Dogs NSW Southern Region Country Classic (NSW)

Date of Show : 19-Jun-2022 (Sunday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Ms Carol Gunn (QLD)   (Total Entry : 286)

Best in Show & Junior in Show: Pointer
Aust Ch Chesterhope I Call T Shots (Imp NZ) (Mr B Threadgold-Wallace)
Runner Up in Show & Open in Show: Whippet
Aust Ch Taejaan Killer Queen (Sonia Turay/NJ Rule-Steele)
Baby in Show: Fox Terrier (Smooth)
Clayco Bone Cracker (SP & MP & BE Mills)
Minor in Show: Shetland Sheepdog
Hartly Keepers Diamond (Nicole Pearson)
Puppy in Show: Dobermann
Fireax Essence Of Desire (Peter Williams & Ella Pieton)
Intermediate in Show: German Shepherd Dog
Aust Ch Roxamburg Jalepeno (G & K Hall)
Aust Bred in Show: Shetland Sheepdog
Aust Sup Ch Sheldow Charlie Brown (Sharndah Knls)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Welsh Corgi (Pembroke)
Becassmic Doctor Love At Begrayced (Renay Grace)

Baby SweepStakes - 1st Place: Australian Shepherd
Ellagant New Kid On The Block (Claire Quigley & Ana Richardson)
Baby SweepStakes - 2nd Place: Hungarian Vizsla
Bushgold Dawns Southrn Aurora (Pauline Rudd)

Puppy SweepStakes - 1st Place: Australian Shepherd
Blueamble Matchmaker (A J Lamberton)
Puppy SweepStakes - 2nd Place: Poodle (Standard)
Kysan King of the Kids (Linda Robinson)
Puppy SweepStakes - 3rd Place: Welsh Corgi (Pembroke)
Begrayced Bandits Reminiscence (Renay Grace)

Veteran SweepStakes - 3rd Place: Greyhound
Aust Neut Ch You Can Dance SC (Janet Ramsay)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Ms Lesley Fairhall (VIC)  (Group Entry : 48)

Best in Group & Open in Group: Pomeranian
Am Gr/ Am/ Rus Jr & Blr Jr Ch Dan-Star-Kom Black King (Imp USA) (Denise Leo)
Runner Up in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Aust Ch Coloora Ice On Fire (Mrs L Morris)
Minor in Group: Japanese Chin
Aust Ch Alwood Insentibu (Alwood Kennels)
Puppy in Group: Pug
Aust Ch Maskerade Miss Americana (Debra Cummings)
Junior in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Chevalove BacktodaFuture (K & M Munro)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Chinese Crested Dog
Guilcroft Just like A Banjo (Pamela & Garth Harding)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Coloora Ice On Fire (Mrs L Morris)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Chevalove BacktodaFuture (K & M Munro)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Chevalove Sweetsensation (K & M Munro)
Minor of Breed: Chevalove Memphis (K & M Munro)
Minor (Bitch) of Breed: Chevalove Eleanor (K & M Munro)

Chinese Crested Dog
Baby of Breed: Franzell Kinda Majic (Imp NZ) (Pamela Harding)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Guilcroft Just like A Banjo (Pamela & Garth Harding)

Griffon Bruxellois
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Tzani Zazu Zodiak (R & K Bell)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tzani Giggle McDimples (R J & K A Bell)

Italian Greyhound
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Oakway Royal Spirit (Mrs Maureen Friend)

Japanese Chin
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Alwood Yori Tsuyoku (Alwood Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Alwood Insentibu (Alwood Kennels)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Alwood Muridayo (Alwood Kennels)

Maltese
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Soyeux Butterfly Effect (Cristina Goodman)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Angelofwhite Smooth Operator At Soyeux (Cristina Goodman)

Pomeranian
BOB, Dog CC & Open of Breed: Am Gr/ Am/ Rus Jr & Blr Jr Ch Dan-Star-Kom Black King (Imp USA) (Denise Leo)

Pug
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Maskerade Love U Like That (Debra & Jorja Cummings)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Maskerade Miss Americana (Debra Cummings)
Baby of Breed: Divinise Moves Like Jaggar (Janelle Willoughby)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Dianne Jovanovic (QLD)  (Group Entry : 36)

