Cessnock & District Agricultural Society Inc (NSW)

Date of Show : 22-Feb-2019 (Friday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Miss Pauline Suhr (NSW)

Best in Show & Open in Show: Keeshond
Aust Ch Hunkeedori My Ol Buuuuddddyyyyy (Ms K Santas)
Runner Up in Show: Chinese Crested Dog
Aust Sup Ch Folkvar Ultimo At Ertae (L & H Gibson / M Sterrett & C Letson)
Baby in Show: Welsh Corgi (Pembroke)
Aziah Winter Solstice (AI) (Mrs L Bettison)
Minor in Show: Tibetan Terrier
Gengala Caught On Camera (Louise Hickie)
Puppy in Show: Labrador Retriever
Aust Ch Jarkk Perfect Dream Time (Barbara Broughton)
Junior in Show: Golden Retriever
Fantango Rave Review (Mr P Middleton & Ms J Salvestrin)
Intermediate in Show: Flat Coated Retriever
Aust Ch Almanza Double Action Dark Kiss (Imp SWD) (Peter King)

Baby SweepStakes - 2nd Place: Bullmastiff
Pennhari Weekend Vortex (Ms N Burton & Mr D Addems)
Baby SweepStakes - 3rd Place: Jack Russell Terrier
Kadama Khandi Swirl (D & A Aldridge)

Puppy SweepStakes - 1st Place: Dachshund (Long Haired)
Dachyclan Tyrone of Bridee (E V Graham)
Puppy SweepStakes - 2nd Place: Dalmatian
Starswept Coach Rider (Mr P Davies/ Mr J & Mrs D Wright)
Puppy SweepStakes - 3rd Place: Australian Shepherd
Melvada After All This Time (Melissa Kozaruk)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Miss Pauline Suhr (NSW)

Best in Group & Open in Group: Chinese Crested Dog
Aust Sup Ch Folkvar Ultimo At Ertae (L & H Gibson / M Sterrett & C Letson)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: King Charles Spaniel
Aust ch Wilsight Red Alfie (C Rodrigues)
Baby in Group: Chihuahua (Smooth Coat)
Invalhalla Whisprz Ova Blaktea (P & A Schultze)
Puppy in Group: Pekingese
Aust Ch Athalow Queens R Beta to Open (J Nash)
Intermediate in Group: Italian Greyhound
Aust Gr Ch Berizza Like a Sunrise (Leisl Wood & Anu Lummevaata)

Australian Silky Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Balkana Under The Influence (James Camac)
Baby of Breed: Hautchien Born To Be Bad (Jane Fisher)

Chihuahua (Smooth Coat)
Baby of Breed: Invalhalla Whisprz Ova Blaktea (P & A Schultze)

Chinese Crested Dog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Folkvar Ultimo At Ertae (L & H Gibson / M Sterrett & C Letson)

Italian Greyhound
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Gr Ch Berizza Like a Sunrise (Leisl Wood & Anu Lummevaata)

King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust ch Wilsight Red Alfie (C Rodrigues)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Wilsight Say My Name (C Rodrigues)

Lowchen
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Quishu Iris Won The Game (Mr J Powell)
R/UP BOB & Res Bitch CC: Aust Ch Darkrai Heart for a Tinman (Mr J Powell)

Miniature Pinscher
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch YaramanLodge Hot Gossip (Barbara Smith)

Pekingese
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Waaini Gday Mate (M Magnayon)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Athalow Queens R Beta to Open (J Nash)

Pug
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Leace The Devils Cut (AI) (Kathy Minns)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Dianne Besoff JP (NSW)

Best in Group & Intermediate in Group: Staffordshire Bull Terrier
Lilrock Da Rhaegal Targaryen (AI) (S Clark/K Coulson)
Runner Up in Group & Open in Group: American Staffordshire Terrier
Aust Sup Ch Redplatinum Let There Be Rock (AI) WPD JC (Cassie Caple)
Baby in Group: Jack Russell Terrier
Kadama Glass Half Full (D & A Aldridge)
Minor in Group: Bull Terrier
Ponderra Sheez Full of Sass (C Handsaker)
Puppy in Group: Irish Terrier
Aust Ch Tawnyoak Irlande Valentina (Kath Wilkinson)
Junior in Group: Jack Russell Terrier
Toucansto Go It Alone (Mr L Burt)
Aust Bred in Group: Australian Terrier
Aust Ch Cliftop Blue Times Two (K Heald & K Simpson)

