Gold Coast Show Society Inc (QLD)

Date of Show : 1-Sep-2018 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Jocelyn Croad (QLD)   (Total Entry : 341)

Best in Show & Open in Show: Dobermann
Aust Sup Ch Ebondobes The Red Witch of Dobersmith (AI) (Imp NZ) (Bill & Denise Smith)
Runner Up in Show & Aust Bred in Show: Keeshond
Aust Sup Ch Keez Keep Em Talking (Michelle/ Phil & Elliott Hickey / Rob Stewart)
Baby in Show: Beagle
Karakush Taste The Rainbow (J & R Cook / L & H Gibson)
Puppy in Show: West Highland White Terrier
Tarrafern Jazz Is My Style (P & A Tohill)
Junior in Show: Cocker Spaniel (American)
Aust Ch Parkavon Midnight Zorro (Imp NZ) (Gillian Lazar)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Alaskan Malamute
Aust Sup & Neut Ch Darksky Real Wild Moves (Fionna Paton & Rodney Surawski)
Runner Up Neuter in Show: Whippet
Aust Neut Ch Calahorra Sun Lizard ET (Julie Hall)

Baby SweepStakes - 1st Place: Beagle
Karakush Taste The Rainbow (J & R Cook / L & H Gibson)
Baby SweepStakes - 3rd Place: Pomeranian
Zeigen All That Glitters (K D Haddon)

Puppy SweepStakes - 1st Place: Dobermann
Wattavue You Had Me At Hello (Danielle Hall)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mr Gary Heyden (QLD)  (Group Entry : 68)

Best in Group & Aust Bred in Group: Papillon
Aust Ch Roseswain Quinntus the Guard (Miss H Tilley & Mrs J Moy)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Pomeranian
Aust Ch Zeigen U Better Believe It (Mrs Kim D Haddon)
Minor in Group: Pug
Anyang Sweet Jessica (Anyang Pugs)
Puppy in Group: Italian Greyhound
Aust Ch Tunamara Shenanigan (Ms F Forbes)
Open in Group: Bichon Frise
Aust Ch Kelzarki Like a Boss (N Conroy & L Bradney)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Italian Greyhound
Aust Ch and Neuter Ch Kaasha Sugar Daddy (Frances Forbes)
Runner Up Neuter in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Aust & Neut Ch Noonameena Orion Star (J & Y Faber)

Australian Silky Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Darsa Cast A Spell (Imp HRV) (Kristina Pastiu)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Allannette Causin A Storm (Mrs A Collins & Mrs K Pastiu)

Bichon Frise
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Kelzarki Like a Boss (N Conroy & L Bradney)

Cavalier King Charles Spaniel
Baby of Breed: Kahleyvale Rebel Heart (Carol Yates)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Noonameena Orion Star (J & Y Faber)

Chihuahua (Long Coat)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: JenniChis Stand By Me DD (Jennifer McKell)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Calysta Send My Love (Melissa Sticklen)

Chihuahua (Smooth Coat)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Poochiekoo Just Classy (Amanda Thompson)
R/UP BOB & Res Dog CC: Aust Ch Toyopet Bramvers Look Out Max (H E J Bright)
Bitch CC & Junior of Breed: Calysta whos your daddy (Helen Bright)
Res Bitch CC & Open of Breed: Calysta Have I Told You Lately (Melissa Sticklen)
Baby of Breed: Countrychi PourSomeSugarOnMe (Melissa Sticklen)
Puppy of Breed: Poochiekoo Dream Image (Amanda Thompson)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Adrahil Ohso Proud (H E J Bright)

Griffon Bruxellois
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Alwood Mystery (Lysanda Hooper)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Amanecer Bu Eno (Lysanda Hooper)

Italian Greyhound
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Tunamara Shenanigan (Ms F Forbes)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch and Neuter Ch Kaasha Sugar Daddy (Frances Forbes)

Japanese Chin
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Pondaroza Desert Storm (Mrs D Jacques)

Papillon
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Roseswain Quinntus the Guard (Miss H Tilley & Mrs J Moy)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Genesia Ragnarok (Kate Sharples)
Res Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Roseswain AslanTheLion (Madison Hall)
Puppy of Breed: Roseswain Princess Jazzi (Katrina Hall)

Pomeranian
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Zeigen U Better Believe It (Mrs Kim D Haddon)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Zeigen World Of Dreams (Mrs Kim D Haddon)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Hollywoof Goes To Wonderland (Ebony Russell)
Baby of Breed: Zeigen All That Glitters (K D Haddon)

