Rylstone Kandos & District Dog Club (PM SHOW) (NSW)

Date of Show : 25-Jul-2015 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Linda Stevens (ACT)

Best in Show & Aust Bred in Show: Petit Basset Griffon Vendeen
Aust Sup Ch Goldtreve Reymundo (Beryl & Jo Hession)
Runner Up in Show & Open in Show: Clumber Spaniel
Aust Sup Ch Clussexx Kangaroo Jack (Imp ITA) (P McIntyre & T Garvey)
Baby in Show: Saluki
Pazada Rebel With A Cause (G & P Russell)
Minor in Show: Italian Greyhound
Berizza Black Sails At Sunset (Anu K Lummevaara)
Puppy in Show: Beagle
Aust Ch Sarangrave Wateva The Weatha (Imp NZ) (Mr R J R Lucas)
Junior in Show: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Bustabones Get Ya Gameface On (S & S Lewis / Bustabones Knls)
Open Neuter in Show: German Shepherd Dog
Aust & Neut Ch Fleta CG Ruby (Ken & Darien Northcote)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Linda Stevens (ACT)

Runner Up in Group & Minor in Group: Italian Greyhound
Berizza Black Sails At Sunset (Anu K Lummevaara)
Puppy in Group: Pug
Sharlea Black Caviar (Sharon Jeffries)

Australian Silky Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Rosedale Aussie Legend (Mrs L Mineif)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Rosedale Fidelity (Mrs L Mineif)
Baby of Breed: Nantiki Walking With Jacklyn (Mrs L V Mineif)

Chihuahua (Smooth Coat)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Cogglyn Watta Boy (Anna & Peter Schultze)
Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Kfinch Honky Tonk Girl (Anna & Peter Schultze)

Havanese
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Oleala Fast and Furryous (Mrs A Smith)

Italian Greyhound
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Berizza Black Sails At Sunset (Anu K Lummevaara)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Berizza With Silver Lining (Anu K Lummevaara)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Segugio DM Etched In Ice (Anu K Lummevaara)
Baby of Breed: Berizza Every Move U Make (Anu K Lummevaara)

Pomeranian
R/UP BOB, Res Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Chimere Thewickedwitch (Mrs Sandra McMahon)

Pug
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Wuhana Final Destination (Amanda Stapleton)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Hostwill Supa Nova (Amanda Stapleton)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Wuhana Tender Touch (Amanda Stapleton)
Minor of Breed: Aust Ch Sharlea Smarty Jones (Sharon Jeffries)
Puppy of Breed: Sharlea Black Caviar (Sharon Jeffries)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mr Tim Thomas (QLD)

Best in Group & Intermediate in Group: Fox Terrier (Smooth)
Aust Sup Ch Clayco Walk On By (McMahon/Mills & Knight)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Dandie Dinmont Terrier
Aust Sup Ch Jollygaze Ringo Star (B & C Sonter / Dr E Greenway)
Baby in Group: Lakeland Terrier
Aust Ch Kauricottage Ytk My Horizon (Imp NZ) (Kerrie Miller)
Puppy in Group: Manchester Terrier
Castlecairn Master Craftman (Imp NZ) (Mrs A Dunlop & Mr J Ackroyd)
Junior in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Bustabones Get Ya Gameface On (S & S Lewis / Bustabones Knls)

Dandie Dinmont Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Jollygaze Ringo Star (B & C Sonter / Dr E Greenway)

Fox Terrier (Smooth)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Clayco Walk On By (McMahon/Mills & Knight)

Lakeland Terrier
Baby of Breed: Aust Ch Kauricottage Ytk My Horizon (Imp NZ) (Kerrie Miller)

Manchester Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Castlecairn Master Craftman (Imp NZ) (Mrs A Dunlop & Mr J Ackroyd)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Castlecairn Priceless (Imp NZ) (Mr J Ackroyd)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Bustabones Get Ya Gameface On (S & S Lewis / Bustabones Knls)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mr William Smith (QLD)

Best in Group & Open in Group: Clumber Spaniel
Aust Sup Ch Clussexx Kangaroo Jack (Imp ITA) (P McIntyre & T Garvey)
Baby in Group: English Springer Spaniel
Silvaspring Amber Alert (E/ M & A Borg)
Minor in Group: Brittany
Tobenlee Chase N Shadows (Mrs F Brown-Elkner & Mr T Alfieri)
Puppy in Group: Golden Retriever
Aust Ch Goldtreve Causin A Storm Atlnr (L K & R G Williams)
Aust Bred in Group: Flat Coated Retriever
Aust Gr Ch Hawksdale Lasting Impression (Ms Gillian Holmes)
Open Neuter in Group: Weimaraner
Aust & Neut Ch Griswold Out Shine (Mrs F I Griffin)

