SA Poultry & Kennel Club Inc (SA)

Date of Show : 20-Mar-2022 (Sunday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Lee Parker (VIC)   (Total Entry : 389)

Best in Show 1st: Lhasa Apso
Aust Ch Amesen Skyfall (AI) (Amesen Kennels)
Best in Show 2nd: Siberian Husky
Aust Sup Ch Articpride Winter Snow Storm (Rodney J Connelly)
Baby in Show: Labrador Retriever
Lornell Grand Design (Mr B Wells & Ms J McDonnell)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Shetland Sheepdog
Neut Ch / Aust Sup Ch Sharndah Jaggers Edge (Kerry Mc Kay)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Maxeen Hobson (QLD)  (Group Entry : 75)

Group 2nd: Yorkshire Terrier
Aust Gr Ch Imayorkie Picture Perfect (Mr G J & Mrs P A Harrison)
Group 3rd & Puppy in Group: Lowchen
Lowensque Better When I'm Dancin (Courtney Tulk)
Group 4th: Chinese Crested Dog
Aust Ch Sherabill Snap Dragon (Julia Brown)
Open Neuter in Group: Lowchen
Aust Ch Rondaglen Summer Breeze (Miss Courtney Tulk)

Chinese Crested Dog
BOB & Bitch CC: Aust Ch Sherabill Snap Dragon (Julia Brown)
Puppy of Breed: Sherabill Dragon Heart (R J Brown)

Havanese
Baby of Breed: Havasilk jingle bells rock (Mrs Gillian Smith)

Italian Greyhound
BOB & Bitch CC: Tacozajo Tuppence (Mr R Davis & Ms Carolyn Shaw)
R/UP BOB and Dog CC: Tunamara Thunder And Lightning (Mrs C Tulk)
Baby (Bitch) of Breed: Casadirosso Lucciola At Kosmos (Mrs C Flattum & Miss A Divola)
Puppy (Dog) of Breed: Kosmos The Flying Dutchman (Mrs C Flattum & Miss A Divola)
Intermediate (Dog) of Breed: Aust Ch Kosmos Le Villi (Mrs C Flattum & Miss A Divola)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Kosmos Pas De Deux (Mrs C Flattum & Miss A Divola)

Lowchen
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Lowensque Better When I'm Dancin (Courtney Tulk)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Rondaglen Heaven Sent (R W & A Harrison)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Rondaglen Summer Breeze (Miss Courtney Tulk)

Maltese
BOB and Dog CC: Aust Ch Yourjana Elwin Fletcher Jnr (Fran Rose)
R/UP BOB, Res Dog CC & Minor (Dog) of Breed: Gemnova Shape Of You (Lynette Walker)

Papillon
BOB, Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed: Aust Ch Sailoz Destined To Dream (Kristy Lewis)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Sailoz Snow Devil (Kristy Lewis)

Pug
BOB, Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed: Aust Ch Kirrbuff Always And Forever (Mrs T & Ms A Beavis)
Baby of Breed: Sebandee Yellow Brick Road (Mrs T & Miss A Beavis)

Yorkshire Terrier
BOB and Dog CC: Aust Gr Ch Imayorkie Picture Perfect (Mr G J & Mrs P A Harrison)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Lee Parker (VIC)  (Group Entry : 52)

Group 3rd & Puppy in Group: Scottish Terrier
Aust Ch Shortblak Darkside of the Moon (S Sullivan/ R Egger & K Eggers)
Group 4th: American Staffordshire Terrier
Aust Sup Ch Manfreds Guess Whos Back (J Watson)
Baby in Group: Soft Coated Wheaten Terrier
Tireachan Stranger Thn Fiction (L Novak)

American Staffordshire Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed: Aust Sup Ch Manfreds Guess Whos Back (J Watson)
Baby of Breed: Manfreds I Am The Man (J Watson)
Baby (Bitch) of Breed: Manfreds Lucky Charm (J Watson)

Australian Terrier
BOB, Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Aust Ch Paxterr Won A Queen (Mrs C Charles)

Border Terrier
R/UP BOB & Bitch CC: Aust Ch Chanpema Baby Spice (Chanpema Kennels)

Bull Terrier
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Sirram Wild Witch (Samantha Carter)

Bull Terrier (Miniature)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Tomistal Mystic White Warrior (Mr T Kaplanis / Mr E & Mrs M Bannear)

Scottish Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Shortblak Darkside of the Moon (S Sullivan/ R Egger & K Eggers)

Skye Terrier
BOB and Dog CC: Aust Ch Grawen The Enforcer (Mrs Helen Hill)

Soft Coated Wheaten Terrier
BOB & Bitch CC: Aust Ch Elsomwheat Gwynonwen Gogarth (AI) (Di Swann)
Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed: Shaneca Sweet Evil (L Novak)
Baby of Breed: Tireachan Stranger Thn Fiction (L Novak)

