Kalbar & District Agricultural & Pastoral, Sports & Recreation Assn Inc (QLD)
Date of Show : 12-Jun-2015 (Friday)
Championship Show
The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.
General Specials
Specials Judge: Mr Anton Weil (QLD) (Total Entry : 323)
Aust Sup Ch Wazky Don't Take It Personally (K M Ritter)
Baby in Show: Boston Terrier
Drumsara Top Secret (Mr A J Phelan & Miss J M Young)
Minor in Show: Cocker Spaniel
Copperkee Once Upon A Time (Mrs D & Miss J Creagh)
Puppy in Show: Papillon
Birikino Ice Diva (Ian Rasmussen & Kaye McGhie)
Intermediate in Show: Dobermann
Aust Sup Ch Derringer What a Chance (Imp NZ) (Harnell/Fabian/Goodwin-Smith)
Aust Bred in Show: Pomeranian
Aust Sup Ch Pomquest Dare To Dream (Mr B & Mrs S Abraham)
Open Neuter in Show: Welsh Springer Spaniel
Aust Sup & Neut Ch Ricochez Auryn Rhianwyn (Jenny Hampton)
Puppy SweepStakes - 1st Place: Cocker Spaniel
Copperkee Once Upon A Time (Mrs D & Miss J Creagh)
Puppy SweepStakes - 3rd Place: Border Collie
Ionaborda All England Club (Catherine Bull)
Group 1 - Toys
Specials Judge : Mr Anton Weil (QLD) (Group Entry : 74)
Aust Sup Ch Pomquest Fame N Fortune (Mr B & Mrs S Abraham)
Baby in Group: Chihuahua (Smooth Coat)
Wachowa Kimi Finster (Mrs Jennifer Watt)
Minor in Group: Italian Greyhound
Aust Ch Tunamara China Display (Jill Marks)
Puppy in Group: Papillon
Birikino Ice Diva (Ian Rasmussen & Kaye McGhie)
Junior in Group: Pug
Anyang Friday On My Mind (Mrs E Tzipori)
Aust Bred in Group: Pomeranian
Aust Sup Ch Pomquest Dare To Dream (Mr B & Mrs S Abraham)
Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Aberlour Jumanji (Lyn Dunne)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Marcavan From Russia With Love (Lyn Dunne)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Marcavan Pretty Little Liar (Amanda Dunne)
Chihuahua (Long Coat)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Wachowa Benjamin Brown (Mrs Jennifer Watt)
Res Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Peregrine JP Stand N Deliver (Imp JPN) (Mrs Jennifer Watt)
Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Gr Ch Wachowa Jessica Brown (Jennifer Watt)
Baby of Breed: Wachowa Angelica Pickles (Mrs Jennifer Watt)
Junior of Breed: Dearchi Livin The Dream (Amanda Thompson)
Intermediate of Breed: Bramver's Bravery Man (Imp JPN) (H E J Bright)
Chihuahua (Smooth Coat)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Wachowa Workn Class Man (Mrs Jennifer Watt)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Wachowa Jp Geisha Girl (Mrs Jennifer Watt)
Res Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Toyopet Power To The Max (H E J Bright)
Res Bitch CC: Aust Ch Wachowa Walking In Memphis (AI) (Mrs Jennifer Watt)
Baby of Breed: Wachowa Kimi Finster (Mrs Jennifer Watt)
Baby (Dog) of Breed: Wachowa Chuckie Finster (Mrs Jennifer Watt)
Italian Greyhound
Dog CC: Aust Ch Oakway Gold Escort (Jill Marks)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Tunamara China Display (Jill Marks)
Baby of Breed: Oakway Silver Charm (Jill Marks)
Papillon
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Birikino Ice Diva (Ian Rasmussen & Kaye McGhie)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Mychrysalis Cream On Top (C J Scott)
Pomeranian
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Pomquest Fame N Fortune (Mr B & Mrs S Abraham)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Pomquest Dare To Dream (Mr B & Mrs S Abraham)
Pug
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Anyang Friday On My Mind (Mrs E Tzipori)
Baby of Breed: Anyang Aunt Rhody (Anyang Pugs)
Yorkshire Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Willjon Right Said Fred (S & D Cleaver)
Group 2 - Terriers
Specials Judge : Mrs Helen Weil (QLD) (Group Entry : 33)
Aust Ch Yarrinarra Ravens Call (Maxine Lee)
Runner Up in Group: Kerry Blue Terrier
Olizure Fire Ice N Dynamite (B & P Oliphant)
Baby in Group: Cairn Terrier
Aust Ch Yarrinarra Chips Rafferty (M F Lee)
Minor in Group: Jack Russell Terrier
Ouwitllemate Stealing Hearts (Donna Horne)
Aust Bred in Group: Cairn Terrier
Aust Ch Yarrinarra Clover Tails (Maxine Lee)
American Staffordshire Terrier
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Ravinboutya TwentyFour Seven ET (M Boucher)
