Hills Kennel Club of WA (WA)

Date of Show : 19-Feb-2021 (Friday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mr Rick Berwick (WA)

Best in Show & Open in Show: Australian Silky Terrier
Aust Ch Karlyermai Gotta Bea Rokstar (Karlyermai Kennels)
Runner Up in Show: Shetland Sheepdog
Aust Sup Ch Sunland Star Witness (Mrs S & Ms J Van Dinter)
Baby in Show: Siberian Husky
Canyonlands Major Look (A Becconsall)
Minor in Show: Lakeland Terrier
Kineta Serendipity (Eva Fekete)
Puppy in Show: Samoyed
Samooka guns n roses (Mrs K Micke & Miss K Thomas)
Junior in Show: Pug
Kabova house of gold (Ash Godsell)
Intermediate in Show: Sealyham Terrier
Ger Jr & Aust Ch Casablanca of Taita's Ushabti (Imp DEU) (Dr G & Mrs s Koutsantonis)
Aust Bred in Show: Siberian Husky
Aust Ch Miniatura Ember Rain (C Primrose & R Connelly)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Keeshond
Aust Neut Ch Kahnhond Hunter Of Hearts (T & S J Mallia)
Runner Up Neuter in Show: Pug
Aust Neut Ch Toorork Billys Boy (Ms H Ansell)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mr Rick Berwick (WA)

Best in Group & Open in Group: Australian Silky Terrier
Aust Ch Karlyermai Gotta Bea Rokstar (Karlyermai Kennels)
Runner Up in Group & Junior in Group: Pug
Kabova house of gold (Ash Godsell)
Baby in Group: Havanese
Shellbears Twinkle Little Star (Sue Shellback)
Intermediate in Group: Havanese
Aust Ch Ananda A Star Is Born (R S & S M Shellback)
State Bred in Group: English Toy Terrier (Black and Tan)
Aust Ch Sevindale Winters Mischief (J de Reeper)
Aust Bred in Group: English Toy Terrier (Black and Tan)
Aust Ch Sevindale A Winters Tale (J de Reeper)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Pug
Aust Neut Ch Toorork Billys Boy (Ms H Ansell)
Runner Up Neuter in Group: Chihuahua (Long Coat)
Aust Neut & Can Ch Laud Matador De Torro (Imp CAN) (Charlene Janz)

Australian Silky Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Karlyermai Gotta Bea Rokstar (Karlyermai Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Karlyermai Aint Gotta Do Nutin (Karlyermai Kennels)
Baby of Breed: Karlyermai Gotta Do it My Way (Karlyermai Kennels)

Chihuahua (Long Coat)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut & Can Ch Laud Matador De Torro (Imp CAN) (Charlene Janz)

Chinese Crested Dog
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Mohawk Whiter Shade Of Pale (Miss L E Barnes)

English Toy Terrier (Black and Tan)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Sevindale A Winters Tale (J de Reeper)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Toiresort Blue Fyre (J de Reeper)
Res Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Sevindale Winters Mischief (J de Reeper)
Baby of Breed: Sevindale All Eyez On Me (J de Reeper)

Havanese
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Ananda A Star Is Born (R S & S M Shellback)
Baby of Breed: Shellbears Twinkle Little Star (Sue Shellback)

Miniature Pinscher
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Callme I Select (Steve Rhodes)

Pomeranian
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Labellapoms Threeshadesofpearl (Mrs Mandy Ramirez)
Baby of Breed: Ittybitty Mischief Managed (Donna Richardson)

Pug
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Kabova house of gold (Ash Godsell)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Toorork Billys Boy (Ms H Ansell)

Yorkshire Terrier
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Neut Ch Yetholme Lunas Snowpea (Mrs J Delaney)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Jeni Sach (WA)

Best in Group & Open in Group: Welsh Terrier
Am Ch Monaline Lancelot (Imp SERBIA) (Liz Walmsley & Dr R Young)
Runner Up in Group & Junior in Group: Australian Terrier
Tasdale Tie Dyed Trendsetter (Imp NZ) (Neridah Sharrett & Stan Honnery)
Baby in Group: Staffordshire Bull Terrier
Bullitproof The Undertaker (Christine Allen)
Minor in Group: Lakeland Terrier
Kineta Serendipity (Eva Fekete)
Intermediate in Group: Sealyham Terrier
Ger Jr & Aust Ch Casablanca of Taita's Ushabti (Imp DEU) (Dr G & Mrs s Koutsantonis)