Staffordshire Bull Terrier
R/UP BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Shadowstaff OnlyGirlInTheWorld (Shadowstaff Kennels)
Res Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Rockport Sonovan Irishman (AI) (Kay Halston-Wyatt)
Res Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Aust Ch Goodfella Caught You Starin (Gay McNeill)
Puppy of Breed: Anvilhart Can Hardly Wait (Anvilhart Kennels)
Puppy (Bitch) of Breed: Shadowstaff Song Of Ice N Fire (Shadowstaff Kennels)
Intermediate (Bitch) of Breed: Shadowstaff Paint It Black (AI) (Shadowstaff Kennels)

Tenterfield Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred (Dog) of Breed: Aust Ch Rubybrae Ollie (Maureen Schutt)
R/UP BOB & Bitch CC: Aust Ch Wingrove Enchantress (Nickola Ramsey)
Baby of Breed: Gumhaven Pretty Flashy (Maureen Schutt)

West Highland White Terrier
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Devnik Beautiful Bonnie (Linda Elson)
Baby of Breed: Bobbinray A J (C Kuchel)
Puppy (Dog) of Breed: Avalonwsties Adorable Angus (Linda Elson)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mr Jason Attridge (QLD)  (Group Entry : 62)

Group 1st: Irish Setter
Aust Ch Martinridge Light Up The Sky (Bernie Martin)
Group 2nd: Golden Retriever
Chaleur Barrister (Mrs Ruth Thompson)
Group 3rd: German Shorthaired Pointer
Aust Ch Woodwych Cadbury (AI) (S/ R & L Schwerdt)
Group 4th: English Springer Spaniel
Aust Sup Ch Kinsheran Monkey Business (R Hartnett/ V McPhee)
Baby in Group: Labrador Retriever
Lornell Grand Design (Mr B Wells & Ms J McDonnell)
Puppy in Group: Irish Setter
Martinridge Affair ofthe Heart (B Martin)

Clumber Spaniel
BOB, Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Ch Aerofee Dodge Polara (Aerofee Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aerofee Heaven Sent (Fiona Miller)

Cocker Spaniel
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Elswood Rock Anthem (E Zucker)
R/UP BOB & Bitch CC: Aust Ch Elswood Caledonia (E Zucker)
Aust Bred (Bitch) of Breed: Aust Ch Romark Raindrops On Roses IAM (AI) (Mrs Lyn Mellett)

English Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Sup Ch Kinsheran Monkey Business (R Hartnett/ V McPhee)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Anvilhart Me Myself And I (Anvilhart Kennels)
Baby of Breed: Truespring U Got It Flaunt It (R Hartnett)

Field Spaniel
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Malaju Arlo Magic At Hogwarts (M McCaffery)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy (Bitch) of Breed: Malaju Dobby The House Elf (Karen Barone)

German Shorthaired Pointer
BOB, Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Ch Woodwych Cadbury (AI) (S/ R & L Schwerdt)

Golden Retriever
BOB and Dog CC: Chaleur Barrister (Mrs Ruth Thompson)
Bitch CC: Chaleur Zilver Lining (AI) (Mrs Ruth Thompson)

Hungarian Vizsla
BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Aceweis Pocket Witha Wocket At Heiderst (Aceweis & Heiderst kennels)
Dog CC & Aust Bred (Dog) of Breed: Aust Ch Graebrook Duke of Hazard (AI) (Daphne Sheekey)

Irish Setter
BOB, Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed: Aust Ch Martinridge Light Up The Sky (Bernie Martin)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Martinridge Affair ofthe Heart (B Martin)
Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Aust Ch Martinridge Starry Night (Bernie Martin)

Labrador Retriever
Baby of Breed: Lornell Grand Design (Mr B Wells & Ms J McDonnell)

Pointer
BOB, Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed: Aust Ch Zensu Truth N Lies (AI) (Mr B & Mrs H Clarke)
R/UP BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Gr Ch Aspyre Tongue in Cheek (Miss J Manser / Mr J & Mrs A Lumsden / Miss S Higham)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Inchara First High Flyer (Miss J Manser & Miss C Fisher)
Res Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Aust Ch Zensu Just Dance (Mr M & Mrs H Clarke)
Baby of Breed: Rosenfeld Start A Fire At Zensu (Mr B & Mrs H Clarke / Mrs C Lowe)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Ann Charlotte Holman (QLD) (Group Entry : 27)

Group 1st: Whippet
Coeurdelamer Anais (Allen Anderson)
Group 2nd: Petit Basset Griffon Vendeen
Aust Ch Mistypoint Sharp Dressed Man (Tracie Edwards)
Group 3rd: Harrier
Aust Ch Fellhunters Riot (P F & R Danaher)
Group 4th & Puppy in Group: Beagle
Houndbrook Gaselle (S & D Flew)
Baby in Group: Whippet
Hydale Silver Shamrock (A Anderson)

