DOTY / POTY / NOTY Fundraiser (SA)

Date of Show : 10-Jul-2022 (Sunday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Ms Diane Cuthbert (SA)   (Total Entry : 265)

Best in Show & Open in Show: Welsh Corgi (Pembroke)
Am Gr & Jap Ch Raintrees Jp Le Nozze Di Figaro (Imp JPN) (Kitty Flynn)
Runner Up in Show: Fox Terrier (Smooth)
Aust Sup Ch Clanach Foxtrot at Boarbadger (M & P Merchant / E Parker / N Gouzos)
Baby in Show: Poodle (Toy)
Avonti Cue The Confetti (J Short & A Heyburn)
Minor in Show: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Aust Ch Boarbadger No More I Love You (Nick Gouzos)
Puppy in Show: Bull Terrier
Brasshead Butch Cassidy (Kerry King)
Junior in Show: Chow Chow
Aust Ch Touchofchow Kiss My Dark Side (AI) (Touchofchow Knls)
Intermediate in Show: Dachshund (Smooth Haired)
Aust Ch Tullacrest This Girl Is On Fire (Tullacrest Kennels)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Border Collie
Aust Gr Ch / Neut Ch Nahrof Etched in Ice (Mrs K Hansen)
Runner Up Neuter in Show: Sussex Spaniel
Aust Ch Shevington Bertha (M Mccaffery)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Ms Tracey Mol (WA)  (Group Entry : 40)

Runner Up in Group & Intermediate in Group: Pug
Aust Ch Kirrbuff Always And Forever (Mrs T & Ms A Beavis)
Baby in Group: Australian Silky Terrier
Balkana Molly Malone (James Camac)
Minor in Group: Italian Greyhound
Casadirosso Lucciola At Kosmos (Mrs C Flattum & Miss A Divola)
Aust Bred in Group: Italian Greyhound
Aust Ch Kosmos Le Villi (Mrs C Flattum & Miss A Divola)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Italian Greyhound
Aust Neut Ch Kosmos Pas De Deux (Mrs C Flattum & Miss A Divola)

Australian Silky Terrier
Baby of Breed: Balkana Molly Malone (James Camac)

Chihuahua (Long Coat)
Baby of Breed: Houseofchi My Girl Chloe (Mrs L Alonge & Mr B Alonge)

Chihuahua (Smooth Coat)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Houseofchi Sweet As Honey (Brian & Laura Alonge)

Chinese Crested Dog
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Sherabill Dragon Heart (R J Brown)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Sherabill Snap Dragon (Julia Brown)

English Toy Terrier (Black and Tan)
Baby of Breed: Aaungara Thelma (Ms Karen Keves)

Italian Greyhound
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kosmos Le Villi (Mrs C Flattum & Miss A Divola)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Casadirosso Lucciola At Kosmos (Mrs C Flattum & Miss A Divola)
Baby of Breed: Kosmos Argyle Diamond (Mrs C Flattum & Miss A Divola)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Kosmos Pas De Deux (Mrs C Flattum & Miss A Divola)

Maltese
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Yourjana Elwin Fletcher Jnr (Fran Rose)

Papillon
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Sailoz Destined To Dream (Kristy Lewis)

Pug
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kirrbuff Always And Forever (Mrs T & Ms A Beavis)
Baby of Breed: Sebandee A Lil Ray of Sunshine (B Luxton)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Ms Glenys Alexander (VIC)  (Group Entry : 48)

Best in Group & Open in Group: Fox Terrier (Smooth)
Aust Sup Ch Clanach Foxtrot at Boarbadger (M & P Merchant / E Parker / N Gouzos)
Runner Up in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Sup Ch Anvilhart Pray For The Wicked (Anvilhart Staffords)
Baby in Group: Border Terrier
Chanpema Shuffle The Deck (Chanpema Kennels)
Minor in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Anvilhart What You Wish For (Anvilhart Kennels)
Puppy in Group: Bull Terrier
Brasshead Butch Cassidy (Kerry King)
Intermediate in Group: Australian Terrier
Aust Ch Regisvista The Taskmaster (Regisvista Kennels)

