Metropolitan Kennel Club Of WA Inc (WA)

Date of Show : 2-Feb-2013 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Susette Monk (WA)

Best in Show & State Bred in Show: Rottweiler
Aust Sup Ch Gelderland Endless Rumours ET (Mrs Carla van Verseveld)
Runner Up in Show & Aust Bred in Show: Petit Basset Griffon Vendeen
Aust Sup Ch Rokeena Art Nouveau (R J & R J Wallis)
Baby in Show: Australian Silky Terrier
Karlyermai Keep The Faith (Karlyermai Knls)
Minor in Show: Bullmastiff
Aust Ch Paradigm Tryall (AI) (Steve Allen)
Puppy in Show: Australian Kelpie
Aust Ch Sandsprite Anzac Tradition (Sandria Einam)
Junior in Show: Poodle (Miniature)
Aust Ch Pudelian Its All About Me (Mrs A E M Howell)
Open in Show: Poodle (Standard)
Aust Sup Ch Artizan Man About Town (Ms J Ainsworth)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Ms Linda Taylor (WA)

Best in Group & Open in Group: Havanese
Aust / NZ / Hun & Hun Jr Ch Massivus Angel's Felix At Heronsbridge (Imp UK) (S Shellback & T Kennard)
Baby in Group: Australian Silky Terrier
Karlyermai Keep The Faith (Karlyermai Knls)
Puppy in Group: Miniature Pinscher
Callme In Charge (Steve Rhodes)
Junior in Group: Papillon
Anjophy Riley (Brian Bell)
Intermediate in Group: Pug
Ruuicha Taco Belle (Imp UK) (W Era)
Aust Bred in Group: Chinese Crested Dog
Aust Ch Mohawk Promise Of Gold (Miss L E Barnes)

Australian Silky Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Karlyermai Rogue Trader (Karlyermai Kennels)
Bitch CC: Aust Ch Karlyermai Grace N Favour (Karlyermai Kennels)
Baby of Breed: Karlyermai Keep The Faith (Karlyermai Knls)
Puppy of Breed: Aust Ch Karlyermai Dolly Dunit (Karlyermai Kennels)

Chinese Crested Dog
R/UP BOB & Aust Bred of Breed: Aust Ch Mohawk Promise Of Gold (Miss L E Barnes)

Havanese
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust / NZ / Hun & Hun Jr Ch Massivus Angel's Felix At Heronsbridge (Imp UK) (S Shellback & T Kennard)

Italian Greyhound
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Tunamara Charlotte Bronte (C Scott)
R/UP BOB & Open of Breed: Aust Ch Tunamara Sugar Maple (C Scott)
Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Tunamara Zamiel (C Scott)
Baby of Breed: Tunamara Gunslinger (Mrs C Scott)

Maltese
Baby of Breed: Aust Ch Pender Strike A Pose (Kym Prendergast)

Miniature Pinscher
BOB and Dog CC: Aust Sup Ch Callme In Control (Steve Rhodes)
R/UP BOB & Bitch CC: Aust Ch Callme In Ya Face (Steve Rhodes)
Puppy of Breed: Callme In Charge (Steve Rhodes)

Papillon
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Anjophy Riley (Brian Bell)
Bitch CC & Open of Breed: Amberlindz Eloise (Brian Bell)

Pomeranian
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aventura Cha Cha (Aventura Kennels)
Puppy of Breed: Aristic Backstreet Ballerina (Aristic Kennels)

Pug
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Ruuicha Taco Belle (Imp UK) (W Era)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Kabova Propaganda (Ben Era)
Baby of Breed: Toorork Scott Free (Deborah & Darryl Barker)
Minor of Breed: Toorork Mitchell (Deborah & Darryl Barker)
Aust Bred of Breed: Aust Ch Toorork Crossing Bridget (Deborah & Darryl Barker)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Ms Rita Hayes (WA)