Afghan Hound
R/UP BOB & Bitch CC: Tahkira Summer Storm (B Ferguson)
Baby of Breed: Tahkira Danz With The Devil (Ms Tessa Connell)

Beagle
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Houndbrook Gaselle (S & D Flew)

Borzoi
Res Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Aust Ch Araparni Arli April (Mrs Jeanette Laughton)

Harrier
BOB & Bitch CC: Aust Ch Fellhunters Riot (P F & R Danaher)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Fellhunters Khaos (P F & R Danaher)

Irish Wolfhound
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Tirowen Declan Wright (Peter & Joan Wright)

Petit Basset Griffon Vendeen
BOB and Dog CC: Aust Ch Mistypoint Sharp Dressed Man (Tracie Edwards)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Kushika About Time (Kushika Kennels)

Whippet
BOB, Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Coeurdelamer Anais (Allen Anderson)
R/UP BOB, Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Ch Coeurdelamer Olivier (Allen Anderson)
Baby of Breed: Hydale Silver Shamrock (A Anderson)
Baby (Dog) of Breed: Hydale Tyger Tiger (A Anderson)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Vickie Harris (NSW)  (Group Entry : 87)

Group 2nd: Border Collie
Aust Gr Ch Nahrof Icelander (K Hansen)
Group 4th: Collie (Rough)
Aust Ch Tasgall Blaze Of Glory (M & J / D Ryan)
Baby in Group: Old English Sheepdog
Whitefall Waltz in the Waves (Kerry Baxter)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Shetland Sheepdog
Neut Ch / Aust Sup Ch Sharndah Jaggers Edge (Kerry Mc Kay)

Australian Cattle Dog
BOB, Dog CC & Aust Bred (Dog) of Breed: Aust Ch Landmaster Show No Mercy (R B & C J Redhead)
R/UP BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Cloverdowns Delta Blues (R B & C J Redhead)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Cloverdowns No Mercy Given At Landmaster (R B & C J Redhead)
Baby of Breed: Landmaster She Got The Look (R B & C J Redhead)

Australian Shepherd
R/UP BOB & Bitch CC: Aust Ch Thistledust Black Velvet (Karen Davis)
Puppy of Breed: Thistledust Suede in Blue (K Davis)

Bearded Collie
BOB, Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Aust Ch Edinglen To Me You Are Perfect (Tammy McClelland & Michele Lincoln)

Belgian Shepherd Dog (Malinois)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Chamshep Zorisha (Michelle Holthouse)

Border Collie
BOB and Dog CC: Aust Gr Ch Nahrof Icelander (K Hansen)
Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Gr Ch Nahrof Soyokaze (Mrs L Norman)
Minor (Bitch) of Breed: Calee La Bonnotte (John Wallwork)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr Ch / Neut Ch Nahrof Etched in Ice (Mrs K Hansen)

Briard
BOB, Bitch CC & Puppy (Bitch) of Breed: Aust Ch Cacharel Symphonie (Ms E Bennett)
R/UP BOB & Res Bitch CC: Aust Ch Carmandy Amazin Coco Chanel (AI) (C Rau & A Holzwarth)
Dog CC: Aust Ch Boanch Einstein (C Rau & A Holzwarth)

Collie (Rough)
BOB, Dog CC & Aust Bred (Dog) of Breed: Aust Ch Tasgall Blaze Of Glory (M & J / D Ryan)
Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Aust Ch Tasgall Skyes The Limit (M & J / D Ryan)

Collie (Smooth)
BOB, Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed: Foxbell Frank Zappa (Mrs D/Ms T & Ms K Adams)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Yaxeka Let It Go (Denise/Tania & Kimberly Adams)
Res Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Ch Yaxeka The Charmed One (Mrs D/ Ms T & Ms K Adams)

German Shepherd Dog
BOB, Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Aust Ch Vonpeta Ess Eff Aay (AI) (P N Damarell)

Old English Sheepdog
BOB, Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Gr Ch Hartwyn Pageants Royal Encore (AI) (W Hage & P A Hartwell)
Baby of Breed: Whitefall Waltz in the Waves (Kerry Baxter)

Shetland Sheepdog
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Neut Ch / Aust Sup Ch Sharndah Jaggers Edge (Kerry Mc Kay)
R/UP Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter (Bitch) of Breed: Aust & Neut Gr Ch Sharndah U Make My Heart Sing (A Shepherdson / T Walters)
Reserve Neuter Dog CC: Aust Neut Ch Rimini The Lone Ranger (Mrs J E Hall & Mr B K Turner)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Jodie Wilshier (QLD)  (Group Entry : 43)

