Maryborough Kennel Club Inc (QLD)

Date of Show : 2-Nov-2014 (Sunday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Miss Susan Rose (NSW)   (Total Entry : 398)

Best in Show & Junior in Show: Dachshund (Long Haired)
Aust Ch Briarmist Foo Fighter (Jim & Lyndall Black / Robert & Chloe Armatys)
Baby in Show: Siberian Husky
Theldaroy Terra Australis (L C & R A Seare)
Puppy in Show: Afghan Hound
Kjavu Tell Me About It (McGreevy/Hamilton)
Intermediate in Show: Akita
Aust Ch Shokuma Cover Girl (Heather Gibson / D Klingberg / W Osborn)
Open Neuter in Show: Siberian Husky
Aust Sup Ch Theldaroy Moonlite Stryk ET (L C & R A Seare)

Baby SweepStakes - 1st Place: Alaskan Malamute
Icepure Enchanted Princess (Narelle Adams)
Baby SweepStakes - 2nd Place: Australian Cattle Dog
Waykrest Sonic Jett (Wayne Carter)
Baby SweepStakes - 3rd Place: Schipperke
Pandec Ice Fire (Mr P & Mrs D Comrie)

Puppy SweepStakes - 2nd Place: Welsh Corgi (Pembroke)
Aust Ch Antudor Dream Police (S J Smith & D Neilson)
Puppy SweepStakes - 3rd Place: Scottish Terrier
Macprain Mirror Image (Miss Stacy Kellie)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Ms Mandy Schelbach (QLD)  (Group Entry : 62)

Runner Up in Group & Puppy in Group: Griffon Bruxellois
Griffonsburg Miss Georgia (Diana Norman & Tim Mills)
Baby in Group: Pug
Wuhana Peppermint Twist (Mrs L White)
Minor in Group: Chinese Crested Dog
Karakush Hairy Krishna (Mr J & Mrs R Cook & Mr J & Mrs S Cook)
Intermediate in Group: Italian Greyhound
Aust Ch Delco Water Lily (Mrs E Colbert)
State Bred in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Royaal Wind In The Willow (Fran Tudhope)
Aust Bred in Group: Papillon
Aust Ch Sailoz Tap Dancer (K Lewis/ J & W Stewart-Cook)

Affenpinscher
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Simias Aint She Tweet (Diana Norman & Kelly Aitken)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Royaal Wind In The Willow (Fran Tudhope)

Chihuahua (Long Coat)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Sianjo Mistie Blue (Jennifer McKell)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Mancuso Little Charmer (J Richardson & J McKell)
Res Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Maraschino Barney-Boy (Imp NZ) (Jennifer McKell)

Chihuahua (Smooth Coat)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch JenniChis Lone Piper (Jennifer McKell)

Chinese Crested Dog
R/UP BOB, Res Dog CC & Minor of Breed: Karakush Hairy Krishna (Mr J & Mrs R Cook & Mr J & Mrs S Cook)

Griffon Bruxellois
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Griffonsburg Miss Georgia (Diana Norman & Tim Mills)

Havanese
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Hashki Krunchie Munchie (Grahame Neave)
Baby of Breed: Hashki Just Go With It (Grahame Neave)

Italian Greyhound
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Delco Water Lily (Mrs E Colbert)

Maltese
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Jandara IWags N Kisses (J M Spence)

Papillon
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Sailoz Tap Dancer (K Lewis/ J & W Stewart-Cook)
Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Goodvibes Wings Of Jasper (J & W Stewart-Cook)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Roseswain Endless Burning Love (Mrs J A Moy)
Junior of Breed: Aust Ch Roseswain Kissed By Fire Night (Mrs J A Moy)

Pekingese
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Waaini Gifta Gold (R Hartmire)

Pug
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Lolworth Dian Shi Chengjin (W & M Winter / T Waters)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Hostwill Queen Ov Diamonds (W S & M H Winter / T Waters)
Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Hostwill Audax N Fidelis (W S & M H Winter / T Waters)
Baby of Breed: Wuhana Peppermint Twist (Mrs L White)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Elaine Knox (NSW)  (Group Entry : 59)

Puppy in Group: Scottish Terrier
Macprain Mirror Image (Miss Stacy Kellie)
Junior in Group: Cairn Terrier
Aust Ch Natuska Humphrey Bogart (George Ioannidis)
Aust Bred in Group: Scottish Terrier
Macprain Magic By Design (Stacy Kellie)

American Staffordshire Terrier
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Ravinboutya TwentyFour Seven (M Boucher)

