Tasmanian Kennel Club Inc (SHOW A) (TAS)

Date of Show : 4-Jan-2020 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Ms Teena Sloan (TAS)   (Total Entry : 271)

Best in Show & Open in Show: Puli
Aust Sup Ch Cordmaker LetsHearItForThe Boy (P Kelly / S Huebner / M & D Aitchison / M & K Stone)
Runner Up in Show & Puppy in Show: Dalmatian
Aust Ch Ourdals The Perfect Storm (Ms Y Smith/Ms K Smith)
Baby in Show: Siberian Husky
Miniatura Aftermath (Rodney Connelly / Tracey Walker)
Intermediate in Show: Weimaraner
Aust Ch Arnhill Standing Room Only (AI) (J Turner)
State Bred in Show: German Shorthaired Pointer
Aust Ch Zenchar Shoot The Breeze (AI) (S Rattle & T Sproule)
Aust Bred in Show: Bearded Collie
Aust Sup & NZ Ch Colard Moonraker (Simon & Denise Finlay)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Ms Mandy Schelbach (QLD)  (Group Entry : 77)

Best in Group & Aust Bred in Group: Pug
Aust Ch Junnash Breaking Hearts (R Costen)
Runner Up in Group: Pekingese
Aust Sup Ch Miyoko Erik Withadragon Tattoo (Mrs A V Smithers)
Baby in Group: Chinese Crested Dog
Sherabill No Hair Dont Care (Amarli Harrison)
Puppy in Group: Tibetan Spaniel
Byrebaer For Tu Nato (Georgie Smith)
Junior in Group: Chihuahua (Smooth Coat)
Mexicatl Marilyn (Jacinta Harrison)
Intermediate in Group: Bichon Frise
Jnr Ch (Arg) Ame Jumelle Mistery (Imp ARG) (Mrs C Schofield)
State Bred in Group: Pug
Aust Ch Saxten Diamond Girl (A Costen)
Open in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Aust Ch Eireannmada We Will Rock You (Greg Browne)

Affenpinscher
Bitch CC & Puppy (Bitch) of Breed: Lecasa Leal Lenna (Leone M Cashman)

Bichon Frise
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Jnr Ch (Arg) Ame Jumelle Mistery (Imp ARG) (Mrs C Schofield)
Baby of Breed: Amourchiot Amelie In The Mist (Mrs C Schofield)
Baby (Dog) of Breed: Amourchiot Twin Soul Enigma (Mrs C Schofield)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Eireannmada We Will Rock You (Greg Browne)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Matmor Rumour Has It (Erica Davison)
Puppy of Breed: Matmor Secret Agent (Mr M L Morse & Mr W A Henderson)
Junior of Breed: Marcavan The Wind In My Sails (M Silvester)

Chihuahua (Smooth Coat)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Mexicatl Marilyn (Jacinta Harrison)

Chinese Crested Dog
Baby of Breed: Sherabill No Hair Dont Care (Amarli Harrison)

Havanese
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Ananda One Red Knight (L Williamson / A Lay)
Baby of Breed: Carnwath Kogan (R Davis)

Italian Greyhound
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Skyefall Lady In Red (Di Wazny)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Barad Storm Warning (Barad Kennels)

Japanese Chin
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Kelepina Takara Dream (Craig & Debbie Delphin)
Baby of Breed: Chinkira Bom Bidi Bom (Mrs K Rydberg)

King Charles Spaniel
Baby of Breed: Leisureview Excalibur At Daisymont (Daisymont Kennels)

Lowchen
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Wyntervale Circle of Life (L Howlett)

Miniature Pinscher
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Boshafte King of the Toys (Karren Walker)

Pekingese
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Miyoko Erik Withadragon Tattoo (Mrs A V Smithers)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Miyoko Ishka Miss M (Mrs K Rydberg)
Intermediate of Breed: Aust Ch Weilien Golden Sunset (Mrs K Rydberg)

Pug
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Junnash Breaking Hearts (R Costen)
R/UP BOB, Res Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Saxten Diamond Girl (A Costen)
Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Scarborough Night Flight To Saxten (Imp NZ) (Mrs A Costen)
Res Dog CC & Aust Bred (Dog) of Breed: Aust Ch Yarrowfell A Kind Of Magic (Sharon Frankcombe)
Baby of Breed: Spurcius Money Talks (Sharon Frankcombe)
Puppy of Breed: Kwantoi Good Golly Miss Molly (Sharon Frankcombe)
Junior of Breed: Saxten I Am A Prince (A Costen)