American Staffordshire Terrier
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Iroq Code Of Honour (Mr S V & Mrs M Green)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Iroq Gentle On The Eyes (AI) (Mr S V & Mrs M Green)
Baby of Breed: Iroq Something To Talk About (Mr S V & Mrs M Green)
Baby (Bitch) of Breed: Iroq Magic Happens (Mr S V & Mrs M Green)

Australian Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Tasdale Tie Dyed Trendsetter (Imp NZ) (Neridah Sharrett & Stan Honnery)
R/UP BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Roughnuts Boots N All (Neridah Sharrett & Stan Honnery)

Bull Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Honhazsta Hells Belle (AI) (S Honnery & N Sharrett)
Res Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Cyclop River Of Dreams (E Harrower)
Puppy of Breed: Ozbull Kruizin on Seville (E Harrower)
Junior of Breed: Catchalot Yahoo Ocean Breeze (E Harrower)

Lakeland Terrier
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Kineta Serendipity (Eva Fekete)

Sealyham Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Ger Jr & Aust Ch Casablanca of Taita's Ushabti (Imp DEU) (Dr G & Mrs s Koutsantonis)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Staffegan Money on Da Magnum (Mrs J Cook)
Baby of Breed: Bullitproof The Undertaker (Christine Allen)
Baby (Bitch) of Breed: Bullitproof Hundred Percent (Christine Allen)
State Bred of Breed: Staffegan Wild West Rose (Lorraine Park)

Welsh Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Am Ch Monaline Lancelot (Imp SERBIA) (Liz Walmsley & Dr R Young)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Wendy Fancote (WA)

Best in Group & Junior in Group: Labrador Retriever
Aust Ch Blackboy Absolut Viktor (AI) (Blackboy Kennels)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: German Shorthaired Pointer
Aust Gr Ch Sevoier Breakon Thru Otha Side (Dr G & Mrs S Koutsantonis)
Baby in Group: Golden Retriever
Skeelier Go Rumour That (Mrs L Keedwell)
Minor in Group: Cocker Spaniel (American)
Yambari Youll Never Walk Alone (F D & H A Hawkins)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Pointer
Rhyll Feather In My Cap (Charlotte Gutzeit & Judith Whitehurst)
Runner Up Neuter in Group: German Shorthaired Pointer
Aust & Neut Ch Treufreund Bella's Journey (Imp NZ) JC ET RN (Joy H Hunter)

Clumber Spaniel
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Makapoynt Lady Of Loxley (Dr L Brain & Miss A Keulen-Brain)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Makapoynt Lord Of Loxley (Dr L Brain & Miss A Keulen-Brain)

Cocker Spaniel (American)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Minor of Breed: Yambari Youll Never Walk Alone (F D & H A Hawkins)

English Springer Spaniel
R/UP BOB, Res Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Westspring The One and Only (AI) (D Mosley / W G & L J Loftus)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Wytcher Dancing Queen (Carey Curtis & David Nicholson)
Aust Bred of Breed: Wytcher Angel Eyes (Carey Curtis & David Nicholson)
Open of Breed: Aust Ch Barecho B Witched (Imp SWE) (Carey Curtis)
Open (Dog) of Breed: Aust Ch Barecho Custom Made (Imp SWE) (Carey Curtis)

German Shorthaired Pointer
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Sevoier Breakon Thru Otha Side (Dr G & Mrs S Koutsantonis)
Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Durers Angel Fair (Dr G & Mrs S Koutsantonis)
Minor of Breed: Makapoynt Penyworth (Dr L Brain & Miss A Keulen-Brain)
Puppy of Breed: Guncreek Makkari (Joy H Hunter)
Aust Bred (Bitch) of Breed: Wahrelegende Cookies N Cream (T Fountaine)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Treufreund Bella's Journey (Imp NZ) JC ET RN (Joy H Hunter)

Golden Retriever
Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Ile Maurice Son of a Samurai (Lisa Gale)
Baby of Breed: Skeelier Go Rumour That (Mrs L Keedwell)

Hungarian Vizsla
Baby of Breed: Asuare Dancing InTheMoonlight (Tracey Fountaine & Sam Shields)

