Belconnen All Breeds Kennel Club Inc (ACT)

Date of Show : 26-Nov-2017 (Sunday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mr Earnest Moore (ACT)

Best in Show & Intermediate in Show: Border Terrier
Aust Ch Chanpema High Roller (Chanpema Kennels)
Baby in Show: Akita
Blaqaviar She Did It For Fun (Linda Buckley)
Minor in Show: Irish Wolfhound
MacLaomainn Blood Of The Brave (Rona Moss)
Junior in Show: Fox Terrier (Smooth)
Ecirp Salute To Kevin (R & K A Price)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Australian Shepherd
Aust & Neut Ch Ripkurle Ps I Love You (Barry Guest)
Runner Up Neuter in Show: Japanese Spitz
Aust & Neut Ch Morioka Taosenichi Sonato (Vicki Livingstone)

Baby SweepStakes - 2nd Place: English Springer Spaniel
Silvaspring Walking on Sunshine (Mrs Kerry Evans)

Puppy SweepStakes - 2nd Place: Boxer
Elkyelura Audacious Dreams (K Greenham)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Sue Swalling (SA)

Best in Group & Intermediate in Group: Griffon Bruxellois
Aust Gr Ch Tzani Zazu Zodiak (Bell/ Mills & Norman)
Runner Up in Group: Pug
Aust Ch Yarrowfell Kris Kringle (Lt Col/ Mrs/ Mr T/ Miss P Hurst)
Baby in Group: Chinese Crested Dog
Folkvar Ultimo At Ertae (Melinda Sterrett & Cara Letson)
Minor in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Chevalove Chanel (K & M Munro)
Puppy in Group: Pug
Aust Ch Kabova Crowded House (Jenny Williams)
Junior in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Chevalove Victoria's Secret (K & M Munro)
Open in Group: Pomeranian
Aust Ch Ferona Sweet Sensation (Yvette Rolfe)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Chevalove Imperial Design (K & M Munro)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Chevalove Victoria's Secret (K & M Munro)
Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Chevalove Nobel By Design (K & M Munro)
Res Dog CC & Intermediate of Breed: Chevalove High Flyer (K & M Munro)
Minor of Breed: Chevalove Chanel (K & M Munro)

Chinese Crested Dog
Baby of Breed: Folkvar Ultimo At Ertae (Melinda Sterrett & Cara Letson)

Griffon Bruxellois
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Gr Ch Tzani Zazu Zodiak (Bell/ Mills & Norman)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Tzani Bellatrix Lestrange (Bell/ Mills and Norman)

Havanese
Res Dog CC & Aust Bred (Dog) of Breed: Aust Gr Ch Karyme Heartbeat AtMy Feet (Gail Ransom)
Baby of Breed: Karyme Zensational (Gail Ransom)
Junior (Bitch) of Breed: Karyme Xxplosive (Gail Ransom)

Maltese
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Marblanc Touch The Stars (Mary Atkinson)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Erintoi Magics Final Finn (John L Sheppard)

Pomeranian
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Ferona Do I Make You Nervous (Yvette Rolfe)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Ferona Sweet Sensation (Yvette Rolfe)

Pug
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Yarrowfell Kris Kringle (Lt Col/ Mrs/ Mr T/ Miss P Hurst)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Kabova Crowded House (Jenny Williams)

Tibetan Spaniel
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Telavier Memories (Andrew & Vanessa Bourne)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Susan Gray (TAS)

Best in Group & Intermediate in Group: Border Terrier
Aust Ch Chanpema High Roller (Chanpema Kennels)
Runner Up in Group & Open in Group: Fox Terrier (Smooth)
Aust Ch Ecirp Fantastique (R & K A Price)
Baby in Group: Cairn Terrier
Emeraldcity Ricky Ponting (Ms G Loft & Mr P Miller)
Minor in Group: Cairn Terrier
Emeraldcity Walking on Sunshine (Ms G Loft & Mr P Miller)
Junior in Group: Fox Terrier (Smooth)
Ecirp Salute To Kevin (R & K A Price)

American Staffordshire Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: HotAsHell Boom Boom Bang (Luke & Melanie)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Nikar New Begining (Karen Sloane)
Baby of Breed: Nikar deeds never done (AI) (Karen Sloane)

Australian Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Mittlesista Smarty Pants (Peter Oswald)

Border Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Chanpema High Roller (Chanpema Kennels)

