Novacastrian Ladies Canine Association (NSW)

Date of Show : 10-Mar-2012 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Rena Henderson (QLD)

Best in Show: Basenji
Aust Ch Remwin Littlebitofcheek (Lyn Hughes)
Runner Up in Show & Junior in Show: Pug
Aust Ch Kabova Shoot Em Up Clyde (Mrs K Minns)
Minor in Show: Cocker Spaniel (American)
Laramis Aloha Paikalani (Bronwynne Goyen)
Puppy in Show: Tibetan Terrier
Gengala White Hot Wanda (M Hickie)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Ms Shaneen Bendixen (QLD)

Best in Group & Junior in Group: Pug
Aust Ch Kabova Shoot Em Up Clyde (Mrs K Minns)
Baby in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Aust Ch Chevalove Foreign Affaire (K & M Munro)
Minor in Group: Pekingese
Aust Ch Frawai Danish Maid (Mrs F Wickens)
Puppy in Group: Griffon Bruxellois
Tiroroa Get Smart (Imp NZ) (M A Parker Brien & M Mulhearn)

Australian Silky Terrier
Bitch CC: Aust Gr Ch Hautchien Two Times A Lady (J F & J E Fisher)
Baby of Breed: Hautchien Now We Are Talking (Jane and Jeff Fisher)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB: Ertae Kakoda (Ms W & R Goodall)
Bitch CC: Aust Gr Ch Innesveil Classic Design (J McInnes)
Baby of Breed: Aust Ch Chevalove Foreign Affaire (K & M Munro)

Griffon Bruxellois
BOB: Balliol Fezzywig Fever (M A Parker Brien)
Bitch CC & Junior of Breed: Balliol Gertie Giggles (M A Parker Brien)
Puppy of Breed: Tiroroa Get Smart (Imp NZ) (M A Parker Brien & M Mulhearn)

Italian Greyhound
Junior of Breed: Angelini Bells O Paris (M C Mulhearn)

King Charles Spaniel
BOB: Aust Ch Chacombe Red Louie (Imp UK) (C Rodrigues)
Bitch CC: Aust Ch Wilsight Sabrinas Spell (C Rodrigues)

Miniature Pinscher
BOB: Aust Gr Ch Happyecho Magic Spice (Phillip and Elaine Cross)
Dog CC: Aust Ch Minelphi Dark Chokolat (Phillip and Elaine Cross)
Baby of Breed: Silverino As Good As It Gets (Barbara Smith)
Puppy of Breed: Batpin Precious Gold (Barbara Smith)

Pekingese
BOB & Junior of Breed: Aust Ch Interstar Montys Pride (Norman Porter & Tony Tau)
Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Frawai Danish Maid (Mrs F Wickens)

Pug
BOB & Junior of Breed: Aust Ch Kabova Shoot Em Up Clyde (Mrs K Minns)

Tibetan Spaniel
BOB & Minor of Breed: Aust Ch Banlan Gelato (Amanda Goodall & C H Wonson)
Puppy of Breed: Barrajy Hez My Prince (M Mulhearn)

Yorkshire Terrier
BOB: Aust Ch Bellayorki Biagio (J Moore)
Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Bellayorki Faith (Jacquie Moore)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mr Simon Mills (ACT)

Best in Group: Cairn Terrier
Aust Sup Ch Emeraldcity Mark Of Zorro (Liz Mansfield)
Runner Up in Group: Jack Russell Terrier
Aust Sup Ch Whatajack Rebel (J Purss & C Walker)
Baby in Group: Lakeland Terrier
Upinair Sun Line (Mr J Powell & Ms K Miller)
Minor in Group: Cairn Terrier
Monterrez Harriet (G Cruse / N Curwen & R Keech)
Junior in Group: Fox Terrier (Smooth)
Firezan Lucynthsky Withdimonds (Doug and Annette Bowe)

American Staffordshire Terrier
BOB: Aust Gr Ch RufDiamonz Platinum Cruizer (G & V Ling)
Dog CC: RufDiamonz Torque It Up (Ling / Mackay)
Baby of Breed: Amlovinya Sacrifice N Bravery (AI) (K Stafford-Ling / M Cleary)

Border Terrier
BOB: Borterr Miss Smarty Pants (Mrs C Baker)

