrier
Grajude Tank Girl (Bugges/ Bettis & Sullivan)
Puppy in Group: Tenterfield Terrier
Aust Ch Atenta Rising Fast (Paula Stirzaker)
Junior in Group: Skye Terrier
Santlin Suitably Surprized (David and Julie Cartledge)
Aust Bred in Group: Staffordshire Bull Terrier
Lilrock Da Devil N Disguise (Katrina Coulson)
Open Neuter in Group: Jack Russell Terrier
Aust Ch Weisnjac Ima Bootyshaka (Weisnjac Kennels)

Airedale Terrier
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Tjuringa Kristmas Kiss (K L & P J Lovell)
R/UP BOB, Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Ch Tjuringa Power N Glory (AI) (K L & P J Lovell)

Australian Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Teritopaz Ruff N Tuff (Mrs Leanne Bywater)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Taufield Dream Edition (Mrs Leanne Bywater)

Border Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Mossrose Cap't Jack Sparrow At Glenbogle (Imp NZ) (Sue Mewse)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Dewton Fox Tracks (Sue Mewse)

Bull Terrier (Miniature)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Sariluda Black Eyed Bug (L Howlett-Trahar)

Fox Terrier (Smooth)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Lilyfox Ring Ov Fire (Ian Henley)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Lilyfox Queen ov Hearts (Ian Henley)

Jack Russell Terrier
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Weisnjac Shoot To Thrill (Weisnjac Kennels)
Baby of Breed: Weisnjac Lets Get Rocked (Weisnjac Kennels)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Ch Weisnjac Ima Bootyshaka (Weisnjac Kennels)

Scottish Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Am Gr & Can Ch McVans Signed Sealed, Delivered (Imp USA) (Stacey Sullivan & Lynne Harwood)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Grajude Tank Girl (Bugges/ Bettis & Sullivan)

Skye Terrier
R/UP BOB & Junior of Breed: Santlin Suitably Surprized (David and Julie Cartledge)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Lilrock Da Devil N Disguise (Katrina Coulson)
Junior of Breed: Aust Ch Seighford Out Of Africa (AI) (Seighford Staffords)

Tenterfield Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Atenta Rising Fast (Paula Stirzaker)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Madusty Jersey Girl (Paula Stirzaker)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Terrelle Terrors Might Enpower (Paula Stirzaker)

Welsh Terrier
BOB, Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Ch Airewood Montgomery Rogue (Mrs S & Mr Duff)

West Highland White Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup/ Swd & NZ Gr Ch Alborada Natalio (Imp ESP) (Mrs S Stewart & Mrs M O'Reilly / Miss M Murphy & Mrs V Edwards)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Whitebriar Joy To Behold (Imp NZ) (D Bell/ S Stewart and M O'Reilly)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mr Arthur Fry (VIC)

Best in Group & Junior in Group: English Springer Spaniel
Aust Ch Fraelighte Fast Cars N Freedom (Jill Davies)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Pointer
Aust & NZ Ch Chesterhope Take a Number (Imp NZ) (J Jolly/T Atkinson/K McGhie/D O'Neill)
Minor in Group: Pointer
Aspyre Ewenique (J & A Lumsden)
Open Neuter in Group: Golden Retriever
Aust Ch Iamgoldn Matilda (C & I Ainsworth)

Cocker Spaniel (American)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Fielgar Time Traveller (Imp UK) (Pauline Grutzner)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Mewsdale Pillow Talk (Pauline Grutzner)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Azel Frilly Black Knickers (Azel Kennels)

English Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Fraelighte Fast Cars N Freedom (Jill Davies)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Rosherville Touch of Tradition (Mrs L & Mr K Brown)
Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Rosherville Thrilled by Escape (AI) (Mrs L Brown)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Kinsheran Bagavad Gita (Mrs L Brown)

German Shorthaired Pointer
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Pointsure Thunder Zed (Mr P Allen)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Canawindra Rock N And Rollin (M J & F L Park)
Dog CC & Intermediate of Breed: Canawindra Ru Ready (M J & F L Park)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Neut Ch Prepelica Thunder Best (Mr Peter Allen)

Golden Retriever
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Ch Iamgoldn Matilda (C & I Ainsworth)

Labrador Retriever
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Taikuri Understudy (Sharon Mulgrew)
Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Terracarol Jadon (Coolavin Kennel)
Aust Bred of Breed: Ballydoon Tahitian Beauty (Sharon Mulgrew)