Bull Terrier (Miniature)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Chaylotte Charming (Damiano & Katarina Manna)
Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Cherrypieap Werever I May Roam (Damiano & Katarina Manna)

Cairn Terrier
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Emeraldcity Walking on Sunshine (Ms G Loft & Mr P Miller)
Baby of Breed: Emeraldcity Ricky Ponting (Ms G Loft & Mr P Miller)

Fox Terrier (Smooth)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Ecirp Fantastique (R & K A Price)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Ecirp Salute To Kevin (R & K A Price)

Staffordshire Bull Terrier
Baby of Breed: Ourgang Dirty Bang (Annabel Wolf)
Puppy (Bitch) of Breed: Mosstrooper Missotis Regrets (Jade Incandela)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mr Duncan McAllister (QLD)

Runner Up in Group & Intermediate in Group: English Setter
Aust Ch Fireplay Live Long and Prosper (K Britten & M Morrissey / N Schryver)
Baby in Group: Labrador Retriever
Blackhills Eternal Sun for Cigwn (Imp NZ) (E Thomas & K Thomas)
Aust Bred in Group: German Wirehaired Pointer
Aust Gr Ch Hotwyr Bizniz Class (Fiona Dempster/Rae Bank)
Runner Up Neuter in Group: Hungarian Vizsla
Aust & Neut Ch Gamecall Lapua Subsonic (AI) (John & Sian Hine)

Chesapeake Bay Retriever
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Kabova The Wolf Among Us (J Williams)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kabova Dances With Wolves (J Williams)

Cocker Spaniel (American)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Staryanks Alabama Dreaming (P M & D R Wilkes / Miss P Hopkins)

English Setter
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Fireplay Live Long and Prosper (K Britten & M Morrissey / N Schryver)

English Springer Spaniel
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed: Aust Ch Ozdezign Pirate of the Sea (Mrs Kerry Evans)
Baby of Breed: Silvaspring Walking on Sunshine (Mrs Kerry Evans)

Flat Coated Retriever
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Skyehaven Ticket To Ride (Meaghan O'Shannassy)

German Wirehaired Pointer
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Hotwyr Bizniz Class (Fiona Dempster/Rae Bank)
Bitch CC & Puppy of Breed: Hotwyr Oh No You Better Dont (Dempster/Bank)

Hungarian Vizsla
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Gamecall Lapua Subsonic (AI) (John & Sian Hine)

Labrador Retriever
Baby of Breed: Blackhills Eternal Sun for Cigwn (Imp NZ) (E Thomas & K Thomas)

Nova Scotia Duck Tolling Retriever
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Can Ch Seaterrace Wigeon Hunter (Imp CAN) (Sarah Wheal)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Glenmave Truehappiness RN (Aus) RI (Can) JC (Sarah & Stuart Wheal)

Pointer
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Rosenfeld Catch A Falling Star (C Fisher/ B & H Clarke / C Lowe)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Miss Deirdre Crofts (NSW)

Runner Up in Group & Open in Group: Deerhound
Aust Sup Ch Fyrth Herding Cats (Ms M Buckley)
Baby in Group: Dachshund (Miniature Long Haired)
Dachchimac Fast n Furious (Linda Stevens)
Minor in Group: Irish Wolfhound
MacLaomainn Blood Of The Brave (Rona Moss)
Puppy in Group: Whippet
Aust Ch Argowan Charmeine (Mrs M Bettis & Mrs A Bugges)
Junior in Group: Rhodesian Ridgeback
Lionslea Mr Majestyk (E Black and P Batten)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Whippet
Aust Gr & Neut Ch Isilwane King of The Plains (Louise Foldi)

Beagle
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kebolee Klassical Music (Nancye Lee)
Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Brialey Famous By Name (Andrea Coss)
Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Sligrachan Jeannies Billiards (Paul Orman)
Baby of Breed: Bayhound The Hunt Is On (Paul Orman)
Baby (Dog) of Breed: Bayhound Rosie O'Grady (Paul Orman)

Dachshund (Long Haired)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Am & Aust Ch Koradox Pramada's Dyn-O-Mite SL (Imp USA) (Jim & Lyndall Black)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Belcara Porche (Jim & Lyndall Black)

Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Briala Bourne Supremacy (L K Stevens)
Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Dybo Bailey Of Bridlington (Sandra Taylor)
Res Dog CC & Junior of Breed: Mitteldac Magic Strikes Back (Mrs Sandra Taylor)
Baby of Breed: Dachchimac Fast n Furious (Linda Stevens)