Labrador Retriever
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Blackboy Absolut Viktor (AI) (Blackboy Kennels)
R/UP BOB & Bitch CC: Blackboy Absolut Viktoria (AI) (Blackboy Kennels)
Intermediate of Breed: Blackboy Who R U (AI) (Blackboy Kennels)

Pointer
Baby of Breed: Admirana Dark Side Th Moon (Orlando dos Santos)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Rhyll Feather In My Cap (Charlotte Gutzeit & Judith Whitehurst)

Wirehaired Slovakian Pointer
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Grausturm A Will Oth Wisp (AI) (Lauren Ferguson)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Sandra Taylor (WA)

Best in Group & Open in Group: Saluki
Aust Ch Crisnick Midnight Stryker (C & N Lawton)
Runner Up in Group: Beagle
Sligrachan Lucs Magic Happens (Sligrchan Kennels)
Puppy in Group: Afghan Hound
Dzum Chattanooga Choo Choo (M Furst)
Junior in Group: Beagle
Sligrachan Argylls Braw Weelad (AI) (Sligrachan Kennels)
Aust Bred in Group: Afghan Hound
Aust Gr Ch Zazzera My Heart Skips Abeat (L M & R A Fenwick)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Beagle
Neut Ch Houndmaster Spirit InThe Night JDX (Sam Shields)

Afghan Hound
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Zazzera My Heart Skips Abeat (L M & R A Fenwick)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Dzum Chattanooga Choo Choo (M Furst)

Basenji
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Obsidion Watch The Sparks Fly (Ms N Maassen)

Beagle
BOB, Dog CC & Open of Breed: Sligrachan Lucs Magic Happens (Sligrchan Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Sligrachan Argylls Black Rose (AI) (Sligrachan Kennels)
Res Dog CC & Junior of Breed: Sligrachan Argylls Braw Weelad (AI) (Sligrachan Kennels)
Baby of Breed: Sligrachan Brochs Fulla Haggis (Sligrachan Kennels)
Baby (Bitch) of Breed: Sligrachan Brocks Fulla Bridie (Sligrachan Kennels)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Neut Ch Houndmaster Spirit InThe Night JDX (Sam Shields)

Irish Wolfhound
Baby of Breed: Cumocroi Autumn Of Kenzie (AI) (S & D Runciman)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Umkimzulu DarkWings DarkWords (Mrs Julie Carr)
Res Dog CC & Junior of Breed: Tannu is Wolveryne (Tanya Nugent)

Saluki
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Crisnick Midnight Stryker (C & N Lawton)
R/UP BOB & Res Dog CC: Am Ch Al Sayad Isis Frequency (Imp USA) (Dr R Granger)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Shelley Wildman (WA)

Best in Group & Open in Group: Shetland Sheepdog
Aust Sup Ch Sunland Star Witness (Mrs S & Ms J Van Dinter)
Baby in Group: Border Collie
Noblestarzz Confetti N My Hair (Ambre Smith)
Minor in Group: German Shepherd Dog
Volscaro No Effie Furries (AI) (T Roberts & L Pearson)
Puppy in Group: Australian Shepherd
Bursirius Can U Feel The Love (AI) (M Hondema & J Burren)
Intermediate in Group: German Shepherd Dog
Aust Ch Volscaro RicRaf Raffy (T Roberts & L Pearson)
Runner Up Neuter in Group: Shetland Sheepdog
Aust Neut Ch Lurikeen Talkn About My Girl (Ms J Harris & Ms A Stanton)

Australian Kelpie
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Huntarush Blossom Point (Mrs S Einam)
R/UP BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Sandsprite Earth Wind n Fire (Mrs S Einam)
Baby of Breed: Sandsprite Ridgy Didge (Mrs S Einam)

Australian Shepherd
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Bursirius Can U Feel The Love (AI) (M Hondema & J Burren)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Ochaye By Design (Sasha Corker/ Joshua Stankovic/ Tim Thomas/ Belinda West)
Neuter BOB and Neuter Dog CC: Dual Neut Ch (RO) Sanpasho Magic Meteor JC JDX TK N (Sophie Robson)

Border Collie
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Tullacrest Panic At The Disco (Ambre Smith)
Baby of Breed: Noblestarzz Confetti N My Hair (Ambre Smith)
R/UP Neuter BOB & Res Neuter Bitch CC: Aust Neut Ch Winpara Delta V TD HT (C Mews)