Bull Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Kupala Kiss My Solitarybut (S & G McAdam)

Cairn Terrier
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Natuska Dressed To Thrill (George & Amanda Ioannidis)
Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Natuska Humphrey Bogart (George Ioannidis)

Jack Russell Terrier
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Waratah No Need To Point (Kathy Whyatt)
Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed: Jack Anthony Di San Gimignano (Imp ITA) (Kathy Whyatt)
Puppy of Breed: Mustangjax Supanova (D & K Fitzgerald)

Parson Russell Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Beaconway Classical Girl (D & K Fitzgerald)
Dog CC & Junior of Breed: Charizelle Fire 'N Ice (Imp NZ) (K Fitzgerald)

Scottish Terrier
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Upyrkilt Shes Got Style (Stacy Kellie)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Macprain Mirror Image (Miss Stacy Kellie)
Dog CC & Junior of Breed: J Ch Gr It Rsm Buchefalus Taurus Nero (Imp ITY) (Stacy Kellie)
Aust Bred of Breed: Macprain Magic By Design (Stacy Kellie)

West Highland White Terrier
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Maceltic Rowan Of The Myst (Ruth Waxman)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Maceltic Mab Fae Of The Myst (Kerry Maguire & Ruth Waxman)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Miss Susan Rose (NSW)  (Group Entry : 57)

Best in Group & Open in Group: English Springer Spaniel
Aust Ch Olbah Thunda Bolt N Lightning (Terry & Kelli Wesener)
Baby in Group: Labrador Retriever
Terracarol Black Pepper (Mrs C Wardle)
Puppy in Group: Cocker Spaniel
Candlewind Satin N Lace (J Tobler)
Junior in Group: Pointer
Aust Ch Calberick Give It A Shot (Patrik & Sharon Berger)
Open Neuter in Group: Hungarian Vizsla
Aust Ch Agasvari Gold Beauty (Kathleen Eory)

Cocker Spaniel
Puppy of Breed: Candlewind Satin N Lace (J Tobler)

Cocker Spaniel (American)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Arbendskye Out Of The Inkwell (Terry & Kelli Wesener)
R/UP BOB, Res Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Chicomy's Quite Amazing (Imp NLD) (Terry & Kelli Wesener)

English Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Olbah Thunda Bolt N Lightning (Terry & Kelli Wesener)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kaetamy Kookies N Kream (Terry & Kelli Wesener)

Hungarian Vizsla
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Ch Agasvari Gold Beauty (Kathleen Eory)

Irish Setter
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Roseswain Mindil Sunset (AI) (Mrs J A Moy)

Labrador Retriever
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Driftway Special Mission (Mr Guy Spagnolo/Sandra Luchterhand)
Bitch CC & Minor of Breed: Driftway Rhythm On Oak (G Spagnolo)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Wintoppi Chocolicious (Mrs G Reilly)
Baby of Breed: Terracarol Black Pepper (Mrs C Wardle)

Pointer
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Hipoint Mysterious Liaison (P & S Berger / J & R Mirto)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Calberick Give It A Shot (Patrik & Sharon Berger)

Weimaraner
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Greyghost Berretta Weimeister (B Quinlan)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Greyghost Black Magic (Bev Quinlan)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Silberweis Absinthe (Ann Masjakin & John Robinson)

Weimaraner (Long-haired)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Silberweis Harvey Wallbanger (Ann Masjakin & John Robinson)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Elaine Knox (NSW) (Group Entry : 27)

Best in Group & Junior in Group: Dachshund (Long Haired)
Aust Ch Briarmist Foo Fighter (Jim & Lyndall Black / Robert & Chloe Armatys)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Borzoi
Aust Ch Meldham Dont Stop Me Now (S Bennett & B Green)
Baby in Group: Basenji
Jebelmarra Cool Deception (Robyn Thompson)
Puppy in Group: Afghan Hound
Kjavu Tell Me About It (McGreevy/Hamilton)
Intermediate in Group: Irish Wolfhound
Wulfgar Devynia (AI) (Jacob Joy & S Gendle)
Open in Group: Whippet
Aust Ch Bellarell My Lord Muldoon (Mrs N O'Neill)

Afghan Hound
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Kjavu Tell Me About It (McGreevy/Hamilton)

Basenji
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kanibaru Glowing Ember (Robyn Thompson)
Baby of Breed: Jebelmarra Cool Deception (Robyn Thompson)

