Warragul & District Kennel & Obedience Club Inc (VIC)

Date of Show : 11-Mar-13 (Monday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mr Roger Bridgford (VIC)

Best in Show & Open in Show: Bichon Frise
Aust Sup Ch Sulyka Joe Cool at Monjoie (Imp UK) (John & Wendy Hutchison)
Runner Up in Show & Aust Bred in Show: Saluki
Aust Ch Elarabie Oasis Imran (Stan & Anne Green)
Baby in Show: Dobermann
Copperdobe Power Of One (Imp NZ) (J Hovell)
Minor in Show: Labrador Retriever
Aust Ch Bonnsway Dressed in White (Ms D Travers)
Puppy in Show: Dobermann
Ikons One Vision (imp NZ) (Daniel Filipovic)
Junior in Show: Cavalier King Charles Spaniel
Aust Ch Dapsen In It For The Blondes (Denise & Aimee Petersen)
Intermediate in Show: Portuguese Water Dog
Aust Gr Ch Uptrend One Of The Greatest (Mrs R A & Miss S Beaman)


Group 1 Results

Specials Judge : Mr Roger Bridgford (VIC)

Best in Group & Open in Group: Bichon Frise
Aust Sup Ch Sulyka Joe Cool at Monjoie (Imp UK) (John & Wendy Hutchison)
Runner Up in Group: Maltese
Am Gr & Aust Ch Rhapsody's Regarding Henry (Imp USA) (William Warke &Craig Emmerson)
Minor in Group: Italian Greyhound
Aust Ch Clovelly Harry Highpants (Clovelly Kennels)
Puppy in Group: Italian Greyhound
Aust Ch Clovelly High Asa Kite (Clovelly Kennels)
Junior in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Aust Ch Dapsen In It For The Blondes (Denise & Aimee Petersen)
Open Neuter in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Aust Ch Jessicav Wish Upona Star (Sue Smith)

Bichon Frise
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Sulyka Joe Cool at Monjoie (Imp UK) (John & Wendy Hutchison)
R/UP BOB & Intermediate of Breed: Leeward's Bearsize Ego (Imp FIN) (J & W Hutchison)
Bitch CC: Leeward's Diabolic Heartbeat (J & W Hutchison)

Cavalier King Charles Spaniel
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Dapsen A Blonde Moment (Denise Petersen)
Junior of Breed: Aust Ch Dapsen In It For The Blondes (Denise & Aimee Petersen)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Ch Jessicav Wish Upona Star (Sue Smith)

Chihuahua (Long Coat)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Chidolls Glitzy Glam (Leonie Bohm)

Chihuahua (Smooth Coat)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Chidolls Miss California (Sue Sparkman)

Chinese Crested Dog
Baby of Breed: Kimissa Colour By Design (Mr M Hayes)

Griffon Bruxellois
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Alwood Mercys Way (Alwood Kennels)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Alwood Counterfeit (Alwood Kennels)
Baby of Breed: Matisse Jazz (Alwood Kennels)
Intermediate of Breed: Aust Ch Alwood Suduction (Alwood Kennels)

Havanese
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Shellbears Boys of the Hood (Anne Lay)
Baby of Breed: Carnwath Hollywood Hotshot (L J Bolden)
Minor of Breed: Carnwath American Express (Colleen Cott)
Puppy of Breed: Elguarda French Maiden (Anne Lay)

Italian Greyhound
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Piccino Locomotion (S L & M Reeve / A & R Davidson)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Clovelly High Asa Kite (Clovelly Kennels)
Minor of Breed: Aust Ch Clovelly Harry Highpants (Clovelly Kennels)
Intermediate of Breed: Belloiggy Tonio Terzo (Fiona Gilbert)
Aust Bred of Breed: Vickma Surprise Surprise (Miss F Gilbert)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Roskyle Pinnochio CDX ET (Miss F Gilbert)

Lowchen
BOB and Dog CC: Aust Ch Tilcha Just Imagine (Colleen Cott)

Maltese
BOB, Dog CC & Open of Breed: Am Gr & Aust Ch Rhapsody's Regarding Henry (Imp USA) (William Warke &Craig Emmerson)

Miniature Pinscher
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Batpin Antz Pants (Mrs Lisa Prior)
R/UP BOB & Bitch CC: I-Ama-Jewl Of Melka (Imp NZ) (Pat Ball)
Baby of Breed: Supacharm Escape From Alcatraz (Mr M Hayes)
Minor of Breed: Aust Ch Supacharm Kat Ona Hot Tin Roof (Lisa Prior)

Pekingese
Bitch CC & Minor of Breed: Mutiara Bella (Alwood Kennels)