Cairn Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Yarrinarra Ravens Call (Maxine Lee)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Yarrinarra Clover Tails (Maxine Lee)
Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Towsytyke Raisin A Ruckus (M Lee)
Baby of Breed: Aust Ch Yarrinarra Chips Rafferty (M F Lee)
Jack Russell Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Ouwitllemate Lion Heart (Kirsten Gowen)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Ouwitllemate Ivory Mask (Donna & Laureen Horne)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Ouwitllemate Stealing Hearts (Donna Horne)
Puppy of Breed: Ouwitllemate The Delinquent (Laureen Horne/Donna Horne)
Kerry Blue Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Olizure Fire Ice N Dynamite (B & P Oliphant)
Group 3 - Gundogs
Specials Judge : Mrs Amanda Everson (QLD) (Group Entry : 56)
Aust Sup Ch Wameika Kazs Short Spirit (K & K M Ward)
Runner Up in Group: Welsh Springer Spaniel
Aust Sup Ch Ricochez Bedwyr Dyllan (Jenny Hampton)
Baby in Group: English Springer Spaniel
Ndolge Unforgiven (Jay & Tracey Sharpe)
Minor in Group: Cocker Spaniel
Copperkee Once Upon A Time (Mrs D & Miss J Creagh)
Puppy in Group: Labrador Retriever
Terracarol Black Pepper (C Wardle)
Junior in Group: Labrador Retriever
Aust Ch Driftway The Time Keeper (Guy Spagnolo)
Intermediate in Group: Clumber Spaniel
KeltonHill Bear Essentials (AI) (B & M Lennon / M Durrington)
Open Neuter in Group: Welsh Springer Spaniel
Aust Sup & Neut Ch Ricochez Auryn Rhianwyn (Jenny Hampton)
Brittany
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Wameika Kazs Short Spirit (K & K M Ward)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Wameika Quickhitch (Ward)
Clumber Spaniel
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: KeltonHill Bear Essentials (AI) (B & M Lennon / M Durrington)
Cocker Spaniel
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Copperkee Once Upon A Time (Mrs D & Miss J Creagh)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Spezia Lady Plays the Fool (Jennifer Robb)
Aust Bred of Breed: MacDolly Cantfightthemoonlight (Mrs Jennifer Robb)
English Springer Spaniel
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Tahgaen Mackenzie (R Arnott & S Phillips)
Baby of Breed: Ndolge Unforgiven (Jay & Tracey Sharpe)
Golden Retriever
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Wysiwyg Livn The American Dream (A Adamopoulos)
Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Aust Ch Ikentrieve El Amor Sophia (AI) (Mrs B Kent & Miss M Kent)
Gordon Setter
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Charnnnah Catching The Action (G & C Smith / K Gay)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Deveron Catch The Winter Sun (G & C Smith)
Irish Red and White Setter
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Tintookie Pride of Erin (Mrs Linda Bennett)
Irish Setter
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Shadowvale Fleetfoot Mac (P C & R Stringfellow)
Baby of Breed: Shadowvale Remembrance (P / C & R Stringfellow)
Labrador Retriever
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Gr Ch Driftway Special Mission (Mr Guy Spagnolo/Sandra Luchterhand)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Terracarol Black Pepper (C Wardle)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Driftway Rhythm On Oak (Guy Spagnolo)
Res Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Aust Ch Copperkee Shooting Star (Ms D & Miss J Creagh)
Junior of Breed: Aust Ch Driftway The Time Keeper (Guy Spagnolo)
Weimaraner
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Silberweis Take N It Ezy (Ann Masjakin & John Robinson)
Weimaraner (Long-haired)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Silberweis Harvey Wallbanger (Ann Masjakin & John Robinson)
Welsh Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Ricochez Bedwyr Dyllan (Jenny Hampton)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Sup & Neut Ch Ricochez Auryn Rhianwyn (Jenny Hampton)
Group 4 - Hounds
Specials Judge : Mr Anton Weil (QLD) (Group Entry : 42)
Eng Ch Siouxline Levi JW (Imp UK) (Mrs R Gersbach)
Baby in Group: Bloodhound
Torulla Scenter Of Attention (S Sanders)
Puppy in Group: Dachshund (Miniature Wire Haired)
