Northern All Breeds Kennel Club Inc (PM SHOW) (NSW)
Date of Show : 4-Nov-2017 (Saturday)
Championship Show
The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.
General Specials
Specials Judge: Mr Kenneth Iggleden (QLD) (Total Entry : 451)
Quatroniko Maximum Turbulance (Sheree S Linek)
Runner Up in Show & Open in Show: Keeshond
Aust Sup Ch Calivale Katch Me If U Kan ET (Katrina L Santas & Brett A Thompson)
Baby in Show: Petit Basset Griffon Vendeen
Jimab Dream Lover (Mr B & Mrs J Knowles)
Puppy in Show: Border Collie
Aust Ch Syryne Reign of the Dragon (Shiralee Fossey)
Junior in Show: Newfoundland
Aust Ch Newfcastle My Muse (R Nagle & H Durell)
Intermediate in Show: Petit Basset Griffon Vendeen
Aust Ch Azucroft Dom Perignon (Mr & Mrs R Lauder / Miss M Lauder)
Baby SweepStakes - 1st Place: Golden Retriever
BlueBreeze Over The Moon (Debra Stubbings)
Baby SweepStakes - 3rd Place: Dalmatian
GypsieMagic Angel Fire (AI) (S & J Barnett)
Puppy SweepStakes - 1st Place: Siberian Husky
Aust Ch Arcticpalace Angelic Krystal (Mr C & Mrs R Foster)
Puppy SweepStakes - 2nd Place: Australian Kelpie
Dalalyn Outback Romance (Mr D / Mrs L & Miss A Harris-Walker)
Puppy SweepStakes - 3rd Place: German Shorthaired Pointer
Tarlorise Jax Aces High (Mrs J M & Miss S M Barnett)
Group 1 - Toys
Specials Judge : Mrs Carolyn Butler (NSW) (Group Entry : 100)
Australian Silky Terrier
Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Balkana She Wears It Well (J W Camac)
Baby of Breed: Hautchien Over The Limit (Jeff & Jane Fisher)
Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Caperway Black Star (R R Duffy)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Caperway Sweet Dream (R R Duffy)
Baby of Breed: Caperway Every Witch Way (R R Duffy)
Chihuahua (Long Coat)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Invalhalla Not Just A Number (P & A Schultze)
Chihuahua (Smooth Coat)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust & NZ Ch Salinacruz Cruzin On (Imp NZ) (P Schultze)
Baby of Breed: Invalhalla onefinga sahloot (P & A Schultze)
Havanese
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Hashki Zero The Hero (P Williams)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Aust Ch Hashki Keeping up Appearances (P Williams)
Res Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Hashki RiskyBusiness (P Williams)
Junior of Breed: Aust Ch Hashki Xception To The Rule (P Williams)
King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Wilsight The Next Move (C Rodrigues)
Pekingese
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Waaini Fancy Knickers (Mrs J Jones)
Pomeranian
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Pomquest Y So Serious (Miss R Walsh / B & S Abraham)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Chimere TheWickedWitch (S McMahon)
Baby of Breed: Soltaysha Sunnydale Drusilla (Mrs J Jones)
Minor of Breed: Clanbrown Bewitched (S McMahon)
Puppy of Breed: Soltaysha Lbt Ducky (Mrs J Jones)
Pug
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Kangala Rich Joelie Pennybags (Kerry Cannon)
R/UP BOB and Dog CC: Aust Sup Ch Kangala Fergus Furgleton (Kerry Cannon)
Junior of Breed: Walthorn Deny Me Not (Alaina Walters)
Tibetan Spaniel
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Acaciahill Im Just Fetching (Julie & Sharna Barnett)
Yorkshire Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Am Ch Kentauro Alfa Wild Dream (Imp USA) (Ms S Knowles)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: VRose Fairy Damsel (Ms S Knowles)
Group 2 - Terriers
Specials Judge : Mr John Burgess (QLD) (Group Entry : 52)
Quatroniko Maximum Turbulance (Sheree S Linek)
Runner Up in Group: Bull Terrier
Aust Ch Bulroarus Enteyesing (ai) (ROM) (Mr T Wiseman)
Baby in Group: Fox Terrier (Smooth)
Riverlands Repetition (Sandra McMahon)
Minor in Group: Bull Terrier
Tenaz Shez Daddy's Girl (J & B McGowan)
Open in Group: Fox Terrier (Smooth)
Am / NZ Sup & Aust Sup Ch Hampton Ct Broxden Pinnacle You Cheddar Believe It (Imp NZ) (J & L Rowles/G Whitfield/S Evans)
American Staffordshire Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Quatroniko Maximum Turbulance (Sheree S Linek)
Australian Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Cliftop Magical Blues (T Coop)