Best in Group & Aust Bred in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Castlebar Rise N Shine (AI) (R Bawden)
Runner Up in Group & Junior in Group: Jack Russell Terrier
Aust Ch Hollybrook Casper Jack (Imp NZ) (Vicki White)
Baby in Group: American Staffordshire Terrier
Aust Ch Iroq In Harmony (Mr S V & Mrs M Green)
Minor in Group: Staffordshire Bull Terrier
Jomaldun Eye Of The Storm (Mrs A Leggo & Mr D Huts)
Puppy in Group: Cairn Terrier
Highcroft Jewell In The Crown (Miss Lisa J Marwick)
State Bred in Group: Scottish Terrier
Aust Ch Piobmhor Agnes McAngus (Piobmhor Kennels)
Open in Group: Cairn Terrier
Aust Ch Towsytyke Have A Ball (Mrs S L Baile)

American Staffordshire Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Iroq Ark Angel (Mr S V & Mrs M Green)
R/UP BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Iroq Lock N Load (Mr S V & Mrs M Green)
Baby of Breed: Aust Ch Iroq In Harmony (Mr S V & Mrs M Green)

Cairn Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Towsytyke Have A Ball (Mrs S L Baile)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Highcroft Rare Ruby (Lisa Marwick)
Baby of Breed: Towsytyke Beano In Reno (Mrs S L Baile)
Puppy of Breed: Highcroft Jewell In The Crown (Miss Lisa J Marwick)
Junior of Breed: Highcroft Smashing RockStar (Lisa Marwick)
Aust Bred of Breed: Aust Ch Towsytyke Pennies In Heven (Mrs S L Baile)

Jack Russell Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Hollybrook Casper Jack (Imp NZ) (Vicki White)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Battlestar Wannabe The One (V White)

Lakeland Terrier
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Kineta Olympic Gold (June Owens)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Kineta Heaven on Earth (Eva Fekete)

Scottish Terrier
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Piobmhor Agnes McAngus (Piobmhor Kennels)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Juscot Classic Adventure (Imp NZ) (Piobmhor Kennels)
Intermediate of Breed: Piobmhor Mary McLary (Piobmhor Kennels)

Soft Coated Wheaten Terrier
R/UP BOB & Minor of Breed: Aust Ch Larnook Wise Wizard Of The West (D Sue)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Castlebar Rise N Shine (AI) (R Bawden)
Minor of Breed: Jomaldun Eye Of The Storm (Mrs A Leggo & Mr D Huts)
Junior of Breed: Westrova Stoic Makers Mark (Frances J Strover)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Ms Tracey Mol (WA)

Best in Group & Open in Group: German Shorthaired Pointer
Aust Sup Ch Kobidan Endeavour (AI) (Mrs J N Cattell)
Minor in Group: Gordon Setter
Aust Ch Deveron Another Thing Coming (Dr L Beer & Mr M Norton)
Intermediate in Group: German Shorthaired Pointer
Aust & Can Ch Legacyk Par Avion to Kobidan (Imp CAN) (Jenny Cattell)
State Bred in Group: Weimaraner
Belbracon Seeker Lover Keeper (A L Maxwell)

Brittany
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tobenlee Flirt N With Danger RN (Hannah Slocomb)

English Springer Spaniel
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Olbah Precious Gift (Mrs N J Boekelman)

German Shorthaired Pointer
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Kobidan Endeavour (AI) (Mrs J N Cattell)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust & Can Ch Legacyk Par Avion to Kobidan (Imp CAN) (Jenny Cattell)
Junior of Breed: Aust Ch Kobidan Hot in the City (Cattell/Brennan)

Golden Retriever
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Chaleur Fine Print (Mrs R Thompson & J Vaughan-Davies)

Gordon Setter
R/UP BOB & Minor of Breed: Aust Ch Deveron Another Thing Coming (Dr L Beer & Mr M Norton)

Irish Red and White Setter
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust & NZ Ch Tintookie Moonlite Gigolo (Tintookie Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Tintookie Moonstones R InStyle (Tintookie Kennels)