Group 1st: Siberian Husky
Aust Sup Ch Articpride Winter Snow Storm (Rodney J Connelly)
Group 2nd: Dobermann
Aust Sup Ch Ikons Sensational By Design (Imp NZ) (Christine Spry)
Group 3rd: Samoyed
Aust Ch Snowispa Fire In The Sky (AI) (T Haynes & Di Brown)
Group 4th: Leonberger
Aust Ch Glamourford That Spark (AI) RN TKS TD (B Bieleny/B Halliwell)
Baby in Group: Rottweiler
Schwartzhund Brandonís Gift (AI) (Miss N K Hann)
Puppy in Group: Alaskan Malamute
Maiitsho A Wise Bear Once Said (Mel Nelson)
Open Neuter in Group: Alaskan Malamute
Aust & Neut Ch Maiitsho Survive Da Wildice (Tori Haynes)

Alaskan Malamute
BOB and Dog CC: Aust Ch Whitewarrior Ice Falls Landing (Jo Heard & Brett White)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Maiitsho A Wise Bear Once Said (Mel Nelson)
Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Aust Ch Maiitsho Queen Senyah (Tori Haynes & Dianne Brown)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Maiitsho Survive Da Wildice (Tori Haynes)

Boxer
Baby of Breed: Shownwin Devils Pawn (Shownwin Kennels)

Bullmastiff
BOB & Bitch CC: Aust Ch Gameguard Kiss This (Mr Sparham & Miss Turner / Mrs Giersch)

Dobermann
BOB, Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Sup Ch Ikons Sensational By Design (Imp NZ) (Christine Spry)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Aust Ch Ikons Standing Ovation (Christine Spry)
Res Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Sup Ch Walamara Zero Secrets (AI) (Imp NZ) (Kalora Kennels)
Baby of Breed: Walamara Lectrik Dream (Kalora Kennels)

Leonberger
BOB, Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Aust Ch Glamourford That Spark (AI) RN TKS TD (B Bieleny/B Halliwell)

Newfoundland
BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Amblebrook Ebony And Ivory (A & L Buitenhuis / L & R Chapman-Stevens)
Res Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Storybrook Caught Ya Peakin (R & L Chapman-Stevens)

Rottweiler
BOB & Bitch CC: Aust Ch Sollerus Forged In The Flame (W & J Grundy)
Baby of Breed: Schwartzhund Brandonís Gift (AI) (Miss N K Hann)

Samoyed
BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Snowispa Fire In The Sky (AI) (T Haynes & Di Brown)

Siberian Husky
BOB, Dog CC & Aust Bred (Dog) of Breed: Aust Sup Ch Articpride Winter Snow Storm (Rodney J Connelly)

Tibetan Mastiff
BOB, Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Aust Ch Bushsong Tacojade Candy Floss (Greg Green)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs Nadia Attridge (QLD)  (Group Entry : 43)

Group 1st: Lhasa Apso
Aust Ch Amesen Skyfall (AI) (Amesen Kennels)
Group 2nd: French Bulldog
Aust Ch Mambilou She Loves To Party (Mambilou Kennels)
Group 3rd: Schipperke
Aust Sup Ch Beadale Hey True Blue (NBT) (Lynette Niemann)
Group 4th: Chow Chow
Aust Sup Ch Chowleigh Touch of Class (Touchofchow Knls)
Baby in Group: Lhasa Apso
Amesen One for the Road (Amesen Kennels)
Puppy in Group: Chow Chow
Touchofchow Chillz N Thrillz (Touchofchow)

British Bulldog
BOB, Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Ch Bullyack Bitter Truth (Bullyack Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Aust Ch Bullyack Butterscotch (Bullyack Kennels)
Baby of Breed: Bulltorious It Was All A Dream (Eyvonne Piwen)

Chow Chow
BOB, Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Sup Ch Chowleigh Touch of Class (Touchofchow Knls)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Touchofchow Chillz N Thrillz (Touchofchow)

Dalmatian
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Whytewood George Gently (Kerryn Harvey)

French Bulldog
BOB, Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Aust Ch Mambilou She Loves To Party (Mambilou Kennels)
R/UP BOB, Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Aust Ch Mambilou Bully For You (Jayne Giersch)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Mambilou Midnight Eclipse (Mambilou Kennels & J Giersch)

Lhasa Apso
BOB, Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Ch Amesen Skyfall (AI) (Amesen Kennels)
Baby of Breed: Amesen One for the Road (Amesen Kennels)

Poodle (Standard)
Baby of Breed: Magicalia Divine By Design (Margie Nottle-Justice & Darcy Clark)

Schipperke
BOB, Dog CC & Aust Bred (Dog) of Breed: Aust Sup Ch Beadale Hey True Blue (NBT) (Lynette Niemann)
Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Aust Ch Beadale Heart And Soul (Lynette Niemann)