Bull Terrier
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Bulroarus Enteyesing (ai) (ROM) (Mr T Wiseman)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Tenaz Shez Daddy's Girl (J & B McGowan)
Bull Terrier (Miniature)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aus Ch Bullytiger Little Zeus (Natalie Southam)
Res Bitch CC & Open of Breed: Bullwhip Amity Affliction (Natalie Southam)
Cairn Terrier
Dog CC & Minor of Breed: Collessie Rockstar Hendrix (Jude Costello)
Fox Terrier (Smooth)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Selwor Stand By Me (Matina Butcher)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Am / NZ Sup & Aust Sup Ch Hampton Ct Broxden Pinnacle You Cheddar Believe It (Imp NZ) (J & L Rowles/G Whitfield/S Evans)
Baby of Breed: Riverlands Repetition (Sandra McMahon)
Jack Russell Terrier
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Mindura My Way Or No Way (Barbara Smith)
Lakeland Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Darkrai Vermax (Mr J Powell)
Tenterfield Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Atenta Band Of Light (Mrs K Kennedy)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Silvieras Rattle and Hum (Lesley Ratcliff)
Group 3 - Gundogs
Specials Judge : Mr Lynn Butler (NSW) (Group Entry : 58)
Aust Sup Ch Bradorla Sculpture Of Ice (Ellis / Vernon)
Baby in Group: German Shorthaired Pointer
Demorz To Paris With Love (Deb Moran)
Junior in Group: German Shorthaired Pointer
Demorz Rio Grande (AI) (Deb Moran)
Intermediate in Group: Golden Retriever
Aust Ch Piarki Winstons Golden Ticket (Rachael Ohlrich)
English Springer Spaniel
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Fraelighte Frozen To Touch (AI) (Mr R & Mrs Y Lauder)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Barecho Viking Princess (Imp SWE) (Mr R & Mrs Y Lauder)
German Shorthaired Pointer
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Demorz Rio Grande (AI) (Deb Moran)
R/UP BOB & Open of Breed: Aust Gr Ch Germanicus Arko (Lara Haynes)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Germanicus Andromeda (Lara Haynes)
Res Bitch CC: Demorz High Society (AI) (Deb Moran)
Baby of Breed: Demorz To Paris With Love (Deb Moran)
Minor of Breed: Tarlorise Jax Aces High (Mrs J M & Miss S M Barnett)
Puppy of Breed: Germanicus Famous Last Words (Lara Haynes)
Golden Retriever
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Piarki Winstons Golden Ticket (Rachael Ohlrich)
R/UP BOB & Res Dog CC: Aust Ch BlueBreeze Hero Of Never Land (Debra Stubbings)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: BlueBreeze On Cloud Nine (Debra Stubbings)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch BlueBreeze Devine Intervention (Debra Stubbings)
Baby of Breed: BlueBreeze Second From The Sun (Debra Stubbings)
Baby (Dog) of Breed: BlueBreeze Over The Moon (Debra Stubbings)
Labrador Retriever
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Bradorla Sculpture Of Ice (Ellis / Vernon)
Res Dog CC & Minor of Breed: Bonnsway Ace Of Hearts (Angela Williams)
Weimaraner
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup & Can Ch Breica's Greydove Walk This Way (Imp CAN) (Peters / Goold / King)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Lukedom Pocketful Of Mischief (AI) (Greydove Kennels)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Griswold Vienna Waltz (AI) (Jodie Fogarty)
Welsh Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Llanrhos Llewelyn (Robyn Fitzgerald)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Aust Ch Llanrhos Cordelia (Robyn Fitzgerald)
Group 4 - Hounds
Specials Judge : Mrs Roslyn Seare (QLD) (Group Entry : 48)
Aust Sup Ch Lomar Hat Trick (Mr J Lanser)
Runner Up in Group & Junior in Group: Saluki
Aust Ch Skyzar Cant Stop The Feeling (Nicole Snerling)
Baby in Group: Petit Basset Griffon Vendeen
Jimab Dream Lover (Mr B & Mrs J Knowles)
Minor in Group: Beagle
Beaglyn Dark Angel (AI) (Miss M L James)
Puppy in Group: Irish Wolfhound
Wulfgar Freya (AI) (S Gendle)
Intermediate in Group: Petit Basset Griffon Vendeen
Aust Ch Azucroft Dom Perignon (Mr & Mrs R Lauder / Miss M Lauder)
Aust Bred in Group: Beagle
Ceugant Arianas Twilight (T Coop)
Afghan Hound