American Staffordshire Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Redplatinum Let There Be Rock (AI) WPD JC (Cassie Caple)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Manfreds Ebonynivorys Harmony (Ms Cheryl Rea & Mrs Cassie Caple)
Baby of Breed: Redwhitenblu Destinys warrior (Lydia Jones)

Australian Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Cliftop Blue Rebel (K Heald / K Simpson / S Gilkison)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Cliftop Blue Times Two (K Heald & K Simpson)

Bull Terrier
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Ponderra Sheez Full of Sass (C Handsaker)

Bull Terrier (Miniature)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Bullwhip Miss Money Penny (Chris Hall)

Cairn Terrier
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Ayladee African Queen (Donna Robinson)

Irish Terrier
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Tawnyoak Irlande Valentina (Kath Wilkinson)

Jack Russell Terrier
Dog CC & Junior of Breed: Toucansto Go It Alone (Mr L Burt)
Baby of Breed: Kadama Glass Half Full (D & A Aldridge)
Baby (Bitch) of Breed: Kadama Khandi Swirl (D & A Aldridge)
Intermediate of Breed: Bernloch Northern Doll (D & A Aldridge)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Lilrock Da Rhaegal Targaryen (AI) (S Clark/K Coulson)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Seighford Out Of Africa (AI) (Seighford Staffords)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Miss Pauline Suhr (NSW)

Best in Group & Open in Group: Irish Setter
Aust Sup Ch Fantango Red Bull (Mr P Middleton & Ms J Salvestrin)
Runner Up in Group: Cocker Spaniel
Aust Ch Bencleuch Braw Balach (Imp UK) (Nicole Lane)
Minor in Group: Labrador Retriever
Burberry Catch The Wind (Aarabells Labs)
Puppy in Group: Labrador Retriever
Aust Ch Jarkk Perfect Dream Time (Barbara Broughton)
Junior in Group: Golden Retriever
Fantango Rave Review (Mr P Middleton & Ms J Salvestrin)
Intermediate in Group: Flat Coated Retriever
Aust Ch Almanza Double Action Dark Kiss (Imp SWD) (Peter King)

Brittany
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kirinbell Get Off My Cloud (Samantha Ibbott-Cordi)

Cocker Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Bencleuch Braw Balach (Imp UK) (Nicole Lane)

English Springer Spaniel
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Jamandess Just Clover (Robynne Woolcock)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Sunford Red Letter Day (Robynne Woolcock)

Flat Coated Retriever
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Almanza Double Action Dark Kiss (Imp SWD) (Peter King)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Goldbrior Monsieur Henri (Jane Carpenter)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Fantango Rave Review (Mr P Middleton & Ms J Salvestrin)
Baby of Breed: Fantango Double Take (Mr P Middleton & Ms J Salvestrin)

Hungarian Vizsla
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kenoz Rocks Lady Marmalade (Ms J Fogarty)

Irish Setter
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Fantango Red Bull (Mr P Middleton & Ms J Salvestrin)

Labrador Retriever
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Jarkk Perfect Dream Time (Barbara Broughton)
Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Bonnsway Ace Of Hearts (Angela Williams)
Baby of Breed: Aust Ch Aliasa Light My Heart (Aliasa Labradors)
Baby (Bitch) of Breed: Kossel Bowrain (Mrs Lorraine Edman)
Minor of Breed: Burberry Catch The Wind (Aarabells Labs)
Junior of Breed: Kossel Darcus (Mrs Lorraine Edman)

Lagotto Romagnolo
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Notte Sono Illy (C & S Moss)
Baby of Breed: OttogaL Coco Pop (Mrs L Krzemien)

Pointer
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Rhyll Hat Trick (Charlotte Gutzeit)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Rhyll Fascinator (Charlotte Gutzeit)
Res Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Pivotal New Romantic (Ms K de Stefano)