Pug
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Octaviae The Sweetest Gift (Korine Lewis)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed: Octaviae Surfin Safari (Catherine Cole)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Anyang Sweet Pickles (Catherine Cole)
Baby of Breed: Anyang Magnusson (Anyang Pugs)
Baby (Bitch) of Breed: Anyang Sister Sadie (Anyang Pugs)
Minor of Breed: Anyang Sweet Jessica (Anyang Pugs)
Puppy of Breed: Anyang Dora On My Mind (Anyang Pugs)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Dr David Lowe (NSW)  (Group Entry : 41)

Best in Group & Junior in Group: Kerry Blue Terrier
Shado-Lans Galway Girl (Imp NZ) (Mr Shane Avery & Miss Tiffany Ross)
Runner Up in Group & Minor in Group: Staffordshire Bull Terrier
Zeracious Sudden Impact (Mr F & Mrs M Coetzer)
Puppy in Group: West Highland White Terrier
Tarrafern Jazz Is My Style (P & A Tohill)
Intermediate in Group: Fox Terrier (Smooth)
Riverlands Papas Apprentice (Lester & Supranee Flood)
Open in Group: West Highland White Terrier
Aust Ch Caspersz Champagne Charlie (A Tohill / C Bowers / D LeBrun)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: American Staffordshire Terrier
Rambitionz Celtic Ty Storm CA (D Crowley)

American Staffordshire Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Staffwild Uptown Funk (K Gordon)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Rambitionz Celtic Ty Storm CA (D Crowley)

Fox Terrier (Smooth)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Riverlands Papas Apprentice (Lester & Supranee Flood)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Clayco Bones Luna Bell (Robyn Scott)

Jack Russell Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Casmara/JR Beau Monde (Fran Kinnear)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Currallie Cashel (Fran Kinnear)

Kerry Blue Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Shado-Lans Galway Girl (Imp NZ) (Mr Shane Avery & Miss Tiffany Ross)

Norwich Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Casmara/JR Kingston Gold (Fran Kinnear)

Scottish Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Juscot Major Tom (Imp NZ) (Stacy Kellie)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Upyrkilt Just Got Paid (Stacy Kellie)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Zeracious Sudden Impact (Mr F & Mrs M Coetzer)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Tykabul Its All Good (Hux Horua)

Tenterfield Terrier
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Nudimah Victorias in Vogue (David & Mary Holt)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Stilwater Jackospades (Mrs K Jennings)

West Highland White Terrier
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Tarrafern Jazz Is My Style (P & A Tohill)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Caspersz Champagne Charlie (A Tohill / C Bowers / D LeBrun)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mr Gerard Price (New Zealand)  (Group Entry : 53)

Runner Up in Group & Open in Group: Cocker Spaniel
Aust Sup Ch Belcroft Crazy For You (Geoff Kill)
Baby in Group: Cocker Spaniel
Bifield Meant To Be (Geoff Kill)
Minor in Group: Labrador Retriever
Copperkee American Hustler (Mrs D & Miss J Creagh)
Junior in Group: Cocker Spaniel (American)
Aust Ch Parkavon Midnight Zorro (Imp NZ) (Gillian Lazar)
Aust Bred in Group: Labrador Retriever
Aust Ch Goldychocs Such A Catch (Kate Hutchison)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: English Springer Spaniel
Aust Ch Larona Wing And A Prayer (Rachael Arnott)

Brittany
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Wameika Thislil Twelve Gage (Ward)

Clumber Spaniel
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Aerofee Please Ring Of Need To (Aerofee Kennels)

Cocker Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Belcroft Crazy For You (Geoff Kill)
Baby of Breed: Bifield Meant To Be (Geoff Kill)

Cocker Spaniel (American)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Parkavon Midnight Zorro (Imp NZ) (Gillian Lazar)

English Springer Spaniel
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Larona Wing And A Prayer (Rachael Arnott)

Field Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Am Ch Upland's Got The Moves (Imp USA) (Mal Perry)

Labrador Retriever
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Goldychocs Such A Catch (Kate Hutchison)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Driftway The Time Keeper (Guy Spagnolo/Sandra Luchterhand)
Res Dog CC & Minor of Breed: Copperkee American Hustler (Mrs D & Miss J Creagh)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Bonnsway Endless Summer (Dianne Travers)
Baby of Breed: Bonnsway Bewitched (Dianne Travers)