Tibetan Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Stakim Sir Salton (Mrs S & Mr K Bennett)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Aztlon Shezgorgeous (Imp NZ) (Mrs S & Mr K Bennett)
Baby of Breed: Aust Ch Shadowvale A Quiet Roar (Meken Kennels)
Minor of Breed: Stakim Sweet Memories (Mrs S & Mr K Bennett)


Group 2 Results

Specials Judge : Mrs Denise M Pardy (VIC)

Best in Group & Intermediate in Group: Skye Terrier
Aust Ch Glorfindel Spring Promise (ImpUK) (David and Julie Cartledge)
Minor in Group: Airedale Terrier
Aust Ch Yeloman Fergus Of Carrick (Suzanne Tennant)
Puppy in Group: Jack Russell Terrier
Aust Ch Kermalor High Roller (Kerri Johnson)
Open Neuter in Group: Staffordshire Bull Terrier
Truhart Velvet Night (Mr Richard Laurier)

Airedale Terrier
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Yeloman Fergus Of Carrick (Suzanne Tennant)

Australian Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Coppahed Cleopatra (Mrs Margaret Snelders)
R/UP BOB & Aust Bred: Aust Ch Taufield Short N Sweet (Mrs Leanne Bywater)
Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Teritopaz Ruff N Tuff (Mrs Leanne Bywater)
Junior of Breed: Aust Ch Coppahed Candycane (Mrs Margaret Snelders)

Bull Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Wakatang I Am The Walrus (Leigh Pride)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Wakatang Boogie Man (Ms Leigh Pride)

Miniature Bull Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Shrinkabull Master Ov Chaos (W William)

Cairn Terrier
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Benannand Double Take (Greg and Lyn Chapman)
Intermediate of Breed: Aust Ch Benannand Time To Dream (Greg & Lyn Chapman)

Jack Russell Terrier
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Kermalor High Roller (Kerri Johnson)
Baby of Breed: Kermalor True Colours (Kerri Johnson)

Skye Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Glorfindel Spring Promise (ImpUK) (David and Julie Cartledge)

Soft Coated Wheaten Terrier
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Larnook Tea for Two (Sarah Lowe)
R/UP BOB & Open: Aust Ch Larnook Nellie Melba (Sarah Lowe)
Puppy of Breed: Shaneca Sunday Rose (Sarah Lowe)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Larnook Kris Kringal (IID) (Sarah Lowe)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Wyowna Batteries Not Included (Wyowna Kennel)
Bitch CC: Aust CH Bronyayr Fies Choice (Bronyayr Kennels)
Puppy of Breed: Bronyayr Classy Guy (Pam Bonanno)
Junior of Breed: Aust Ch Wyowna Choccywoccydohdah (Wyowna Kennels)
Aust Bred of Breed: Ishiross High Octane (W William)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Truhart Velvet Night (Mr Richard Laurier)

Tenterfield Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Terrelle Terrors Might Enpower (Paula Stirzaker)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Terrelle Terrors Pride Enjoy (Paula Stirzaker)


Group 3 Results

Specials Judge : Mrs Barbara Marsh (VIC)

Best in Group & Aust Bred in Group: Labrador Retriever
Aust Sup Ch Driftway Aussie Rulz (Mr G Spagnolo & G Williams)
Runner Up in Group: Irish Water Spaniel
Dual Ch (T) Gr Ch Tirriki Emotion Explosion TSDX (P Gelme / H & B van Haasteren)
Baby in Group: Gordon Setter
Triseter Celtic Playboy (AI) (Triseter Kennels)
Minor in Group: Labrador Retriever
Aust Ch Bonnsway Dressed in White (Ms D Travers)
Puppy in Group: English Springer Spaniel
Aust Ch Rowemaris Reason to Celebrate (AI) (C Stobbie / R & W Stobbie)
Junior in Group: German Shorthaired Pointer
Mianoka Bound For Glory (Lorraine Brennan)
Intermediate in Group: Gordon Setter
Aust Ch Triseter Celtic Liberty (Mr J Moore & Mrs E Joseph)
Open Neuter in Group: German Shorthaired Pointer
N Ch Pointsure Buster Hart (Mr P Allen)

English Springer Spaniel
R/UP BOB & Puppy of Breed: Aust Ch Rowemaris Reason to Celebrate (AI) (C Stobbie / R & W Stobbie)
Bitch CC: Aust Ch Cardhu Deal Or No Deal (Lyn Ayres)

German Shorthaired Pointer
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Canawindra Fire Front (M J & F L Park)
R/UP BOB & Junior of Breed: Mianoka Bound For Glory (Lorraine Brennan)
Bitch CC: Aust Ch Canawindra Rock N Rollin (M J & F L Park)
Baby of Breed: Edpra Coco Chanel (R Raven)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: N Ch Pointsure Buster Hart (Mr P Allen)