Weimaraner
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Griswold Vienna Waltz (AI) (Jodie Fogarty)

Welsh Springer Spaniel
Baby of Breed: Goldmaid Game Changer (AI) (D & L Meagher)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Miss Susan Butler (NSW)

Minor in Group: Dachshund (Long Haired)
Dachyclan Tyrone of Bridee (E V Graham)
Puppy in Group: Dachshund (Miniature Long Haired)
Lemaison Gold Image (Mrs L Wasson)

Basenji
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Xalmes Shake It Up Sister (AI) (M Darr)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Xalmes Man Of Colours (AI) (M Darr)

Dachshund (Long Haired)
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Dachyclan Tyrone of Bridee (E V Graham)
R/UP BOB, Res Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Maralya Ima Master Piece Too (K Nilsen)

Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Lemaison Gold Image (Mrs L Wasson)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Dacville Leads Th'Way (Imp NZ) (Laraine Wasson)
Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Dacville Kiwi Temtation (Imp NZ) (Laraine Wasson)
Junior of Breed: Kajmytt Classic Hunter (Mrs K L Glanford)

Pharaoh Hound
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Pennhari A Matter Of Time (D & N Addems / Burton)

Portuguese Podengo (Small Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Gr Ch Ballahond Seda Cascade (Sandra Bell)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Ballahond Oceans Bilu ET (Sandra Bell)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Ms Anne Meyn (NSW)

Runner Up in Group: German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
Aust Ch Scherzar Uptown Girl (Miss C Bird)
Baby in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Aziah Winter Solstice (AI) (Mrs L Bettison)
Minor in Group: Welsh Corgi (Cardigan)
Dorwyn Meant To Be (Mrs JI Morris / Miss J Stapleton)
Puppy in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Ochrehills Homeward Bound (Hile & Wood)
Junior in Group: Border Collie
Etherial Night Queen (Maryanne Fazekas)
Intermediate in Group: Belgian Shepherd Dog (Tervueren)
Aust Ch Teangibelge Jedi Master (Ms W Marks & Mr B Marks)

Australian Kelpie
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Qdos Hard Yakka (J Lambourne/K Hicks)

Australian Shepherd
Bitch CC & Junior of Breed: Melvada After All This Time (Melissa Kozaruk)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Goldmaid What R The Odds (D & L Meagher)

Belgian Shepherd Dog (Groenendael)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Weedram A Mystical Winter (T Harber)

Belgian Shepherd Dog (Malinois)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Chamshep Hot Chilli (Bradley Holden)

Belgian Shepherd Dog (Tervueren)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Teangibelge Jedi Master (Ms W Marks & Mr B Marks)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Teangibelge Layla (V Brown)

Border Collie
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Etherial Night Queen (Maryanne Fazekas)

Finnish Lapphund
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Snofyre Jewell of Success (C Fitzgerald/ A & S Taylor)

German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Scherzar Uptown Girl (Miss C Bird)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Lindenelm Fancy Tickled Pink (J Kenny & C Bird)

Welsh Corgi (Cardigan)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Dorwyn Meant To Be (Mrs JI Morris / Miss J Stapleton)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Anwyl Angel Of The Morning (Mrs Liana Bettison)
Baby of Breed: Aziah Winter Solstice (AI) (Mrs L Bettison)
Puppy of Breed: Ochrehills Homeward Bound (Hile & Wood)

White Swiss Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Silversuisse Dragons Serenity (AI) JC RAE ET WPD HTM N (C & S Harris / H Scott / R & M Herba)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Robyn Nagle (NSW)

Best in Group & Intermediate in Group: Landseer (European Continental Type)
Aust Ch Livia Aspasia us Arsnouphis (Imp NDL) (Sally McDowell)
Runner Up in Group: Akita
Aust Ch Ashdimond Black Knight (Sheren Salehi & M Emam)
Baby in Group: Bullmastiff
Pennhari Weekend Vortex (Ms N Burton & Mr D Addems)
Minor in Group: Bernese Mountain Dog
Branbern Once Upon A Time (Mrs M L Murray)
Puppy in Group: Schnauzer (Miniature)
Deapril Sir Winston Churchill (G Saunders & L R Sorensen)
Junior in Group: Bullmastiff
Aust Ch Bellezzatoro Rememberthetitans (Chris Luciani)
Aust Bred in Group: Schnauzer (Miniature)
Aust Gr Ch Ebshine Daringly Debonair (Veeni Craig)