Weimaraner
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust & NZ Ch Weissenberg High Command (AI) (Imp NZ) (Judy Glover)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Feldjaeger I'm Living The Dream (Judy & Tony Glover)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Hindin Utter Bliss (AI) (Mr W & Miss S Hind)
Minor of Breed: Bromhund Secret Scandal (Eva Tulk)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Jocelyn Croad (QLD) (Group Entry : 42)

Runner Up in Group & Junior in Group: Rhodesian Ridgeback
Seablueridge Johan Ninja (Patricia Gaye Gonzalez)
Baby in Group: Beagle
Karakush Taste The Rainbow (J & R Cook / L & H Gibson)
Puppy in Group: Dachshund (Miniature Wire Haired)
Aust Ch Fayrewyre Sgian Dhu (Dr M Davidson & Ms L Dunn)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Whippet
Aust Neut Ch Calahorra Sun Lizard ET (Julie Hall)
Runner Up Neuter in Group: Saluki
Aust Ch Zipalong Hana Eternal Joy JC FCh LCM (D T Bowman)

Basenji
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Remwin Coolrunnings (Mrs C Benson)

Beagle
Baby of Breed: Karakush Taste The Rainbow (J & R Cook / L & H Gibson)

Dachshund (Miniature Wire Haired)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Fayrewyre Sgian Dhu (Dr M Davidson & Ms L Dunn)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Fayrewyre Bewitched (Dr M Davidson & Ms L Dunn)

Peruvian Hairless Dog (Large)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Agenor Dare Tobe Bare (Mrs J Lanham)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Seablueridge Johan Ninja (Patricia Gaye Gonzalez)
Baby of Breed: Seablueridge Madonna (Trish Gonzalez)

Saluki
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Naadirah Al Azim (D T Bowman)
R/UP BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Naadirah Medina Ylona JC (Sabine Mueller)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Zipalong Hana Eternal Joy JC FCh LCM (D T Bowman)

Whippet
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Calahorra Sun Lizard ET (Julie Hall)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mr Gary Heyden (QLD)  (Group Entry : 51)

Best in Group & Intermediate in Group: Old English Sheepdog
Aust & Am Ch Wynsilot n Larame Come Together (Imp USA) (Mrs A Cassidy)
Runner Up in Group & Open in Group: Australian Shepherd
Aust Sup Ch Aolani's Maisilva Gunpowder (Imp USA) (Mrs Kellie Vardy & Ms D Puttock)
Minor in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Anbenly Jadore (J McCann/ J Burgess & A Anagnostis)
Junior in Group: Australian Kelpie
Aust Ch Oatland St George (Mrs D Kent)
Aust Bred in Group: Swedish Vallhund
Aust Ch Trendam Magic Man (Ms A J Smith)

Australian Cattle Dog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Blucalypt Gold As Ice (AI) (Greg & Sharon Pinsent)
R/UP BOB, Res Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Blucalypt Wild Child (G & S Pinsent)
Bitch CC & Puppy of Breed: Jayblue Country Rumour (Mr A Ziebell)
Baby of Breed: Jayblue Country Speck (Mr A Ziebell)

Australian Kelpie
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Oatland St George (Mrs D Kent)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Aust Ch Callicoma Margarita (J M Larsen)

Australian Shepherd
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Aolani's Maisilva Gunpowder (Imp USA) (Mrs Kellie Vardy & Ms D Puttock)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Wlkabout Dazzling Blu Eyes (Ms A Lally)
Bitch CC & Minor of Breed: Kytui Warrior Princess (A Lally)

Australian Stumpy Tail Cattle Dog
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Justpuremac Blue Pepper (Mr C Webb / Mr A Ziebell)

Belgian Shepherd Dog (Groenendael)
Baby of Breed: Mirribandi Charmed (Kathryn Winton)

Border Collie
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Wynnlake Curious Squire (AI) (C Mostyn)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Allclarity California Sparkle (Reegan Bevan)

Collie (Rough)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Fairenvy DeanAmbrose N Silva (Angela Sime)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Mazarelli Lady of the Breeze (Miss L Wall)

Maremma Sheepdog
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Glendawn Alpha Regulus (Cindy Lever)

Old English Sheepdog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust & Am Ch Wynsilot n Larame Come Together (Imp USA) (Mrs A Cassidy)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Ottaba Onli Ewe (Mrs J Ashen)

Shetland Sheepdog
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Majikblu Shes Got The Look (Brooke Williams)
R/UP BOB, Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Sup Ch Jaemist Midsummer Nights Dream (Mr T N & Mrs R G Ray)
Baby of Breed: Majikblu Turnin Back Time (Brooke Williams)