Brittany
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Tobenlee Chase N Shadows (Mrs F Brown-Elkner & Mr T Alfieri)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Tobenlee Moves Like Jagger (Samantha Ibbott-Cordi)

Clumber Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Clussexx Kangaroo Jack (Imp ITA) (P McIntyre & T Garvey)

English Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Cardhu Scents Of Power (E & M Borg)
Res Dog CC & Minor of Breed: Silvaspring London Calling (E/M and A Borg)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Silvaspring Wish Upon A Star (E / M & A Borg)
Baby of Breed: Silvaspring Amber Alert (E/ M & A Borg)
Puppy of Breed: Silvaspring Feel The Heat (E/ M & A Borg)

Flat Coated Retriever
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Hawskdale Positive Whisper (Ms Gillian Holmes)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Hawksdale Lasting Impression (Ms Gillian Holmes)
Res Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Almanza High Heels On The Road (Ms Gillian Holmes)

Golden Retriever
Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Goldtreve Causin A Storm Atlnr (L K & R G Williams)
Res Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Aust Ch BlueBreeze Flames at Roxburgh (Debra Stubbings)
Baby of Breed: BlueBreeze Sultan of Morocco (Debra Stubbings)
Baby (Bitch) of Breed: BlueBreeze Nine Pieces O Eight (AI) (Debra Stubbings)
Minor of Breed: ShiningDawn Tempting Beauty (Glenn & Larinda Jeffery)
Junior of Breed: BlueBreeze Wind Swept (AI) (G & L Jeffery)
Aust Bred of Breed: Aust Ch BlueBreeze Legend of Saltire (Debra Stubbings)

Irish Water Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Waterboys Stormy Knight (P McIntyre / P Smith)

Labrador Retriever
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Sarharadow Miss Lubberline (Jude Tankard)

Nova Scotia Duck Tolling Retriever
Baby of Breed: Aprilraine Fantastic Mr Fox (Therese Kropman)

Weimaraner
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Griswold Out Shine (Mrs F I Griffin)

Weimaraner (Long-haired)
Baby of Breed: Gunclip Knit One Pearl One (Norman Speed)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Afonderi Armed N Red E (Imp NZ) (S Brackman/J McBurney/N Ryan)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Linda Buckley (ACT)

Best in Group & Aust Bred in Group: Petit Basset Griffon Vendeen
Aust Sup Ch Goldtreve Reymundo (Beryl & Jo Hession)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Grand Basset Griffon Vendeen
Aust Sup Ch Rickaby Cruise (D Tidey)
Baby in Group: Saluki
Pazada Rebel With A Cause (G & P Russell)
Minor in Group: Irish Wolfhound
Irishrock Aston Martin (AI) (S L Munro)
Puppy in Group: Beagle
Aust Ch Sarangrave Wateva The Weatha (Imp NZ) (Mr R J R Lucas)

Afghan Hound
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Cadiz Gold Rush (Christine Faint & William Mackander)

Basenji
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Nikrus Pure Model (Norman Speed)

Beagle
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Sarangrave Wateva The Weatha (Imp NZ) (Mr R J R Lucas)

Grand Basset Griffon Vendeen
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Rickaby Cruise (D Tidey)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Rickaby Extra Special (D Tidey)

Irish Wolfhound
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Irishrock Aston Martin (AI) (S L Munro)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Ornumflow Xeraphina (S L Munro)
Baby of Breed: Ornumflow Yvresse (S L Munro)

Norwegian Elkhound
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Feralas Good Morning Vietnam (Miss T Hall & Mr C Tidey)

Petit Basset Griffon Vendeen
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Goldtreve Reymundo (Beryl & Jo Hession)
R/UP BOB & Bitch CC: Aust Ch Leanr Pb Brightlites Of Seoul (L K & Mrs R G Williams)

Saluki
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Pazada Watabout Last Night (Gary & Patricia Russell)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Pazada Double Identity (G & P Russell / R Davies)
Baby of Breed: Pazada Rebel With A Cause (G & P Russell)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Helen Durell (NSW)