Dachshund (Miniature Wire Haired)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Uglee Eros (L Foldi)

Deerhound
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Fyrth Herding Cats (Ms M Buckley)

Irish Wolfhound
BOB, Dog CC & Minor of Breed: MacLaomainn Blood Of The Brave (Rona Moss)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: MacLaomainn Brigitte Je Taime (AI) (Mrs R Moss)

Petit Basset Griffon Vendeen
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Rokeena Pause for Applause (R & R Wallis)
R/UP BOB & Res Dog CC: Jimab Mac The Knife (Andrea Coss)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Lionslea Thunder Rising (P J Batten)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Lionslea Mr Majestyk (E Black and P Batten)
Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Lionslea From Heart To Eternity (P J Batten)

Whippet
Baby of Breed: Argowan A Call to Arms (Louise Foldi)
Minor of Breed: Argowan Artemisia (Kerri-Ann Pitt-Lancaster)
Puppy of Breed: Aust Ch Argowan Charmeine (Mrs M Bettis & Mrs A Bugges)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr & Neut Ch Isilwane King of The Plains (Louise Foldi)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Judy Horton (VIC)

Best in Group & Open in Group: Bearded Collie
Aust Sup & Am Ch Spiritwoods Radagast The Brown (Imp USA) (Jessica Buckley & Mark Bettis)
Runner Up in Group: Collie (Rough)
Aust Gr Ch Mirriyuula Boogie Woogie Blu (T & A Jenkins)
Baby in Group: Polish Lowland Sheepdog
Mirriyuula Playboy (Janelle Sleebs)
Puppy in Group: Shetland Sheepdog
Shelbrae So Pick Me Pick Me (Shelbrae Kennels)
Junior in Group: Australian Shepherd
Lanbart Princess Shambi (Mel Chisholm)
Intermediate in Group: Shetland Sheepdog
Aust Ch Shelbrae So Its Just Me (Shelbrae Kennels)
Aust Bred in Group: Shetland Sheepdog
Aust Sup Ch Shelbrae So Its Me Me Me (Shelbrae Kennels)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Australian Shepherd
Aust & Neut Ch Ripkurle Ps I Love You (Barry Guest)
Runner Up Neuter in Group: German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
Aust Neut Ch Hillmagic Black Shiraz (Ms Julie T Cutts)

Australian Cattle Dog
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Somieblue Ella Enchanted (T Hessenberger/ S Oakey)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Wazwallaby Brumby Jack (Glen & Julie Hogan)
Baby of Breed: Ferona Pawn Star (Yvette Rolfe)

Australian Shepherd
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Lanbart Frozen Ice (AI) (Hessenberger / Oakey)
Res Bitch CC: Aust Ch Lanbart Black On Ice (AI) (Hessenberger /Oakey)
Baby of Breed: Lanbart The Last Encore (Hessenberger / Oakey)
Minor (Dog) of Breed: Dykinta Dr Martens (AI) (Rachel & Rowan McKeever)
Puppy of Breed: Mysql Mojito (Hessenberger / Oakey)
Junior of Breed: Lanbart Princess Shambi (Mel Chisholm)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Ripkurle Ps I Love You (Barry Guest)

Bearded Collie
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup & Am Ch Spiritwoods Radagast The Brown (Imp USA) (Jessica Buckley & Mark Bettis)

Border Collie
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Bordajoy Fool In Love (Rowan McKeever)

Collie (Rough)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Mirriyuula Boogie Woogie Blu (T & A Jenkins)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Mirriyuula Im Sexy N I Knowit (T & A Jenkins)

Finnish Lapphund
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Snofyre Iconic Adventure (J Richards & C Fitzgerald)

German Shepherd Dog
Minor of Breed: Tyrilebee Quay To The Storm (Casey Morrison)

German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Hillmagic Platnum Rain (Mrs E Bevk & Ms R Koerber)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Hillmagic Purple Haze (E Bevk & R Koerber)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Hillmagic Platnum Nokosi (Karen Hore)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Hillmagic Black Shiraz (Ms Julie T Cutts)

Polish Lowland Sheepdog
Baby of Breed: Mirriyuula Playboy (Janelle Sleebs)