Tibetan Spaniel
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Byrebaer Prime Suspect (Georgie Smith)
R/UP BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Byrebaer Dash of Pinot Noir (Georgie Smith)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Byrebaer For Tu Nato (Georgie Smith)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Ms Mandy Schelbach (QLD)  (Group Entry : 38)

Best in Group & Aust Bred in Group: Skye Terrier
Aust Sup Ch Wanmirri Femetra Elvandar (Mr Christian Lee)
Runner Up in Group & Open in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Gr Ch Bustabones Black No Sugar (Bustabones Kennels)
Baby in Group: Staffordshire Bull Terrier
Bustabones Ok But Then What (Bustabones Knls)
Puppy in Group: Bull Terrier
Aust Ch Sirram Roll The Dice (Mr T Matsen / Mr Balsillie / Ms H Walker)
Junior in Group: Cairn Terrier
Aust Ch Hannsum Whats Up Buttercup (Susan Springer)
State Bred in Group: Kerry Blue Terrier
Aust Ch Tasshot Crazy Love (Debbie Veevers)

Border Terrier
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Lisgar Otterly Outrageous EIC (Lisa McGinn)

Bull Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Sirram Roll The Dice (Mr T Matsen / Mr Balsillie / Ms H Walker)

Cairn Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Hannsum Whats Up Buttercup (Susan Springer)
Baby of Breed: Hannsum Vow And Declare (Susan Springer)

Irish Terrier
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Anluan Picture Perfect (Mr M Muldoon)
Baby of Breed: Maddyroe Rick OShea (AI) (Michael Muldoon)

Jack Russell Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Chaswyck Alfa Romeo (Mrs S T Wickham)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Chaswyck Just De Vine (Mrs S T Wickham)

Kerry Blue Terrier
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Tasshot Crazy Love (Debbie Veevers)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Regenstauf Grapevine Graffiti (Regenstauf Kennels)

Manchester Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Baghasdail Might N Power (Val Adams)
R/UP BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Dixiedaly True Grit (Val Adams)
Baby of Breed: Dixiedaly Jazzman Jr (AI) (Val Adams)
Baby (Bitch) of Breed: Dixiedaly Jazzmans Gal (AI) (Val Adams)

Skye Terrier
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Wanmirri Femetra Elvandar (Mr Christian Lee)
R/UP BOB, Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Aust Ch Skyesdlimit Rhett The Threat (Christian Lee)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Bustabones Black No Sugar (Bustabones Kennels)
R/UP BOB, Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Sup Ch Bustabones Wot Do Monsters Eat ET (Bustabones Kennels)
Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Shindarrah Fire Zone (Counterpunch Kennels)
Baby of Breed: Bustabones Ok But Then What (Bustabones Knls)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Dianne Lee (VIC)  (Group Entry : 41)

Best in Group & Puppy in Group: Hungarian Vizsla
Aust Ch Hanafor Mercury Rising (F Harris & B Stading)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Weimaraner
Aust Ch Arnhill Standing Room Only (AI) (J Turner)
Junior in Group: English Springer Spaniel
Esspree Epic Poetry (Mr T & Mrs J Skudder)
State Bred in Group: German Shorthaired Pointer
Aust Ch Zenchar Shoot The Breeze (AI) (S Rattle & T Sproule)
Aust Bred in Group: German Shorthaired Pointer
Aust Ch Zenchar Tangled Up In Blue (S Rattle & T Sproule)

Clumber Spaniel
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Taniwha Arahura (B W & S A Courtney / A E Blake)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kangala Yamada (B W & S A Courtney)

Cocker Spaniel (American)
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Tammahi Black Lace n Promises (Susan Heath)

English Setter
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Bendeela Token To The Manor (Paul Terrett)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Bendeela Born To Rule (Paul Terrett)

English Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Esspree Epic Poetry (Mr T & Mrs J Skudder)

German Shorthaired Pointer
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Lakenland Musicman At Arosa (AI) (Imp NZ) (Mrs M Reichmuth / Ms S Rattle / Mr T Sproule)
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Zenchar Tangled Up In Blue (S Rattle & T Sproule)
Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Eightcarat Angel At Arosa (Imp NZ) (S Rattle & T Sproule)
State Bred of Breed: Aust Ch Zenchar Shoot The Breeze (AI) (S Rattle & T Sproule)

Hungarian Vizsla
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Hanafor Mercury Rising (F Harris & B Stading)

