Kyneton & District Kennel Club Inc (VIC)

Date of Show : 2-Jan-2016 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Sue Sutherland (VIC)

Runner Up in Show: Irish Setter
Aust/NZ/Can & Am Ch Northwinds Clash of the Titans (Imp USA/NZ) (A Reid / A Eales / L Gordon)
Baby in Show: Dalmatian
Whytewood Mr Darcys Ozi Pearl (AI) (Whytewood Kennels)
Minor in Show: Sealyham Terrier
Aust Ch Chalan Thomas of Aron (Jane Richards)
Puppy in Show: Pyrenean Mountain Dog
Euzkadi The Caped Crusader (AI) (Mr S & Ms B McClure / Miss T Martin)
Aust Bred in Show: Kerry Blue Terrier
Aust Ch Rendar Fifty Shaydz of Blu (Terry & Gail Buckley)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Sue Sutherland (VIC)

Runner Up in Group & Open in Group: Papillon
Aust Sup Ch Nightfire's Xclusive Winner (Imp GMY) (Mr & Mrs J Sullivan/Ms K Lewis)
Baby in Group: Italian Greyhound
Tunamara Wishes For Kisses (Christine Scott)
Minor in Group: Miniature Pinscher
Aust Ch Wilooka Shutup N Dance With Me (Mrs Jeanette Fenton)
Intermediate in Group: Japanese Chin
Aust Ch Kiseki Tatsuya (L McArthur & C Kamp)
Aust Bred in Group: Japanese Chin
Aust Sup Ch Kiseki Tadashi (L McArthur & M A Barras)

Bichon Frise
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Monjoie Eugenie Bear (John & Wendy Hutchison)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Monjoie Take A Chance On Me (J & W Hutchison)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Monjoie Georgia On My Mind (John & Wendy Hutchison)
Baby of Breed: Jaimefayette A Devil in White (J & W Hutchison)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Dapsen Bringing Sexy Back (Denise Petersen)
Baby of Breed: Aust Ch Dapsen Flying High (Denise Petersen)

Chihuahua (Long Coat)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tonichi Kathleen Oriley (E M Crabb)

Chinese Crested Dog
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Caddarra Loud N Proud (S Cadan & D Hippisley)

Italian Greyhound
Baby of Breed: Tunamara Wishes For Kisses (Christine Scott)

Japanese Chin
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kiseki Tatsuya (L McArthur & C Kamp)
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Kiseki Tadashi (L McArthur & M A Barras)
Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Kiseki Katsuko (Mrs L McArthur)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Kiseki Kazumii (Ms L McArthur)

Maltese
BOB, Dog CC & Open of Breed: Caemor Gorgeous George (Joy & Chris Talbot)

Miniature Pinscher
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Wilooka U Aint Seen Nothn Yet (Mrs Jeanette Fenton)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Wilooka Tell Me Whos That Girl (Mrs Jeanette Fenton)
Res Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aus Ch Khanrae Man After Midnight (Mrs Sandra Little)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Wilooka Shutup N Dance With Me (Mrs Jeanette Fenton)
Baby of Breed: Wilooka Made Of Real Blu Genes (Mrs Jeanette Fenton)
Junior of Breed: Fireshon Paso Double (Leisl Wood)

Papillon
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Nightfire's Xclusive Winner (Imp GMY) (Mr & Mrs J Sullivan/Ms K Lewis)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Basilika Catwoman (Ms Marissa Sarif)
Minor of Breed: Pinklee Mystic Camelot (Ms M Sarif)

Yorkshire Terrier
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Caemor Fashioned From Jewels (Joy & Chris Talbot)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Sue Sutherland (VIC)

Best in Group & Aust Bred in Group: Kerry Blue Terrier
Aust Ch Rendar Fifty Shaydz of Blu (Terry & Gail Buckley)
Runner Up in Group: Skye Terrier
Aust Ch Santlin Suitably Surprized (David & Julie Cartledge)
Baby in Group: Airedale Terrier
Daigumsan Fire Starter (C & K Miller)
Minor in Group: Sealyham Terrier
Aust Ch Chalan Thomas of Aron (Jane Richards)
Intermediate in Group: Tenterfield Terrier
Aust Gr Ch Tappakai Hidden Secret (Mr & Mrs R A Harvey)
Open in Group: American Staffordshire Terrier
Aust Ch Amseraphs Kalessi Zade (Heath/Moss/Taylor)

Airedale Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Daigumsan Eva of Eden (C & K Miller)
Baby of Breed: Daigumsan Fire Starter (C & K Miller)