Labrador Retriever
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Courtsum Arctic Tiger (Courtsum Kennels)

Lagotto Romagnolo
R/UP BOB & Minor of Breed: Aust Ch Wispan Amadore (Sue Jackson)

Pointer
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch HiPoint Breking New Ground (Ridgewell/James)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Raigmore Dusky Moon (Imp SCOT) (Ridgewell / James)
Baby of Breed: Tintookie Connect Th Squiggles (Tintookie Kennels)

Weimaraner
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Belbracon Seeker Lover Keeper (A L Maxwell)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Susette Monk (WA)

Best in Group & Aust Bred in Group: Petit Basset Griffon Vendeen
Aust Sup Ch Rokeena Art Nouveau (R J & R J Wallis)
Baby in Group: Irish Wolfhound
Wulfgar Devonah (AI) (Gail Graham)
Minor in Group: Norwegian Elkhound
Aust Ch Feralas Vikings Foxy Lady (C Herbert)
Junior in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Aust Ch Millewa Gold Lotto (Miss Ashleigh Ginich)
State Bred in Group: Saluki
Aust Ch Farousi al Haress (Kay Marshall)
Open in Group: Afghan Hound
Aust Sup Ch Dzum The Classic Red (Margaret Patterson)

Afghan Hound
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Dzum The Classic Red (Margaret Patterson)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Suliman My Delirium (Lynne Marie Fenwick)
Baby of Breed: Calahorra Flying Numbat (S Timson)
Junior of Breed: Calahorra Vienna Boys Choir (Sheila Timson)

Basset Hound
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Longbay Alcapone (Mrs J Murphy)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Beauchasseur Devil woman (Mrs J Murphy)

Beagle
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Sligrachan James Kirk (Sligrachan Kennels)
Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Sligrachan Classic Beauty (Sligrachan Knls)
Intermediate of Breed: Sligrachan Tillys Ona Winnah (Sligrachan Kennels)
State Bred of Breed: Sligrachan Butters Bonnie Jean (Sligrachan Kennels)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Millewa Gold Lotto (Miss Ashleigh Ginich)

Irish Wolfhound
Baby of Breed: Wulfgar Devonah (AI) (Gail Graham)

Norwegian Elkhound
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Criterion Vikings Dallas (Mrs C Herbert)
Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Feralas Vikings Foxy Lady (C Herbert)
Junior of Breed: Aust Ch Criterion Vikings Silver Scout (Mrs C Herbert)
State Bred of Breed: Aust Ch Criterion Vikings Silver Vixen (Mrs C Herbert)

Petit Basset Griffon Vendeen
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Rokeena Art Nouveau (R J & R J Wallis)

Rhodesian Ridgeback
Junior of Breed: Rijbiz Magical Illusion (Brad & Denise Clunn)

Saluki
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Farousi al Haress (Kay Marshall)
R/UP BOB & Bitch CC: Aust Ch Padtheway Summa Palais (Sheila Timson)

Whippet
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Kana-ka Dress'd Up Deeva (Imp NZ) (Miss Kerrilee Bell)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mr Steven Warry (WA)

Best in Group & Open in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Aust Ch Westend Dockers Dream (S M Lippiatt)
Runner Up in Group & State Bred in Group: Collie (Rough)
Aust Gr Ch Yambari Sweet Revenge (Heather Hawkins)
Baby in Group: Shetland Sheepdog
Arajento Good On Ya Mate (Mrs K C Tonkin)
Puppy in Group: Australian Kelpie
Aust Ch Sandsprite Anzac Tradition (Sandria Einam)
Intermediate in Group: Australian Kelpie
Aust Ch Sandsprite Land Down Under (Mrs S Einam)
Aust Bred in Group: Shetland Sheepdog
Aust Sup Ch Arajento Calico Kid (Mrs K C Tonkin)