Irish Setter
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Eireannmada The Mission (Greg Browne)

Pointer
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Rhyll Dark Storm TD (Gayle Rickard)

Weimaraner
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Arnhill Standing Room Only (AI) (J Turner)
R/UP BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Gr Ch Ghostwind Louise Vuitton (AI) (Georgina Ranson)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Weisngrey Bear Necessities (Elke Prehn)

Weimaraner (Long-haired)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Weilander Capture Yr Dream (Elke Prehn)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Tazlon Move Baby Move (B & M Gourlay)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Ms Mandy Schelbach (QLD) (Group Entry : 23)

Best in Group & Aust Bred in Group: Whippet
Aust Ch Khayoz Flirting With The Boys (Khayoz Kennels)
Runner Up in Group & Junior in Group: Dachshund (Smooth Haired)
Aust Ch Bekkri Let It Be Me (Joyce Taylor & Kevin Morgan)
Baby in Group: Whippet
Khayoz Dancing With The Stars (Mel Prouse & Khayoz Kennels)
Puppy in Group: Whippet
Adstaff Sugar and Spice (Mstr W D P Booth)
Intermediate in Group: Dachshund (Wire Haired)
Aust Ch Shasdin Wiry Seal of Approval (AI) (Mrs Michelle Booth)
Open in Group: Whippet
Aust Ch Adstaff Quite The Lad (Mstr William D P Booth)

Basenji
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Zandeena Breakn With Tradition (Ms M Smith)

Borzoi
BOB, Dog CC & Aust Bred (Dog) of Breed: Aust Ch Marakhoff Raazounik (Mrs L Carr & Marakhoff Kennels)

Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Dachdotcom Milo Karlene (Mrs Michelle Booth)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Adstaff Aurora Australis (Mrs Michelle Booth)
Dog CC & Junior of Breed: Adstaff Working Class Man (Mrs Michelle Booth)

Dachshund (Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Bekkri Let It Be Me (Joyce Taylor & Kevin Morgan)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Eukypark Gucci Glitz (J M Taylor & K F Morgan)

Dachshund (Wire Haired)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Shasdin Wiry Seal of Approval (AI) (Mrs Michelle Booth)

Whippet
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Khayoz Flirting With The Boys (Khayoz Kennels)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Adstaff Quite The Lad (Mstr William D P Booth)
Res Dog CC & Aust Bred (Dog) of Breed: Aust Ch Acaiza Footprints In The Sand (Mrs J Hargraves)
Baby of Breed: Khayoz Dancing With The Stars (Mel Prouse & Khayoz Kennels)
Puppy of Breed: Adstaff Sugar and Spice (Mstr W D P Booth)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Julie-Anne Jenkins (TAS)  (Group Entry : 26)

Best in Group & Open in Group: Puli
Aust Sup Ch Cordmaker LetsHearItForThe Boy (P Kelly / S Huebner / M & D Aitchison / M & K Stone)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Bearded Collie
Aust Sup & NZ Ch Colard Moonraker (Simon & Denise Finlay)
Baby in Group: Finnish Lapphund
Zuleika Le Bombe (Rachael Holloway)
Puppy in Group: Border Collie
Southend Femme Fatale (Mrs C & S Gangell)
Junior in Group: Shetland Sheepdog
Aust Ch Mistryde One Step Closer (M & J Kaden)

Australian Shepherd
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Blueamble Red Satin Sinner (A & J Lamberton/ B Tillman & K Baker)

Bearded Collie
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup & NZ Ch Colard Moonraker (Simon & Denise Finlay)

Border Collie
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Southend Femme Fatale (Mrs C & S Gangell)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Dual Ch (T) Khayoz Somebody Stop Me (AI) JDX GD (Mr P & Mrs V Hofto)

Collie (Smooth)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Foxbell Faithfully Yours (J Dally / J Jefferson)

Finnish Lapphund
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Armahani Heliodorr Hulivili (AI) ET (Rachael Holloway & Jacqualine Lincoln)
Baby of Breed: Zuleika Le Bombe (Rachael Holloway)

German Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Roxamburg Rebel for Kicks (G A & K L Hall)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Roxamburg Hot Chilli (Glenn & Kristy Hall)

Puli
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Cordmaker LetsHearItForThe Boy (P Kelly / S Huebner / M & D Aitchison / M & K Stone)