Shetland Sheepdog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Shelbrae So Its Just Me (Shelbrae Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Shelbrae So Its Me Me Me (Shelbrae Kennels)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Shelbrae So Pick Me Pick Me (Shelbrae Kennels)

White Swiss Shepherd Dog
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Vastlynoble Titus (S Tennyson & D Dodd)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Susan Gray (TAS)

Best in Group & Open in Group: Dobermann
Aust Ch Walamara Venture-To-Utopia (Imp NZ) (Ayla Douglas)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Tibetan Mastiff
Aust Sup Ch Temzin Fu Xan My Khampa (Mr N Ford & Ms J Brunton)
Baby in Group: Akita
Blaqaviar She Did It For Fun (Linda Buckley)
Puppy in Group: Siberian Husky
Koolmove Walk This Way (J Campbell & I Mercer)
Junior in Group: Dobermann
Walamara Y-U-R The Ultimate (Imp NZ) (S Morrison)

Akita
Baby of Breed: Blaqaviar She Did It For Fun (Linda Buckley)

Boxer
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Elkyelura Audacious Dreams (K Greenham)

Bullmastiff
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: GrizzMuffley Intrnationl Lover (B A & S D Wehmeier)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch GrizzMuffley If Looks Could Kill (B A & S D Wehmeier)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Talrasha Ella (R Coppin)
Minor of Breed: GrizzMuffley Groovy Potential (B A & S D Wehmeier)

Dobermann
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Walamara Venture-To-Utopia (Imp NZ) (Ayla Douglas)
Res Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Indpac Charley's Angel (J/ G & H Montgomery)
Minor of Breed: Desyred Diamond Power At Sonza (AI) (Imp NZ) (H Montgomery & J Frederickson)
Junior of Breed: Walamara Y-U-R The Ultimate (Imp NZ) (S Morrison)

Portuguese Water Dog
Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Arcticpalace Ocean Queen (K & N Brunton / C & R Foster)
Baby of Breed: Arcticpalace Legend OfTheWaves (K & N Brunton / C & R Foster)

Shiba Inu
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Kortmar Jessica Rabbit (Lyne Browning)

Siberian Husky
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Koolmove Walk This Way (J Campbell & I Mercer)

St Bernard
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Berntiff She's A Country Kid (Judith Brunton & Neil Ford)

Tibetan Mastiff
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Temzin Fu Xan My Khampa (Mr N Ford & Ms J Brunton)
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Berntiff It's Five O'clock somewhere (Neil Ford & Judith Brunton)
Baby of Breed: Berntiff Take A Chance On Me (Neil Ford & Judith Brunton)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Miss Deirdre Crofts (NSW)

Best in Group & Junior in Group: Poodle (Standard)
Kallitha San Sebastian (AI) (Anthony Porombka & Marjorie Rayner)
Minor in Group: Dalmatian
Kirindal Happy Jester (Jan kirin)
Puppy in Group: Japanese Spitz
Mannerking Empire Strikes Back (Debbie King)
Intermediate in Group: French Bulldog
Aust Ch Maplewood Hello (K Cassidy)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Japanese Spitz
Aust & Neut Ch Morioka Taosenichi Sonato (Vicki Livingstone)
Runner Up Neuter in Group: Japanese Spitz
Aust Ch Mannerking Wine and Roses (Mrs C Retallack)

Dalmatian
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Kirindal Happy Jester (Jan kirin)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Starswept Siri (K Britten & M Morrissey)
Baby of Breed: Icspots Son ofa Gigolo (K Britten & M Morrissey)

French Bulldog
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Maplewood Hello (K Cassidy)

Japanese Spitz
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Mannerking Empire Strikes Back (Debbie King)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Mannerking Hollywood Legend (Debbie King)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Morioka Taosenichi Sonato (Vicki Livingstone)
R/UP Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter (Bitch) of Breed: Aust Ch Mannerking Wine and Roses (Mrs C Retallack)

Keeshond
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Hunkeedori Is Where Thparty At (Katrina L Santas & Brett A Thompson)

Lhasa Apso
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Sooquan Ol Bobs Rose Tattoo (D Pezzella)

Poodle (Miniature)
R/UP BOB, Res Dog CC & Minor of Breed: Azflex Sign Of The Times (Mr K / Mrs J & Miss P Hopkins)

Poodle (Standard)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Kallitha San Sebastian (AI) (Anthony Porombka & Marjorie Rayner)