American Staffordshire Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Amseraphs White Rock Royalty (AI) (Heath/Moss/Taylor)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Amseraphs Kalessi Zade (Heath/Moss/Taylor)

Border Terrier
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Edenside Understudy (Mr J E & Mrs M A van Eggelen)
Bitch CC & Minor (Bitch) of Breed: Fernbrook Ivy League (Mr J E & Mrs M A van Eggelen)

Fox Terrier (Smooth)
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Hillside Super Hero (Jennifer Buller)

Jack Russell Terrier
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Whatajack Lucy (S Cadan & D Hippisley)

Kerry Blue Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Rendar Fifty Shaydz of Blu (Terry & Gail Buckley)

Manchester Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Dixiedaly Jesse James RN (Linda Saxton)
R/UP BOB & Bitch CC: Aust Ch Dixiedaly Full Of Charm (Val Adams)
Baby of Breed: Aust Ch Dixiedaly Sweet Charity (Linda Saxton)

Sealyham Terrier
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Chalan Thomas of Aron (Jane Richards)

Skye Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Santlin Suitably Surprized (David & Julie Cartledge)

Soft Coated Wheaten Terrier
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Saphyr Ice Creme (AI) (M A Gray)

Tenterfield Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Gr Ch Tappakai Hidden Secret (Mr & Mrs R A Harvey)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mr Warren Greasley (VIC)

Best in Group & Open in Group: Irish Setter
Aust/NZ/Can & Am Ch Northwinds Clash of the Titans (Imp USA/NZ) (A Reid / A Eales / L Gordon)
Runner Up in Group & Junior in Group: Cocker Spaniel (American)
Aust Ch Highgatte Dark Knight (Pauline Grutzner)
Baby in Group: Labrador Retriever
Morndew Game Chaser (Hugh Vardon)
Aust Bred in Group: Pointer
Aust Ch Tyeanbo Look My Way (Mr D & Mrs S F Crooks / Mr G Munro)

Clumber Spaniel
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Myikyi After The Thaw (AI) (Faraldazar Kennels)

Cocker Spaniel (American)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Highgatte Dark Knight (Pauline Grutzner)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Highgatte If The Shoefits (Pauline Grutzner/Marjory Adkins)

Field Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Fieldspan Jammie Dodger (John & Rachel Robertson)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Meadowbriar Chocolate Coated (Rebecca Robertson)

Flat Coated Retriever
BOB, Dog CC & Open of Breed: Dual Ch (T) Injitali Intriguing Tale TSD (R Williams)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch / Dual Ch (T) Injitali Intriguing Secret TDX (R Williams)

German Wirehaired Pointer
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr & Dual Ch (T) Huntwyre Tribulation CDX NRA RN TSD ORA QND ET (Mr P & Mrs S Meekings)
R/UP BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Dual Ch (T) Lovewyre Rumour Has It CCD ET (P & S Meekings)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Taumac Golden Jurrah (Roger and Patricia Bridgford)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Vospiel Golden Tillie (Roger and Patricia Bridgford)

Irish Setter
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust/NZ/Can & Am Ch Northwinds Clash of the Titans (Imp USA/NZ) (A Reid / A Eales / L Gordon)

Labrador Retriever
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Laskelsa Black Diamond (Hugh Vardon)
Dog CC & Aust Bred of Breed: Driftway Endless Pursuit (Hugh Vardon)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Skyerose Tour De France (Sharon Mulgrew)
Baby of Breed: Morndew Game Chaser (Hugh Vardon)
Puppy (Bitch) of Breed: Skyerose Punakaiki Coast (Sharon Mulgrew)
Open of Breed: Aust Ch Taikuri Understudy (Sharon Mulgrew)

Nova Scotia Duck Tolling Retriever
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Scaraval Monte Carlo Baby RN DWDFS HTMS (Ms Raylene Laver)

Pointer
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Tyeanbo Look My Way (Mr D & Mrs S F Crooks / Mr G Munro)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Sup Ch Tyeanbo Magical Charm (Mr G Munro & Miss N Clark)

Weimaraner
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Grauhund Justa Miracle AI (Imp NZ) (Grauhund Kennels)
R/UP BOB, Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Gr Ch Grauhund Just Dzina Jeans AI TD TDX (Imp NZ) (Grauhund Knls)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Janice Campbell (VIC)