Shetland Sheepdog
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Mistryde One Step Closer (M & J Kaden)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Nightwood No Steppin Nmy Shoes (M & J Kaden)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Aerten Dawn Of The Highlander (Mrs Josephine Clements)
Baby of Breed: Shelmanna Zulu Prince Oth Nite (AI) (Mrs S Fox & Ms S Gangell)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Pricewey Casonova (Lisa McGinn)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mr David Sales (TAS)  (Group Entry : 36)

Best in Group & Open in Group: Dobermann
Aust Sup Ch Walamara Quik-Off The Mark (Imp NZ) (Chkano Kennels/Jaidyn Walker)
Runner Up in Group & State Bred in Group: Siberian Husky
Aust Ch Kabanae Conspiracy Theory ET (Tracey Walker / Julia Hamill / Kabanae K)
Baby in Group: Siberian Husky
Miniatura Aftermath (Rodney Connelly / Tracey Walker)
Junior in Group: Boxer
Aust Ch Quasar A Tall Tale (Imp NZ) (Shannah Joseph)
Intermediate in Group: Dobermann
Aust Ch Walamara Bound For Honours (Imp NZ) (Chkano Kennels & Miss J Cullen)
Aust Bred in Group: Akita
Aust Gr Ch Shokuma Candy Crush (K Pearce /D Klingberg /W Osborn)

Akita
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Shokuma Blaze Of Glory (AI) (K Pearce)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Shokuma Candy Crush (K Pearce /D Klingberg /W Osborn)

Bernese Mountain Dog
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Vevey Million Dollar Baby (Mrs L Thompson & Mrs K M Leslie)

Boxer
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Quasar A Tall Tale (Imp NZ) (Shannah Joseph)
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Milmac Tommy Hilfiger (Elisabeth Cannell)
Bitch CC & Puppy of Breed: Ozstralis Tessa The Undresser (E Cannell)

Bullmastiff
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Nightmania Lady O Sovereign (R McCauley & T Bowes-McCauley)
R/UP BOB, Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Ch Nightquest Luskin Star (R & T McCauley)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Remyk Kick Start My Heart (R Morgan & M Coleman)

Dobermann
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Walamara Quik-Off The Mark (Imp NZ) (Chkano Kennels/Jaidyn Walker)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Walamara Bound For Honours (Imp NZ) (Chkano Kennels & Miss J Cullen)

Newfoundland
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Yesallaw Black Friday Magic At Paddlepaws (AI) (Sue & Clifford Gray / D McKeon)
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Yesallaw Youll Neverwalk Alone (AI) (Sue & Clifford Gray)
Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Yesallaw A Musketeers Truelove (AI) (Sue & Clifford Gray)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Yesallaw Follow Our Dreams (AI) (Sue & Clifford Gray)

Rottweiler
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Blackcombe Exile On Main St (Yvette Bissett)

Siberian Husky
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Kabanae Conspiracy Theory ET (Tracey Walker / Julia Hamill / Kabanae K)
Baby of Breed: Miniatura Aftermath (Rodney Connelly / Tracey Walker)
Junior of Breed: Birindi Rock My World (Tracey Heenan)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs Dianne Lee (VIC)  (Group Entry : 30)

Best in Group & Puppy in Group: Dalmatian
Aust Ch Ourdals The Perfect Storm (Ms Y Smith/Ms K Smith)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Great Dane
Aust Ch Kaoota Koa (Susan Grant)
Baby in Group: British Bulldog
Paseya Frozen Fetish (Mrs F Smith/Ms Y Smith/Ms K Smith)
Open in Group: Tibetan Terrier
Aust Sup Ch Shelloy Hugo Da Boss (Christian Lee)

British Bulldog
Baby of Breed: Paseya Frozen Fetish (Mrs F Smith/Ms Y Smith/Ms K Smith)

Dalmatian
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Ourdals The Perfect Storm (Ms Y Smith/Ms K Smith)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Paceaway Penny Royale (Ms Y Smith/Ms K Smith)

French Bulldog
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Asplendour N La Nougat (D Clark)

Great Dane
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kaoota Koa (Susan Grant)
R/UP BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Kaoota Kalisha (Susan Grant)

Japanese Spitz
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Martonia Next Generation (Maria Croft)
R/UP BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Gr Ch Martonia Sweet Bubble Gum (Maria Croft)

Schipperke
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Breogan Panda Dreams (Helen Rixon)
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Pandec Magic Fire Bear (Ms Jennifer Moore)
Bitch CC & Junior of Breed: Rixown Riches Skip Away (Helen Rixon)

Tibetan Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Shelloy Hugo Da Boss (Christian Lee)