Borzoi
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Meldham Dont Stop Me Now (S Bennett & B Green)
Bitch CC & Puppy of Breed: Meldham Loves A Secret (B Green & S Bennett)

Dachshund (Long Haired)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Briarmist Foo Fighter (Jim & Lyndall Black / Robert & Chloe Armatys)

Foxhound
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Gr Ch Bellarell Newline Lacey Face (Mrs N A O'Neill)

Irish Wolfhound
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Wulfgar Devynia (AI) (Jacob Joy & S Gendle)

Whippet
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Shalique Ive Got You Babe (Mrs N A O'Neill)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Bellarell My Lord Muldoon (Mrs N O'Neill)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Miss Susan Rose (NSW)  (Group Entry : 61)

Runner Up in Group: Australian Kelpie
Aust Ch Morkerbook Sizzlin Jade (Mrs N Morris)
Baby in Group: Australian Cattle Dog
Waykrest Sonic Jett (Wayne Carter)
Minor in Group: Australian Shepherd
Dykinta Twist and Shout (Debby Raaen)
Puppy in Group: Border Collie
Dalheath Drovers Run (Jim & Sue Cook)
Junior in Group: Australian Cattle Dog
Aust Ch Itsozi Dust Bunny (S K Whyatt)
Intermediate in Group: Swedish Vallhund
Aust Ch Vallarity Fox N Sox (Amanda Smith)
Aust Bred in Group: Finnish Lapphund
Aust Sup Ch Theldaroy Anyone Dare To Diffa (L C & R A Seare)

Australian Cattle Dog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Waykrest Hot Assassin (Waykrest Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Itsozi Dust Bunny (S K Whyatt)
Baby of Breed: Waykrest Sonic Jett (Wayne Carter)
Puppy of Breed: Dewregal Abby Gale (Mark and Glenys Armstrong)

Australian Kelpie
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Morkerbook Sizzlin Jade (Mrs N Morris)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Dewregal K T (Mark and Glenys Armstrong)
Res Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Morkerbook Sun Diva (Mrs N Morris)
Junior of Breed: Aust Ch Morkerbook Flamin Gold (Mrs N Morris)

Australian Shepherd
R/UP BOB, Res Dog CC & Minor of Breed: Dykinta Twist and Shout (Debby Raaen)

Border Collie
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Pukawidgee Fair Aisling (Wendy Lucht)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Woofame Wild Card (Wendy Lucht)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Dalheath Drovers Run (Jim & Sue Cook)

Finnish Lapphund
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Theldaroy Anyone Dare To Diffa (L C & R A Seare)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Theldaroy Suklaa Ylakannella (L C & R A Seare)

German Shepherd Dog
Bitch CC & Puppy of Breed: Masterton Double Trouble (Irene Hayton)

Maremma Sheepdog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Glendawn Winforce Ceasar (L Hinricks)
Baby of Breed: Izalab Tuchntime (Leigh Hinricks)

Puli
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Cordmaker Letís Hear It For The Boy (Sue Huebner/ Penny Kelly/ M & K Stone)

Swedish Vallhund
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Vallarity Fox N Sox (Amanda Smith)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Trendam Pink Cadillac (Amanda Smith)
Res Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Dlarah Bitter Sweet Symphany (Sharon Morris)
Res Bitch CC: Aust Ch Dlarah Cheers Drink To That (Sharon Morris)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Antudor Dream Police (S J Smith & D Neilson)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Izalab Pandoras Gem (Leigh Hinricks)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Elaine Knox (NSW)  (Group Entry : 68)

Best in Group & Intermediate in Group: Akita
Aust Ch Shokuma Cover Girl (Heather Gibson / D Klingberg / W Osborn)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Schnauzer (Miniature)
Am Gr Ch Reptition's Upyrkilt (Imp USA) (Stacy Kellie)
Baby in Group: Siberian Husky
Theldaroy Terra Australis (L C & R A Seare)
Junior in Group: Boxer
Laykoda Leading Lady (J & H Gibson)
Aust Bred in Group: Alaskan Malamute
Nahimana Kishkimo Nikki (Narelle Adams)
Open in Group: St Bernard
Aust Gr Ch Draycan Indulge In Cooper (Draycan Kennels)
Open Neuter in Group: Siberian Husky
Aust Sup Ch Theldaroy Moonlite Stryk ET (L C & R A Seare)

Akita
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Shokuma Cover Girl (Heather Gibson / D Klingberg / W Osborn)