Nova Scotia Duck Tolling Retriever
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Glenmave Lucan (John Chapman and Peter Holdaway)

Pointer
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust & NZ Ch Chesterhope Take a Number (Imp NZ) (J Jolly/T Atkinson/K McGhie/D O'Neill)
Bitch CC & Minor of Breed: Aspyre Ewenique (J & A Lumsden)

Weimaraner
Bitch CC & Puppy of Breed: HuntrsDale Unique Dancer (J Angwin)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Dual CH (T) Lukedom Blu Moon Ovr Havana CCD (J Angwin)

Weimaraner (Long-haired)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Sharlani Fudgie Bear (Verity Adams)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mr Jim Black (ACT)

Best in Group & Open in Group: Saluki
Aust Sup Ch Elarabie Oasis Imran (Stan & Anne Green)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Berghutte Blackberry Jam (Mrs C Irvin)
Baby in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Millewa My Happiness (Mrs C Irvin)
Minor in Group: Borzoi
Clovelly Yuseff Smith (Clovelly Kennels)
Puppy in Group: Whippet
Alltalk Kahlua On Ice (Ms H Hunter)
Junior in Group: Basenji
Aust Ch Bkela Meeam Mali (D Lindqvist & M Calderwood)
Open Neuter in Group: Whippet
Krigare Silver Sensation (S Campbell)

Basenji
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Bkela Meeam Mali (D Lindqvist & M Calderwood)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Bkela Kobi Askari (D Lindqvist & M Calderwood)

Borzoi
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Clovelly Yuseff Smith (Clovelly Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Clovelly Yvonne De Rosi (Clovelly Kennels)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Berghutte Blackberry Jam (Mrs C Irvin)
Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Berghutte Burnt Black (Mrs C Irvin)
Baby of Breed: Millewa My Happiness (Mrs C Irvin)

Dachshund (Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Tischamingo Sunline (AI) (J & F Walker)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kinshasa Kiss My Brass (Coolavin Kennel)
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch & Jr Pl Ch Janusz von der Burg Litermont (Imp) (Coolavin Kennel)
Puppy of Breed: Huntingridge All Overthe World (AI) (Lyn King/Di Brennan)

Saluki
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Elarabie Oasis Imran (Stan & Anne Green)
Baby of Breed: Klamurry Aaliyah (Mr T Murray & Mr C Watts)
Baby (Dog) of Breed: Klamurry Aarzu (Mr T Murray & Mr C Watts)

Whippet
BOB, Dog CC & Open of Breed: Ir & Eng Ch Collooney Move On Over (Imp UK) (Mrs S Delaney)
Bitch CC & Puppy of Breed: Alltalk Kahlua On Ice (Ms H Hunter)
Junior of Breed: Byerley Piaget (Lyn King)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Krigare Silver Sensation (S Campbell)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mr J Tony Syme (VIC)

Best in Group & Open in Group: Bearded Collie
Aust Sup Ch Brigadoon Harry's Gift (Brigadoon Kennels)
Baby in Group: Briard
Aubreys Neon Gold D'Awmas (Imp NZ) (Awmas Kennels)
Junior in Group: Finnish Lapphund
Articmal Golden Duke (AI) (C Sia & V Brotto)
Intermediate in Group: Shetland Sheepdog
Aust Ch Sharndah Encore Encore (Sharndah Knls)
Open Neuter in Group: Shetland Sheepdog
Aust Sup & Neut Ch Sharndah Butterfly Kisses (T Walters)

Australian Shepherd
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Mysql Come Over (E Gray)
Puppy of Breed: Tillsun Dragon Heart (Ms K Sherlock)

Bearded Collie
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Brigadoon Harry's Gift (Brigadoon Kennels)
R/UP BOB and Dog CC: Aust Ch Brigadoon Harry's Son (Brigadoon Kennels)
Baby of Breed: Brigadoon Miros Autumn Raine (AI) (Brigadoon Kennels)

Briard
Baby of Breed: Aubreys Neon Gold D'Awmas (Imp NZ) (Awmas Kennels)

Finnish Lapphund
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Articmal Golden Duke (AI) (C Sia & V Brotto)

German Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Decklan Vision n Dreams (Decklan Knls)
Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Decklan Time Travla (Decklan Knls)
Baby of Breed: Awmas Im Captains Revenge (George Gaut)

German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Decklan Uttly Awesum (Decklan knls)
Baby of Breed: Awmas Im a Gypsy Spirit (George Gaut)