Best in Group & Intermediate in Group: Belgian Shepherd Dog (Tervueren)
Aust Sup Ch Beljekali I Go Where Hugo (J Fynmore)
Runner Up in Group: Collie (Rough)
Aust Ch Vedamea Toil N Trouble (Mrs T Ryles / Mr B & Mrs L Ryan)
Baby in Group: Border Collie
Bordalace Black to Basics (A Williams & A Cowin)
Minor in Group: Australian Shepherd
BarkingPines Garden Of Eden (M Moore)
Puppy in Group: Australian Cattle Dog
Welbeblue Dolly Parton (S Nicholas)
Junior in Group: Maremma Sheepdog
Aust Ch Giano Di Arajani (Imp ITA) (Jennifer Block)
Aust Bred in Group: Australian Kelpie
Aust Sup Ch Tegoura Toblerone (Tegoura Kennels)
Open in Group: Border Collie
Aust Ch Libertybrook Summer Lovin (Jennifer Bayliss)
Open Neuter in Group: German Shepherd Dog
Aust & Neut Ch Fleta CG Ruby (Ken & Darien Northcote)

Australian Cattle Dog
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Welbeblue Dolly Parton (S Nicholas)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Melcathra King Ofthmountain (S Nicholas)
Baby of Breed: Melcathra Daisy Duke (J Worboyes)

Australian Kelpie
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Tegoura Toblerone (Tegoura Kennels)
Res Dog CC & Minor of Breed: Kla Simply Great Expectations (T Kropman and G Lewis)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Aprilraine Limelight Dancer (Therese Kropman)

Australian Shepherd
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: BarkingPines Garden Of Eden (M Moore)
Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Blueamble Leisure Suit Larry (D & V Collins / J & A Lamberton)
Res Dog CC & Minor (Dog) of Breed: BarkingPines Standn Proud (M Moore)

Bearded Collie
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Bonibraes Mr Magic (Mrs A Smith)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Bonibraes Nordic Passion (Mrs A Smith)

Belgian Shepherd Dog (Tervueren)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Beljekali I Go Where Hugo (J Fynmore)

Border Collie
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Libertybrook Summer Lovin (Jennifer Bayliss)
Res Bitch CC: Mahteek Greased Lightning (Therese Kropman & Deidre Masters)
Baby of Breed: Bordalace Black to Basics (A Williams & A Cowin)

Briard
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Tiahart Kikidee (D & J M Bartley)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Gr Ch Tiahart Hellene (D & JM Bartley)

Collie (Rough)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Vedamea Toil N Trouble (Mrs T Ryles / Mr B & Mrs L Ryan)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Cathgarry Ravishing In Silk (Kathy Drew)
Res Dog CC & Minor (Dog) of Breed: Cathgarry Im Here To Delight (Mrs Kathy Drew)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Cathgarry Embers Of The Fire (Mrs K Drew)

German Shepherd Dog
Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Fleta CG Ruby (Ken & Darien Northcote)

German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Abbotsmoor Molly (IID) (Geraldine Myers)

Maremma Sheepdog
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Giano Di Arajani (Imp ITA) (Jennifer Block)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Coondarby Faith Hope N Love (Brooke Lewis)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Robyn Nagle (NSW)

Runner Up in Group & Intermediate in Group: St Bernard
Aust Ch Casperscove Harpers Bazaar (AI) (Jamie & Tracy Clapham)
Baby in Group: Anatolian Shepherd Dog
Tribocie Mab (E & A Esad)
Minor in Group: Siberian Husky
Aust Ch Aeukanmanuva Whats Up Doc (C Yate)
Puppy in Group: Shiba Inu
Aust Ch Risingsuns Revaux (Lyne Browning)
Junior in Group: Anatolian Shepherd Dog
Aust Ch Tribocie Ginger Rogers (E & A Esad)

Akita (Japanese)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch FireAndMist Shooting Star (Ms S Lowe)

Alaskan Malamute
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Southrnwolf Artic Emperor Tux (S Presland)

Anatolian Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Tribocie Ginger Rogers (E & A Esad)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Tribocie Mr Bojangles (E & A Esad)
Baby of Breed: Tribocie Mab (E & A Esad)

Bullmastiff
Baby of Breed: Neuwera Scarlett Witch (AI) (M & L McAllister)