Runner Up in Group & Open in Group: Whippet
Aust Ch Elmaro Spare Me The Details (Elmaro Kennels)
Baby in Group: Petit Basset Griffon Vendeen
Rokeena LA Confidential (R J & R J Wallis)
Minor in Group: Basenji
Aust Sup Ch Tambuzi The Secret Society (Adam Druce)
Junior in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Aust Ch Boldera Touch of Magic (Judy Cox)
Aust Bred in Group: Rhodesian Ridgeback
Aust Gr Ch Kimbisha Making Magic ET (Ms Sally Miles)

Basenji
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Sup Ch Tambuzi The Secret Society (Adam Druce)

Basset Hound
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Dual Ch (T) Yarramba Lets Get To It TDX (Faraldazar Kennels)

Beagle
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Jancintine Margarite (Miss S A Hutcheson)
Aust Bred of Breed: Aust Ch Beaglyn Foreign Adventure (AI) (Miss S A Hutcheson)

Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Strathlee Red Hot Chile (Stacey Hesketh)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Zyzeal Lootah Baron (S Hesketh / A McMaster)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Boldera Touch of Magic (Judy Cox)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Hahndorf Prickly Moses (K Brooks)
Baby of Breed: Boldera Sweet As Honey (Judy Cox)

Dachshund (Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Kamahi Kall Me Maybe (B Howell & M Cooper)

Deerhound
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Clachtoll Uallach (Ahsatan Kennels)

Petit Basset Griffon Vendeen
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Rokeena Anything But Grey (C Wright/ R Wallis/ S Marshall)
Baby of Breed: Rokeena LA Confidential (R J & R J Wallis)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Nambala Acopie ET (Imp NZ) (Brent & Gina Stanyon)
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Kimbisha Making Magic ET (Ms Sally Miles)
Bitch CC: Aust Ch Otesha Johari (Warren and Kelly Harms)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Usakose Eyez Of Envy (Ms S Miles)
Baby of Breed: Ozrhode Because Im Worth It (Ozrhode Kennels)
Intermediate of Breed: Aust Ch Nambala Acayla (Imp NZ) (Brent & Gina Stanyon)

Saluki
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Tiana Lucyintheskywithdimonds (Sue Perkins)

Whippet
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Elmaro Spare Me The Details (Elmaro Kennels)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Ozrhode Celtic Simply Wicked (Ozrhode Kennels)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Gwen Fleming (VIC)

Best in Group & Open in Group: Shetland Sheepdog
Aust Sup Ch Louanda Exclusive Style (Louanda Knls)
Runner Up in Group: Bearded Collie
Aust Gr Ch Brigadoon Harry's Son (Brigadoon Kennels)
Baby in Group: Shetland Sheepdog
Louanda Fallen Angel (Louanda knls)
Minor in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Purdella Moon Light Serenade (Mr H & Mrs J Smith)
Puppy in Group: Briard
Aust Ch Cacharel Le Magicien (Carl & Anne Mitchell)
Intermediate in Group: Shetland Sheepdog
Aust Ch Arano The Marshall Turns Heads (M K Yeo)
Aust Bred in Group: Bearded Collie
Aust Ch Abmaci Star Gazer (C & C Evans)

Australian Cattle Dog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Pureheel Royal Turbo ET (A & R Spargo)
Baby of Breed: Pureheel Royal Universe (A & R Spargo)

Bearded Collie
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Brigadoon Harry's Son (Brigadoon Kennels)
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Abmaci Star Gazer (C & C Evans)

Belgian Shepherd Dog (Laekenois)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Radnor Rainbow Six (L Longmuir)

Belgian Shepherd Dog (Tervueren)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Aust Ch Astabron SE Its All About Jazz (B Durran)
Baby of Breed: Astabron Elles Hero (Ms B Durran)

Border Collie
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Merrinda Who's That Girl (Lyn Allshorn)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Merrinda Mercury On The Rise (Lyn Allshorn)

Briard
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Cacharel Just Do It Josie (Susie Losa)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Cacharel Le Magicien (Carl & Anne Mitchell)

Shetland Sheepdog
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Louanda Exclusive Style (Louanda Knls)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Louanda Livin Ona Prayer (Louanda knls)
Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Arano The Marshall Turns Heads (M K Yeo)
Baby of Breed: Louanda Fallen Angel (Louanda knls)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ & Aust Ch Dwynella High Roller (Imp NZ) (P & K Flynn)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Purdella Moon Light Serenade (Mr H & Mrs J Smith)
Res Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Purdella Schivas Sequel (Mr H & Mrs J Smith)
Baby of Breed: Purdella Its Elementary (Mr H & Mrs J Smith)