Golden Retriever
Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Kiriel Heavens Angel (Ms Elizabeth Mitchell)
Minor of Breed: Kiriel In My Fathers Eyes (Elizabeth Mitchell)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Dual Ch (T) Fernamber Edynn CCD RN TSDX (M S & L Klecka)

Gordon Setter
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Triseter Celtic Liberty (Mr J Moore & Mrs E Joseph)
Baby of Breed: Triseter Celtic Playboy (AI) (Triseter Kennels)

Hungarian Vizsla
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Kenoz BronzEd Totem (Rob Buchan)
R/UP BOB & Junior: Kenoz Rafs Red Rose (Rob Buchan)

Irish Water Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Dual Ch (T) Gr Ch Tirriki Emotion Explosion TSDX (P Gelme / H & B van Haasteren)

Italian Spinone
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Donna Liberata's Jet Voyager (Imp SWE) (Mrs N Dobbs)

Labrador Retriever
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Driftway Aussie Rulz (Mr G Spagnolo & G Williams)
R/UP BOB & Minor of Breed: Aust Ch Bonnsway Dressed in White (Ms D Travers)

Pointer
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Rhyll Valkyrie (Mr R & Mrs K J Winters)
Baby of Breed: Abtei A Royal Tryst (Mr R & Mrs K J Winters)



Group 4 Results

Specials Judge : Mr Ern Boxhall (VIC)

Best in Group & Aust Bred in Group: Saluki
Aust Ch Elarabie Oasis Imran (Stan & Anne Green)
Puppy in Group: Dachshund (Smooth Haired)
Aust Ch Tischamingo Plays With Fire (C Baker / J & F Walker)
Junior in Group: Borzoi
Aust Ch Marakhoff Paspaaley (Marakhoff Kennels)
Intermediate in Group: Foxhound
Aust Gr Ch Foxgully Perfectly Timed (J Austin & K Stockwell)

Borzoi
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Marakhoff Paspaaley (Marakhoff Kennels)

Dachshund (Smooth Haired)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Tischamingo Plays With Fire (C Baker / J & F Walker)
Minor of Breed: Kyleah Midnight Seduction (AI) (Phillip & Lana Flower)

Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Vicshlein Dianethus (Kesha Flower)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Stardayne Black Baron (Pamila Sinclair)

Deerhound
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Bhealaich Major Tom (C Howard & G Danger)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Mapleridge Pinnacle (Ms C Howard & Ms G Danger)

Foxhound
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Gr Ch Foxgully Perfectly Timed (J Austin & K Stockwell)

Irish Wolfhound
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Dileann Aroon Cashel (Dileann Kennels)
R/UP BOB & Bitch CC: Aust Ch Dileann Aroon Milish (Dileann Kennels)

Saluki
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Elarabie Oasis Imran (Stan & Anne Green)


Group 5 Results

Specials Judge : Mr Christopher J Talbot (VIC)

Minor in Group: Bearded Collie
Abmaci Star Gazer (C & C Evans)

Australian Shepherd
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Ellagant Rhythm N Blue PT (Ellagant Kennels)

Bearded Collie
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Abmaci Star Gazer (C & C Evans)
Neuter BOB: Edinglen Infatuation RN (Mrs J Harrison)

Bouvier des Flandres
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Rogues Frontier Lady of the Outback (Imp USA) (Estrik Kennels)
Minor of Breed: Estrik Lady Muck (Estrik Kennels)
Junior of Breed: Estrik Rouge's Juggernaut (Estrik Kennels)

Collie (Rough)
BOB and Dog CC: Aust Ch Coltie Stanzout (Coltie Kennels)
Baby of Breed: Coltie Regal Sensation (Alan & Jo-Ann Wallace)

Old English Sheepdog
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Perfu Hot Fuzz (Mr / Mrs C Moore & M J Moore)

Welsh Corgi (Pembroke)
Minor of Breed: Nireno Tamsin From Wales (Meken Kennels)



Group 6 Results

Specials Judge : Mrs Catherine Scotton (VIC)

Runner Up in Group & Intermediate in Group: Portuguese Water Dog
Aust Gr Ch Uptrend One Of The Greatest (Mrs R A & Miss S Beaman)
Baby in Group: Dobermann
Copperdobe Power Of One (Imp NZ) (J Hovell)
Minor in Group: Dobermann
Aust Ch Ikons Chosen One (Imp NZ) (D Filipovic)
Puppy in Group: Dobermann
Ikons One Vision (imp NZ) (Daniel Filipovic)
Junior in Group: Dobermann
Aust Ch Copperdobe Keep Em Guessing (Imp NZ) (J Hovell)