Swedish Vallhund
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Trendam Magic Man (Ms A J Smith)

Welsh Corgi (Cardigan)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Trehilyn Front and Finish (David & Tania Brady)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Kardibroke Arctic Winter (David & Tania Brady)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Anbenly Jadore (J McCann/ J Burgess & A Anagnostis)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Jocelyn Croad (QLD)  (Group Entry : 41)

Best in Group & Open in Group: Dobermann
Aust Sup Ch Ebondobes The Red Witch of Dobersmith (AI) (Imp NZ) (Bill & Denise Smith)
Baby in Group: Shiba Inu
Orienta Catch Me if you Can (Orienta Kennels)
Junior in Group: Rottweiler
Aust Ch Meinrad Miss Fluffy Pants (Debbie Rodgers)
Aust Bred in Group: St Bernard
Aust Ch Jacobstock Aslans Pride (Mrs B Gorring)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Alaskan Malamute
Aust Sup & Neut Ch Darksky Real Wild Moves (Fionna Paton & Rodney Surawski)

Alaskan Malamute
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Sup & Neut Ch Darksky Real Wild Moves (Fionna Paton & Rodney Surawski)

Bullmastiff
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Stennaroo Fearless Angel (Mr B & Mrs M Stennings)

Dobermann
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Ebondobes The Red Witch of Dobersmith (AI) (Imp NZ) (Bill & Denise Smith)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Wattavue You Had Me At Hello (Danielle Hall)

Dogue de Bordeaux
Baby of Breed: Bulladulla Indiana Jolie (AI) (Ms T Evans)

Rottweiler
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Meinrad Miss Fluffy Pants (Debbie Rodgers)

Samoyed
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Snowweb On Parade (Mrs Joan Webb)
Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Snowbrook Lucky Star of Henry (Lynda Campbell)

Shiba Inu
Baby of Breed: Orienta Catch Me if you Can (Orienta Kennels)

St Bernard
Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Jacobstock Aslans Pride (Mrs B Gorring)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mr Gerard Price (New Zealand)  (Group Entry : 45)

Best in Group & Aust Bred in Group: Keeshond
Aust Sup Ch Keez Keep Em Talking (Michelle/ Phil & Elliott Hickey / Rob Stewart)
Baby in Group: French Bulldog
Avenir Rhythm N Blues (AI) (Mrs A Watson)
Minor in Group: German Spitz (Mittel)
Mediaevalage Gemma's Delight (S Heath/ J & M Fields)
Junior in Group: Schipperke
Aust Ch Tanzapaw You R Mine (Mrs Tania McAlister)
Runner Up Neuter in Group: Poodle (Miniature)
Aust & Neut Ch Bienaime Viva Las Vegas (S & L Darling)

British Bulldog
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Highperelle Queen of Joy (Mrs J Lanham)

French Bulldog
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Swifdelight Miss Monroe (David Swift)
Baby of Breed: Avenir Rhythm N Blues (AI) (Mrs A Watson)
Junior (Bitch) of Breed: Nascade Kiwi Connection (Imp NZ) (Glenys & Mitchell Rice)

German Spitz (Mittel)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Mediaevalage Gemma's Delight (S Heath/ J & M Fields)

Great Dane
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch OnyxDanes Allshamps N Gossip (AI) (Victoria Lansbury)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Eleganser Does Dallas (A Proudfoot)

Japanese Spitz
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Jonja's Vanilla Sundae (Jane Faulkner)

Keeshond
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Keez Keep Em Talking (Michelle/ Phil & Elliott Hickey / Rob Stewart)
R/UP BOB, Res Dog CC & Minor of Breed: Kahnhond Special Edition (Jane Faulkner)

Lhasa Apso
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Myatuc Simply Divine (Janene Clemence)

Poodle (Miniature)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Tonkei Amazing Grace (T Drews)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Bienaime Viva Las Vegas (S & L Darling)

Poodle (Standard)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Rivierra Stand and Deliver (Jane Boehm)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Evoluer The Legacy (K Flouskos & M Mason)

Poodle (Toy)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Adithe Cilla Black (Miss J A McRobie)

Schipperke
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Exmoor Raven Magic (Imp NZ) (Mrs Tania McAlister)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Tanzapaw You R Mine (Mrs Tania McAlister)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Tanzapaw Magic In Motion (Mrs Tania McAlister)