American Staffordshire Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Amstafomine Kentucky Reign (AI) (Deborah Hughes)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Amstafomine Russian Roulette (AI) (Deborah Hughes)

Australian Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Regisvista The Taskmaster (Regisvista Kennels)

Border Terrier
Baby of Breed: Chanpema Shuffle The Deck (Chanpema Kennels)

Bull Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Brasshead Butch Cassidy (Kerry King)
R/UP BOB & Bitch CC: Aust Ch Sirram Wild Witch (Samantha Carter)

Cairn Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Towsytyke Raisin A Riot (Darrell Sharman)

Fox Terrier (Smooth)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Clanach Foxtrot at Boarbadger (M & P Merchant / E Parker / N Gouzos)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Sashgar LetMe Dream Your Dream (Selina Collins and Sandra Potts)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Sashgar Lets B Flamin Honest (Selina Collins & Sandra Potts)

Jack Russell Terrier
Baby of Breed: Bonnyjack Marco Shine (Darrell Sharman)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Anvilhart Pray For The Wicked (Anvilhart Staffords)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Anvilhart My Bro The Gigolo (Anvilhart Kennels)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Anvilhart What You Wish For (Anvilhart Kennels)
Aust Bred (Dog) of Breed: Rockport Sonovan Irishman (AI) (Kay Halston-Wyatt)

Tenterfield Terrier
R/UP BOB, Res Dog CC & Minor of Breed: Yarraview Made You Look (Maureen Schutt)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Ms Eva Fekete (WA)  (Group Entry : 50)

Best in Group & Intermediate in Group: Irish Setter
Aust Ch Martinridge Light Up The Sky (Bernie Martin)
Runner Up in Group & Open in Group: Clumber Spaniel
Aust Sup Ch Tykerna Boiling Point (Kerryn O'Brien)
Baby in Group: Hungarian Vizsla
Aceweis A Kiss Of Time At Heiderst (AI) (Aceweis Kennels/ Heiderst Kennels & M Gawen)
Minor in Group: Murray River Retriever
Barokamurray Beatingroundtbush (Markable Kennels)
Puppy in Group: Flat Coated Retriever
Aust Ch Skyehaven Mayham And Chaos (AI) (Tina Corbell)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Sussex Spaniel
Aust Ch Shevington Bertha (M Mccaffery)

Clumber Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Tykerna Boiling Point (Kerryn O'Brien)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Showfield Snow Bunny (AI) (Kerryn Obrien)

Cocker Spaniel
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Elswood Rock Anthem (E Zucker)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Elswood Caledonia (E Zucker)

English Springer Spaniel
Junior of Breed: Aust Ch Anvilhart Me Myself And I (Anvilhart Kennels)

Flat Coated Retriever
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Skyehaven Mayham And Chaos (AI) (Tina Corbell)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Skyehaven Revel In The Chaos (AI) (Tina Corbell)

German Shorthaired Pointer
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Woodwych Cadbury (AI) (S/ R & L Schwerdt)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Chaleur Barrister (Mrs Ruth Thompson)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Chaleur Everlasting (AI) (Mrs Ruth Thompson)
Res Dog CC & Minor of Breed: Chaleur Earth Wind And Fire (AI) (Mrs Ruth Thompson)

Hungarian Vizsla
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Zuely Miss Ash (Sharon Deuter)
Baby of Breed: Aceweis A Kiss Of Time At Heiderst (AI) (Aceweis Kennels/ Heiderst Kennels & M Gawen)

Irish Setter
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Martinridge Light Up The Sky (Bernie Martin)
R/UP BOB & Res Dog CC: Aust Ch Amhurst Undercover Of Darkness (Mr P S & M Squire / Mrs M Thomas-Rhodes)
Bitch CC & Minor of Breed: Martinridge Love Song (B Martin)
Puppy of Breed: Martinridge Affair ofthe Heart (B Martin)

Labrador Retriever
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Galestorm My Mandingo (Mari Lobbestael)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Brenmaur Standing Ovation at Galestorm (M Lobbestael)

Lagotto Romagnolo
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Jayped Queen Of Hearts (Dianne Thomas)

Murray River Retriever
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Barokamurray Beatingroundtbush (Markable Kennels)