Australian Kelpie
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Sandsprite Land Down Under (Mrs S Einam)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Wingdari Drovers Dancer (Marie Colyer & Sarina Laurin)
Puppy of Breed: Aust Ch Sandsprite Anzac Tradition (Sandria Einam)

Australian Shepherd
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Dreamoz Clark Gable (Hayley Hellier)
Baby of Breed: Mysql The Misfits (Hayley Hellier)

Collie (Rough)
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Gr Ch Yambari Sweet Revenge (Heather Hawkins)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Burdekin Bob The Builder (Sue & Tony Mallia)
Baby of Breed: Schiehallion Gangnam Style (Sue Mallia)

Collie (Smooth)
Baby of Breed: Aust Ch Schiehallion Its Showtime (S & T Mallia)

Finnish Lapphund
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Mirawee Powers That Be (Mrs L Valentine Vagg / Mrs B & Ms S Laurin)

Shetland Sheepdog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Arajento Calico Kid (Mrs K C Tonkin)
Baby of Breed: Arajento Good On Ya Mate (Mrs K C Tonkin)
Minor of Breed: Nightwood All Bling N Diamonds (Ms D Simpson)
Junior of Breed: Sharndah Butterfly Ruby Kisses (Heather Hawkins)
Intermediate of Breed: Arajento At Dash Dot Com (Mrs K C Tonkin)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Westend Dockers Dream (S M Lippiatt)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Miss Robyn Evans (WA)

Best in Group & State Bred in Group: Rottweiler
Aust Sup Ch Gelderland Endless Rumours ET (Mrs Carla van Verseveld)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Dobermann
Aust Ch Bravadobe Oh Yes I Can WAC (Bravadobe Dobermanns & Emma Luxford)
Minor in Group: Bullmastiff
Aust Ch Paradigm Tryall (AI) (Steve Allen)
Puppy in Group: Rottweiler
Diziz Actions Speak Louder (M & J Graham)
Junior in Group: Akita
Aust Ch Cooltre Storm Front (AI) (Mr C & Mrs K Baughen)
Intermediate in Group: Schnauzer (Miniature)
Aust Ch Edelgeist Magic Mojo Blues (Coral Gray)
Open in Group: Dobermann
Aust Sup Ch Vansitar Sunrise Dam (V P Brennan)

Akita
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Cooltre Storm Front (AI) (Mr C & Mrs K Baughen)

Alaskan Malamute
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Koolrunnings Wat U C is Wat U get (Mrs D Wells & Ms C Loft)
Minor of Breed: Diomede Legend Oziggystardust (AI) (R A & D J Wells)

Bernese Mountain Dog
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Zollikon Foreign Liaison (M Hondema & E Sankey)

Boxer
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Benfelds Little Bit Wicked (Vickie Clements)

Bullmastiff
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Paradigm Tryall (AI) (Steve Allen)
R/UP BOB: Aust Ch Zealousbull Terminator (Steve Allen)

Dobermann
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Bravadobe Oh Yes I Can WAC (Bravadobe Dobermanns & Emma Luxford)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Vansitar Sunrise Dam (V P Brennan)
Minor of Breed: Bravadobe In The Name Of Kaos (Bravadobe Dobermanns)
Puppy of Breed: Faishar all the Right Moves (Valkyrian Dobermanns & Mrs O McMeekin)

Dogue de Bordeaux
Baby of Breed: Taureauxroug Centre Stage (J Vitler)

Rottweiler
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Sup Ch Gelderland Endless Rumours ET (Mrs Carla van Verseveld)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch / Neut Ch Gelderland Everyones Envy (Mrs Carla van Verseveld)
Baby of Breed: Diziz Bismarcks Dream (M & J Graham)
Puppy of Breed: Diziz Actions Speak Louder (M & J Graham)
Junior of Breed: Gelderland Person Of Interest (Mrs Carla van Verseveld)