Cairn Terrier
BOB: Aust Sup Ch Emeraldcity Mark Of Zorro (Liz Mansfield)
Minor of Breed: Monterrez Harriet (G Cruse / N Curwen & R Keech)

Fox Terrier (Smooth)
Bitch CC & Junior of Breed: Firezan Lucynthsky Withdimonds (Doug and Annette Bowe)

Jack Russell Terrier
BOB: Aust Sup Ch Whatajack Rebel (J Purss & C Walker)
Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Toucansto Kool Koala (Mr L Burt)

Lakeland Terrier
Baby of Breed: Upinair Sun Line (Mr J Powell & Ms K Miller)

Tenterfield Terrier
BOB: Aust Ch Atenta Joys Jubilation (Margo Fitzpatrick)
Dog CC: Aust Ch Atenta Whispering Jack (T & K Hill)
Puppy of Breed: Aust Ch Atenta Whispering Jack (T & K Hill)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mr Brian Daley (NSW)

Runner Up in Group: Weimaraner
Am Ch Rissana Hillwood's Perfect Harmony at Greydove (Imp USA) (Greydove Kennels)
Baby in Group: English Springer Spaniel
Aust Ch Deferlee What About Me (R W & L Corbett)
Minor in Group: Cocker Spaniel (American)
Laramis Aloha Paikalani (Bronwynne Goyen)
Puppy in Group: German Shorthaired Pointer
Demorz Light My Fire (Deb Moran)
Junior in Group: Pointer
Aust Ch Whitfordpark Seize the Day (J & K Mackenzie-Smith)

Clumber Spaniel
BOB: Aust Ch Boroniahil Befana (S & S Strang)

Cocker Spaniel
BOB: Aust Ch Showfield Royalty Ahead (S & S Strang)
Bitch CC: Aust Ch Showfield True Royalty (S & S Strang)

Cocker Spaniel (American)
BOB: Aust Ch Laramis Aloha Kapuni (Bronwynne Goyen)
Bitch CC & Minor of Breed: Laramis Aloha Paikalani (Bronwynne Goyen)

English Springer Spaniel
Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Deferlee Matilda Blue (R W & L Corbett)
Baby of Breed: Aust Ch Deferlee What About Me (R W & L Corbett)

German Shorthaired Pointer
BOB & Junior of Breed: Demorz True Colours (Deb Moran)
Dog CC: Aust Ch Heiderst Be Karma (Lara Haynes)
Puppy of Breed: Demorz Light My Fire (Deb Moran)

Golden Retriever
BOB: Aust Sup & NZ Ch Dykinta Take A Chance (Wendy Atkins)
Dog CC: Aust Ch Dykinta A Great Chance (Wendy Atkins)
Minor of Breed: Dykinta Secrets Safron (Bronwyn Gaywood)
Puppy of Breed: Kaparla Imagine Me And You (AI) (Bronwyn Gaywood)

Gordon Setter
Minor of Breed: Carnoustie Morgan Le Fay (FJ & K M HOGAN)

Irish Setter
Baby of Breed: Kiltimagh Kiwirrkurra (FJ & K M Hogan)

Labrador Retriever
BOB: Silverstream Easter Bonnet (Cherilyne Blackman)
Baby of Breed: Silverstream Heart Of My Heart (Cherilyne Blackman)
Puppy of Breed: Silverstream Solo (Cherilyne Blackman)

Lagotto Romagnolo
BOB: Aust Ch Lagottostar Arrakis (Cathie Ashurst)

Nova Scotia Duck Tolling Retriever
BOB: Aust Gr Ch Cresslea Honeycomb Myth (K Walker)
Bitch CC: Aust Ch Anasadatar I Dreamed the Dream (Mrs K & Miss C Walker)

Pointer
BOB: Aust Ch WhitfordPark You Talkin to Me (J & K Mackenzie-Smith)
Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Whitfordpark Seize the Day (J & K Mackenzie-Smith)

Weimaraner
BOB: Am Ch Rissana Hillwood's Perfect Harmony at Greydove (Imp USA) (Greydove Kennels)
Dog CC & Junior of Breed: Can Ch Breica's Greydove Walk This Way (Imp CAN) (Greydove Kennels)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Rena Henderson (QLD)