Collie (Rough)
Dog CC & Aust Bred (Dog) of Breed: Coolabine Black Watch (Kim Bunney)

German Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Volscaro RicRaf Raffy (T Roberts & L Pearson)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Minor of Breed: Volscaro No Effie Furries (AI) (T Roberts & L Pearson)

Puli
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Cordmaker Rainbow Connection (Imp NZ) (Penny Kelly & Sue Huebner)

Shetland Sheepdog
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Sunland Star Witness (Mrs S & Ms J Van Dinter)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Arajento The Peacemaker (Mrs KC Tonkin)
Res Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Sup Ch Lurikeen To Glam T Give A Damn (Ms J Harris & Ms A Stanton)
Baby (Dog) of Breed: Arajento Moonwalker (Mrs K C Tonkin)
Minor of Breed: Arajento Opportunity Knocks (Mrs K C Tonkin)
Intermediate (Bitch) of Breed: Arajento Golden Handshake (Kay C Tonkin & Ms Debra Greenlee)
Aust Bred (Bitch) of Breed: Arajento All In Good Time (Mrs K C Tonkin)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Lurikeen Talkn About My Girl (Ms J Harris & Ms A Stanton)

White Swiss Shepherd Dog
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Ublong Count O Monte Carlo (AI) (Hayley Cusato)
Bitch CC & State Bred of Breed: Rosamontana Daisy Mae (Hayley Cusato)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Delia Wells (WA)

Best in Group & Intermediate in Group: Newfoundland
Aust Ch Happybear Mr Brytsyde (AI) (Ms N Ryan)
Runner Up in Group: Samoyed
Aust Gr Ch Lunasea Butter Me Up (AI) (Ying Chen (Helen))
Baby in Group: Siberian Husky
Canyonlands Major Look (A Becconsall)
Minor in Group: Schnauzer (Miniature)
CShaye Black Pearl (Chelsea Jeffries)
Puppy in Group: Samoyed
Samooka guns n roses (Mrs K Micke & Miss K Thomas)
Junior in Group: Dobermann
Bravadobe Scarlet Witch (AI) (Bravadobe Dobermanns & Tegan Hogg)
Aust Bred in Group: Siberian Husky
Aust Ch Miniatura Ember Rain (C Primrose & R Connelly)
Runner Up Neuter in Group: St Bernard
Chrystlepark Heaven Sent (Jodie Whitehouse)

Alaskan Malamute
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Tuvaaqan Arttu Mai (Mrs L Barnett / Mr D & Mrs M Battersby)
Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Tuvaaqan Arttu Toklo (Mrs L Barnett / Mr D & Mrs M Battersby)

Bernese Mountain Dog
R/UP BOB & State Bred (Dog) of Breed: Aust Ch Sennen Kodak Moment (Mrs N Roberts)
Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Aust Ch Sennen Absolutely Fabulous (Mr D & Mrs G May / Mrs R Jackson)

Boxer
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Bonsue Spirited Seqeul (AI) (L Herd)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor (Bitch) of Breed: Bonsue in High Spirits (AI) (L Herd)

Dobermann
Bitch CC & Junior of Breed: Bravadobe Scarlet Witch (AI) (Bravadobe Dobermanns & Tegan Hogg)

German Pinscher
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Kaitler Quickstep With Daveren (IID) TD (Michele Beyer & Catherine Murphy Valkyrian Knls)

Newfoundland
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Happybear Mr Brytsyde (AI) (Ms N Ryan)

Rottweiler
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Tykerna War Machine (AI) (Ash Godsell)
Bitch CC & State Bred of Breed: Jamzaaba Heaven Is (AI) (Sharon Gossage)

Samoyed
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Lunasea Butter Me Up (AI) (Ying Chen (Helen))
Puppy of Breed: Samooka guns n roses (Mrs K Micke & Miss K Thomas)
Intermediate of Breed: Aust Ch Yerevan Spirit of the Storm (Mrs S & Mr R Thomas / Mrs T Pittman)

Schnauzer (Miniature)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: CShaye Black Pearl (Chelsea Jeffries)

Shiba Inu
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Kortmar Precious Poppet (Helen Pickett-Gale)