Samoyed
R/UP BOB & Minor of Breed: Samooka Arctic Fire (Richelle Wells)
Puppy of Breed: Kimchatka Baileys On Ice (P W & R G A Primrose)

Schnauzer (Miniature)
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Edelgeist Livin The Dream (Coral Gray)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Edelgeist Magic Mojo Blues (Coral Gray)

St Bernard
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch DeSaix Kodak Moment (DeSaix Kennels)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs Myra Thomas-Rhodes (WA)

Best in Group & Open in Group: Poodle (Standard)
Aust Sup Ch Artizan Man About Town (Ms J Ainsworth)
Runner Up in Group: Poodle (Miniature)
Aust & Am Ch Jaset Regan Reigns at Pudelian (Imp USA) (Mrs A E M Howell)
Baby in Group: Shar Pei
Eliterolys Diamonds R Forever (Tony & Sue Mallia)
Minor in Group: French Bulldog
Chrishell Kozzin Kaos (Imp NZ) (Dalrite Kennels)
Puppy in Group: Shih Tzu
Alseezu Son of Abba (David P & Therese M Delaney)
Junior in Group: Poodle (Miniature)
Aust Ch Pudelian Its All About Me (Mrs A E M Howell)
Intermediate in Group: Chow Chow
Aust Gr Ch Sherae Gizmo Bertin Blacksuede (Heidemarie Maas)
Aust Bred in Group: Lhasa Apso
Aust Sup Ch Kailasa Affair Oth Heart (Kerrie Mansell)

Chow Chow
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Gr Ch Sherae Gizmo Bertin Blacksuede (Heidemarie Maas)

Dalmatian
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Paceaway Kiwi Konexon (IID) (F Darling / T & S Mallia)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Paceaway X Rating (T & S Mallia / F Darling)

French Bulldog
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Chrishell Kozzin Kaos (Imp NZ) (Dalrite Kennels)

Great Dane
Bitch CC: Aust Ch Mulgadane Not On Ya Nelly (Mr C Hunter)

Keeshond
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Beauwood Orlando (C A Wood)
R/UP BOB & Aust Bred of Breed: Aust Ch Ticol Silver Ruud (P G & D L Moss)
Bitch CC: Aust Ch Calivale Belly Dancer (Mrs C A Wood)
Minor of Breed: Beauwood Quinevere (Mrs C A Wood)
Intermediate of Breed: Calivale For Your Eyes Only (D L & P G Moss)

Lhasa Apso
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Kailasa Affair Oth Heart (Kerrie Mansell)
R/UP BOB & Open of Breed: Chic Choix The Sunking (Imp SWD) (Kerrie Mansell)
Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Kailasa Wish Upon A Star (AI) (Kerrie Mansell)

Poodle (Miniature)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust & Am Ch Jaset Regan Reigns at Pudelian (Imp USA) (Mrs A E M Howell)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Pudelian Its All About Me (Mrs A E M Howell)

Poodle (Standard)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Artizan Man About Town (Ms J Ainsworth)
Puppy of Breed: Sylvenus Measure The Moment (AI) (Sylvenus Kennels)

Poodle (Toy)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Montaires Shes Outa Control (Mrs A E M Howell)

Schipperke
BOB and Dog CC: Aust Ch Beadale Big Bad John (Barbara Woolhead)

Shar Pei
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Taracin Hit The Target (Tony & Sue Mallia)
Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Deakie Despicable Me (Imp UK) (Tony & Sue Mallia)
Baby of Breed: Eliterolys Diamonds R Forever (Tony & Sue Mallia)
Junior of Breed: Eliterolys Simpply Stunning (T & S Mallia)

Shih Tzu
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Alseezu Son of Abba (David P & Therese M Delaney)

Tibetan Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Aryed Time After Time (P W & Mrs R G A Primrose)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Aryed Vah Vah Voom (P W & Mrs R G Primrose)
Intermediate of Breed: Aust Ch Aryed Y Oh Y (P W & Mrs R G Primrose)