Sussex Spaniel
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Shevington Bertha (M Mccaffery)

Weimaraner
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Ghostwind All Eyes On The Fox (Ghostwind Kennels)
Baby of Breed: Morago Spirit Of Lake Iowa To Poshvwei (Jessie Hughes)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Auldana Dellayedoya (Mr J & Mrs S Nickholds / Miss E Todd)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Miss Julie Aspinall (VIC) (Group Entry : 21)

Best in Group & Intermediate in Group: Dachshund (Smooth Haired)
Aust Ch Tullacrest This Girl Is On Fire (Tullacrest Kennels)
Runner Up in Group & Open in Group: Whippet
Supreme Champion Ridgesetter Sunshine N Cloud (G E Love/K A Hutt)
Baby in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Nilite One For The Road (Nick Gouzos)
Minor in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Aust Ch Boarbadger No More I Love You (Nick Gouzos)

Afghan Hound
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Tahkira Man Of Many Colours (B Ferguson)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Tahkira Summer Storm (B Ferguson)
Res Bitch CC & Minor (Bitch) of Breed: Aust Ch Tahkira Danz With The Devil (Ms Tessa Connell)

Borzoi
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Araparni Arli April (Mrs Jeanette Laughton)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Wyldchase Startedwith Awhispa (Nick Gouzos)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Boarbadger No More I Love You (Nick Gouzos)
Baby of Breed: Nilite One For The Road (Nick Gouzos)

Dachshund (Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tullacrest This Girl Is On Fire (Tullacrest Kennels)

Petit Basset Griffon Vendeen
Baby of Breed: Taraikha Re Renaissance Reveur (Alex Heitmann)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Ridgeretreat Dont Stop Me Now (Amanda Oakes)

Whippet
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Supreme Champion Ridgesetter Sunshine N Cloud (G E Love/K A Hutt)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Ms Diane Cuthbert (SA)  (Group Entry : 48)

Best in Group & Open in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Am Gr & Jap Ch Raintrees Jp Le Nozze Di Figaro (Imp JPN) (Kitty Flynn)
Baby in Group: Border Collie
Tookurra Shaken Not Stirred (P Wachtel & M Schiller)
Puppy in Group: Old English Sheepdog
Olensha Jumping for Joy with Snodragon (AI) (DM Findlay & SJ Caracoussis)
Intermediate in Group: Border Collie
Aust Ch Nahrof Know Doubt (K Hansen)
Aust Bred in Group: Australian Kelpie
Aust Gr Ch Kalan Spirit In The Sky PT (Miriam Schiller)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Border Collie
Aust Gr Ch / Neut Ch Nahrof Etched in Ice (Mrs K Hansen)

Australian Cattle Dog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Landmaster Show No Mercy (R B & C J Redhead)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Cloverdowns No Mercy Given At Landmaster (R B & C J Redhead)
Bitch CC & Minor of Breed: Landmaster Kiss You All Over (R B & C J Redhead)

Australian Kelpie
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Kalan Spirit In The Sky PT (Miriam Schiller)

Belgian Shepherd Dog (Malinois)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Chamshep Zorisha (Michelle Holthouse)

Border Collie
BOB, Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Sup Ch Nahrof Icebreaker (Matthew Fisher)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Nahrof Know Doubt (K Hansen)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Calee La Bonnotte (John Wallwork)
Baby of Breed: Noblestarzz Turn Up The Shine (Dr Ambre Smith)
Intermediate (Dog) of Breed: Noblestarzz Life Of The Mardi (AI) (Mr G Dewing/ Miss L Roe/ Dr A Smith)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr Ch / Neut Ch Nahrof Etched in Ice (Mrs K Hansen)
R/UP Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter (Dog) of Breed: Aust Neut Ch Noblestarzz Crazy In Love JC (Miss Lee-Anne Roe & Mr Gary J Dewing)

Briard
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Narbrisse Miracle Man PT (Miss E Bennett)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Cacharel Symphonie (Ms E Bennett)

Collie (Rough)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Collieston Dark Stranger RN (Sharyn Ely & Val Wilson)

German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Minor of Breed: Damonte Harlequin (Vivien Drummond)