White Swiss Shepherd Dog
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Soverenpark Bring It On HT (Clare van der Wolde/Jan Kelly/Karin Scholz)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Andesyn In For A Penny (AI) RN ET (Jan Kelly)
Baby of Breed: Aust Ch Clarelly Russian Roulette (Jan Kelly)
Baby (Bitch) of Breed: Aust Ch Clarelly Take A Chance (Jan Kelly)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Janice Campbell (VIC)

Best in Group & Open in Group: St Bernard
Aust Ch Khedives On Parole (Imp UK) (Julie Wilkinson and Michael Ng)
Baby in Group: Mastiff
Grandcoeur Lord Of The Rings (AI) (Ian Le Nepveu)
Puppy in Group: Pyrenean Mountain Dog
Euzkadi The Caped Crusader (AI) (Mr S & Ms B McClure / Miss T Martin)
Intermediate in Group: Mastiff
Aust Ch Toramis Grande Manutoo (Toramis Kennels)

Boxer
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Tyeanbo Tara On Target (D & S F Crooks / G Munro)
Junior (Bitch) of Breed: Belchlo A Day Dream Away (Mr S Bonnici)
Intermediate of Breed: Belchlo Target Hunter (Mr S Bonnici)
Aust Bred of Breed: Belchlo Dream Catcher (Mr S Bonnici)

Mastiff
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Toramis Grande Manutoo (Toramis Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Grandcoeur Honey Is A Show Off (Ian Le Nepveu)
Baby of Breed: Grandcoeur Lord Of The Rings (AI) (Ian Le Nepveu)

Pyrenean Mountain Dog
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Euzkadi The Caped Crusader (AI) (Mr S & Ms B McClure / Miss T Martin)

Schnauzer (Miniature)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Gr Ch Dabinette Special Agent Gibbs (Denise Hocking)

St Bernard
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Khedives On Parole (Imp UK) (Julie Wilkinson and Michael Ng)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Versoix Bad Moon Rising (Julie Wilkinson & Michael NG)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs Helen Hill (VIC)

Best in Group & Junior in Group: Poodle (Toy)
Aust Ch Garwey Scarlet O'hara (Garwey Kennels)
Runner Up in Group & Open in Group: Shih Tzu
Aust Sup / Am & Can Ch Symarun's Can't Get Burned (Imp CAN) (Y & M Morag)
Baby in Group: Dalmatian
Whytewood Mr Darcys Ozi Pearl (AI) (Whytewood Kennels)
Minor in Group: Poodle (Toy)
Aust Ch Garwey Tin Soldier (Garwey Kennels)
Puppy in Group: Dalmatian
Telde First Winters Snow (AI) (Whytewood Kennels)
Intermediate in Group: Schipperke
Aust Ch Monterrez Star Kingdom (Pauline Grutzner/Marjory Adkins)
Aust Bred in Group: Boston Terrier
Aust Ch Bostonbob Grizzly Gretta (J Semmler)

Boston Terrier
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Bostonbob Grizzly Gretta (J Semmler)
Baby of Breed: Bostonbob Hugo Boss (J Semmler & V Clarke)

British Bulldog
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Bullybabe My Frankie Junior (Brendan Bourke)

Dalmatian
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Telde First Winters Snow (AI) (Whytewood Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy (Bitch) of Breed: Aust Ch Paceaway Wingz O Gold (Jenni O'Connor)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Whytewood Mr Darcys Ozi Rose (AI) (Whytewood Kennels)
Baby of Breed: Whytewood Mr Darcys Ozi Pearl (AI) (Whytewood Kennels)
Minor of Breed: Aust Ch Paceaway Heaven Sent (Jenni OConnor)
Open of Breed: Aust Ch Kandyspot Kasandrah (Whytewood Kennels)

Japanese Spitz
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Sup Ch Daesdaemar Foreign Exchange (IID FIN) (Rebecca Bentley)
Bitch CC & Puppy of Breed: Belzbentley Cumulo Nimbus (Rebecca Bentley)

Keeshond
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Hunkeedori Mister Party Man (Jill Whincup)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Calivale Aim on Me (Anthony & Doreen Groves)

Poodle (Toy)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Garwey Scarlet O'hara (Garwey Kennels)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Garwey Tin Soldier (Garwey Kennels)

Schipperke
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Monterrez Star Kingdom (Pauline Grutzner/Marjory Adkins)
Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Bateauchien Bazinga (Rebecca Bentley)

Shih Tzu
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup / Am & Can Ch Symarun's Can't Get Burned (Imp CAN) (Y & M Morag)