Best in Group & Junior in Group: Cairn Terrier
Barragan Jillaroo (Neil Curwen)
Runner Up in Group & Open in Group: Airedale Terrier
Aust Ch Clydebrook Gaelic Star (Robert Brooks)
Baby in Group: Fox Terrier (Smooth)
Clayco Bone Cracker (SP & MP & BE Mills)
Minor in Group: Tenterfield Terrier
Ornac My Surprise (Wendy Moody & Graeme Moody)
Puppy in Group: Border Terrier
Guilcroft Message From Hubble (Pamela & Garth Harding)
Intermediate in Group: Lakeland Terrier
Aust Ch Upinair The Trooper (Robert Brooks)
Aust Bred in Group: Jack Russell Terrier
Wildenfox Waltzing Grace (Ms R Menzies)

Airedale Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Clydebrook Gaelic Star (Robert Brooks)

American Staffordshire Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Saintsoldier black addiction(AI) (D Heath/ R Moss & P Gibilisco)

Australian Terrier
Baby (Bitch) of Breed: Paxterr Erins Dream (Mrs V Salter & Mr P J Oswald)

Border Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Guilcroft Message From Hubble (Pamela & Garth Harding)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Guilcroft Next Top Model (Pamela & Garth Harding)

Cairn Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Barragan Jillaroo (Neil Curwen)

Fox Terrier (Smooth)
Baby of Breed: Clayco Bone Cracker (SP & MP & BE Mills)

Jack Russell Terrier
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Wildenfox Waltzing Grace (Ms R Menzies)
Baby of Breed: Kinrose Goddess of Grace (Ms R Menzies)

Lakeland Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Upinair The Trooper (Robert Brooks)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Likalot Punky Brewster (Dr D & Mrs F Lowe)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Seighford Luna Lovedog (Dr D & Mrs F Lowe)

Tenterfield Terrier
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Ornac My Surprise (Wendy Moody & Graeme Moody)
Dog CC & Junior of Breed: Skalawag Hot Chocolate (Wendy Moody & Graeme Moody)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Ornac Hannah Montanna (Mrs S G Underwood)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Patrice Johansen (QLD)  (Group Entry : 41)

Best in Group & Junior in Group: Pointer
Aust Ch Chesterhope I Call T Shots (Imp NZ) (Mr B Threadgold-Wallace)
Minor in Group: Labrador Retriever
Driftway Jazz Dancer (Sara Scott)

Clumber Spaniel
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Carohn Total Genius (Janelle Beaumont)

English Setter
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kybraaron Denine Dozer (M Heritage)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kybraaron Limited Edition (M Heritage & D Tuckwell)

German Shorthaired Pointer
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Canawindra Rise And Shine (M J & F L Park)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Canawindra Roll The Dice (M J & F L Park)
Res Dog CC & Junior of Breed: Canawindra Sky Line (M J & F L Park)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Canawindra Hot Stuff (M J & F L Park)

Golden Retriever
R/UP BOB & Res Bitch CC: Adoringgold Firewrx AtDompetan (Anna Quigley)

Hungarian Vizsla
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Ekvar Aricoco state secret (J Willoughby)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Ponsonby Mega Star (Imp NZ) (Janelle Willoughby)
Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Bushgold Peelii Adonis (Pauline Rudd)
Baby of Breed: Bushgold Dawns Southrn Aurora (Pauline Rudd)

Labrador Retriever
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Driftway Jazz Dancer (Sara Scott)
Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Lindiant Royal Descent (Mrs A Scott)

Pointer
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Chesterhope I Call T Shots (Imp NZ) (Mr B Threadgold-Wallace)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Ms Julia Jones (VIC) (Group Entry : 42)

Best in Group & Open in Group: Whippet
Aust Ch Taejaan Killer Queen (Sonia Turay/NJ Rule-Steele)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Afghan Hound
Aust Ch Tahkira Manhatten Moccha (Miss E Bray)
Puppy in Group: Rhodesian Ridgeback
Aust Ch Juzrival Keepin It Real (AI) (A Barter & L Fletcher)
Intermediate in Group: Dachshund (Smooth Haired)
Aust Ch Tischamingo No Free Ride (AI) (J & F Walker)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Dachshund (Miniature Long Haired)
Aust Gr Ch Dybo Bailey Of Bridlington RA (Sandra Taylor)

Afghan Hound
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Tahkira Manhatten Moccha (Miss E Bray)
Dog CC & Intermediate of Breed: Karakush Finneas Fogg (AI) (Miss M Heritage / Mr L & Mrs H Gibson)
Baby of Breed: Setterup Snitty Kitty (AI) (M Heritage)