Best in Group: Basenji
Aust Ch Remwin Littlebitofcheek (Lyn Hughes)
Runner Up in Group: Rhodesian Ridgeback
Aust Sup Ch Ballahond Moola Bayou ET (Sandra Bell)
Baby in Group: Dachshund (Smooth Haired)
Aust Ch Tischamingo One N Only (J & F Walker)
Minor in Group: Basenji
Aust Ch Remwin Cheeky Liasons (Lyn Hughes)
Junior in Group: Whippet
Aust Ch Goodwill Dont Touch My Duco (Mr S & Mrs D Albert)

Basenji
BOB: Aust Ch Remwin Littlebitofcheek (Lyn Hughes)
Bitch CC: Aust Gr Ch Remwin Kissmycheek (Lyn Hughes)
Minor of Breed: Aust Ch Remwin Cheeky Liasons (Lyn Hughes)

Beagle
BOB & Minor of Breed: Caermyrddin Khe Sanh (W Conway)

Bloodhound
BOB: Aust Ch Flushtimes CW Lady of the Lake (Imp SWD) TD (Michelle Ashpole)
Junior of Breed: Aust Ch Loamy Lane's Jewell (Imp BEL) (Michelle Ashpole)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB: Aust Sup Ch Stardayne Royal Command (Mr R & Mrs J Matwijow)
Junior of Breed: Aust Ch Dakshunt In The Ghetto (Mr R & Mrs J Matwijow)

Dachshund (Smooth Haired)
Baby of Breed: Aust Ch Tischamingo One N Only (J & F Walker)

Irish Wolfhound
BOB & Junior of Breed: Aust Ch Wulfgar Aine (John Verrell)

Portuguese Podengo (Large Smooth Haired)
BOB: Aust Ch Sleykh Cacao Porcelana (IID) (Sandra Bell)

Rhodesian Ridgeback
BOB: Aust Sup Ch Ballahond Moola Bayou ET (Sandra Bell)
Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Ballahond Dara Sea Serene (Sandra Bell)
Minor of Breed: Ellarhode OMY Lordy (O Griffiths & C Rossiter)
Puppy of Breed: Aust Ch HuntingRidge From The Heartland (D Brennan)

Whippet
BOB & Junior of Breed: Aust Ch Goodwill Dont Touch My Duco (Mr S & Mrs D Albert)
Bitch CC: Aust Ch Goodwill Original Sin (Mr S & Mrs D Albert)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mr Joseph Daidone (QLD)

Best in Group: Border Collie
Aust Sup Ch Bordalace Flash N Dash Pt (Alison J Cowin)
Runner Up in Group & Junior in Group: Old English Sheepdog
Aust Ch Hartwyn Royal Zulu CCD (Pauline A Hartwell)
Puppy in Group: Australian Shepherd
Aust Ch Dykinta Night Maestro (Elise Lenske)

Australian Cattle Dog
BOB & Minor of Breed: Aust Ch Queblue Redfan Celebration (Paul & Sue Pearson)
Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Queblue Cattleman (Paul & Sue Pearson)
Baby of Breed: Avonpark Just Cruizin (K Fisher)

Australian Shepherd
BOB: Aust Ch Dykinta Bear Liason (Wendy Atkins)
Baby of Breed: Dykinta Take A Good Look (Wendy Atkins)
Puppy of Breed: Aust Ch Dykinta Night Maestro (Elise Lenske)

Border Collie
BOB: Aust Sup Ch Bordalace Flash N Dash Pt (Alison J Cowin)
Baby of Breed: Bordalace Wish You Were Here (Alison J Cowin / Nicole & David Bahn)

Finnish Lapphund
BOB: Aust Ch Sibermoon Niina (Ms Chrissy Fitzgerald)
Dog CC: Aust Ch Ausvarg Dragonvalcore (Mrs C Howard)

German Shepherd Dog
BOB & Junior of Breed: Aust Ch Rubysway Cause Im Special (Gail & Danielle Edmunds)
Bitch CC: Aust Ch Rubysway Cause Im Bindi (Gail & Danielle Edmunds)

German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
BOB & Junior of Breed: Karraine Gold Strike (K & P Eaves-Tennant / D & A Aldridge)

Old English Sheepdog
BOB & Junior of Breed: Aust Ch Hartwyn Royal Zulu CCD (Pauline A Hartwell)

Shetland Sheepdog
BOB: NZ Gr & Aust Sup Ch Beauideal Rock My World (J L Docksey & V J Royston)