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Enarki Kiss The Girls (Tiffany Heares & Holly Greenfield)
R/UP BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Aviva Thera (AI) (Ros & Peter Bacich)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Tahkira Steel Doll (AI) (Day / Sinclair / Murdoch / Faint)
Basenji
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Lomar Hat Trick (Mr J Lanser)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Xalmes Shake It Up Sister (AI) (M Darr)
Res Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Xalmes Man Of Colours (AI) (M Darr)
Aust Bred of Breed: Zandeena Getn Jiggy With It (Ms M Fox & Ms M Deangelis)
Beagle
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Ulradi's Worldwide Traveller (Imp) (Sanne Palmbak DeAngelis)
R/UP BOB, Res Dog CC & Minor of Breed: Beaglyn Dark Angel (AI) (Miss M L James)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Ceugant Arianas Twilight (T Coop)
Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Berghutte Tiger Lilly (Nerida Gilfillan)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Gersndach Raphael (N Gilfillan & R Gersbach)
Irish Wolfhound
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Wulfgar Freya (AI) (S Gendle)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Wulfgar Kerrygold (AI) (S Gendle)
Petit Basset Griffon Vendeen
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Azucroft Dom Perignon (Mr & Mrs R Lauder / Miss M Lauder)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Rokeena Addicted To Love (R J & Y T Lauder)
Baby of Breed: Jimab Dream Lover (Mr B & Mrs J Knowles)
Portuguese Podengo (Small Smooth Haired)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Zurk Franklin (Miss Linda Gibbons)
Saluki
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Skyzar Cant Stop The Feeling (Nicole Snerling)
Group 5 - Working Dogs
Specials Judge : Mr Kenneth Iggleden (QLD) (Group Entry : 59)
Aust Ch Syryne Reign of the Dragon (Shiralee Fossey)
Junior in Group: Briard
Tiahart Monsieur Merlot (Mr D & Mrs J M Bartley)
Intermediate in Group: Finnish Lapphund
Aust Ch Armahani Iolite Into (AI) (N Boyd & J Lincoln)
Open in Group: Australian Cattle Dog
Aust Ch Pureheel Royal Mojo (Sue & Ian Ford)
Australian Cattle Dog
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Pureheel Royal Mojo (Sue & Ian Ford)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Nuwarra Sydney (Sue & Ian Ford)
Australian Kelpie
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Qdos Hard Yakka (J Lambourne/K Hicks)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Dalalyn Outback Romance (Mr D / Mrs L & Miss A Harris-Walker)
Australian Shepherd
Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Moonsbay Sky Patrol (Ros Fraser)
Border Collie
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Ionaborda Arya Stark (Anne Williams)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Syryne Reign of the Dragon (Shiralee Fossey)
Res Bitch CC: Aust Sup Ch Syryne Burning Embers HT (Shiralee Fossey)
Puppy (Bitch) of Breed: Timmally Christmas Cracker (Anne Williams)
Junior (Bitch) of Breed: Kerensa Lets Dance (AI) (Ms K Hicks & Mrs J Lambourne)
Briard
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Tiahart Monsieur Merlot (Mr D & Mrs J M Bartley)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Tiahart Kikidee (D & J M Bartley)
Finnish Lapphund
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Armahani Iolite Into (AI) (N Boyd & J Lincoln)
German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Scherzar Uptown Girl (Mrs K Anderson)
Welsh Corgi (Cardigan)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Dwyfor Isnt She Lovely (AI) (R & F Holtkamp)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Dwyfor Blue Rosette (R & F Holtkamp)
Group 6 - Utility Dogs
Specials Judge : Miss Margaret Davis (QLD) (Group Entry : 57)
Aust Sup Ch Newfcastle Warrior Paint (Nagle/Durell)
Runner Up in Group & Puppy in Group: Siberian Husky
Aust Ch Arcticpalace Angelic Krystal (Mr C & Mrs R Foster)
Minor in Group: German Pinscher
Piratepoint Helmi Aarre IID (Miss C Mainey & Mrs S Dunn)
Junior in Group: Newfoundland
Aust Ch Newfcastle My Muse (R Nagle & H Durell)