Siberian Husky
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Miniatura Ember Rain (C Primrose & R Connelly)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Canyonlands We Talk Or Racing (Amanda Becconsall)
Baby of Breed: Canyonlands Major Look (A Becconsall)

St Bernard
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Allsaint Iwriggle Bring It On (AI) (Mrs K & Mr M Slender)
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Accropolis The Real Slim Shady (Georgia Smith)
Puppy (Dog) of Breed: Chrystlepark Roam Around World (Karen Slender)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Chrystlepark Heaven Sent (Jodie Whitehouse)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Ms Lesley Booth (WA)

Best in Group & Junior in Group: Poodle (Miniature)
Aust Ch Danrith Focal Point (Mrs A E M Howell)
Runner Up in Group & State Bred in Group: Chow Chow
Aust Ch Sherae Bobbi Bozo In Red (Mrs J A Williams & Sherae Kennels)
Baby in Group: Xoloitzcuintle (Intermediate)
Wazzat Pacencia (J Z Dinis)
Minor in Group: Poodle (Toy)
Trailee Steppin Out Instyle (Linda Nicholls)
Puppy in Group: Shar Pei
Shangyin Designer Label (Aimee Wasley)
Intermediate in Group: Shih Tzu
Am & Aust Ch Su Chen A Man For All Seasons At Tzupreme (Imp USA) (Mrs S Murray)
Open in Group: Keeshond
Aust Sup Ch Kahnhond Touch O Magic (Sue Mallia)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Keeshond
Aust Neut Ch Kahnhond Hunter Of Hearts (T & S J Mallia)
Runner Up Neuter in Group: Great Dane
Aust & Neut Ch Alariqus Anastacia Royale (AI) (Ms R McLean & Mr I Barclay)

British Bulldog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Tdk's Wallie (S Brittain & T Keedwell)
Bitch CC & Minor of Breed: Bristolbull Babbit At Tdk's (Todd Keedwell)

Chow Chow
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Sherae Bobbi Bozo In Red (Mrs J A Williams & Sherae Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Timewolf All About Eve (Miss N Rhodes)
Baby of Breed: Senge Pawprints Of A Lion To Bluelord (Mrs J A Williams)

French Bulldog
Baby (Bitch) of Breed: Yveafrenchie Bonnie Boo (Caroline Owens)

Great Dane
Puppy of Breed: Riesenhaft Champagne Supernova (Deanna Curran)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Alariqus Anastacia Royale (AI) (Ms R McLean & Mr I Barclay)

Japanese Spitz
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Daesdaemar Get The Picture At Tomidachi (Mrs N K Thornett)
Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Tomidachi Mystical Pursuit (Mrs N Thornett)

Karelian Bear Dog
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Mackerly Where Eagles Dare (IID POL) (Mr C Whitney)

Keeshond
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Kahnhond Touch O Magic (Sue Mallia)
R/UP BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Gr Ch Kahnhond Southern Saphire (T & S J Mallia / D & D Wall)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Kahnhond Hunter Of Hearts (T & S J Mallia)

Poodle (Miniature)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Danrith Focal Point (Mrs A E M Howell)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Troymere Helen Of Troy (Mrs A E M Howell)

Poodle (Standard)
Res Bitch CC: Bouffant Ive Got The Joy (G Russell & M Vanhoe)

Poodle (Toy)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Remari Just My Style (Linda Nicholls)
R/UP BOB, Res Dog CC & Minor of Breed: Trailee Steppin Out Instyle (Linda Nicholls)

Shar Pei
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Shangyin Designer Label (Aimee Wasley)

Shih Tzu
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Am & Aust Ch Su Chen A Man For All Seasons At Tzupreme (Imp USA) (Mrs S Murray)

Tibetan Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Aryed Suit Ably Attired (Mr A Reid & Ms C Chapman)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aryed Piece Of The Puzzle (Mr A Reid & Ms C Chapman)

Xoloitzcuintle (Intermediate)
Baby of Breed: Wazzat Pacencia (J Z Dinis)

Xoloitzcuintle (Miniature)
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Wazzat Gotzone (IID NOR) (J Z Dinis)
Baby of Breed: Wazzat Pancho Prospero (J Z Dinis)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Wazzat La Garza (J Z Dinis)

Xoloitzcuintle (Standard)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Wazzat Mejor Amigo (Ms J Boreham)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Wazzat Marmol (E Richards)