Norwegian Buhund
Baby of Breed: Blackcombe Brynhild's Protege At Southspirit (Miriam Schiller)

Old English Sheepdog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Whitefall Gentlemen Never Tell (AI) (A & C Finlay)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Olensha Jumping for Joy with Snodragon (AI) (DM Findlay & SJ Caracoussis)

Shetland Sheepdog
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Harradei Can U Hear Th Whisper (Hope & Jody Innes)
R/UP BOB and Dog CC: Aust Ch Harradei Lets Do It (Hope & Jody Innes / Lentaridy Kennels)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Am Gr & Jap Ch Raintrees Jp Le Nozze Di Figaro (Imp JPN) (Kitty Flynn)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mr Mick Wilkinson (VIC)  (Group Entry : 34)

Best in Group & Aust Bred in Group: Siberian Husky
Aust Sup Ch Articpride Winter Snow Storm (Rodney J Connelly)
Minor in Group: Siberian Husky
Miniatura Catching Fire (Rodney J Connelly)
Puppy in Group: Alaskan Malamute
Maiitsho A Monstrous Wolf (Brendan Herriott)
Intermediate in Group: Samoyed
Aust Ch Kalaska Fridays Partyboy (Mrs D Klaaysen / Mr J Beard / Mrs K O'Riley)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Alaskan Malamute
Aust & Neut Ch Maiitsho Survive Da Wildice (Tori Haynes)

Alaskan Malamute
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Maiitsho Queen Senyah (Tori Haynes & Dianne Brown)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Maiitsho A Wise Bear Once Said (Mel Nelson)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Maiitsho A Monstrous Wolf (Brendan Herriott)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Maiitsho Survive Da Wildice (Tori Haynes)

Dobermann
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Preshusflick Bohemian Rhapsody (Mrs Deb Heinze)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Dobregal Brown Girl N The Ring (AI) (Mrs Tanya Schubert)
Minor of Breed: Preshusflick Bohemian Prince (Debbie Heinze)

Dogue de Bordeaux
Baby of Breed: Nanmas Esme (AI) (K Lawn & D Johnston)

Newfoundland
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Amblebrook Once Upon a Time (A & L Buitenhuis / L & R Chapman-Steven)
R/UP BOB & Junior of Breed: Amoreruby Blue Moon (Karin Niessen)

Samoyed
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kalaska Fridays Partyboy (Mrs D Klaaysen / Mr J Beard / Mrs K O'Riley)

Siberian Husky
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Articpride Winter Snow Storm (Rodney J Connelly)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Miniatura Catching Fire (Rodney J Connelly)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs Sue Langford (VIC)  (Group Entry : 24)

Best in Group & Open in Group: Lhasa Apso
Aust Sup Ch Amesen Skyfall (AI) (Amesen Kennels)
Baby in Group: Poodle (Toy)
Avonti Cue The Confetti (J Short & A Heyburn)
Minor in Group: Lhasa Apso
Amesen One for the Road (Amesen Kennels)
Junior in Group: Chow Chow
Aust Ch Touchofchow Kiss My Dark Side (AI) (Touchofchow Knls)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Poodle (Standard)
Aust Neut Ch Rhymeah Black Tie (Jude Bolton)

British Bulldog
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Bulltorious It Was All A Dream (Eyvonne Piwen)
Baby of Breed: Majestueux Let there b carnage (Ms T Cumner)

Chow Chow
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Touchofchow Kiss My Dark Side (AI) (Touchofchow Knls)
R/UP BOB, Res Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Chowleigh Touch of Class (Touchofchow Knls)

Dalmatian
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Paceaway What Lies Ahead (A Janonis & C Franceschini)

French Bulldog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Preciousbull Je Suis Celui (Cherie Terry)

Keeshond
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Hunkeedori Doimakeu Horne Babe (M Sawley & K Santas)

Lhasa Apso
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Amesen Skyfall (AI) (Amesen Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Amesen One for the Road (Amesen Kennels)

Poodle (Standard)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Rhymeah Black Tie (Jude Bolton)

Poodle (Toy)
Baby of Breed: Avonti Cue The Confetti (J Short & A Heyburn)