Alaskan Malamute
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Bordalaska Stone Brothers (B & R Sorrell)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Kotuko Llook My Way (B & R Sorrell / P Selden)
Res Dog CC & Junior of Breed: Annakpok It's About Time (AI) (Narelle Adams)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Nahimana Kishkimo Nikki (Narelle Adams)
Baby of Breed: Icepure Enchanted Princess (Narelle Adams)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Honidakota Da Boss (Narelle Adams)

Boxer
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Laykoda Leading Lady (J & H Gibson)
Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Xenmac Into The Groove (Liza Mclaughlin)
Res Bitch CC: Mcboxa Dodges Lilnitro (Liza Mclaughlin)

Bullmastiff
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Firebull Flame To Orozozacon (Miss Angela Mclaughlin)
Baby of Breed: Remyk Tomorrows News (Angela Mclaughlin)

Samoyed
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Aspenbeauty Willow Royale (Lynd Campbell)

Schnauzer (Miniature)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Am Gr Ch Reptition's Upyrkilt (Imp USA) (Stacy Kellie)

Siberian Husky
Baby of Breed: Theldaroy Terra Australis (L C & R A Seare)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Sup Ch Theldaroy Moonlite Stryk ET (L C & R A Seare)

St Bernard
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Draycan Indulge In Cooper (Draycan Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Draycan Give It All Youve Got (Draycan Kennels)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Ms Mandy Schelbach (QLD)  (Group Entry : 64)

Best in Group & Junior in Group: Schipperke
Aust Ch Sanlyn Fire Storm (Imp NZ) (Mr P & Mrs D Comrie)
Runner Up in Group: Chow Chow
Aust Ch Malaboo Jackpot Fever (Keith & Kylie Blanch)
Baby in Group: Schipperke
Pandec Ice Fire (Mr P & Mrs D Comrie)
Minor in Group: French Bulldog
Keesway Wee Lilmis At Mcboxa (Imp NZ) (Liza Mclaughlin)
Puppy in Group: Great Dane
Aust Ch Riesenhaft The Time Traveller (AI) (Phil and Michelle Hickey)
Intermediate in Group: Lhasa Apso
Aust Ch Amesen Black Tie Affair (C Bouffler)
Open in Group: Japanese Spitz
Aust Ch Syide Rider On The Storm (Mrs Barbara A Winch)

British Bulldog
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Tamad Once Apon A Tatum (J Williams)
R/UP BOB, Dog CC & Minor (Dog) of Breed: Willamond Lockedstockednloaded (Jody Williams)

Chow Chow
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Malaboo Jackpot Fever (Keith & Kylie Blanch)

French Bulldog
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Keesway Wee Lilmis At Mcboxa (Imp NZ) (Liza Mclaughlin)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Keesway Te Arahia At Firebull (Imp NZ) (Angela Mclaughlin)

German Spitz (Mittel)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Lamorna Super Nova (Di Armstrong)
R/UP BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Fyreburst Quantum Leap (Di Armstrong/J Shannon)

Great Dane
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Riesenhaft The Time Traveller (AI) (Phil and Michelle Hickey)

Japanese Spitz
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Syide Rider On The Storm (Mrs Barbara A Winch)
R/UP BOB & Bitch CC: Aust Ch Syide Rose Otrallee (Mrs B Winch)
Baby of Breed: Hawkesmill I See Diamonds (Barbara Winch)

Lhasa Apso
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Amesen Black Tie Affair (C Bouffler)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Amesen Turn the Page (Caroline Bouffler)

Poodle (Miniature)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Bienaime Glorfindel (S & L Darling)
R/UP BOB, Res Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Byanda Black Diamond (Sherrie Coombes)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Bienaime Galadriel (S & L Darling)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Bienaime Freyja (S & L Darling)

Poodle (Standard)
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Loana Raven Heart Breaker (Michelle Russo)

Poodle (Toy)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Silkyelk Cardamen Countess (Debra Randall)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Silkyelk Romantic Encounter (Debra Randall)
Baby of Breed: Silkyelk Rodriguez (D Randall)
Baby (Bitch) of Breed: Silkyelk Turkish toffee (D Randall)

Schipperke
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Sanlyn Fire Storm (Imp NZ) (Mr P & Mrs D Comrie)
R/UP BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Gr Ch Pandec Ice Storm (Mr P & Mrs D Comrie)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Beadale Lord of The Ring (Mrs L Nieman & Mrs B Balaam)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Pandec Miss Importance (P & D Comrie)
Baby of Breed: Pandec Ice Fire (Mr P & Mrs D Comrie)