Aust Ch Fayrewyre Mystic Quartz (M A Davidson & L M Dunn)
Intermediate in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Gersndach Kayenne (Mrs R Gersbach)
Afghan Hound
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Tianze Shazzam (Jacky Harnett & Jacob Joy)
Baby of Breed: Tianze A Touch Of Frost (AI) (Jacky Harnett & Alex Scott)
Bloodhound
Baby of Breed: Torulla Scenter Of Attention (S Sanders)
Borzoi
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Russkimir Phantom Shadows (Margaret Davis)
Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Eng Ch Siouxline Levi JW (Imp UK) (Mrs R Gersbach)
Bitch CC & Junior of Breed: Gersndach La Chamade (Mrs Robyn Gersbach)
Intermediate of Breed: Gersndach Kayenne (Mrs R Gersbach)
Dachshund (Miniature Wire Haired)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Fayrewyre Mystic Quartz (M A Davidson & L M Dunn)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Uglee Sir Pepercorn (L M Dunn)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Tinsnips Kites Pride (M A Davidson & L M Dunn)
Baby of Breed: Fayrewyre Touched By An Angel (M A Davidson & L M Dunn)
Dachshund (Smooth Haired)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Adbesare Phirst Class (Miss S Wheatley)
Minor of Breed: Gersndach Demarchie (Mrs Robyn Gersbach)
Irish Wolfhound
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Dongunya Braddon (J & S Donaldson)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Dongunya Dana (J & S Donaldson)
Rhodesian Ridgeback
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Seablueridge Bear (D Mitchell)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Shelridge Magical Power (Denise Mitchell)
Minor of Breed: Adbesare Coco's Curtain Call (AI) (Miss S Wheatley)
Saluki
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Ahmadi Interview With a Vampire (AI) (Ian Rasmussen)
Whippet
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Junabeez J Adore by Dior (Mrs J G Miller)
Group 5 - Working Dogs
Specials Judge : Mrs Helen Weil (QLD) (Group Entry : 41)
Aust Gr Ch Ambermoon Summer Fantasy (Miss B A Lines)
Runner Up in Group: Border Collie
Aust Sup Ch Pukawidgee Light Oth Moon (Pukawidgee Kennels)
Baby in Group: Collie (Rough)
Lochburn Secret N Silva (Imp NZ) (Angela Findlay)
Minor in Group: Australian Cattle Dog
Kombinalong I am Super Charged (Kombinalong Kennels & Miss Mrs Lines)
Puppy in Group: Australian Cattle Dog
Kombinalong A Touch Of Super (Kombinalong Kennels / Miss B & Mrs I Lines)
Intermediate in Group: Australian Cattle Dog
Koolanahill Dynamo Magic (Lachlan Chandler)
Open Neuter in Group: Belgian Shepherd Dog (Groenendael)
Aust & Neut Ch Mirribandi Alanna PT (Kathryn Winton)
Australian Cattle Dog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Koolanahill Dynamo Magic (Lachlan Chandler)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Kombinalong A Touch Of Super (Kombinalong Kennels / Miss B & Mrs I Lines)
Res Dog CC & Minor of Breed: Kombinalong I am Super Charged (Kombinalong Kennels & Miss Mrs Lines)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Ch Kelprin Grand Entry (Corinne Chandler)
Belgian Shepherd Dog (Groenendael)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Hamlets Heart Alias Dakota (Imp LTH) (M Spencer)
R/UP BOB, Res Dog CC & Open of Breed: Aust Ch One Black Night av Vikholmen HT (Imp) (Kathryn Winton)
Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: High Honor Alias Dakota (Imp LIT) (M Spencer)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Mirribandi Alanna PT (Kathryn Winton)
Belgian Shepherd Dog (Tervueren)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Mirribandi Merveilleux HT (Kathryn Winton)
Border Collie
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Pukawidgee Light Oth Moon (Pukawidgee Kennels)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Ionaborda All England Club (Catherine Bull)
Baby of Breed: Neecabe Just One Look (Mrs Catherine Bull)
Collie (Rough)
Baby of Breed: Lochburn Secret N Silva (Imp NZ) (Angela Findlay)
German Shepherd Dog
Baby of Breed: Castastar Eragon (Mrs D OKeefe)
Shetland Sheepdog
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Ambermoon Summer Fantasy (Miss B A Lines)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Ambermoon Fashioned in Sable (Miss B A Lines)
Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Ambermoon Whoz The Boss (Miss B A Lines)
Group 6 - Utility Dogs
Specials Judge : Mrs Helen Weil (QLD) (Group Entry : 30)
Derringer Gypsy Lady (imp NZ) (R Harnell & L Fabian)
Minor in Group: Schnauzer (Miniature)
Nellabah Amadav Minnie cougar (Mrs J Goodwin)
Puppy in Group: Rottweiler
Aust Ch Khingsahl Flash Dance (John King & Ray Scells)
Intermediate in Group: Dobermann
Aust Sup Ch Derringer What a Chance (Imp NZ) (Harnell/Fabian/Goodwin-Smith)
Dobermann
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Derringer What a Chance (Imp NZ) (Harnell/Fabian/Goodwin-Smith)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Ebondobe Witches Promise (W & D Smith)
Baby of Breed: Derringer Gypsy Lady (imp NZ) (R Harnell & L Fabian)
Dogue de Bordeaux
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Rozeldogue Modauam (Imp UK) (David O'Hara)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Grandelatete Koda (S B Ross)
Res Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Keyartay Crows Dozer (S B Ross)
Rottweiler
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Khingsahl Flash Dance (John King & Ray Scells)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Hammersmark Betelgeuse Bonnie (Mr M Doak)
Russian Black Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Tvorimir Witness The Miracle (N Sadykova)
Schnauzer (Miniature)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Nellabah Amadav Minnie cougar (Mrs J Goodwin)
Group 7 - Non-Sporting Dogs
Specials Judge : Mr Anton Weil (QLD) (Group Entry : 47)
Aust Sup Ch Wazky Don't Take It Personally (K M Ritter)
Runner Up in Group: Keeshond
Aust Sup Ch Klompen's Gone Walkabout At Calivale ET (Imp USA) (L Cassidy & B Thompson)
Baby in Group: Boston Terrier
Drumsara Top Secret (Mr A J Phelan & Miss J M Young)
Minor in Group: German Spitz (Mittel)
Tralaur Rumour Hazit (T Mobley)
Junior in Group: Great Dane
Aust Ch Willitoft Foxy Lady (AI) (Jools Ruddle)
Intermediate in Group: Schipperke
Aust Gr Ch Sanlyn Fire Storm (Imp NZ) (Mr P & Mrs D Comrie)
Boston Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Exaltare Go Your Own Way (Mr A J Phelan & Miss J M Young)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Drumsara Special Remix (Mrs M J Stewart)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Drumsara Keep The Faith (Mrs M J Stewart)
Baby of Breed: Drumsara Top Secret (Mr A J Phelan & Miss J M Young)
British Bulldog
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Stonewall Lone Crusader (Imp NZ) (Ms M L Halliday)
Minor of Breed: Diamondbrook miss hyde (Amanda Elisaia)
French Bulldog
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Koziam George Clooney (John King / Ray Scells / Kim Stansfield)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Swifdelight Your Ex Is On Fire (David Swift)
German Spitz (Mittel)
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Tralaur Rumour Hazit (T Mobley)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Lamorna Midnight Sky (T Mobley)
Great Dane
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Willitoft Foxy Lady (AI) (Jools Ruddle)
Minor of Breed: Willitoft Gonna Fly Forever (Mr A & Mrs S Bruce)
Japanese Spitz
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Shanspitz My Signature Blend (AI) (D & S Watherston)
Keeshond
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Klompen's Gone Walkabout At Calivale ET (Imp USA) (L Cassidy & B Thompson)
Poodle (Standard)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Wazky Don't Take It Personally (K M Ritter)
Baby of Breed: Evoluer This Is It (K Flouskos & M Mason)
Minor of Breed: Wazky White Caviar (K Ritter)
Poodle (Toy)
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Garwey Paddington Bear (H E J Bright)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Adithe The Girls On Fire (Miss J A McRobie)
Res Dog CC: Bordershow Starborn in Silver (C A Collin)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Silkyelk Turkish Tequila (D Randall)
Schipperke
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Gr Ch Sanlyn Fire Storm (Imp NZ) (Mr P & Mrs D Comrie)
Baby of Breed: Pandec Fire Fox (Mr P & Mrs D Comrie)