Intermediate in Group: Schnauzer (Giant)
Ch Jnr Ukr & Ast Ch Otis Boanergos Sensei (Imp UKR) (Mrs M Gutenev & Mrs S Gendle)
Open in Group: Neapolitan Mastiff
Aust Ch Inizio Xcelance (Bruce Hutchison)
Akita
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Desertraine Barcelona Dream (Mrs Monica Vaughan)
Akita (Japanese)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Toukon Kiyotatsu Katanna (Jim Ongkengco)
Bernese Mountain Dog
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Branbern Rubiks Cube (Mrs M Murray)
Boxer
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Chizack Private Idaho (AI) (Imp NZ) (Andrew Hobday)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Nija Colour MeHappy With Tell D (L Hetherington)
German Pinscher
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Piratepoint Helmi Aarre IID (Miss C Mainey & Mrs S Dunn)
Neapolitan Mastiff
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Inizio Xcelance (Bruce Hutchison)
Newfoundland
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Newfcastle Warrior Paint (Nagle/Durell)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Newfcastle My Muse (R Nagle & H Durell)
Samoyed
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Bentara Royal Affair at Belaia (Imp NZ) (Belaia Kennels)
Minor of Breed: Bentara Imperial Royale at Belaia (AI) (Imp NZ) (Belaia Kennels)
Schnauzer (Giant)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Ch Jnr Ukr & Ast Ch Otis Boanergos Sensei (Imp UKR) (Mrs M Gutenev & Mrs S Gendle)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Wulfgar Julia Roberts (S Gendle)
Schnauzer (Miniature)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Schonhardt Time For A Kit Kat (D Lawson)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Redorah Hell Hath No Fury (Ms D Lawson)
Shiba Inu
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Azincourt IronMaiden (Mr A C & Mrs S L Bird)
Siberian Husky
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Arcticpalace Angelic Krystal (Mr C & Mrs R Foster)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Annajak Sharp Dressed Man (AI) (Angela Mundy / Dianna Woods / Jessica Bird)
Group 7 - Non-Sporting Dogs
Specials Judge : Mr David Staines (QLD) (Group Entry : 77)
Aust Sup Ch Calivale Katch Me If U Kan ET (Katrina L Santas & Brett A Thompson)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Dalmatian
Aust Sup Ch Paceaway Xpensive Liason (F Darling / G Vernon / R & D Besoff)
Baby in Group: Poodle (Toy)
Laahtoy Son Of Spartacus (Lisa Martin)
Puppy in Group: British Bulldog
Unforgetabul Sargent Pepper's (G & M Hartman)
Intermediate in Group: Poodle (Toy)
Aust Ch Laahtoy Spartacus (Lisa Martin)
British Bulldog
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Unforgetabul Sargent Pepper's (G & M Hartman)
Chow Chow
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Kuteaz Playboys Playgirl (David & Susie Simpson)
Dalmatian
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Paceaway Xpensive Liason (F Darling / G Vernon / R & D Besoff)
Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Ottatella Moorish Idol (Julie & Sharna Barnett)
Baby of Breed: GypsieMagic Angel Fire (AI) (S & J Barnett)
German Spitz (Mittel)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Tralaur In Your Dreams (Tracey Hobson)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Borndownunda Im A Party Boy (G Folli)
Junior of Breed: Vonleenard Silence is Golden (Mrs Kathleen McGuinness)
Keeshond
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Calivale Katch Me If U Kan ET (Katrina L Santas & Brett A Thompson)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Hunkeedori Ta Daaaaaaahhhhhhh (Katrina Santas)
Lhasa Apso
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Zaland Forensics Abby Sciuto (Belinda Beves & Nina Estatheo)
Poodle (Miniature)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Jeabo Licorice Twist (D Hodgetts)
Poodle (Toy)
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Laahtoy Spartacus (Lisa Martin)
Bitch CC: Aust Ch Lavandera Tiger Lilly (B J Biggs)
Baby of Breed: Laahtoy Son Of Spartacus (Lisa Martin)
Shar Pei
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch SharpeiLodge Final Edition (Kim Markham)