Beagle
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Brialey Im so Posh (Andrea Coss)

Borzoi
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Dorsca mystic carnival (Sarah Hampton)

Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Mitteldac Smooth Criminal (Mrs S Taylor)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Nicholyev Chucken A Wobbly (S Kelly & J Bower)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr Ch Dybo Bailey Of Bridlington RA (Sandra Taylor)

Dachshund (Smooth Haired)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Tischamingo Smoke N Mirrors (AI) (C Baker / J & F Walker)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tischamingo No Free Ride (AI) (J & F Walker)

Dachshund (Wire Haired)
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Dachdotcom Isadore W (Andrea Coss)

Irish Wolfhound
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Maclaomainn Derrys Dream (Mr Aaron Brooker & Mrs Rona Moss)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Juzrival Arkan Up (A Barter & L Fletcher)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Juzrival Keepin It Real (AI) (A Barter & L Fletcher)
Res Dog CC & Minor (Dog) of Breed: Juzrival Mind Ya Business (A Barter & L Fletcher)
Res Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Juzrival Eye Kandy (S Fletcher/ L Fletcher & A Barter)
Minor of Breed: Juzrival Making Whoopie (A Barter & L Fletcher)

Whippet
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Taejaan Killer Queen (Sonia Turay/NJ Rule-Steele)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Taejaan Rolling In The Deep (NJ Rule-Steele/S Turay)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Dianne Jovanovic (QLD)  (Group Entry : 47)

Runner Up in Group & Junior in Group: Australian Shepherd
Blueamble The Devil Within (A & J Lamberton)
Baby in Group: Welsh Corgi (Cardigan)
Bethwyn Silver Sparkle (Bethwyn Kennels)
Minor in Group: Shetland Sheepdog
Hartly Keepers Diamond (Nicole Pearson)
Puppy in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Begrayced Bandits Reminiscence (Renay Grace)
Intermediate in Group: German Shepherd Dog
Aust Ch Roxamburg Jalepeno (G & K Hall)
Aust Bred in Group: Shetland Sheepdog
Aust Sup Ch Sheldow Charlie Brown (Sharndah Knls)
Open in Group: Shetland Sheepdog
Aust Ch Hartly Keep On Shining (Nicole Pearson)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Becassmic Doctor Love At Begrayced (Renay Grace)
Runner Up Neuter in Group: Australian Cattle Dog
Aust Ch Avonpark Sudden Impact (K Fisher)

Australian Cattle Dog
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Avonpark Sudden Impact (K Fisher)

Australian Shepherd
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Blueamble The Devil Within (A & J Lamberton)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Blueamble Matchmaker (A J Lamberton)
Baby of Breed: Ellagant New Kid On The Block (Claire Quigley & Ana Richardson)

Border Collie
R/UP BOB, Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Glenbala Royal Leap of Fun (Ms R Menzies)

Collie (Rough)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Triblu Morning Light (Tracy Rosenkranz)

German Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Roxamburg Jalepeno (G & K Hall)

German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
Baby of Breed: Roxemburg Reaper (R Bentley)

Shetland Sheepdog
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Hartly Big Bang (N Pearson)
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Sheldow Charlie Brown (Sharndah Knls)
Bitch CC & Minor of Breed: Hartly Keepers Diamond (Nicole Pearson)
Res Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Hartly Keep On Shining (Nicole Pearson)

Welsh Corgi (Cardigan)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Souvigny Solo (AI) (Mr L D & Mrs D M Milthorpe)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Llondee Dance The Tide (AI) (Mr L D & Mrs D M Milthorpe)
Baby of Breed: Bethwyn Silver Sparkle (Bethwyn Kennels)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Samiha The Fairy's Wish (S & G Chick)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Becassmic Amore For Begrayced (Renay Grace)
Puppy of Breed: Begrayced Bandits Reminiscence (Renay Grace)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Becassmic Doctor Love At Begrayced (Renay Grace)

White Swiss Shepherd Dog
Baby of Breed: Saffioraire Seromont Montrose (Ms R Stockdale)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Ms Carol Gunn (QLD)  (Group Entry : 35)