Akita
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Ashdimond Black Knight (Sheren Salehi & M Emam)

Bernese Mountain Dog
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Branbern Once Upon A Time (Mrs M L Murray)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Branbern Rubiks Cube (Mrs M Murray)

Bullmastiff
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Bellezzatoro Rememberthetitans (Chris Luciani)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Bellezzatoro Shes A Gshock (Mr D Addems & Ms N Burton)
Baby of Breed: Pennhari Weekend Vortex (Ms N Burton & Mr D Addems)

Landseer (European Continental Type)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Livia Aspasia us Arsnouphis (Imp NDL) (Sally McDowell)

Schnauzer (Giant)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Treuliebe Memphis Blues (Ann Leonard)

Schnauzer (Miniature)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Ebshine Daringly Debonair (Veeni Craig)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Deapril Sir Winston Churchill (G Saunders & L R Sorensen)
Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Ebshine Hashtag Surprise (V Craig)
Minor of Breed: Ebshine Icon Of Fashion (Veeni Craig)

Siberian Husky
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Cudos Bombay Saphire (AI) (Melissa Starkey)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs Helen Durell (NSW)

Best in Group & Open in Group: Keeshond
Aust Ch Hunkeedori My Ol Buuuuddddyyyyy (Ms K Santas)
Runner Up in Group & Junior in Group: Tibetan Terrier
Gengala Dipped In Ink (Louise Hickie)
Baby in Group: Keeshond
Hunkeedori Hot Like Me (K L Santas)
Minor in Group: Tibetan Terrier
Gengala Caught On Camera (Louise Hickie)
Puppy in Group: French Bulldog
Cocohills Alfie Baby (Mrs Jennifer & Miss Jordan Fitzgerald)
Intermediate in Group: Japanese Spitz
Aust Ch Daesdaemar Dancing Queen (Denise M Sylvester)
Aust Bred in Group: Poodle (Toy)
Aust Ch Alang Ice Majic Princess (Geraldine Myers)

Boston Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Bostonwood Atitewd To Luv (Mrs Vikki Tyler)
R/UP BOB & Bitch CC: Aust Ch Bostonwood Drop Dead Gorjess (Vikki Tyler)

Dalmatian
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Starswept Coach Rider (Mr P Davies/ Mr J & Mrs D Wright)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Starswept Holiday with Alice (Mr PJ Davies / Mrs D & Mr J Wright)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Kamea Let Em Talk (S Lovett-Laverty)

French Bulldog
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Tricibwthyn Llan Ceidrych (Mrs J L Fitzgerald & Mr R A Parry)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Bubbasbest Miss Keida (Mrs Jennifer & Miss Jordan Fitzgerald)
Puppy of Breed: Cocohills Alfie Baby (Mrs Jennifer & Miss Jordan Fitzgerald)

Great Dane
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Stordansk Jupiter ov Ganymede (Sheree Lindeman)

Japanese Spitz
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Tenkashiro Sylver Gold N Topaz (Denise M Sylvester)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Daesdaemar Dancing Queen (Denise M Sylvester)

Keeshond
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Hunkeedori My Ol Buuuuddddyyyyy (Ms K Santas)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Hunkeedori Freya Fernandez (K L Santas)
Baby of Breed: Hunkeedori Hot Like Me (K L Santas)

Lhasa Apso
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Zaland special agent Ziva David (Mr B & Mrs L Pepperall)

Poodle (Miniature)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Darellsig Too Late To Stop Now (D Krueger & H Grice)

Poodle (Toy)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Alang Ice Majic Soldier (Geraldine Myers)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Alang Ice Majic Princess (Geraldine Myers)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Schau Shindig (B J Biggs)

Shar Pei
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch SharpeiLodge Final Edition (Kim Markham)

Tibetan Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Gengala Dipped In Ink (Louise Hickie)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Gengala Caught On Camera (Louise Hickie)