Welsh Corgi (Cardigan)
BOB: Aust Sup Ch Dorwyn Another Miracle (J Morris & J Stapleton)
Bitch CC: Aust Gr Ch Dorwyn Get In Step (AI) (J Morris & \/ J Stapleton)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mr Myron Arthur (NSW)

Best in Group: Newfoundland
Aust Sup Ch Newfcastle Rising Son (Emma Davidson / Newfcastle)
Runner Up in Group & Puppy in Group: Rottweiler
Aust Ch Ubersein Dancing In The Storm (D Borg / M Krueger & L Russell)

Bernese Mountain Dog
BOB & Puppy of Breed: Zanzebern Absolute Wipeout (L Carpenter / J Porter & N Lennon)
Bitch CC: Aust Ch Zanzebern Femkyra (N Lennon / L Carpenter & J Porter)

Bullmastiff
Baby of Breed: Bullmilashka Captain Britain (Keith & Cheryl McDonald)

Newfoundland
BOB: Aust Sup Ch Newfcastle Rising Son (Emma Davidson / Newfcastle)

Rottweiler
BOB & Puppy of Breed: Aust Ch Ubersein Dancing In The Storm (D Borg / M Krueger & L Russell)
Dog CC: NRC(A)/ Aust Gr Ch Rotteln Bundy Bear ET (L & S Fletcher)

Siberian Husky
BOB: Aust Ch Coltava Dreams N Schemes (Melissa Burton)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs Sylvia Crozier (NSW)

Best in Group: Shih Tzu
Aust Sup Ch Placky Im Just It (Sue Plackett)
Runner Up in Group: Shih Tzu
Aust Ch Placky OMG Usher (Sue Plackett)
Baby in Group: Keeshond
Keez Gossip Girl (C & T Rogers)
Minor in Group: Great Dane
Aust Ch Kochak Von Trapp (S & L Arrowsmith)
Puppy in Group: Tibetan Terrier
Gengala White Hot Wanda (M Hickie)

Boston Terrier
Bitch CC & Puppy of Breed: Davina Fantasy N Fairytales (Mrs G Askew & Mrs S Jones)

British Bulldog
Junior of Breed: Bulsonparade Centre Stage (Mr W Thomas)

Dalmatian
Baby of Breed: Starswept Mochachococino (AI) (Mr C and Mrs K Sullivan)
Junior of Breed: Starswept Galileo (AI) (Mr C and Mrs K Sullivan)

French Bulldog
Baby of Breed: Tulsladus Wall E (Mr B & Mrs K Rumney)
Junior of Breed: Aust Ch Emorette Miss Eadee (K McAndrew)

German Spitz (Mittel)
BOB & Puppy of Breed: Nueboree Kung Fu Panda (McGuinness / McCahon)

Great Dane
Minor of Breed: Aust Ch Kochak Von Trapp (S & L Arrowsmith)

Japanese Spitz
BOB: Aust Ch Jonja Finders Keepers (Imp NZ) (K Yates & Kate Pinker)
Baby of Breed: Kimyata Seeker Lover Keeper (Kate Pinker)

Keeshond
Baby of Breed: Keez Gossip Girl (C & T Rogers)

Lhasa Apso
BOB: Eng & Aust Ch Kutani Secret Agent (Imp UK) (Belinda Beves / Nina Estatheo and Wendy Cain)
Bitch CC: Zaland Taylor Maid in Oz (B Beves and N Estatheo)

Schipperke
Baby of Breed: Monterrez Nikkita (G Cruse / N Curwen & R Keech)
Puppy of Breed: Aust Ch Monterrez Miss World (G Cruse / N Curwen & R Keech)

Shih Tzu
BOB: Aust Sup Ch Placky Im Just It (Sue Plackett)
Dog CC: Aust Ch Placky OMG Usher (Sue Plackett)
Baby of Breed: Placky OMG Im Just So It (Sue Plackett)
Puppy of Breed: Aust Ch Placky Aint No Angel (Sue Plackett)

Tibetan Terrier
BOB: Araki Oops I've Done It Again (Imp UK) (Louise Hickie)
Bitch CC & Puppy of Breed: Gengala White Hot Wanda (M Hickie)
Minor of Breed: Gengala Hairy Mclary (M Hickie)