Best in Group & Aust Bred in Group: Siberian Husky
Aust Ch Aeukanmanuva Theforceawaken (J & C Aranyos)
Runner Up in Group & Open in Group: Dobermann
Aust Supreme Ch Vansitar Black and Gold (Imp NZ) (E Bell & Vansitar Kennels)
Baby in Group: German Pinscher
Kaitler The Duke of Daveren (AI) (Michele Beyer)
Minor in Group: Shiba Inu
Kortmar Roses Are Red (Lyne Browning)
Puppy in Group: Dobermann
Fireax Essence Of Desire (Peter Williams & Ella Pieton)
Junior in Group: German Pinscher
Aust Ch Kaitler Cry Me A River (Charlotte Manton & Michele Beyer)
Runner Up Neuter in Group: Boxer
Aust & Neut Ch Boxberry Spanish Eyes (Mr DW Halliday & Mrs SJ Badman)

Bernese Mountain Dog
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Montreaux Dear Abby (Ms S Wallis)

Boxer
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Boxberry Catch A Wave (Mr D W Halliday)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Boxberry Real Gone Kid (AI) (Mr D W Halliday)
Res Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Bocsavil Wicked Wizard (M & J Carey)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Boxberry This Is Not Your Room (Mr D W Halliday)
Baby of Breed: Boxberry Hot Summer Nights (Mr D W Halliday)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Boxberry Spanish Eyes (Mr DW Halliday & Mrs SJ Badman)

Dobermann
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Supreme Ch Vansitar Black and Gold (Imp NZ) (E Bell & Vansitar Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Fireax Essence Of Desire (Peter Williams & Ella Pieton)

German Pinscher
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Kaitler Cry Me A River (Charlotte Manton & Michele Beyer)
Baby of Breed: Kaitler The Duke of Daveren (AI) (Michele Beyer)

Shiba Inu
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kortmar Pay Em Out Early (Lyne Browning)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Kortmar Roses Are Red (Lyne Browning)
Baby of Breed: Kortmar Ernest Edward (Lyne Browning)

Siberian Husky
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Aeukanmanuva Theforceawaken (J & C Aranyos)
Baby of Breed: Aeukanmanuva Shoot to Win (AI) (C Yate)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Ms Carol Gunn (QLD)  (Group Entry : 37)

Best in Group & Aust Bred in Group: Schipperke
Aust Ch Monterrez Kind Of Special At Barragan(NBT) (Graham Cruse & Neil Curwen)
Runner Up in Group: Great Dane
Aust Sup Ch Danefred Memories Rmade O This (AI) (Frieda Clifton)
Baby in Group: Japanese Spitz
Belzbentley Feather Weight (Rebecca Bentley)
Minor in Group: Schipperke
Monterrez Pretty Special (NBT) (Graham Cruse)
Junior in Group: Great Dane
Aust Ch Danefred Backin Seventh Heaven (AI) (Amy Foster)
Open in Group: Schipperke
Aust Sup Ch Bateauchien Bazinga (Rebecca Bentley)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Poodle (Toy)
Aust Neut Ch Sweetooth Music of the night (Leeann Boyd)
Runner Up Neuter in Group: Dalmatian
Aust Ch Thunderspot flash of silver (Melissa Obrien)

Dalmatian
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Thunderspot I see the light (M O'Brien)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Thunderspot pina colada (M obrien)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Thunderspot dark phoenicks (M Obrien)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Thunderspot flash of silver (Melissa Obrien)

Great Dane
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Danefred Memories Rmade O This (AI) (Frieda Clifton)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Danefred Backin Seventh Heaven (AI) (Amy Foster)

Japanese Spitz
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Belzbentley Wild Card (Rebecca Bentley)
R/UP BOB & Bitch CC: Belzbentley Blazing Skies (Rebecca Bentley)
Baby of Breed: Belzbentley Feather Weight (Rebecca Bentley)

Poodle (Standard)
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Kysan King of the Kids (Linda Robinson)

Poodle (Toy)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Fleurlee Lady Cecilia (Beverley Gleeson)
Baby of Breed: Sweetooth Nuttella (Leeann M Boyd)
Junior of Breed: Sweetooth Mystic Magic (Leeann Boyd)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Sweetooth Music of the night (Leeann Boyd)

Schipperke
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Monterrez Kind Of Special At Barragan(NBT) (Graham Cruse & Neil Curwen)
Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Bateauchien Bazinga (Rebecca Bentley)
Minor of Breed: Monterrez Pretty Special (NBT) (Graham Cruse)
Junior of Breed: Monterrez Mail Order Bride NBT (G Cruse)

Tibetan Terrier
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Gengala Critics Choice (Miss L Hickie / Mr R Barter & Mrs Y Barter)