Neapolitan Mastiff
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Inizio Xcelance (B Hutchison)
Res Dog CC & Junior of Breed: Omaggio Carrevaggio (Rochelle Andrews)
Baby of Breed: Omaggio Di Giustizia (Rochelle Andrews)

Russian Black Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Russaird Diamond Dallas Page (Mrs J Bayliss)

Samoyed
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Severnaya Bugudy Musun (AI) (Ms S Lowe)

Shiba Inu
BOB, Dog CC & Open of Breed: Am Gr/ Aust & NZ Ch Mo's Grand Thunderstorm (Imp USA) (Fauxfox Kennels)
R/UP BOB & Bitch CC: Aust Sup Ch Snowstars Ryukyu Uruma (Fauxfox Kennels)
Res Dog CC: Aust Ch Risingsuns Tetsuya in Tokyo (Lyne Browning)
Puppy of Breed: Aust Ch Risingsuns Revaux (Lyne Browning)

Siberian Husky
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Aeukanmanuva Mystery Girl (C Yate)
R/UP BOB & Junior of Breed: Chalariz Seeker's Gift (AI) (C & J Chalkiotis)
Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Chalariz Frozen In Time (AI) (C & J Chalkiotis)
Minor of Breed: Aust Ch Aeukanmanuva Whats Up Doc (C Yate)

St Bernard
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Casperscove Harpers Bazaar (AI) (Jamie & Tracy Clapham)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Casperscove Franklin (Sandi Paull)
Baby of Breed: Casperscove Elliott (Jamie & Tracy Clapham)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs Pauline Hartwell (NSW)

Best in Group & Intermediate in Group: Boston Terrier
Am Gr & Aust Ch Campbell Clan's Cruisin For A Bruisin' (Imp USA) (Deby Norquay)
Runner Up in Group: Keeshond
Rymiska No More Mr Ice Guy (T Parker)
Baby in Group: British Bulldog
Bumbullb Dadyz lil Angel (Donna Whillock)
Minor in Group: Poodle (Toy)
Mojitogold Mi Apollo (Mrs Janet Fleming)
Puppy in Group: Lhasa Apso
Zaland Spec Agent Kensi Blye (Belinda Beves and Nina Estatheo)
Junior in Group: French Bulldog
Aust Ch Warpaint La Flamme De Coeur (D & L Thorpe / J Daidone)
Aust Bred in Group: French Bulldog
Aust Ch Warpaint Messis Lunae (D & L Thorpe / J Daidone)
Open in Group: Japanese Spitz
Patome Little Joe (Pat Blattman)
Open Neuter in Group: Poodle (Miniature)
Aust Ch Splash All That Jazz (Imp SWE) (William Mackander)

Boston Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Am Gr & Aust Ch Campbell Clan's Cruisin For A Bruisin' (Imp USA) (Deby Norquay)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Zareba The Enchanted Angel (Deby Norquay & Amy Corbett)

British Bulldog
Baby of Breed: Bumbullb Dadyz lil Angel (Donna Whillock)

Dalmatian
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Telde Magical Rupert Murdog (Matthew Dunscombe)

French Bulldog
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Warpaint La Flamme De Coeur (D & L Thorpe / J Daidone)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Warpaint Messis Lunae (D & L Thorpe / J Daidone)

Great Dane
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Mafimafi Something to Remember (Mr G & Mrs T Donnelly)

Japanese Spitz
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Patome Busy Being Fantastic (Pat Blattman)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Patome Little Joe (Pat Blattman)

Keeshond
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Rymiska No More Mr Ice Guy (T Parker)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Rymiska Sky's The Limit (T Parker)

Lhasa Apso
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Zaland It Only Takes One (B Beves & N Estatheo)
Puppy of Breed: Zaland Spec Agent Kensi Blye (Belinda Beves and Nina Estatheo)
Junior of Breed: Aust Ch Zaland Forensics Abby Sciuto (Belinda Beves and Nina Estatheo)
Aust Bred of Breed: Zaland Spec Agent Ziva David (Linda and Barry Pepperell)

Poodle (Miniature)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Myflair Shake Up The Jazz (Mr B G & Mrs P M Barton )
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Ch Splash All That Jazz (Imp SWE) (William Mackander)

Poodle (Toy)
Minor of Breed: Mojitogold Mi Apollo (Mrs Janet Fleming)
Minor (Bitch) of Breed: Mojitogold Jive Talking (Mrs Janet Fleming)

Tibetan Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Gengala Jerry Can Do It (Louise Hickie / G & P Russell)