Cane Corso
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Doguesgold Kracken (AI) (Doguesgold Kennels)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Itacor Armanius (J Wright / Mr & Mrs Bartuccio)

Dobermann
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Copperdobe Keep Em Guessing (Imp NZ) (J Hovell)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup & NZ Ch Ikons Te Tahi (AI) (Imp NZ) (D Filipovic)
Baby of Breed: Copperdobe Power Of One (Imp NZ) (J Hovell)
Minor of Breed: Aust Ch Ikons Chosen One (Imp NZ) (D Filipovic)
Puppy of Breed: Ikons One Vision (imp NZ) (Daniel Filipovic)

Dogue de Bordeaux
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Amoureux Phanes (Doguesgold kennels / Amoureux kennels)

Mastiff
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Lladnek Dexter (James & Leonie Dennis)

Portuguese Water Dog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Gr Ch Uptrend One Of The Greatest (Mrs R A & Miss S Beaman)
Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Uptrend Tip Of The Waves (Rosie and Sarah Beaman)

Samoyed
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Snowispa Cameo Of Sienna (Bernadette Lawton)
Aust Bred of Breed: Snowispa Dom Pelladina (Bernadette Lawton)

Miniature Schnauzer
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Forestal Rain Dance (Ms P Haigh)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Schaylyn Start A Rukus (Edgington & Hocking)


Group 7 Results

Specials Judge : Mrs Denise E Jacoby (VIC)

Best in Group & Aust Bred in Group: Keeshond
Aust Ch Leifhond Focus on Bjourn (Miss L Wyhoon)
Runner Up in Group & Junior in Group: Great Dane
Aust Ch Annador Dash Of This (Mrs D & Miss A Alexander)
Baby in Group: Lhasa Apso
Myikyi Pra Po She (Mysticrafael Kennels)
Minor in Group: Boston Terrier
Louveteau A Date With Destiny (Karen Ewing)
Intermediate in Group: Standard Poodle
Aust Ch Zarzou Creme Della Creme (L Cook)
Open Neuter in Group: Lhasa Apso
Aust Neut Ch Amesen You Better Believe It (Mysticrafael Kennels)

Boston Terrier
BOB & Bitch CC: Bostonbob Grizzly Gretta (J Semmler)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Louveteau A Date With Destiny (Karen Ewing)

Dalmatian
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Jendally Smooth Criminal (Caroche Kennels)
Baby of Breed: Thunderspot Violets Are Blue (Melissa O'Brien)

French Bulldog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Carrski Rumour Haz It (R & N Wilson)
R/UP BOB & Puppy of Breed: Aust Ch Carrski Rumour Does It (Mr & Mrs R & N Wilson)

Great Dane
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Annador Dash Of This (Mrs D & Miss A Alexander)
Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Congistador Seize The Day (Imp NZ) (Christine & Peter Fry)

Keeshond
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Leifhond Focus on Bjourn (Miss L Wyhoon)
R/UP BOB & Open of Breed: Aust Gr Ch Leifhond Silver Lynx (Miss L Wyhoon)
Bitch CC: Leifhond Focus On Sheyna (Mr F & Miss L Wyhoon)
Baby of Breed: Aust Ch Venlo What About Me (Pam & Andrew Yu)

Lhasa Apso
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Amesen Call Me Dexter (Mysticrafael Kennels)
R/UP BOB & Bitch CC: Aust Ch Myikyi Norbu Nakpo (Mysticrafael Kennels)
Baby of Breed: Myikyi Pra Po She (Mysticrafael Kennels)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Amesen You Better Believe It (Mysticrafael Kennels)

Standard Poodle
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Zarzou Creme Della Creme (L Cook)
Baby of Breed: Zarzou Coco Luvs Chanel (Lisa Cook)

Toy Poodle
R/UP BOB and Dog CC: Aust Ch Garwey Tommy Tucker (Garwey Kennels)

Schipperke
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Beadale Tell No Tales (Ms Rochelle Manderson)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Hapipet Mystery Solved AD JDX RN SPD GD SDX (Ms Rochelle Manderson)
Puppy of Breed: Ophnbark Killa Queen (Ophnbark Kennels)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Ch Adorin Cop That JD DWDFS (Ms Rochelle Manderson)

Shar Pei
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust & Am Ch Shine's Gift Wrapped For Silkston (Imp USA) (S White)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Dobromil Ulan (Stacey White)

Shih Tzu
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Beltzu Headline News (B Heerseem & M Obrien)