Shetland Sheepdog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Sharndah Encore Encore (Sharndah Knls)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Sup & Neut Ch Sharndah Butterfly Kisses (T Walters)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Macvale Burn For You (S & M Markham)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mr Arthur Fry (VIC)

Best in Group & Junior in Group: Schnauzer (Miniature)
Aust Ch Chicabud Come If You Dare (Keira Walker & Jan Reeves)
Runner Up in Group: Dobermann
Copperdobe Stand N Stare (Imp NZ) (J Hovell)
Baby in Group: Portuguese Water Dog
Uptrend Dark Passenger (R & S Beaman)
Minor in Group: Schnauzer (Miniature)
Aust Ch Dabinette Special Agent Gibbs (Edgington and Hocking)
Puppy in Group: Boxer
Aust Ch Sjecoin Sweet Georgia Brown (Rosina Brace)
Aust Bred in Group: Rottweiler
Aust Ch Czarkym Take A Chance On Me (A & T Soifer)

Alaskan Malamute
Baby of Breed: Icepure Enchanted Man (Icepure Kennels)

Bernese Mountain Dog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Berneridge Its All About Me (Wendy Valencic)

Boxer
Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Sjecoin Sweet Georgia Brown (Rosina Brace)

Dobermann
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Copperdobe Stand N Stare (Imp NZ) (J Hovell)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Copperdobe Stand N Deliver (Imp NZ) (Julie Hovell)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Copperdobe Forbidden Liaison (Imp NZ) (Julie Hovell)
Puppy (Dog) of Breed: Cabochon Thors Hammer (Mrs C Irvin)

German Pinscher
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Ravenred Supa Star (L Prior)

Portuguese Water Dog
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Uptrend Tip Of The Waves (Rosie and Sarah Beaman)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Uptrend Reap What U Have Sown (R & S Beaman)
Baby of Breed: Uptrend Dark Passenger (R & S Beaman)

Rottweiler
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Czarkym Take A Chance On Me (A & T Soifer)

Schnauzer (Miniature)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Chicabud Come If You Dare (Keira Walker & Jan Reeves)
R/UP BOB, Res Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Dabinette Special Agent Gibbs (Edgington and Hocking)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Miss Margaret Joyce (VIC)

Best in Group & Open in Group: Poodle (Standard)
Aust Sup Ch Ahornstreets Vallimont (Imp GER) (C Sharpe)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Japanese Spitz
Aust Gr Ch Daesdaemar Dream Lover ET (Rebecca Bentley & Amanda Huggins)
Baby in Group: Lhasa Apso
Dynabull Jasper (Mrs V Bennetts & Mr P Vella)
Open Neuter in Group: Dalmatian
Aust Ch Jalorca Moonlite Messr ET (Nicole Smith)

British Bulldog
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Janayin Strut Ya Stuff (L Dempsey / L & R Crane)

Dalmatian
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Jalorca Takin Care of Business (Carol Brady)
Res Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Aust Ch Jalorca La Copa De La Vida (Carol Brady)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Ch Jalorca Moonlite Messr ET (Nicole Smith)

Great Dane
Baby of Breed: Cheran DaydreamBeliever (Tracey Coyle)
Minor of Breed: Underane American Gold (AI) (Alisha Watson)

Japanese Spitz
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Daesdaemar Dream Lover ET (Rebecca Bentley & Amanda Huggins)

Keeshond
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Rymiska Ice Breaka AtLeifhond (Miss L Wyhoon/Miss T Parker)
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Leifhond Focus on Bjourn (Miss L Wyhoon)
Bitch CC & Minor of Breed: Leifhond Maggies Full Of Pride (Miss L Wyhoon)

Lhasa Apso
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Clanaran Causing Chaos (Veronica Bennetts)
Baby of Breed: Dynabull Jasper (Mrs V Bennetts & Mr P Vella)
Minor of Breed: Mysticrafael Pop The Bubbly (Mysticrafael Kennels)
Puppy of Breed: Rysup Easy A (Mr N & Mrs V Gladstone / Miss R L Millner)
Aust Bred (Bitch) of Breed: Aust Ch Amesen Portia (Mysticrafael Kennels)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Amesen You Better Believe It (Mysticrafael Kennels)

Poodle (Standard)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Ahornstreets Vallimont (Imp GER) (C Sharpe)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Capanash Darkest BeforeTheDawn (Miss C P Sharpe)

Poodle (Toy)
Puppy of Breed: Yotclub Agapathus (S Jeffreys)